Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Przesądy - chleb, sól i Pan Młody

ckasia - Nie Mar 12, 2006 1:20 pm
Temat postu: chleb, sól i Pan Młody
W moich stronach jak taki zwyczaj, że jak "Młodzi" wchodzą na sale to są witani chlebem i solą. Panna Młoda jest tez wtedy pytana co wybiera: "Chleb, sól czy Pana Młodego".

I wczoraj zastanawiałam się co odpowiedzieć, bo spotkałam się z dwoma wersjami odpowiedzi:

1. Chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego.

2. Pana Młodego. Chleba i soli dorobimy się powoli.

Co wy byście wybrały?
Bo ja jeszcze się nie zdecydowałam :-)

kryszka - Nie Mar 12, 2006 1:43 pm

Pierwsze słyszę. Ale politycznie poprawna :wink: wydaje mi się odpowiedź 2. :mrgreen:
Żaneta - Nie Mar 12, 2006 6:52 pm

Mnie wlaśnie tak powitali o czym mąż nie wiedzial :lol: i oczywiście odpowiedz byla taka:
Cytat:
1. Chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego.

sylwia - Pon Mar 13, 2006 3:33 pm

:) podoba mi się odpwieź n2 2. Pana Młodego. Chleba i soli dorobimy się powoli.
:) ale nr 1 jest jest ok

Edi - Pon Mar 13, 2006 9:19 pm

Nigdy nie słyszałam o wariancie 2 i szczerze powiedziawszy bardzo mi się podoba dlatego przy powitaniu tak właśnie odpowiem. :lol:

Ale sie wszyscy zdziwią :mrgreen: Już nie moge się doczekać żeby zobaczyć ich miny :mrgreen:

ckasia - Pią Mar 17, 2006 6:58 pm

Ja chyba jednak będę musiała przedyskutować tą sprawę z moim M i wtedy wybiorę jeden z wariantów
Żaneta - Pią Mar 17, 2006 8:30 pm

ckasia nic nie mów narzeczonemu,niech zostanie to tajemnicą ;-)
motylica - Pon Mar 20, 2006 8:20 pm

heh, dobrze że się w ogóle o tym pytaniu dowiedziałam... prosze jakie pomocne to forum..
moża ustrzec się jakiejś gafy :lol:

ja bym tez wybrała odpowiedź drugą - tym bardziej że u nas pasuje... oboje zarabiamy na siebie :wink:

Alma_ - Wto Mar 21, 2006 12:41 am

motylica napisał/a:
heh, dobrze że się w ogóle o tym pytaniu dowiedziałam... prosze jakie pomocne to forum..
moża ustrzec się jakiejś gafy :lol:

No właśnie, o tym samym myślałam... o czym ja jeszcze nie wiem?? :?

motylica - Wto Mar 21, 2006 8:41 am

Alma_ napisał/a:
motylica napisał/a:
heh, dobrze że się w ogóle o tym pytaniu dowiedziałam... prosze jakie pomocne to forum..
moża ustrzec się jakiejś gafy :lol:

No właśnie, o tym samym myślałam... o czym ja jeszcze nie wiem?? :?


czasu brakuje nam na wszytsko... lecz chyba trzeba jednak to forum w miarę możliwości wzdłuż i wszerz przestudiować :D tyle tu pomocnych rad i ciekawostek że pomoga nam może uniknąć trudnych bądź niezręcznych sytuacji... :wink:

Kropek - Wto Lis 28, 2006 10:30 pm

Ja tez nie wiedzialam, ze musze cos zdecydowac i cos powiedziec!

Dzieki dziewczyny za pomoc!!

szczako - Sro Lis 29, 2006 6:56 am

Kropek, nie stresuj się. i tak zapomnisz w ferworze walki, co miałaś odpowiedzieć :rotfl:

zakładając oczywiście, że będzie o czym pamiętać, bo mamy wcale nie muszą Was o to spytać.
nasze np. powiedziały coś zupełnie innego (już chwilę po nie pamiętałam co to było :oops: )

Lucky - Sro Lis 29, 2006 7:54 am

Motylico i co w Zaciszu też zadają takie pytanie :?: :wink:
karolina - Czw Lut 15, 2007 5:20 pm

Ja spotkalam sie tylko z przywitaniem chlebem i sola no i oczywiscie Mlodzi musza wypic kieliszek wodeczki :)
Agnieszka19 - Sob Mar 17, 2007 12:04 pm

Ja widziałam taki zwyczaj na kasecie ze slubu znajomych. Z tym że oni są z końskiego i taka tradycja tam właśnie jest :smile:
soseczka - Sob Mar 17, 2007 12:12 pm

ja takze pierwszy raz sie wlasnie spotkalam z odpowiedzia nr 2 ale bardzo mi sie spodobala i musze porozmawiac z rodzicami i chlopakiem co oni na to... ale super pomysl taki oryginalny na pewno kazdy sie zdziwi jak powiedzialabym wersje nr 2
asia84 - Sob Mar 17, 2007 12:14 pm

uważam, że 2 jest ciekawsza :) ja bym właśnie tak odpowiedziała
MonikaZgierz - Sob Mar 17, 2007 12:15 pm

ja również jestem za wersją numer dwa
gosc - Sob Mar 17, 2007 7:08 pm

nasi weselnicy chyba takiego zwyczaju nie znają ale jeśli jakimś cudem ktoś zada to pytanie to na 100% padnie odpowiedź nr 2 :D
sauvignon_blanc - Sob Mar 17, 2007 10:31 pm

Mnie też najbardziej podoba się odpowiedź 2. Jeśli padnie takie pytanie na pewno powiem to drugie zdanie :)
hawwa - Czw Mar 22, 2007 1:30 pm

Ja znalam do tej pory tylko 1 odpowiedz, ale ta druga bardziej do nas pasuje. Zaskocze mojego narzeczonego, bo on spodziewa sie tej pierwszej odpowiedzi :tancze:
=MiLi= - Czw Mar 22, 2007 2:39 pm

Yyyy.... ciekawe czy mnie tez tak witać będą... hmm... ale ta druga odpowiedź podoba mi się bardziej ;P
madzia8181 - Wto Kwi 24, 2007 9:02 am

Pierwsze sie spotkalam z czyms takim tutaj na forum :)
Szpilka - Wto Kwi 24, 2007 1:02 pm

mam nadzieje ze mnie tak nie zaskocza.. tym bardziej ze nie przypominam sobie czegos takiego u nas w rodzinie na zadnym weselu :-? :kwasny:
Katarzyna. - Pon Maj 28, 2007 8:10 pm
Temat postu: Re: chleb, sól i Pan Młody
ckasia napisał/a:
W moich stronach jak taki zwyczaj, że jak "Młodzi" wchodzą na sale to są witani chlebem i solą. Panna Młoda jest tez wtedy pytana co wybiera: "Chleb, sól czy Pana Młodego".

I wczoraj zastanawiałam się co odpowiedzieć, bo spotkałam się z dwoma wersjami odpowiedzi:

1. Chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego.

2. Pana Młodego. Chleba i soli dorobimy się powoli.

Co wy byście wybrały?
Bo ja jeszcze się nie zdecydowałam :-)


Ja wybrałam chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego :) I jak na razie dobrze się nam wiedzie... :)

Martita - Czw Lut 07, 2008 7:32 pm

JA też tak odpowiedziałam..no i zostawił mnie z długami hehehe :lol: więc to chyba się nie sprawdza




aa..moze powinnam wybrac pierwszy wariant :kwasny: :lol:

ava - Pon Lut 18, 2008 2:16 pm

Fajny ten zwyczaj :) O ile witanie chlebem jest dla mnie oczywiste, to o tym pytaniu pierwszy raz słyszę- zastanawiam się tylko, czy to dlatego że u mnie w rodzinie się tego nie stosuje, czy dlatego ze zawsze w tych sytuacjach stoję dosyć dalejo od pary młodej. Muszę skonsultować to z Mamą :)

A wybrałabym też chyba odpowiedź nr 2

Weira - Pią Lis 07, 2008 4:34 pm

Zdecydowanie 2) Pana Młodego :) :) :)
kakonka - Pią Lis 07, 2008 9:34 pm

na kazdym weselu na ktorym bylam zawsze padalaI odpowiedz..a druga jest dosc oryginalna..i zyciowa... :) :):):) wiec wybieram 2 :) :):):)
izunia_82 - Sob Lis 08, 2008 9:25 am

Ja wybrałam wersję nr1, czyli wszystko :)
Ambrozja - Czw Gru 18, 2008 11:10 am

Muszę zapytać mamę czy zamierza mnie o to zapytać:) Chyba wybrałabym odpowiedź nr 2 gdyby mnie zapytała:)
ana0808 - Pią Gru 19, 2008 4:15 pm

Byłam na kilkunastu weselach zarówno na wsi jaki w mieście i zawsze padała odp 1, a nawet w wersji skróconej czyli Chleb i pana młodego żeby pracował na niego :P
Nie pamiętam żeby wersja 2 padała kiedykolwiek, a zresztą czy to ważne i tak nikt tego pamiętać nie bedzie :wink:

Bella - Nie Sie 30, 2009 11:48 pm

u mojej kuzynki na ślubie też właśnie padło pytanie co wybiera
Cytat:
"Chleb, sól czy Pana Młodego"
na co ona odpowiedziała:
"Pana Młodego i klejnoty jego. Chleba i soli dorobimy się powoli" :mrgreen: co oczywiście wzbudziło falę wesołości wśród gości :P

madnesia - Pon Sie 31, 2009 11:34 am

Bella napisał/a:
"Pana Młodego i klejnoty jego. Chleba i soli dorobimy się powoli"


hahahaha :smile: tak też można!!

kakonka - Pon Sie 31, 2009 9:00 pm

no klejnoty sa niesamowite :)
agunia84 - Czw Wrz 03, 2009 2:24 pm

U nas nie było tego pytania. Mama powiedziała parę słów od siebie.
Malwina_łódź - Pią Wrz 04, 2009 11:26 am

Mnie mamy zadały to pytanie, a ja ZACHŁANNA odpowiedziałam:
chleb, sól, Pana Młodego i klejnoty jego. ;)
Goście 3 razy się pytali, czy mogłabym powtórzyć 8)

Blabla - Wto Wrz 08, 2009 12:34 pm

A ja powiem: Pana Młodego i miłość jego, a chleba i soli dorobimy się powoli
Tissaia - Sob Wrz 19, 2009 3:14 pm

Dziewczyny, wy to macie fantazję :D
Ja odpowiedziałam standardowo "...by pracował na niego", bo tylko taką wersję znałam... teraz nie mogę odżałować, że nie poszukałam innych :D

K11_06_2011 - Czw Paź 01, 2009 12:50 pm

tez slyszalam o pierwszym wariancie, ale o drugim nigdy :) hmmm moze tez tak powiem jak w 2 :D
ava - Nie Paź 18, 2009 9:15 pm

Ja wybrałam "Pana Młodego, chleba i soli dorobimy się powoli" :) Co najlepsze to moja Mama bardziej stresowała się tym pytaniem, twierdziła, że z nerwów nie może go zapamiętać, a jak przyszło co do czego, to ja odpowiedziałam "Pana Młodego", a następnie się zacięłam, bo zapomniałam jak to dalej leciało :lol: :lol: :lol: Ale na szczęście w końcu sobie przypomniałam :smile:
Agata1234 - Pią Sty 29, 2010 1:51 pm

A ja nigdy dotąd nie spotkałam się z takim powitaniem, nie wiem czy moja mma zna to w ogóle musze ją zapytać. Ostatnio rozmawiałyśmy o błogosławieństwie i też nie bardzo pamiętała już co i jak hihihi
Kiero - Sob Kwi 17, 2010 12:17 am

Mnie też podoba się odpowiedź nr 2 :)
ewcia29 - Pon Kwi 19, 2010 6:04 pm

Tez tak zostałam przywitana i odpowiedziałam że wybieram Pana Młodego :)
bambolea - Sro Lut 22, 2012 10:53 pm

Raczej odpowiada się "Sól, chleb i Pana Młodego, żeby robił na niego" :)
Karolina1984 - Sro Lut 22, 2012 11:48 pm

Boże, jak ktoś mnie tak przywita, to się chyba wyturlam ze śmiechu z sali :smile:

Mam nadzieję,że nikt mi nie wyskoczy z takimi rzeczami.........

bambolea - Czw Lut 23, 2012 1:11 pm

Karolina1984 napisał/a:
Boże, jak ktoś mnie tak przywita, to się chyba wyturlam ze śmiechu z sali :smile:

Mam nadzieję,że nikt mi nie wyskoczy z takimi rzeczami.........


To jest bardziej staropolskie przywitanie :) Musisz uprzedzić teściów, że nie chcesz takiego przywitania :P P

agulka1989 - Czw Lut 23, 2012 1:17 pm

U nas moja teściowa zapytała co wybieram. Wybrałam oczywiście Pana Młodego :)
Kariatyda - Czw Lut 23, 2012 2:49 pm

Heh również nie spotkałam się z 2 wariantem, ale może być ciekawy i zaskakujący;d
MadMar - Czw Lut 23, 2012 10:14 pm

ja podobnie jak Kariatyda,
Kariatyda napisał/a:
nie spotkałam się z 2 wariantem,

ale podoba mi się także opcja
Blabla napisał/a:
Pana Młodego i miłość jego, a chleba i soli dorobimy się powoli

a ta jest zabawna :)
Malwina_łódź napisał/a:
chleb, sól, Pana Młodego i klejnoty jego
ciekawa jestem reakcji gości, którzy to usłyszą :D
agacionek - Wto Kwi 10, 2012 7:28 pm

Klejonty rulez :D
monic_pawlak - Sro Kwi 11, 2012 8:31 pm

na każdym weselu na którym do tej pory byłam padało to pytanie i pierwsza odpowiedz .... dlatego zastanowię się czy nie wykorzystać drugiej odpowiedzi , która widzę pierwszy raz ....
gosza - Czw Kwi 12, 2012 6:12 pm

u mnie nie ma takiego zwyczaju, ale gdybym usłyszała takie pytanie, odpowiedziałabym : "Wybieram pana Młodego, a chleba i soli dorobimy się po woli " Bardziej mi sie ta wersja podoba :)
Kalanchoe - Pią Kwi 13, 2012 10:03 am

gosza napisał/a:
u mnie nie ma takiego zwyczaju, ale gdybym usłyszała takie pytanie, odpowiedziałabym : "Wybieram pana Młodego, a chleba i soli dorobimy się po woli " Bardziej mi sie ta wersja podoba :)


Sytuacja podobna. Jeju, nawet tego nie znałam!

AgaNika - Pią Kwi 13, 2012 11:04 pm

Ja pierwszy raz spotkałam się z tym na weselu mojej przyszłej szwagierki - ona wybrała pierwszą opcję.
Ja - o ile dam radę zapamiętać i mnie stres nie zje - na pewno wybiorę drugą. Mam nadzieję, że PM i goście będą zaskoczeni :D

kakonka - Sob Kwi 14, 2012 9:18 pm

gosza napisał/a:
u mnie nie ma takiego zwyczaju, ale gdybym usłyszała takie pytanie, odpowiedziałabym : "Wybieram pana Młodego, a chleba i soli dorobimy się po woli " Bardziej mi sie ta wersja podoba :)


i ja tak powiedziałam :)

Vesna - Wto Lip 24, 2012 10:50 pm

Ja już umówiłam się z Mamą, że odpowiem pierwszym wariantem, bo innego nie znałyśmy. Ale zaskoczę ich i powiem Pana Młodego i miłość jego, a chleba i soli dorobimy się powoli. To się zdziwią ;> 8) :smile:
Catylyn89 - Wto Mar 04, 2014 2:50 pm

Szczerze mówiąc nie słyszałam o drugiej wersji, więc go wykorzystam :D
skrzat - Sro Mar 05, 2014 4:00 pm

a ja w ogóle nie wiedziałam, że mnie będą o cokolwiek pytać :P
jeśli tak się stanie, to odpowiem z żartem: "Pana Młodego i klejnoty jego :) a chleba i soli dorobimy się powoli", a co! Jak wesele to wesele! Niech się Goście dobrze bawią już na starcie! :D

Catylyn89 - Sro Mar 05, 2014 8:52 pm

skrzat napisał/a:
"Pana Młodego i klejnoty jego :) a chleba i soli dorobimy się powoli"


Padłam :rotfl: Moi rodzice by byli zszokowani, jakbym tak im odpowiedziała :D

Paolina - Pią Sie 08, 2014 5:37 pm

A nas o nic nie pytali ;) Myślę, że moja mama była zbyt stremowana samym powitaniem chlebem i solą, by jeszcze bawić się w rymowanki ;)
ithanielle - Wto Sie 26, 2014 11:32 am

gosza napisał/a:
"Wybieram pana Młodego, a chleba i soli dorobimy się po woli "


Mi ta wersja podoba się najbardziej :)

Dorotka_ - Sro Sie 27, 2014 8:42 am

ithanielle, a u nas tego wierszyka nie bylo :) bo nie chcialam :)
ithanielle - Sro Sie 27, 2014 8:43 am

Dorotka_ napisał/a:
ithanielle, a u nas tego wierszyka nie bylo :) bo nie chcialam :)



To z ciekawości zapytam, czemu nie chciałaś? :)

Dorotka_ - Sro Sie 27, 2014 8:52 am

A tak po prostu :) bym sie pomylia :) nie chce zaklinać rzeczywistości. Pracować chcemy oboje, a chleba i soli chcemy sie dorobić jak najszybciej. Glupie to wiem, ale miałam w zwiazku z tym sen i tak mnie docisnęło to
ithanielle - Sro Sie 27, 2014 8:53 am

Dorotka_ napisał/a:
Glupie to wiem


Nie jest to głupie :*
U nas mamy nawet nie wiedzą, że takie pytanie ma paść, więc pewnie nie padnie - ale tak jak napisała Paolina - będą zbyt zestresowane, żeby mówić wierszem :)

Karollka - Sro Sie 27, 2014 11:07 am

u nas pytanie padło, na szczęście Pająk mi podpowiedział odp ;)
Selene - Sro Sie 27, 2014 1:07 pm

U mnie pytanie padło, odpowiedź pierwsza też padła. Znałam tylko tą wersję więc nie było dylematu ;)
ithanielle - Sro Sie 27, 2014 2:38 pm

Karollka napisał/a:
u nas pytanie padło, na szczęście Pająk mi podpowiedział odp ;)


Ty i tak coś tam poplątałaś chyba :P Bo dziwnie mi to brzmiało :P

01Karolina01 - Wto Mar 03, 2015 2:40 pm

Ja widziałam tylko pierwszą wersję i chyba bardziej mi przypada do gustu, może dlatego że powoli się dorabiamy "chleba i soli" ;)
dorotka0603 - Czw Kwi 16, 2015 6:48 pm

Też widziałam to na weselach, ale u mnie w rodzinie nie ma takiego zwyczaju, więc tego nie będzie...
alekul89 - Czw Kwi 16, 2015 6:59 pm

Ja mam nadzieję, że pytanie padnie, bo już sobie wybrałam odpowiedź :razz:
dorotka0603 - Czw Kwi 16, 2015 7:04 pm

alekul89, "...chleba i soli dorobimy się powoli?" :)
Sycylijka - Czw Kwi 16, 2015 7:18 pm

u mnie na pewno padnie to pytanie ;) Biorę Pana Młodego :P
alekul89 - Czw Kwi 16, 2015 7:36 pm

dorotka0603, skąd wiedziałaś? Pana Młodego, a chleba i soli dorobimy się razem powoli. Chyba większość wybiera tą wersję.
dorotka0603 - Czw Kwi 16, 2015 7:47 pm

alekul89, teraz tak, ale moja koleżanka 3 lata czy 4 temu brała ślub i o takiej wersji w ogóle nie słyszała.. ;o
więc wydaje mi się, że to jakaś nowa wersja, ale też bym oczywiście tę wybrała :serce:

alekul89 - Czw Kwi 16, 2015 8:13 pm

Pamiętam, że jakieś 8 lat temu moja kuzynka mówiła "Chleb, sól i Pana Młodego, żeby zarobił na niego".
dorotka0603 - Czw Kwi 16, 2015 8:17 pm

alekul89, no ta wersja właśnie była i o tej drugiej nikt nie słyszał ;p
Mary86 - Pon Maj 04, 2015 10:08 am
Temat postu: Re: chleb, sól i Pan Młody
ckasia napisał/a:
W moich stronach jak taki zwyczaj, że jak "Młodzi" wchodzą na sale to są witani chlebem i solą. Panna Młoda jest tez wtedy pytana co wybiera: "Chleb, sól czy Pana Młodego".

I wczoraj zastanawiałam się co odpowiedzieć, bo spotkałam się z dwoma wersjami odpowiedzi:

1. Chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego.

2. Pana Młodego. Chleba i soli dorobimy się powoli.

Co wy byście wybrały?
Bo ja jeszcze się nie zdecydowałam :-)


Ja bym wybrała opcję 2. Brzmi fajnie!

kapatka - Pon Maj 04, 2015 11:14 am

U nas takich pytań nie było. I chyba dobrze bo wolę jednak tradycyjne powitanie z życzeniami "żeby w domu nigdy tego chleba nie zabrakło".
Martusia90 - Pon Maj 04, 2015 8:57 pm

hehehe ja nawet nie wiedziałam, że pyta się o coś takiego:P Mogę wam napisać, że wybrała bym z klejnotami wersję ale pewnie i tak w stresie zapomne co powiedzieć:P

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group