Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Nauki przedmałżeńskie - Lajtowe nauki przedmałżeńskie

zuziaczek - Pon Paź 29, 2012 10:52 am
Temat postu: Lajtowe nauki przedmałżeńskie
Cześć zna ktoś jakiś kościół, gdzie nauki są prowadzone bez zbędnej indoktrynacji...
no i są po prostu krótkie.

gosiaczek - Pon Paź 29, 2012 12:33 pm

Uściślij co w przygotowaniu do sakramentu uważasz za indoktrynację. Zwłaszcza zbędną
zuziaczek - Pon Paź 29, 2012 8:31 pm

Czego chcę uniknąć, o to pytasz? Przede wszystkim chodzi mi o kwestie światopoglądowe chociażby, silne nawiązywanie w każdym aspekcie do radiomaryjnego nurtu kościoła katolickiego, dłubanie w poglądach choćby na ilość dzieci. Mojej kuzynce w zeszłym roku trafił się księżulo wtrącający nawet do stroju... zdaniem tego człowieka noszenie spodni jest uwłaczające roli kobiety... nie mówiąc o przytykach pod adresem osób które nie zgadzają się co do zaangażowania politycznego kościoła.

To mi się nie podoba i od tego chcę uciec. Szukam jakiegoś kursu prowadzonego przez osoby otwarte i życzliwe, nie zaś potępiające wszystkich i wszystko. Poza tym wykłady dotyczące naturalnych metod antykoncepcji też uważam za nieistotne.

Prowansja - Pon Paź 29, 2012 10:41 pm

Ze swojej strony mogę polecić Wieczory dla zakochanych bo nie są to takie typowe nauki, są prowadzone przez 2 pary małżeńskie, które mówią o swoich doświadczeniach na dany temat, jest też ksiądz ale on mówi na końcu i raczej krótko. Bardzo fajny jest też dialog w parach. Ale tych spotkań jest około 8 i każde trwa mniej więcej 2 godziny, zależy ile tematów jest na danym spotkaniu. http://spotkaniamalzenski...rzeczonych.html
Edit: przypomniało mi się jak weszłam teraz na stronę organizatora wieczorów,że są też rekolekcje dla narzeczonych, te są weekendowe. http://www.spotkaniamalze...la-narzeczonych
Jeszcze odnośnie Łodzi to Wieczory dla zakochanych odbywają się Duszpasterstwie Akademickim "Piątka" na Skorupki 5, przeważnie pod koniec stycznia. http://www.da5.lodz.pl/index.php?menu=wieczory

MartaMartusiak - Wto Paź 30, 2012 9:19 am

Też słyszałam pozytywne opinie o Wieczorach dla Zakochanych
zuziaczek - Nie Lis 04, 2012 6:00 pm

Wybrałam króciutki kurs w Parafii NMP w Konstantynowie Srebrnej i chyba kościół też zmienimy na ten właśnie (myślałam o Świętej Katarzynie). Nie wiedziałam że zdarzają się jeszcze tacy księża jak proboszcz ze Srebrnej. Kościółek niewielki ale z charakterem, po prostu cudowny, tak więc dzięki za podpowiedzi...
ela1810 - Wto Lis 06, 2012 9:47 am
Temat postu: nauki przedmałżeńskie
witam
polecam nauki u ojców Dominikanów w łodzi na zielonej dwa dni wykładów bardzo przystępnie przedstawione prowadzone są przez ksieza parę małżeńską i pedagoga naprade warto :)

panna mia - Wto Lis 06, 2012 10:24 am
Temat postu: Re: nauki przedmałżeńskie
ela1810 napisał/a:
witam
polecam nauki u ojców Dominikanów w łodzi na zielonej dwa dni wykładów bardzo przystępnie przedstawione prowadzone są przez ksieza parę małżeńską i pedagoga naprade warto :)


nam się nieszczególnie podobały nauki u dominikanów, spodziewałam się czegoś więcej, ale jakoś wysiedzieliśmy.. z tego co słyszałam to weekendowe u jezuitów wypadają ciekawiej..

grejpfrut - Wto Lis 06, 2012 10:37 am

ela1810, my zapisaliśmy się do Dominikanów na kwiecień :) Martwię się tylko tymi 10 godzinami zajęć w sobotę i tym, że mogą mi paść mentalne baterie :razz:
wilencia82 - Sro Gru 05, 2012 10:58 am

My byliśmy w Srebrnej na kursie - rzeczywiście fajnie, ksiądz ma spore pojęcie na temat tego co istotne w życiu (dziwne no nie), muszę przyznać, że nie był to czas zmarnowany.
Nie wiem jak w tym roku było ale polecam ks. Marka.

malinka1987 - Pon Sty 14, 2013 12:39 am

My jesteśmy na świeżo po naukach weekendowych u Jezuitów. Pierwszy dzień był bardzo ciekawy. Najpierw zajęcia z psychologiem Panem Bogdanem dzięki którym można poszerzyć wiedzę o partnerze( sama się zdziwiłam, że po 6 latach nie wszystko o nim wiem), później trochę gorzej, bo była dość nudna część prowadzona przez P. Sławka o przeciwwskazaniach do ślubu kościelnego i przebiegu ślubu, na koniec znów całkiem ciekawa część z Księdzem. Ogólnie sobota od 9-17 bardzo pozytywnie. Drugi dzień, czyli niedziela już gorzej. Najpierw przyjemne rozmowy z P. Elą na temat dziecka od poczęcia do narodzin i brak nachalnej walki z aborcją, co jest częste w kościele, a potem katastrofa. Druga część była bowiem z Panem DR. od Naturalnego planowania rodziny- Panem który wszystko wie najlepiej. Generalnie polecamy, bo P. Bogdan psycholog naprawdę rewelacja, ale drugiego dnia trzeba się uzbroić w cierpliwość.
MoniaK_84 - Pon Sty 14, 2013 8:00 pm

Malinka byłyśmy na tych samych naukach!! :smile: i zdecydowanie przyłączam się do twojej opinii, pan Bogdan jest świetny, zresztą Ksiądz też rewelacja :)
Nauti85 - Wto Sty 29, 2013 11:12 am

też chciałam się dowiedzieć gdzie można zrobić nauki przedmałżeńskie szybko i sprawnie. dzieki
malinka1987 - Wto Sty 29, 2013 1:21 pm

MoniaK_84, nawet zastanawiałam się, czy ktoś z forum opisze jeszcze poza mną te nauki:) My byliśmy tą"wysoką" parą, która wiecznie przychodziła ostatnia... A co do księdza to właśnie jego się obawiałam, a okazał się rewelacyjny z tym swoim wczuwaniem się w to co mówi:)
Nauti85 szybko i sprawnie i fajnie (poza dr od NPR, ale to mały szczegół) będzie u Jezuitów przy galerii.

MoniaK_84 - Sob Lut 02, 2013 4:22 pm

A my byliśmy tą parą, która usiadła pierwszego dnie w pierwszym rzędzie :twisted:
Prawdę mówiąc po tym jak się nasłuchaliśmy od innych par o koszmarze nauk przedmałżeńskich te bym z czystym sumieniem polecała każdej parze narzeczeńskiej :)

Agula:P - Nie Lut 24, 2013 2:30 pm

Witam mam straszny problem w sierpniu mam ślub a narzeczony jest zmuszony wyjechać na cztery miesiace do Niemiec a nie mamy jeszcze nauk przedmałżeńskich jak moge to szybko i sprawnie załatwić prosze o pomoc jestem w kropce :(
msmika - Nie Lut 24, 2013 8:06 pm

Agula:P, idź w tygodniu do o.Jezuitów na sienkiewicza . Najbliższy kurs jest 16-17 marca więc zdążycie... trwa dwa dni. Koszt 100zł /para
ZoltyTulipan - Nie Lut 24, 2013 9:10 pm

My idziemy na nauki do Zgierza :) Parafia św. Katarzyny. Trwają one 3 dni: 11,12,13 marca :)
Dorotka_ - Nie Lut 24, 2013 9:17 pm

msmika, wlasnie namawiam Arka na te nauki :twisted: :roll:
msmika - Nie Lut 24, 2013 9:19 pm

Dorotka_, chodźcie chodźcie....my już się zapisalismy i z tego co wiem to chocolady też się na nie ze swoim przyszłym małżonkiem zapisała :)
Agula:P - Pon Lut 25, 2013 2:23 pm

dzieki wiekie nawet nie wiecie jak mi pomoglyście :P zaraz tam jade :P
dzieki dzieki :P

[ Dodano: Pon Lut 25, 2013 3:34 pm ]
Mam jeszcze jedno pytanko co trzeba przynieść na takie nauki potrzebny bedzie dowód osobisty ?? :)

msmika - Pon Lut 25, 2013 4:24 pm

z tego co wiem to nie. Płatne jest w niedzielę.
tygrysek7773 - Wto Lut 26, 2013 9:20 pm

My idziemy do Jezuitów 16-17 marca :D Może spotkam się z forumkami :) )
msmika - Wto Lut 26, 2013 9:39 pm

tygrysek7773, na pewno ;D my też idziemy i chocolady też :D
Dekoprint_pl - Sro Lut 27, 2013 3:09 pm

A istnieją gdziekolwiek lajtowe nauki przedmałżeńskie? Znajomi okropnie wspominali kurs przedmałżeński. Aczkolwiek podczas kursu poznali jedną parę, która do dzisiaj stosuje kalendarzyk, od 2 lat, i ani razu nie wpadli. O ile, rzecz jasna, mówią prawdę.


Usunęłam link w podpisie. Odsyłam do regulaminu forum. Moderatorka Asiek

karoosia - Czw Lut 28, 2013 3:39 pm

My chodzimy do Łagiewnik, w sumie 4 spotkania w 4 niedziele: msza (niby obowiązkowa, ale listy nie było żadnej) + około 1-1,5 godziny wykładu. 1 był z księdzem, ale dało się przeżyć, 2 z panem z poradni i było bardzo zabawnie, aż nie doszliśmy do spraw związanych z powinnościami małżeńskimi, głównie ze strony żony oczywiście. Tak więc jeszcze 2 spotkanka - całkowity koszt od pary 40zł. Teraz się już nie załapiecie, ale trzeba monitorować ich stronę i polecam zgłosić się na kolejną edycję, bo naprawdę da się wytrzymać:)
ZaproszeniaSlub - Pon Mar 11, 2013 4:19 pm

Ja swoje nauki również mile wspominam. Były po znajomości, więc odbyło się bez zbędnej indoktrynacji. Prowadziła je była pielęgniarka, która pracowała w szpitalu z moją Teściową, więc nie musiała nas zbytnio uświadamiać.
tygrysek7773 - Pon Mar 11, 2013 7:11 pm

Pytanko do tych co byli u Jezuitów na weekendowych- trzeba brać swoje jedzenie z domu typu kanapki i obiad czy można tam gdzieś kupić na stołówce czy gdzieś? Bo ma być jedna przerwa obiadowa... Ja tam mogę na jogurcie przeżyć, ale mój luby to nie bardzo :P
malinka1987 - Sro Mar 13, 2013 12:55 am

tygrysek773 Na miejscu masz zapewnioną kawę, herbatę i jakieś ciastka na przegryzkę. Żadnej stołówki tam nie widziałam. Jak my byliśmy to wszyscy chodzili do Galerii na jedzenie lub na Piotrkowską, ewentualnie jedli własne kanapki.
msmika - Sro Mar 13, 2013 8:37 am

malinka1987, dzięki za info ;) będę musiała coś mojemu P. uszykować :)
tygrysek7773 - Czw Mar 14, 2013 6:31 pm

oo ja też dziękuję. no msmika zabieramy bufet z domu :P
msmika - Sob Mar 16, 2013 6:21 pm

tygrysek7773, i jak wrażenia po dzisiejszym dniu ?? ? szczerze mówiąc, ja Cię nie przylookałam :) ale spotkaliśmy kolegę z pracy P. :D

co do moich wrażeń...polecam...poza p. Sławkiem było spoko... choć wyszliśmy z P. na strasznych nadgorliwców :D Ale właściwe utwierdził nas ten dzień w przekonaniu, że czas najwyższy się pobrać :D

tygrysek7773 - Nie Mar 17, 2013 8:17 pm

hmm a jak wyglądałaś i gdzie dziś siedziałaś? ja w trzecim rzędzie po prawej- biały sweter jasne spodnie. :P Wrażenia ekstra- to nie był stracony czas :) Pan Slawek nie był taki zły, podziwiam, że odpowiadał na bardzo prywatne pytania
msmika - Nie Mar 17, 2013 8:24 pm

tygrysek7773, a ja w drugim rzędzie po lewej... zaraz koło przejścia. A dziś faktycznie mówił ciekawiej niż wczoraj, choć i tak mnie zmęczył. Cala reszta była spoko :)
tygrysek7773 - Nie Mar 17, 2013 9:10 pm

Bo nie kojarzę pary, która by była mocno nadgorliwa, zapamiętałam tylko jedną dziewczynę z warkoczami, która bardzo się udzialała
msmika - Nie Mar 17, 2013 9:21 pm

tygrysek7773, taaa to dokładnie ta ;D
tygrysek7773 - Nie Mar 17, 2013 9:33 pm

Ale ona siedziała na końcu i jej narzeczony miał na imię Łukasz :P a Twój ma na imię na P :P Więc o co kaman :P
msmika - Nie Mar 17, 2013 10:04 pm

tygrysek7773, o wczorajsze pytanie apropo dat ślubu... nie wiem czy byliście bo to na początku było..i wszyscy takie daty w tym roku...a my rok później :) ale nie zadawalismy tysiąca pytań. Dzisiaj miałam kilka do tej kobietki... ale to w przerwie z nią rozmawiałam.
tygrysek7773 - Pon Mar 18, 2013 6:04 pm

eh no nie kojarzę :( ale w każdym razie warto było pójść na nauki.Żadnej spiny i wzbudzania poczucia winy odnośnie antykoncepcji itd. Chociaż z drugiej strony mogłyby być tańsze..
Patii. - Pon Mar 18, 2013 7:30 pm

a nie orientujecie się dziewczyny jak z kolejnymi terminami nauk u Jezuitów? Jak to wygląda?
tygrysek7773 - Pon Mar 18, 2013 7:41 pm

Musisz napisać do Bogdana Kosztyły, on to prowadzi i napisze ci. Z tego co wiem to mają być pod koniec kwietnia bkosztyla@gmail.com
msmika - Wto Mar 19, 2013 7:17 am

Patii., jak ja z nim pisałam to mówił mi o naukach 20-21.04. Ale musisz jeszcze napisać do p. Bogdana.

co do samych nauk naprawdę polecam ;)

tibidibi - Pią Mar 22, 2013 11:33 am

Hej dziewczyny u tych Jezuitów to od razu z poradnią są te nauki czy poradnię jeszcze trzeba osobno?
Patii. - Pią Mar 22, 2013 11:47 pm

Dzięki za info, będę pisać do człowieka :) Akurat ten 20-21.04 średnio by nam odpowiadał, ale może w maju tak na ROK przed :]
tygrysek7773 - Sob Mar 23, 2013 3:31 pm

Jest z poradnią, pełen wypas :)
chococolady - Nie Mar 24, 2013 1:51 pm

Dziewczyny, również polecam Wam nauki u Jezuitów. Zajęcia w poradni zaliczają się do tych dwóch dni nauk. Wykłady są prowadzone głównie przez psychologów, więc nie ma za bardzo rozmów ideologicznych z naciskiem na wiarę. Odniosłam wrażenie, że ich celem jest nakłonienie par do szczerej rozmowy, lepsze poznanie siebie, własnych charakterów i wzajemnych oczekiwań.
Alara - Czw Kwi 25, 2013 8:15 pm

Wiecie może coś o terminie majowym lub czerwcowym nauk u Jezuitów?
Na ile wcześniej się zapisywałyście, jest jakaś ograniczona liczba miejsc?
Pozdrawiam :smile:

Dorotka_ - Czw Kwi 25, 2013 8:21 pm

Alara, ja probuje sie zapisac od 2 tygodni i zero mailowego odzewu. Jutro dzwonię, bo zalezy mi na terminie 18-19 maja. A jak nie odpisze minikt to i tak przyjdziemy :-P
Alara - Czw Kwi 25, 2013 8:41 pm

Dorotka_, super, jak będziesz coś wiedziała, to daj znać proszę :) Dzięki wielkie :)
Dorotka_ - Czw Kwi 25, 2013 8:43 pm

Alara, ajlepajlepiej jak wejdziesz na ich strone i zamailujesz do prowadzącego te nauki :-)
Juska - Czw Kwi 25, 2013 9:11 pm

Kochane, ja zgłaszałam się do Jezuitów do pana Bogdana Kosztyły 14 kwietnia. Już wtedy poinformował mnie, że jest bardzo duże zainteresowanie terminem 18-19 maja, więc zdecydowaliśmy się bardzo szybko. Jako zgłoszenie wystarczyło przesłać maila z danymi uczestników. Być może lista zapełniła się szybko. :(
Dorotka_, jak się dodzwonisz i załatwisz daj znać :) Fajnie jakbyśmy się w końcu poznały :twisted:

zuziaczek - Wto Maj 14, 2013 5:21 am

fajnie, że to tylko dwa dni, bo niektóre kursy ciągną się tygodniami
Juska - Sro Maj 15, 2013 10:31 am

zuziaczek napisał/a:
fajnie, że to tylko dwa dni, bo niektóre kursy ciągną się tygodniami


a dodatkowo w kursie jest poradnia, więc jest to "usługa" kompleksowa. Dwa dni i po bólu :)

Torradora - Nie Maj 26, 2013 7:27 pm

My byliśmy u Dominikanów na Zielonej 13. Forma 15 godz. ( z przerwami co godzinka :) ) wykładów: Ksiądz, psycholog i małżeństwo z poradni. Jedyny plus dla mnie to taki, że nie było warsztatów, nie narzucali pkt widzenia. Jednakże przyznaję, że bez książki nie dałabym rady :oops: Mimo spotkania z małżeństwem z Poradni, i tak trzeba umówić się na spotkania u nich.
Juska - Nie Maj 26, 2013 8:17 pm

Torradora, a to dziwne, bo ludzie chwalą sobie spotkania u Dominikanów... hmmm, może zmienili prowadzących... Ciekawe...
My też się w sumie zastanawialiśmy pomiędzy Dominikanami i Jezuitami. Po Twoich wpisach cieszę się, że zdecydowaliśmy się na tych drugich :)

Torradora - Nie Maj 26, 2013 8:24 pm

Juska, ja nie twierdzę, że było źle. Dla mnie nudno, z uwagi na mój światopogląd :P Ale zdecydowanie, gdybym musiała jeszcze raz wybierać to wybrałabym znów taką formę, zamiast chodzenia kilka razy w m-cu.
Juska - Pon Maj 27, 2013 5:08 am

Torradora, no to zdecydowanie! :D
paolka141 - Wto Maj 28, 2013 4:48 pm

Gorąco polecam nauki przedmałżeński u Jezuitów, trwają jeden weekand, są bardzo przydatne nawet dla osób które omijają szerokim łukiem kościół. Podczas nauk nie było zbyt dużo mowy o religii, za to omawialiśmy ceremonie co i kiedy zrobić w kościele, mieliśmy ćwiczenia z psychologami, omawialiśmy ciążę (przedstawiono nam na modelach dziecko w każdym miesiącu). Naprawdę miło wspominam nauki i polecam wszystkim.
ania86 - Sro Lip 31, 2013 1:30 pm

Właśnie napisałam maila z pytaniem, kiedy będą następne kursy u Jezuitów. Poczytałam trochę Waszych opinii i wydaje się, że pieniądze, które trzeba zapłacić nie będą zmarnowane :)
roksancia - Sro Lip 31, 2013 8:50 pm

ania86, daj znać co odpisali :)
ania86 - Pią Sie 02, 2013 9:47 am

roksancia najbliższy termin nauk to 24-25 sierpnia. Podobno miejsc mało i trzeba się szybko zapisywać. Ja niestety nie dam rady bo planuję w tym terminie urlop, więc poprosiłam o podanie ewentualnego kolejnego terminu. Cena bez zmian 50 zł/osoba.
marthussia - Pią Sie 02, 2013 12:24 pm

Tylko pamiętajcie, że obecnie na kursie u Jezuitów nie ma już zaliczanej poradni NPR. Trzeba się umówić na dodatkowe spotkanie, za które nie ponosi się już kosztów - wliczone jest w opłatę za kurs
roksancia - Pon Sie 19, 2013 5:05 pm

Załapaliśmy się jeszcze rzutem na taśmę do Jezuitów na 24-25 sierpnia chyba Michał będzie załatwiał od teraz wszystko bo robi to ekspresowo :)
alex88 - Wto Sie 27, 2013 6:47 am

roksancia, i jak wrażenia po naukach u jezuitów?
roksancia - Wto Sie 27, 2013 7:34 am

Wrażenia mieszane... Pierwszego dnia zajęcia były bardzo fajne, ciekawe. Wiele się o sobie z narzeczonym dowiedzieliśmy i utwierdziło się nasze przekonanie, że ślub to dobra decyzja. Pan Bogdan świetnie prowadzi zajęcia, a ojciec Jacek Granatowski to mistrz naszym zdaniem. To w jaki sposób mówił o spowiedzi, grzechu pierworodnym i Biblii duży szacunek bo wszyscy słuchali, a czas z nim spędzony zleciał nie wiadomo kiedy . Natomiast drugiego dnia zajęcia z naturalnego planowania rodziny... cóż masakra, prowadził je dr inż. nie chcę operować tu nazwiskiem, ale to człowiek, który pracuje na polibudzie w Zakładzie maszyn roboczych, napędów i sterowania... facet prowadził to tragicznie spodziewałam się raczej ginekologa, położnej etc.... do tego Pani od Rodzicielstwa zamiast np pokazać film jak się rozwija dziecko w łonie matki itp opowiadała o swojej 4 dzieci, które kiedy było chore itd... czułam się jakby ona przyszła na terapię do nas....
Skyler - Sob Wrz 21, 2013 9:27 pm

Ile trwają kursy u Jezuitów??
roksancia - Sob Wrz 21, 2013 9:32 pm

1 weekend od 9 do 17 + poradnia już po zajęciach w dogodnym dla Was terminie.
Blue89 - Nie Wrz 22, 2013 4:26 pm

My jeszcze nie byliśmy na naukach, mój J.trochę mi marudzi.
Zakochana - Sro Wrz 25, 2013 6:20 pm

Nasze były żenujące ,bo co ten pan w sukience moze wiedzieć o rodzinie ? i dzieciach?
Catylyn89 - Pią Wrz 27, 2013 9:26 am

Ja co prawda z narzeczonym uczęszczałam na nauki do Krakowa do Dominikanów... Ale bardzo fajną parkę mieliśmy, małżeństwo z 4 dzieci... Część teoretyczna i część praktyczna z ich życia czasami :) Najgorsze było zastępstwo małżeństwa przez jedną dziewczynę, która wypowiadała się o Bogu... Gdy wypaliła z pytaniami: "Jak ja umrę? Jak będzie wyglądał mój pogrzeb?" to już nie słuchałam dalej :?
qlaudia - Pią Wrz 27, 2013 9:41 am

a ja ciagle nie wiem gdzie nie wiem gdzie,aby było szybko i bezboleśnie :P a jakie sa koszta nauk?? bo się domyślam ze nie sa darmowe ;)
Skyler - Sob Wrz 28, 2013 10:43 pm

My się jednak zdecydowaliśmy na Jezuitów kurs październikowy bo jednak następny jest w grudniu a u nas odpada grudzień.
qlaudia - Nie Wrz 29, 2013 6:22 am

moze namowie swojego też na pażdziernik
Dorotka_ - Nie Wrz 29, 2013 6:24 am

jak dla mnie warto, my z moim zastanawiamy się nad jakimiś kursami uzupełniającymi u Jezuitów, tak nam się podobało :smile:
Skyler - Nie Wrz 29, 2013 8:04 am

Dorotka_, no to już jeszcze są wolne terminy na październik:)
qlaudia, ja musiałam się zapisać do końca tygodnia, bo ponoć duże zainteresowanie kursami jest

qlaudia - Nie Wrz 29, 2013 9:04 am

zadzwonię w poniedziałek :P nie wiem jak z praca bo zmieniam ale może cos się wykabinuje...
Skyler - Pon Wrz 30, 2013 8:41 am

qlaudia, dzwoń my już na liście jesteśmy więc nie ma odwrotu:)
qlaudia - Pon Wrz 30, 2013 3:55 pm

Skyler, dodzwonic sie nie mogłam,ale @ napisałam :]
Selene - Pon Wrz 30, 2013 4:38 pm

Ja też miałam iść w październiku, ale wciąż czekam na potwierdzeniu planu zajęć :(
a ten termin grudniowy jest już ustalony czy tylko tak wstępnie o miesiącu mówią?

Patii. - Pon Wrz 30, 2013 9:39 pm

Dziewczyny a w jakim terminie w październiku są? Napisałam do Pana, ale czekam na odp. a może dołączymy :)
Skyler - Wto Paź 01, 2013 7:04 am

Nie nie jest jeszcze dokładnie termin grudniowy podany. wstępnie omówione to zostało, ale w listopadzie ponoć święta przeszkadzają.


Ten pan średnio co 2 dni odpisuje i to późno wieczorami, najlepiej napisać @ i czekać na odpowiedź.

Ja tez mam wtedy zjazd w szkole 26-27 października ale się poświęcam tak jak pisałam, bo w grudniu u mnie w pracy nie da rady, a po nowym roku to my musimy myśleć już o zaproszeniach ( ze względu na moją szkołę i prace) musimy zacząć wcześniej rozwozić ( luty, połowa lutego) a jeszcze po drodze w styczniu będzie sesja, także czas najwyższy u nas

Selene - Wto Paź 01, 2013 8:50 am

Skyler, ja mam podobną sytuację, grudzień mam prawie cały zajęty i jak już to dopiero styczeń. No ale akurat 26 mam pierwsze ćwiczenia z przedmiotu którym straszą nas od początku studiów...
Skyler - Sro Paź 02, 2013 11:46 am

Dziewczyny a na takie nauki wystarczy zabrać dowód osobisty??
roksancia - Sro Paź 02, 2013 11:57 am

Skyler, nam dowody nie były potrzebne. Wpisywaliśmy się na listę i na jej podstawie dostaliśmy karty nauk. Nikt nas nie legitymował :D
Skyler - Sro Paź 02, 2013 2:33 pm

ok, a te formalności na koniec nauk to pewnie chodzi o zapłatę. Bo tak w @ dostałam:)
roksancia - Sro Paź 02, 2013 4:32 pm

Tak dokładnie tak jak mówisz. Jeśli ma któreś z Was tą kartkę ze szkoły żółtą to tylko połowę musi zapłacić za poradnię. Ja byłam z moim PM ale miałam kartkę i wyszło nas wszystko 75 zł.
alex88 - Pon Paź 07, 2013 8:18 pm

Kolejny termin nauk (po tym październikowym) u Jezuitów to 14-15.12. Już się zapisaliśmy :P
KaMika - Wto Paź 08, 2013 9:44 pm

Skyler napisał/a:
My się jednak zdecydowaliśmy na Jezuitów kurs październikowy


My także :) więc widzimy się 26-27 ? ;D

Skyler - Wto Paź 08, 2013 10:34 pm

KaMika tak :smile:
ithanielle - Wto Paź 29, 2013 3:48 pm

Dziewczyny, no i jak było na naukach? :)
Skyler - Czw Paź 31, 2013 3:51 pm

Powiem w zasadzie jeszcze na świeżo :D Pierwszego dnia troszkę mniej nam się podobało, dopiero kiedy zaczęliśmy omawiać Sakrament Małżeństwa, bardziej nas to zainteresowało.
Drugiego dnia było znacznie lepiej, ciekawsze rzeczy, ciekawsze zabawy ( okazało się że mniej znam mojego faceta niż on mnie;) ale tak to jest jak pierwszej pomyślanej rzeczy się nie wpisuje;) ) Nie było nam wmawiane nic na siłę, ciekawie postawione punkty widzenia. Bardzo nas zainteresowały te wykłady z panią Elżbieta odnośnie rodzicielstwa, nawet mój PM był wyraźnie zainteresowany.
Jedyny minus to wczesna pora i trzeba było chwilkę poczekać na przerwę na kawę:)

Ogólnie polecam, bo są to nauki bez stresu i z ciekawymi tematami. Skoro mój PM powiedział, że źle nie było to tak faktycznie jest.

KaMika - Czw Paź 31, 2013 10:27 pm

Skyler napisał/a:
Pierwszego dnia troszkę mniej nam się podobało


potwierdzamy ;) Drugi dzień minął znacznie szybciej, było zabawnie, można było się pośmiać i dużo o sobie dowiedzieć. Nie było tylko suchej teorii, ale także podawane przykłady z życia i ciekawe anegdotki, aby nas troszkę rozweselić i zachęcić :)

Ogólnie także polecamy :)

ola i lukasz - Nie Lis 10, 2013 7:52 pm

Słuchajcie, polecam gorąco nową opcję u łódzkich dominikanów, zajrzyjcie na stronę: http://www.przedmalzenskie.pl/ Te kursy przedmałżeńskie trwają dwa weekendy z rzędu (weekend rozumiany jako piątek wieczór i cała sobota), ale jestem przekonana, że będą niezwykłe!! Wystarczy zobaczyć, że najbliższe wolne terminy są na sesję marcową lub majową ;) Popularność zawdzięczają prowadzeniu przez ojca Adama Szustaka, którego kazań i konferencji słuchałam wielokrotnie i mówi naprawdę w niesamowity i przystępny sposób :) Jest zresztą dość znany - możecie znaleźć jego konferencje na stronach, na facebooku, wydaje audiobooki i książki i w ogóle... no po prostu trzeba go usłyszeć :) Także wydaje mi się, że te kursy będą fantastyczną alternatywą, na pewno będzie ciekawie i będzie można też coś skorzystać, a nie tylko "zaliczyć" :) My z narzeczonym zapisaliśmy się na maj :D
Skyler - Wto Lis 12, 2013 6:40 pm


iduczek - Sro Lis 13, 2013 9:33 am

My wybieramy się do dominikanów w przyszły piątek na listopadowy termin. Jak przeżyjemy to zdamy relację ;]
roksancia - Czw Lis 14, 2013 10:31 am

Dziewczyny ma któraś z Was telefon do Pana Bogdana od Jezuitów?? Na @ nam nie odpisuje a jechać przez zgierz i łódź o 17 zapisać się na poradnię to szaleństwo.... Mamy spory problem :(
Dorotka_ - Czw Lis 14, 2013 11:21 am

roksancia, wyslij miAla jeszcze raz,mi nie odpisywal 1,5 tygodnia :-P
roksancia - Sob Lis 16, 2013 11:38 am

no nam już nie odpisuje miesiąc, uzyskałam w końcu numer do niego, ale nie odbiera i nie oddzwania 4 razy wczoraj dzwoniliśmy... :/
ola i lukasz - Nie Lis 17, 2013 12:49 pm


Agawik - Pon Lis 25, 2013 4:57 pm

roksancia napisał/a:
Dziewczyny ma któraś z Was telefon do Pana Bogdana od Jezuitów?? Na @ nam nie odpisuje :(


Nam tez nie odpisuje. Mogę również prosić o numer tel?

roksancia - Pon Lis 25, 2013 6:26 pm

Agawik, wysłałam w prywatnej wiadomości ;)
skrzat - Pią Lis 29, 2013 4:26 pm

Dziewczyny, to jak to jest w końcu z tymi naukami u Jezuitów? Zaliczają też od razu poradnię czy nie? Przeczytałam cały wątek i już zbaraniałam w końcu:P i czy też mogłabym prosić o wysłanie na prw kontaktu do tego Pana B.?
Dorotka_ - Pią Lis 29, 2013 8:28 pm

skrzat, do maja 2013, były razem z poradnią. późniejsze terminy obejmowały nauki i trzeba było wybrać się jeszcze do poradni raz czy dwa razy.
Agawik - Nie Gru 01, 2013 7:52 pm

roksancia napisał/a:
Agawik, wysłałam w prywatnej wiadomości ;)


Dziękuje, ale odpisał zanim zadzwoniłam :)

iduczek - Pon Gru 02, 2013 11:14 am

To ja wracam do tematu Dominikanów. Byliśmy na tych kursach i przeżyliśmy, czyli nie było tak źle :)
Pierwsza rzecz jaka nas mocno zaskoczyła to ilość osób. Ja nie wiem jak jest na innych kursach, ale spodziewałam się trochę bardziej kameralnej atmosfery, a tutaj było.. uwaga.. 100 osób.
Tzn zapisanych było tyle i miejsc przygotowanych. Już na starcie około 6 osób nie przyszło, a później w następny weekend też się trochę wykruszyło, ale nie będę oceniać dlaczego, różne rzeczy przecież mogły się wydarzyć. Tak średnio na każdym wykładzie było około 80 osób.

Pierwszy weekend (piątek wieczór i cała sobota) jest z duchownym o. Adamem Szustakiem. Jest generalnie bardzo sympatyczny, wyluzowany, i taki.. młodzieżowy. Wszystko ma formę wykładową, i momentami jest jak na lekcjach polskiego, bo jest analiza tekstu, co autor miał na myśli itd. Ojciec Adam dokonuje miejscami dosyć intrygującej interpretacji pisma świętego, ale generalnie nie jest nudno.
Faktycznie, jak ktoś wspomniał, jestem w stanie uwierzyć, że jakieś pary po tych kursach się rozstają. Bo faktycznie bardzo wiele razy z ust wszystkich prowadzących, a głównie o. Adama (o dziwo), pada stwierdzenie, że jeżeli coś, albo coś.. to: 'NIE ŻEŃCIE SIĘ!'. Ale to chyba dobrze, bo te pary, które są tam z obopólnej inicjatywy wyjdą stamtąd zadowolone, a pozostałe pary może lepiej przemyślą niektóre rzeczy.
Następny weekend jest z psychologiem i z małżeństwem.. i tu jest już trochę bardziej nudno ;p ale da się wytrzymać.

Dodatkowo po kursie, czyli po tych dwóch weekendach, trzeba jeszcze zaliczyć dwie wizyty w poradni. Jest to darmowe, i w tym samym miejscu, trzeba się indywidualnie umówić z Panią z tego małżeństwa, bo to ona prowadzi poradnię.
Podsumowując.. było nawet w miarę ciekawie, nie nudziłam się, nic mnie nie oburzyło, ale nie wiem, czy można nazwać te nauki 'lajtowymi' bo w sumie nie mam porównania :)

Z tego co mówił o. Adam, to mają już wyczerpane miejsca na przyszłoroczne terminy, więc chyba są to dosyć popularne kursy. O czym może świadczyć również to, że dużo ludzi (około połowa) było z innych miast (i to nie tych ościennych).

Juska - Sro Gru 04, 2013 5:19 pm

iduczek napisał/a:
Z tego co mówił o. Adam, to mają już wyczerpane miejsca na przyszłoroczne terminy, więc chyba są to dosyć popularne kursy. O czym może świadczyć również to, że dużo ludzi (około połowa) było z innych miast (i to nie tych ościennych).


Myślę, że właśnie Dominikanie i Jezuici prowadzą najfajniejsze kursy w Łodzi. Podobno ludzie chwalą sobie też Salezjanów na Rondzie Solidarności :)

ola i lukasz - Czw Gru 05, 2013 3:57 pm

Ja myślę, że te tłumy ludzi to kwestia o.Adama, bo ciągnie się za nim sława i wszędzie za nim tłumy jeżdżą...;) ma faktycznie dość specyficzny styl mówienia, bardzo "dobitny" bym powiedziała, ale i młodzieżowy :)
To fajnie iduczek, że jesteś zadowolona, my jesteśmy zapisani na przyszły rok :)

ola88 - Czw Gru 05, 2013 4:17 pm

No ja miałam mieszane uczucia co do nauk.... Nie wiem czy to był o. Adam, nie pamiętam - wiem że było u Dominikanów, więc wydaje mi się że o.Adam.
Miałam wrażenie jak by chciał uświadomić że i tak każde małżeństwo się rozpadnie, więc po co Wam ten ślub... a najbardziej nie podobało mi się to jak bardzo narzekał na swojego ojca/ albo matkę - wiem że na któregoś z rodziców... albo jakieś wielkie straszenie, że jak spóźnisz się to już nie wejdziesz, na przerwie za długo posiedzisz już nie wejdziesz bo nie ma klamki z drugiej strony... :?
Może ja inna jestem... nie wiem, ale znam paru księży z którymi naprawdę można porozmawiać sensownie...

Juska - Czw Gru 05, 2013 4:46 pm

ola88 napisał/a:
No ja miałam mieszane uczucia co do nauk.... Nie wiem czy to był o. Adam, nie pamiętam - wiem że było u Dominikanów, więc wydaje mi się że o.Adam.
Miałam wrażenie jak by chciał uświadomić że i tak każde małżeństwo się rozpadnie, więc po co Wam ten ślub...


Myślę, że może trochę niewłaściwie to odebrałaś. U nas, tzn. u Jezuitów, też nie głoszono peanów na cześć instytucji małżeństwa i ja osobiście uważam, że to dobrze. Są tacy ludzie, którzy oczekują po związku małżeńskim fajerwerków i pięknych uniesień, a rzeczywistość i codzienność potrafi tak boleśnie zweryfikować, że małżeństwa rozpadają się po roku, dwóch, trzech. U nas p. Kosztyła, też co chwila powtarzał, że małżeństwo to nie bajka, to także spory, konflikty, ciągłe docieranie się i sztuka kompromisów. Mnie akurat takie spojrzenie odpowiada. :)

ola88 - Czw Gru 05, 2013 5:23 pm

Juska napisał/a:
U nas p. Kosztyła, też co chwila powtarzał, że małżeństwo to nie bajka, to także spory, konflikty, ciągłe docieranie się i sztuka kompromisów.
no tak, ale na to to zapewne większość osób jest przygotowana i świadoma, że są spory i trzeba sobie z nimi radzić
a nie że ktoś będzie mi mówił " a co Ty tam wiesz i tak za ok.5 lat się rozwiedziesz"

Każdy inaczej odbiera te nauki - ja odebrałam je tak.

ola i lukasz - Czw Gru 05, 2013 9:57 pm

O.Adam Sz. jest taki wieeeelki i łysy, wygląda jak jakiś kibol ;) - jeśli to on prowadził to na pewno byś go zapamiętała :P On w Łodzi jest chyba od tego roku.

Hmmm a ja nie wiem, też mi się wydaje, że raczej każdy sobie zdaje sprawę, ze małżeństwo to też trudności... ale jeśli jakaś para rozstaje się po usłyszeniu czegoś trudnego na naukach to znaczy, że musieli mieć jakieś wątpliwości, w których to co usłyszeli ich utwierdziło... nie wiem no, w takim wypadku lepiej rozstać się przed ślubem niż po. Nie wydaje mi się, żeby duchowni mieli zamiar zniechęcać do małżeństwa takimi tekstami, raczej chcą żeby dobrze przemyśleć decyzję po to, żeby potem było jak najmniej małżeństw nieudanych.

ola88 - Czw Gru 05, 2013 10:46 pm

Znalazłam na poczcie :) był to O.Karol.
Ale znacie taką parę która konkretnie przez nauki małżeńskie się rozstała?

Selene - Pon Gru 23, 2013 1:05 pm

Dziewczynki zna któraś styczniowy termin u Jezuitów?
qlaudia - Pon Gru 23, 2013 6:59 pm

podlaczam sie pdo pytanie :D i jakis nr tel do nich
asimi - Pią Gru 27, 2013 6:49 pm

ja pisałam do jezuitów i nauki dopiero są w marcu.
Selene - Sob Gru 28, 2013 5:05 pm

qlaudia, ja zawsze piszę na maila podanego na stronie :)
kurcze ja chyba się nie odważę czekać do marca, jak coś nie wypali to zostanie mi na ostatnią chwilę... A kiedy trzeba księdzu dać potwierdzenie że nauki odbyte?

ola88 - Sob Gru 28, 2013 7:47 pm

Selene, całość takich formalności kościelnych to na 3 miesiące przed ślubem dopiero można załatwiać, jak już będziesz miała z usc jaki ślub itp. i tam zaświadczenie o chrzcie i wtedy też dopiero daje się na zapowiedzi
misiol - Wto Sty 07, 2014 10:46 pm

asimi napisał/a:
ja pisałam do jezuitów i nauki dopiero są w marcu.

My na początku grudnia zostaliśmy zapisani na luty :)

Selene - Sro Sty 08, 2014 10:35 am

Rozpoczęliśmy nauki w Bełchatowie na Binkowie w niedzielę. Do końca lutego co niedzielę o 18, z tym że w tą niedzielę nie ma. 19 i 26 styczeń to ludzie z poradni więc trzeba być koniecznie. No i 20 - 30 zł nas ta przyjemność będzie kosztowała.
Ale.
Pojawiło się światełko nadziei na szybsze załatwienie sprawy, podobno proboszcz w parafii PM nauki załatwia duuużo szybciej ;) więc mimo szczerych chęci uczestnictwa, nie wiem czy będę miała tyle czasu co niedzielę biorąc pod uwagę moją szkołę. Dlatego jeśli się uda, załatwimy to z księdzem u PM.

qlaudia - Sro Sty 08, 2014 5:16 pm

no to powiem wam ze sie przerazilam.termin u dominikanow to koniec maja pocztaek czerwca :O
akwila - Sro Sty 08, 2014 11:27 pm
Temat postu: weekendowo
Terminy najbliższych dwuweekendowych kursów:
1. 07.02 i 8.02 (piątek sobota) oraz 15.02 i 16.02 (sobota niedziela)
2. 28.02 i 1.03 (piątek sobota) oraz 8.03 i 09.03 (sobota i niedziela)
3. 16.05 i 17.05 (piątek sobota) oraz 24.05 i 25.05 (sobota i niedziela)
4. 20.06 i 21.06 (piątek, sobota) oraz 28.06 i 29.06 (sobota i niedziela)
5. 12.09 i 13.09 (piątek sobota) oraz 20.09 i 21.09 (sobota i niedziela)

Pytania i informacje: Michał Owczarski michal@zycie.lodz.pl , tel. 601050208

Linka91 - Czw Sty 23, 2014 8:29 pm

my odbyliśmy nauki u Jezuitów w październiku :)
Jeden weekend + 1 godzinka w tygodniu(dzień do dogadania)
Calkiem ciekawie prowadzone, szybko zleciało:)
Koszt 50 zł od osoby :)
POLECAM :)

Kala12 - Czw Sty 23, 2014 10:30 pm

a co myślicie o kursach u dominikanów?
Juska - Czw Sty 23, 2014 10:31 pm

Kala12, osobiście byliśmy u Jezuitów, ale wiem, że Dominikanie to drugi "topowy" cel par :) Zresztą poczytaj wyżej, dziewczyny pisały coś o tych kursach.
crazylady - Pon Lut 03, 2014 8:55 am
Temat postu: Witajcie!
Wiem, że było w którymś wątku o tym pisane, ale nie mogę tego znaleźć, a bardzo zależy mi na tej informacji. Udało nam się zapisać na nauki do Jezuitów i pytanie moje jest takie: jak wygląda sprawa przerw i "posiłków"? Bo nie wiem jaką wyprawkę mam szykować ;)
Zygzak - Pon Lut 03, 2014 3:07 pm
Temat postu: Re: Witajcie!
crazylady napisał/a:
Wiem, że było w którymś wątku o tym pisane, ale nie mogę tego znaleźć, a bardzo zależy mi na tej informacji. Udało nam się zapisać na nauki do Jezuitów i pytanie moje jest takie: jak wygląda sprawa przerw i "posiłków"? Bo nie wiem jaką wyprawkę mam szykować ;)

Najedzcie się porządnie:) u nas przerw nie chciano robić zbyt chętnie... Inni chcieli, żeby szło to szybciutko... i do domu.

ayu - Pon Lut 03, 2014 6:37 pm

akwila, super podsumowanie - musze pokazać mojemu Sz. żebyśmy się w końcu zapisali.

Bo zgodnie z zaleceniami Juski, warto się wybrać do nich na kurs przedmałżeński.

Lepiej niech będzie jeden weekend przeznaczony na te nauki i z głowy:)
Szybko i do domu ;)

aganor - Pią Lut 07, 2014 8:21 am

Na chwile obecną u Jezuitów jest najbliższy wolny termin to dwie soboty 7.06 i 14.06 oraz umówienie sie w osobnym terminie na poradnie.
Aniełek - Wto Lut 18, 2014 12:06 pm

Czy mają jeszcze jezuici miejsca na kursie? Wie ktoś?
Magda_ - Sro Lut 19, 2014 8:39 am

My się zapisywaliśmy kilka dni temu, to jeszcze były wolne miejsca. Ale pan uprzedził, że trzeba się spieszyć. Napisz maila do pana, który to prowadzi - szybko odpisuje i w takiej formie można się też zapisać na nauki (nie trzeba osobiście), płaci się dopiero po ukończeniu.
Dorotka_ - Sro Lut 19, 2014 9:18 am

Magda_, to miałaś farta, ja czekalam na odp ponad tydzień :smile: ale nauki super są, polecamy z Narzeczonym :)
Magda_ - Sro Lut 19, 2014 9:44 am

Może Pan wyczuł moją desperację płynącą z maila (bo już się obawiałam, że nie wyrobimy się z tymi naukami do ślubu) i zlitował się odpisując szybko :P To trochę mnie uspokoiłaś, bo obawiałam się, że może być nudno :)
Klareczka - Nie Lut 23, 2014 11:48 am

Ostatnio byliśmy w Łagiewnikach, tam kurs razem z Poradnią rodzinną ( :) !) trwa przez 4 kolejne niedziele, zaczyna się mszą o 16, później jest spotkanie (ok. 1,5h).
Skyler - Nie Mar 02, 2014 6:17 pm

My nie chcieliśmy dlatego w Łagiewnikach bo tam miesiąc w sumie to trwa ( 4 niedziele) ale ostatnio kuzynka mojego T. powiedziała, że oni w Warszawie mają 10 spotkań...wymiękłam
Klareczka - Pon Mar 03, 2014 10:05 pm

Miesiąc to niedużo ;) A może coś się z tego wyniesie? Nieraz warto spróbować, a nie tylko odbębnić w jeden weekend i mieć z głowy :)
Dużo dobrego słyszałam o "Wieczorkach dla zakochanych" - tam na pewno nie jest lajtowo, ale podobno wiele można się o sobie dowiedzieć (nawet od księży :P )

Catylyn89 - Nie Mar 16, 2014 9:04 pm

Miesiąc to jest standard na naukach :) Sami mieliśmy 4 spotkania i z chęcią na nie chodziliśmy, bo śmiechu co nie miara :D
Gilgamesz - Pon Mar 17, 2014 7:11 pm

Klareczka napisał/a:
Dużo dobrego słyszałam o "Wieczorkach dla zakochanych" - tam na pewno nie jest lajtowo, ale podobno wiele można się o sobie dowiedzieć (nawet od księży )
Też dużo słyszeliśmy i się zdecydowaliśmy. Fakt można wiele się dowiedzieć o sobie, porozmawiać z ludźmi ( kilka spotkań po 2-3 h ), ale prowadzący to masakra. czytają z kartki bez większego ładu i składu.... Prowadzący do wymiany, reszta super :)
Klareczka - Pon Mar 17, 2014 10:02 pm

Gilgamesz, zdziwiłam się :( słyszałam właśnie o prowadzących, że tacy oddani temu co robią, że potrafią tyle wnieść w życia zakochanych... no cóż, chyba wszystko się zmienia :x
Skyler - Sro Mar 19, 2014 2:23 pm

Niestety z racji mojej pracy i studiów zaocznych inna forma nie wchodziła w grę. Nie chciałam przez to powiedzieć, że nasze kursy były uboższe o jakieś informacje, wprost przeciwnie były bardziej skondensowane i wybralibyśmy się z T. na kolejne. Weekendowe nauki przedmałżeńskie są na pewno idealną formą nauk dla ludzi pracujących też w niektóre weekendy jak i dla ludzi studiujących zaocznie.
asimi - Czw Mar 20, 2014 10:26 am

ja ostatnio robiłam nauki w kościele św Faustyny, prowadziło je małżeństwo (Owczarscy) Choć momentami było nudno, to z całego serca polecam tam odbyć kurs, konkretnie, śmiesznie no i dają do myślenia
Mani_ani - Sob Kwi 12, 2014 5:30 pm

Polecam weekendowe nauki u Dominikanów na Sienkiewicza :)
Agawik - Sob Kwi 12, 2014 7:40 pm

W końcu nie udało nam się załapać na terminy u Jezuitów. Pisałam do nich w marcu i już mieli wolne tylko koniec lipca, początek sierpnia. Zdecydowaliśmy się w kościele, już prawie kończymy. Były w sumie 5 spotkań po 45 min i jutrzejsze ostatnie ma trwać ok 1,5 h. Przez cały kurs oglądaliśmy film nawet fajnie wszystko było omówione, inaczej niż przez większość księży czy mocno praktykujące osoby. Przed lub po każdym filmie była krótka rozmowa z księdzem. Wszystkie tematy opierały sie na tym, ze małżonkowie są najważniejsi. Do tego spotkanie z Panią z poradni, też sympatycznie prowadziła zajęcia. Ogolnie byłam przerażona, wizją siedzenia i słuchania morałów, ale zawiodłam się pozytywnie i jesteśy zadowoleni z naszych nauk:)
GRAND - Sob Kwi 26, 2014 10:32 am

i tak powinno być :D

edit: usunięta reklama z podpisu - ppola

aqa - Pon Kwi 28, 2014 11:17 am

No ja też chyba tylko weekendowe będę mogła jakos ogarnąć bo w tygodniu nie ma szans , mój pracuje cłe dnie, ja też do późna... w ogóle ie wiem jak i kiedy te cale przygotowania do ślubu i wesela nam wyjdą
Misiowa - Czw Maj 08, 2014 1:12 pm
Temat postu: radogoszcz czy julianów
Witam,
A czy był ktoś na naukach na radogosczu zachodzie lub na julianowie??
Tam mam najbliżej tylko nie chciałabym natknąć się na upierdiwegoo księdza...

werka07 - Pią Maj 09, 2014 2:03 pm

My się wybieramy teraz na nauki w maju. Też jestem ciekawa efektów, czy to będzie zanudzanie czy w miarę względnie.
Kingulinka - Wto Maj 20, 2014 5:42 pm

Zaczęliśmy własnie nauki u Salezjanów . Na rondzie Solidarności 6 spotkań ok 1 godz raz w tyg . Pon o 19:00 + Warsztaty i poradnia . Wybraliśmy te choć możliwości mieliśmy kilka u sw.Faustyny lub Jezuitów są weekendowe .My stwierdzilismy ze chcieli byśmy cos z nauk wyniesc a nie odklepac Jak pewnie wiekszosc młodych . Pierwsze spotkanie bardzo pozytywnie . Zawsze rozpoczyna się krótka msza sw . Prowadzacy ks. Bardzo sympatyczny i nie zanudza choć pewnie ile uczestników tyle opini . My polecamy !
tysia1986 - Pon Maj 26, 2014 9:25 am

Czytając Wasze opinie, chyba się zdecydujemy na Dominikanów i 2-weekendy kursów :) Czy wiecie, kiedy będą podane terminy na sezon 2014/2015? Jeśli jest tylu chętnych, to obawiam się, że możemy do w ciągu roku się nie dostać na listy :p
jul1 - Czw Cze 12, 2014 2:07 pm

u mnie w kosciele są kursy przyspieszone, weekendowe. w dwa dni całe nauki ale siedzi się po 8-9 godzin, kosztuja 150 zł
OlaJot - Pią Cze 13, 2014 4:12 pm

My uczestniczymy w naukach u Jezuitów. Jutro drugie i ostatnie spotkanie, ciekawe jak będzie, bo pierwsze było według mnie ekstra. Nie za bardzo mi podobało się prowadzenie części przez p. Sławka. Pytałam się o poradnię to zostało mi wyjaśnione, że dzięki temu, że uczestniczymy w tym kursie to tylko jedno spotkanie w poradni nas czeka :) Koszt 100 zł i uważam, że warto :) Bo tylko dwa razy, nie trzeba jeździć więcej :)
alekul89 - Sob Cze 14, 2014 5:00 pm

My czekamy aż podadzą terminy powakacyjnych kursów u Dominikanów. Zależy nam na przyspieszonym kursie. Co prawda ja mam zaświadczenie ze szkoły i nie muszę chodzić, ale Dawid nie chce iść sam, więc obiecałam mu towarzyszyć :)
karolina_002 - Wto Cze 17, 2014 9:13 am

też miałam zamiar zapisać się do Jezuitów na Sienkiewicza, chciałam w wakacje ale nie miałam pojęcia że trzeba umawiać się z tak dużym wyprzedzeniem :( napisałam maila do prowadzącego ale podejrzewam, że miejsc już nie będzie..

dobrze, że do ślubu jeszcze dużo czasu :)

emiiskaa - Sro Cze 25, 2014 8:58 pm

teraz napisz, ja sie wlasnie zapisalam na ostatnia sobote sierpnia i pierwsza wrzesnia :)
karolina_002 - Sro Cze 25, 2014 9:06 pm

emiiskaa, właśnie prowadzący mi odpisał, tylko ten termin Nam nie odpowiada :( szkodaaaaa, bylibyśmy razem :)
emiiskaa - Wto Lip 15, 2014 4:20 pm

ej no powie mi ktoś co się robi na tych naukach? :P
tym się na razie najbardziej stresuję - tak, wiem, nie mam czym... ale...
nie będę musiała niczego robić przy wszystkich? :P

Dorotka_ - Wto Lip 15, 2014 6:14 pm

emiiskaa, ale czego robić, bo nie kumam? :roll:
emiiskaa - Wto Lip 15, 2014 6:18 pm

nie wiem, stanąć na środku i coś gadać?

bo są jakieś ćwiczenia, tak? ale mam nadzieję że takie między sobą, a nie że wszyscy będą patrzeć i słuchać? :oops:

herbatnik - Wto Lip 15, 2014 7:08 pm

dziewczyny, może wy będziecie znać odpowiedź na moje pytanie-jaki papierek ze szkoły średniej zwalnia z nauk przedmałżeńskich? czy jest to zaliczenie lekcji wychowania do życia w rodzinie, czy jeszcze coś innego? jak chodziłam do liceum, to nie było takiej informacji, że można zaliczać coś i potem nie trzeba będzie robić nauk, ale niektórzy znajomi coś takiego mieli. mój narzeczony chodził na wdżwr i chce tym się wykręcić od poradni i księdza :D chociaż nie wyobrażam sobie, żebym miała teraz sama chodzić na te nauki, chyba się spalę ze wstydu :D poza tym dobrze mu zrobi, jak posłucha o niektórych sprawach :)
tygrysek7773 - Wto Lip 15, 2014 8:22 pm

emiiskaa nic nie musisz ,,robić" na środku sali :D większość ćwiczeń dla par polega na zapisywaniu różnych rzeczy na karteczkach i rozmowie ( z drugą połówką). Jeśli ktoś chce się wypowiedzieć na forum to sam się zgłasza :)
herbatnik (tak mi się twój nick skojarzył z tymi ciastkami, które dają u Jezuitów- są to właśnie herbatniki XD ) To zależy od tego czego chce ksiądz...Niektórym zaświadczenie z nauk w liceum wystarcza, inni (np.mój) chcą zaświadczenia z poradni...
karolina_002 rok do ślubu, a ta o naukach myśli...biedny E. :P

emiiskaa - Wto Lip 15, 2014 8:35 pm

tygrysek7773, uspokoilas mnie troche :D
czyli generalnie mam sie nie stresowac, skoro nie bede musiala publicznie występować :D

karolina_002 - Czw Lip 17, 2014 12:41 pm

tygrysek7773, tylko wiesz, że my jesteśmy ograniczeni czasowo :P

na kurs wybieramy się pod koniec września, któraś z forumek też? :)

Sisska - Czw Lip 17, 2014 4:36 pm

jja i maz dostalismy "z urzedu" w swoich liceach zolte karteczki potwierdzajace odbycie nauk przedmalzenskich, mimo, ze tak naprawde zadnego zaliczenia nie bylo. po prostu na koniec liceum ksiadz nam je dal.
alekul89 - Czw Lip 17, 2014 5:30 pm

Ja też mam żółtą karteczkę z liceum, ale mój przyszły najdroższy mąż nie, więc będę musiała iść na kurs razem z nim.
herbatnik - Pią Lip 18, 2014 7:58 am

a podobno można w pojedynkę chodzić, jeśli jedno z narzeczonych ma już zaliczone te nauki.
chociaż tak głupio, przecież robi się tam coś w parach :)

alekul89 - Pią Lip 18, 2014 6:00 pm

Wiem, że można chodzićpojedynczo, ale D. powiedział, że sam nie pójdzie. Muszę mu potowarzyszyć ;)

[ Dodano: Pon Lip 21, 2014 9:26 pm ]
W zeszłym tygodniu zobaczyłam na stronie Dominikanów, że podali terminy kursów po wakacjach. Szybko napisałam maila z prośbą o zapisanie na pierwszy termin lub na kolejny wolny. Do tej pory nie dostałam odpowiedzi, a na stronie piszą, że potwierdzeniem zapisu na kurs jest mail zwrotny od nich. Jak długo czekałyście na odpowiedź? Bo nie wiem czy to znaczy, że nie ma już miejsc czy, że nie odpisują tak szybko?

marla_red - Wto Wrz 02, 2014 7:08 am

alekul89, ja odpowiedź od Dominikanów dostałam w ciągu jednego dnia. Rano napisałam, że chcę się zapisać i wieczorem dostałam maila, że nas zapisali. Może spróbuj dopisać w mailu, że zależy Ci na szybkiej odpowiedzi. Ja tak zrobiłam :)
alekul89 - Wto Wrz 02, 2014 11:38 am

Jak wysłałam do nich drugiego maila z prośbą o zapisanie to faktycznie odpisali mi chyba 2 dni później. Ale jednak idziemy do Jezuitów :)
satri - Wto Sty 06, 2015 11:26 am

My byliśmy u Dominikanów we wrześniu. Polecam bardzo gorąco! Nauki trwają krótko i są inspirujące. Ojciec Adam Szustak jest świetny, żartuje sobie czasem więc nie ma mowy o nudzie. Sami zobaczycie, że nie ma "pochylania się" nad kazaniami :lol: Małżeństwo Michalaków też super :)
Antalii - Wto Sty 13, 2015 9:12 pm

My idziemy w marcu do Dominikanów, jesteśmy dobrze nastawieni :) po ukończeniu zdam relacje :wink:
Cicia - Sro Sty 14, 2015 7:27 pm

My idziemy przełom lutego i marca do Jezuitów. Bardzo konkretnie się wydaje to wszystko wyglądać
karusia - Pon Lut 09, 2015 8:36 pm

Czy któraś z Was drogie forumowiczki orientuje się jakie są w chwili obecnej najbliższe terminy nauk u Jezuitów?
alekul89 - Wto Lut 10, 2015 8:47 am

Napisz maila do Kosztyły.
Cicia - Sro Lut 11, 2015 6:30 pm

my mamy 28 lutego i 7 marca
M-Martusia - Sro Mar 25, 2015 11:34 am

Ja polecam nauki w kościele NMP w Pabianicach. Spotkania były w dwie soboty pod rząd. planowane od godziny 14 do 20, ale zawsze jakoś udawało się skończyć troszkę wcześniej. Szybko, bezproblemowo, bardziej w formie warsztatów niż wykładów. Polecam. :)
MirkaNa - Wto Sie 30, 2016 2:05 pm

Ja również poszukuję ludzkich nauk przedmałżeńskich. Wywraca mi się w bebechach na myśl o tym, co można uslyszeć od niektórych księży...
Tyche - Czw Wrz 08, 2016 10:19 am

Dziewczyny, jak wygląda sprawa poradni rodzinnej u Jezuitów? Zapisalam nas na nauki w listopadzie ale podobno trzeba się jeszcze umówić w poradni. Długo trwaja tam zajęcia?
herbatnik - Czw Wrz 08, 2016 11:17 am

Tyche, w poradni jest jedno półgodzinne spotkanie. Zapisy były w drugim dniu kursu, będą do wyboru dni i można wybrać dogodny termin.
Ignacy - Pon Lis 14, 2016 5:11 pm

Nauki lajtowe są bezsensu, w końcu tutaj nie chodzi o papierek, że mam ślub, tylko chcemy być razem do końca życia. Lepiej wziąć dobre nauki, gdzie są też prace warsztatowe nad wzajemną relacją. Wiem, że takie są u Jezuitów. Czasem jest to cały weekend. Są też takie, że to dwie całe soboty. Polecam, bo są naprawdę dobrze przygotowane.
Aga5 - Sro Lis 23, 2016 12:17 pm

Zgadzam sie, ze lepiej miec porządne nauki, a nie tylko je odbębnić i tyle. słyszałam, ze w jakiejś parafii sa organizowane wyjazdy kilkudniowe, ale niestety nie mam pojęcia gdzie. Słyszałyście moze o tym?
kfr89 - Sro Lis 23, 2016 12:41 pm

O wyjazdach nie słyszałam ale potwierdzam, że nauki u Jezuitów są ciekawe i pomagają poznać siebie. Prowadzane są w formie warsztatów dla par przez dwie soboty od 9 do około 17. Dodatkowo jedno spotkanie w poradni NPR.
martinni - Wto Lut 07, 2017 11:54 am

Zdecydowanie polecamy u Jezuitów!!!
medyczeprawo - Pią Lut 17, 2017 8:04 pm

My w Łodzi mieliśmy przyspieszony kurs i taki polecam. Mieliśmy ślub w Katedrze. Polecam taką formę, bo to tylko formalność jest przecież

usunięto podpis z reklamą. Dorotka_

insert.lodz - Sro Lip 05, 2017 1:38 pm

Polecam zdecydowanie klasztor oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13 :)
waldek678 - Sob Sty 13, 2018 3:04 pm
Temat postu: Re: Lajtowe nauki przedmałżeńskie
[quote="zuziaczek"]Cześć zna ktoś jakiś kościół, gdzie nauki są prowadzone bez zbędnej indoktrynacji...
no i są po prostu krótkie.[/quote
Troszkę cierpliwości czasami trzeba posłuchać co nam nie pasuje. ksiądz wie swoje a mówi co musi.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group