Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Nauki przedmałżeńskie - Ile trwaja???

diablica - Czw Sty 04, 2007 12:14 pm
Temat postu: Ile trwaja???
Chciała bym sie dowiedzieć ile trwaja nauki przedmałżenskie i czy ja musze chodzić sama czy z partnerem jak on miał juz taki kurs???
mischelle22 - Czw Sty 04, 2007 12:45 pm

W zależności od kościoła te nauki mają inny czas trwania.(zazwyczaj 7 spotkań w każdą niedzielę.

Co do partnera - w zasadzie nie musi, ale to zależ od ksiedza.
Twierdzą że to "ładniej" jak się chodzi na takie nauki razem :)

MonikaZgierz - Wto Kwi 03, 2007 3:29 pm

Ja miałam nauki przedmałżeńskie w szkole, a mój Kotek niestety nie. Chodziliśmy więc razem do Poradnii Małżeńsko-Rodzinnej w mojej parafii ( Najświętszej Marii Panny Różańcowej w Zgierzu). Zajęcia odbywały się w 1,2,3 czwartek miesiąca w godz.18-19. Byliśmy tam 5 razy i dostaliśmy zaświadczenie zarówno o ukończeniu Nauk przedmałżeńskich i Poradnii w jednym.
kochecka - Wto Kwi 03, 2007 8:41 pm

My mieliśmy w szkole ale nasz ksiądz powiedział że on takiego papierka nie akceptuje i że musimy zrobić jeszcze raz wiec zrobiliśmy,a trwało to ok pół godziny góra.takie ekspresowe!
gebka - Sro Kwi 04, 2007 10:39 am

MY wlasnie konczymy na Widzewie bylo chyba 9 spotkan ja juz mialam w szkole ale ksiadz powiedzial zebysmy razem chodzili w sumie nie bylo nikogo kto by sam chodzil
Ela_i_Adam - Sro Kwi 04, 2007 10:57 am

U nas w ?więtej Teresie było 7 spotkań i mimo ze moj Adam miał kurs w szkole to chodzilismy razem i było ok :) dobrze miec to z głowy :razz:
sauvignon_blanc - Pon Kwi 09, 2007 10:40 pm

16, 17, 18 Kwietnia w Zgierzu odbędą się nauki. Tylko 3 wieczory-nie wiem dokładnie ile.
Mamy zamiar się wybrać. Nie trzeba się zapisywać ale i tak muszę zadzwonić do kancelarii jeszcze się dopytać. Jak się dowiem więcej to dam wam znać :)

lmyszka - Wto Kwi 10, 2007 6:31 pm

sauvignon_blanc napisał/a:
16, 17, 18 Kwietnia w Zgierzu odbędą się nauki. Tylko 3 wieczory-nie wiem dokładnie ile.
Mamy zamiar się wybrać. Nie trzeba się zapisywać ale i tak muszę zadzwonić do kancelarii jeszcze się dopytać. Jak się dowiem więcej to dam wam znać :)
my tez będziemy chodzili tam na nauki :) wiesz może czy ten kościół to jest ten główny jak się jedzie odŁodzi czy jakiś inny bo podobno są tam dwa :)
MonikaZgierz - Wto Kwi 10, 2007 7:08 pm

lmyszko w Zgierzu jest dużo więcej kościołów niż 2 ( na szybko doliczyłam się pięciu, a może którys pominęłam). Tak więc dowiedz się w którym dokładnie, aby później nie szukać.
lmyszka - Wto Kwi 10, 2007 7:16 pm

Moniko to gdzie ten jest :)

Parafia Rzymskokatolicka ?więtej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy
95-100 Zgierz, pl. Jana Pawła II 11/13

bo adres mi nic nie mówi :) dojade do niego 11 z Łodzi?

MonikaZgierz - Wto Kwi 10, 2007 7:23 pm

Do tego dojedziesz bez problemu, ale tramwajem 46. To jest ten główny prawie przy trasie Łódź-Ozorków. Ten kościół ma niespotykane schody-na pewno już wiesz który to jest.
lmyszka - Wto Kwi 10, 2007 7:34 pm

dzięki Monika :) damy radę :) dobrze że to tylko 3 dni, mam nadzieje że będzie ciekawie :) napewno dużo forumek tam się spotka :)
sauvignon_blanc - Wto Kwi 10, 2007 10:17 pm

Imyszka, bezpośrednio przy kościele staje 46.
Na upartego 11 też dojedziesz, ale albo trzeba będzie spory kawałek dojść, albo dojechać autobusem zgierskim, a to już wyższa szkoła jazdy :)


A czy dowiadywałaś się coś więcej bo znowu zapomniałam zadzwonić do kancelarii

Maverick - Wto Kwi 10, 2007 10:23 pm

Z tego co wiem, to nawet jak jedno i drugie ma zaświadczenie o ukończeniu nauki przedmałżeńskiej w szkole to i tak musi chodzić na nauki przed slubem. I tu nawet nie chodzi o to, czy ksiądz to uznaje czy nie. Ja mam na swoim zaświadczeniu wymienione omówione tematy na religii i te, które będą omawiane na naukach w parafii.
lmyszka - Sro Kwi 11, 2007 6:27 am

Maveric napisał/a:
Z tego co wiem, to nawet jak jedno i drugie ma zaświadczenie o ukończeniu nauki przedmałżeńskiej w szkole to i tak musi chodzić na nauki przed slubem. I tu nawet nie chodzi o to, czy ksiądz to uznaje czy nie. Ja mam na swoim zaświadczeniu wymienione omówione tematy na religii i te, które będą omawiane na naukach w parafii.


tu się nie zgodzę :) jak masz nauki zrobione w szkole to są one ważne "całę ?ycie " :)

sauvignon_blanc a co więcej chciała byś wiedzieć? kosztują podobno 15 zł od osoby, są od godz. 19 no i chyba tyle :)

gosc - Sro Kwi 11, 2007 2:38 pm

Cytat:
jak masz nauki zrobione w szkole to są one ważne "całę ?ycie "

ale wydaje mi się, że ich uznanie zależy od księdza. Nam uznaŁ, mimo że Criss nie miaŁ zaświadczenia ale poradnię i tak musimy zaliczyć

kochecka - Sro Kwi 11, 2007 6:12 pm

to prawda,znam kilka przypadków kiedy ksiądz zaakceptował zaświadczenie ze szkoły
m.kwiatuszek - Pią Maj 11, 2007 10:23 pm

na przyklad w kosciele w Lagiewnikach nauki rozpoczynaja sie w pierwsza neidziele postu i adwentu i trwaja analogicznie przez wszystkie niedziele do Bozego Narodzenia lub Wielkanocy. Rozpoczynaja sie msza o 16, o 17 spotkanie (nie wiem ile trwabo to dopiero przede mna :) )
Karolcia82 - Sob Maj 12, 2007 8:25 am

My rozpoczelismy nauki w czw. beda trwaly przez miesiac (zajecia dwa razy w tygodniu )
Gabro - Pon Maj 14, 2007 11:32 am

Nasze nauki trwały całe liceum:)
Aparat - Pon Maj 14, 2007 3:16 pm

8 tygodni w Katedrze- bardzo fajnie prowadzone!
tofee - Nie Kwi 06, 2008 7:12 pm

My mieliśmy weekendowe. Co prawda weekend wyjęty z życia bo od 9 do 20 i sobota i niedziela, ale za to szybko i bezboleśnie ... Polecam tą formę dla zapracowanych i z zajętymi wieczorami.
krzysiaa - Pią Gru 12, 2008 2:55 pm

m.kwiatuszek napisał/a:
na przyklad w kosciele w Lagiewnikach nauki rozpoczynaja sie w pierwsza neidziele postu i adwentu i trwaja analogicznie przez wszystkie niedziele do Bozego Narodzenia lub Wielkanocy. Rozpoczynaja sie msza o 16, o 17 spotkanie (nie wiem ile trwabo to dopiero przede mna :) )


Właśnie tam chodzimy i są cztery spotkania, z czego trzy absolutnie obowiązkowe. Zajęcia kończą się koło 19:00

Ambrozja - Nie Gru 14, 2008 8:11 am

Może komuś się przyda jak napiszę że w Katowicach u franciszkanów w bazylice nauki trwają 3 dni ( zawsze pierwsze środa, czwartek i piątek w miesiącu). Zaczynają się o 20 i trwają godzinkę.
spray - Pon Gru 15, 2008 1:19 pm

W św. Marku spotknia odbywały się raz w tyg. co sobotę. W sumie 5 spotkań 1,5h.
TomWesoly - Pon Lut 23, 2009 9:50 pm

W kościele M.B. Jasnogórskiej na Gogola to 12 spotkań w kolejne soboty po godzinie każde.
asiulek82 - Pon Lut 23, 2009 10:38 pm

My nauki mamy w kościele sw Teresy, jest 8 spotkań, trwają 1,5 - 2 godziny, co poniedziałek, o 19.
rajeczka - Pon Lut 23, 2009 10:47 pm

nasze wieczory dla zakochanych zaczely sie w ubiegla sobote i trwaja do kwietnia-czyli 9 spotkan w kazda sobote o 18 ..2-3 godz
Karolka_23 - Pon Cze 29, 2009 3:32 pm

Nasze nauki przedmałżeńskie odbywały się przy kościele św. Katarzyny w Zgierzu i trwały 3 dni, więc krótko :)
miluch1 - Pon Sie 13, 2012 11:13 am
Temat postu: Re: Ile trwaja???
diablica napisał/a:
Chciała bym sie dowiedzieć ile trwaja nauki przedmałżenskie i czy ja musze chodzić sama czy z partnerem jak on miał juz taki kurs???


hej,

mój trwał prawie miesiąc dwa razy w tygodniu, 10 spotkan plus dwie poradnie małżeńskie

Lemon1616 - Czw Wrz 27, 2012 10:16 pm

około 9 tygodni :)
secuder - Pon Cze 29, 2015 10:05 am

My chodzilismy dwie soboty pod rząd do jezuitów. Nawet nie było tak źle
dorotka0603 - Wto Cze 30, 2015 8:42 pm

Aparat napisał/a:
8 tygodni w Katedrze- bardzo fajnie prowadzone!


Zgadzam się! :) Każda środa, i bardzo fajne :) Księża super :) Instruktor NPR też:)

miloska94 - Czw Lip 02, 2015 11:45 am

Nauki w szkole już od dawna były odrzucane przez księży, choć nie wiem dlaczego. Mój brat brał ślub w zeszłym roku i pomimo tego, że oboje mieli papierek ze szkoły ksiądz tego nie uznał. Jednak to sprawa księży. Chodzili na nie przez 7 tygodni...
dorotka0603 - Czw Lip 02, 2015 7:02 pm

A może ksiądz kazał sama poradnie zrobić? Bo tego w szkole chyba nie ma...
gonius - Czw Lip 02, 2015 9:13 pm

my chodziliśmy 6tygodni, w każdą sobotę po godzinie, poradni nie kazał nam robic chyba, ze ktos chciał, ale nie bylo przymusu
Dorotka_ - Pią Lip 03, 2015 6:43 am

ja tam polecam system jednoweekendowy u Jezuitów. Sobota i niedziela po 8 godzin z przerwami, my mieliśmy ten plus że poradnia była od razu. :wink:
Aphotography - Pią Paź 30, 2015 11:31 pm

My braliśmy nauki w kościele przy rondzie solidarności. Całość jak dobrze pamiętam trwało 3-4 spotkania. Bardzo przyjemna atmosfera :)
ryfcia - Nie Lis 01, 2015 10:03 pm

My odbywaliśmy nauki w Zgierzu i były szybkie i przyjemne, 3 spotkania po 30 minut, 15 zł od pary :D
vaniliapl - Wto Gru 15, 2015 9:31 pm

ryfcia napisał/a:
My odbywaliśmy nauki w Zgierzu i były szybkie i przyjemne, 3 spotkania po 30 minut, 15 zł od pary :D


A kiedy i gdzie dokładnie odbywaliście te praktyki? ;) )

Bartek_Z - Pon Kwi 18, 2016 10:07 pm

a ile kosztują ?
ewelynka_89 - Wto Kwi 19, 2016 10:16 pm

my w duszpasterstwie akademickim węzeł (kopcińskiego 1/3) płaciliśmy "co łaska" - nie ma określonej kwoty, każdy daje tyle ile uważa. a sam kurs trwa 6 tygodni, spotkania raz w tygodniu.
annette88888 - Sro Kwi 20, 2016 8:15 am

My też mieliśmy nauki w duszpasterstwie akademickim węzeł (Kopcińskiego 1/3) - i o ile faktycznie opłata jest co "łaska", tak już jeśli zdecydujecie się na nauki wychowywania do życia w rodzinie - które są przy parafii, kosztuje to 80 PLN od osoby.
Ale myślę, że na same nauki warto iść szczególnie dla księdza Mariana :D

ewelynka_89 - Sro Kwi 20, 2016 10:24 am

my za nauki do życia w rodzinie płaciliśmy tam w lutym tego roku 50 zł od osoby, znajomi byli tam jakoś w listopadzie zeszłego roku i też 50 płacili.
Marta23 - Czw Lip 20, 2017 11:53 am

U mnie wszystko odbyło się na 2 spotkaniach. Ale mała parafia na wsi.

Usunięty link z podpisu. Odsyłam do regulaminu forum. Moderatorka Asiek

aga59 - Wto Maj 08, 2018 1:57 pm

a u mnie jest nietypowa sytuacja gdyż nasz ksiądz jest przeciwnikiem nauk, nawet walczył o zniesienie ich w kurii lecz sam nie jest w stanie nic zrobić. Jaka jest wasza opinia?? warte są te nauki czy to szopka?
Hachiko - Wto Maj 08, 2018 4:34 pm

aga59, dla mnie osobiście szopka. Niektórzy wykładają o aborcji, pokazują naprawdę makabryczne zdjęcia czy filmy, mówią o tym, że moja macica płacze co miesiąc, bo nie jest zapłodniona i biorą za to pieniądze. A ile głupot potrafią naopowiadać o antykoncepcji, stosunku przerywanym, stosunku przedmałżeńskim, mieszkaniem przed ślubem... Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie pójdziesz. Ja nie zgadzam się z większością rzeczy, o których mówią na takich spotkaniach. Ale jeśli dobrze poszukasz, to można znaleźć nauki, w których narzeczeni skupiają się na pogłębianiu więzi między sobą i Bogiem, poznawaniu siebie, są różne warsztaty z rozwiązywania problemów w małżeństwie. Jeśli się dobrze poszuka, to naprawdę można na fajne trafić. Ja szukałam Wieczorków dla Zakochanych. One są bardzo nastawione właśnie na takie zajęcia bardziej związane z więzią między narzeczonymi a Bogiem. Polecane są też nauki u naszych łódzkich Jezuitów. A jeśli macie zaświadczenie z religii to ja bym z tego skorzystała na Waszym miejscu.
I zanim ktoś zapyta "to po co bierzesz kościelny", odpowiadam, że dla narzeczonego, bo jemu bardzo na tym zależy, bo jest wierzący.

RudaNiepoprawna - Wto Maj 08, 2018 9:38 pm

Hachiko napisał/a:

I zanim ktoś zapyta "to po co bierzesz kościelny", odpowiadam, że dla narzeczonego, bo jemu bardzo na tym zależy, bo jest wierzący.

Zawsze można brać dla siebie i swojej wiary w Boga a nie dla kościoła ;) Bo często to co mówią księża nie do końca wiąże się z tym co jest napisane w Piśmie Świętym. Ale to już tak odchodząc od tematu :wink:

kfr89 - Sro Maj 09, 2018 6:35 am

Wiele zależy od prowadzących nauki. Nasze były naprawdę przyjemne, polecamy Jezuitów. Nie było księdza, zajęcia poprowadził psycholog, który nas zaciekawił swoim wykładem i pozwolił na lepsze poznanie :-) nauki w formie warsztatów dla par są z pewnością o niebo lepsze niż te typowe u księdza.
krkmin - Sro Lut 26, 2020 10:35 pm

My wyjechaliśmy z Łodzi na takie nauki do gdyni. Zajęcia trawały dwa dni po 6 godzin około. Szybko i morze przy okazji zaliczone ;)
nietylko - Czw Kwi 07, 2022 9:04 am

Dwa tygodnie około. Ale nie codziennie, tak raz na jakiś czas.

[ Dodano: Pon Maj 23, 2022 11:05 am ]
Około 10 godzin z moich doświadczeń :D

zrzucbrzuch - Sro Sty 25, 2023 11:06 am

z redguły 2 tygodnie
Tiryuk - Pią Mar 03, 2023 1:46 pm

Nauki trwają 2 tygodnie i nie spotkałam się zeby było inaczej

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group