Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Ślub konkordatowy - Bierzmowanie

Ania - Wto Lis 25, 2003 2:22 pm
Temat postu: Bierzmowanie
Pomóżcie mi!!!Ja nie mam bierzmowania ani nie mam świadectwa ze szkoły odnośnie nauk przedmałżeńskich?
Gdzie można to zrobić, czy wiecie?

ice - Wto Lis 25, 2003 2:32 pm

Wprawdzie bierzmowanie mialem wiec z tym nie bylo problemu ale wiem ze jak chodzilem na nauki byl w grupie chlopaszek ktory mial byc chrzestnym a nie mial bierzmowania. Chodzil z nami na nauki i po tym pewnie mial jakas ceremonie ale dokladnie nie wiem.

Wszystko mialo miejsce w kosciele na Łąkowej .... zapytaj w kancelarii o ksiedza Pawła.

kryszka - Wto Lis 25, 2003 3:42 pm

Aniu, ja mam świadectwo ze szkoły o ukończeniu nauk, ale ksiądz go nie respektuje. :evil: W niedzielę w Łagiewnikach zaczynamy nauki, będą trwać 4 niedziele, także zapraszam. Powinno być spoko.
Ania - Wto Lis 25, 2003 4:46 pm
Temat postu: Bierzmowanie
Dzięki za informacje. :lol:

Kryszko, czy na te nauki to trzeba się jakoś wczesniej zapisać czy tak po prostu mozna przyjść bez zapisów. Chciałabym mieć to jak najszybciej za sobą. A ty będziesz chodzić z przyszłym malżonkiem czy sama. Mój Mis to ma te wszystkie nauki i bierzmowanie tylko ja taka jestem na bakier z religią i nie wiem czy w takim wypadku to on i tak musi ze mna chodzić czy ja mogę sama?

Edyta - Wto Lis 25, 2003 4:53 pm

aniu co do nauk to powiem ci jak bylo z moja siostra.
ona nie miala nauk a jej narzeczony mial. jednak ksiadz kazal im chodzic wspolnie gdyz jest to przygotowanie do zycia razem.
tam rozwiazuje sie rozne glupoty i jakies tesciki sa wiec bedzie ci razniej jak pojdziesz razem z misiem.

Ania - Wto Lis 25, 2003 5:01 pm
Temat postu: Bierzmowanie
Szczerze mówiąc to ja się tego właśnie obawiam jak z nim pójdę, bo będzie cyrk na kółkach i nie wiem czy się tak nie skończy że nie dostanę tego świstka od księdza jak pójdziemy razem. 8)
kryszka - Wto Lis 25, 2003 10:37 pm

Aniu, nie trzeba się zapisywać. Trzeba przyjść na 16 na mszę, a potem o 17 zostaje się na nauki. Podobno trwają 1,5 godziny.

Trzeba chodzić razem. Ja też się boję, że mój narzeczony wywinie jakiś numer :wink: . Ale zaciągnę go choćby wołami i jakoś będzie musiał przeżyć.

Idźmy razem, będzie raźniej. :lol: A może będzie ciekawie i zabawnie, w końcu to franciszkanie.

Ania - Sro Lis 26, 2003 9:11 am
Temat postu: Bierzmowanie
no chyba nie ma innego wyjścia, w sumie to tylko 4 spotkania z tego co mówiłaś.
Jest tylko mały problem bo ja co drugi weekend chodze do szoły (zaoczne), muszę dzisiaj zerknąć w plan zajęć i cos wykombinować, bardzo możliwe że się spotkamy. :twisted: :lol:

kryszka - Sro Lis 26, 2003 8:28 pm

Aniu, byłam dzisiaj w kościele gdzie bierzemy ślub i się pytałam o bierzmowanie, bo mój narzeczony nie ma. W katedrze udzielają bierzmowań w każdy drugi wtorek miesiąca o 18 ( :oops: chyba, bo właśnie jak to piszę to już zapomniałam :oops: ).

Trzeba sobie samemu powtórzyć katechizm, iść do swojej parafii po karteczkę-skierowanie na bierzmowanie (są na niej z tyłu słowa przysięgi podczas uroczystości i miejsce na podpis o odbyciu spowiedzi), iść do spowiedzi. Przed bierzmowaniem iść do kancelarii katedry powiedzieć w jakim celu robisz bierzmowanie, oddajesz karteczkę ze swojej parafii i dostaniesz jakąś inną. I wystarczy już przyjść tego dnia do katedry na bierzmowanie. UWAGA! Nie ma wcześniej przepytywania z katechizmu, natomiast trzeba go się nauczyć, bo biskup może wyrywkowo już na mszy zapytać kilka osób. Po mszy idziesz po podstemplowanie karteczki, oni wysyłają to do kościoła, w którym miałaś chrzest i jak będziesz brała świadectwo chrztu to dostaniesz na nim adnotację o wybierzmowaniu.


Wygląda prosto. :lol:


Aktualne informacje: post Rorrim

Ania - Pon Gru 01, 2003 9:57 am
Temat postu: Bierzmowanie
To wszystko jest strasznie skomplikowane, ale nie mam wyjścia.
dzięki Kryszko za pomoc. :)

Ania - Sro Lut 18, 2004 11:36 am

Od 27.02 o godz. 19.00 w kosciele przy Sienkiewicza 60 rozpoczynaja się kursy na bierzmowanie, moze ktoś z was chciałby się do mnie dołączyć??
Kati - Sob Sty 15, 2005 9:24 pm

A. nie ma bierzmowania... ale narazie sobie olewa temat... :evil:

Chyba liczy, że ja za niego to załatwię, a to raczej nie jest możliwe :roll: :mrgreen:

Tylko, że on musi to załatwić w Warszawie. Ponoć w kościele na ul. Chełmskiej (Wawa) jest prowadzony kurs przygotowawczy bez egzaminu - musimy pojechać i sprawdzić :hm:

pipi - Pon Sty 17, 2005 11:09 am

Do bierzmowania może chyba skierować daną osobę dowolny ksiądz, jeżeli uzna że ta osoba jest gotowa do przyjęcia sakramentu.
opium - Wto Sty 18, 2005 9:56 am

Ufff, jak czytam o tych problemach z bierzmowaniem - to jestem zadowolona, że mam już to za sobą.
Dziewczyny, trzymajcie się!

Kati - Wto Sty 18, 2005 12:54 pm

A ja mam ochotę powiesić A. na suchej gałęzi za to :evil:
tusia_queen - Nie Sty 30, 2005 9:47 pm

kurczę, u mnie też problem z bierzmowaniem..

moja świadkowa go nie ma i nie za bardzo chce jej się to załatwiać
nie wiem jak ją nakłonić żeby się już tym tematem zainteresowała??

może znacie jakieś miejsca, gdzie to się bezstresowo odbywa?

gosiaczek - Nie Sty 30, 2005 10:27 pm

Spokojnie, świadkowa może przystąpić do bierzmowania, kiedy zechce, dojrzeje, nic na siłę ani w pośpiechu. Choć oczywiście łaska to łaska, nie należy się przed nią bronić :) Sakrament nie jest wymagany, żeby być świadkiem. To może być osoba dowolnego wyznania, albo bez tegoż. Ważne, żeby byl pełnoletni
kryszka - Nie Sty 30, 2005 10:58 pm

Tusia - świadkowa może być nawet osobą niewierzącą, więc nie stresuj swojej niepotrzebnie. Nie ma bierzmowania, jej sprawa, jak będzie miała potrzebę to zrobi. :)

Księdza w ogóle to nie powinno obchodzić. Nasz się w ogóle nie pytał o wyznanie ani nie miał żadnych wytycznych co do świadków. Musieliśmy tylko podać ich dane i to było wszystko.

tusia_queen - Pon Sty 31, 2005 11:30 am

dzięki Wam wielkie!
uspokoiłyscie mnie ogromnie!

bo ja kogo się tylko zapytam to mi mówi,
że świadkowie też muszą mieć bierzmowanie..

megi - Czw Mar 10, 2005 3:06 pm

u mnie moja druga połowka nie ma ale w kwietniu już przystępuje do tego sakramentu!
aggna - Czw Mar 10, 2005 9:37 pm

Dobrze, ze ja nie mam takiego klopotu. Szkoda mi was dziewczynki :(
bigiel - Nie Mar 13, 2005 8:52 pm

ja robilem na szybko w katedrze bez najmniejszych problemow
Gniesia - Pon Mar 14, 2005 10:49 am

Mój P. nie ma bierzmowania. Co prawda ma już zaświadczenie o odbytych naukach i może przystąpić tyle, że jakoś mu się schodzi. A czas biegnie nieubłaganie :roll:
rorrim - Wto Sie 09, 2005 8:58 am

Mój P. też nie ma bierzmowania... :cry: i za bardzo nie ma też czasu , aby się do niego przygotować...

A nie wiecie może przypadkiem czy może gdzieś w którymś kościele można zawrzeć związek małżeński nie mając bierzmowania???

P.S. Prawo kanoniczne mówi, że nie jest to przeszkodą do stania się małżonkiem, więc... :roll:

kryszka - Wto Sie 09, 2005 10:53 am

Pewnie i można, wszystko zależy od księdza i Twoich umiejętności negocjacyjnych. :wink:

A który paragraf prawa kanonicznego mówi o bierzmowaniu? Bo szukam i nic nie znajduję. A gdzieś kiedyś czytałam, że małżeństwo takie jest owszem, ważne, ale niegodziwie zawarte.


No i cofnij się może do góry kilka postów - pisałam tam o szybkich bierzmowaniach w katedrze. :) Ewentualnie jeszcze narzeczony jeśli nie chce i nie ma przekonania do robienia bierzmowania może zawrzeć ślub jako strona niewierząca ( :arrow: http://www.forum.wesele-l...topic.php?t=958 ).

rorrim - Wto Sie 09, 2005 11:41 am

Dzięki za szybką odpowiedź :D

O bierzmowaniu znajdziesz informację w Kodeksie Prawa Kanonicznego- Księga IV, część I, Tytuł VI - Małżeństwo, rozdział 1, Kan. 1065, paragraf 1.

A czy możesz mi napisać jak to było z bierzmowaniem Twojego Połówka? Czy uczęszczał na katechezy wcześniej i czy kończyły się one egzaminem?

kryszka - Wto Sie 09, 2005 4:37 pm

A jest, faktycznie. :)
Cytat:
Kan. 1065 -
§ 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

No i właśnie, to ostatnie sformułowanie stwarza dla obu stron podstawy do dyskusji. :wink: Musielibyście bardzo dobrze uzasadnić dlaczego wcześniej nie zrobił bierzmowania i dlaczego chce wziąść sakrament ślubu bez sakramentu bierzmowania. Wszystko zależy na jakiego księdza traficie.

Nawet w Łagiewnikach znanych z dość liberalnego podejścia, też na początku namawiali nas żeby jednak mąż zrobił bierzmowanie bo bez tego ani rusz.
No i ostatecznie mój mąż nie robił bierzmowania, bo właśnie poszedł do ślubu jako strona niewierząca.

rorrim - Wto Sie 09, 2005 8:40 pm

No i pierwsze nasze podejście do "ślubu z osobą nie-bierzmowaną" skończyło się klapą... :cry:
Bez bierzmowania ani rusz i jeszcze dostaliśmy burę od księdza... bo wspomnieliśmy o tym zapisie w Prawie Kanonicznym. To go bardzo zdenerwowało. Powiedział, że nikt go nie bedzie pouczał jak stanowi prawo, on je zna najlepiej i jak mówi, że nie wolno bez bierzmowania to nie wolno i kropka.
Narazie nie pojęliśmy żadnych decyzji co dalej. Musimy trochę ochłonąć... :oops:

just_Kate - Wto Sie 09, 2005 8:50 pm

rorrim napisał/a:
No i pierwsze nasze podejście do "ślubu z osobą nie-bierzmowaną" skończyło się klapą... :cry:
Bez bierzmowania ani rusz i jeszcze dostaliśmy burę od księdza... bo wspomnieliśmy o tym zapisie w Prawie Kanonicznym. To go bardzo zdenerwowało. Powiedział, że nikt go nie bedzie pouczał jak stanowi prawo, on je zna najlepiej i jak mówi, że nie wolno bez bierzmowania to nie wolno i kropka.
Narazie nie pojęliśmy żadnych decyzji co dalej. Musimy trochę ochłonąć... :oops:


Hej, nie przejmujcie się za bardzo. Teraz macie dwa wyjścia (wg mnie): bierzmowanie, lub właśnie ślub z osobą niewierzącą. Tylko jak się uprzecie się co do tego drugiego przy tym samym księdzu, to może krzywo na was patrzeć. :? :roll:

kryszka - Wto Sie 09, 2005 8:53 pm

Zgadzam się z just_Kate. Nie macie innego wyjścia, ewentualnie szukajcie innego kościoła i księdza.
pipi - Wto Sie 16, 2005 3:07 pm

No mnie się o tyle udało że dostałam kartke do bierzmowania bez w zasadzie żadnego przygotowania - chodzi oczywiście o bierzmowania w katedrze.
Ale nie obyło się bez przygód - bo bierzmowania w Katedrze nie było - akurat w tym miesiącu i wszyscy zostali oddelegowani do innej parafii ;)

rorrim - Pon Sty 16, 2006 10:21 pm

U nas też w końcu bierzmowanie przeszło bezproblemowo 8)
Polecam zestawienie - nauki u Jezuitów (4 piątkowe spotkania), a potem ceremonia w katedrze.

adamdial - Sro Lut 08, 2006 8:13 pm

hmmm mam pytanie, każdy pisze o katerze- a gdzie ona sie znajduje? Bo ja jestem z innego miasta - tj niedaleko łodzi, ale na kościołach w łodzi to sie nie wyznaje i nie wiem gdzie który jest. Ja teraz wyglada sprawa załatwienia bierzmowania tam?
kryszka - Sro Lut 08, 2006 8:45 pm

Katedra jest na Piotrkowskiej (tej nie deptakowej :wink: ) pomiędzy ulicami Skorupki i św. S.Kostki (jej przedłużeniem jest ul. Tymienieckiego):



[URL=http://plan.naszemiasto.pl/plan_lodz.html]?ródło[/URL]


Podejrzewam, że załatwianie bierzmowania się nie zmieniło, ale może niech wypowie się ktoś bardziej zorientowany.

adamdial - Sro Lut 08, 2006 8:51 pm

dzieki za info. usze to załatwic teraz - tzn przez wakacje - bo potem szkoła, a za rok ślub.
rorrim - Czw Lut 09, 2006 9:01 am

Sprawa załatwienia bierzmowania wygląda tak:

- trzeba iść do swojej macierzystej parafii i zapytać o przygotowanie do bierzmowania, bo zasadą jest, że "kandydyatów do bierzmowania przygotowują parafie macierzyste". Aczkolwiek u nas było odstępstwo od reguły, bo mój narzeczony przygotowywał się u oo. Jezuitów na ul. Sienkiewicza 60. Przygotowanie polegało na uczestnictwie w czterech spotkaniach modlitewnych, po których otrzymuje się kartkę (skierowanie na bierzmowanie)z podpisem księdza,

- następnie należy iść się wyspowiadać i uzyskać podpis spowiednika na kartce do bierzmowania,

- bierzmowania odbywają się w katedrze w każdy drugi piątek miesiąca o 18.00

- do katedry w dzień bierzmowania należy przyjść 20 minut wcześniej, wtedy to kandydaci ćwiczą formułki wygłaszane potem na mszy przed biskupem, nie trzeba zgłaszać się wcześniej do kancelarii katedry, wystarczy przyjść prosto do katedry,

- zaświadczenia o bierzmowaniu odbiera się od następnego poniedziałku, opłata za wydanie 5 zł.

organ_katedra - Sro Lut 22, 2006 8:32 pm

pipi napisał/a:
bierzmowania w Katedrze nie było - akurat w tym miesiącu i wszyscy zostali oddelegowani do innej parafii ;)


W tym roku bierzmowania w katedrze nie będzie bodajże w maju i w czerwcu - będzie w innych parafiach Łodzi (na razie brak informacji, w których). Jeszcze to dokładnie sprawdzę.

taint - Sro Kwi 05, 2006 2:36 pm

podbijam temat
wiadomo juz cos o miejscu bierzmowania w maju i czerwcu
aha i jesczze mam pytanie czy jesli moja parafia jest w Łodzi - musze robic w katedrze bierzmowanie - czy moge takze w innym miescie ??

kryszka - Sro Kwi 05, 2006 2:38 pm

Bierzmowanie możesz zrobić gdziekolwiek. Informacja o nim jest wysyłana do parafii, w której był chrzest - nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów, gdyż adnotacja o nim jest umieszczana na odpisie aktu chrztu.
taint - Sro Kwi 05, 2006 2:43 pm

jestes nieoceniona
moze ktos sie jesczze orientuje gdzie w warszawie udzielaja takich bierzmowan

slyszalem oparafii na placu trzech krzyzy ale pewien nie jestem

filmowiec - Sro Maj 03, 2006 8:40 pm

teraz moze gdzies w Łodzi trwa kurs bierzmowania?bed wdzieczny za odpowiedzi
kolorowa441 - Wto Gru 12, 2006 9:24 pm
Temat postu: bierzmowanie
Pomocy nie mam jeszcze bierzmowania gdzie można to jak najszybciej załatwic. Błagam pomóżcie
jpuasz - Wto Gru 12, 2006 10:45 pm

Hmmm no z tego zo wiem w listopadzie były bierzmowania... :niepewny: A następne nie wiem kiedy... Może popytaj w kilku parafiach??
Apple - Sro Lut 28, 2007 4:04 pm

Może komuś przyda się ta informacja- nauki przygotowujące do bierzmowania odbywają się w każdy piątek o godz 19 w Parafii Najśw. Imienia Jezus (ul. Sienkiewicza 60)
Ela_i_Adam - Sro Lut 28, 2007 8:55 pm

jesli ktoś szuka bierzmowania a ma przygotowanie do niego zrobione to w każdy piątek odbywaja się bierzmowania w katedrze :)
organ_katedra - Pią Mar 02, 2007 9:16 pm

Ela_i_Adam napisał/a:
jesli ktoś szuka bierzmowania a ma przygotowanie do niego zrobione to w każdy piątek odbywaja się bierzmowania w katedrze :)


Nie w każdy, tylko w każdy II-gi piątek miesiąca. ;)

Esme - Pon Kwi 23, 2007 12:00 pm

Apple napisał/a:
Może komuś przyda się ta informacja- nauki przygotowujące do bierzmowania odbywają się w każdy piątek o godz 19 w Parafii Najśw. Imienia Jezus (ul. Sienkiewicza 60)

Dzisiaj byłam się dowiedzieć o te nauki w kancelarii. Siostra kazała mi przyjść w piątek na 19 z aktem chrztu i świadectwem z religi (teraz trzeba go gdzieś poszukać :oops: ). Natomiast kiedy spytałam ile trwa taki kurs - powiedziała, że to zależy od posiadanych wiadomości :?: Czy ktoś wobec tego może mi napisać jak taki spotkanie tam wygląda?Jaka jest atmosfera?
Dziękuję z góry za wszystkie informacje! :)

Apple - Pon Kwi 23, 2007 3:02 pm

Spotkanie te prowadzą 2 sympatyczne Panie ;) Opowiadają czym jest sakrament bierzmowania jak należy się przygotować do niego. Oczywiście nie poprzestają na samych sakramentach, ale mówią również o modlitwie, o życiu Jezusa Chrystusa. Zadają pytania, ale nie są one kierowane do konkretnej osoby tylko do wszystkich. im więcej się dana osoba udziela tym szybciej kończy taki kurs :) Oczywiście jeśli nic się nie mówi na tym spotkaniu to też wypisują karteczkę o ukończeniu takiego kursu. Tylko brana jest wtedy pod uwagę frekwencja na zajęciach. Wystarczy być na ok 5-6 spotkaniach.
Bez stresu :) pozdrawiam

mila1982 - Pon Maj 21, 2007 11:46 am
Temat postu: BIERZMOWANIE
:) CZY KTOS MOZE MI POWIEDZIEC GDZIE EWENTUALNIRE TERAZ MOGE UCZESZCZAC NA SPOTKANIA,NIE MAM BIERZMOWANIA,A SLUB JUZ NIEDALEKO BO 07.07.07 ,CZY NADAL BIERZMOWANIE JEST W CO DRUGI PIATEK MIESIACA W KATEDRZE????
gebka - Pon Maj 21, 2007 11:55 am

jest w katedrze ale potrzebna jest zgoda twojego ksiedza
organ_katedra - Pon Maj 21, 2007 3:10 pm
Temat postu: Re: BIERZMOWANIE
mila1982 napisał/a:
,CZY NADAL BIERZMOWANIE JEST W CO DRUGI PIATEK MIESIACA W KATEDRZE????


Tak, ale akurat z wyjątkiem maja i czerwca. Wtedy bierzmowania są w różnych parafiach łódzkich i w katedrze się już nie odbywa.

wiedzmapat - Sro Sty 16, 2008 6:37 am
Temat postu: Re: BIERZMOWANIE
ja muszę udać się na sienkiewicza w celu bierzmowania.....mam nadzieję, że wszystko szybko pójdzie
Emi - Pią Sty 18, 2008 9:35 pm

Wiedzmapat na pewno wszystko się uda :) Teraz raczej nie ma problemu z bierzmowaniem
wiedzmapat - Pią Sty 18, 2008 9:43 pm

Emi mam taką ogromną nadzieje, ze sie uda bez żadnych zbędnych problemów.
jpuasz - Pon Lut 25, 2008 1:46 am

Właśnie przeczytałam informację na stronce moej parafii:

W niedzielę 2 marca rozpoczniemy przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla dorosłych. Spotkania będą się odbywały przez trzy kolejne niedziele (2 - 9 - 16 marca) po mszy o godzinie 9.00 w sali przy kancelarii parafialnej. Ze względu na skrócony charakter przygotowania oczekujemy obecności na wszystkich trzech spotkaniach.

Szczeguły dotyczące parafii mozna znaleźć tutaj

wiedzmapat - Pon Lut 25, 2008 5:53 pm

Super informacja. Na pewno skorzystam i będę uczestniczyć w tym kursie, bo bardzo mi zależy na zrobieniu bierzmowania.
ssysia - Czw Mar 13, 2008 8:15 pm

witam wszystkich!! mam mały problem z bierzmowaniem :(

po przeczytaniu postów wywnioskowałam że nadal jest ono potrzebne żeby wziąć ślub kościelny (wcześniej żeby byś chrzestnym też było obowiązkowe a teraz już nie jest) czy może się jednak coś zmieniło??

samo chodzenie na te spotkania nie jest dla mnie problemem ale doczytałam się że żeby uczestniczyć w tych zajęciach trzeba donieść świadectwo z religii a ja posiadam je tylko z podstawówki i to z nie za dobrym wynikiem a w liceum w ogóle nie chodziłam na religię.

czy ktoś może mi powiedzieć co jest dokładnie potrzebne żeby uczestniczyć w tych zajęciach??
będę bardzo wdzięczna, ssysia

jpuasz - Czw Mar 13, 2008 11:04 pm

Bierzmowanie jest niezbędne zarówno aby wziąć ślub kościelny jak i żeby zostać chrzestnym. O tym, żeby było potrzebne zaświadczenie ze szkoły nic nie wiem - raczej chyba zaświadczenie od proboszcza, ze się jest "aktywnym" katolikiem, tzn że dana osoba chodzi regularnie do kościoła itp. No chyba, ze bierzmowanie jest w Twojej parafii.
ssysia - Pią Mar 14, 2008 9:41 am

to w takim razie wszystko zależy od parafii bo ja nie mam bierzmowania a jestem chrzestną :)
jpuasz - Pią Mar 14, 2008 10:34 am

Hmmm no mnie się wydaje że to nie zależy od parafii tylko jest to duże niedopatrzenie księży...
ssysia - Pią Mar 14, 2008 10:45 pm

jeśli tak to poprostu mi się udało, ale ze śłubem to juz nie mam co liczyć na tyle szczęścia :) nie ma co ryzykować.

potrzebowałam tylko zaświadczenie z parafii że jestem więżąca i praktykująca.

pozdrawiam, ssysia

elka85 - Pon Mar 17, 2008 11:28 am

Mogę polecic załatwianie bierzmowania przed ślubem w mojej parafii, w kościele pw. ?w. Katarzyny w Zgierzu:) Mój P nie ma bieżmowania, poszliśmy do proboszcza i nie ma problemu, musieliśmy tylko dostarczyc zaświadczenie, że był chrzczony a P musiał się wytłumaczyc, czemu wcześniej się bierzmowaniem nie zainteresował:) ?adnych nauk mu nie kazał odbywac. Bierzmowanie jest w pon 31.03 o godz. 15.30, spotkania dla kandydatów 26, 27 i 28.03 też o 15.30:) Myślę, że jeżeli ktoś chętny by się jeszcze zgłosil, to dałoby radę:)
krzychu_22 - Czw Maj 15, 2008 10:00 pm

Moze ktos wie czy moge w innej parafi w lodzi ukonczyc ten kurs do bierzmowania by zostac dopuszczonym do bierzmowania? Bo w mojej parafi jest strasznie niemily ksiadz i kaze mi sie wyuczyc katechizmu prawie 200pytan ehhh szkoda gadac.... A moze ktos ma ten swistek ze jest sie przygotowanym do bierzmowania ?:]
Suelen - Czw Maj 15, 2008 10:02 pm

chyba w katedrze łódzkiej robią coś takiego, moi znajomi w zeszłym roku raz dwa wszystko załatwili od ręki, a potem do kościoła na amen :]
krzychu_22 - Czw Maj 15, 2008 10:18 pm

W katedrze powiedzieli mi ze mam przynies karteczke ze jeste przygotowany do bierzmowania. A ma mnie przygotowac ksiadz z parafi. A tak jak pisalem jest on nie powazny... i bardzo niemily/.......
Suelen - Czw Maj 15, 2008 10:32 pm

a spróbuj w Łagiewnikach, szczerze to nie wiem, ale tam wiele rzeczy ugodowo się załatwia i bardzo sympatycznie. Co szkodzi spróbować.
smerfetk@ - Pon Maj 26, 2008 11:06 am

Ja mam ten sam problem umnie w parafi robia problemy.. I rowniez obily mi sie o uszy Łagiewniki ze tam jest inaczej. .
izunia_82 - Nie Cze 01, 2008 6:10 pm

Mi też z początku ksiądz z mojej parafii(?w. Mateusza na Strzelców Kaniowskich) robił problemy. Bo, że nie chodzę do kościoła, że to za mało czasu na przygotowanie i takie różne. Ale jakoś udało się go przeżyć i w ten wtorek idę już do bierzmowania(na szczęście).
smerfetk@ - Sro Gru 03, 2008 7:43 pm

Hej! Dla zainteresowanych podam ze 9 stycznia w kosciele Jezuitów na Sienkiewicza rozpoczynają sie spotkania do bierzmowania :-)
doni_iza - Czw Gru 04, 2008 9:21 am

a ile jest tych spotkań?
smerfetk@ - Czw Gru 04, 2008 12:15 pm

Chodzi sie około 2 miesiace raz w tygodniu (trwaja 1 godzine w piątki). A samo bierzmowanie odbywa sie w Katedrze.
katarynka - Czw Gru 04, 2008 2:38 pm

A wiesz może o którje godzinie w piątki są spotkania?
smerfetk@ - Pią Gru 05, 2008 10:15 am

Jak do tej pory zaczynały sie od godziny 19.00 ale nie wiem jak teraz bedzie myśle ze tak samo. Najlepiej jest sie dowiedziec w kancelari.
ssysia - Wto Sty 06, 2009 7:54 pm

dziewczyny nie mogę sie dodzwonić do kancelarii żeby zapytać o szczegóły, może wiecie czy trzeba się wcześniej zapisać, jakie dokumenty są potrzebne, czy wystarczy po prostu przyjść w piątek?? i resztę powiedzą na miejscu.

dzięki za odpowiedź, pozdrawiam

izunia_82 - Wto Sty 06, 2009 9:19 pm

ssysia do bierzmowania potrzebny jest tylko akt chrztu, i przed samym bierzmowaniem spowiedź.
doni_iza - Sro Sty 07, 2009 9:04 am

Spotkania przygotowujące do bierzmowania zaczynają się w ten piątek o godz. 19 przy kościele Jezuitów na ul. Sienkiewicza 60. Spotkania będą trwały przez 2 miesiące i odbywać się będą w sali ?w. S. Kostki ( budynek po prawej stronie kościoła).
gosc - Czw Paź 08, 2009 11:13 pm

nie wiecie może czy w Łodzi można (a jeżeli tak to gdzie) zrobić bierzmowanie do końca listopada (a jak się da to wcześniej)?
miluka - Pią Paź 09, 2009 3:57 pm

Z tego co wiem, to w Katedrze raz w miesiącu jest bierzmowanie. Ale to trzeba sprawdzić.
mavika - Czw Lut 11, 2010 1:31 pm

rorrim napisał/a:
Sprawa załatwienia bierzmowania wygląda tak:

- trzeba iść do swojej macierzystej parafii i zapytać o przygotowanie do bierzmowania, bo zasadą jest, że "kandydyatów do bierzmowania przygotowują parafie macierzyste". Aczkolwiek u nas było odstępstwo od reguły, bo mój narzeczony przygotowywał się u oo. Jezuitów na ul. Sienkiewicza 60. Przygotowanie polegało na uczestnictwie w czterech spotkaniach modlitewnych, po których otrzymuje się kartkę (skierowanie na bierzmowanie)z podpisem księdza,

- następnie należy iść się wyspowiadać i uzyskać podpis spowiednika na kartce do bierzmowania,

- bierzmowania odbywają się w katedrze w każdy drugi piątek miesiąca o 18.00

- do katedry w dzień bierzmowania należy przyjść 20 minut wcześniej, wtedy to kandydaci ćwiczą formułki wygłaszane potem na mszy przed biskupem, nie trzeba zgłaszać się wcześniej do kancelarii katedry, wystarczy przyjść prosto do katedry,

- zaświadczenia o bierzmowaniu odbiera się od następnego poniedziałku, opłata za wydanie 5 zł.


Wybieram sie w ten piatek. Czy nic sie nie zmienilo? Wystarczy przyjsc o 17.40 do katedry?

Malena - Pon Lut 22, 2010 2:34 am

dziewczyny, nie wiecie, czy skoro jestem z Łodzi, mogę zrobić bierzmowanie w kościele w Warszawie? Mieszkam tu i nie dam rady być regularnie na spotkaniach w Łodzi.
misiao1983 - Pon Lut 22, 2010 10:47 am

Myślę, że możesz. ja nie miałam bierzmowania w swej parafii i problemu nie było. Potem po prostu ksiądz z kościoła gdzie będziesz miała bierzmowanie ma obowiązek przesłać do Twej parafii papiery o bierzmowaniu - potem w swej parafii będziesz wybierać odpis akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu.
Nieogolona_Roza - Pon Lut 22, 2010 6:06 pm

Malena napisał/a:
dziewczyny, nie wiecie, czy skoro jestem z Łodzi, mogę zrobić bierzmowanie w kościele w Warszawie? Mieszkam tu i nie dam rady być regularnie na spotkaniach w Łodzi.


Nie ma najmnejszego problemu. Ja również nie mam bierzmowania a ślub już w czerwcu ;/ Byłam w Katedrze tam się odbywają bierzmowania w każdy drugi piątek miesiąca. Ksiądz z katedralnej kancelarii kazał mi kupić książeczkę z księgarni na piotrkowskiej - tuż przy katedrze z pytaniami na bierzmowanie. Wystarczy nauczyć się tych pytań i iść prosto do księdza ze swojej parafii z tą książeczką w ręku - żeby widział że już jesteś nauczona - on zada Ci kilka pytań i wystawi zaświadczenie od ręki że możesz przystąpić do bierzmowania. Idziesz w drugi piątek każdego miesiąca o godz. 17.30 do katedry tam już się zbierają ludzie wpisujesz się na listę i po 18 masz bierzmowanie :) Tak mi tłumaczył ksiądz :) Więc tutaj nawet nie było mowy o żadnych naukach - dzięki Bogu ;D Zatem podejrzewam, że podobna sytuacja jest również w warszawie ale chyba jednak musisz zdac te pytania u siebie w parafii ale to jest kwestia jednego dnia

Agata1234 - Pon Kwi 12, 2010 4:59 pm

Malena napisał/a:
dziewczyny, nie wiecie, czy skoro jestem z Łodzi, mogę zrobić bierzmowanie w kościele w Warszawie? Mieszkam tu i nie dam rady być regularnie na spotkaniach w Łodzi.
Wydaje mi się, ze możesz. U ans ostatnio na naukach była dziewczyna również zameldowana w innej miejscowości i ksiądz powiedział jej ze moze bez problemu dołączyć do grupy dorosłych przygotowujących się do bierzmowania. Z tego co na szybko obliczyłam to ona będzie na 4 spotkaniach czyli wydaje mi się, ze do przyjęcia

[ Dodano: Pon Kwi 12, 2010 5:01 pm ]
Nieogolona_Roza napisał/a:
Wystarczy nauczyć się tych pytań i iść prosto do księdza ze swojej parafii z tą książeczką w ręku - żeby widział że już jesteś nauczona - on zada Ci kilka pytań i wystawi zaświadczenie od ręki że możesz przystąpić do bierzmowania.

Nie każdy ksiądz pójdzie na taki układ, ale ogólnie chyba wielkich problemów nie robią.

Ela_i_Adam - Pon Kwi 12, 2010 7:15 pm

Mój Brat robił teraz bierzmowanie w katedrze bo ma być chrzestnym. poszedł do księdza w naszej parafii i powiedział ze chce przystąpić do bierzmowania i co musi "zdać" dostał książeczkę z pytaniami których musiał się nauczyć i przyjść do księdza na przepytanie. Zaliczył dostał kartkę że może przystąpić do bierzmowania i że może ono być w innej parafii niż nasza i nie było problemu ;)
Greginia - Sro Maj 05, 2010 8:42 pm

Czy ktoś z Was orientuje się może, kiedy i w jakim kościele odbywają się nauki przed bierzmowaniem oraz samo bierzmowanie? Okazuje się, że w mojej parafii bierzmowania odbywają się w kwietniu raz w roku. Natomiast w Katedrze najbliższy sakrament wypada dopiero 1 lipca, ponieważ we wcześniejszych terminach biskup krąży po pozostałych łódzkich kościołach. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
lenovo - Wto Cze 01, 2010 5:29 pm

Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu. Co więcej, jeśli ktoś ma brać udział w tym sakramencie tylko dlatego że wypada go mieć do ślubu, to lepiej żeby go nie brał wcale.
tulipan87 - Wto Cze 01, 2010 8:47 pm

lenovo napisał/a:
Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu.

Zabijcie mnie, ale byłam święcie przekonana że jest. Przynajmniej w mojej parafii proboszcz wymaga zaświadczenia o bierzmowaniu do dokumentów potrzebnych do ślubu.

Greginia - Wto Cze 01, 2010 8:54 pm

lenovo napisał/a:
Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu.

Racja! Wiem, że nie jest wymagane, ale jak widać księża nadużywają przygotowań do ślubu par młodych, by za jednym zamachem upiec dwie pieczenie... W takiej sytuacji ludzie przystępują do sakramentu, bo muszą i nie przykuwają do tego większej wagi. Przykre to, ale prawdziwe.

Faktem też jest, że planuję ślub w przyszłym roku, ale do bierzmowania chciałam przygotować się rzetelnie jeszcze w tym i przystąpić do niego z potrzeby serca. Prawdą też jest, że przyszłoroczny ślub okazał się moją najsilniejszą motywacją do tego. Bez niej nie wiadomo, kiedy ruszyłabym w tym kierunku, ale to jakie problemy napotkałam na swojej drodze przechodzą ludzkiej pojęcie... Całe szczęście, że udało mi się spotkać na swojej drodze liberalnych księży niewiele różniących się od zwykłych ludzi świeckich. Dzięki nim dziś jestem szczęśliwie obdarowana Duchem Świętym :)

lenovo - Czw Cze 03, 2010 10:18 pm

Greginia napisał/a:
Racja! Wiem, że nie jest wymagane, ale jak widać księża nadużywają przygotowań do ślubu par młodych, by za jednym zamachem upiec dwie pieczenie... W takiej sytuacji ludzie przystępują do sakramentu, bo muszą i nie przykuwają do tego większej wagi. Przykre to, ale prawdziwe.


Niestety, jak ksiądz się uprze to nie ma mocnego. Nie warto w takiej sytuacji z nim walczyć, pozostaje albo zmienić kościół albo brać ślub na jego (nieprawdziwych) warunkach.

Greginia - Czw Cze 03, 2010 10:30 pm

...albo odwołać się do Kurii (czy też innej instancji wyższej), ale wejście na ścieżkę wojenną niczego dobrego nie wróży. Jednak pokazuje to nam, jak księża manipulują wiernymi...

tulipan87 napisał/a:
Zabijcie mnie, ale byłam święcie przekonana że jest.

Myślę, że jakieś 90% przyszłych par młodych żyje w nieświadomości :wink:

lenovo - Sob Cze 05, 2010 2:19 am

Greginia napisał/a:
...albo odwołać się do Kurii (czy też innej instancji wyższej)


Tej drogi stanowczo nie polecam. Ksiądz się może później, np. podczas ceremonii jakoś odegrać. Szkoda nerwów, lepiej iść do innego księdza.

Greginia - Sob Cze 05, 2010 11:55 pm

lenovo napisał/a:
Szkoda nerwów, lepiej iść do innego księdza.

Też tak myślę i nie raz już tak uczyniłam, całe szczęście że z innego powodu :)

taja - Pon Paź 11, 2010 3:40 pm

hallo, hallo...

czy już nikt nie przejmuje się brakiem bierzmowania?? ;>

domyslam sie, że faktycznie nie jest potrzebne, dlatego na ten temat zrobilo się cichoo...
więc proszę o najświeższe wiadomości o bierzmowaniu.
Jest potrzebne przed ślubem, czy nie?
jeżeli nie, jak można to wszystko załatwić tak, żeby było dobrze.
mowię szczerze, że nie mam czasu ani weny na to całe załatwianie tego i chcę szyyybciutko przez to przejść :P 8)
hihihii :roll:

z góry baaardzo dziękuję za odpowiedź 8)

Greginia - Pon Paź 11, 2010 9:31 pm

taja napisał/a:
więc proszę o najświeższe wiadomości o bierzmowaniu.
Jest potrzebne przed ślubem, czy nie?

Myślę, że najlepiej byłoby, gdybyś zasięgnęła języka z parafii, w której masz zamiar zawrzeć związek małżeński.

Teoretycznie bierzmowanie nie jest potrzebne do przyjęcia sakramentu małżeństwa, ale w praktyce większość księży go wymaga.

sloneczkoo - Wto Paź 12, 2010 2:15 pm

taja napisał/a:
nie jest potrzebne

wręcz przeciwko.. jest potrzebne w większości kościołów.

Bez bierzmowania nie można być nawet świadkiem na ślubie (w większości kościołów). Należy zasięgnąć informacji w kościele w którym bierze się sakrament małżeństwa czy jest ono wymagane czy nie.

Co parafia to obyczaj ;] tak jak z naukami przed małżeńskimi.

taja - Wto Paź 12, 2010 3:43 pm

baardzo Wam dziękuję za informacje. oczywiście o wszystko się wypytam.
mam nadzieję, że przebiegnie to całe przygotowanie bez ŻADNYCH problemów :)
w naszym kościółku proboszczem jest "znajomy" rodzinki :)
hihi i liczę na jego pomoc :)

anooleczka - Wto Paź 12, 2010 7:13 pm

Zgadzam sie ze sloneczkoo.
Najwazniejsze bys wypytala o wszystko :)

misio76 - Pią Paź 15, 2010 9:12 pm

lenovo napisał/a:
Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu. Co więcej, jeśli ktoś ma brać udział w tym sakramencie tylko dlatego że wypada go mieć do ślubu, to lepiej żeby go nie brał wcale.

Kan 1065 par.1 KPK stanowi: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
Tak więc w świetle tego artykułu kapłan ma prawo wymagać od katolików bierzmowania przed zawarciem małżeństwa. W naszym kraju nie ma niedogodności w jego przyjęciu. Najlepszym tego przykładem jest chociażby możliwość przyjęcia tego sakr. w każdy 2 piątek miesiąca w katedrze :)

[ Dodano: Pią Paź 15, 2010 9:18 pm ]
Cytat:
Bez bierzmowania nie można być nawet świadkiem na ślubie (w większości kościołów). Należy zasięgnąć informacji w kościele w którym bierze się sakrament małżeństwa czy jest ono wymagane czy nie.

Prawo kodeksowe nie precyzuje wymogów dotyczących świadków. W oparciu o normy ogólne funkcję świadka zwykłego ważnie wypełnia osoba ochrzczona lub NIEOCHRZCZONA, nawet niepełnoletnia, byleby w razie potrzeby mogła zaświadczyć o zawarciu danego związku małżeńskiego. Do godziwości wypada by świadkami były osoby dorosłe, beż zarzutów moralnych. Ponadto w małżeństwach konkordatowych świadek powinien być pełnoletni (KRO art. 8 par. 2). Tak więc najkrócej rzecz ujmując świadkiem zwykłym małżeństwa może być każda osoba pełnoletnia w pełni używająca rozumu :) Pozdrawiam

onaaga - Pon Sty 17, 2011 9:37 am

czy ktoś może wie w której parafii i kiedy organizowane jest w najbliższym czasie przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych?
taja - Pon Sty 17, 2011 10:00 am

jak byłam w łagiewnikach, to ponoć w post teraz na święta wielkanocne
onaaga - Pon Sty 17, 2011 10:51 am

ale super, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :)
A nie wiesz czy coś płatne i czy w tygodniu czy w weekend?

taja - Pon Sty 17, 2011 11:34 am

wiesz co, nie wiem, czy nie wprowadziłam cię w błąd... :-?
ja chyba pomyliłam to z naukami... nie wiem, strasznie w razie czego przepraszam :(ale najlepiej zadzwoń i zapytaj :)

Malena - Pon Sty 17, 2011 2:20 pm

Dziewczyny, nie wiecie gdzie w Łodzi jest ksiądz, który po prostu odpyta mnie i pozwoli przystapic do bierzmowania - wreczy odpowiednie zaswiadczenie, z ktorym pojde się wybierzmowac ?? Niestety nie mam mozliwosci chodzic na regularne nauki np 2 miesiace z powodu nieregularnej pracy i nie wiem co robic. W ostatecznosci pojde bez bierzmowania do lsubu, ale mniej stresu bym miala, gdybym jednak zrobila..
onaaga - Pon Sty 17, 2011 2:52 pm

widzę że mamy ten sam problem :(
myślisz, że można tak bez bierzmowania sobie wziąć ślub? Ja się boję że wcale ślubu nie będzie :(
I to nie jest tak, że ja tego bierzmowania nie chcę zrobić, tylko że nigdzie przygotowań nie prowadzą tak żebym mogła na nie przyjść...

tulipan87 - Pon Sty 17, 2011 4:38 pm

Malena napisał/a:
W ostatecznosci pojde bez bierzmowania do lsubu

To tak można? Pytam z czystej ciekawości, bo z tego co kojarzę to nawet w protokole przedślubnym jest pytanie czy przystąpiło się do tego sakramentu. Mój proboszcz wymagał od nas zaświadczenia o bierzmowaniu i nawet nasze imiona sobie zanotował w protokole :?

Malena - Pon Sty 17, 2011 5:30 pm

tulipan87 napisał/a:
To tak można?


byla juz o tym mowa - de facto to zalezy od kosciola i ksiedza, ale bierzmowanie nie jest obowiazkowe do wziecia slubu, ale zalecane, a to jednak roznica. Ja po prostu nie mam teraz jak zrobic, bo tak pracuje, ze nie moge chodzic 2-3 miesiace na przygotowania i nie wiem czy mi sie uda znalezc kogos, kto mi to ulatwi..

Greginia - Pon Sty 17, 2011 5:46 pm


Malena - Pon Sty 17, 2011 6:05 pm


Greginia - Pon Sty 17, 2011 6:31 pm


agulka1989 - Pon Sty 17, 2011 6:45 pm

Malena, znałam kiedyś fajnego księdza, dało się z nim pogadać i załatwić niektóre rzeczy... "urzędował" w parafii na Widzewie. Niestety w tej chwili mieszka w Piotrkowie Trybunalskim :(
martula_87 - Pon Sty 17, 2011 7:38 pm

Jak byłam świadkową to pan młody załatwiał na szybko bierzmowanie w Katedrze.
Miał też problem z czasem ale jakoś się dogadał z księdzem bez większego problemu i załatwił sobie bierzmowanie.Myślę że to kwestia znalezienia wyrozumiałego księdza.
A nas o pierwsze co zapytali to czy mamy bierzmowanie więc myślę że jest potrzebne.

onaaga - Wto Sty 18, 2011 10:21 am


Malena - Wto Sty 18, 2011 6:03 pm


Greginia - Wto Sty 18, 2011 6:11 pm


Kat - Wto Lut 08, 2011 11:42 pm

Witam
Mam pytanie dotyczące sakramentu bierzmowania. Gdzie można w szybki lub w miarę szybki sposób zdobyć zaświadczenie o odbyciu nauk by można było udać się do Katedry.
Jak poszedłem do Katedry to zakonnica powiedziała że mam się udać do parafii do której należę, tak też uczyniłem. Niestety po spotkaniu z proboszczem wyszedłem ostro zdenerwowany, bo stwierdził, że nauki trwają rok :lol: i szybko tego nie da się załatwić. Jak mu powiedziałem, że pracuje i ciężko bym cały rok chodził na spotkania to stwierdził, że powinienem wybrać praca albo sakrament :twisted: Dodam że ślub mam we wrześniu i z tego powodu zależy mi na czasie.

Dziękuję z góry za pomoc :)

maartina - Nie Mar 27, 2011 10:02 am

Ja bierzmowanie mam 09.04.2011 w Katedrze. Chodzę na nauki przedmałżeńskie w Łagiewnikach i ksiądz był na tyle miły że bez problemu wystawił mi zaświadczenie do bierzmowania.
tyt321 - Pon Kwi 18, 2011 8:44 am

sensownie jest na ul. Aleksandrowskiej-Chochoła 3. Z tego co wiem kurs zaczyna się w grudniu jakoś a kończy w maju. ale jak data ślubu wcześniejsza to da się z księdzem wikarym dogadać. generalnie ciekawie prowadzone ale nie odfajkowane
vee - Pią Maj 20, 2011 3:25 pm

Właśnie idę dowiedzieć się wszystkiego u księdza. Życzcie powodzenia ;]
taja - Sob Maj 21, 2011 7:17 am

wiecie może czy do bierzmowania mam iść po świeży odpis chrztu, czy starczy m ten odpis, który brałam na komunię??
onaaga - Pon Maj 23, 2011 12:58 pm

to chyba zależy od księdza, my załatwialiśmy świeży, bo ktoś mi tak polecił zrobić, ale ksiądz tylko spisał dane i nam oddał, bo powiedział że nie jest mu potrzebny.
aguuuunia44 - Nie Cze 05, 2011 1:17 pm

witajcie!!
A ja mam taki mały problem. W chwili obecnej mieszkam już z moim narzeczonym i przyszłymi teściami, a czeka mnie jeszcze koniecznie przed ślubem przystąpienie do bierzmowania (w katedrze). I teraz pytanie: do której parafii mam się udać na rozmowę z księdzem o przygotowanie do tego sakramentu? Do mojej parafii w Łodzi czy tu gdzie obecnie mieszkam (i jestem tymczasowo zameldowana) w Głownie gdzie będziemy mieć ślub?
I jeszcze pytanie co zrobić jak ksiądz nie będzie chciał wystawić zaświadczenia? Bo jednak przygotowania w większości kościołów trwają rok, a do ślubu zostały już tylko 4 miesiące... :( Można wtedy udać się do innego kościoła ? :(

Proszę poradźcie. :(

Malena - Pon Cze 06, 2011 1:48 pm

aguuuunia44 napisał/a:
jeszcze pytanie co zrobić jak ksiądz nie będzie chciał wystawić zaświadczenia?


zaświadczenia pewnie od ręki nie wystawi. Najczęściej, jesli ksiądz chce pójść na rękę, to trzeba kupić książeczkę "Katechizm bierzmowanych" z księgarni archidiecezji (róg Skorupki i Piotrkowskiej, przy Katedrze) i nauczyć się tych pytań, po czym ksiądz z tego odpyta i wtedy wystawi dokument (trzeba mieć ze sobą świadectwo chrztu, dane są potrzebne do tego dokumentu).

Ja bym posżła najpierw do parafii, gdzie bierzesz slub (ja tak zrobiłam) i ksiądz mi pomógł.

Najbliższe bierzmowanie jest w Katedrze Łódzkiej 8 lipca (piątek), ja będę sie wtedy bierzmować.

aguuuunia44 - Sro Cze 08, 2011 8:39 am

Malena, dziękuję ślicznie za odpowiedź.
Mam nadzieję, że też załapię się na tego 8lipca. Razem zawsze raźniej :)

asia7 - Czw Cze 09, 2011 2:43 pm

jak zdam pomyślnie egzamin to też będę mieć bierzmowanie 8.07 :)
Boo - Sro Lip 06, 2011 9:46 pm

witam, jestem zameldowana na polesiu w tej chwili, a zalezy mi na szybkim bierzmowaniu, niestety najblizsze kursy sa we wrzesniu, a zalezy mi zeby zrobic to w katedrze w sierpniu, czy ktos sie orientuje gdzie na polesiu sa ksieza ktorzy moga pojsc na reke w tej sytuacji? w sensie w ktorej parafii? :)

pozdrwiam

MoniaK_84 - Czw Gru 27, 2012 1:21 pm

Ech ja też mam problem z bierzmowaniem :?
Również chcę to zrobić w Katedrze i dzisiaj idę do Księdza z mojej obecnej parafii prosić o pozwolenie...
Co instotne mieszkam w Łodzi juz od 7 lat, ale często zmieniałam miejsce zamieszkania i tak naprawdę z żadną parafią nie jestem związana, a z obecną to już wogóle zero!
Mam duży duży stres :zalamany:

tomk1 - Sob Sty 19, 2013 3:24 pm

Trzeba iśc do proboszcza parafii do której się należy i tam załatwić wszystko

Usunęłam reklamę z podpisu. Moderatorka Asiek

karoosia - Pią Lut 22, 2013 11:12 pm

W zeszła niedzielę w Łagiewnikach rozpoczęły się nauki przedmałżeńskie (20zł od osoby) - trwają 4 spotkania. była lista obecności ale jeśli komuś zależy to może chyba podejść w tą niedzielę i pogadać - msza o 16, nauki o 17.
Bierzmowanie odbędzie się 5 mja, przygotowanie we wszystkie niedziele kwietnia, tez o 16 msza i nauki o 17.
warto to załatwić za wczasu

[ Dodano: Sob Kwi 06, 2013 11:55 pm ]
ja przypominam, że jutro jest w Łagiewnikach kurs przygotowujący do bierzmowania: masza o 16, kurs po mszy.

aganor - Sro Maj 22, 2013 5:41 pm

Hej, mam pytanie gdzie można odbyć Bierzmowanie dla dorosłych w Łodzi, orientuje się ktoś?

Pozdrawiam

alex88 - Sro Maj 22, 2013 5:49 pm

W Katedrze są co jakiś czas takie bierzmowania, wydaje mi się, że kiedyś były nawet raz w miesiącu.
Ciekawska_Besti - Sro Maj 22, 2013 9:19 pm

aganor, sprawa bierzmowania jest bardzo prosta pod warunkiem, że w swojej parafii trafisz na sympatycznego księdza.
Idziesz do księdza, mówisz jak wygląda sprawa i są 2 opcje:
- albo powie Ci, że masz chodzić przez rok na msze
- albo da Ci taką czerwoną książeczkę, każe się nauczyć, przyjść na egzamin a potem wyśle do katedry na bierzmowanie i tutaj droga się kończy:)

Bierzmowania są w pierwszy piątek każdego miesiąca w katedrze.

aganor - Czw Maj 30, 2013 10:42 am

Dzięki Ciekawska_Besti za odpowiedź, byłem w katedrze wczoraj i Proboszcz zalecił mi kupić czerwona ksiażeczkę i iść z nią do swojej parafi i pogadać, a następnie zapraszał mnie na bierzmowanie do katedry :)
emiiskaa - Pią Lip 11, 2014 8:01 pm

a nie wiecie jak teraz jest w Lagiewnikach z tym bierzmowaniem albo kiedy zaczyna sie jakis szybki kurs?
Gilgamesz - Sob Lip 12, 2014 11:06 am

A tak w ogóle to bierzmowanie nie jest potrzebne :)

W mojej parafii ksiądz nie ma z tym problemu a i można o tym przeczytać tutaj :

http://www.infor.pl/prawo...zed-slubem.html

emiiskaa - Pon Lip 14, 2014 2:59 pm

tak, ja wiem, ale jak Ksiądz się uprze...
w czterech Kościołach w których byliśmy kazali mieć..

tynnnka - Pon Mar 23, 2015 9:52 pm

Odświeżam temat, orientujecie się gdzie teraz szybko można zrobić bierzmowanie?
Juska - Wto Mar 24, 2015 7:40 am

Gilgamesz napisał/a:
A tak w ogóle to bierzmowanie nie jest potrzebne :)


Jest potrzebne, dlatego, że jest to kolejny sakrament potrzebny do zawarcia uświęconego związku :) Tak stanowi prawo kanoniczne :) Jeśli komuś na tym nie zalezy może nie brać ślubu kościelnego :)

Gilgamesz napisał/a:
W mojej parafii ksiądz nie ma z tym problemu a i można o tym przeczytać tutaj :

http://www.infor.pl/prawo...zed-slubem.html


To jakiś wyluzowany ksiądz :) A potem się okaże, że jakiś inny oszołom z kurii zaneguje ważność udzielonego małżeństwa :) Już takie przypadki bywały i młodzi po latach dowiadywali się, że wcale małżeństwem w kościelnym znaczeniu nie są :)

tynnka
, Zbliżają się terminy bierzmowań, więc proponuję popytać w parafiach. U nas w szkole na przykład jest 30 maja :) [/b]

123qwe - Wto Kwi 12, 2016 10:09 am
Temat postu: no to super
dzieki za odpowiedzi
Scope - Wto Sty 10, 2017 4:19 pm

Odświeżam wątek - czy ktoś wie, gdzie można szybko ogarnąć skierowanie na bierzmowanie? Ksiądz w mojej parafii się nie zgodził i odesłał na kurs :/
lukash - Czw Sty 19, 2017 3:50 pm

Polecam Bierzmowanie na Sienkiewicza :)
verufael - Czw Lut 02, 2017 10:33 am

Czy w przypadku gdy narzeczony i świadkowa pochodzą z innego miasta i nie są przypisani do żadnej parafii w Łodzi mogą pójść do bierzmowania tutaj? Czy muszą wrócić z tą sprawą do swojej parafii w innym mieście? Czy może wystarczy dogadać się z ich księdzem by wystawił pozwolenie do przystąpienia i zgłosić się do katedry w Łodzi? Da się tak w ogóle? Help :cry:
Klaudijka - Pią Mar 03, 2017 10:43 pm

Z tego co się orientuje to najbliższe bierzmowanie w łódzkiej katedrze zaplanowane jest na 10.03.2017
mandala - Czw Kwi 06, 2017 6:02 pm

Hej, czy któraś z Was orientuje się, czy w maju i czerwcu w katedrze bierzmowania odbywają się normalnie w 2. pt miesiąca?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group