Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Ślub cywilny - Dokumenty z USC - akt urodzenia

Ela_i_Adam - Wto Lut 27, 2007 11:43 am
Temat postu: Dokumenty z USC - akt urodzenia
Cześć mam takie może troche nietypowe pytanie czy wiecie ile jest ważny skrócony odpis aktu urodzenia? taki który trzeba złożyć w USC razem z podaniem o wydanie zaświadczenia o braku przeciwskazań do zawarcia ślubu? bo my z A. mamy w domu taki odpis ale z przed kilku lat i nie wiem czy musimy jeszcze raz wyciągać i płacić za to? jesli któraś z was miała podobną sytuacje to prosze o odpowiedź. pozdrawiam :)
maddy - Wto Lut 27, 2007 11:54 am

Teraz taki akt ważny jest 3 miesiące tak jak pozostałe dokumenty załatwiane do ślubu:))
Ela_i_Adam - Wto Lut 27, 2007 12:34 pm

Musi być ważny w dniu ślubu czy tylko w dniu złożenia podania o ten drugi papier o braku przeciwskazań do wzięcia ślubu? jak zwykle robią wszystko żeby wyciągnąć pieniądze
tekila - Pią Mar 23, 2007 3:17 pm

witam
słoneczka ja byłam wczoraj w usc i pytała - skrócony odpis aktu urodzenia jest ważny 6 miesięcy :)

Ela_i_Adam - Pią Mar 23, 2007 9:30 pm

dziękuje bardzo to dobra wiadomość a byłas w tym na piłsudskiego?
tekila - Pon Mar 26, 2007 9:40 am

witam
Tak byłam w tym urzędzie na piłsudskiego - zresztą odpisy wydają tylko tam. Jutro załatwiać dalej- to zdam relację :)

Aniadamowicz - Pon Mar 26, 2007 10:44 am
Temat postu: akt urodzenia
No widzicie, mnie powiedziano ze skrócony akt urodzenia jest wazny 3 miesiące.
To troszke, a może powiem wprost BARDZO dziwne, że urząd wymaga ode mnie aktu urodzenia skoro wszystkie dane są w rejestrze. Wygląda to tak, że płace za papierek który jest potwierdzeniem że kiedyś tam się urodziłam, co jest oczywiste że tak, skoro wogóle istnieje. Ehhhhh i aktualność tego dokumentu, a raczej termin ważności 3 lub 6 miesięcy jest chyba z sufitu wzięty.....

jpuasz - Pon Mar 26, 2007 1:17 pm

Aniadamowicz - na czymś muszą zarabiać :]
Pusiak - Czw Cze 21, 2007 11:00 am
Temat postu: Re: akt urodzenia
Aniadamowicz napisał/a:
papierek który jest potwierdzeniem że kiedyś tam się urodziłam, co jest oczywiste że tak, skoro wogóle istnieje.


No tak, problem tylko w tym, że ja np. moge powiedzieć, że mam skończone 18 lat, podczas gdy tak naprawdę jestem niepełnoletnia (co jest oczywistym prawnym przeciwwskazaniem do zawarcia związku małżeńskiego :) ), a tak to urzedniczki maja swój papierek wystawiony przez innego urzędnika :) W urzedzie słowo pisane jest święte :)

555 - Sob Sie 25, 2007 8:56 pm
Temat postu: Re: akt urodzenia
[quote="Aniadamowicz"]No widzicie, mnie powiedziano ze skrócony akt urodzenia jest wazny 3 miesiące.
To troszke, a może powiem wprost BARDZO dziwne, że urząd wymaga ode mnie aktu urodzenia skoro wszystkie dane są w rejestrze. [/quote]
1. akt urodzenia nie ma daty waznosci, mnie w USC przyjeto akty z lat 70tych.. oczywiscie, dokumenty te musza byc czytelne..
2. USC nie ma prawa zadac od ciebie dokumentow, ktorymi dysponuje - a zatem jesli np. chcesz wziac slub w USC Centrum, a rodzilas sie w Lodzi, to nie skladasz zadnych aktow - w tym urzedzie znaduje sie archiwum.. w pozostalych urzedach przedkladasz komplet dokumentow, bo archiwalne zostaly przekazane do Centrum wlasnie..

izunia_82 - Nie Cze 01, 2008 12:11 pm

Nie wiem jak było kiedyś, ale teraz akt urodzenia jest ważny 3 miesiące.
żenia - Pon Cze 02, 2008 4:13 pm

my też niedawno załatwialiśmy sprawy w USC i pani pytała się, czy przypadkiem nie mam jakiegoś zależałego w domu aktu urodzenia, bo by wtedy nie musieli szukać, także nie wiem, czy oni tak bardzo przestrzegają terminów.
Pozdrawiam

Pamcia - Sro Cze 04, 2008 2:14 pm

Od nas tez wzieli stare odpisy ale tylko jako zabezpieczenie dopoki nie otrzymamy nowych z urzedu na pilsudskiego, zalezalo nam na terminie a nie ma czegos takiego jak rezerwacja daty slubu w USC wiec zatrzymali stare dopoki nie zalatwilismy tych nowych...
stare przydaja sie takze do wyszukania aktow w archiwum bo szukaja wg numerow a nie nazwisk, a jesli chodzi o waznosc aktow urodzenia to nas pinformowano ze wazne sa pół roku...

Ambrozja - Sro Kwi 08, 2009 2:24 pm

Wczoraj dzwoniłam do swojego USC w Pszczynie i pani mi powiedziała, że odpis aktu urodzenia nie ma terminu ważności, może być jakiś stary tylko musi być zapłacona opłata 22 zł.
madzialenka - Czw Kwi 09, 2009 8:11 am

a nam powiedziała że mogą być stare bez żadnych opłat, a w USC gdzie jest się rodzonym do ślubu cywilnego wcale nie trezba wyciągać aktu, a teraz wyciągnięcie aktu kosztuje 22 zł więc urzędy chcą zarabiać i gadają o ważności, ale nie ma czegoś takiego jak ważność tych dokumentów bo co zmienisz datę czy miejsce urodzenia ?? :smile:
Martuś i Jaruś - Pią Kwi 10, 2009 9:02 am

Dziewczyny a ile się czeka na odpis aktu urodzenia z USC?? dzisiaj złożyłam wniosek elektronicznie i mam nadzieję że dziś go odbiorę :)
rusałeczka:) - Pią Kwi 10, 2009 4:55 pm

My odebraliśmy na drugi dzień :)
aggar - Pon Lip 27, 2009 11:17 am

Wychodzi na to, że ta tzw. ważność aktu urodzenia wynika z widzimisię urzędnika. Mój narzeczony przedstawił akt urodzenia wydany po jego narodzinach, taki w którym jeszcze była informacja o zawodach rodziców. Nie było żadnego problemu.
madzialenka - Czw Lip 30, 2009 6:33 am

u nas też nie było problemu ze starym aktem urodzenia, ja np wogóle nie potrzebowałam bo bierzemy ślub w USC gdzie zostałam zarejestrowana
espina - Czw Lip 30, 2009 9:25 am

W USC Górna z oryginalnym aktem urodzenia nie było problemu. Przynajmniej w styczniu tego roku, gdy my załatwialiśmy formalności.
chaberek - Czw Gru 03, 2009 7:28 pm

Powiem szczerze że trochę mnie zdziwił ten wątek... z prawniczego punktu widzenia tego typu dokument nie ma "daty ważności" bo dane z aktu urodzenia nie ulegają zmianie, więc jeżeli ktoś od Was wymago nowego aktu bo stary jest "nieważny" to gada głupoty! Jestem bardzo ciekawa co mnie powiedzą w urzędzie bo będę miała okazję sie wypowiedzieć :wink:
szaraczarownica - Pią Gru 04, 2009 2:43 pm

Tu nie chodzi o datę ważności aktu, bo takiej nie ma. Chodzi o to, czy uiszczona została opłata skarbowa. Jeżeli nie, to trzeba ją uiścić biorąc nowe odpisy. A jeżeli taka opłata skarbowa została wniesiona i na akcie są albo znaczki skarbowe, albo stempel, że opłata została uiszczona, to akt urodzenia wg. urzędników z USC jest "ważny".

Ja przynajmniej takie wytłumaczenie usłyszałam w USC na Zgierskiej. U nas problemu nie było, bo na moim akcie jest stempel, a na akcie męża znaczki.

skalimonka - Sro Gru 16, 2009 10:33 pm

Mnie jeszcze powiedziano, ze musi być "znak wodny" na akcie urodzenia, ktory jak wiadomo jest tylko na nowych wydawanych od nie tak dawna.
inia870 - Pią Wrz 24, 2010 5:13 pm

a ja sie chciałam zapytac,mój partner jest po rozwodzie i chcemy sie pobrać,wiem ze do tego potrzebujemy akt ślubu z adnotacją o jego rozwodzie. on go nie ma tylko jego była zona czy mozna ten akt wziąść w jakimś urzędzie lub wsądzie w którym był rozwód.rozwód mieli 13lat temu. czy trzeba ja prosić o udostępnienie tego aktu jak to jest moze sie orientujecie???
Martita - Sob Wrz 25, 2010 9:28 am

Z sądu po rozprawie dostał wyrok. Z tym trzeba iść do urzędu stanu cywilnego gdzie brał ślub i tam otrzyma akt ślubu z adnotacją o rozwodzie. Jeśli wyrok sądu mu gdzieś zaginął to musi ponownie udać się do tej instytucji po ten papier.

A jeśli ma w miarę dobry układ z żoną to mniej zachodu będzie jeśli ją o to poprosi i tyle :razz:

inia870 - Sob Wrz 25, 2010 4:00 pm

no właśnie problem w tym ze nie utrzymuja ze sobą żadnego kontaktu. a ile kosztuje taki dokument i ile czasu sie czeka na niego??
Martita - Sob Wrz 25, 2010 6:48 pm

Tego niestety nie jestem pewna... U mnie chyba to trwało dwa tygodnie...ale ile kosztowało nie pamiętam.
yorkwomen - Pią Lut 04, 2011 6:10 pm

izunia_82 napisał/a:
Nie wiem jak było kiedyś, ale teraz akt urodzenia jest ważny 3 miesiące.


kompletna bzdura akt urodzenia nie ma daty ważności będziesz miała 30 letni tez Ci przyjmą bo tam nic się nie zmieni

[ Dodano: Pią Lut 04, 2011 6:12 pm ]
a no jeszcze jak do USC jest potrzebny to musi być napisane ze jest uiszczona opłata 22zł za skrócony akt

e_linka2 - Pią Lut 04, 2011 10:42 pm

Skrócony odpis aktu urodzenia wydawany przez urząd ma 'datę ważności'. O ile dobrze pamiętam to jest ważny przez 30 dni od otrzymania (ale mogę się mylić). Mimo, że może się to wydawać dziwne, to można zmienić dane na akcie urodzenia - na drodze sądowej (np. wykreślenie drugiego imienia). Tak więc najlepiej zadzwonić i dopytać się kiedy wystąpić o ten dokument, by nie stracił ważności. Jeśli chodzi o opłatę, to nie orientuję się ile może kosztować. Ja kiedy kilka lat temu wyrabiałam pierwszy raz dowód uzyskanie odpisu aktu było bezpłatne. Ale czy w przypadku ślubu też tak jest - nie mam pewności.
Magdzik - Pon Cze 06, 2011 2:45 pm

Ja dziś byłam się dowiadywać u nas w Urzędzie o dokumenty do ślubu cywilnego. Mój narzeczony będzie się meldował przed ślubem u mnie więc z województwa zachodniopomorskiego musi mieć do ślubu tylko nowy akt urodzenia (odpis) i to wszystko. Powiedziała, że to około 20zł się płaci. Papiery ważne są przez 3 miesiące, a datę ślubu można zarezerwować najwcześniej pół roku przed ślubem, a najpóźniej miesiąc przed ślubem.
martusiaaaaaa - Pon Cze 06, 2011 8:38 pm

My za odpis skróconego aktu urodzenia płaciliśmy po 22zl, do odbioru był dnia następnego. Archiwum dokumentów dla całej Łodzi jest na Piłsudskiego 100.
Magdzik - Pią Lip 22, 2011 3:09 pm

martusiaaaaaa napisał/a:
My za odpis skróconego aktu urodzenia płaciliśmy po 22zl,

My też 22zł ja dzisiaj musiałam jechać po swój odpis (bo myślałam że mojego nie muszę wyciągać jak jestem z tej okolicy,a się okazało, że trzeba)
martusiaaaaaa napisał/a:
do odbioru był dnia następnego

Ja w Łasku dostałam od razu zajęło to tylko kilka minutek. Mój narzeczony w Pyrzycach też dostał tego samego dnia.

Margerita - Nie Maj 20, 2012 6:38 pm

Dziewczyny, jak to w końcu jest z tym aktem urodzenia? Ma jakiś termin ważności, czy nie? W internecie znalazłam wiele sprzecznych informacji... Posiadam dwudziestokilkuletni odpis aktu urodzenia - przyjmą mi go, czy muszę jechać kilkaset kilometrów do USC, w którym byłam zarejestrowana po narodzinach, po nowy odpis? :?
Pusiak - Nie Maj 20, 2012 6:52 pm

Odpis jest ważny, natomiast trzymiesięczny termin ważności ma zaświadczenie z USC o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego :)

ALe najlepiej zadzwonic do własciwego terenowo USC i się dopytać :)

Margerita - Nie Maj 20, 2012 9:14 pm

Dziękuję za odpowiedź :) Mam nadzieję, że rzeczywiście jest ważny bezterminowo... i że nikt się nie przyczepi, że został wydany przez Polską Rzeczpospolitą Ludową (gdzieś przeczytałam, że z tego powodu nie chcieli komuś przyjąć odpisu).

A jeśli chodzi o USC, to słyszałam, że już nie ma rejonizacji i sprawę można załatwić w którymkolwiek z urzędów?

Pusiak - Nie Maj 20, 2012 9:41 pm

Margerita napisał/a:
A jeśli chodzi o USC, to słyszałam, że już nie ma rejonizacji i sprawę można załatwić w którymkolwiek z urzędów?


Zaświadczenie o braku przeciwwskazań załatwia się w USC właściwym dla miejsca zameldowania jednego z małżonków, natomiast o ile wiem odpis wystawia tylko urząd w miejscu urodzenia. Jeśli bierzecie ślub cywilny zadzwońcie do USC w którym chcecie sie pobrać, jeśli konkordatowy, to do urzedu w którym będziecie załatwiać zaświadczenie :)

ava - Pon Maj 21, 2012 6:58 am

Margerita napisał/a:
jak to w końcu jest z tym aktem urodzenia? Ma jakiś termin ważności, czy nie?


Tak jak napisała Pusiak
Pusiak napisał/a:
Odpis jest ważny
ale jeśli ma znaczki opłaty skarbowej. Jeśli nie ma to albo musisz wyciągnąć nowy akt, albo uiścić opłatę za znaczek i przykleić go na tym starym akcie.
Margerita - Pon Maj 21, 2012 6:38 pm

Pusiak napisał/a:
Zaświadczenie o braku przeciwwskazań załatwia się w USC właściwym dla miejsca zameldowania jednego z małżonków, natomiast o ile wiem odpis wystawia tylko urząd w miejscu urodzenia. Jeśli bierzecie ślub cywilny zadzwońcie do USC w którym chcecie sie pobrać, jeśli konkordatowy, to do urzedu w którym będziecie załatwiać zaświadczenie :)


Właśnie dlatego tak mi zależy na tym, żeby mój odpis był ważny - nie chcę jechać kilkaset kilometrów specjalnie po to, żeby wyciągnąć nowy odpis :kwasny:

A jeśli chodzi o zaświadczenie, to będziemy załatwiać w Łodzi i jestem ciekawa, czy możemy to zrobić w którymkolwiek z usc? Jeśli np. mieszkam na Bałutach, to muszę iść do urzędu na Zgierskiej? Bardziej by mi pasowało podejść po pracy do innego urzędu. Można tak?

ava napisał/a:
Tak jak napisała Pusiak
Pusiak napisał/a:
Odpis jest ważny
ale jeśli ma znaczki opłaty skarbowej. Jeśli nie ma to albo musisz wyciągnąć nowy akt, albo uiścić opłatę za znaczek i przykleić go na tym starym akcie.


Jakiś stary znaczek jest tam przylepiony - opłata skarbowa 50 zł :lol:

Shy - Wto Maj 22, 2012 1:27 pm

z tego się orientuję niestety będziesz musiała iść do urzędu, któremu podlegają Bałuty.. przynajmniej tak poinformował mnie ksiądz, kiedy pytałam o to zaświadczenie..
asia7 - Pią Cze 01, 2012 11:36 am

ja jak dzwoniłam do urzędu (tego na Piłsudskiego) dowiedziałam się, że dokumenty o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa można "załatwić" w dowolnym urzędzie bo od 2012 nie ma już rejonizacji... najlepiej jednak zadzwonić i się dowiedzieć samemu...

jeśli obydwie osoby są urodzone w Łodzi, zameldowane w Łodzi i ślub jest w Łodzi to nie trzeba mieć żadnych aktów urodzenia, wystarczy tylko udać się do wybranego urzędu z dowodami i dowodem wpłaty (koniecznie we dwoje)

Agusia20l - Pon Sty 07, 2013 5:58 pm

Jesli mój luby jest urodzony w łódzi, bierzemy slub w łodzi, ale nie jest zameldowany w łódzi, toteż nie trzeba aktu?
Rusałka_Maja - Pon Sty 07, 2013 6:01 pm

NA logikę wydaje mi się, że będzie potrzebny ten akt urodzenia.. W końcu idzie się z Dowodem, więc jeśli w dowodzie będzie inne miasto niż to w którym chce się wziąć ślub to wydaje mi się, że będzie niezbędny.. 100% pewności nie mam dlatego najlepiej przedzwonić jutro i wszystko będzie jasne :)
Polinka1987 - Wto Sty 08, 2013 11:03 am

a wg mnie nie będzie potrzebny od miłej Pani w urzędzie dowiedziałam się ze maja w systemie takie informacje, jeśli byłby spoza Łodzi to niezbędny byłby ten akt
Agusia20l - Wto Sty 08, 2013 5:36 pm

Oczywiście akt był nie potrzebny.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group