Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Zaproszenia - Odmiana nazwisk w zaproszeniach

Kasiawka - Pon Cze 13, 2005 11:27 am
Temat postu: Odmiana nazwisk w zaproszeniach
Powiedzcie mi ,czy odmieniacie nazwiska na zaproszeniu??
1. Mam tak...zaprasza Sz.P.....L.i R. Bułka czy Bułkę; Sieczka czy Sieczkę??
2. Jak wiem, ze na naszym slubie para będzie już po slubie to wypisac na nich razem czy jezcze jako osobne osoby??
3. jak dziecko ma 16 lat pisac z dzieckiem czy z synem...z córką??

Mika - Pon Cze 13, 2005 6:43 pm

1. Te które można było odmienić to odmieniałam czyli np. Kowalscy, Sieradzcy itp, itd.
2. Ja wypisałam jako oddzielne osoby, ponieważ w chwili w której ich zapraszałam nie byli jeszcze małżeństwem
3. Zapraszamy tylko jedną osobę która właśnie ma 16 lat, ale że to bliska osoba to zaproszenie dostanie oddzielnie i będzie także zapraszana z osobą towarzyszącą. Jeśli jednak musisz ich razem zaprosić to wypisz wszystkich z imienia. Ja tak właśnie robiłam.
Mam nadzieję, że choć troszkę Ci pomogłam.

kryszka - Pon Cze 13, 2005 9:26 pm

KasiaK napisał/a:
1. Mam tak...zaprasza Sz.P.....L.i R. Bułka czy Bułkę; Sieczka czy Sieczkę??
- trudno coś radzić, jedne nazwiska odmieniałam, inne, które wydawało mi się że brzmią prześmiewczo zostawiałam w niezmienionej formie

2. Jak wiem, ze na naszym slubie para będzie już po slubie to wypisac na nich razem czy jezcze jako osobne osoby??
- też miałam taką parę - wpisałam ich oczywiście razem i nazwisko dziewczyny po ślubie. Tylko upewnij się czy na pewno dziewczyna przyjmuje nazwisko męża. :wink:

3. jak dziecko ma 16 lat pisac z dzieckiem czy z synem...z córką??
- w tej samem sytuacji napisałam "z synem Radosławem".






Ale wkleję cały wykład, który znalazłam w necie jak sama miałam z tym problem, może komuś się przyda teoria. :D



ODMIANA NAZWISK


Nazwiska polskie, a także obce, które można podporządkować polskim wzorcom deklinacyjnym, odmieniają się. Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od:
płci właściciela, jego narodowości, zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).


ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK ?E?SKICH

Nazwiska żeńskie odmieniają się według deklinacji przymiotnikowej lub rzeczownikowej albo też pozostają nieodmienne.

1. Według deklinacji przymiotnikowej odmieniają się:
- nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa:
Bogolubowa, DCMs. Bogolubowej, BN. Bogolubową;
Paduczewa, DCMs. Paduczewej, BN. Paduczewą

2. Według deklinacji rzeczownikowej odmieniają się:
a) nazwiska zakończone na -ska, -cka, -dzka, -owa, np. Kowalska, Kowalskiej; Bogucka, Boguckiej; Walczakowa, Walczakowej.
b) nazwiska żon zakończone na -ina oraz córek zakończone na -ówna, -anka, np. Zarębina, Zarębiny, Zarębinie; Mazurówna, Mazurówny, Mazurównie; Skarżanka, Skarżanki, Skarżance.
c) pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu:
Masina, D. Masiny, CMs. Masinie, B. Masinę, N. z Masiną (jak kalina);
Fonda, D. Fondy, CMs. Fondzie, B. Fondę, N. z Fondą (jak rada);
Berganza [Berganca], DCMs. Berganzy, B. Berganzę, N. z Berganzą (jak taca).

3. Inne nazwiska kobiet nie odmieniają się, np. Nowak, Dydek, Linde, Siodło, chyba że występują w formach z zakończeniami -owa, -ina, -ówna, -anka.


ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK M?SKICH

Nazwiska męskie zakończone na -e, takie jak: Lange, Linde, odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji przymiotnikowej, lecz w narzędniku i miejscowniku mają końcówkę -em, np. Langego, Langemu, Langego, Langem. W liczbie mnogiej nazwiska takie odmieniają się według wzoru odmiany męskich rzeczowników osobowych, np. Langowie, Langów, Langom, Langów.

Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na -a odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji żeńskiej, np. Kapusta, Kapusty, Kapuście; Gambetta, Gambetty, Gambetcie; Zola, Zoli, Zoli. W liczbie mnogiej natomiast odmieniają się według deklinacji męskiej, np. Kapustowie, Kapustów.

Nazwiska polskie i inne słowiańskie zakończone na -o, poprzedzone spółgłoską twardą (b, p, d, t, w, f, z, s, r, ł), odmieniają się tak samo jak nazwiska zakończone na -a, np. Kościuszko, Kościuszki, Kościuszce, Kościuszkowie; Szewczenko, Szewczenki, Szewczence, Szewczenkowie.
Natomiast niesłowiańskie nazwiska zakończone na -o odmieniają się według wzoru deklinacji męskiej, np. Picasso, Picassa, Picassowi.
Dopuszcza się nieodmienianie nazwisk zakończonych na -o jedynie wtedy, jeśli są one obcego pochodzenia i wydają się słabo znane.

Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na spółgłoskę odmieniają się jak rzeczowniki pospolite o tym samym zakończeniu, np. Nowak, Nowaka, Nowakowi; Schiller, Schillera, Schillerowi. Nazwiska typu Marzec, Kwiecień, Malec, Dudek, podobnie jak rzeczowniki pospolite o tym samym brzmieniu, mają w przypadkach zależnych obu liczb oraz w mianowniku liczby mnogiej temat oboczny bez e, np. Kwiecień, Kwietnia, Kwietniowi, Kwietniowie.

Nazwiska polskie zakończone na -ów odmienia się z zachowaniem wymiany o : ó, np. Łesiów, Łesiowa, Łesiowowi itd.

Nazwiska męskie zakończone na: -ski, -cki, -dzki mają odmianę przymiotnikową, np. Kowalski, Kowalskiego, Kowalskim.

Nazwiska męskie obcego pochodzenia zakończone na -y, -i, takie jak: Batory, Rakoczy, Modigliani, np. Batorego, Batoremu, Batorym mają odmianę przymiotnikową. Jedynie w mianowniku liczby mnogiej przyjmują one rzeczownikową końcówkę -owie (Batorowie).


NAZWISKA OBCE ZAKO?CZONE w wymowie na -e, lecz pisane przez -é, -ée, -ai, -ais, odmieniają się podobnnie jak nazwiska polski męskie zakończone na -e, np. Merimée (czyt. merime), Meriméego; Rebelais (czyt. rebele), Rebalais'go. Po nie wymawianej literze spółgłoskowej -s stawiamy apostrof. W liczbie mnogiej pozostają w zasadzie nieodmienne.

Nie odmienia się nazwisk obcych, które ze względu na ich formę nie dadzą się dopasować do polskich wzorców deklinacyjnych, np. Hugo (czyt. igo, akcent na ostatniej sylabie), Dubois (czyt. dibua), Nehri, Dimitrescu.



Uwaga!
Istnieje nieliczna grupa nazwisk obcych, które mają zarówno pisownię oryginalną, jak i spolszczoną, np. Shakespeare - Szekspir, Washington - Waszyngton, Voltaire - Wolter, Moliére - Molier, Rousseau - Russo, Balzac - Balzak, Chopin - Szopen, Montesquieu - Monteskiusz, Descartes - Kartezjusz (w dwu ostatnich przypadkach spolszczono łacińską formę nazwisk).

Mika - Pon Cze 13, 2005 9:34 pm

Kryszka przypomniałaś mi lekcje języka polskiego jeszcze z podstawówki :wink: Fajne to były czasy :)
Kasiawka - Wto Cze 14, 2005 7:49 am

Kryszko dziękuję, i Tobie Miko też, małosmy sobie wczoraj języków nie połamali no i trochę z tymi nazwiskami było śmiechu, ale dzisiaj już idą pod drukarkę więc pod koniec tygodnia będa gotowe zaproszenia.
Super dzieki dziewczyny

p.s. Mika masz racje to jak lekcja języka polskiego :D

Pusiak - Czw Cze 16, 2005 8:00 am

Czasami jeszcze zdarzają sie przypadki, że osoba, która nosi nazwisko zastrzega sobie, że się ono nie odmienia, i wtedy to dopiero jest bal :) Bo nie trafisz kto tak ma, a kto nie :D My tam pisaliśmy jak nam bardziej ładnie brzmiało (i nie pomyliliśmy sie do tej pory ani razu :!:
joanna_25 - Czw Cze 16, 2005 9:19 am

:beksa:
niestety ten wycinek ze słownika nic mi nie pomógł.Ja na złość większość rodziny mojego przyszłego męża ma strasznie dziwne nazwiska. Przynajmniej nie słyszałam nigdy takich. Nie mam pojęcia jak je odmieniać.Gadałam z teściową no i ona chyba też nie bardzo ma pojęcie bo kazała mi wpisać w takiej formie jak podała,czyli mianownik liczby pojedynczej. No ale beznadziejnie to będzie wyglądać :(
już mnie zaczyna wkurzać to wszystko :evil:

Kasiawka - Czw Cze 16, 2005 9:23 am

Co Ty Joasiu , nie denerwuj się, M. lp. jest najlepszym rozwiązaniem, u mojego R. też same jakies nieodmieniające się dziwolągi, więc ta forma jest najlepsza i nikogo nie obrazi. Co Ty nie amsz większych zmartwień??

p.s. :glaszcze: :przytul:

pipi - Czw Cze 16, 2005 9:59 am

Joanno rób na wyczucie, nie odmieniaj na siłę zostawiaj w mianowniku i tyle.
Dziewczyny mają rację.
Pisz ze zapraszasz Państwa Iks (wygląda dobrze) a nie Iksińskich.
Czasami tylko nie daje się napisać nieodmienionego nazwiska np Państwa Kowalskich, ale np Państwa Nowak już brzmi ok.
:graba:

joanna_25 - Czw Cze 16, 2005 11:10 am

A bo już mnie denerwują te przygotowania.Mam wrażenie że tylko ja się przejmuję żeby wszystko było dobrze zorganizowane.Znikąd pomocy.
Przecież to teściowej rodzina i jej też powinno zależeć żeby zaproszenia były dobrze wypisane. No chyba że uważa że będzie i tak na mnie :evil:

Kasiawka - Czw Cze 16, 2005 11:14 am

joanna_25 napisał/a:
A bo już mnie denerwują te przygotowania.Mam wrażenie że tylko ja się przejmuję żeby wszystko było dobrze zorganizowane.Znikąd pomocy.


Joasiu mów i proś o co chcesz,a my na pewno Ci pomożemy i nikt Cie samej nie zostawi z problemami weselno- slubnymi. :graba:

rorrim - Wto Sty 03, 2006 2:15 pm

Dziewczyny pomóżcie, bo przede mną też "personalizacja" zaproszeń.

1. Na zaproszeniu piszemy - Sz.P. Anna i Krzysztof Iks czy Sz.P. A. i K. Iks?

2. Jeżeli zapraszam parę - nie są małżeństwem, mieszkają ze sobą - ich przyszłość nie jest do końca przewidziana w 100% to czy napisać ich nazwiska na jednym zaproszeniu ale osobno, czyli - Sz. P. Anna Iks i Krzysztof Igrek czy też osobę nam bliższą wymienić z nazwiska i dodać "z osobą tow."?

3. Czy robiłyście nadruk na kopertach czy wypisywałyście nazwiska odręcznie?

Alma_ - Wto Sty 03, 2006 2:22 pm

rorrim napisał/a:
Dziewczyny pomóżcie, bo przede mną też "personalizacja" zaproszeń.

1. Na zaproszeniu piszemy - Sz.P. Anna i Krzysztof Iks czy Sz.P. A. i K. Iks?
Wg mnie - zawsze pełne imię i nazwisko. I zwrot grzecznościowy też! A więc:
Szanowni Państwo
Anna i Krzysztof Iks


2. Jeżeli zapraszam parę - nie są małżeństwem, mieszkają ze sobą - ich przyszłość nie jest do końca przewidziana w 100% to czy napisać ich nazwiska na jednym zaproszeniu ale osobno, czyli - Sz. P. Anna Iks i Krzysztof Igrek czy też osobę nam bliższą wymienić z nazwiska i dodać "z osobą tow."?
I znowu:
Szanowni Państwo
Anna Igrek i Krzysztof Iks

Koniecznie każdego z osobna i pod żadnym pozorem nie podciągaj kobiety pod nazwiasko mężczyzny! Ja bym się poczuła urazona, nawet po ślubie nie zmieniam nazwiska, a co dopiero przed... !
A jak chcesz zaprawszać pod jednym nazwiskiem, to czemu nie pod nazwiaskiem kobiety? ;)
"Z osobą towarzyszącą" tylko jeśli nie wiesz, co to będzie za osoba


3. Czy robiłyście nadruk na kopertach czy wypisywałyście nazwiska odręcznie?
Tu chyba panuje dowolność... Ja skłaniam sie ku nadrukowi, z lenistwa ;)

Kasiawka - Wto Sty 03, 2006 2:22 pm

rorrim napisał/a:
1. Na zaproszeniu piszemy - Sz.P. Anna i Krzysztof Iks czy Sz.P. A. i K. Iks?

no raczej bez tych skrotów, ładniej wygląda

rorrim napisał/a:
2. Jeżeli zapraszam parę - nie są małżeństwem, mieszkają ze sobą - ich przyszłość nie jest do końca przewidziana w 100% to czy napisać ich nazwiska na jednym zaproszeniu ale osobno, czyli - Sz. P. Anna Iks i Krzysztof Igrek czy też osobę nam bliższą wymienić z nazwiska i dodać "z osobą tow."?

sama podałas dwa rozwiązania, jeśli sa parą to możesz na jednym, jesli nie są możesz napisać osobę Tobie znaną z imienia i nazwiska + osoba towarzyszaca, możesz tez napisać na dwóch osobnych zaproszeniach, ale według mnie to rozwiązanie nie bardzo

rorrim napisał/a:
3. Czy robiłyście nadruk na kopertach czy wypisywałyście nazwiska odręcznie?

bardziej elegancko jest kiedy napiszesz odręcznie, to jest taki wyraz szacunku, tak jak w korespondencji, dostajemy w pracy listy od bardzo waznych osób, i mimo, ze listy pisane na komputerze, to zawsze , a to :"szanownyPanie" itp. jest dopisane ręcznie, wtedy odbiorca wie, ze nadawca miał nad tym osobista kontrolę, a nie zlecił to komuś - jakos może nie najlepiej wytłumaczyłam, ale wiem co mówię :wink: no :lol:

[ Dodano: Wto Sty 03, 2006 14:25 ]
Alma_ napisał/a:
Koniecznie każdego z osobna i pod żadnym pozorem nie podciągaj kobiety pod nazwiasko męża! Ja bym się poczuła urazona, nawet po ślubie nie zmieniam nazwiska, a co dopiero przed... !


Alma co masz na myśli?? Bo jakoś mi to dziwnie brzmi??

Alma_ - Wto Sty 03, 2006 2:28 pm

Mam na myśli, że nie chciałabym, żeby teraz ktoś napisał o mnie i Ł. Pod wspólnym nazwiskiem Ł. Nie nazywam i nigdy nie będę nazywać się tak jak on i nie życzę sobie podciągania pod jeden wzór "bo pary występują zawsze pod nazwiskiem mężczyzny". A dlaczego nie kobiety? Dyskryminacja?? :evil:

Mam swoje nazwisko i życzę sobie, żeby go używano. Nie mam ochoty być traktowana jako dodatek do męża :evilgirl:

rorrim - Wto Sty 03, 2006 2:35 pm

Ale jesteście szybkie! Bardzo dziękuję za odpowiedzi :D

Ale kolejne pytanie - piszemy Sz. P. czy Szanowni Państwo/Szanowny Pan/Pani?

Będę wypisywała odręcznie - też wydaje mi się to bardziej osobiste. Tylko ten mój charakter pisma... :roll: - ale narzeczonego do tego dopuścić nie mogę, bo by się żaden z gości niczego nie doczytał :lol:


Dopiero teraz doczytałam, że Alma_ napisała o pełnym zwrocie grzecznościowym... gapa ze mnie.

Kasiawka - Wto Sty 03, 2006 2:37 pm

No tak, Twój wybór.

Kiedy kobieta przyjmuje nazwisko męża to nie ma problemu, kiedy zostaje przy swoim powinno być użyte w zaproszeniu i jej i męża - no chyba, że nie jest o tym powszechnie wiadomo, więc wtedy trzeba wybaczyc gafę, albo głosno głosic że zostaje sie przy swoim nazwisku :wink:
Ale pisac parę- nie małżeństwo -pod jednym nazwiskiem - to zwyczajny nietakt, bardzo nieelegancko - według mnie

no i tu się zgadzamy

Alma_ - Wto Sty 03, 2006 2:39 pm

"Szanowni Państwo" jeśli zapraszasz parę, "Szanowny Pan / Pani" z osobą towarzyszącą. Pełne zwroty są wg mnie bardziej eleganckie.

Fakt, odręczne pismo jest bardziej osobiste, ale czy ja dam radę wypisać 200 zaproszeń? :roll: Jeszcze nad tym pomyślę.

Hmm... Co do informacji o zmianie nazwiska - czy w kościele jest moment, kiedy mówisz o tym głośno i goście wiedzą, jak się odtad nazywasz? Bo w USC na pewno jest, ale w kościele... Jakoś nie pamiętam...

rorrim - Wto Sty 03, 2006 2:45 pm

Alma_ ja mam 173 zaproszenia :lol:
Chyba dam radę - zacznę w ten weekend.

Co do pytania na końcu - nie ma takiego momentu podczas ślubu kościelnego.

Kasiawka - Wto Sty 03, 2006 2:47 pm

Alma_ napisał/a:
Fakt, odręczne pismo jest bardziej osobiste, ale czy ja dam radę wypisać 200 zaproszeń? :roll: Jeszcze nad tym pomyślę.


Pewnie, ze dasz, to wcale nie jest tak dużo, ja tez tyle wypisywałam :wink:

Alma_ napisał/a:
Hmm... Co do informacji o zmianie nazwiska - czy w kościele jest moment, kiedy mówisz o tym głośno i goście wiedzą, jak się odtad nazywasz? Bo w USC na pewno jest, ale w kościele... Jakoś nie pamiętam takiego momentu.


no właśnie, w USC głosza to oficjalnie, a w kościele :roll: nie pamiętam, ale chyba raczej nie... chociaz nie wiem sama, więc tu trzeba samemu zadbać o to by się to rozeszło po znajomych :wink: i wtedy gaf nie będzie

Alma_ - Wto Sty 03, 2006 2:51 pm

To szkoda. Pewnie jestem przewrażliwiona na tym punkcie (nawet na pewno), ale czuję się dyskryminowana :sadgirl:

A wracając do zaproszeń - rorrim, zdziwiłam się jak przeczytałam, że już w ten weekend wypisujesz, przecież zawsze czytałam, że ślub het daleko w 2006 roku... A to już za trzy miesiące :shock: :lol:

pipi - Wto Sty 03, 2006 3:28 pm

Ja akurat drukowałam nazwiska na zaproszeniach, wg. mnie kosztowało to trochę więcej zachodu wpisać w każde zaproszenie z osobna nazwisko , niż drukować jeden szablon i uzupełnić, natomiast do kopert straciłam juz cierpliwość i podpisane zostały odręcznie moim koślawym pismem.

Almo_ z tą dyskryminacją będziesz musiała długo walczyć, ja tam część rodziny trzymam w nieświadomości, jak się ktoś zapyta to oczywiście mówię że zostałam przy swoim nazwisku i wtedy oglądam zdziwione miny (w wersji optymistycznej) lub muszę się tłumaczyć czemu (w wersji bardziej pesymistycznej) :wink: :twisted:

kryszka - Wto Sty 03, 2006 3:53 pm

Co do pytań to w zupełności zgadzam się z Almą_ i podpisuję się pod jej wypowiedziami. :)


Co do kopert. Ja drukowałam tą samą czcionką co zaproszenia. Moim zdaniem tak wygląda po prostu spójnie i dużo bardziej elegancko niż ręcznie, chyba że ktoś ma kaligraficzne zdolności.

A dla leniwych jest naprawdę bardzo dużo czcionek (polskich!) imitujących odręczne pismo - zawsze można znaleźć jakąś zbliżoną do naszego charakteru pisma. :wink:

Alma_ - Wto Sty 03, 2006 4:02 pm

pipi napisał/a:
Almo_ z tą dyskryminacją będziesz musiała długo walczyć, ja tam część rodziny trzymam w nieświadomości, jak się ktoś zapyta to oczywiście mówię że zostałam przy swoim nazwisku i wtedy oglądam zdziwione miny (w wersji optymistycznej) lub muszę się tłumaczyć czemu (w wersji bardziej pesymistycznej)

Słuchajcie, a może poprosić księdza, żeby zapytał głośno - tak jak ma to miejsce w USC? :?

kryszka napisał/a:
A dla leniwych jest naprawdę bardzo dużo czcionek (polskich!) imitujących odręczne pismo - zawsze można znaleźć jakąś zbliżoną do naszego charakteru pisma. :wink:

W końcu ktoś o mnie pomyślał :smilegirl:

rorrim - Sro Sty 04, 2006 9:51 am

Alma_ napisał/a:

A wracając do zaproszeń - rorrim, zdziwiłam się jak przeczytałam, że już w ten weekend wypisujesz, przecież zawsze czytałam, że ślub het daleko w 2006 roku... A to już za trzy miesiące :shock: :lol:


Ano właśnie... to już tuż, tuż. I trochę czuję się tu osamotniona, bo nikt nie jest na tym etapie co ja :(
Dwa zaproszenia - dla naszych rodziców - już rozdaliśmy, reszta ruszy od 16 stycznia, więc muszę ruszyć i ja - do pióra. O właśnie może piórem będzie ładniej?
Jakoś to drukowanie mi nie podchodzi, ale może to "wina" naszej kiepskiej drukarki.

Alma_ - Sro Sty 04, 2006 9:58 am

No cóż, jesteś pierwsza w 2006. Potem kilka ślubów majowych i dopiero w czerwcu zacznie się na dobre... Bedziesz przecierać szlaki ;)

A co do tematu głównego - myślę, że pióro to dobry pomysł. Wygląda bardziej elegancko i chyba mniej się męczy ręka (przynajmniej tak jest w moim przypadku - bo piórem piszę lżej). Miłego pisania ;)

Niebieskooka - Pon Lut 16, 2009 2:42 pm

hmmm też mam problem z odmianą...treść zaproszeń zmusza do wersji " Jana i Alicję Kowalskich" a w słowniku jest tylko o liczbie pojedyńczej nazwisk... :roll: zmiana tekstu nie wchodzi w grę więc muszę się męczyć... problem mam z nazwiskami : Telążka , Grzybek, Marchewka, Urbaniak....to tylko część :roll: wszędzie pasuje mi końcówka "ów" ale czy to poprawne... :?: jeśli ktoś się orientuje w temacie to proszę o rady :-)
Debussy - Pon Lut 16, 2009 2:47 pm

Tak.. w Polsce nazwiska się odmieniają !! !
A zatem poprawnie będzie np. Sz. P. Annę i Józefa Urbaniaków, Telążków, Grzybków itp.

yennefer - Pon Lut 16, 2009 3:10 pm

Debussy napisał/a:
Tak.. w Polsce nazwiska się odmieniają !! !
A zatem poprawnie będzie np. Sz. P. Annę i Józefa Urbaniaków, Telążków, Grzybków itp.

Potwierdzam. Koniecznie należy odmienić.

Niebieskooka - Pon Lut 16, 2009 3:23 pm

No tak tylko co zrobić z tymi,którzy usilnie twierdzą, że ich nazwiska się nie odmieniają (np. Telążka, Walczak, Marchewka) i tak sie zastanawiam,czy jak ich odnienię, to czy nie będą się oburzać,że jak ja mogłam ich odmienić :-? tłumaczyć im wtedy,że posiłkowałam się słownikiem poprawnej polszczyzny :?: :?: :?:
yennefer - Pon Lut 16, 2009 3:28 pm

Niebieskooka napisał/a:
tłumaczyć im wtedy,że posiłkowałam się słownikiem poprawnej polszczyzny :?: :?: :?:

A jakże! :lol: Miałam takie przejście z ojcem mojej chrześnicy, ale akurat to było wyjątkowo proste, bo go nie lubię :-)

Debussy - Pon Lut 16, 2009 3:34 pm

Dokładnie. Najlepsze jest to, że ludzie nawet nie wiedzą jak ich własne nazwiska się odmieniają. :cool:
ppola - Pon Lut 16, 2009 3:59 pm

Wg zasad pisowni i interpunkcji wydanych przez PWN w zeszłym roku ;)
1. ODMIANA NAZWISK. UWAGI OGÓLNE
Ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać.
Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od: 1) płci właściciela, 2) jego narodowości, 3) zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).
2. ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK ŻEŃSKICH
Odmieniają się tylko nazwiska kobiet zakończone na -a:
a) Nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa odmieniają się tak jak przymiotniki, np.
Bogolubowa, DCMs. Bogolubowej, BN. Bogolubową;
Paduczewa, DCMs. Paduczewej, BN. Paduczewą.
b) Natomiast pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu:
Masina, D. Masiny, CMs. Masinie, B. Masinę, N. z Masiną (jak kalina);
Fonda, D. Fondy, CMs. Fondzie, B. Fondę, N. z Fondą (jak rada);
Berganza [Berganca], DCMs. Berganzy, B. Berganzę, N. z Berganzą (jak taca).
Nazwiska kobiet
Nazwiska kobiet o zakonczeniu na -a, - ska, -cka, -dzka oraz -ewa, -owa odmieniaja sie jak
przymiotniki.
Dabrowska - Dabrowskiej
Konopacka - Konopackiej
Kuncewiczowa - Kuncewiczowej
Pozostałe nazwiska żenskie zakonczone na -a odmieniaja sie jak rzeczowniki pospolite o
podobnym zakonczeniu.
Halama - Halamy, Pakuła - Pakuły.
Nazwiska panienskie zakonczone przyrostami -ówna, - anka odmieniaja sie jak rzeczowniki:
Kozakówna-Kozakówny.
Wszystkie pozostałe nazwiska żenskie sa nieodmienne.
Dwuczłonowe nazwiska kobiet odmieniamy według nastepujacych zasad:
- każdy z członów takiego nazwiska zakonczony na -ska, -cka, -owa, -ina odmienia sie.
Niektóre nazwiska dwuczłonowe sa w zwiazku z tym nieodmienne również wówczas, gdy
składaja sie z członu przymiotnikowego, np. Nowak-Borowy, Walewicz-Górny. Jesli jednak
forma podstawowa nazwiska przymiotnikowego jest żenska ( Walewicz-Górna), nazwisko to
odmieniamy.
Warto także pamietac, że na pierwszym miejscu w takich nazwiskach stawia sie nazwisko
rodowe (Skłodowska-Curie).
Nazwiska meżczyzn
Nie odmienia sie nazwisk meskich
- zakonczonych w wymowie na -ła - Benoit, Dubois
- zakonczonych w wymowie na samogłoske, np. Nehru
- zakonczonych w wymowie na akcentowana samogłoske, co w ortografii oddaje sie przez -o,
-au, -eau, po których moga wystepowac niewymawialne -s, -x.
Wyjatkiem jest spolszczona forma Rousseau- Russo, Russa.
Można nie odmieniac nazwisk meżczyzn, które sa zakonczone w wymowie na samogłoski e,
o lub sylabe akcentowana i wystepuja jako składniki podrzedne w wyrażeniach różnego
rodzaju, to znaczy w połaczeniu z imieniem, tytułem, okresleniem zawodu, np. Napoleon
Bonaparte, Napoleona Bonapartego albo Napoleona Bonaparte..
Odmieniaja sie:
- nazwiska meżczyzn zakonczone na pismie na samogłoske-a (wzorzec identyczny jak dla
wyrazów pospolitych i imion o takim zakonczeniu): Zola, Zoli.
Wyjatkiem sa nazwiska zakonczone na -ła.
Nazwiska konczace sie w wymowie na samogłoski i (pisane -i, -ie), -y, -e (e, é, eé, ai, eu),
po których moga wystepowac nie wymawiane -s lub -x, odmieniaja sie jak przymiotniki.
Verdi-Verdiego
Słowianskie nazwiska zakonczone na -o odmieniamy jak nazwiska zakonczone na -a lub
rzeczowniki pospolite o podobnym zakonczeniu
Makarenko-Makarenki
Matejko-Matejki, Matejce, Matejke, Matejka
Niesłowianskie nazwiska na -o (z wyjatkiem tych, które maja akcent na ostatniej sylabie)
odmieniaja sie według wzorca meskiego.
Rzeczowniki o temacie zakonczonym na spółgłoske miekka (j, s, z, c, dz, n), funkcjonalnie
miekka (sz, ż, rz, cz, dż, c, dz., l) lub tylnojezykowa (k, g, ch) maja w miejscowniku
koncówke -u, pozostałe zas -e.
Pirandello-Pirandella, Pirandellu
Cagliostro, Cagliostrze.
Tradycyjnie nieodmienne sa: Brando, Castro, Eco, Franco, Ionesco.
Nazwiska meżczyzn zakonczone w wymowie lub pisowni na spółgłoske, odmieniaja sie jak
polskie imiona i nazwiska lub rzeczowniki pospolite żywotne zakonczone na te spółgłoski.
Nazwiska polskie dwu- i wielosylabowe o formie identycznej z rzeczownikami pospolitymi
zachowuja takie same obocznosci, jakie zachodza w odpowiednich wyrazach pospolitych.
Szczególnosci dotyczy to tzw. e ruchomego, opuszczanego w formach odmiany., np. Malec,
Malca
Nazwiska jednosylabowe zachowuja e, nawet jesli jest ono ruchome w identycznie
zbudowanych rzeczownikach pospolitych : Smiech, Smiecha.
Niektóre nazwiska o postaci rzeczowników pospolitych może miec dwojakie formy odmiany
Dab- Daba (a. Deba)
Gołab- Gołaba (a. Gołebia)
Kocioł- Kocioła (a. Kotła)
Kozioł-Kozioła (a. Kozła)
Nazwiska w liczbie mnogiej
Nazwiska zakonczone w mianowniku lp na spółgłoske oraz na samogłoski -a, -e, -o,
otrzymuja koncówke -owie i odmieniaja sie jak rzeczowniki.
Nazwiska o formie przymiotnikowej otrzymuja koncówke i//y i odmieniaja sie jak
przymiotniki
Kowalski- Kowalscy
Borowy- Borowi
Dwuczłonowe nazwiska meskie
W rodzimych nazwiskach dwuczłonowych odmieniamy oba człony: Boya- Żelenskiego,
Lehra-Spławinskiego.
UWAGA!!!
Jesli natomiast pierwszy człon nazwiska złożonego jest dawnym herbem lub przydomkiem,
pozostaje nieodmieniany!!!
Pobóg -Maliowski, Pobóg-Malinowskiemu.
Jesli jednak jest on zakonczony samogłoska, może miec warianty fleksyjne
Ostoja-Malinowski- Ostoja-Malinowskiego, a. Ostoi-Malinowskiego.
W obcych nazwiskach dwuczłonowych odmieniamy również oba człony: Mendelssohn-
Bartholdy, Mendelssohna-Bartholdyego
Elementy takie jak Saint, de, von, Ibn, Mac, Mc nie odmieniaja sie.
Mam nadzieje ze sie przyda :P

Niebieskooka - Pon Lut 16, 2009 5:27 pm

tak szczerze powiem,że wszystkiego mi nie rozjaśniają te zasady bo np. nie ma nic o końcówce -ek, -ak, -us
chyba,że tu pasuje zasada :
ppola napisał/a:

Nazwiska meżczyzn zakonczone w wymowie lub pisowni na spółgłoske, odmieniaja sie jak
polskie imiona i nazwiska lub rzeczowniki pospolite żywotne zakonczone na te spółgłoski.

izunia_82 - Pon Lut 16, 2009 5:41 pm

Niebieskooka ja bym nie odmieniała tego nazwiska. Ja mam kuzynkę, która po ślubie ma na nazwisko Pyszka i zapraszając ją z mężem na wesele nie odmieniałam nazwiska na zaproszeniu.
ppola - Pon Lut 16, 2009 5:45 pm

Blondi mi sie wydaje ze niektórych nazwisk nawet nie wypada odmieniac. No jak to twoja niesczesna Marchewka. Przypuscmy: zapraszam SZ.P. A.J Marchewków (beznadziejnie) A.J. Marchewki ( tez jakos nie teges) A.J Marchewka - jakoś tak normalniej brzmi ;)
izunia_82 - Pon Lut 16, 2009 5:48 pm

pPola zgadzam się z Tobą. Niektórych nazwisk się po prostu nie odmienia.
Niebieskooka - Pon Lut 16, 2009 5:52 pm

No z tymi Marchewkami mam problem, nie powiem.... i w dodatku to nie moja rodzina i wczesniej nie spotkałam się z tym nazwiskiem i jakąkolwiek jego odmianą :roll:
izunia_82 - Pon Lut 16, 2009 5:55 pm

Niebieskooka dlatego najbezpieczniej będzie nie odmieniać nazwiska, przynajmniej nikogo nie urazisz i lepiej będzie brzmiało niż kombinować z odmianą.
Niebieskooka - Pon Lut 16, 2009 6:12 pm

ehh masakra z tymi nazwiskami...najlepiej by było nie personalizować zaproszeń tylko napisać na kopercie dane zapraszanych...wtedy nie byłoby problemu...
yennefer - Pon Lut 16, 2009 6:36 pm

Niebieskooka napisał/a:
tak szczerze powiem,że wszystkiego mi nie rozjaśniają te zasady bo np. nie ma nic o końcówce -ek, -ak, -us
chyba,że tu pasuje zasada :
ppola napisał/a:

Nazwiska meżczyzn zakonczone w wymowie lub pisowni na spółgłoske, odmieniaja sie jak
polskie imiona i nazwiska lub rzeczowniki pospolite żywotne zakonczone na te spółgłoski.

Tak, to ta zasada, zakończone na spółgłoskę. Dla mnie absurdem jest kaleczenie języka polskiego. Dlatego nie zgadzam się z opinią, że
ppola napisał/a:
niektórych nazwisk nawet nie wypada odmieniac
Np. Anna i Andrzej Marchewkowie (a nie Anna i Andrzej Marchewka - to dopiero głupio brzmi, jakby Anna nie miała nazwiska :-? ), Annę i Andrzeja Marchewków ( a nie Annę i Andrzeja Marchewka/Marchewkę - to już w ogóle debilne). Ale oczywiście każdy zrobi jak uważa.

[ Dodano: Pon Lut 16, 2009 6:38 pm ]
Niebieskooka napisał/a:
najlepiej by było nie personalizować zaproszeń tylko napisać na kopercie dane zapraszanych...wtedy nie byłoby problemu...

To wcale nie rozwiązuje problemu, zmienia się tylko przypadek.

Malwina_łódź - Wto Lut 17, 2009 8:03 am

Mnie na j. polskim uczono, że niektórych nazwisk się NIE ODMIENIA. ;)
Odmienianie ich na siłę (np. jeśli właściciel mówi, że się nie odmienia) jest nieeleganckie i niegrzeczne. To tak jakby młodzi dali listę prezentów i napisali Odkurzacz marki XYZ a gość by kupił ZYX bo mu się bardziej taki podoba...

yennefer - Wto Lut 17, 2009 7:19 pm

Malwina_łódź napisał/a:
niektórych nazwisk się NIE ODMIENIA

Owszem i to są WYJĄTKI.
Malwina_łódź napisał/a:
jeśli właściciel mówi, że się nie odmienia

to wykazuje się nonszalancją lub po prostu nieznajomością polskich reguł gramatycznych.
Malwina_łódź napisał/a:
Odmienianie ich na siłę

Nie ma czegoś takiego jak odmienianie na siłę :roll: Reguły języka polskiego jasno określają czy i jak się odmienia. Nie stosowanie się do tegoż podpada pod analfabetyzm wtórny. A przykład z odkurzaczem...zupełnie nietrafiony :roll:

Ambrozja - Wto Lut 17, 2009 10:08 pm

yennefer napisał/a:
Malwina_łódź napisał/a:
jeśli właściciel mówi, że się nie odmienia

to wykazuje się nonszalancją lub po prostu nieznajomością polskich reguł gramatycznych.


Z tym się nie zgodzę, np. moje nazwisko się nie odmienia. Nie wykazuję się nonszalancją a i reguły gramatyczne z racji studiów znam :)

yennefer - Wto Lut 17, 2009 10:55 pm

Ambrozjo, nie wkładaj mi w klawiaturę czegoś czego nie napisałam, cytując fragment bez kontekstu całej dyskusji... Naturalnie, że chodziło o osoby, które twierdzą, że ich nazwiska się nie odmieniają, bo tak, bo nigdy nie słyszały odmiany, tak im się wydaje, tak im się podoba, bo odmiana brzmi im głupio itd. czyli ogólnie w oderwaniu od reguł gramatycznych. A swoją drogą ukończone studia nie zawsze idą w parze z pewnymi umiejętnościami, np. odmianą nazwisk :-? niestety
izunia_82 - Sro Lut 18, 2009 12:46 am

No i właśnie, tu powstaje problem. Mojego panieńskiego nazwiska także się nie odmienia i to nie z powodu mojego lub kogoś z rodziny kaprysu: "bo głupio brzmi", tylko dlatego, że jest "nieodmienialne", a i tak sporo osób go odmienia na siłę, mimo zwracanej uwagi i tłumaczenia dlaczego się nie odmienia, nie wiem po co. Chyba, żeby utrudnić sobie życie i mieć o czym rozprawiać.
Malwina_łódź - Sro Lut 18, 2009 7:22 am

No to widać, że jestem dziwna, ale moich gości na siłę uszczęśliwiać odmianą nie będę.
Ambrozja - Sro Lut 18, 2009 2:04 pm

Yennefer we wszystkich wypowiedziach twierdzisz, że należy odmieniać, zacytowalam jedną, bo przcież nie będę wklejać wszystkich (łącznie z tym co napisałaś o analfabetyźmie wtórnym). Poza tym nie określiłaś wcześniej, o jakie osoby Ci chodzi dokładnie, napisałaś to dopiero w ostatnim poście.

Co do studiów, to myślę, że powinnaś wziąść pod uwagę kierunek, polonista pewnie wie jak się nazwiska odmienia. A jeśli nie to współczuję dzieciom, które uczy.

Wracając do tematu, przy wypisywaniu zaproszeń ja również odmieniałam nazwiska (oprócz jednej ciotki, która nazywa się tak jak ja).

yennefer - Sro Lut 18, 2009 2:39 pm

Izunio, jak ktoś odmienia nieodmienne nazwisko lub nie odmienia odmiennego, to jest po prostu BŁĄD FLEKSYJNY i trzeba to ludziom uświadamiać. A jak nie dociera, to cóż... słownikiem po głowie :zly:

Ambrozjo, za każdym razem robiłam odniesienie do reguł j. polskiego. Nigdzie nie napisałam, że należy odmieniać te, które się nie odmieniają, a że od Marchewki się zaczęło... Na dodatek w tym samym poście, którego fragment cytowałaś wyraźnie napisałam:
Cytat:
Reguły języka polskiego jasno określają czy i jak się odmienia.
Cytat:
przy wypisywaniu zaproszeń ja również odmieniałam nazwiska

I chwała ci za to ;)

Ambrozja - Sro Lut 18, 2009 2:49 pm

Ok, to w takim razie mamy jedno stanowisko:) To co się odmienia odmieniać, to co się nie odmienia zostawić w spokoju :)
agunia84 - Nie Mar 01, 2009 7:51 pm

Ja mam problem z nazwiskiem Mastalerz czy to nazwisko się odmienia ?? Nie wiem jak wpisać w zaproszeniu z radością zapraszamy Sz.P M. T. Mastalerzów czy Sz.P M. T. Mastalerz ??
izunia_82 - Nie Mar 01, 2009 7:57 pm

agunia84 ja bym napisała Mastalerz i nie odmieniała nazwiska.
agunia84 - Nie Mar 01, 2009 7:59 pm

Też mi się tak wydaję, ale wolałam zapytać. ;)
Niebieskooka - Nie Mar 01, 2009 9:29 pm

a ja się w końcu wkurzyłam i wszedzie piszę bez odmiany... czyli mamy zaszyt zaprosić :

Helena i Jan Nowak
Krystyna i Maciej Marchewka
Jolanta i Edmund Telążka

w kazdym zaproszeniu, które znalazłam w domu jest tak pisane.. (a znalazłam 8 :!: ) a po kolejnym zapytaniu o odmianę nazwiska jego włascicieli i odpowiedzi,że ich się nie odmienia i żebym nie odmianiała to doszłam do wniosku,że nie ma sensu się męczyć i dręczyć ;P

a kolejna ciekawostka , nazwisko KUPKA :!: czyli co "Kupków" "Kupki" śmiech na sali, lepiej nie odmieniać :lol:

agunia84 - Nie Mar 01, 2009 9:41 pm

Ja odmieniam nazwiska w zaproszeniach, ale nie wszystkie te, które wiem, że się odmieniają. Uff wszystkie zaproszenia już wydrukowanie teraz trzeba je rozdać.
caixa - Nie Mar 01, 2009 9:57 pm

Niebieskooka napisał/a:
a kolejna ciekawostka , nazwisko KUPKA :!: czyli co "Kupków" "Kupki" śmiech na sali, lepiej nie odmieniać :lol:


:D :D :D :D
jaja sobie robimy a ludzie muszą życ z takimi nazwiskami :smile: Ja sama mam kilka ciekawych :P

agunia84 - Nie Mar 01, 2009 10:06 pm

Ja mam koleżankę o takim nazwisku. ;P
truskawka_ja - Nie Mar 01, 2009 10:15 pm

Niebieskooka napisał/a:
a kolejna ciekawostka , nazwisko KUPKA czyli co "Kupków" "Kupki" śmiech na sali, lepiej nie odmieniać


Wedlug mnie lepiej brzmi Kupkow niz Kupka, ja bym odmienila.

Debussy - Pon Mar 02, 2009 8:32 am

Ja już mam skompletowaną listę gości, wszystkie nazwiska odmieniam bo mieszkamy w Polsce, (jakbym chciała nie odmieniać to bym się do jakiejś Anglii przeprowadziła :razz: )
caixa - Pon Mar 02, 2009 3:07 pm

Debussy napisał/a:
wszystkie nazwiska odmieniam bo mieszkamy w Polsce

No nie, te nieodmienialne też???? :o :o :o
To mi się kojarzy z takim zwyczajem kiedy na każdą mężatkę wołano z końcówką -owa na panienkę -ówna :D Moja mama do tej pory dostaje wysypki jak ktoś odmienia w ten sposób jej nazwisko :D

julietta - Pon Mar 02, 2009 5:45 pm

caixa napisał/a:
Debussy napisał/a:
wszystkie nazwiska odmieniam bo mieszkamy w Polsce

No nie, te nieodmienialne też???? :o :o :o
To mi się kojarzy z takim zwyczajem kiedy na każdą mężatkę wołano z końcówką -owa na panienkę -ówna :D Moja mama do tej pory dostaje wysypki jak ktoś odmienia w ten sposób jej nazwisko :D

Wszystkie nazwiska polskie są odmienialne, tylko niektórzy ich właściciele o tym nie wiedzą...

Niebieskooka - Pon Mar 02, 2009 6:01 pm

julietta napisał/a:

Wszystkie nazwiska polskie są odmienialne, tylko niektórzy ich właściciele o tym nie wiedzą...


wszystkie poza tymi, które się nie odmieniają a takie SĄ i nic na to nie poradzimy---> słownik.

a poza tym jak mam odmienić i patrzeć poźniej na ironiczną minę ciotki albo wuja, który Cię wysmiewa,że odmieniłaś mu nazwisko a przeciez jego się nie odmienia..i co wykłócaj się,że tak jest w słowniku,że jesteśmy w Polsce nie w Angli , że tu wszystko się odmienia..po co...w imię czego? I tak nie przetłumaczysz a wyjdzie się na mądralińską snobkę....nie lepiej zrobić jak sobie chcą i spotkać się w miłej atmosferze, a wiedzieć swoje ?

ale każdy robi jak uważa i może zapraszać Kupków i Marchewków .... ;P

Malwina_łódź - Pon Mar 02, 2009 7:12 pm

Blondi zgadzam się z całą rozciągłością Twojej wypowiedzi. Nic dodać nic ująć. Amen ;)
EwaM - Pon Mar 02, 2009 11:17 pm

A ja się spotkałam z odwrotną sytuacją. Szwagier mi zwrócił uwagę, że jego nazwisko się odmienia. Ale szybko dostał kuksańca od siostry, żeby cicho siedział, bo to mało ważne :lol: Ale fakt faktem, aż się prosiło, żeby odmienić to nazwisko - typowo polskie. Mój błąd :oops:
Debussy - Wto Mar 03, 2009 7:10 am

caixa napisał/a:
Debussy napisał/a:
wszystkie nazwiska odmieniam bo mieszkamy w Polsce

No nie, te nieodmienialne też???? :o :o :o


Ło matko.. Odmieniam te, które w Polsce się odmienia. :wink:

truskawka_ja - Wto Mar 03, 2009 8:23 am

Niebieskooka napisał/a:
ale każdy robi jak uważa i może zapraszać Kupków i Marchewków ....


Oczywisci, dlatego ja mam zamiar zaprosic PIETRUSZKOW a nie Pietruszke. Przeciez to nazwisko jest odmienne. I odmienione wcale nie brzmi dziwnie (przynajmniej dla znacznej czesci mojej rodziny). :wink:

kryszka - Wto Mar 03, 2009 1:48 pm

Proszę skończcie już tą dyskusję o odmienianiu/nieodmienianiu, bo nic do tematu konkretnego nie wnosi, a tylko bałagan. Każda napisała już swoje zdanie, poparła dowodami, wystarczy.
poker000 - Pon Kwi 19, 2010 1:20 pm

Witajcie, mam pytanie jak odmienic nazwiska ponizej.na kopercie bede pisala w mianowniku a na zaporszeniu odmieniala (kogo zapraszam):
Tulinek, Tomporek, Ogórek, Kotynia, Wawszczak, Koziorowicz, Bors, janczak, Opar, Smolka, Kuźba, Olczak.
I tak na kopercie wypisac Anna i Jan Tulinek czy Tulinkowie?a co w takim razie z nazwiskiem Ogórek?
NA zaporszemniu odmieniam ze zapraszam Anne i JAna Tulinków, dobrez?
proszę o pomoc...

martula_87 - Nie Sty 16, 2011 8:22 pm

Dziewczyny pomocy!!!
Mam problem z kilkoma nazwiskami.Jak je odmienic?
Fryczka
Kaleta
Pytka
Tylko poproszę o opinie osby które wiedzą jak to zrobic bo my już się sami pogubiliśmy w tym strasznie każdy podaję inną wersję.

Hatifnatka - Nie Sty 16, 2011 8:32 pm

Fryczka - zapraszam pana/panią Fryczkę. państwa Fryczków.
Kaleta - zapraszam pana/panią Kaletę. państwa Kaletów.
Pytka - zapraszam pana/panią Pytkę. państwa Pytków.

mam nadzieję, że pomogłam.
pisała Hatifnatka - filolog polski :razz:

martula_87 - Nie Sty 16, 2011 8:34 pm

Hatifnatka, oj dzięki wielkie naprawdę mieliśmy kłopot, każdy miał inną wersje.
Frezja1980 - Nie Sty 16, 2011 10:14 pm

ojjmartula_87, można się zakręcić w tym temacie ja mam też problem np. z nazwiskiem Jacyków :razz: Hatifnatka, proszę o pomoc :oops:
Hatifnatka - Pon Sty 17, 2011 2:42 am

Frezja1980, akurat tego nazwiska bym nie odmieniała. czyli napisałabym: zapraszam pana/panią Jacyków, państwa Jacyków. wygląda mi ono na nieodmienne :)
yennefer - Pon Sty 17, 2011 11:20 am

Frezja1980 napisał/a:
Jacyków

Odmienia się! Zapraszam Pana Jacykowa, Panią Jacyków, Państwa Jacykowów.

sloneczkoo - Pon Sty 17, 2011 12:09 pm

A jak z nazwiskami: Zawada, Dybka, Bartel, Mejer, Borzęcka, Gręziak?
Dobrze wiedzieć przed czasem.. też mam z tym problem niby 3-ch się domyślam ale wolę sprawdzić co Wy na to ;)

M4rcysi4 - Pon Sty 17, 2011 1:07 pm

Jak patrzę na te Wasze nazwiska to aż się boję tego całego wypisywania zaproszeń :mur: jeszcze się ktoś obrazi jak źle odmienię.
sloneczkoo w Twoim przypadku myślę, że na pewno odmieniłabym Dybków, Mejerów, Borzęcka--> chodzi tylko o kobietę, czy tak brzmi też nazwisko faceta? Jeśli kobieta to Borzęcką i Gręziaków. Reszty nie jestem pewna.

sachmet - Wto Sty 18, 2011 10:09 pm

sloneczkoo, z tym pierwszym to chyba ukochany pomoże :)
Majorka636 - Wto Sty 18, 2011 11:03 pm

Hmmm... ja szczerze powiem, że miałam problem z paroma nazwiskami ale... poprostu zapytałam własciciela jak się odmienia i już :)
sloneczkoo - Wto Sty 18, 2011 11:12 pm

sachmet napisał/a:
sloneczkoo, z tym pierwszym to chyba ukochany pomoże :)

niby kończy się na A (które były wyżej odmienione) on twierdzi, że się nie odmienia, a ksiądz np. na mszy za dziadka odmienił i wszystkim się to nie podobało.

Dybka też kończy się na A zaś odmienia się z tego co się dowiedziałam.
Dybka- tu tylko na szczęście mam wpisać samą Panią wiec Dybkę?

Hmm Państwa Borzęckich?
Bartel - Pana Bartla? Bartela? :?

Aż nie chcę myśleć jak my to wypiszemy wszystko :( na szczęście tylko na kopercie :P

mietka - Wto Sty 18, 2011 11:26 pm

sloneczkoo napisał/a:
Bartela


no przecież Bartl się nie nazywa, żeby z niego Bartla robić.

wrrr.. moje nazwisko też się na l kończy i też takie kwiatki się zdarzają.
w ogóle nie lubię odmiany mojego nazwiska.

niesia2708 - Sro Sty 19, 2011 2:37 pm

sloneczkoo napisał/a:
Aż nie chcę myśleć jak my to wypiszemy wszystko :( na szczęście tylko na kopercie :P

A na kopercie co ma być napisane?? Sam adresat zaproszenia??
Np. Sz.P. A. i N. Nowak czy coś jeszcze??
Bo nie rozumiem tego:
sloneczkoo napisał/a:
Hmm Państwa Borzęckich?
Bartel - Pana Bartla? Bartela?

sloneczkoo - Sro Sty 19, 2011 3:40 pm

Sz .P. X.Y.Borzęckich?
Sz. P. X. Dybka i Y. Bartel?

Sz. P. Mejerów, Gręziaków, Zawada, Matynia ??

tulipan87 - Sro Sty 19, 2011 4:46 pm

sloneczkoo, czy ja dobrze rozumiem? Będziecie odmieniać nazwiska na kopertach?
agulka1989 - Sro Sty 19, 2011 4:55 pm

niesia2708 napisał/a:
sloneczkoo napisał/a:
Aż nie chcę myśleć jak my to wypiszemy wszystko :( na szczęście tylko na kopercie :P

A na kopercie co ma być napisane?? Sam adresat zaproszenia??
Np. Sz.P. A. i N. Nowak czy coś jeszcze??
Bo nie rozumiem tego:
sloneczkoo napisał/a:
Hmm Państwa Borzęckich?
Bartel - Pana Bartla? Bartela?

Też nie kumam...
Po co odmieniać nazwiska na kopertach??
No chyba, że napiszesz na kopercie "Tu jest zaproszenie dla Anny i Krzysztofa Iksińskich" :wink:
Sloneczkoo nie lepiej napisać po prostu "Anna i Krzysztof Iksińscy"??

Malena - Sro Sty 19, 2011 5:29 pm

sloneczkoo napisał/a:
Sz .P. X.Y.Borzęckich?
Sz. P. X. Dybka i Y. Bartel?

Sz. P. Mejerów, Gręziaków, Zawada, Matynia


Ale co Mejerów? Przecież na kopercie powinien być mianownik...???

sloneczkoo - Sro Sty 19, 2011 5:54 pm

Malena napisał/a:
Przecież na kopercie powinien być mianownik...???

Na kopercie może być to co młodzi chcą :)
Wszystko zależy czy napiszemy zaproszenie dla... czy po prostu xy nazwisko ;)

agulka1989 napisał/a:
Sloneczkoo nie lepiej napisać po prostu "Anna i Krzysztof Iksińscy"??

Racja ;) dzięki tak będziemy pisać i to nam sprawi mniej kłopotu ;)

Malena - Sro Sty 19, 2011 10:34 pm

sloneczkoo napisał/a:
Na kopercie może być to co młodzi chcą

:? raczej nie, co chcą, tylko nazwiska w poprawnej formie. Jeśli nie jesteś pewna aż tylu nazwisk, to trzeba wybrać prostszą formę.
sloneczkoo napisał/a:
Wszystko zależy czy napiszemy zaproszenie dla... czy po prostu xy nazwisko


nie wiem po co sobie utrudniać, zwłaszcza, że za chwilę piszesz
sloneczkoo napisał/a:
Racja dzięki tak będziemy pisać i to nam sprawi mniej kłopotu

paulinkaaMU - Sro Sty 19, 2011 11:38 pm

ja uważam, że kopertę się adresuje, czyli tylko i wyłącznie mianownik, natomiast w samym już zaproszeniu się zaprasza :) czyli odmieniamy :wink:

co do zaś odmian nazwisk jestem zwolenniczką zasady prof.Miodka, u którego byłam kiedyś na wykładzie na ten temat - że w naszym języku nazwiska się odmienia, i to przez wszystkie przypadki; nazwiska ładne, brzydkie, kończące się na "l", "ska", "cz", itd. A najfajniejszym zilustrowaniem tej zasady było odmienienie nazwiska ministra Ziobry (bo akurat w tamtym czasie było głośno o tym, że minister wszystkich poucza, że JEGO nazwisko jest nieodmienne) przez wszystkie przypadki :D i tak mi do dzisiaj zostało :)

anuszkaa - Pon Sty 24, 2011 11:46 am


Frezja1980 - Wto Sty 25, 2011 9:41 am

a ja znalazłam taką internetową pomoc :razz: :
http://www.nazwiska.pawlowice.pl/

agulka1989 - Sob Kwi 09, 2011 3:11 pm

Dobra, potrzebuję szybkiej pomocy...
Jak odmienić nazwisko Wrona??
"(...) zapraszają Sz.P. Beatę i Ryszarda Wrona" czy "Wronów"?? czy jeszcze jakoś inaczej?
I na kopercie Beata i Ryszard Wrona czy Wronowie?
Pomocy...

Frezja1980 - Sob Kwi 09, 2011 3:18 pm

agulka1989, więc tak
Sz.P. Beatę i Ryszarda Wronów a na kopercie Beata i Ryszard Wronowie ;)

agulka1989 - Sob Kwi 09, 2011 3:21 pm

Frezja1980, dzięki :)
Za półtorej godziny mamy być u chrzestnej Zbysiulca a ja sobie uświadomiłam, że nie drukowałam dla niej zaproszenia, bo nie wiedziałam jak odmienić :wstyd:

Frezja1980 - Sob Kwi 09, 2011 3:23 pm

dwa posty wyżej wrzuciłam link do ściągi nie wszystkie nazwiska są ale to akurat było :razz:
niesia2708 - Sob Kwi 09, 2011 3:24 pm

agulka1989, ja bym nie odmieniała tego nazwiska...
Frezja1980 - Sob Kwi 09, 2011 3:26 pm

, [img] Uploaded with ImageShack.us[/img]
Magdzik - Sob Kwi 09, 2011 4:23 pm

Frezja1980, świetna stronka zapisałam sobie w zakładkach :wink:

[ Dodano: Pią Lip 29, 2011 8:52 am ]
Ratujcie mnie. Jak jest nazwisko Kowolik, to w zaproszeniu będzie odmienione Kowolików? A na kopercie Sz. P. Kowolikowie?

All-me - Wto Lis 08, 2011 9:58 pm

Poratujcie mnie...
Nazwisko Kozieł ....
Dariusza Kozieł, Kozieła :D ?

MalaJu - Wto Lis 08, 2011 10:29 pm

znam jednego Kozioła (nazwisko podobne jakby nie było) i on przynajmniej sobie nie zyczy, by je odmieniać. Ale czy to w zgodzie z zasadami? Nie mam pojecia.
ppola - Wto Lis 08, 2011 10:35 pm

Kozieł nie wiem w sumie ale jeśli chodzi o Kozła to ostatnio w programie prof. Miodek wypowiadał się że tego typu nazwiska można odmieniać w dwójnasób:
Kozioł - Kozła
Kozioł - Koziełła
oba sa prawidłowe, ale właściciele nazwisk preferują drugą odmianę :)

Hatifnatka - Wto Lis 08, 2011 10:44 pm

ja też odmieniłabym Kozieł - Kozieła. ale my nie odmienialiśmy nazwisk. tak jest chyba lepiej.
M4rcysi4 - Wto Lis 08, 2011 11:04 pm

Ja bym odmieniła. Sprawdziłam jeszcze na stronce podanej przez Frezję i tam też jest odmienione jako Kozieła.
Zuza12345 - Sro Lis 16, 2011 11:22 pm

I mnie dopadła zgryzota odmiany nazwisk :@ Frezja link pomógł, ale zostało kilka znaków zapytania po 1 nazwisko Drygiel i tak zapraszam państwa Dryglów czy Dryglii? I zapraszam szanownego pana Drygla? I podobnie mam choć tu trochę mniejsze wątpliwości.. Stelmach, Stelmachów, Stelmacha?
suzarek - Czw Lis 17, 2011 12:06 am

Zuza12345 napisał/a:
nazwisko Drygiel
ja bym napisała Państwa np Annę i Pawła Drygiel/Stelmach (choć tutaj Stelmachów też brzmi dobrze).
Był taki program w telewizji pt Koncert Życzeń i z tego co pamiętam to prowadzący przy wyczytywaniu tych życzeń nie zawsze odmieniali nazwiska - te trudniejsze zostawiali w wersji podstawowej.
Wśród moich gości też mi wyskoczyło jedno trudne nazwisko ale zadzwoniłam do kuzynki i bezpośrednio zapytałam jak oni to swoje nazwisko odmieniają i na zaproszeniu napisałam ich wersję.

M4rcysi4 - Czw Lis 17, 2011 1:27 pm

Jeśli chodzi o nazwisko Stelmach to: Pan Stelmach, Państwa Stelmachów , Pana Stelmacha.
Z kolei Drygiel pewna nie jestem, ale odmieniłabym to raczej jako Państwa Drygielów (bo nie mają na nazwisko Drygl, tylko Drygiel)i Pana Drygiela, ale czy ostatecznie bym je odmieniła to nie wiem. Może dowiedz się w najbliższej rodzinie tej osoby, aby nie było bezpośrednio :wink:

ewa.krzys - Czw Lis 17, 2011 1:35 pm

Zuza12345 napisał/a:
nazwisko Drygiel
ja bym nie odmieniała w ogóle. Natomiast jeśli o Stelmach to odmieniłabym na zasadzie
M4rcysi4 napisał/a:
Państwa Stelmachów
i to na pewno będzie poprawna forma.
Dosia_Zosia - Czw Lis 17, 2011 11:33 pm

M4rcysi4 napisał/a:
odmieniłabym to raczej jako Państwa Drygielów (bo nie mają na nazwisko Drygl, tylko Drygiel)i Pana Drygiela,

Niezupełnie się z tym zgodzę. Profesor Bralczyk powtarza,że jeżeli mamy problem z odmianą jakiegoś słowa to należy szukać innego z podobną końcówką. No i mamy np. słowo bajgiel, w liczbie mnogiej są bajgle a nie bajgiele, tak samo magiel - magle(a nie magiele). Oczywiście końcówka liczby mnogiej w nazwisku będzie inna bo bajgiel czy magiel są rodzaju męskiego. Wg mnie powinno być państwo Dryglowie.

PaulinaS - Pią Sty 27, 2012 11:02 pm

A ja mam problem z tymi nazwiskami, więc upewnijcie mnie, czy dobrze odmieniam, bo mnie już wszystko od tej odmiany dziwnie brzmi :razz:

...mają zaszczyt zaprosić

Annę i Jana Marańdów
Jana Marańdę
(Marańda)

Annę i Jana Skolików
(Skolik)

Annę i Jana Zatoniów
Jana Zatonia
(Zatoń)

M4rcysi4 - Pią Sty 27, 2012 11:27 pm


Z pozostałymi ciężko..

PaulinaS - Pią Sty 27, 2012 11:54 pm

M4rcysi4 dziękuję za to chociaż wiem, że jedno mam na pewno dobrze :D
Vesna - Czw Kwi 12, 2012 5:04 pm

Wg języka polskiego nazwiska wszelkie odmieniają się, ALE znam mnóstwo ludzi, którzy nie życzą sobie odmieniania ich nazwisk. Ja na swoich zaproszeniach odmieniałam tylko nazwiska kończące się na -ska, -cka (-ski, -cki). Resztę zostawiłam w spokoju. Przykładem może być nazwisko Skręt. Przy odmianie "Zapraszamy Piotra Skręta" brzmi to słabo, a osoba taka może poczuć się urażona. Znam osobiście podobny przypadek.
ava - Czw Kwi 12, 2012 6:39 pm

Vesna napisał/a:
"Zapraszamy Piotra Skręta"
Moim zdaniem brzmi lepiej niż "Zapraszamy Piotra Skręt" :o
paulinkaaMU - Sob Kwi 14, 2012 11:09 pm

ava napisał/a:
Vesna napisał/a:
"Zapraszamy Piotra Skręta"
Moim zdaniem brzmi lepiej niż "Zapraszamy Piotra Skręt" :o


ava, zgadzam się całkowicie.

Poza tym, jestem zwolenniczką "wykładni" prof. Miodka - w j.polskim odmieniamy nazwiska (przez przypadki) i już. Obrażanie się, bo ktoś (prawidłowo!) odmienił moje nazwisko jest dla mnie ..hmm.. małostkowością :roll: ?

Kalanchoe - Nie Kwi 15, 2012 10:16 pm

ava napisał/a:
Vesna napisał/a:
"Zapraszamy Piotra Skręta"
Moim zdaniem brzmi lepiej niż "Zapraszamy Piotra Skręt" :o


Zgadzam się. Ja bym odmieniła :)

Vesna - Pon Kwi 16, 2012 4:11 pm

Skończyłam polonistykę i jestem purystką językową, więc doskonale wiem, że powinnam odmienić nazwiska, ale owy podobny przypadek, który znam, to moje przyszłe nazwisko, więc zrozumiałam sens nie życzenia sobie odmiany. Uległam narzeczonemu łamiąc zasady. :wink:
marlena89 - Pon Cze 18, 2012 11:11 am

My wczoraj dostaliśmy zaproszenie :
...mają zaszczyt zaprosić Sz.P. Tomek S z żoną [smilie=12_new.gif]
Padłam jak to zobaczyłam. Zdziwienia na mojej twarzy nie udało się ukryć.

M4rcysi4 - Pon Cze 18, 2012 11:32 am

Marlena kopara mi opadła. Co za... no sama nie wiem... debilizm?! :niedowiarek:
ppola - Pon Cze 18, 2012 11:41 am

marlena89 napisał/a:
...mają zaszczyt zaprosić Sz.P. Tomek S z żoną
no nie da się ukryć że jesteś żona :smile: :smile: ja tam bym sie nie obruszała tak bardzo, jak dostawalismy zaproszenia od znajomych z meza pracy to tez było napisane Maciej S z żoną, no i jakos nie przyszło mi do głowy że to
M4rcysi4 napisał/a:
debilizm
raczej było mi miło że ja tez zostałam zaproszona a nie sam mąż :-)
marlena89 - Pon Cze 18, 2012 11:57 am

ppola, tylko wiesz, to akurat jest rodzina i jak już faktycznie nie wiedzieli jak mam na imię, to mogli kogoś zapytać.Oburzona również nie byłam, bo bardziej mnie to rozbawiło. Nie wspomnę już nawet, że jakiś rok temu zaprosili mnie do znajomych na fb i nk :D
M4rcysi4 - Pon Cze 18, 2012 12:23 pm

Nie no spoko równie dobrze mogli zaprosić męża i żone :cool:
MadMar - Pon Cze 18, 2012 1:50 pm

ppola napisał/a:
jak dostawalismy zaproszenia od znajomych z meza pracy to tez było napisane Maciej S z żoną,
i myślę, że nie ma w tym nic złego, bo to w końcu kolega z pracy (a żona - jego Lepsza Połowa :) )
ale w rodzinie? ja jak nie wiedziałam jak się nazywa połówka osoby, którą proszę (a np mieszkają razem) to po prostu albo szukałam na fb, nk lub zwyczajnie pytałam :D

Paolina - Nie Lis 03, 2013 9:42 pm

Nieświadomie uniknęliśmy tego typu problemów ponieważ na naszych zaproszeniach napisaliśmy "zapraszamy Sz. P." (Szanownych Państwa/Szanowną Panią/Szanownego Pana). Bez imienia i nazwiska. Za to na kopercie były elegancko wykaligrafowane imiona i nazwiska gości, ale to już w mianowniku, więc nie było żadnych wątpliwości ;)
Catylyn89 - Pon Lis 04, 2013 12:00 pm

Paolina, Dobry pomysł, aby uniknąć błędów w odmianie nazwisk... U narzeczonego w rodzinie są bardzo dziwne nazwiska, że sami się zastanawiamy jak je odmienić... Podrzucę mu Twój sposób, zobaczymy co powie :smile:
Sisska - Wto Lis 05, 2013 12:19 am

ja tez planuje zaproszenia drukowac bez osobowo na zasadzie "oswiadczamy, ze sie pobieramy" i "Zapraszamy na nasz slub, ktory odbedzie sie bla bla bla"

podpiszemy tylko koperty imieniem i nazwiskiem bez odmieniania

Juska - Czw Sty 23, 2014 9:25 pm

MadMar napisał/a:
zwyczajnie pytałam :D
]

to chyba najlepsze rozwiązanie :)

W sieci można też znaleźć strony, które mogą być pomocne, choć powiem szczerze, że mnie kilka razy wprowadziły w błąd. Pytałam zatem polonisty u mnie w pracy i powiedział mi tak: te nazwiska, które mają swoje męskie i żeńskie odpowiedniki, są odmienne, np:
Pan Kowalski / Pani Kowalska / Państwo Kowalscy / Państwa Kowalskich
Jeśli nie ma takiego podziału, odmiany nie ma:
Pan Kurek / Pani Kurek / Państwo Kurek / Państwa Kurek
Jeśli nazwisko jest pochodzenia obcego, również się go nie odmienia :)

No ale oczywiście dochodzą do tego upodobania "właścicieli", wiele osób nie chce odmieniać swojego nazwiska i tyle :)

Dlatego - warto zapytać :)

Kasioludek - Pon Lut 03, 2014 11:00 pm

Moim zdaniem najlepiej zadzwonić, zapytać! To żadne wstyd, a lepiej tak zrobić niż potem usłyszeć jakiś komentarz.
Moniak - Czw Lut 06, 2014 11:30 am

Paolina napisał/a:
Nieświadomie uniknęliśmy tego typu problemów ponieważ na naszych zaproszeniach napisaliśmy "zapraszamy Sz. P." (Szanownych Państwa/Szanowną Panią/Szanownego Pana). Bez imienia i nazwiska. Za to na kopercie były elegancko wykaligrafowane imiona i nazwiska gości, ale to już w mianowniku, więc nie było żadnych wątpliwości ;)


U nas było tak samo, tylko... nawet i z mianownikiem był problem... jeśli chodziło o 1 osobę z osoba towarzyszącą to łatwo, ale np. Sz.P. X,Y Włodarczyk, czy Włodarczykowie? Tego typu wątpliwości mieliśmy sporo... z tego co pamiętam akurat w powyższym przypadku internet bardziej podpowiadał, żeby odmieniać. Nikt nam wyraźnie nie zarzucił nic, ale kto wie, czy w duszy sobie nie pomyśleli czegoś... A żeby było śmieszniej, to teraz mamy ten sam problem, gdyż przygotowaliśmy karty z podziękowaniami, plus jest taki, że jest ich już mniej, no bo wiadomo, tylko dla tych, którzy mieli ochotę się do nas pofatygować :)

tygrysek7773 - Nie Lut 09, 2014 12:28 pm

Ja mam dosyć trudne nazwisko po mężu i nie dość, że wszyscy od razu piszą je jednakowo zawsze z tym samym błędem (sugerując się bardzo podobnie brzmiącym i częściej spotykanym nazwiskiem), mimo, że wymawiam je wyraźnie poprawnie, to jeszcze zazwyczaj jest ono odmieniane (niepotrzebnie). O ile nie rusza mnie w ogóle to czy ktoś moje nazwisko odmienia czy nie, o tyle ta pisownia dręczy mnie bardzo, bo za każdym razem muszę przeliterowywać i to już po tym jak zostanie napisane z błędem (a wystarczy się najpierw spytać, a potem wpisać). Przejmowałam się odmianą nazwisk na zaproszeniach dopóki przy wręczaniu zaproszeń znajomej parze (kolega męża z narzeczoną)dostaliśmy również od nich zaproszenie na ślub z napisem Sz.P (imię i nazwisko męża) z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ...No cóż, miesiąc przed ślubem wciąż byłam tylko jego osobą towarzyszącą xD Przynajmniej było im pewnie głupio, bo ja obu ich napisałam z imienia i nazwiska :) Tak ciężko spytać kolegę o nazwisko narzeczonej, Booooooże...
Moniak - Nie Lut 09, 2014 12:43 pm

Cytat:
Przejmowałam się odmianą nazwisk na zaproszeniach dopóki przy wręczaniu zaproszeń znajomej parze (kolega męża z narzeczoną)dostaliśmy również od nich zaproszenie na ślub z napisem Sz.P (imię i nazwisko męża) z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ...No cóż, miesiąc przed ślubem wciąż byłam tylko jego osobą towarzyszącą xD

hahaha! to ja jeszcze lepiej, moja kuzynka miała ślub 3 tyg po naszym ale wszystko zorganizowali chyba w 2 miesiące, więc prosili nas chyba coś koło 2-3 tyg przed moim weselem i tez dostałam ja + osoba towarzysząca.... PADŁAM :D Oni nawet mieli nasze zaproszenie, wystarczylo do niego zajrzeć i wiedzieliby jak mój, jeszcze wtedy narzeczony, się nazywa... :D
Ale z drugiej strony my na swoich wszystkim parom, nawet długoletnim, pisaliśmy z osobą towarzyszącą po tym jak właśnie jedna z takich par rozstała się tuż przed naszym proszeniem, a przygotowaliśmy wspólne zaproszenie z imionami obojga... Od tej pory postanowiliśmy pisać z osobą towarzyszącą....

Catylyn89 - Czw Lut 27, 2014 7:41 pm

Mam problem z nazwiskiem Piel :( mam wpisać normalnie Pielów czy jak?

to samo mam z nazwiskiem Burnaut

MadMar - Czw Lut 27, 2014 10:47 pm

Catylyn89, ja bym wpisala zapraszam sz.p Ewe i Jana Piel

Ewe i Jana Burnaut

Catylyn89 - Czw Lut 27, 2014 11:08 pm

Już wiem, że końcówka "-ów" w obydwu przypadkach jest poprawna :)
egrda - Pią Kwi 04, 2014 11:00 am

Cytat z poradni językowej PWN (kto jak to, ale oni znają się na rzeczy):


Witam serdecznie,
temat ten pojawiał się już wielokrotnie. Chodzi mi o odmianę nazwisk na zaproszeniach. Problem dotyczy kilku nazwisk i właśnie w ich odmianie prosiłabym o pomoc: K. i M. Buda, Pietruszka, Kłoda, Bielówka – Budów, Pietruszków itd.?
Mam również dylemat, czy w przypadku małżeństwa, w którym żona zachowała nazwisko rodowe i obecnie ma Stypa-Kłoda, a małżonek tylko Stypa, na zaproszeniu należy umieścić Sz. P. K. i M. Stypów.
Pozdrawiam

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wszystkie nazwiska, które mają polską budowę, należy odmieniać. W tej ogólnej kwestii nic się nie zmieniło.
A szczegółowo, biorąc pod uwagę podane przez Panią nazwiska, postać dopełniacza liczby mnogiej (odnosząca się na ogół do małżeństw) jest następująca:
państwo Budowie – zapraszamy państwa Budów,
państwo Pietruszkowie – zapraszamy państwa Pietruszków,
państwo Kłodowie – zapraszamy państwa Kłodów,
państwo Bielówkowie – zapraszamy państwa Bielówków.
Proszę pamiętać, że skrót od Szanowni Państwo ma formę Sz. Państwo. I podobnie:Szanowna Pani to skrótowo Sz. Pani; Szanowny Pan – Sz. Pan. Stosowanie wymienionych skrótów nie jest konieczne – formy nie skrócone uchodzą nawet za bardziej eleganckie.
Jeśli chodzi o nazwiska małżeństwa, z których jedno jest dwuczłonowe (kobieta jako pierwsze ma z reguły nazwisko rodowe, jako drugie – nazwisko męża, w podanym przykładzie kobieta powinna się więc nazywać Kłoda-Stypa), to możliwy jest zapis [zapraszają] Sz. Państwa Karolinę Kłodę-Stypę i Marka Stypę lub Sz. Państwa Karolinę i Marka Stypów. Drugi zapis możliwy jest na ogół wtedy, gdy wiemy, że kobieta nie jest w szczególny sposób przywiązana do własnego nazwiska i dopuszcza „integrację rodzinną” w postaci wspólnego nazwiska. Również wtedy, gdy ślub odbywa się w rodzinie państwa Stypów, wspólne nazwisko podkreśla związki rodzinne.
Kiedy zapisujemy imiona adresatów w formie inicjałów, trzeba pamiętać, że w wypadku małżeństw inicjał żony i męża powinien być połączony spójnikiem i.
— Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski



Usunęłam reklamę z podpisu. Moderatorka Asiek

AgaNika - Pon Kwi 14, 2014 2:46 am

MadMar napisał/a:
Catylyn89, ja bym wpisala zapraszam sz.p Ewe i Jana Piel
Ewe i Jana Burnaut

ja tak robiłam i nikt nie miał mi za złe, wydawało mi się, że w wielu przypadkach forma nazwiska w mianowniku brzmiała dużo lepiej niż takie np Stypów czy Sikorów - niezależnie od ich poprawności językowej :wink:

szaraczarownica - Sob Cze 28, 2014 8:16 pm

Moniak napisał/a:
Cytat:
Przejmowałam się odmianą nazwisk na zaproszeniach dopóki przy wręczaniu zaproszeń znajomej parze (kolega męża z narzeczoną)dostaliśmy również od nich zaproszenie na ślub z napisem Sz.P (imię i nazwisko męża) z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ...No cóż, miesiąc przed ślubem wciąż byłam tylko jego osobą towarzyszącą xD

hahaha! to ja jeszcze lepiej, moja kuzynka miała ślub 3 tyg po naszym ale wszystko zorganizowali chyba w 2 miesiące, więc prosili nas chyba coś koło 2-3 tyg przed moim weselem i tez dostałam ja + osoba towarzysząca.... PADŁAM :D Oni nawet mieli nasze zaproszenie, wystarczylo do niego zajrzeć i wiedzieliby jak mój, jeszcze wtedy narzeczony, się nazywa... :D

No to ja Was przebiję. Do 5 rocznicy ślubu zostało nam 1,5 miesiąca, a wczoraj otrzymaliśmy zaproszenie na wesele "J. R. z żoną". Padłam jak to zobaczyłam. Wprawdzie do obrażenia się mi daleko, ale poczułam się niespecjalnie. Ja wiem, że Młodzi mieszkają w UK, wszystko robią na szybko, ale matka Młodego jest tu na miejscu i chyba to żaden problem zadzwonić do moich teściów i się dowiedzieć jak ma na imię żona ich syna. A nawet gdyby, to już naprawdę lepiej by wyglądało samo "państwa R."

koniczynka84 - Nie Cze 29, 2014 8:43 pm

szaraczarownica napisał/a:
wczoraj otrzymaliśmy zaproszenie na wesele "J. R. z żoną". (...) lepiej by wyglądało samo "państwa R."
Tylko przy tej formie istnieje możliwość, że ktoś przyjdzie z dzieckiem :) w końcu Pociecha już mieści się w ramach PAŃSTWA :p co nie zmienia faktu że jestem w szoku
szaraczarownica - Nie Cze 29, 2014 9:19 pm

koniczynka84, fakt, nie pomyślałam :smile:
Moniak - Pon Cze 30, 2014 1:08 pm

hmm... tak sobie myślę, ze ja koleżankom z pracy dałam na poprawiny zaproszenia na podobnej zasadzie, że "z małżonkiem"... Wydawało mi się to smieszniejsze... ale może wcale takie nie było w sumie? :P no już trudno, czasu się nie cofnie. Ale fakt faktem, nie chodzi o rodzinę, tylko o znajome z pracy, ale może faktycznie przesadziłam ... No trudno już teraz :)
szaraczarownica - Pon Lip 28, 2014 11:00 am

Wracając do tematu, bo wyszły nowe kwiatki: Takie samo zaproszenie (X. Y. z żoną) dostał kuzyn męża oraz mój teść :o (z całej tej trójki najbliższa rodzina młodych - kuzyn matki młodego) nie wiem co to za nowa tradycja, ale wyjątkowo niekulturalna :roll:
Catylyn89 - Pon Sie 04, 2014 4:25 pm

szaraczarownica napisał/a:
Wracając do tematu, bo wyszły nowe kwiatki: Takie samo zaproszenie (X. Y. z żoną) dostał kuzyn męża oraz mój teść :o (z całej tej trójki najbliższa rodzina młodych - kuzyn matki młodego) nie wiem co to za nowa tradycja, ale wyjątkowo niekulturalna :roll:


O masakra. Powiedziałabym, że ta 'żona' ma imię i w pismach formalnych jest mus je wypisać i zamiast przyjemnego spotkania z zaproszeniem w tle byłby wykład savoir vivre :twisted:

karolina_002 - Pią Sie 15, 2014 8:05 pm

tygrysek7773, niestety nie wszyscy wiedzą, że narzeczonych zaprasza się z imienia i nazwiska. Także u mnie było podobnie :) Ale znowu w drugą stronę raz byłam już zaproszona z nazwiskiem przyszłego męża :P
tygrysek7773 - Sob Sie 16, 2014 5:20 pm

Cytat:
Ale znowu w drugą stronę raz byłam już zaproszona z nazwiskiem przyszłego męża

A to akurat miłe :D Od przyjaciółki czy innej bliskiej osoby mogłabym takie dostać ;)

karolina_002 - Sob Sie 16, 2014 5:33 pm

tygrysek7773 napisał/a:
A to akurat miłe :D


bardzo miłe :) pomijając nawet fakt, że to dalsza rodzina i pewnie zrobili tak bo nie chciało im się "zdobywać" mojego nazwiska :)

M-Martusia - Wto Lip 07, 2015 11:16 am

Mam problem z zaproszeniami. Mianowicie jest para gdzie kobieta nosi podwójne nazwisko. Jak ich powinniśmy zaprosić? Zapraszam Sz. P. Karolinę Nowak-Kowalską i Andrzeja Kowalskiego, czy Sz.P. Karolinę i Andrzeja Kowalskich?
kapatka - Wto Lip 07, 2015 11:23 am

Ja miałam taki sam przypadek. Wypisałam na wspólne nazwisko i nikt się nie obraził. Ale warto może wybadać jak by ta osoba wolała, żeby nie było jakichś niesnasek.
Alice_Liddell - Wto Lip 07, 2015 2:27 pm

Jak wypisywałam zaproszenia to wyczytałam, że powinna być forma ,,Zapraszam Sz. P. Karolinę Nowak-Kowalską i Andrzeja Kowalskiego". Tak brzmi pełne nazwisko kobiety. Niedługo sama będę zwracać na to uwagę, bo będę miała podwójne nazwisko :razz:
karolina_002 - Wto Lip 07, 2015 7:56 pm

Też miałam taką sytuację i napisałam tak jak podpowiada Alice_Liddell ;)
M-Martusia - Wto Lip 07, 2015 9:54 pm

Ja jak czytałam, to wszędzie właśnie było napisane co innego. Chyba zostanę przy ,,Zapraszam Sz. P. Karolinę Nowak-Kowalską i Andrzeja Kowalskiego". Jakoś tak bardziej oficjalnie to brzmi... i z resztą chyba nie po to kobieta decyduje się na podwójne nazwisko, żeby później nikt tego nie używał...
alekul89 - Sro Lip 08, 2015 7:47 pm

My przy wypisywaniu zaproszeń też mieliśmy ten problem. Napisaliśmy wspólne nazwisko, bo dostaliśmy pozwolenie od tej dziewczyny. Powiedziała, że się nie obrazi jak napiszemy tylko jedno nazwisko.
Asiek - Czw Lip 09, 2015 1:47 pm

Ja mam podwójne, ale naturalne jest dla mnie, że przy zaproszeniach czy kartkach z wakacji ludzie piszą do nas X. i Y. Z. :)
Pocztę X. A.-Z. i Y.Z. dostajemy z urzędów. :cool: :lol: :wink:

Haliśka Band - Pon Sty 30, 2017 5:01 pm

Przez przypadek trafiłem na taką stronkę, więc pomyślałem, że może się tutaj przydać.

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Baza zawiera ponad sto czterdzieści tysięcy nazwisk polskich i obcych, używanych w Polsce.
Są także na stronie zalecenia dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych (Źródło: Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, pod red. A. Markowskiego, 2002.

kapatka - Pon Sty 30, 2017 8:26 pm

Strona przydatna przy założeniu, że wszystkie nazwiska się odmieniają. Sama miałam taką sytuację, że odmieniłam nazwisko w zaproszeniu (zresztą tak jak to podane na stronie czyli niby wszystko ok) a sam zainteresowany uświadomił mnie, że jego nazwisko się nie odmienia :o co mnie trochę zdziwiło bo sama pamiętam ze studiów, że "w języku polskim to co się da odmienić-odmieniamy". No i masz wtedy zagwozdkę człowieku - odmieniać czy nie odmieniać :razz:
herbatnik - Pon Sty 30, 2017 9:26 pm

kapatka, nie twierdzę, że Wasz gość mówił nieprawdę, ale np. mój mąż do tej pory sądzi,że jego(nasze) nazwisko się nie odmienia. A jednak-odmienia się. I nie tylko on jest w błędzie, ale i jego rodzeństwo :P Więc czasem nie strony internetowe się mylą, tylko ludzie.

A żeby była jasność, nazwisko jest pokroju, powiedzmy, Jan Polak. Mój mąż uważa, że powinno się zapraszać Jana Polak :P a nie Polaka.

kfr89 - Pon Lut 06, 2017 12:13 pm

Odmiana nazwisk spędzała mi sen z powiek... jak się okazuje, ludzie nie wiedzą, że ich nazwiska się odmieniają. Niektórzy z naszych gości mocno upierali się przy swoim, więc nazwiska pozostały nieodmienione. Jeśli jest możliwość to najlepiej spytać.
Pifka - Sro Wrz 27, 2017 11:44 am

kfr89 napisał/a:
Odmiana nazwisk spędzała mi sen z powiek... jak się okazuje, ludzie nie wiedzą, że ich nazwiska się odmieniają. Niektórzy z naszych gości mocno upierali się przy swoim, więc nazwiska pozostały nieodmienione. Jeśli jest możliwość to najlepiej spytać.

Zacytuję to profesora Miodka "Krąży jakaś fałszywa opinia, że w tekstach oficjalnych nazwisk się nie odmienia.". Co potwierdzam, sama spotkałam się z taką opinią. Tak samo jest wiele sprzeczności czy odmienia się przez płeć? Bo co jak pani X wychodzi za pan Kowalski. Jest pani X Kowalska czy pani X Kowalski (brzmi tak trochę amerykańsko :D

Przeczytałam też ten link powyżej ale nie mogę do końca tego ogarnąć :razz:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group