Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Mężatki - zwyczaj dla młodych z nowym mieszkankiem

just_Kate - Nie Wrz 12, 2004 1:20 pm
Temat postu: zwyczaj dla młodych z nowym mieszkankiem
Byłam wczoraj na parapetówie u mojej siostry i w pewnym momencie ze zdziwieniem zauważyłam, jak goście sięgneli do portfeli i zaczęli wrzucać drobne monety w kąty pokoju gościnnego. Okazało się, że taki jest zwyczaj. :lol:

Poza tym dowiedziałam się, że jeśli młode małżeństwo stara się o potomka, w ich sypialni nad drzwiami powinien wisieć obraz Matki Boskiej Karmiącej. (o tym słyszałam, ale w innej wersji - że wiesza się na weselu nad młodymi - nawet kiedyś to widziałam). :D

Kiwax - Wto Wrz 14, 2004 1:52 pm

Też się z tym spotkałam. U mojego szwagra. Jakaś ciocia, która była wtedy po raz pierwszy u niego z wizytą rzuciła kilka garści na podłogę. Powiem szczerze, że w jej wykonaniu średnio mi się to podobało :roll:
just_Kate - Wto Wrz 14, 2004 4:07 pm

Kiwax napisał/a:
Też się z tym spotkałam. U mojego szwagra. Jakaś ciocia, która była wtedy po raz pierwszy u niego z wizytą rzuciła kilka garści na podłogę. Powiem szczerze, że w jej wykonaniu średnio mi się to podobało :roll:


:lol: u mojej siostry wyglądało to trochę jak wypędzanie złych duchów, hihi...

marchefka - Sro Wrz 29, 2004 8:40 pm
Temat postu: Re: zwyczaj dla młodych z nowym mieszkankiem
just_Kate napisał/a:
Poza tym dowiedziałam się, że jeśli młode małżeństwo stara się o potomka, w ich sypialni nad drzwiami powinien wisieć obraz Matki Boskiej Karmiącej. (o tym słyszałam, ale w innej wersji - że wiesza się na weselu nad młodymi - nawet kiedyś to widziałam). :D


Hm, dziwna sprawa, bo ja nie mialam pojecia, ze sie wiesza Matkę Boska Karmiaca, jak sie samemu chce miec dzidziusia, ale ten obraz tak bardzo mi sie podobal, ze nie bylo mowy o zadnym innym nad naszymi glowami podczas wesela...
Moze to cos znaczy :) ?
marchefka

niem - Sro Cze 08, 2011 12:02 pm

a ja o takich zwyczajach nie słyszałam, ale ciekawie dowiedzieć się czegoś nowego:)
monika_zyga - Sob Cze 11, 2011 1:55 pm

Do nas kiedyś przyjechał wujek ze Stanów i wchodząc do pokoju rzucił monety, trochę się zdziwiłam i powiedział że na szczęście, więc pozbieraliśmy. Ale też to dla mnie dziwnie wyglądało.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group