Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Ślub konkordatowy - Formalności

Asiek - Nie Lut 29, 2004 9:27 pm
Temat postu: Formalności
?lub kościelny

Według obowiązującej tradycji ?lub kościelny zawierany jest w parafii panny młodej, jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju i młode pary zawierają związek małżeński w parafii pana młodego lub w całkiem innej parafii. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo nie uznaje samego ślubu kościelnego, w związku z tym należy dodatkowo zawrzeć związek małżeński przed urzędnikiem stanu cywilnego lub dopełnić pewnych czynności administracyjnych aby ślub kościelny spełniał warunki ślubu konkordatowego.

Formalności:

Kiedy ustalicie wstępnie datę ślubu zarezerwujcie termin w parafii, ponieważ może się zdarzyć, że akurat w ten dzień i na tą konkretną godzinę jest lub będzie więcej chętnych. Jednocześnie dowiedzcie się o terminie rozpoczęcia kursu przedmałżeńskiego, trwającego około 8 tygodni. Jest on bezwzględnie wymagany przez wszystkie parafie do zawarcia ślubu kościelnego.

Trzy miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu musicie się zgłosić do kancelarii parafialnej z wymaganymi dokumentami:
:arrow: ?wiadectwo bierzmowania, świadectwo chrztu (oba wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii).
:arrow: Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie.
:arrow: Wasze dowody osobiste.

Na podstawie dostarczonych przez Was dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządzi tzw. Protokół przedślubny oraz zapisze tzw. Zapowiedzi. Zapowiedzi zostaną wygłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków. Koniecznie musicie pamiętać o tym, że jeżeli należycie do różnych parafii zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w drugiej parafii musicie złożyć sami na własną rękę ( nie zostanie ona przesłana automatycznie z parafii gdzie odbędą się uroczystości).

Równocześnie musicie przystąpić do sakramentu spowiedzi i pokuty. Bezpośrednio przy konfesjonale zaznaczcie, że jest to spowiedź przedślubna, dostaniecie wtedy wpisy do stosownych formularzy, które złożycie w kancelarii parafialnej w niedalekiej przyszłości.

Kiedy zapowiedzi zostaną ogłoszone musicie koniecznie dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o tym, że stały się one faktem.

W ostatni dzień przed ślubem narzeczeni zobowiązani są jeszcze raz przystąpić do sakramentu spowiedzi.

W dniu ślubu wszystkie pozostałe obowiązki w kancelarii parafialnej spoczywają na świadkach. To oni dostarczają księdzu formularze od spowiedzi oraz obrączki

W sytuacji kiedy zawieracie związek małżeński w parafii innej niż ta, do której należy przynajmniej jedno z Was musicie uzyskać tzw. Licencję na ślub, jednak te formalności załatwia duchowny, który będzie Wam tego ślubu udzielał.

Tekst zaczerpnięty z netwesele.pl

mischelle22 - Pon Mar 01, 2004 11:39 am

Na naszej stronie wesela też jest sporo informacji
http://www.wesele-lodz.pl/kosciol.php

Agni - Wto Sty 18, 2005 4:57 pm
Temat postu: formalności do slubu konkordatowego
Wiadomo że do ślubu koscielnego tego typu potrzebny jest również papierek z USC:

zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa ( w 3 egzemplarzach )
...

-czy wszystkie egzemplarze są potrzebne do złożenia w kościele?
-czy potrzebne są, oprócz dowodu jakieś papierki do USC w tej sprawie czy już wszystko tam mają??
-czy płaci się coś właśnie wtedy przy odbiorze papierków?? ile?
-czy załatwia się to w jednym okienku??

:roll:

Kati - Wto Sty 18, 2005 5:18 pm

chyba są potrzebne jeszcze : zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego oraz skrócony akt urodzenia :)
Agni - Wto Sty 18, 2005 5:22 pm

no to teraz nie wiem jak z tym aktem urodzenia? czy z aktem urodzenia do USC czy tylko w USC z okienka do okienka?? :shock:

ale aktu urodzenia do kościoła już nie?

Kati: jak się okazuje musze to załatwić w tym tygodniu :roll: bo ksiądz lubego zażyczył sobie właśnie papierek z USC że będzie mu potrzebny do zapowiedzi (?!) A że luby jest spoza łodzi to lepiej go w te papierki zaopatrzyć żeby nie jeżdził dwa razy...

Kati - Wto Sty 18, 2005 5:34 pm

Hmm jej za bardzo to się jeszcze nie oriewntowałam

To list, jaki dostałam od proboszcza po moim pytaniu o formalności

Termin zarezerwowany !
Należy zgłosić się w pierwszej połowie kwietnia. Doręczyć:
metrykę chrztu, formularze z USC, kurs przedmałżeński.
Pozwolenie powinno być z parafii narzeczonej lub narzeczonego w tej formie -
"Wyrażam zgodę żeby wszystkie formalności zostały załatwione w parafii św. Katarzyny"
Nie musi być licencja !
Można otrzymać u nas gotowy formularz.
Wszystkie opłaty dopiero w piątek, tydzień przed ślubem.
Opłata zależy od życzeń: ile kwiatów ijakie, jaki muzyk, itp.

Wszystko do negocjacji.

Pozdrawiam

Ks. Mirosław Strożka



Z Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zameldowania należy wziąć zaświadczenie (w 3 egzemplarzach) stwierdzające brak okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie to nie może stracić ważności przed wyznaczoną datą ślubu.
3 miesiące przed ustaloną data ślubu, spisuje się protokół przedślubny. Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej z następującymi dokumentami:

dowód osobisty
metryka chrztu
zaświadczeniem o bierzmowaniu jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu
zaświadczenie z U.S.C. o braku okoliczności wykluczających zawarciu małżeńs

Agni - Wto Sty 18, 2005 5:49 pm

czyli wynika z tego że akt urodzenia to już jakos wewnętrznie załatwia się w USC - znaczy się mają wszystkie dane na miejscu...

CZy ktoś zna aktualne opłaty w USC?

jeszcze jedno pytanko mi się nasuwa:
czy wie Ktoś może czy po akt chrztu zwrócić się TRZEBA do kościoła gdzie miało się chrzest czy MO?NA do parafi gdzie wszystkie dane są (hmm powinny być)?

Kati - Wto Sty 18, 2005 5:59 pm

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego:

1) kawaler - panna
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu urodzenia.

2) wdowiec – wdowa:
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- odpis skrócony aktu zgonu małżonka.

3) rozwiedziony – rozwiedziona:
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.

Osoby nie składają odpisów skróconych akt stanu cywilnego, jeżeli został sporządzony w USC w którym nastąpi sporządzenie aktu małżeństwa.

Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa - 75 zł.

Terminy:
Złożenie dokumentów do ślubu cywilnego: Od 6 miesięcy do 1 miesiąca przed planowaną datą ślubu cywilnego. Termin ten może ulec skróceniu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy.
Złożenie dokumentów do ślubu wyznaniowego ze skutkami cywilnymi: do 3 m-cy przed planowaną datą ślubu wyznaniowego.


Szczegółowych informacji udziela:

Urzędy Stanu Cywilnego
Wydział Urząd Stanu Cywilnego Łódź - Bałuty
tel.: +48 (42) 638-50-90

Urzędy Stanu Cywilnego
Wydział Urząd Stanu Cywilnego Łódź - Górna
tel.: +48 (42) 638-58-01, 638-58-00

Urzędy Stanu Cywilnego
Wydział Urząd Stanu Cywilnego Łódź - Centrum (?ródmieście, Widzew, Polesie)
tel.: +48 (42) 638-54-98, 638-53-03


Akt urodzenia musisz sama dostarczyć do USC. Jest on chyba wydawany tylko w delegaturze Łódź - Widzew, z tego co słyszałam...
Dopiero z tym aktem idziesz do USC w miejscu zameldowania i tam załatwiasz resztę

Agni - Wto Sty 18, 2005 6:20 pm

Kati - jesteś niezastąpiona! daje to już jakąś jasność w temacie :)
Jak załatwie to wszystko to napiszę ..

kryszka - Wto Sty 18, 2005 7:11 pm

Kati napisał/a:
Akt urodzenia musisz sama dostarczyć do USC. Jest on chyba wydawany tylko w delegaturze Łódź - Widzew, z tego co słyszałam...

A dokładnie jest to USC-Centrum, al. Piłsudskiego 100. Znajdują się tu akty wszystkich urodzonych w Łodzi.

Skrócony odpis aktu urodzenia jest potrzebny do uzyskania zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Podanie o wydanie skróconego aktu urodzenia może złożyć każdy (nawet osoba niespokrewniona) i trzeba kupić znaczki skarbowe za 20 zł (5 zł podanie i 15 zł odpis). Natomiast odebrać może tylko sam zainteresowany bądź osoba spokrewniona z dowodem osobistym wnioskodawcy.
Na akt czeka się kilka dni lub nawet do 2 tygodni.


Agni napisał/a:
no to teraz nie wiem jak z tym aktem urodzenia? czy z aktem urodzenia do USC czy tylko w USC z okienka do okienka?? :shock:

CZy ktoś zna aktualne opłaty w USC?

Resztę formalności (zaświadczenie o braku przeszkód) załatwia się w USC właściwym dla miejsca zameldowania jednego z narzeczonych.

Po odbiorze aktu trzeba kupić znaczek skarbowy za 75 zł i wraz z dowodami oboje narzeczeni muszą się udać do kierownika USC. Tam się wypełnia podanie potrzebne do wydania zaświadczenia o braku przeszkód, daje znaczek skarbowy i czeka około tygodnia na decyzję.
Zaświadczenie może odebrać jedno z narzeczonych. Wszystkie 3 kopie zanosi się do kościoła. Jedna kopia zostanie w kościele, drugą ksiądz wyśle do USC, trzecią dostaną Młodzi - z podpisami po zawarciu małżeństwa.
I właśnie z tym dokumentem trzeba iść po około 2 tygodniach po odbiór skróconego aktu małżeństwa do USC właściwego dla parafii w której brano ślub. Może to zrobić jedno z małżonków.

Odpis aktu urodzenia zostaje w USC, więc siłą rzeczy nie zanosi się go do kościoła.

just_Kate - Wto Sty 18, 2005 7:56 pm

A mnie się wydaje, że z tym skróconym odpisem aktu urodzenia to jednak jest tak jak w W-wie, tzn. w związku z tym, że archiwum mają w jednym miejscu to właśnie tam je się odbiera. W Łodzi to jest ten USC na Piłsudskiego (być może, jak pisze Kati jest to usc Łódź-Widzew, ja nie pamiętam). I z tego co pamiętam, po odebraniu idzie się z tym skróconym aktem ur. od razu do usc właściwego dla parafii, w której bierzecie ślub...
Kati - Wto Sty 18, 2005 8:03 pm

just_Kate napisał/a:
A mnie się wydaje, że z tym skróconym odpisem aktu urodzenia to jednak jest tak jak w W-wie, tzn. w związku z tym, że archiwum mają w jednym miejscu to właśnie tam je się odbiera. W Łodzi to jest ten USC na Piłsudskiego (być może, jak pisze Kati jest to usc Łódź-Widzew, ja nie pamiętam). I z tego co pamiętam, po odebraniu idzie się z tym skróconym aktem ur. od razu do usc właściwego dla parafii, w której bierzecie ślub...


Hmm to by sie pokrywało z moją wiedzą :roll: :)

[ Dodano: Wto Sty 18, 05 20:04 ]
kryszka napisał/a:


Kati napisał/a:
Akt urodzenia musisz sama dostarczyć do USC. Jest on chyba wydawany tylko w delegaturze Łódź - Widzew, z tego co słyszałam...

Nieprawda.
Po akt urodzenia trzeba pójść do USC właściwego ze względu na miejsce urodzenia (szpital).
W jednym miejscu akty wydają tylko w Warszawie. :wink:

.


Archiwum zajmuje sie jedna delegatura, a zaświadczenia wydają rejonowe :hm:

kryszka - Wto Sty 18, 2005 8:09 pm

just_Kate napisał/a:
I z tego co pamiętam, po odebraniu idzie się z tym skróconym aktem ur. od razu do usc właściwego dla parafii, w której bierzecie ślub...

Na pewno nie. :)


Ale serio - jutro dzwonię do USC.

Kati - Wto Sty 18, 2005 8:10 pm

Zadzwoń to wyjaśnimy kwestię, żeby inne osoby miały jasność ( i ja też - bo jeszcze nie załatwiałam ) :mrgreen:

Jak coś to popoprawiamy te posty i będzie OK :graba:

Prowadzeni archiwum akt stanu cywilnego: urodzeń, małżeństw i zgonów, zdarzeń, które nastąpiły w Łodzi w okresie ostatnich 100 lat oraz akt odtworzonych w postępowaniu sądowym w okresie od dnia 28 października 1974r. do 30 kwietnia1952r.
* zadania wykonywane przez USC Łódź- Centrum Delegatury Łódź-Widzew.

Wydawanie zaświadczeń o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz wydawanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu


* w miejscu urodzenia (szpital)




Przyjmowanie zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego oraz oświadczeń o:
- wstąpieniu w związek małżeński
- powrocie małżonka rozwiedzionego do nazwiska noszonego przez zawarciem małżeństwa w ciągu 3 m-cy od uprawomocnienia się rozwodu,
- uznaniu dziecka przez biologicznego ojca,
- nadaniu dziecku nazwiska męża matki
- zmianie imion dziecka (w ciągu 6 m-cy od daty sporządzenia aktu urodzenia)


* delegatura właściwa dla miejsca zameldowania (tam gdzie bierzemy ślub)



INFORMACJE POCHODZ? ZE STRONY URZ?DU MIASTA LODZI

p.s. Ale i tak lepiej zadzwonić

kryszka - Wto Sty 18, 2005 8:48 pm

Robi się coraz ciekawiej. :lol: Do jutra umrę z ciekawości. :wink:
opium - Sro Sty 19, 2005 8:35 am

Ja też czekam z niecierpliwością i moją niewiedzą w tym temacie - jeszcze wszystko przde mną..







... i tylko mi czasu brak ... czasu brak ...

kryszka - Sro Sty 19, 2005 9:13 am

Dzwoniłam :) i już poprawiłam posty.

Akty urodzenia na Piłsudskiego, zaświadczenie potrzebne do ślubu konkordatowego w USC właściwym dla miejsca zameldowania jednego z narzeczonych.


Kati, podaj proszę dokładnie stronki skąd wzięłaś te informacje, bo ja nie mogę ich znaleźć na stronie UMŁ.

Przeczytałam Pani dokładnie ten fragment:
Kati napisał/a:
Wydawanie zaświadczeń o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz wydawanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu


* w miejscu urodzenia (szpital)

i stwierdziła że ona o tym nic nie wie i mam załatwiać tak ja mi powiedziała.


Znalazłam za to coś co temu przeczy:
Cytat:
w przypadku ślubu wyznaniowego ze skutkami cywilnymi – zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa wydaje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania jednej z osób zamierzających zawrzeć małżeństwo.

?ródło:http://www.uml.lodz.pl/in...430f7e3f9aff67f :arrow: akta stanu cywilnego :arrow: małżeństwo



Kati napisał/a:
Przyjmowanie zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego oraz oświadczeń o:[...]

* delegatura właściwa dla miejsca zameldowania (tam gdzie bierzemy ślub)

To też jest zupełnie dla mnie bez sensu. :roll: Przecież ślub niekoniecznie bierze się tam gdzie jest się zameldowanym.

Agni - Sro Sty 19, 2005 11:58 am

Dziewczyny! USC na Piłsudskiego obejmuje 3 rejony: WIDZEW, POLESIE i CENTRUM - może stąd te rozbieżności?


:shock: ale temat się rozwinął - ja idę jutro do USC - i skonfrontuję to z rzeczywistością - mam o tyle dobrze żę USC na Piłsudskiego jest również dla mojego miejsca zameldowania - ale nie pokrywa się z miejscem urodzenia (Górna) więc bedzie wiadomo jak z tymi aktami urodzenia - ale na czuja - to wydają właśnie w tym centralnym więc jestem dobrej myśli..

Kati - Sro Sty 19, 2005 4:07 pm

Hmm ja też skapitulowałam - co do aktu ur. jestem pewna, a co do reszty nie... :? hihih ale numer

Kryszko tam jest taki plik w dziale Urząd Stanu Cywilnego z zadaniami delegatur - stamtąd kopiowałam tekst

pipi - Sro Sty 19, 2005 4:25 pm

Możecie się podpytać na naukach o sprawy papierkowe - tam powinni Wam wszystko wyjaśnić - nawet sprawy dotyczące USC. :D
Kati - Sro Sty 19, 2005 4:28 pm

Kurcze neistety skończyłam już nauki i nie zapytałam... ratuje mnie telefon lub wizyta w USC :?
pipi - Sro Sty 19, 2005 4:35 pm

A u Ciebie Kati nie pokrywa się parafia z miejscem zameldowania? - no bo rozumiem że w tym miejscu jest dylemat :graba:
Kati - Sro Sty 19, 2005 5:12 pm

No dokładnie - ściślej mówiąc - moja parafia jest w ogóle innego wyznania i mieści się w Łodzi. Zameldowana jestem natomiast w Zgierzu gdzie biorę ślub...

Zatem: Urodzona - Bałuty, Szpital Jordana
Zameldowana - Zgierz
Parafia rodzima - św Franciszka Łódź
Parafia ślubna - św Katarzyny Zgierz
Akt urodzenia - Archiwum USC na widzewie...


HELP :sciana:

kryszka - Sro Sty 19, 2005 5:31 pm

Dziewczyny, no przecież dzwoniłam i kobieta powiedziała mi to co jest w moim pierwszym poście. Nic odkrywczego tu już nie wymyślicie. :wink:



I sorry że męczę, ale naprawdę chciałabym wyjaśnić tą kwestię, bo wprowadza wiele nieporozumienia:
Kati napisał/a:
Kryszko tam jest taki plik w dziale Urząd Stanu Cywilnego z zadaniami delegatur - stamtąd kopiowałam tekst

http://www.uml.lodz.pl/doc/bip/usc040217.doc - owszem tutaj, ale nigdzie nie jest napisane że cytowane przez ciebie sprawy (druga i trzecia) prowadzą urzędy napisane zieloną czcionką :roll: , no chyba że ja nie widzę
Nawet przeczytałam Ustawę - Kodeks rodzinny i opiekuńczy i nic tam nie ma o właściwościach USC.



[ Dodano: Sro 19 Sty, 2005 5:35 pm ]

Kati napisał/a:
HELP :sciana:

Kati - dla mnie Twoja sytuacja jest jasna i klarowna.
Po odpis aktu urodzenia idziesz na Piłsudskiego, resztę dokumentów załatwiacie w USC Zgierz lub USC połówka, odbiór aktu małżeństwa - USC Zgierz.

Kati - Sro Sty 19, 2005 5:42 pm

nO SPOKO :) Kto pyta nie błądzi :wink:

to proszę mi jeszcze powiedzieć: czy zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku załatwiam w Zgierzu?
i już będę szczęśliwa :mrgreen:

kryszka - Sro Sty 19, 2005 6:02 pm

Kati napisał/a:
to proszę mi jeszcze powiedzieć: czy zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku załatwiam w Zgierzu?

Musicie iść razem do Twojego USC w Zgierzu lub USC połówka.

Kati - Sro Sty 19, 2005 6:04 pm

Alleluja :mrgreen:
Agni - Pon Sty 24, 2005 11:03 am

byłam w urzedzie: oczywiście nie sparwdziłam dobrze adresu i poszłam tam gdzie myślałam gdzie jest, czyli tam gdzie był, czyli na przeciwko starego centralu :oops:
urząd jednak jest od kilku lat na piłsudskiego 100 - co oznacza że jeszcze za geantem :roll: (nawet jak bym sparwdziła numer to pewnie zrobiłabym taki sam błąd)

ostatecznie trafiłam i do odebrania odpis urodzenia jest na nastepny dzień - płaci się 20zł. budynek jest dobrze opisany, w środku strzałki informacyjne więc pogubić się nie można :wink:

natomiast rejestracja związku małżeńskiego - dla mnie w tym samym USC : znaczek skarbowy 75zł.
Urzędnik wszystko wyjaśnia - również to że faktycznie akt małżeństwa będzie do odebrnia w USC dzielnicy gdzie kościół - bo kościół tam odsyła dane.

megi - Czw Mar 10, 2005 5:50 pm

mam pytanko dlaczego akty chrztu nie moga być te co mam w domu? po co znow je wyciągać? i skad je teraz wziąść? prosze napiszcie
Agni - Czw Mar 10, 2005 6:02 pm

Megi: po prostu paiery takie mają jakiś okres wazności - np. urzędowe-akty urodznia 3 m-ce.
co do aktów chrztu to przedewszystkim na nich jest odnotowane też bierzmowanie i wtedy masz 2 informacje w jednym (ja miałam i tak biegania dodatkowego przez bałagan koscielny ale to już trzeba mieć szczęście..) a jaki maja okres wazności to nie mam pojęcia..

megi - Czw Mar 10, 2005 6:21 pm

a skąd mam wyciągnąć akt chrztu, z parafii w której miałam chrzest czy biezmowanie, a może on jest w mojej parafii>/?
Agni - Czw Mar 10, 2005 6:23 pm

akt chrztu jest tam gdzie miałas chrzest i zasada funkcjonowania ich kartotek jest taka że wszystkie informacje - czyli bierzmowanie są odsyłane właśnie do tej macierzystej parafii (powinny być). O slubie tez tam będą odesłane.
megi - Czw Mar 10, 2005 6:28 pm

dziękuje bardzo agni :graba:
gosiaczek - Pią Mar 11, 2005 8:33 am

A okres ważności świadectwa chrztu wypisywanego do ślubu to sześć miesięćy (wg niektórych źródeł trzy)
Gniesia - Pią Mar 11, 2005 9:45 am

Ja biorę ślub w innej parafi niż moja i mojego P.
Czy dobrze zrozumiałam, że do USC mam iść swojego lub P.?
I jeszcze jadno pytanie jeżeli pójdziemy do mojego USC to P. nie musi dostarczać żadnych dokumentów od siebie (prócz odpisu aktu urodzenia)?
I na koniec gdzie będzie akt ślubu w USC do którego należy parafi gdzie bierzemy ślub i czy tamten USC wyśle papiery sam do mojego USC i P.? Dopytuje się tak bo słyszałam, że jeżeli do tygodnia odbierze się swój odpis akt ślubu to nie trzeba będzie za niego płacić a nie wiem gdzie on będzie :roll:

Agni - Pią Mar 11, 2005 11:02 am

Gniesia napisał/a:
Ja biorę ślub w innej parafi niż moja i mojego P.
Czy dobrze zrozumiałam, że do USC mam iść swojego lub P.?
I jeszcze jadno pytanie jeżeli pójdziemy do mojego USC to P. nie musi dostarczać żadnych dokumentów od siebie (prócz odpisu aktu urodzenia)?
I na koniec gdzie będzie akt ślubu w USC do którego należy parafi gdzie bierzemy ślub i czy tamten USC wyśle papiery sam do mojego USC i P.? Dopytuje się tak bo słyszałam, że jeżeli do tygodnia odbierze się swój odpis akt ślubu to nie trzeba będzie za niego płacić a nie wiem gdzie on będzie :roll:


:arrow: tak: idziecie do wybranego z ww USC
:arrow: do spisania aktu ślubu potrzebne są tylko odpisy i dowody osobiste
:arrow: USC parafi - spytasz w parafii gdzie odsyłają :graba: odbierasz swoje papierki tam a reszta cię już nie obchodzi - tzn. to do którego archiwum i kiedy odsyłają..
:arrow: jesli nie odbierzesz w terminie (1-2 tyg nie wiem dokładnie) to odeślą tam gdzie był spisywany.

aniaw - Nie Mar 13, 2005 9:51 am

wiecie co z tymi swistkami to jest tak :

:arrow: akt urodzenia zalatwiamy na Pilsudskiego
:arrow: a papierek potrzebny do slubu konkordatowego mozna zalatwic i na Pilsudskiego i w swoim urzedzie (i tutaj tylko i wylacznie jesli mamy akt urodzenia wciagniety z Pilsudskiego)

nie ma znaczenia gdzie wydadza zaswidczenie!!!

megi - Wto Mar 29, 2005 11:53 pm

A więc ja dzis załatwiałam sprawy w urzedzie łódź grna , akt urodzenia miałam stary_- normalnie pani przyjeła, mój ukochany nie miał wcale- więc dla wszstkich wyciaganie jest na ul. piłsudskiego, dwa dowody osobiste i wszystko> CZEKALI?MY 15 MINUT NIE DWA TYGODNIE!!!!!NA POZWOLENIE ! i wszystko juz załatwione!
gambi - Sro Mar 30, 2005 8:39 am

czy ktos orientuje sie jak to jest : dostajemy oryginal aktu slubu i odpisy, tak??

wiem, ze bede potrzebowala co najmniej 2 dodatkowe oryginaly, albo odpisy od oryginalu, nie wiecie ile kosztuje jeden? chodzi mi oczywiscie o znaczki skarbowe?

czy ktos moze sie orientuje jak to dokladnie wyglada z tym aktem slubu i odpisami itd.
bede wdzieczna za kazda wiadomosc, ponoc w moim przypadku bez 2 oryginalow ani rusz.

Kati - Sro Mar 30, 2005 1:34 pm

megi napisał/a:
MINUT NIE DWA TYGODNIE!!!!! NA POZWOLENIE ! i wszystko juz załatwione!


Możliwe, ale np. na akt urodzenia ja czekałam 2 dni, a A. ponad 2 tyg.... :shock:
Radzę zatem nie zostawiać tych spraw na ostatnią chwilę mimo wszystko :roll:

kryszka - Sro Mar 30, 2005 5:14 pm

gambi napisał/a:
czy ktos orientuje sie jak to jest : dostajemy orginal aktu slubu i odpisy, tak??

Dostaje się tylko 3 odpisy skrócone, nie oryginały aktu ślubu. I te 3 odpisy są wliczone w "cenę ślubu".


gambi napisał/a:
wiem, ze bede potrzebowala co najmniej 2 dodatkowe orginaly, albo odpisy od orginalu, nie wiecie ile kosztuje jeden? chodzi mi oczywiscie o znaczki skarbowe?

Nie wiem czy w ogóle istnieje coś takiego jak oryginały, które na dodatek wydają. :roll: Na pewno można złożyć podanie o odpis pełny, nie skrócony. Koszt takiego odpisu jest na pewno wyższy niż skróconego, ale o ile to nie pamiętam.
Na pewno za podanie trzeba zapłacić 5 zł w znaczkach skarbowych. A skoro zwykły odpis kosztuje 15 zł to pełny pewnie ze dwa razy więcej.

just_Kate - Czw Mar 31, 2005 10:32 am

kryszka napisał/a:

Dostaje się tylko 3 odpisy skrócone, nie oryginały aktu ślubu. I te 3 odpisy są wliczone w "cenę ślubu".


Dzięki Kryszka za wyjaśnienie, bo już zaczęłam się martwić, że tego oryginału nie dostałam. :roll: :lol: :wink:
W sumie to może nawet troszkę przykro, bo chciałoby się mieć taki oryginał, ale... nie po to w sumie ślub brałam. :mrgreen:

gambi - Czw Mar 31, 2005 11:11 am

Dziekuje Kryszko za wyjasnienia.
chodzi na pewno o odpis pelny - juz bede wiedziala, ze to sie tak nazywa, a potrzebne to bedzie przy zalatwianiu uznania slubu, pozwoleniu na pobyt i innych tego typu.
co ja bym bez Ciebie zrobila :wink:

kryszka - Czw Mar 31, 2005 8:48 pm

Polecam się :D


just_Kate napisał/a:
W sumie to może nawet troszkę przykro, bo chciałoby się mieć taki oryginał, ale... nie po to w sumie ślub brałam. :mrgreen:

No nie wiem... niektórzy oprawiają sobie w ramki i wieszają na ścianie w bardzo widocznym miejscu. 8) :lol:

Gniesia - Pon Kwi 11, 2005 1:20 pm

Czy do wzięcia pozwolenia potrzebne są jakieś dokumenty. Dziś wybieram się z P. do księdza w jego parafii i powiem szczerze, że nie mamy ze sobą żadnych dokumentów :oops:
kryszka - Pon Kwi 11, 2005 4:32 pm

Pozwolenia na ślub w innej parafii, tak?

Nie potrzeba (przynajmniej mi nic nie sprawdzano, nawet czy faktycznie jestem parafianką). No a dowód osobisty to chyba większość nosi przy sobie, jeśli już to tylko taki dokument przychodzi mi do głowy że może być potrzebny.

Kati - Pon Kwi 11, 2005 6:16 pm

Ode mnie i od A. dokumentów nie wymagano. Ale radzę mieć przy sobie pieniążki :wink:
gambi - Sro Maj 04, 2005 9:06 pm

Moze komus sie ta informacja przyda:
skrocony akt urodzenia w Polsce jest ważny "dlugo", tylko jesli potrzebny jest za granica jest wazny 3 miesiace - 20zl
?wiadectwo zdolności prawnej do zawarcia zwiazku malżeńskiego jest wazne 3 miesiące - 75zl

A wiec dokumenty można zebrac wczesniej, a do USC nalezy sie wybrac w terminie krótszym niż 3 miesiące do daty slubu, bo "świadectwo zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego" jest ważne 3 miesiace.

Jeśli komuś byłby potrzebny odpis zupełny, to po otrzymaniu skróconego aktu małżeństwa, należy napisać podanie o wydanie odpisu zupełnego, co kosztuje 30zł, a każda kolejna kopia 25zl.

Dotka - Czw Cze 02, 2005 8:55 pm

Dziś ze swoim Misiem załatwialiśmy formalności. Najpierw pojechaliśmy o 10.30 na Piłsudskiego wyrobić sobie skrócone akty urodzenia. Odebrać mogliśmy je od godziny 15. (podanie, wniosek kosztuje 5zł, akt skrócony urodzenia 15zł) Przyjechaliśmy trochę przed czasem i już mogliśmy je oebrać. Potem z aktami pojechaliśmy do USC na ul. Pabianicką 2 (moj P jest zameldowany Łódż-Górna, jego parafia to Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i będziemy mieli ślub w kościele św. Wojciecha, Łódż-Górna), wypełniliśmy wniosek i podanie, a po 15 minutach odebraliśmy zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa (w trzech kopiach-75zł).

U nas wygląda to tak:
Chrzczona byłam na Widzewie (?więtych Apostołów Piotra i Pawła), bo tam kiedyś mieszkali moi rodzice. Natępnie przeprowadziliśmy się na Górną (parafia św. Wojciecha). Komunia, bierzmowanie, msze i religia odbywała się właśnie we Wojciechu. Od kilku lat zameldowana jestem znowu na Widzewie ale uczęszczam nadal do św. Wojciecha, gdzie bedę miała ślub. Moj P zameldowany jest na Gornej (parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela).

Zostały nam formalności jeszcze w kościele (a pewnie będziemy musieli jeździć po wszystkich trzech kościłach).

Linka - Czw Cze 02, 2005 9:05 pm

Zupełnie nie rozumiem jednej rzeczy: dlaczego wszędzie czytam, że narzeczeni muszą się stawić w kościele ze wszystkimi dokumentami na trzy miesiące przed ślubem .... - myśmy byli wczoraj tzn mniej niż dwa miesiące przed (byłam trochę zestresowana że tak późno)i ksiądz powiedział, że jeszcze dużo czasu... i mamy przyjść po 15 czerwca. ?? ? Chociaż wiem, że mamy już wszystko i nie musimy się martwić...Ale w sumie wyszło, że jestem jakaś nawiedzona, w gorącej wodzie kąpana czy co? :lol:
kryszka - Czw Cze 02, 2005 9:09 pm

Maksimum 3 miesiące przed. :) Niejedni pewnie wolą mieć to z głowy wcześniej, chociaż potem i tak trzeba donieść np. zapowiedzi.
Mika - Czw Cze 02, 2005 9:16 pm

Linka nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem ponieważ dokumenty są ważne 3 miesiące. Kiedy natomiast pójdziesz to już zależy od Ciebie, Twojego kościoła. Jak tylko zbiorę wszystkie dokumenty to od razu pójdę żeby nie czekać i następną rzecz mieć z głowy.
gambi - Pią Cze 03, 2005 8:10 am

jest dokladnie tak jak napisala Mika.
choc ja np z powodu wyjazdu bede zalatwiac w kosciele na miesiac wczesniej i ksiadz powiedzial, ze nie ma sprawy.
ale gdybym byla w Łodzi poszlabym to zalatwic jak najwcześniej, zeby sie pozniej nie martwić, że nie zdąrze.

megi - Pią Cze 03, 2005 10:00 am

3 mies przed to mozna date zaklepac, ostatnie dokumenty donieslismy 3 tyg przed.. i nie wcale 3 mies tu ktos wprowadza w blad. urzad stanu mozna zalatwic 3 mies przed bo tyle wazny jest ten papierek. a ile par podejmuje decyzje miesiac przed slubem ze sie pobieraja, z roznych przyczyn i wszystko jest do załatwienia!(w ciagu miesiaca) :wink:
Gniesia - Pią Cze 03, 2005 12:36 pm

Powiedzcie mi jak to jest z tymi Urzędami Stanu Cywilnego.
My za zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego w USC u mnie w Pilawie zapłaciliśmy nie 75 zł a 81.
Mój P. w Wawie na Pradze Południe w USC za skrócony odpis aktu urodzenia zapłacił 18 zł a nie 20 a ja 20zł.
Ja myślałam, że skoro to urząd to ceny są ustlone odgórnie a tu się okazuje, że co urząd to inne ceny :roll:

Ewela - Pon Cze 20, 2005 10:29 am

Dziewczyny jakie są Wasze doświadczenia?
Czy dokumenty z USC załatwia się "od ręki"? Czy trzeba troszke poczekać?

kryszka - Pon Cze 20, 2005 10:32 am

Moje doświadczenia z czekaniem opisałam kilka postów wyżej. :)
Dotka - Pon Cze 20, 2005 4:43 pm

Ewela najlepiej będzie jak przeczytasz posty "Formalności". Okazuje się, że w niektórych urzędach czekasz tydzień, kilka dni, w niektórych kilka godzin a zdarza się że można załatwić wszystko od ręki (podejrzewam, że tylko gdy jest mały ruch i panie mają czasu więcej). My formalności załatwiliśmy w jeden dzień.
Malgoosia - Pon Lip 25, 2005 4:43 pm

pytanie za 100 punktów: czy to tych wszystkich urzedow trzeba jezdzic osobiscie, czy moze odebrac połówka lub ktos z rodziny?
kryszka - Pon Lip 25, 2005 5:23 pm

Malgoosiu - przeczytaj co napisałam na pierwszej stronie (taki długi wywód). Co, jak, gdzie i kto. :)
Kot - Pią Lip 29, 2005 9:04 am

Rozpoczeliśmy załatwianie wszystkich formalności związanych ze ślubem konkordatowym.
To dopiero początek
K pojechał po skrócony akt urodzenia do Zgierza i dostał go od ręki :D potem poszedł do parafii po akt chrztu i dostał za darmo :D
ciekawe czy dalej też będzie nam tak szybko i składnie szło :D

joanna_25 - Pią Lip 29, 2005 9:53 am

Mam pytanie.
Mam w domu takie papiery: odpis aktu urodzenia i metryka chrztu.Czy te dokumenty się też przedawniają??czy mogę zanieść te co mam??

[ Dodano: Pią Lip 29, 2005 10:57 am ]
megi napisał/a:
3 mies przed to mozna date zaklepac, ostatnie dokumenty donieslismy 3 tyg przed.. i nie wcale 3 mies tu ktos wprowadza w blad. urzad stanu mozna zalatwic 3 mies przed bo tyle wazny jest ten papierek. a ile par podejmuje decyzje miesiac przed slubem ze sie pobieraja, z roznych przyczyn i wszystko jest do załatwienia!(w ciagu miesiaca) :wink:


no w miesiąc raczej się nie zdąży bo z tego co wiem to papier z USC "o nie istnieniu przeszkód zawarcia małżeństwa" trzeba załatwić najpóżniej miesiąć przed ślubem.Musi być miesięczny okres między jego wystawieniem a ślubem,tak na wszelki wypadek jakby jednak wyszly na jaw jakies okoliczności wyłączające ślub.

gambi - Pią Lip 29, 2005 10:16 am

Joanna 25

jesli chodzi o odpis aktu urodzenia i metryke chrztu to najlepiej zapytac bezposrednio w kosciele, bo z tego co sie zorientowalam w roznych kancelariach inaczej traktuja te dokumenty. w jednych musza byc wazne 3 miesiace, w innych nie ma takich ograniczen.

podobnie zdziwilas mnie jesli chodzi o USC. w moim przypadku bedziemy zalatwiac to zaswiadczenie miesiac wczesniej, albo nawet krocej przed slubem i pani w Urzedzie na Gornej powiedziala, ze nie ma zadnych przeszkod, zeby zalatwiac to tak 'pozno'.
:wink:

joanna_25 - Pią Lip 29, 2005 10:34 am

gambi napisał/a:
podobnie zdziwilas mnie jesli chodzi o USC. w moim przypadku bedziemy zalatwiac to zaswiadczenie miesiac wczesniej, albo nawet krocej przed slubem i pani w Urzedzie na Gornej powiedziala, ze nie ma zadnych przeszkod, zeby zalatwiac to tak 'pozno'.
:wink:


:oops: sorry źle się wyraziłam.Małżeństwo nie może być zawarte przed upływem miesiąca od złożenia oświadczeń przez nupturientów w USC o nie istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.A nie od wydania przez kierownika USC tego zaświadczenia.I chodzi o małżeństwo cywilne a nie konkordatowe(w czerwcu miałam egzamin z pr.rodzinnego i już mi się miesza :oops: )

Mam jeszcze jedno pytanieBo gdzie indziej miałam chrzest i bierzmowanie.Mam iśc tam gdzie miałam chrzest i tam od razu dostanę też wpis o bierzmowaniu?Lub tam gdzie miałam bierzmowanie i dostanę wpis o chrzcie?Czy do każdego kościoła oddzielnie :?

Mika - Pią Lip 29, 2005 10:38 am

Joanno powinnaś pójść do parafii gdzie miałaś chrzest na świadectwie chrztu, które od nich dostaniesz powinni umieścić również adnotację, kiedy i gdzie miałaś bierzmowanie
Kot - Pią Lip 29, 2005 11:09 am

Mika ma rację. Ja ostatnio specjalnie dzwoniłam do kancelarii parafialnej, żeby się dowiedzieć czy muszę iść po zaświadczenie o bierzmowaniu i powiedzieli, że nie bo kościoły przesyłają miedzy sobą takie informacje czyli tam gdzie chrzest tam mają aktualne dane :D
kryszka - Pią Lip 29, 2005 12:53 pm

Dokładnie. Wszystkie informacje o sakramentach spływają do kościoła, w którym byliśmy chrzczeni. Info o ślubie konkordatowym też tam wpłynie. I dlatego biorąc odpis aktu chrztu trzeba zaznaczać, że to do ślubu, bo wtedy przystawiają specjalną pieczątkę, że w księdze nie ma wpisu o ślubach.
joanna_25 - Wto Sie 09, 2005 7:26 pm

KATI
o ile się nie mylę to Ty jesteś ze Zgierza?Proszę napisz mi gdzie odbierałaś odpis aktu urodzenia?W Zgierzu czy na Piłsudskiego w Łodzi?
Bo mój M. urodził się w Zgierzu ale krótko tam mieszkał i nie mamy pojęcia gdzie tam są USC itd.Wogóle nie znamy tego miasta.
Mam nadzieję że nie trzeba jechać do drugiego miasta po taki świstek.
Hm... dobrze że chociaż Zgierz niedaleko jest a jak ktoś się urodził się w Zakopanem to współczuję :?

kryszka - Wto Sie 09, 2005 8:06 pm

Kati jest na urlopie. :) Jeśli narzeczony urodził się w Zgierzu to odpis aktu urodzenia jest do odebrania tylko i wyłącznie w Zgierzu (ul. 1. Maja 5)
:arrow: http://www.zgierz.usc.pl/...ucywilnego.html
:arrow: http://www.zgierz.usc.pl/

Jeśli od zdarzenia upłynęłoby ponad 100 lat to wtedy sprawy załatwia się w Archiwum Państwowym w Łodzi. :wink:

joanna_25 - Wto Sie 09, 2005 8:12 pm

Dzięki Sokole Oko :wink: Jak zwykle można liczyć na Twoją pomoc.

Mam pytanie do Panien Młodych które mają ślub w październiku (jak ja).Macie już załatwione formalności czy jeszcze czekacie?

Kot - Sro Sie 17, 2005 12:30 pm

Asiu mój narzeczony nigdy w Zgierzu nie mieszkał przyszedł tylko na świat w szpitalu w Zgierzu i też musiał jechać tam po swójakt urodzenia :wink:

Ale nie ma tego złego, do Zgierza z Łodzi nie daleko a poza tym tam wydają skrócone odpisy aktów urodzenia od ręki, mój Kuba był tam jakieś 20 minut i wyszedł z odpowiednim papierkiem


Tego samego niestety nie mozna powiedzieć o Łodzi, tu wszystkie akty niezależnie od dzielnicy wydawane są w USC na Piłsudskiego i ja czekałam 2 tygodnie :smut: złożyłam wniosek pierwszego dnia urlopu o świcie a po odbiór musiałam się stawić ostatniego dnia i to po południu :smut:

Powiedziano mi, że w Zgierzu to mają komputery au nas to wszystkiego na piechotę muszą szukać....

Jak tylko dostałam swój akt urodzenia to pojechaliśmy do USC na Górnej i tam niemal od ręki dostaliśmy w 3 kopiach zaświadczenia o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego :graba: (które wczoraj chciał zjeść Fox)

Kati - Sro Sie 17, 2005 12:59 pm

Taa ja owszem przez 23 lata mieszkałam w Zgierzu, ale urodziłam się w Łodzi (tam mieszkałam do 3 latek ;) ) i odbierałam swój akt właśnie na piłsudskiego... ;)

Jednak czekałam chyba tylko tydzień jak pamiętam :roll:

joanna_25 - Sro Sie 17, 2005 8:52 pm

Mój M. w końcu się zebrał i był dzisiaj w Zgierzu po odpis aktu urodzenia.Dostał w ciągu 5 minut papierek :shock: Ten to ma zawsze szczęście ( no i ja mu się trafiłam za żonę :wink: :lol: ). A na dodatek w Kościele gdzie bierzemy ślub mój M. miał bierzmowanie więc reszta papierków też mu odpada do załatwienia.

Dobra to idziemy niedługo załatwiać resztę.Ja mam bardzo stary odpis skrócony aktu urodzenia(mam nadzieję że może być bo nie chce mi się iść po nowy).
Zaświadczenie o braku przeszkód odbiera się w USC miejsca zamieszkania.... czy ktoś może mnie poinformować czy ja dobrze kojarzę że USC bałuty jest na Zgierskiej ?? ?Czy może jest jeszcze na Bałutach jakiś inny?
No i czy długo tam się czeka na ten papier??
Bo jak na Bałutach długo się czeka to bym poszła do innego urzędu.Podobno zmieniło się prawo ostatnio i teraz możemy zawrzeć związek małżeński w dowolnie przez nas wybranym USC na terenie całej Polski.

kryszka - Sro Sie 17, 2005 9:04 pm

joanna_25 napisał/a:
Zaświadczenie o braku przeszkód odbiera się w USC miejsca zamieszkania....

Nie tyle się odbiera, co najpierw się idzie tam załatwiać zanosząc inne papierki. :wink: Musi to być USC właściwy dla miejsca zameldowania jednego z narzeczonych.


joanna_25 napisał/a:
czy ktoś może mnie poinformować czy ja dobrze kojarzę że USC bałuty jest na Zgierskiej ?? ?Czy może jest jeszcze na Bałutach jakiś inny?
No i czy długo tam się czeka na ten papier??

Dobrze kojarzysz. USC Bałuty jest na Zgierskiej niedaleko Rynku Bałuckiego. Ja załatwiając na Piłsudskiego czekałam równo tydzień, a ile tutaj to nie wiem. Na pewno musi to trochę potrwać żeby stwierdzili ten brak przeszkód. :wink:

joanna_25 - Sro Sie 17, 2005 9:19 pm

kryszka napisał/a:
[ Ja załatwiając na Piłsudskiego czekałam równo tydzień, a ile tutaj to nie wiem. Na pewno musi to trochę potrwać żeby stwierdzili ten brak przeszkód. :wink:


ach....wszędzie tylko czekać trzeba :? no ale jak około tygodnia to spoko, chyba zdążę się wyrobić z tymi papierami :wink:

Kot - Czw Sie 18, 2005 8:38 am

My poszliśmy do USC na Pabianickiej i zaświadczenia dostaliśmy od ręki!

Musieliśmy wypełnić odpowiednie wnioski, mój K tak nabazgrał na swojej części że musieliśmy wypełniać jeszcze raz (to znaczy ja musiała :P )
Potem pani wzieła nasze dowody osobiste, skrócone akty urodzenia i znaczki skarbowe za 75złotych :wink: po 10 minutach już odbieraliśmy Zaświadczenia o braku przeciwskazań do zawarcia zwiazku małżeńskiego :graba:

joanna_25 - Czw Sie 18, 2005 6:55 pm

:D no to jutro najprawdopodobniej idziemy po zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.
Dzwoniłam dzisiaj do USC Bałuty i się wypytałam wszystko.
Odebrał bardzo miły pan :shock: :shock: w życiu nie spotkałam jeszcze tak uprzejmego urzędnika.Widocznie atmosfera ślubów tak na tych ludzi wpływa :D

Kasiawka - Pon Sie 22, 2005 7:19 am

Kot napisał/a:
... i znaczki skarbowe za 75złotych :wink:
Tzn. 75 zł od osoby?
Kot - Pon Sie 22, 2005 8:47 am

Całościowy koszt to 75złotych :D

Kasiak oboje z narzeczonym wypełniacie zapewnienia, że nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, kupujecie znaczki skarbowe za 75 złotych i w zamian otrzymujecie 3 Zaświadczenia o braku przeciwskazań...

Kasiawka - Pon Sie 22, 2005 9:24 am

Kot napisał/a:
Całościowy koszt to 75złotych :D
Kasiak oboje z narzeczonym wypełniacie zapewnienia, że nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, kupujecie znaczki skarbowe za 75 złotych i w zamian otrzymujecie 3 Zaświadczenia o braku przeciwskazań...


Kurcze ale się zgapiłam pomyliłam odpis aktu chrztu z aktem urodzenia :cry:
oboje na razie mamy odpis aktu chrztu, a teraz jeszcze potrzebuje akt urodzenia.
Moze mam w domu, nie wiem tylko czy to sie tez nie przeterminuje
ale namieszałam :cry:

Kot - Pon Sie 22, 2005 10:46 am

Jeśli nie znajdziesz lub ten co masz nie będzie się nadawał to i tak w ciągu 10 - 14 dni wszystko można załatwić więc spokojnie zdążysz :D
Kasiawka - Pon Sie 22, 2005 11:11 am

Kot napisał/a:
Jeśli nie znajdziesz lub ten co masz nie będzie się nadawał to i tak w ciągu 10 - 14 dni wszystko można załatwić więc spokojnie zdążysz :D


dzięki Kotku

gambi - Pon Sie 22, 2005 11:18 am

Kot napisał/a:
My poszliśmy do USC na Pabianickiej i zaświadczenia dostaliśmy od ręki!


Kot
bardzo mnie uspokoilas. my tez mamy USC na Pabianickiej i zastanawialam sie, ile potrwa zalatwianie zaswiadczenia, a tu taka niespodzianka. az milo slyszec :D

Pusiak - Pon Sie 22, 2005 11:56 am

mój odpis aktu urodzenia był baaardzo stary, a mimo tego pani w USC przyjęła go bez mrugnięcia okiem :) Więc to się chyba nie przedawnia. Natomiast w niektórych kościołach życzą sobie, żeby odpis aktu chrztu był z jak najbardziej aktualną datą... To tyle co ja wiem na ten temat...
joanna_25 - Pon Sie 22, 2005 9:44 pm

Pusiak napisał/a:
mój odpis aktu urodzenia był baaardzo stary, a mimo tego pani w USC przyjęła go bez mrugnięcia okiem :) Więc to się chyba nie przedawnia. Natomiast w niektórych kościołach życzą sobie, żeby odpis aktu chrztu był z jak najbardziej aktualną datą... To tyle co ja wiem na ten temat...


Mój też był baaaardzo stary.Zaraz po moim urodzeniu wydany,jeszcze w PRL i nie czepiali się w USC.
Właściwie to mogliby mi go oddać.Miałabym na pamiątkę :wink:

metrykę chrztu też mam jakąś starą.Ale jeśli mówicie że niektórzy księża wymagają nowej to trzeba iść załatwić :? swoją drogą dziwne: papiery, urzędy państwowe przyjmują stare a w kościele robią takie problemy :evil:
Nie chce mi się iść po te metryki :?

Kasiawka - Wto Sie 23, 2005 6:38 am

HUra :mrgreen: znalazłam w domu swój ODPIS AKTU URODZENIA jest bardzo stary, ale jak piszecie nie powinno być z tym problemu. R. nie ma odpisu, ale u niego chyba nie będzie problemu, bo powinni wydac od ręki. :mrgreen:
kryszka - Wto Sie 23, 2005 7:39 am

joanna_25 napisał/a:
metrykę chrztu też mam jakąś starą.Ale jeśli mówicie że niektórzy księża wymagają nowej to trzeba iść załatwić :? swoją drogą dziwne: papiery, urzędy państwowe przyjmują stare a w kościele robią takie problemy :evil:
Nie chce mi się iść po te metryki :?

Trzeba mieć nowe odpisy chrztu, gdyż zawierają adnotację o przyjętych sakramentach (bierzmowanie, ślub). Od urodzenia mija trochę czasu i niejeden ślub można mieć za sobą. :wink:
Zależnie od parafii odpisy aktu chrztu są ważne od 1 do 6 miesięcy.

Kot - Wto Sie 23, 2005 8:16 am

Dzisiaj idziemy do kancelarii parafiaslnej, mamy zaświadczenia z USC, zaświadczenia o odbytym kursie przedmałżeńskiem z liceum (ale bez poradni rodzinnej :roll: ), no i akt chrztu mojego narzeczonego, mój jest w tej parafii....

stresuję się bardzo, bo mimo że mieszkam tu już 8 lat to formalnie wciąż jestem zameldowana na Olechowie, boję się że odeślą nas dziś z kwitkiem, znaczy po pozwolenie czy licencję na Olechów :cry:

chociaż jest nikła iskierka, ksiądz chodzący po kolendzie niby mówił, że wszystko ok, że tu mam parafię

tylko, że dziś spotykamy się nie z nim a z panią z kancelarii :smut:

Pusiak - Wto Sie 23, 2005 8:59 am

Kocie na pewno wszystko będzie ok, jak załatwialiśmy pozwolenie to Mefiu kazali sie zgłosić po nie do parafii w której mieszka, a nie w której jest zameldowany :)
joanna_25 - Wto Sie 23, 2005 11:55 am

Kotku trzymam kciuki. daj znać jak poszło i czy Wam ksiądz darował tą poradnię
Kot - Sro Sie 24, 2005 8:45 am

Poszło świetnie!
To znaczy protokół kanonicznego badania narzeczonych spisany. Ksiądz nie miał wątpliwości, że skoro mieszkam tu od 8 lat to to jest właśnie moja parafia i nie było z tym rzadnych problemów.
Wziął nasze zaświadczenia z liceum o odbytym kursie przedmałżeńskiem o porani wcale nie wspomniał! Daliśmy też zaświadczenia z USC.
Nie obyło się bez zgrzytów. W metryce chrztu mojego narzeczonego był błąd - ksiądz pomylił miejsce urodzenia, machinalnie wpisał Łódź :smut: ale ponieważ w dowodzie i papierach z USC był Zgierz to machnęli na to ręką i nie kazali iść po nową metrykę :graba:
Większy problem był u mnie. Kościół, w którym byłam bierzmowana nie przesłał do mojej parafii informacji, że byłam bierzmwana :dead: :dead: :dead: Muszę jechać na Olechów i przywieźć dodatkowe zaświadczenie :hm:

Zapowiedzi w mojej parafii będą już w najbliższe 2 niedziele, narzeczony dostał stosowną kartkę do swojej parafii. Mamy też iść już do 1 spowiedzi przedślubnej :hm: A w kancelarii parafialnej pojawić sie dopiero koło 8 października wraz ze świadkami :D

Pusiak - Sro Sie 24, 2005 9:34 am

No i widzisz Kocie :) Nie było się czemu tak bardzo martwić... Swoją drogą to dziwne, że nie dotarło zaświadczenie o bierzmowaniu... na ogół nie ma z tym problemów... Ja już jestem po pierwszej spowiedzi, Mefiu jeszcze nie, zapowiedzi wyszły i teraz czekamy do 9 września, żeby sie zgłosić i spisać dokumenty :)
joanna_25 - Pią Sie 26, 2005 7:14 am

A my odebraliśmy wczoraj zaświadczenie o braku przeszkód z USC i w przyszłym tygodniu idziemy do księdza.
Stresuję się bardzo :roll:

Hm... tylko nie wiem co z metryką chrztu i bierzmowania mojego M. Jeśli on miał bierzmowanie w tym kościele w którym mamy ślub to chyba nie musi przynosić już żadnych papierków?

Mika - Pią Sie 26, 2005 7:16 am

Ja mimo, że mam ślub w tym samym kościele co miałam bierzmowanie to i tak na akcie chrztu miałam adnotację o bierzmowaniu, kiedy i gdzie się odbyło.
joanna_25 - Pią Sie 26, 2005 7:35 am

Mika no na akcie chrztu jest adnotacja o bierzmowaniu,to wiem...
Ale mnie interesuje czy kazali Ci wogóle przynieść te papiery??Bo skoro to ten sam kościół to chyba nie powinni wołać bo gdzieś mają w archiwum akt bierzmowania i chrztu.
Tylko że z tymi księdzami nigdy nic nie wiadomo.Skoro nawet metryka musi mieć nie więcej niż pół roku tzn. że jednak nie darują i trzeba płacić za kolejny papierek :?

Mika - Pią Sie 26, 2005 7:40 am

U mnie było troszkę inaczej niż zazwyczaj ja spisywałam protokół w mojej parafii natomiast ślub mam w innej i tutaj wszystkie papierki dostarczyłam, żeby można było spisać protokół
Kot - Pią Sie 26, 2005 8:16 am

Asiu ja spisywałam protokół w parafii, w której byłam chrzczona i nie musiałam wcześniej wyciągać od nich metryki chrztu. W momencie spisywania protokołu po prost wyjęli odpowiednie akta i to wystarczyło.
Pusiak - Pią Sie 26, 2005 9:09 am

Mysle joasiu, że Kot ma rację :) Skoro mają, to sobie znajdą i nic nie trzeba będzie płacić :)
joanna_25 - Pią Sie 26, 2005 10:10 pm

ok. to już wszystkie papiery mamy...oprócz zaświadczenia z poradni :?
tak się zastanawiam.Może iść zanieść te papiery księdzu jakoś niedługo przed ślubem,żeby już było mało czasu i żeby nam darował poradnię bo nie zdążymy jej załatwić?? :hm:

Mika - Sob Sie 27, 2005 5:32 am

Joanno z tego co ja wiem najpóźniej protokół można spisać miesiąc przed ślubem, żeby jeszcze można było wywiesić zapowiedzi w 2 niedziele pod rząd w kościele narzeczonej i narzeczonego.
Kot - Nie Sie 28, 2005 1:01 pm

Joasiu my ślub mamytylko tydzień przed wami i jak poszliśmy w ubiegły poniedziałek s[pisywać protokół to siądz już właśnie machnął ręką na poradnię mimo że wcześniej mówił że to konieczne... pewnie już jest stosunkowo mało czasu i dlatego :D
Mefiu - Pon Sie 29, 2005 8:37 am

joanna_25 napisał/a:
ok. to już wszystkie papiery mamy...oprócz zaświadczenia z poradni :?
tak się zastanawiam.Może iść zanieść te papiery księdzu jakoś niedługo przed ślubem,żeby już było mało czasu i żeby nam darował poradnię bo nie zdążymy jej załatwić?? :hm:


Myślę że spokojnie możecie iść spróbować zanieść bez poradni. U Nas ksiądz nawet się o tą poradnie nie pytał, a w razie czego możecie powiedzieć że donieśiecie później :) ale zanieść musicie wcześniej.

Kasiawka - Pon Sie 29, 2005 8:50 am

Zanieślismy dzisiaj dokumenty do USC, odbiór w piatek.

Przy wypełnianiu nazwiska po slubie mój R. powiedział wpisz jakie chcesz :shock: ja wpisałam bez wachania jego i od razu zobaczyłam uśmiech na jego buzi:D

ps nie wiedziałam, ze dokumentów w USC nie dostaje sie od ręki :( , alez jestem zakręcona

kryszka - Pon Sie 29, 2005 5:32 pm

KasiaK napisał/a:
ps nie wiedziałam, ze dokumentów w USC nie dostaje sie od ręki :( , alez jestem zakręcona

Nagana za nie czytanie forum. :wink:

Kasiawka - Wto Sie 30, 2005 8:33 am

kryszka napisał/a:
KasiaK napisał/a:
ps nie wiedziałam, ze dokumentów w USC nie dostaje sie od ręki :( , alez jestem zakręcona

Nagana za nie czytanie forum. :wink:


:cryingtomato:

joanna_25 - Pią Wrz 16, 2005 4:31 pm

Kot napisał/a:
Asiu ja spisywałam protokół w parafii, w której byłam chrzczona i nie musiałam wcześniej wyciągać od nich metryki chrztu. W momencie spisywania protokołu po prost wyjęli odpowiednie akta i to wystarczyło.


Nam niestety nie darowali.Mimo że bierzemy ślub tam gdzie mój M. miał bierzmowanie to i tak musiał przynieść akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu.Znowu musiał jechać do Zgierza.Już z cztery razy tam był. :?
No ale na szczęście darowano nam poradnię.W sumie ksiądz się nie wczytywał w te papiery więc może nawet nie zauważył że mamy tylko kurs przedmałżeński :D
Uffff! Nareszcie pozałatwiane te formalności.Pod koniec września mamy przyjść spisać protokół w kościele i będzie z głowy. :D

gambi - Pią Wrz 16, 2005 9:37 pm

Nam niestety ksiadz nie darowal formalnosci :? najpierw powiedzial, ze nie musimy miec nauk, a teraz nakazal isc na kilka spotkan, najpierw zapowiedzi na Slowacji nie mialo byc a teraz robia problemy, ze przychodzimy tak pozno :evil:
joanna_25 - Sob Wrz 17, 2005 7:00 am

HM..... teraz sobie dopiero uswiadomilam ze ksiadz nie kazal nam iść do spowiedzi...czy to dlatego że za wcześnie jeszcze(bo miesiąc do ślubu)?czy zapomniał?
Pusiak - Wto Wrz 20, 2005 2:45 pm

przy przyjmowaniu dokumentów ksiądz powinien był Wam wydac karteczki na zapowiedzi i jednoczesnie karteczki do spowiedzi, jako że pierwsz spowiedź przedślubna powinna sie odbyć po daniu na zapowiedzi. Lepiej zadzwońcie i sie spytajcie, bo może faktycznie zapomniał... Ale mógł też uznać, że te karteczki załatwi sie przy spisywaniu protokołu, tyle tylko, że na zapowiedzi potrzebne są dwa tygodnie, więc jeśli macie przyjść po koniec września a ślub za miesiąc, to cos tu nie gra... a jeżeli dał Wam karteczki na zapowiedzi to powinien był dać i te do spowiedzi...
ufff... chyba troszkę zagmatwałam :oops:

kryszka - Sro Wrz 21, 2005 2:25 pm

Albo taka praktyka. Ja nie dostałam żadnej karteczki do spowiedzi, ksiądz powiedział że to sprawa mojego sumienia. :D A na zapowiedzi owszem, dostałam karteczkę.
Mika - Sro Wrz 21, 2005 8:03 pm

My dostaliśmy karteczki do spowiedzi jak byliśmy spisać protokół
gosiael - Czw Wrz 22, 2005 5:16 am

Cytat:
przy przyjmowaniu dokumentów ksiądz powinien był Wam wydac karteczki na zapowiedzi i jednoczesnie karteczki do spowiedzi, jako że pierwsz spowiedź przedślubna powinna sie odbyć po daniu na zapowiedzi. Lepiej zadzwońcie i sie spytajcie, bo może faktycznie zapomniał...


Nie zapomniał. Ta sprawa dwóch spowiedzi przed slubem i karteczek do spowiedzi, to klasyczny przykład tzw. "prawa powielaczowego" tzn. czegoś co nie ma formalnego umocowania w przepisach. Przepisy kościelne mówią tylko usilnym zalecniu by narzeczeni się wyspowiadali [np. Kodeks Prawa Kanonicznego Kanon 1065 par.2]. A jest rzeczą ksiedza w jaki sposób to zaleca. W niektórych parafiach [jesli nie w większosci] tak sie utarło, że "usilnie się zaleca" przy pomocy dwóch karteczek.Ale jesli ktos był raz u spowiedzi, to jego małżeństwo jest tak samo owocne...

Pozdrawiam

Gosia

Pusiak - Czw Wrz 22, 2005 9:49 am

Aha :) No to sprawa jest jasna, ale na miejscu narzeczonych i tak bym sie upewniła, żeby potem nie było zaskoczenia :)
Kot - Pią Wrz 23, 2005 9:37 am

Byłam wczoraj na Olechowie po zaświadczenie o sakramencie bierzmowania. Udało mi się zastać księdza w kancelarii, wszystko pięknie, wypisał odpowiednie zaświadczenie, włożył w kopertę i miło porozmawiał... w domku otwieram kopertę i niby ok tylko czemu napisał że przyjęłąm imię Magdalena skoro ja wiem że Kinga :smut:
joanna_25 - Pią Wrz 23, 2005 9:54 am

:shock:
jakie karteczki na zapowiedzi?
co to jest?pierwsze słyszę.Ksiądz wziął kasę za zapowiedzi i ślub ale nic nie mówił o żadnych karteczkach ani o spowiedzi.Kazał przyjść tylko spisać protokół za jakiś czas.

Kot - Pią Wrz 23, 2005 10:03 am

Jeśli bierzecie slub w kosciele, który jest waszą parafią to żadnych karteczek na zapowiedzi nie dostajecie. Jesli ?lub jest w parafii jednego z narzeczonych to dostaje się karteczkę z prośbą do drugiej parafi o wygłoszenie/ wywieszenie zapowiedzi.
joanna_25 - Pią Wrz 23, 2005 10:07 am

Ufff! Kot-ku uspokoiłaś mnie.Bo już się bałam że coś znowu nie tak. :roll:
Kot - Pon Paź 03, 2005 4:18 pm

W piątek wraz z naszymi świadkami idziemy spisać akt ślubu :shock: Boże jak to zleciało sama nie wiem kiedy....
tysia - Sro Lis 16, 2005 11:00 am

mam małe pytanko
mamy ślub w innej parafii niż moja i mojego ukochanego (mamy taką samą). czy po to zezwolenie na ślub w innej parafii mamy iść 3 miesiące przed czy możemy wcześniej? czy może iśc tylko mój partner żeby nie było wiadomo że ja tez jestem z tej parafii? czy oni pytają skąd jest ta druga ooba, z jakiej parafii? boje się trochę problemów bo ta nasza parafia to zdziera strasznie kase i robi problemy. a czy te zapowiedzi załatwia się za jednym razem z tym pozwoleniem? a jeśli my jesteśmy z tej samej parafii to czy musimy płacić za nas dwoje czy tylko za jedną oosobe?

kryszka - Sro Lis 16, 2005 11:13 am

tysia napisał/a:
mam małe pytanko
mamy ślub w innej parafii niż moja i mojego ukochanego (mamy taką samą). czy po to zezwolenie na ślub w innej parafii mamy iść 3 miesiące przed czy możemy wcześniej?

Możecie wcześniej.

czy może iśc tylko mój partner żeby nie było wiadomo że ja tez jestem z tej parafii?

Może iść tylko jedna osoba. Zasada jest taka, że uzyskuje się pozwolenie z parafii młodego lub młodej.

czy oni pytają skąd jest ta druga ooba, z jakiej parafii? boje się trochę problemów bo ta nasza parafia to zdziera strasznie kase i robi problemy.

Owszem, ksiądz może się zapytać gdzie jest druga parafia.

a czy te zapowiedzi załatwia się za jednym razem z tym pozwoleniem?

Na zapowiedzi musisz dostać karteczkę z parafii, w której bierzesz ślub. Więc dopiero jak to będziesz miała idziesz do swojej z tą karteczką. Przynajmniej tak było u nas.

a jeśli my jesteśmy z tej samej parafii to czy musimy płacić za nas dwoje czy tylko za jedną oosobe?

A licho wie. :roll: Pójdziecie to się pewnie dowiecie.

rorrim - Wto Sty 10, 2006 11:07 am

Mam wiadomość w sprawie wazności aktów urodzenia wydanych jeszcze w PRL-u:

- jeśli ktoś urodził się w Łodzi - nie ma sprawy jego "stary" akt zostanie w USC przyjęty,
- jeśli ktoś urodził się gdzie indziej - niestety musi uzyskać nowy akt urodzenia ze swojego miejsca urodzenia.

Mnie czeka wyprawa do Brzezin.

kryszka - Wto Sty 10, 2006 11:16 am

Rorrim, a skąd masz tą informację? Zmieniły się przepisy USC?
rorrim - Wto Sty 10, 2006 11:26 am

Informację powyższą otrzymałam od kierownika USC na Piłsudskiego 100 w ubiegły czwartek.
szczako - Pon Sty 23, 2006 12:09 pm

mam siweze wiadomosci dotyczace oplat za dokumenty z usc.

20 zl za znaczki skarbowe przy zalatwianiu skroconego aktu urodzenia.
75 zl za dokumenty slubne (to, co nalezy dostarczyc do kosciola).

kryszka - Pon Sty 23, 2006 1:00 pm

Czyli nic nowego. :wink:
szczako - Pon Sty 23, 2006 5:28 pm

no faktycznie. a ja sie chcialam pochwalic, ze sie czegos dowiedzialam ... :D
bajeczka - Pon Sty 23, 2006 8:39 pm

Dobrze wiedziec, że nie bylo podwyżek ;)
Lukasz - Wto Sty 31, 2006 9:13 am

Jak zaczalem czytac ten temat to troche jeszcze rozumialem ale teraz juz niespecjalnie :(
Juz mamy blizej niz 3 miesiace do slubu czyli juz powinnismy zaczac zalatwiac te sprawy tak?
Bylbym wdzieczny jak opisalybyscie mi to jeszczeraz jak krowie na granicy co mam zrobic i gdzie isc.
Urodzilem sie w Zgierzu.

Chrzest, komunia, bierzmowanie: Sw. Katarzyny Zgierz- tu sie pobieramy tez.

Mam juz zaswiadczenie z Parafii gdzie jestem zameldowany ze mozemy sie pobrac w Sw. Katarzyny. Wystarczy nam jeden taki papierek jak to okreslil proboszcz w Sw. Katarzynie.
Mamy zaswiadczenie o naukach przedmalzenskich wydane w liceum.
Mamy sie jeszcze zglosic na jakies nauki dodatkowe ale nie wiem jakie i czy juz na to isc.

Teraz tak. Co dokladnie z tymi USC, tam mam sie teraz zglosic po odpisy aktu urodzenia i zalatwiac slub? (bedzie konkordatowy)

Kasia jak przeczytalem z waszych postow musi sie zglosic na Pilsudzkiego po odpis aktu urodzenia i mamy to razem zlozyc w USC u mnie w Zgierzu tak?

Pomozcie blagam!!!

A jeszcze pytanie czy ja musze te wszystkie odpisy zalatwiac jak mialem wszystkie sakramenty w Kosciele w ktorym sie pobieramy?

Z gory dzieki, sory za bledy ewentualne i niescislosci ale juz mi sie wszystko dokladnie wymieszalo. :(

kryszka - Wto Sty 31, 2006 9:28 am

Lukasz napisał/a:
Juz mamy blizej niz 3 miesiace do slubu czyli juz powinnismy zaczac zalatwiac te sprawy tak?
Możecie, będziecie mieć z głowy, niż czekając na ostatnią chwilę.

Mamy zaswiadczenie o naukach przedmalzenskich wydane w liceum.
Jeśli w kościele, w którym bierzecie ślub wystarcza takie zaświadczenie to ok.

Mamy sie jeszcze zglosic na jakies nauki dodatkowe ale nie wiem jakie i czy juz na to isc.
Zapewne do poradni przedmałżeńskiej, chyba że nie honorują zaświadczenia o naukach z liceum. Idźcie już, bo zależnie od poradni/kościoła może to trochę trwać, a i terminy mogą wam nie pasować.

Kasia jak przeczytalem z waszych postow musi sie zglosic na Pilsudzkiego po odpis aktu urodzenia i mamy to razem zlozyc w USC u mnie w Zgierzu tak?
Kasia, jeśli urodzona w Łodzi to na Piłsudskiego, Ty w Zgierzu.

A jeszcze pytanie czy ja musze te wszystkie odpisy zalatwiac jak mialem wszystkie sakramenty w Kosciele w ktorym sie pobieramy?
Gwoli ścisłości - załatwia się tylko odpis aktu chrztu, pozostałe sakramenty są opisane na tym odpisie.
Zależy od kościoła w którym ślubujecie - może się okazać ze nie będzie potrzebne, ale może się też okazać, że jednak jest potrzebny ten odpis do jakiś dokumentów do wczepienia w papierki ślubne. :roll: Musisz się zapytać.

Lukasz - Wto Sty 31, 2006 9:33 am

Dzieki Kryszka troche jasnieje mi w glowie :) .
Kurde gdybym tak jeszcze nie pracowal do 16, w domu jestem na 17 i zalatwiaj tu cos, chyba bede musial obmyslic co i gdzie i wziac wolny dzien.

rorrim - Wto Sty 31, 2006 11:45 am

Łukasz, ja mam ślub tak samo ja Wy i już wszystkie papierki pozałatwiałam.
We wtorki i czwartki urzędy pracują dłużej z reguły to 17 to może wtedy spróbujesz.

Jeśli chodzi o poradnię przedmałżeńską, bo to chyba Wam zostało to polecam moją - wystarczy jedno spotkanie. Jeśli chcesz prześlę Ci namiary na priv.

gosiaczek - Wto Sty 31, 2006 11:48 am

?eby to jeszcze kancelarii parafialnych dotyczyło...
rorrim - Wto Sty 31, 2006 11:51 am

gosiaczek napisał/a:
?eby to jeszcze kancelarii parafialnych dotyczyło...


Gosiu - co ma dotyczyć kancelarii parafialnych?

kryszka - Wto Sty 31, 2006 11:56 am

Pewnie godzin otwarcia kancelarii. :wink:
Lukasz - Wto Sty 31, 2006 12:09 pm

Dzieki rorrim, my mamy sie zglosic na dodatkowe nauki bo zaswiadczenia mamy z liceum.
Rozmawialismy wczesniej z proboszczem jak rezerwowalismy termin w wakacje ale jakos tak zeszlo od tamtego czasu.

Musze zobaczyc czy USC w zgierzu w sobote pracuje.
Bo inaczej nie damy rady, moja Kasia do 19-20 czasem pracuje. :(

gosiaczek - Wto Sty 31, 2006 12:35 pm

Tak, chodziło o godziny pracy kancelarii. Przepraszam za nieścisłość.

Wg informacji na stronie parafii kancelaria Katarzyny pracuje w godzinach 15-17, codziennie, oprócz sobót. Tel. 716 33 18


Parafia św. Katarzyny

rorrim - Wto Sty 31, 2006 12:45 pm

Gosiu, masz rację to są standardowe godziny pracy kancelarii. Ale myślę, że można telefonicznie w wyjątkowych przypadkach umówić się na inną godzinę.
Lukasz - Pon Lut 06, 2006 8:54 am

No w Kancelarii juz bylem, proboszcz w Katarzynie jest calkiem spoko, rozmawia sie z nim jak z "normalnym" czlowiekiem zupelnie nie tak jak w mojej parafi Rozancowej w Zgierzu tez.
W tym tygodniu Kasia idzie zlozyc podanie o wydanie odpisu aktu urodzenia.
Nie wiecie moze w jakich godzinach jest otwarty USC-Centrum na Widzewie?
Normalnie od 8-16 a wtorek, czwartek do 17?

Ja tez w tym tygodniu sie zglaszam do USC Zgierz po odpis aktu urodzenia.

Okazuje sie ze jak mialem wszystkie sakramenty w Kosciele w ktorym sie pobieramy to juz nie trzeba odpisu chrztu ani bierzmowania.

kryszka - Pon Lut 06, 2006 9:02 am

Lukasz napisał/a:
Nie wiecie moze w jakich godzinach jest otwarty USC-Centrum na Widzewie?
Normalnie od 8-16 a wtorek, czwartek do 17?

Nie pamiętam. To jest telefon do tego USC: 638-53-03.




I jeszcze sprostowanie: odpisy bierzmowania nie są potrzebne! Bierzmowanie jest zaznaczone na odpisie aktu chrztu. :)

rorrim - Pon Lut 06, 2006 9:46 am

USC na Widzewie
Wtorki, czwartki do 17.

Lukasz - Pon Lut 06, 2006 11:27 am

Dzieki Rorrim, tak myslalem, pewnie zaczynaja od 9 i do 17 :) .
Kasia chyba podjedzie jednak od rana przed praca.

pidzamka81 - Sro Lut 08, 2006 11:46 pm

Łukasz ja bede brala slub w rozancowej wlasnie 9 wrzesnia. MOwisz ze ten proboszcz taki straszny???? Hehe niezle mnie nastraszyles:D:D:D.

My musimy zrobic nauki przedmalzenskie bo moj Maciek nie chodzil na religie w liceum i nie ma tego zaswiadczenia... Ale mysle ze na nauki mamy jeszcze czas.
A powiedzcie mi moi mili czy za nauki to cosik sie placi czy nie?

My zalatwilismy termin telefonicznie z proboszczem z rozancowej, powiedzial ze termin zaklepany i mamy zglosic sie ze wszystkimi papierkami w po 9 czerwca.

A gdzie planujecie wesele?? Bo my w lokalu Route One na Ozorkowskiej.

POzdrawiam

kryszka - Sro Lut 08, 2006 11:54 pm

pidzamka81 napisał/a:
A powiedzcie mi moi mili czy za nauki to cosik sie placi czy nie?

Istnieje cały dział poświęcony naukom :arrow: http://www.forum.wesele-lodz.pl/viewforum.php?f=5


pidzamka81 napisał/a:
A gdzie planujecie wesele?? Bo my w lokalu Route One na Ozorkowskiej.

To nie ten wątek. Proponuję priv albo poszukać tej odpowiedzi samemu na forum.

misia-misia - Czw Mar 02, 2006 10:22 am

Ja mam pytanie bo akurat jest mi to potrzebne. Chciałabym wiedzieć ile ważny jest akt chrztu?Czytam rózne strony o ślubach na necie, min. o sprawach kościelnych na naszym forum i nadal nie wiem... :shock: Informacje jakie się pojawiają to raz 6 miesięcy a raz 3 miesiące...Więc jak jest faktycznie. Za pół roku mam slub i chciałam teraz wyciągnąć akt chrztu ale jeśli okaze się ze będzie za wcześnie i przepadnie....W notesie mam zapisane ze juz w tym miesiącu powinnam dac na zapowiedzi i dostarczyć akt chrztu :? Co mam robić?
Czytam wasze posty i już się w tych informacjach pogubiłam. Zresztą najwięcej danych dotyczy USC.
Dlatego tez jesli ktoś wie z praktyki jak jest faktycznie to prosze o info :)
P.S. Nie dawajcie mi linków do stron na których co nie co pisze, bo już tyle ich przejrzałam a i tak jestem w kropce :wink:

kryszka - Czw Mar 02, 2006 10:25 am

Misiu, rozbieżności wynikają właśnie z faktu, że w różnych parafiach jest różnie. Musisz się dowiedzieć jak jest właśnie u ciebie.
W Łodzi w jednym kościele akt jest ważny 1 miesiąc, w innym 3 miesiące, a jeszcze w innym nawet właśnie 6 miesięcy. :roll: U mnie w kościele nawet na tablicy informacyjnej było napisane jedno, a ksiądz mówił co innego.

misia-misia - Czw Mar 02, 2006 10:31 am

Serdzeczne dzięki Kryszka za wyjaśnienie :graba:
To ja wybiorę się do księdza i zobacze jak jest u mnie. Ale wydaje mi się, że to jednak 6 m-cy...bo przecież z powietrza nie wziął się w kalendarzu wpis o dostarczeniu aktu i daniu na zapowiedzi :wink:

gosiaczek - Czw Mar 02, 2006 11:43 am

Misiu, mnie też uczyli na naukach, że 6 miesięcy. Ale nie dostarczalismy tego tak wcześnie, bo chcieliśmy załatwić wszystko - akty chrztu, zapowiedzi, dokumenty cywilne i protokół - za jednym zamachem. A tu wiążąca jest data ważności dokumentów z USC - 3 miesiące i ani dnia dłużej.
misia-misia - Czw Mar 02, 2006 12:27 pm

Ja rozumiem że tak jest najprościej, bez dodatkowego chodzenia, donoszenia dokumentów...tylko wiecie "co ksiądz to obyczaj..." :lol: i jeśli ksiądz stwierdził (jak sobie to zanotowałam to chyba tak było :shock: a moze mi sie przyśniło :shock: :shock: ) że skoro biorę slub w sierpniu to tak mnie jwięcej na poczatku, no...w połowie marca nalezałoby dac na zapowiedzi i dostarczyć akt chrztu...
Kurcze mam nadzieję że mi się to faktycznie nie przyśniło no i info nie jest wyssane z palca :wink:
Kto nie ma w głowie ten ma w nogach... mądre powiedzenie :graba:

Dotka - Pią Mar 03, 2006 2:25 pm

Ja pamiętam, że nasze papiery ważność miały do 3 miesięcy.
Agnesia - Pon Mar 27, 2006 7:09 pm

Byliśmy dzisiaj w USC i p. kierownik powiedziała, że po zaświadczenie mamy zgłosić się w przyszły poniedziałek.
Czy ktoś się może orientuje, czy można np. w piątek, czy jak termin jest na pn, to nie ma zmiłuj i trzeba czekać do pn?

kryszka - Pon Mar 27, 2006 8:56 pm

Nie radzę iść przed terminem, chyba że będziecie akurat w okolicy. A może wystarczy telefon? O ile udzielają takich informacji przez telefon...
Agnesia - Wto Mar 28, 2006 5:40 pm

Tak też myślałam, żę nie ma co wcześniej wybierać się. W końcu to tylko urząd...
misia-misia - Sro Kwi 19, 2006 8:42 pm

Dużo ciekawych informacji jest w tym temacie...
Jestem teraz na czasie z całą tą papierkową robotą i powiedzcie mi czy dobrze zrozumiałam to co napisałyście.

U mnie sprawa wygląda tak:
:arrow: ja jestem z Czestochowy więc w USC moim załatwiam mój akt urodzenia
:arrow: mój S. jest z Łodzi więc on swój załatwia na Piłsudskiego 100
:arrow: dalej... ten papierek w 3 kopiach za 75 zł ! będziemy załatwiali u mnie w USC bo u mnie jest ślub (dodam tylko ze u mnie jest tylko jeden USC a nie jak w Łodzi kilka więc nie bedzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego :wink: )

Czy dobrze to zakumałam?

Potem te 3 kopie rozejdą się po świecie czyli: 1 dla nas do rączki, 1 dla parafii gdzie odbył się ślub, jedna do USC tak?Ale do którego USC?? Mojego w Czestochowie czy do Łodzi też trafi...
Tego juz chyba nie zakumałam... Pomocy.... :zdziwko:

kryszka - Sro Kwi 19, 2006 8:50 pm

misia-misia napisał/a:
:arrow: ja jestem z Czestochowy więc w USC moim załatwiam mój akt urodzenia
:arrow: mój S. jest z Łodzi więc on swój załatwia na Piłsudskiego 100

Jeśli obydwoje się w tych miastach urodziliście to tak.

:arrow: dalej... ten papierek w 3 kopiach za 75 zł ! będziemy załatwiali u mnie w USC bo u mnie jest ślub (dodam tylko ze u mnie jest tylko jeden USC a nie jak w Łodzi kilka więc nie bedzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego :wink: )

Byle to było USC któregoś z narzeczonych, nie ma znaczenia gdzie ślub.

Potem te 3 kopie rozejdą się po świecie czyli: 1 dla nas do rączki, 1 dla parafii gdzie odbył się ślub, jedna do USC tak?Ale do którego USC?? Mojego w Czestochowie czy do Łodzi też trafi...

Jedna kopia zostaje w kościele, drugą dostaniecie wy po podpisaniu w kościele, trzecią ksiądz wyśle do USC - tego USC, pod który podlega kościół.

misia-misia - Sro Kwi 19, 2006 9:14 pm

Kryszka serdecznę dzięki za wyjaśnienie
Już teraz wiem o co w tym biega... :lol:

magda81 - Pią Kwi 21, 2006 6:19 pm

mamy juz odpisy aktu urodzenia z urzedu, tylko wyjdzie ze ponad trzy miesiace ...
wystawione 14 kwietnia..a slub 15 lipca...chyba nie beda robic problemow :)

gosiaczek - Nie Kwi 23, 2006 5:05 pm

A czy to ma znaczenie w przypadku aktu urodzenia? Akt urodzenia dostarczasz, żeby urząd wystawił dokument stwierdzający brak przeszkód do zawarcia małżeństwa. I dopiero na nim jest dokładnie napisane, do kiedy jest ważny.
kryszka - Nie Kwi 23, 2006 9:01 pm

Zależy. W jednym USC może być bardzo stary akt urodzenia (sprzed 20 lat np.), w innym musi być świeży. Akt urodzenia jest potrzebny tylko do załatwienia formalności w USC - do papierka o przeciwskazaniu do małżeństwa, do kościoła nie jest potrzebny.
Pusiak - Pon Kwi 24, 2006 10:06 am

W moim przypadku wzięli naprawde bardzo stary akt urodzenia :) Miał chyba tyle lat co ja, albo niewiele mniej :) Troche sie tylko boczyli, że był złożony :)
Lucky - Sob Maj 27, 2006 12:48 pm

A ja w innej parafii byłam chrzczona w innej brałam komunie jeszcze w innej bierzmowanie a ślub bede brała w jeszcze innej, obecnej już :shock:

Więc gdzie mam sie najpierw udac po odbiór papierów :?:
Według mnie to wszystko powinno być w jednej parafii, wmojej że tak powiem macierzystej czyli tam gdzie byłam chrzczona, ale jak jest to pojęcia nie mam :?

anna_b - Sob Maj 27, 2006 12:59 pm

anik napisał/a:
A ja w innej parafii byłam chrzczona w innej brałam komunie jeszcze w innej bierzmowanie a ślub bede brała w jeszcze innej, obecnej już :shock:

Więc gdzie mam sie najpierw udac po odbiór papierów :?:
Według mnie to wszystko powinno być w jednej parafii, wmojej że tak powiem macierzystej czyli tam gdzie byłam chrzczona, ale jak jest to pojęcia nie mam :?


Anik masz dobrego nosa ;) Wszystkie dokumenty dotyczące wydarzeń po chrzcie, czyli komunii, bierzmowania i ewentualnego wyjście za mąż ;) są przesyłane do tzw. macierzystej parafii, czyli tej, w której miałaś chrzest. Udajesz się tylko do tej jednej parafii, a oni wydadzą Ci odpis aktu chrztu z wszystkimi potrzebnymi adnotacjami o bierzmowaniu i komunii. :lol:
Czyli musisz tylko z tych wszystkich Twoich parafii pamiętać tę jedną -> pierwszą "macierzystą" :lol: :lol: :lol:

emilkaa - Sob Maj 27, 2006 10:13 pm

dobrze to wszystko wiedziec bo ja mam chyba tak jak anik... hehehe :) :)
szczako - Pią Lip 28, 2006 11:11 am

odpisy aktów urodzenia załatwialiśmy z Michałem korespondencyjnie (W-wa i Zgierz) i już od dwóch tygodni mam oba u siebie. poszło bez problemowo.
akty chrztu z adnotacjami o bieżmowaniu też już mam (wydali od ręki, za 10 zł).
po pozwolenie na ślub w innej parafii idziemy w przyszłym tygodniu. i z tym, co na razie mamy pojedziemy do kościoła "od ślubu", żeby ustalić do dalej.
dowód nadal się nie znalazł, więc w poniedziałek idę złożyć dokumenty. trwa to miesiąc, więc odbiorę po powrocie. potem od razu do USC na Pabianickiej (skoro od ręki wydają, to wybierzemy USC Michała) i do kościoła z resztą brakujących dokumentów. to będzie trochę mniej niż 3 tygodnie przed ślubem. mam nadzieję, że się wszystko uda.
nie chcę myśleć co by było, gdyby dowód komuś zginął na miesiąc przed wyznaczoną datą ślubu ... :roll:

Megusia - Pią Lip 28, 2006 11:49 am

Nie wiem szczako, skąd u ciebie przekonanie, że wyrobienie dowodu trwa aż miesiąc. Ja w ciągu ostatnich 3 lat aż 2 razy wyrabiałam nowy dowód i za każdym razem zajmowało to ok. 2-2,5 tygodnia.
szczako - Pią Lip 28, 2006 11:52 am

to nie jest moje przekonanie, tylko informacja, ktora uzyskałam dzisiaj w Delegaturze Łódź Polesie.
zresztą mnie, w chwili obecnej dwa tygodnie nie zbawią. musieliby być w stanie wydać mi dowód z dnia na dzień, żeby coś to zmieniło.

kryszka - Pią Lip 28, 2006 1:17 pm

Wyrabiałam nowy dowód 2 miesiące temu. I czeka się właśnie 1 miesiąc na odbiór. Być może są wcześniej i trzeba dzwonić się dowiadywać, ale miesiąc to jest założenie odgórne i taki termin widnieje na karteczce odbioru.

Aha - delegatura Łódź-Górna, w innych może krócej, może dłużej.

szczako - Pią Lip 28, 2006 9:59 pm

słuchajcie, chyba się uda :)
dostałam zaświadczenie o zagubieniu dowodu (są na nim wszelkie informacje: imię, nazwisko, pesel, adres zameldowania), odbiór 28.08., ale pani powiedziała, że z tym świstkiem i innym dowodem tożsamości ze zdjęciem, powinnam załatwić sprawę w USC. więc jedziemy sprawdzić.

Pusiak - Sob Lip 29, 2006 10:19 am

W delegaturze Łódź-Widzew również czeka się na dowód miesiąc, wiem, bo wyrabiałam dowód :)
szczako - Sob Lip 29, 2006 9:39 pm

trafiłam na taką oto stronkę:
Przygotowanie do zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim.

Nikulec - Pon Lis 27, 2006 9:46 pm
Temat postu: ?lub konkordatowy a USC
Powiedzcie mi proszę czy ja coś muszę załatwić w USC biorąc ślub konkordatowy? Niektóre źródła mówią, że muszę iść zgłosić zamiar zawarcia związku małżeńskiego itp., a niektóre, że my załatwiamy wszystko TYLKO I WYŁ?CZNIE w kościele, który załatwia później wszystko za nas z USC do tygodnia po ślubie. Jak to jest naprawdę, bo ja już głupieję? Jak to wyglądało u Was?
adriannaaa - Pon Lis 27, 2006 9:56 pm

oczywisccie, ze musicie COS zalatwic w USC. Przed slubem musicie zalatwic z urzedu dla ksiedza oswiadczeniaku rzeszkud zawarcia zwiazku malzenskiego - czyli zaswiadczenie, ze nie jestescie/ nie byliscie w zwiazku malzenskim. po slubie, to juz ksiadz, ktory udzielal wam slubu zglasza do odpowiedniego USC informacje o zawarciu zwiazku malzenskiego.
szczako - Pon Lis 27, 2006 10:47 pm

zapraszam do zapoznania się z wątkiem :)
NiuniaOstry - Czw Mar 15, 2007 10:05 pm

witajcie...prosimy o pomoc.....

Bierzymy slub kokordatowy......i bylismy swiece przekonani,ze do USC nie musimy isc wcale...............To jak to jest ?? ? nic nie rozumiemy:/


Ja urodzilam sie w Gdansku [obydwoje tu mieszkamy] a Kris w Tczewie...........Nie wiem juz gdzie i co mamy zalatwic pierw z tych papierow :( HELP!

mischelle22 - Czw Mar 15, 2007 10:11 pm

A skąd ksiądz ma wiedzieć, że nie ma przeciwskazań do zawarcia takiego związku?
?lub konkordatowy to jest przecież tzw.2 w 1 - czyli cywilny i kościelny razem - tylko w kościele.
Gdybyście chcieli tylko kościelny to nie musielibyście iść do USC, ale wtedy w świetle prawa nie bylibyście małżeństwem.

NiuniaOstry - Czw Mar 15, 2007 10:18 pm

Nio tak to rozumiem.



Tzn.ze mamy isc tam i zalatwic formalnoci. a co z aktem urodzenia?
Ja urodzilam sie w Gdansku [obydwoje tu mieszkamy] a Kris w Tczewie...........Nie wiem juz gdzie i co mamy zalatwic pierw z tych papierow HELP

czyli tak:
Moj K musi poj. do Tczewa po akt urodzenia
Ja po swoj
Potem mozemy isc do USC tak?

mischelle22 - Czw Mar 15, 2007 10:41 pm

NiuniaOstry napisał/a:

czyli tak:
Moj K musi poj. do Tczewa po akt urodzenia
Ja po swoj
Potem mozemy isc do USC tak?



Tak - zgadza się.
Chyba, że załatwiacie formalności w Twoim USC to nie musisz brać od nich aktu bo mają na miejscu.

NiuniaOstry - Czw Mar 15, 2007 11:18 pm

mischelle22 napisał/a:

Tak - zgadza się.
Chyba, że załatwiacie formalności w Twoim USC to nie musisz brać od nich aktu bo mają na miejscu.


Momencik, nie zrozumialam :oops: Moj K. musi miec swoj akt z Tczewa i wtedy do USC tu,gdzie bierzemy slub- W Gdansku tak? [On ma ale z 2003 r. a wazny jest tylko 6msc prawda :/ ]

Maja_Kris - Wto Mar 27, 2007 1:33 pm

znalazłam jeszcze taki artuk.

Termin:
6 miesięcy przed wybraną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty ślubu (czasami należy tę datę potwierdzić w wyznaczonym przez księdza terminie).

3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej spisuje się protokół przedślubny. Do spisania protokołu z dokumentów potrzebne będą cztery pierwsze pozycje (patrz wyżej - wymagane dokumenty). Po spisaniu protokołu przez 2 tygodnie w parafiach młodych głoszone są zapowiedzi. Młodzi przystępują po raz pierwszy do spowiedzi. W tym samym czasie należy rozpocząć uczęszczanie na kurs przedmałżeński (kurs trwa do 10 tygodni).

Nie wcześniej niż trzy miesiące przed uroczystością należy zdobyć z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (zaświadczenie to jest ważne tylko 3 miesiące). W tym celu należy zgłosić się do U.S.C. z dowodami i skróconymi odpisami aktów urodzenia. Szczególne przypadki poznasz w rozdziale ?lub cywilny.

2 miesiące przed ślubem należy zacząć spotkania w poradni rodzinnej (mogą trwać nawet 6 tygodni).

Tydzień przed należy spisać akt ślubu. W tym celu stawiamy się z kompletem dokumentów (bez zaświadczenia o spowiedzi) w kancelarii parafialnej. Do spisania aktu ślubu zgłaszają się również dwaj świadkowie z dowodami osobistymi. Jeżeli świadkowie z jakiś przyczyn nie mogą się stawić wystarczy podać ich imiona, nazwiska, wiek oraz adresy.

Dzień przed ślubem po raz drugi przystępujemy do sakramentu spowiedzi.

W dniu ślubu należy przyjechać do kościoła na kilkanaście minut przed uroczystością. Wraz ze świadkami udać się do zakrystii. Musimy posiadać zaświadczenia o spowiedzi. Wobec świadków i księdza, który będzie udzielał sakramentu małżeństwa narzeczeni, składając podpisy, potwierdzają wolę wywarcia skutków cywilnych małżeństwa kanonicznego. Dokument podpisują także świadkowie, natomiast duchowny asystujący złoży swój podpis dopiero po zawarciu małżeństwa.

W ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego ksiądz zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Urząd Stanu Cywilnego

Po około 2 tygodniach w Urzędzie Stanu Cywilnego gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy ten może zgłosić się tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi (do dowodów wbijane są odpowiednie adnotacje).

Spontana - Sob Maj 19, 2007 9:49 pm

No to załatwiliśmy papierki :D
Nie powiem żeby obyło się bez problemów zwłaszcza w urzędzie gdzie odbiera się akt urodzenia.
Wszystko byłoby ok gdyby nie głupi komentarz urzędniczki ...
Ale od początku, nie mieszkamy w Łodzi a co za tym idzie zależało nam by załatwić to w miare szybko bo mieliśmy tydzień urlopu. Rozumiem, że obowiązują jakiś terminy i kolejność zgłoszen a kwestia zamieszkania w innym mieście nie może być dla nas usprawiedliwieniem. Na akt czeka się średnio 7 dni, zatem by wziąć ten dokument i zanieść do drugiego urzędu potrzebowalibyśmy tydzień i jeden dzień. Składając wniosek zapytałam więc grzecznie czy byłaby jakaś możliwość przyspieszenia terminu odbioru. W odpowiedzi otrzymałam pełną wypowiedź, że jest strasznie dużo klientów i że nie mają nawet kiedy poszukać tych wszystkich zgłoszeń więc jeśli mam wpisane w dowodzie, że mieszkam po za Łodzią to odnajdą mi to w przeciągu trzech godzin. To było dla mnie całkowicie zrozumiałe i stwierdziłam, że mówi się trudno... Jak wstawałam z krzesełka i miałam wychodzić to ta... urzędniczka wyjechała do mnie z tekstem: " no a po za tym, to przecież nie od wczoraj wie pani że będzie brała ślub!"
Po takim stwierdzeniu nie mogłam pozostać obojętna :zly:
W pełni opanowana (choć w duchu myślałam tak: :krzeslem: ) zmierzyłam tę kobietę wzrokiem i powiedziałam stanowczo że nie rozumiem po co te komentarze! Pani się chyba tego nie spodziewała bo totalnie zmieniła wyraz twarzy...
Poszliśmy zapłacić za mój akt (oczywiście do drugiego budynku co wg mnie jest świadectwem dezorganizacji), w tym czasie narastała we mnie złość i postanowiłam, że nie zostawie tego tak. Poszliśmy prosto do kierownika... Po rozmowie, która była tak naprawdę prośbą z mojej strony otrzymałam akt po 1,5 h :)
Dzięki temu mogliśmy od razu pojechać i złożyć dokumenty do drugiego urzędu. :D
Tam na zaświadczenie czeka się też ok tygodnia ale też udało nam się je załatwić wcześniej ;) Tak więc wszystko dobrze się zakończyło, papieki zaniesione do kościoła :hurra:
Wracając jeszcze do aktu urodzenia to jeśli chcemy by odebrał je ktoś iny niż my to potrzebne jest nasze pisemne oświadczenie (co jest normalne) i 17 zł opłaty!!( to już przesada :bredzisz: )
?yczę wszystkim powodzenia przy załatwianiu formalności urzędowych :)

gosc - Sob Maj 19, 2007 10:29 pm

Spontana ale z Ciebie twarda sztuka :mrgreen:
gratuluję tak szybkiego zaŁatwienia formalności :D

MonikaZgierz - Sro Cze 13, 2007 8:38 am

Wczoraj byłam w USC w Zgierzu i byłam bardzo miło zaskoczona. Wszystko załatwiłam w ciągu 15 minut!! Nie musiałam wyciągać żadnego aktu urodzenia. Wszystko załatwiłam w jednym miejscu. Powiedziałam, że potrzebuję dokumenty do ślubu konkordatowego, pani poprosiła dowody ode mnie i mojego Kotka i powiedziała, że chwilkę potrwa drukowanie. Potem przeczytaliśmy dokumenty, podpisaliśmy, zapłaciliśmy 84 złote (tej samej pani bez biegania po kasach czy bankach) i mamy potrzebny dokument w trzech kopiach.
Dodam, że mój Kotek chciał akt urodzenia swojego taty ( który mieszka teraz za granicą). Myśleliśmy, że będzie potrzebne jakieś upoważnienie, a Pani nam powiedziała, że skoro jest synem to nic nie potrzeba. Dodatkowo doradziła, że aby nie trzeba było tłumaczyć, to wyda nam unijny. I akt ten załatwiliśmy za darmo!!!

kryszka - Sro Cze 13, 2007 3:48 pm

Szybko trwa tam, gdzie wszystko jest wprowadzone do komputera. W Łodzi wprowadzają do bazy tylko na bieżąco oraz te dokumenty, które są wyciągane przez ludzi. Inne muszą poczekać. :roll:
Meli - Czw Cze 21, 2007 2:06 pm

Dokładnie. w Zgierzu wszystkie dane mają w komputerze, więc odpis aktu urodzenia dostaje się od ręki. Natomiast w Łodzi na ten odpis trzeba czekać obecnie ok.2 tygodni...
fiona - Pon Lip 09, 2007 11:03 am

a ja bylam dzis w USC na Widzewie i na akt urodzenia czeka sie prawie 3 tygodnie :(
na kartce gdzie sie sklada wnioski napisane ze zlozone w dniu dzisiejszym do odbioru 27.07.07 i nie ma zmiluj

EJ-ET - Pon Lip 09, 2007 11:14 am

potwierdzam powolność wykonywania zadań łódzkiego USC na Piłsudskiego Fionko...ja też czekam 3 tygodnie, nawet całe a nie prawie...
To skandal! zważywszy że archiwum jest tuż obok okienka w którym składa się podanie o odpis aktu urodzenia...
Mam tylko nadzieję że na dokumenty ślubne czeka się krócej...

hawwa - Pon Lip 09, 2007 12:45 pm

Nam sie przydarzyla sytuacja identyczna jak Spontanie. (Nam powiedziano ze za blisko 3 tygodnie mozemy odebrac zaswiadcz, podczas gdy bylismy w Polsce tylko na tydzien i potrzebowalismy jeszcze jechac po dokumenty do Gorzowa). Z ta sama uwagá zapewne od tej samej urzedniczki. Ale kiedy powiedziala, ze nie mamy nawet po co isc do Kierowniczki bo i tak nic nie zalatwimy przeszla sama siebie. Oczywiscie udalismy sie do jej przelozonej i wszystko zostalo zalatwione w 10 minut przez bardzo sympatyczná Pania kierownik.
Uwagi tej pani swiadcza tylko o jej braku kultury. A urzad powinien po prostu zatrudnic jeszcze jedna osobe do wypisywania zaswiadczen - jestem pewna ze to rozwiazaloby problem opieszalosci.
Nie moge zrozumiec dlaczego czas zalatwienia 1 papierka wydluza sie az do 3 tygodni (1 tydzien jeszcze bym zrozumiala), podczas gdy ja w swoim urzedzie w Gorzowie dostalam go od reki.

gebka - Pon Lip 09, 2007 12:55 pm

my idziemy dzisija po akty zobaczymy jak pojdzie :(
fiona - Pon Lip 09, 2007 8:58 pm

Hawwa masz racje niektore panie z tego urzedu sa przeokropne
moj narzeczony mieszka teraz w Lodzi ale urodzil sie w innym miescie oddalonym ok 100 km, zapytalam pani w okienku gdzie wydaja akty czy mozemy zalatwic to listownie wysylajac taki wniosek jakie tam leza, oburzona odpowiedziala ze to mozna recznie wypisac i ze tych wnioskow nie mozna tak sobie brac, natomiast ta ktora przyjmowala moj wniosek powiedziala zebym sobie wziela i wszystko wytlumaczyla z usmiechem

gebka - Wto Lip 10, 2007 7:41 am

Dziewczyny pomozcie bo juz sie zgubilam

ide dzisiaj wyciagnac akty urodzenia jak je odbiore to co dalej??

fiona - Wto Lip 10, 2007 9:08 am

a z tymi aktami musisz isc do kierownika USC wlasciwego dla swojej dzielnicy zeby dostac to zaswiadczenie o braku przeciwskazan do zawarcia zwiazku malzenskiego, bedziesz tam tez mowic jakie nazwisko przyjmie narzeczona/malzonka po slubie i jak sie beda nazywaly wasze dzieci tak zrozumialam tlumaczenie pani u ktorej skladalm wniosek o akt urodzenia
gebka - Wto Lip 10, 2007 9:09 am

acha super dzieki
fiona - Wto Lip 10, 2007 9:12 am

a jeszcze jedno, razem musicie isc we dwoje
zapomnialam dodac
jedna osobo tego nie zalatwi :)

gebka - Wto Lip 10, 2007 9:20 am

ale gdzie spisac w urzedzie czy po akty urodzenia bo akty wyciaga sie na widzewie a pozniej te papiery jesli ja z polesia a on z widzewa to gdzie??
lmyszka - Wto Lip 10, 2007 9:21 am

gebka wszystko w tym samym urzędzie :)
gebka - Wto Lip 10, 2007 9:33 am

to super dzieki :)
agnes - Wto Lip 10, 2007 1:19 pm

Mój M był dzisiaj w USC i dostaliśmy termin odbioru na 31.07. Zaczynam się denerwować, bo ślub mamy 1.09. Wiecie ile się czeka na zaśdwiadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku? Muszę wziąć dzień urlopu i przyjechać specjalnie do Łodzi, żeby odebrać akt urodzenie i bardzo bym chciała odebrać w tym samym dniu to zaświadczenie. Myślicie, że to jest możliwe?
gebka - Wto Lip 10, 2007 1:23 pm

ja tez ide dzisiaj i tez mam slub 1 wrzesnia :) wiec oczekujemy razem ale mnie wystaszylas ze mozemy nie zdazyc
lmyszka - Wto Lip 10, 2007 1:28 pm

na zaświadeczenie o braku przeciwskazań czeka się tydzień i tego nie obejdziecie :( żeby je wydac muszę was sprawdzić a to trwa
gosc - Wto Lip 10, 2007 2:09 pm

to ja jednak się cieszę, że wzięłam ten cywilny bo przynajmniej nie musiałam tyle łazić za papierkami :D
agnes - Wto Lip 10, 2007 2:09 pm

Imyszka, ale mnie zmartwiłaś :( A jak wygląda sprawa, czy trzeba być osobiście przy składaniu wniosku o to zaświadczenie, czy przy odbiorze?
Jeszcze jedno, moj M dowiedział się, że do złożenia tego wniosku (o braku przeszkód) nie są potrzebne akty urodzenie, jeśli zaświadczenie odbiera się w tym samym urzędzie, co akty. Jednak nie jesteśmy pewni, bo dwie urzędniczki miały oddmienne zdanie na ten temat.

lmyszka - Wto Lip 10, 2007 2:15 pm

nie wiem gdzie wy macie ten urząd ale ja miała akt urodzenbia tu samo gdzie zaświadczenie i musiałam normalnie oba dokumenty mieć, tak było w Łodzi na Piłsudskiego. a przy złożeniu musicie być razem, odebrac może jedno
Gabro - Wto Lip 10, 2007 2:17 pm

Zdążycie , Dziewczyny :) W Waszych przypadkach na długość oczekiwania ma chyba wpływ sezon urlopowy :)

Osobiście trzeba być przy składaniu oświadczeń, bo każdy swoje podpisuje w obecności kierownika usc. Odebrać może jedna osoba.

Ja też słyszałam, że jeśli o zaświadczenie ubiega się w usc właściwym do wydania odpisów aktu urodzenia, to nie trzeba go przedstawiać - przecież mają go "u siebie".

lmyszka - Wto Lip 10, 2007 2:36 pm

tak mają ale co z tego, przeciez mozna wyciagnąć i zostawic u nich po 22 zł od sztuki :razz: chciałąm zrobić bez wyciągania to Pani sprowadziła mnie na ziemię że muszę wziąć odpis i koniec
agnes - Wto Lip 10, 2007 2:44 pm

Ja walczę z urzędem na Pilsudskiego. A słyszałyści coś o terminie urzędowym 30 dni na złożenie dokumentów? Znajmoi tak mieli, ale składając dokumnety do ślubu tylko cywilnego. Mam nadzieję, że przy ślubie kościelnym, a raczej konkordatowym ten termin nie obowiązuje. Wybieram się do kancelarii katedry w sobotę i wtedy osobiście wszystkiego się dowiem. Na razie wszscy mnie straszą :-?
lmyszka - Wto Lip 10, 2007 2:53 pm

dokumenty do ślubu mają ważność 3 miesiące więc tym się nie martw :) ja akty różne wyciagałam juz w maju, więc spoko co do aktu urodzenia to jak go dostaniesz to orazu idźcie złożyć dokumenty o braku przeciwskazań i będzie dobrze :)
gebka - Wto Lip 10, 2007 5:00 pm

normalnie zachowalam sie jak rasowa blondynka :roll: ( nie obrażajac blondynek :lol: )

ja sie przeciez urodzilam w Zgierzu!!!

a akt dla A tez sie nie udalo zalatwic bo mimo ze urzedy dco 17 to kasa do 16.30 paranoja wrrrrrrrrrr

kochecka - Wto Lip 10, 2007 9:55 pm

jejku Wy mnie przeraziłyście strasznie z tym czekaniem na chociazby glupi akt urodzenia :zalamany: dzis dzwonilam do dwoch kolezanek ktore niedawno braly slub zeby sie upewnic jak to bylo u nas w sieradzkim usc, no i odetchnęłam - dają od ręki akt urodzenia :) uffff
EJ-ET - Wto Lip 10, 2007 9:58 pm

Gebko...no to miłej podróży do Zgierza :) Pocieszeniem może być szybsze uzyskanie odpisu aktu - podobnie jak u Kocheckiej.
magda26 - Sro Lip 11, 2007 8:52 am

hej,ja też w Zgierzu odbierałam swój akt urodzenia.Czekałam dosłownie minutkę :) zanim wyciągnęłam pieniążki i się podpisałam już czekał na mnie.
p.s.może dlatego było szybciutko,że miałam przy sobie swój stary z 1981r akt,zatem jak masz w domku swój to weź,z pewnością będzie łatwiej :)

lmyszka - Sro Lip 11, 2007 9:10 am

z tego co wiem to tylko w Łodzi jest z tym problem :( pewnie dlatego że łódź jest znacznie większa i więcej ludzi się o to stara
fiona - Sro Lip 11, 2007 9:19 am

dziewczyny czy ktoras z was moze mi powiedziec jak zalatwic akt urodzenia korespondencyjnie?
co nalezy przeslac do urzedu?
i czy oni to przesla na adres do korespondencji czy wysylaja na adres zameldowania?

gebka - Sro Lip 11, 2007 9:29 am

no wlasnie nie mam starego ale tata jedzie zalatwic to moze faktycznie bedzie szybciej niz tu :)
agnes - Sro Lip 11, 2007 3:24 pm

Fiona, o ile mi wiadomo, to nie da się tego załatwić korespondecyjnie (tzn. wystąpić o akt urodzenia). Mój M musiał nieźle naściemniać, bo urzędniczki nie chciały przyjąć wniosku składanego w moim imieniu. Wniosek ewentualnie może złożyć osoba spokrewniona, ale odbiór tylko i wyłącznie osobiście. Dodatkowo należy osobiście we dwoje (tylko i wyłącznie) zgłosić się do kierownika usc po zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku. Odebrać zaświadczenie mozna też wyłącznie osobiście, ale to już może być jedna osoba.
Opowieści w stylu, że osoba mieszka i pracuje w innym mieście niczego nie zmieniają. Urzędniczka impertynencko odpowiedziała, że z okazji ślubu prawo przewiduje 2 dni urlopu okolicznościowego, więc spokojnie można go wykorzystać na sprawy urzędowe :evil: bezczelne babsko, dobrze, że mnie tam nie było, bo bym pani poradziła, żeby dysponowała własnym wolnym czasem, a nie innych.
Powyższe informacje pochodzą na świeżo (z 10.07) z usc na Al.Piłsudskiego z Łodzi

gebka - Sro Lip 11, 2007 3:36 pm

w Zgierzu dostałam od reki :lol:

a A dopierona 2 sierpnia :(

hawwa - Sro Lip 11, 2007 7:51 pm

Agnes za nas zaswiadczenie o braku przeciwskazan odebrala babcia i nie bylo z tym zadnego problemu. Nawe nie potrzebowala zadnego upowaznienia. Przy skladaniu wniosku powiedzielismy tylko jej nazwisko.
fiona - Sro Lip 11, 2007 11:33 pm

zadzwonilismy do tego "pcimia dolnego" gdzie sie urodzil moj narzeczony i pani powiedziala zeby przyslac wniosek poczta i KONIECZNIE podkreslila KONIECZNIE wplacic pieniadze i wysla ten akt gdzie tylko bedziemy chcieli
jutro zaczynam dzialac w tej sprawie zobaczymy co z tego wyjdzie

czytalam gdzies jakis przepis ze akt moga odbierac rodzice dziadkowie chyba dzieci i rodzenstwo ale nie jestem pewna

a pani w USC na Pilsudskiego to mi nawet w poniedzialek mowila ze ten akt z innego miasta moga przeslac tu do Lodzi i tu bede za niego placic cos chyba krecila hmm..

pozdrawiam

kochecka - Sob Wrz 01, 2007 7:54 pm

my jakiś tydzien temu załatwialiśmy te wszystkie formalności.Baliśmy się bardzo ale nie potrzebnie, ponieważ wszystko w zasadzie załatwiliśmy od ręki.Mieliśmy stare akty urodzenia które bez problemu zostały uznane.Wszystkie zaświadczenia otrzymaliśmy od razu, na nic nie musieliśmy czekać :) i później u księdza też wszystko ekspresowo i od ręki :)
Martysia - Pią Wrz 14, 2007 2:50 pm

o rany, dla mnie sprawa formalności to jeszcze czarna magia!!! niedawno wszystko jeszcze było dla mnie kosmosem, nawet znalezienie orkiestry ale chyba wszystko da się przejść więc i z dokumentami może nie będzie tak źle:) wszystko w swoim czasie.....nie wiem tylko jak sobie to właśnie rozplanować w czasie, co kiedy załatwiać żeby nie było za późno. na razie się chyba przejdę do USC zapytać co P. musi z Włoch przywieźć bo coś czuję, że może być jazda (słyszałam już od mieszanych par, że nikt nigdy nic nie wie) a szczególnie w bardzo niezorganizowanej italii! :|
Nikulec - Wto Wrz 18, 2007 12:03 pm

Słuchajcie dziewczyny (albo raczej czytajcie uważnie), bo pewnie przyda Wam się ta informacja. Te z Was, które już są "dawno po" zapewne mogą się lekko wku.... ten tego... zdenerwować, ale inne mogą skorzystać :) Pewnie niewiele z Was o tym wie, a i ja natrafiłam na tę informację przypadkiem od uczynnej niewiasty z pewnego USC (nie powiem którego, bo siły wyższe w urzędach pewnie nie będą zachwycone takim brakiem szacunku pracowników dla złotego interesu), że w pewnym przypadku, który pewnie dotyczy wielu z Was, można uniknąć zbędnego zamieszania i dodatkowej opłaty związanych z aktami urodzenia. Otóż jeżeli oboje narzeczeni urodzili się w Łodzi, ślub odbędzie się w Łodzi i te całe zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa będą załatwiane w USC w Łodzi... to akty urodzenia w ogóle nie są potrzebne... W urzędach głośno się pewnie o tym nie mówi, a interes się kręci, ale my z narzeczonym zaoszczędziliśmy dzięki temu 44 zeta - może nie majątek, ale zawsze można wydać na coś innego ;)
gosc - Sro Wrz 19, 2007 5:07 pm

nawet jeśli tylko jedno z narzeczonych jest z Łodzi to nie musi ono zaŁatwić aktu urodzenia. W takim przypadku akt urodzenia musi przedŁożyć tylko i wyŁącznie to z narzeczonych, które jest pozaŁódzkie. My tak mieliśmy - Criss nie przedstawiŁ a ja owszem. Nikt nie robiŁ żadnych problemów.
lmyszka - Sro Wrz 19, 2007 5:15 pm

a ja płaciłąm mimo że oboje jesteśmy z Łodzi, jestem na to wściekłą i nie chodzi tu o to 44 zł ale o to ile osób przez to zostało naciągnięte przez niewiedzę a urząd się bogaci i to grubą kase zbiera przez to ( niesłusznie )
mischelle22 - Sro Wrz 19, 2007 5:22 pm

:szok: W życiu bym im nie płaciła za coś co mają u siebie.(wystarczy sprawdzić w "pokoju obok" :wink: )
Jak się zresztą pytaliśmy jakie dokumenty są potrzebne to Pani Nam powiedziała, że mąż musi tylko dowieźć akt bo nie był z Łodzi.

Dosia_Zosia - Czw Lut 07, 2008 1:30 pm

rorrim napisał/a:
Mam wiadomość w sprawie wazności aktów urodzenia wydanych jeszcze w PRL-u:

- jeśli ktoś urodził się w Łodzi - nie ma sprawy jego "stary" akt zostanie w USC przyjęty,
- jeśli ktoś urodził się gdzie indziej - niestety musi uzyskać nowy akt urodzenia ze swojego miejsca urodzenia.

Mnie czeka wyprawa do Brzezin.


Ja dzisiaj dzowniłam do USC Łódź-Górna w tej sprawie bo urodziłam się w Katowicach a w domu mam stary odpis aktu urodzenia z 1980 r. Pani powiedziała, że ona musi zobaczyć ten odpis jeżeli jest dobry to mi go przyjmą

jpuasz - Czw Lut 07, 2008 11:53 pm

Dosia_Zosia jeśli masz akt urodzenia z Polski ludowej, to Ci na pewno nie przyjmą. Jesli z Rzeczpospolitej, to zalezy z którego roku czy sie pieczątki zgadzają itd, itp

A co do wypowiedzi Rorrim, to chyba nie do końca tak. Tzn nam powiedzieli, że ja nie muszę wyciągać swojego aktu urodzenia bo:
:arrow: urodziłam się na Polesiu (szpital na Polesiu a nie miejsce zameldowania tuż po narodzeniu na Polesiu)
:arrow: obecnie jestem zameldowana na Polesiu
:arrow: ślub będzie na Polesiu
Czyli wszystko w obrębie jednego USc. Gdyby któryś z tych warunków nie był spełniony, to bym prawdopodobnie też musiaął wyciągać akt urodzenia i płacic 22 zł.

Dosia_Zosia - Pią Lut 08, 2008 7:32 pm

Ja mówiłam tej pani,że odpis jest z 1980 roku. Wyraźnie to powiedziałam. Pani odpowiedziała,że musi ten odpis zobaczyć.
555 - Pią Lut 08, 2008 7:46 pm

mnie spokojnie przyjeli akty sprzed 30 lat poza miejscem urodzenia :))
Dosia_Zosia - Pią Lut 08, 2008 8:30 pm

No to jest nadzieja :) Przejdę się do mojego Urzędu w przyszłym tygodniu, niech sobie obejrzą ten odpis. Napiszę, co powiedzieli.

[ Dodano: Wto Lut 12, 2008 1:36 pm ]
Byłam dosłownie pól godziny temu w USC, pokazałam mój odpis a pani powiedziała,że jak najbardziej mi go przyjmą. Jedynym kryterium jakim się kierowała to obecność znaczka skarbowego na odpisie. No to mam o jedną formalność mniej. :)

klarysa - Czw Lut 28, 2008 11:22 pm

a czy komus przyjeli stary odpis aktu urodzenia w usc przy pilsudskiego? bo na balutach nie chca :(
jpuasz - Pią Lut 29, 2008 9:56 am

Tak, mnie przyjęli odpis z 85 roku, ale tylko dlatego, że były spełnione 3 warunki jak juć chyba wyżej pisałam.
Po 1 urodziłam się na Polesiu.
Po 2 jestem w tym momencie zameldowana na Polesiu.
Po 3 ślub będzie na Polesiu.
A że Polesie należy do USC Centrum, czyli tego USC na Piłsudskiego, to mi przyjęli. W każdym razie ja się dowiedziałam, ze stary odpis można dac w sytuacji, jesli wszystkie 3 warunki są spełnione.

klarysa - Nie Mar 02, 2008 10:56 pm

jpuasz - dzieki. czyli musimy miec nowy :(
555 - Nie Mar 02, 2008 11:00 pm

ja sie urodzilam i mieszkam na Balutach, w USC Baluty po obejrzeniu uznali akt z 76 roku za ok, ale okazalo sie, ze termin zajety..
zalatwialismy slub w Aleksandrowie i bez zadnego problemu moj akt zostal tam przyjety, a zatem zwarunki nie zostaly spelnione.. moze duzo zalezy od widzimisie urzednikow..

jpuasz - Pon Mar 03, 2008 1:14 am

Każdemu mówią co innego, więc jak widać, trzeba próbować a jak coś "grozić" zgłoszeniem sprawy do kierownika, bo "mojej znajomej przyjęli a miałaidentyczną sytuację" :P Ja tylko mówiłam jak było u nas i jak to uzasadnili. Jak być powinno, to nie wiem :]
klarysa - Wto Mar 04, 2008 11:20 pm

w takim razie jeszcze raz sie tam przejde i nie wyjde dopoki nie pokaza przepisu zabraniajacego zlozenia starego odpisu aktu urodzenia :zly:
gosc - Wto Mar 04, 2008 11:29 pm

dla mnie kwestia dostarczenia aktu urodzenia jest co najmniej dziwna - ja musiaŁam przedstawić bo urodziŁam się w Tarnobrzegu i w tamtejszym USC jest mój akt natomiast mój mąż urodziŁ się w Łodzi i nic pokazywać ani dostarczać, ani też pŁacić nie musiaŁ. Skoro urodziŁ się w Łodzi to jego akt jest w archiwum w Łodzi i USC sobie samo sprawdziło wszystkie dane.
ZupeŁnie nie rozumiem tak różnorodnego podejścia pracowników USC do tej kwestii.

kryszka - Sro Mar 05, 2008 9:22 am

Bo to nie nowość, że różne urzędy / urzędnicy różnie interpretują te same przepisy. A inna sprawa, że burdel mają w urzędach nieziemski. :-?
MalaJu - Pią Mar 07, 2008 10:53 pm

ech, co ja bym bez Was zrobiła :) :) Dzieki Wam dowiedziałam się o odpisach aktów urodzenia. a byłby problem później, bo Mój I. jest z bardzo daleka.
Jeszcze raz, dziękuje!! :)

cosola - Czw Mar 13, 2008 8:25 pm

Nam formalności w usc udało się załatwić całkowicie bezboleśnie :) najpierw pobraliśmy akt urodzenia narzeczonego w Zgierzu (dają go od ręki), potem pojechaliśmy na Piłsudskego 100, ja nie musiałam wyciągać mojego aktu bo urodziłam się w Łodzi. Od razu podpisaliśmy dokument o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, a po tygodniu go odebrałam :)
aga25 - Czw Mar 20, 2008 1:43 pm

mecace sa te formalnosci

czyli ja najpierw musze jechac do Rzeszowa po meryke chrztu i po skrocony akt urodzena
a potem do lezajska (bo tam mamyh slub) przedstawic to ksiedzu do protokolu

a z aktem urodzeniaisc do USC w lezajsku z narzeczonym i tam zalatwiac wszystko

a kiedy trzeba isc do pierwszej spowiedzi

po protokole????
czy wystarczy miesiac orzed slubem

my jestesmy 3 miesiace przed slubem

jpuasz - Czw Mar 20, 2008 4:40 pm

Aga my byliśmy miesiąc przed ślubem, ale proponuję zacząć się "zbierać chociaż 2 miesiące przed. My tak zaczęliśmy a trafilismy do kościoła dopiero miesiąc przed :P
gosc - Pon Mar 24, 2008 12:35 am

aga25 napisał/a:
czyli ja najpierw musze jechac do Rzeszowa po meryke chrztu i po skrocony akt urodzena

nie musisz jechać, możesz zadzwonić do USC w Rzeszowie i zapytać czy możesz to wszystko zaŁatwić drogą pocztową - ja tak zrobiŁam, problemów nie byŁo - podanie wysŁaŁam pocztą a zwrotnie otrzymaŁam dokument.
aga25 napisał/a:
a kiedy trzeba isc do pierwszej spowiedzi
po protokole????
czy wystarczy miesiac orzed slubem

My poszliśmy po protokole, czyli jakieś 1,5 miesiąca przed ślubem.

MalaJu - Sro Lip 09, 2008 8:20 am

wczoraj odwiedzilismy USC na Piłsudskiego celem otrzymania zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. cała procedura trwała około 20 minut, opłata skarbowa wyniosla 84 złote, a dokument moze nawet jedno z nas (to dla tych, co nie wiedza, czy znow trzeba RAZEM) 16 lipca czyli troche ponad tydzień poźniej.
Urodziłam sie w łodzi, wiec nie potrzebowałam odpisu aktu urodzenia, wystarczył dowod. Moj narzeczony jest spoza łodzi, wiec oczywiscie odpis byl konieczny.

sistermonn - Wto Lip 22, 2008 7:53 am

U nas wszystko odbyło się bezboleśnie.
Akty urodzenia były do odbioru następnego dnia, a zaświadczenie z Bałut odbieramy dzisiaj.
Jeszcze tylko akty chrztu i koniec papierkologii :)

Emi - Wto Lip 22, 2008 2:27 pm

My właśnie odebraliśmy akty urodzenia i złożyliśmy wniosek o zaświadczenie do ślubu konkordatowego. Odbieramy je w czwartek i wtedy też planujemy zanieść wszystkie dokumenty do kościoła.
Troszkę musieliśmy się nachodzić za tymi dokumentami, byliśmy po trzy razy w każdym z USC, na Piłsudskiego i na Pabianickiej. Ale na szczęście wszystko praktycznie już załatwione - akty chrztu też już mamy :razz:

Martysia - Wto Lip 22, 2008 2:34 pm

u nas natomiast odbyło się wszystko bardzo boleśnie:)

na akt urodzenia czekałam 3 tyg., no ale to w Łodzi norma.

Mojemu P. natomiast wydali w Italii jeden zły dokument, nie zorientowaliśmy się i przetłumaczyliśmy go u tłum. przysięgłego, z którym też pojechaliśmy do USC...no i odesłali nas z kwitkiem...a już było bardzo późno...ja ryczałam, że nie zdążymy, tym bardziej, że musiałam do Krakowa wracać...no i polecieliśmy do Włoch, aby tam złożyć i przetłumaczyć pewien mój dokument, który zażądali Włosi, na podstawie którego dopiero mogli wydać ten JEGO, który jest potrzebny TU! :/ :/

oczywiście moje USC musiało mi go wydać (z wielką niechęcią), płaciłam ponad 70 zł!!! a na koniec okazało się, że wcale nie musiało tak być, że kiedyś tak było a teraz to znieśli, wina włoskich niedoinformowanych urzędników, a to małe miasteczko i kompletnie prawie nic nie wiedzieli...także dokumenty do ślubu konkordatowego odebrałam dopiero 3 tyg. temu...ale zdążyliśmy...jeszcze coś mówili, że bedzie trzeba jechać do Warszawy do Ambasady, ale obyło się...

finansowo też to drogo wyszło, plus tłumacz przysięgły prawie 380 zeta... uffff :kwasny:

myszolek - Sro Lip 23, 2008 12:04 pm

czy wystarczy pójść miesiąc przed ślubem ze wszytskim dokumentami i zaświadczeniami (usc) do kancelarii? bo czytałam że min 3 mce przed ślubem trzeba przyjść spisać protokół przedślubny?! ale jak skoro te zaświadczenia są ważne 90dni... pomocy!! bo już się martwię :-(
anna1984 - Sro Lip 23, 2008 1:53 pm

Na pewno nie wcześniej niż 3 miesiące przed. Myślę, że możecie spokojnie pójść na miesiąc przed. Po spisaniu protokołu wygłaszane są zapowiedzi i trzeba pójść do pierwszej spowiedzi, także myślę, że ten 1 miesiąc przed to już taki ostatni dzwonek, ale jeszcze nie za późno :)
myszolek - Czw Lip 24, 2008 7:13 am

właśnie dzisiaj idziemy, ale już zgłupiałam co jest mi jest jeszcze potrzebne. czy Akt urodzenia jest potrzebny tzn do Kościoła? bo żeby uzyskać zaświadczenie z USC to nie musieliśmy go mieć. dzięki za odpowiedź!
sistermonn - Czw Lip 24, 2008 7:20 am

nie trzeba do Kościoła zanosić aktu urodzenia. Wystarczy dowód osobisty.
Martysia - Czw Lip 24, 2008 9:34 am

myszolek przeczytaj sobie moją historię...my poszliśmy na 3 tyg. przed... nie martw sie
Dorotka847 - Czw Lip 24, 2008 9:37 am

Dziewczyny napiszcie mi prosze w punktach jakie dokumenty i gedzie trzeba znieśc bo zaczynam się w tym gubić :? Do slubu mniej niż 3 miesiące dam rade to załatwić bez problemów?
Dodam że jestem z poza łodzi (ale woj. łódzkie) mój narzeczony jest z łodzi a ślub będzie w mojej parafi.

sistermonn - Czw Lip 24, 2008 9:43 am

1. idziesz do swojego USC po odpis aktu urodzenia
2. Narzeczony idzie na Piłsudskiego 100 po swój odpis aktu urodzenia
3. Z tymi odpisami oboje RAZEM (obligatoryjnie) idziecie do USC w twojej miejscowości. Jeżeli jest to duże miasto idziecie do USC właściwego ze względu na położenie parafii w której bierzecie ślub. Tam składacie wniosek o wydanie zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
4. ty idziesz do swojej parafii w której byłaś chrzczona o wydanie odpisu aktu chrztu do sakramentu małżeństwa
5. to samo robi twój narzeczony w swojej parafii.

Jak skompletujecie dokumenty ( czyli zaświadczenie z USC i odpisy aktu chrztu) idziecie do twojej parafii

Wszystko to było już pisane, Wystarczy poczytać.

Emi - Pią Lip 25, 2008 11:18 am

USC
:arrow: akty urodzenia (jeśli jesteś z Łodzi, to musisz je zamówić i odebrać na Piłsudskiego 100) - cena 22zł za 1 akt
:arrow: z aktami urodzenia oraz z dowodami osobistymi udajecie się do USC w dzielnicy twojej lub narzeczonego i tam prosicie o dokumenty do ślubu konkordatowego - jest to zapewnienie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (koszt tego to 84zł).

Kościół - parafie
:arrow: w parafii, gdzie byliście chrzczeni musicie odebrać akty chrztu (cena zazwyczaj "co łaska")
:arrow: jeśli ślub bierzecie w kościele, który nie jest parafią ani twoją ani twojego narzeczonego, to musicie z jednej z waszych parafii pobrać zgodę na przeprowadzenie ślubu w parafii innej

Kościół, w którym bierzecie ślub. Musicie mieć ze sobą:
:arrow: dowody osobiste
:arrow: świadectwa ukończenia religii ze szkoły średniej
:arrow: świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich
:arrow: akty chrztu z adnotacją o bierzmowaniu
:arrow: 3 kopie zaświadczenia z USC o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa
:arrow: zgodę na przeprowadzenie ślubu w parafii innej niż obojga narzeczonych (jeśli taka sytuacja ma miejsce)

Jak dostarczycie te dokumenty do Kościoła w którym bierzecie ślub, to będziecie mogli spisać protokół przedmałżeński. Wtedy dostaniecie od księdza:
:arrow: karteczkę do spowiedzi
:arrow: karteczkę na zapowiedzi

Z tymi karteczkami będziecie musieli się udać do waszych parafii i po wygłoszeniu zapowiedzi odbieracie zaświadczenie i udajecie się znowu do Kościoła w którym bierzecie ślub - spisujecie wtedy akt małżeństwa.

Mam nadzieję, że nic nie pomyliłam :-)

Malwina_łódź - Pią Lip 25, 2008 1:09 pm

Sporo tych formalności do załatwienia. Dobrze, że ktoś zebrał to wszystko do kupy :-)
szept - Sob Lip 26, 2008 3:44 pm

Wszystko się zgadza,Emi.
Ponieważ oboje z narzeczonym jesteśmy z tej samej dzielnicy, wszystkie dokumenty mieli u siebie i akty urodzenia nie były potrzebne.

A jeśli chodzi o karteczki do spowiedzi,to ksiądz ich nie dał.

Powiedział,że jeżeli ktoś podchodzi poważnie do sakramentu ślubu i mszy,podczas której sobie go udzielimy,to pójdzie do spowiedzi sam z siebie i będzie ona szczera. I stempelek nie jest potrzebny.

A jak ktoś chce oszukiwać,to oszuka i podpisaną karteczkę przyniesie. Więc ta karteczka nie jest żadnym miernikiem. Zgadzam się z nim.

Emi - Nie Lip 27, 2008 9:31 am

no to jakiś bardzo fajny ksiądz musi być :) bardzo racjonalnie podchodzi do wszystkiego. również się z nim zgadzam.
Pusiak - Czw Sie 28, 2008 11:48 am

Dorotka847 napisał/a:
Dziewczyny napiszcie mi prosze w punktach jakie dokumenty i gedzie trzeba znieśc bo zaczynam się w tym gubić :? Do slubu mniej niż 3 miesiące dam rade to załatwić bez problemów?
Dodam że jestem z poza łodzi (ale woj. łódzkie) mój narzeczony jest z łodzi a ślub będzie w mojej parafi.


Spis - w punktach - znajduje się w pierwszych kilku postach tego tematu.
Po drugie zdążysz, te dokumenty są ważne 3 m-ce od daty wystawienia, więc i tak z reguły nie załatwia się ich wcześniej, bo protokół spisywany jest z reguły koło miesiąca przed uroczystością, więc wcześniej jak 3 m-ce przed ślubem to i tak nie miałoby sensu załatwianie papierków :)

ppola - Sro Wrz 10, 2008 2:15 pm

No dobra pewnie przynudzam ale przeczytalam wszystko i mimo to nie moge zrozumiec - fakt jestem blondynka przyznaje sie bez bicia;)
Jestem z mazowsza, moj M jest spod Łodzi, ślub planujemy w samej Łodzi.
wiem ze potzrebna jest licencja, wiem jakie dokumenty ale jak juz je wyciagniemy to co spowrotem do mojego albo jego USC czy tego co parafia slubna?

No i po jakiego czorta swiadectwo z religii szczerze mowiac nie posiadam ani jednej kopii swiadectwa maturalnego bo nadal sa w rejestrach UŁ ;)

kryszka - Pią Wrz 12, 2008 7:52 am

ppola napisał/a:
jak juz je wyciagniemy to co spowrotem do mojego albo jego USC czy tego co parafia slubna?

Do USC jednego z narzeczonych.
Dopiero po ślubie po odpis aktu małżeństwa idziecie do USC właściwego dla kościoła, w którym był ślub.

ppola napisał/a:
No i po jakiego czorta swiadectwo z religii szczerze mowiac nie posiadam ani jednej kopii swiadectwa maturalnego bo nadal sa w rejestrach UŁ ;)

?wiadectwa nie są wymagane do zawarcia związku małżeńskiego. Jedynie do czego mogłyby być potrzebne to do załatwienia nauk przedmałżeńskich, jeśli kościół uznaje nauki na religii w szkole. Jeśli nie, to świadectwo nie jest potrzebne i musicie odbyć kurs przedmałżeński.

ppola - Pią Wrz 12, 2008 8:08 am

Bardzo dziekuje. Potzrebowalam wlasnie takiego usystematyzowania :)
podusiek - Sro Paź 08, 2008 3:22 am

witam czytam i czytam ale niestety nie znalazłam odpowiedzi na to jak postąpić w mojej sytuacji z tymi formalnosciami to znaczy dokladniej chodzi mi o akt urodzenia czy po odpis mam sie udać po niego tam gdzie się urodzilam czy tam gdzie jestem zameldowana i czy ten dokument jest bezwzglednie wymagany przy wydaniu zaswiadczenia o braku przeszkod do zawarcia zwiazku
sistermonn - Sro Paź 08, 2008 6:45 am

podusiek, odpis aktu urodzenia jest niezbędny. Jeżeli jesteś z Łodzi odpis dostaniesz w USC Łódź Widzew na Piłsudskiego 100, jeśli nie z łodzi to w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia
podusiek - Sro Paź 08, 2008 7:22 pm

Dziękuje serdecznie za szybką odpowiedz pozdrawiam :)
justinaa - Pon Paź 13, 2008 9:33 pm

ok zapowiedzi juz poszły, ale żeby pójść spisać protokól potrzebujemy jeszcze karteczki od spowiedzi, si?
izunia_82 - Wto Paź 14, 2008 11:18 am

Do spisania protokołu nie potrzebujecie karteczek do spowiedzi.
skalimonka - Pią Gru 05, 2008 7:10 pm

Dziewczyny, powiedzcie mi jedna rzecz. Jak udam sie do USC z aktem urodzenia, po to zaswiadczenie o braku przeciwwskazan do zawarcia malzentwa, to po wplaceniu oczywiscie :) oplaty skarbowej, otrzymam ten papier od reki, czy musze sie jeszcze raz fatygodwac do urzedu po to za jakis czas?
lmyszka - Pią Gru 05, 2008 7:12 pm

skalimonka to wszystko zależy od urzędu ale raczej w każdym się czeka i nie uniknie się kolejnej wizyty, jako że muszą sprawdzić czy nie ma rzeczywiście przeciwskazań do ślubu, a od ręki tego nie sprawdza czy nie masz np gdzieś męża :)
skalimonka - Pią Gru 05, 2008 7:22 pm

Dziekuje za szybka odpowiedz. Choc troszke mnie to dziwi, poniewaz wiem, ze jak zalatwia sie (na podstawie wiedzy ze slubu znajomych) slub cywilny, to wystarczy tylko raz pojsc i zalatwia sie wszystko za jednym zamachem rezerwujac termin. Ale juz chyba rozumiem... oni w razie cywilnego slubu sprawdzaja sobie w miedzy czasie czy nie ma przeciwwskazan i nie musza wydawac Ci tego swistka, a jak jest koscielny musza wydac na to papier....ehhh ta biurokracja
cisza - Pon Sty 12, 2009 10:29 am
Temat postu: Formalności Kościelne.
Witam.
Czy może mi ktoś powiedzieć na ile przed trzeba zacząć załatwiać papiery do kościoła i jakie są potrzebne.
Pozdrawiam

edit: przeniosłam Twój post do istniejącego wątku. Proszę korzystać z wyszukiwarki i nie powielać tematów.
Pusiak

kryszka - Pon Sty 12, 2009 1:27 pm

Wszystko jest napisane na pierwszej stronie tego wątku i pewnie jeszcze nie raz powtórzone w poźniejszych postach, nawet kilka postów nad Twoim.

Proszę najpierw czytać, a potem zadawać pytania.

agunia84 - Nie Lut 15, 2009 10:09 pm

skalimonka napisał/a:
Dziewczyny, powiedzcie mi jedna rzecz. Jak udam sie do USC z aktem urodzenia, po to zaswiadczenie o braku przeciwwskazan do zawarcia malzentwa, to po wplaceniu oczywiscie :) oplaty skarbowej, otrzymam ten papier od reki, czy musze sie jeszcze raz fatygodwac do urzedu po to za jakis czas?



My dostaliśmy zaświadczenie od ręki.

spray - Czw Mar 12, 2009 12:46 pm

Dziewczyny ile szykować pieniędzy za odpis aktu chrztu?? Słyszałam, że "co łaska" ale ile to jest "co łaska", tak mniej więcej? Nie chcę się ośmieszyć, a tym bardziej zbankrutować...
MalaJu - Czw Mar 12, 2009 12:52 pm

ja dałam... 10zl ;P bo tyle mi powiedziano, jako ze nie byla to moja parafia.
Tajgete - Czw Mar 12, 2009 2:12 pm

Nam w Wojtka parafii pani od razu powiedziała "kosztuje 10 zł" ;P
agunia84 - Czw Mar 12, 2009 2:17 pm

Mój K. dał 20 zł, ale ksiądz lekko się zdziwił i powiedział, że zapowiedzi kosztują 100 zł.
MalaJu - Czw Mar 12, 2009 2:21 pm

halo, halo, tu nie chodzi o zapowiedzi tylko o odpis Chrztu! to dwie zupelnie rozne sprawy.... :/
Tajgete - Czw Mar 12, 2009 2:41 pm

My za zapowiedzi (ale to już inny kościół, bo Wojciech w sumie ma trzy "swoje parafie" - inna od chrztu, inna od bierzmowania, inna teraz) płaciliśmy 70 zł.
agunia84 - Czw Mar 12, 2009 2:49 pm

MalaJu napisał/a:
halo, halo, tu nie chodzi o zapowiedzi tylko o odpis Chrztu! to dwie zupelnie rozne sprawy.... :/


Chodziło mi, że K. dał 20 zł za odpis aktu chrztu. :oops:

spray - Pią Mar 13, 2009 2:27 pm

Dziękuję za info w sprawie odpisu aktu chrztu. Dzisiaj to załatwiliśmy i tego "co łaska" daliśmy 20 zł :)

Jeszcze jedno pytanie.
Z tego wątku dowiedziałam się, że jeżeli młodzi są z Łodzi i ślub jest w Łodzi to przy załatwianiu w USC poświadczenia o braku przeszkód, to nowe odpisy aktów urodzenia nie są konieczne. Czy któraś z Was załatwiła to bez odpisów? Ze starego aktu urodzenia??
Bardzo Was proszę o info, gnębi mnie to strasznie, a w pn chcę to już załatwić.

Tissaia - Pią Mar 13, 2009 2:40 pm

spray napisał/a:
Dziewczyny ile szykować pieniędzy za odpis aktu chrztu?? Słyszałam, że "co łaska" ale ile to jest "co łaska", tak mniej więcej? Nie chcę się ośmieszyć, a tym bardziej zbankrutować...


Eee... pieniędzy? Na Ogrodowej ksiądz mi wypisał za friko. Nawet nie było rozmowy o żadnych "co łaska" :)

spray - Pią Mar 13, 2009 2:53 pm

Tissaia napisał/a:
spray napisał/a:
Dziewczyny ile szykować pieniędzy za odpis aktu chrztu?? Słyszałam, że "co łaska" ale ile to jest "co łaska", tak mniej więcej? Nie chcę się ośmieszyć, a tym bardziej zbankrutować...


Eee... pieniędzy? Na Ogrodowej ksiądz mi wypisał za friko. Nawet nie było rozmowy o żadnych "co łaska" :)


Nam też nic ksiądz (własciwie zakonnik) słowa na ten temat nie powiedział. Wypisał, podał i tyle. To, że wyciągnęlam pieniadze to była moja inicjatywa, połozyłam pieniądze na biurku i powiedziałam "dziękuję za pomoc" a on na to "Bóg zapłać" .
Gdybym mu nie dała tych 20zł to pewnie by nas nie zatrzymywał, ale głupio by było..

a do urzędu dzwoniłam przed chwilą. Pani powiedziała, że odpis nie jest potrzebny, jeśli akt chrztu nie jest zniszczony i ma znaczek skarbowy. Czas oczekiwania na zaświadczenie o przeciwskazaniach do małżeństwa- około tygodnia.

ppola - Pią Mar 13, 2009 3:29 pm

No to fajnie macie z tym co łaska w parafii mojego narzeczonego za odpis chrztu i bierzmowania + zezwolenie na slub w innej parafii ksiadz zazyczył sobie 120 zł (zazyczyl bo nie powiedzial co laska tylko wymienil konkretna kwote), M dal mu 200 bo inaczej nie mial a ksiadz powiedzial tylko Bóg Zapłać i wzial cala sume.
owieczka_foto - Pią Mar 13, 2009 8:38 pm

ppola napisał/a:
ksiadz zazyczył sobie 120 zł (zazyczyl bo nie powiedzial co laska tylko wymienil konkretna kwote), M dal mu 200 bo inaczej nie mial a ksiadz powiedzial tylko Bóg Zapłać i wzial cala sume.

jak ja lubię takie sytuacje...:( ręcę opadają:(

Tissaia - Pią Mar 13, 2009 10:35 pm

spray napisał/a:
To, że wyciągnęlam pieniadze to była moja inicjatywa


A widzisz, ja jestem wstrętnym, obrzydliwym pomiotem Szatana i sama z siebie z podobną inicjatywą nigdy bym nie wyszła. Chcą kasy, to niech się sami dopraszają.

Cytat:
Czas oczekiwania na zaświadczenie o przeciwskazaniach do małżeństwa- około tygodnia.


To długo. Nam zrobili w 3 dni. Nie wiem, od czego to zależy.

spray - Pią Mar 13, 2009 10:57 pm

Możliwe, że trwa to krócej, pani rzuciła termin raczej orientacyjnie....
Tajgete - Pią Mar 13, 2009 11:16 pm

Nam zrobili w ogóle od ręki... ;)
NomiMalone - Pon Mar 30, 2009 2:22 am

wiatm.
słuchajcie a ja mam takie pytanko. Jestem z moim M po ślubie cywilnym, chcielibysmy w przyszłym roku wziąśc ślub kościelny czy będzie mi potrzebne takie zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa ?

truskawka_ja - Pon Mar 30, 2009 10:41 am

NomiMalone napisał/a:
czy będzie mi potrzebne takie zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa ?

Nie, tylko akt slubu.

spray - Sro Kwi 01, 2009 12:58 pm

No i tak jak mówiłam, USC Bałuty - czas oczekiwania na zaświadczenie 8 dni. Dzisiaj złożyliśmy podanie i termin mamy na przyszły czwartek!!!! Masakra. Nie wiem od czego to zależy, może na Bałutach najwięcej par się żeni?
Martuś i Jaruś - Sro Kwi 15, 2009 11:02 am

Spray ja też wybieram się do USC Bałuty i własnie się zatanawiam czy oboje musimy się tam zgłosić czy wystarczą 2 dowody osobiste ?? kurcze i mamy czekac 8 dni ?? masakra...
Tissaia - Sro Kwi 15, 2009 12:06 pm

Martuś i Jaruś - jeśli pierwszy raz, to oboje. Wypełniacie wniosek o wydanie dokumentów i każdy wypełnia swoją część, a na końcu się podpisujecie. Chyba, że idziesz po odbiór, to wtedy nie wiem :)
mmika4 - Sro Kwi 15, 2009 12:06 pm

musicie być oboje bo oboje podpisujecie. a odnosnie terminu to zalezy od pracowników na których traficie, bo są tacy co wydają to tez od razu..
ppola - Sro Kwi 15, 2009 12:24 pm

My wczoraj zalatwialismy tyle ze w Konstantynowie musielismy byc oboje zeby sie podpisac ( bo obydwa pola wypelnialam tylko ja, M brzydko pisze :P ) po zaplaceniu 84 zł i kilku godzinach bylo do odebrania ;)
skalimonka - Pon Kwi 20, 2009 10:40 pm

spray napisał/a:
a do urzędu dzwoniłam przed chwilą. Pani powiedziała, że odpis nie jest potrzebny, jeśli akt chrztu nie jest zniszczony i ma znaczek skarbowy. Czas oczekiwania na zaświadczenie o przeciwskazaniach do małżeństwa- około tygodnia


Spray, chodzilo Ci chyba o akt urodzenia? :)



edit: poprawiłam cytat
kryszka

katkrys - Sro Kwi 29, 2009 1:54 pm

Boszęeeeeeeeee............tak z ciekawości zaczęłam czytać o tych papierach bo mam jeszcze w sumie sporo czasu żeby je zacząć załatwiać a już mi się zrobiło niedobrze i w głowie mi pociemniało do reszty......i nic nie wiem ale będę się musiała za niedługo wgryźć w ten wątek.....a najbardziej mnie przeraża to że to całe załatwianie tyle trwa,a ja jak dobrze pójdzie to nadal w przyszłym roku będę pracować w Wawie i jakoś będę musiała lawirować żeby nie brać za dużo urlopu na te papierkowe sprawy.....żeby później więcej na tuż przed Ślubem było.....ehhhhhh :zalamany: ! A świadectwo religii ze szkoły średniej to ja dostałam tylko tę karteczkę żółtą z kursu przedmałżeńskiego bo ksiądz nam zrobił ten kurs w 4ej klasie!!!!!I coś jeszcze by miało być w tym temacie?
skalimonka - Sro Kwi 29, 2009 4:08 pm

Nie trzeba miec swiadectwa z religii, wystarczy kurs przedmalzenski... ja tez sie o to martwilam...
A jesli chodzi o czas, to dasz rade. Ja mieszkam w UK i tez jakos musze sobie poradzic, to Ty z Wawy tez napewno dasz rade. Poza tym, wiem, ze niektore dokumenty mozna zalatwic przez rodzicow... ale nie wiem ktore. Moze ktos poinformowany moze sie wypowiedziec, czy moge isc z narzeczonym do USC poprosic o wydanie potwierdzenia o braku przeciwskazan do malzenstwa i moze je pozniej odebrac rodzic, lub ktos upowazniony?

katkrys - Sro Kwi 29, 2009 5:42 pm

ufffff to od razu mi lepiej :) bo już siedząc w pracy w Wawie myślałam o mojej teczce ze wszystkimi dokumentami ze szkół, którą mam w Łodzi i w myślach przeszukiwałam te świadectwa i nie kojarzyłam niczego innego.......Dzięki.......No pewnie,że dam radę jak nie ja to KTo? :smile:
ppola - Sro Kwi 29, 2009 11:12 pm

Wiem ze rodzice na pewno moga odebrac akty urodzenia i chrztu bo tak bylo u mnie, na pewno z dokumentami trzeba isc razem ( i z dowodami ;) ) do USC bo trzeba sie podpisac i wypelnic formularze, no i uiscic oplate ;) ale chyba odebrac moze kazdy, bo nic nie trzeba podpisywac ;)
skalimonka - Czw Kwi 30, 2009 9:16 am

Dzieki Ppola. A wiesz moze, czy akty chrztu moze odebrac inna osoba niz narzeczony...? wydaje mi sie, ze z tym tez nie powinno byc problemu? choc postaram sie zrobic wszystko sama, ale wiadomo, ze rozne sytuacje moga sie zdarzyc. Wole wiedziec na wszelki wypadek.
ppola - Czw Kwi 30, 2009 9:20 am

akt chrztu moze odebrac kazda osoba z najblizszej rodziny tj, mama, tata a nawet rodzenstwo. Mi odbierala mama i nie bylo absolutnie zadnego problemu, tak samo w urzedzie przy odbieraniu aktu urodzenia.
kryszka - Czw Kwi 30, 2009 9:22 am

skalimonka napisał/a:
A wiesz moze, czy akty chrztu moze odebrac inna osoba niz narzeczony...?

Ja wiem, że rodzina, a narzeczony to nie jest rodzina. :wink:

skalimonka - Czw Kwi 30, 2009 9:24 am

Oj sorki wkradl sie blad, mialo byc "narzeczeni" :smile:
Misiuniaaaa - Wto Maj 05, 2009 7:22 am
Temat postu: Akt urodzenia
Nie wiecie czy do spisania protokołu w USC potrzeny jest oryginał aktu urodzenia czy może byc ksero?
kryszka - Wto Maj 05, 2009 7:57 am

Ksero na pewno nie. Musi być to oryginał, tyle że w zależności od urzędu wystarczy albo stary albo musi być świeżo wyciągnięty.
Pusiak - Wto Maj 05, 2009 8:00 am

Oryginału o ile wiem nie dostajesz do reki nigdy w zyciu :) Tylko odpis :) I myślę, że własnie z odpisem musisz iśc do urzędu, ksero raczej nie wystarczy.

[ Dodano: Wto Maj 05, 2009 9:01 am ]
Przeniosłam temat tutaj :)

kryszka - Wto Maj 05, 2009 8:03 am

Oryginał odpisu. :lol:
ana0808 - Wto Maj 05, 2009 9:06 am

O co chodzi z tym aktem urodzenia bo już nie kumam? :?: :?: :?: Do czego to jest w końcu potrzebne i czy w ogóle - do tego zaświadczenia o zgodę ??
My dostaliśmy od księdza taka kartkę z wytycznymi:
- świadectwo chrztu narzeczonych z adnotacją o bierzmowaniu i stanie wolnym - ważne pól roku przed terminem ślubu
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego
- zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie związku z USC
- dowody osobiste
- i licencje jak żadna ze stron nie należy do parafii w której jest ślub

o żadnym akcie urodzenia nie ma mowy :?

ppola - Wto Maj 05, 2009 9:09 am

akt urodzenia musisz zaniesc do USC zeby dostac zaswiadczenie o braku przeciwwskazan ;)
kryszka - Wto Maj 05, 2009 9:49 am

ana0808 - ksiądz ci dał co jest potrzebne do części kościelnej ślubu, a skoro bierzesz ślub konkordatowy to jeszcze musisz załatwić część cywilną w urzędzie stanu cywilnego.
0809 - Czw Maj 21, 2009 8:23 am

Dziewczyny może wiecie (bo do urzędu dodzwonić się oczywiście nie można) w którym USC w Łodzi można uzyskać odpisa z aktu urodzenia? Czy jest od tego jede urząd czy trzeba udać się do urzędu w zależności od tego w której dzielicy miasta się mieszka?
Będe wdzięczna za informacje :)

kryszka - Czw Maj 21, 2009 8:59 am

Jeśli jest się urodzonym w Łodzi to odpisy aktu urodzenia wydaje USC na Piłsudskiego.
skalimonka - Czw Maj 21, 2009 9:08 am

Ludzie, poczytajcie troche starsze posty zanim zadacie pytanie. Przeciez informacja, ze to na Pilsudskiego znajduje sie archiwum przewinela sie juz milion razy na tym forum, nawet w tym temacie juz byla a i sama Kryszka juz chyba pisala o tym ze sto razy. Troche wysilku, to nie boli!
yennefer - Pon Cze 01, 2009 6:08 pm

Przekonałam się na własnej skórze, iż akt urodzenia z Polski Ludowej odpada w przedbiegach :-?
skalimonka - Pon Cze 01, 2009 8:08 pm

To znaczy, ze trzeba od razu gnac po odpis?
ana0808 - Pon Cze 01, 2009 9:06 pm

Przechodząc do spisywania dokumentów w urzędzie na to całe głupie pozwolenie czy babka pytała się was o wykształcenie i o to czy pracujecie????? bo nas tak i bardzo nas to zdziwiło po co im to w ogóle potrzebne do szczęścia. No rozumiemy jeszcze to wykształcenie ale o prace? :?: :?: Ja nie pracuje i powiedziałam prawdę babka się dziwnie na mnie spojrzała (no co kryzys kurcze) i się pytała na czyim utrzymaniu jestem ?? :?: i teraz żałuje bo mogłam powiedzieć ze pracuje :?: :? Poczułam się jakoś dziwnie mam nadzieje ze czegoś nie odwali ta stara lampudra bo zamorduje :!: :!: :!:
Debussy - Pon Cze 01, 2009 9:26 pm

Tak , nas też pytała o wykształcenie i pracę. Nie mam pojęcia do czego im to. Ale nie spojrzała się na mnie dziwnie kiedy powiedziałam, że jestem na utrzymaniu rodziców i studiuję dziennie :)
ppola - Pon Cze 01, 2009 9:35 pm

te pytania zadawane sa standardowo ze wzgledw statystycznych, ile osb w danej gminie wychodzi za maz, jakiego sa wieku, wyksztalcenia, zawodu itd itp. Spokojnie to tylko statystyka anie wywiad czy jestescie dobra partia :)
yennefer - Wto Cze 02, 2009 8:10 pm

Ppola ma rację, to tylko do statystyk. Nas pytali o wykształcenie i sektor w jakim pracujemy (prywatny czy publiczny). Co do PRL-u, jak wynika z powyższych postów różnie to bywa. Ja musiałam się udać po odpis z RP (bezsensu, bo władze RP uznały ciągłość państwa), mimo że narzeczony zna pracowników USC. Zatem to nie było zwykłe widzimisię urzędników.
szaraczarownica - Sro Cze 03, 2009 8:24 pm

A ja z kolei nie miałam żadnych problemów z dodzwonieniem się do USC na Zgierskiej. Miła pani udzieliła mi informacji. Potem w trakcie wypełniania papierów panie też były sympatyczne.

A co do aktu urodzenia (bo właśnie o to pytałam telefonicznie), to dostałam informację, że jeżeli akt ma znaczek skarbowy i jest w dobrym stanie to zostanie uznany. Nowy trzeba załatwić, gdy nie ma opłaty skarbowej (kiedyś ponoć nie było) lub akt jest zniszczony.
Mój akt sprzed 25 lat z Torunia został uznany. Bardzo się ucieszyłam, bo wprawdzie muszę pojechać do Torunia, ale zrobię to w weekend, bo mamy tam znajomą, która w kościele sprawę załatwi, ale w urzędzie już by sie jej nie udało :)

marysia - Pią Cze 05, 2009 7:36 pm

A my aktu urodzenia nie potrzebowaliśmy bo nikt od nas nie zawołał i dostaliśmy zaświadczenie o braku przeciwwskazań :wink: Poszliśmy i powiedzieliśmy że potrzebujemy zaświadczenie to dostaliśmy 2 kartki do wypełnienia, kilka pytań oraz zapłaciliśmy 84zł i dostaliśmy 3 zaświadczenia ;) Zastanawiam się dlaczego nie potrzebowali aktu?? Czy może to dlatego że oboje mieszkamy od urodzenia w Pabianicach i jest tu tylko jeden urząd stanu cywilnego??
555 - Sob Cze 06, 2009 2:12 pm

yennefer napisał/a:
Przekonałam się na własnej skórze, iż akt urodzenia z Polski Ludowej odpada w przedbiegach :-?

no proszę, a mój sprzed prawie 33 lat był jak najbardziej w porządku..

ava - Sob Lip 04, 2009 2:48 pm

ana0808 napisał/a:
Przechodząc do spisywania dokumentów w urzędzie na to całe głupie pozwolenie czy babka pytała się was o wykształcenie i o to czy pracujecie????? bo nas tak i bardzo nas to zdziwiło po co im to w ogóle potrzebne do szczęścia.

Nam w USC także zadano takie pytania, ale urzedniczka od razu zaznaczyła, że jest to im potrzebne do prowadzenia statystyk :)

Zalatwianie formalności poszło nam bardzo sprawnie i szybko, zarówno w USC, jak i w kościele, no ale mieszkamy na terenie tej samej gminy, należymy do tej samej parafii, w której byliśmy chrzczeni i bierzmowani...

skalimonka - Sob Lip 04, 2009 8:39 pm

ava napisał/a:
należymy do tej samej parafii, w której byliśmy chrzczeni i bierzmowani...


No wlasnie :) To jest jednak spore ulatwienie... my oboje bylismy chrzczeni, mielismy komunie i bierzmowania zupelnie innych kosciolach, teraz mieszkamy gdzie indziej, wiec nalezymy terytorialnie do innej parafii... hihihi a slub bierzemy w jeszcze innej. Juz widze oczami wyobrazni nasze podroze od kosciola, do kosciola :evil:

Ambrozja - Nie Lip 05, 2009 8:47 am

Skalimonka nie będzie żle, my mamy taką samą sytuację a wszystkie formalności (i w USC i w kościołach) załatwiliśmy w jeden dzień :)
skalimonka - Nie Lip 05, 2009 10:12 am

Dzieki Ambrozja za slowa pocieszenia :( jednak wiesz zapewne, ze to czy nam szybko pojdzie, zalezy od tego, czy ksiadz "bedzie chcial"... mam nadzieje, ze trafimy tego dnia na milych ludzi, zeby nam jeszcze bardziej nie utrudniali.
Wiem, ze sie powtarzam, ale chce jeszcze raz zapytac. Do kobitek, ktore zalatwialy ostatnio formalnosci w USC, czy dostalyscie zaswiadczenie o braku przeciwskazan od reki, czy czekalyscie i jesli tak, to ile? Mam jeszcze czas, ale chce sie zorientowac. Bede w domu 5 dni tylko, musze w tym czasie dostac ten papier i dostarczyc do kosciola wszystko... :(

ava - Nie Lip 05, 2009 10:49 am

skalimonka napisał/a:
Do kobitek, ktore zalatwialy ostatnio formalnosci w USC, czy dostalyscie zaswiadczenie o braku przeciwskazan od reki, czy czekalyscie i jesli tak, to ile?

My dostalismy prawie od razu, tzn. musieliśmy czekać 15 minut aż to wklepią w komputer i wydrukują, wyszliśmy w tym czasie do sklepu :)

Malwina_łódź - Nie Lip 05, 2009 7:15 pm

My na głupi skrócony odpis aktu urodzenia musimy czekać 5 dni... Najlepsze jest to, że mam skrócony odpis aktu urodzenia, bo 3 lata temu potrzebowałam do dowodu osobistego, ale nie będą go honorować, bo był zwolniony z opłaty skarbowej. Musiałam załatwić nowy i kosztowało mnie to 22 zł. Niby nie tak wiele, ale chodzi mi o sam absurd tej sytuacji...
skalimonka - Nie Lip 05, 2009 7:16 pm

Ava, kamień z serca :smile:

[ Dodano: Nie Lip 05, 2009 8:18 pm ]
Czy ktos sie orientuje, czy odpis mozna zalatwic poprzez na przyklad rodzicow? Czy wydadza rodzicom taki papier?

ppola - Nie Lip 05, 2009 8:50 pm

tak rodzicom wydaja wszelkie odpisy i z kosciola i z usc :)
skalimonka - Nie Lip 05, 2009 9:40 pm

Dzieki ppola :) To znaczy, ze jestem uratowana :smile: Plan jest taki, ze rodzice wczesniej wyciagna te odpisy, a my juz z gotowymi udamy sie po zaswiadczenie. To samo z aktami chrztu... ulga!
anulkaandzia - Sro Sie 12, 2009 10:04 am

Czy świadkowie muszą coś sobie załatwiać przed ślubem przy poprostu my podajemy ich dane na kilka dni przed a oni w dzień ślubu przychodza tylko z dowodami osobistymi?
Debussy - Sro Sie 12, 2009 10:18 am

Cytat:
Czy świadkowie muszą coś sobie załatwiać przed ślubem przy poprostu my podajemy ich dane na kilka dni przed a oni w dzień ślubu przychodza tylko z dowodami osobistymi?

Ty podajesz ich dane (imię i nazwisko i adres zamieszkania)
A oni dowód tylko przed samym ślubem :smile:

anulkaandzia - Sro Sie 12, 2009 10:21 am

Debussy napisał/a:
Cytat:
Czy świadkowie muszą coś sobie załatwiać przed ślubem przy poprostu my podajemy ich dane na kilka dni przed a oni w dzień ślubu przychodza tylko z dowodami osobistymi?

Ty podajesz ich dane (imię i nazwisko i adres zamieszkania)
A oni dowód tylko przed samym ślubem :smile:


Dzieki Debussy zawsze pomocna nawet jako malżonka:) czyli nie musza isc do spowiedzi jak nie chca i nie musza zalatwiac zadnych odpisow ze byli bierzmowani tak jak mnie kos poinformowal?:)

Debussy - Sro Sie 12, 2009 11:37 am

anulkaandzia napisał/a:
czyli nie musza isc do spowiedzi jak nie chca i nie musza zalatwiac zadnych odpisow ze byli bierzmowani

Nie, na szczęście nie :)
Buziak :*

asiulek82 - Czw Sie 13, 2009 6:44 pm

Czasami (raczej w wiejskich parafiach) wymagana jest spowiedź, ale myślę, że w sytuacji kiedy świadek nie ma spowiedzi ksiądz i tak nie ma prawa stwarzać problemów. U nas nikt o to nawet nie pytał.
Tissaia - Sob Sie 15, 2009 6:27 pm

Nikt nie ma prawa domagać się spowiedzi od świadków. Nie muszą nawet być wierzący.
Debussy - Sob Sie 15, 2009 7:33 pm

Tissaia napisał/a:
Nikt nie ma prawa domagać się spowiedzi od świadków. Nie muszą nawet być wierzący.

No właśnie, bo oni chyba są potrzebni właśnie do tej cywilnej części ślubu? :)

ava - Nie Sie 16, 2009 5:53 pm

Dziewczyny, mam takie pytanie... Otóż w USC podałam, że po ślubie będę nosiła jedynie nazwisko męża, tak też zostało zapisane w protokole w kościele (jeszcze go nie podpisywaliśmy)... Teraz jednak zmieniłam zdanie... Tak naprawdę cały czas się wahałam, ale teraz jestem zdecydowana na nazwisko podwójne... Jak to odkręcić? Czy trzeba brać zupełnie nowe zaświadczenia z USC (tam był zapis dotyczący mojego nazwiska) i spisywać nowy protokół w kościele? Jeśli ktoś się w tym orientuje, to byłabym wdzięczna za odpowiedź...
ola88 - Nie Sie 16, 2009 7:05 pm

Pewnie od początku każdy protokół spisać trzeba, to lepiej jak najszybciej jedź do Kościoła i USC i zmieńcie.

Mi też się marzy podwójne nazwisko :] ale to jeszcze długa droga :P

darling - Pon Sie 17, 2009 7:34 am

Czy ja dobrze zrozumiałam? jesli jestem już po cywilnym i teraz biorę tylko kościelny, to nie muszę mieć już świadków albo inaczej oni są już "zbędni", bo nie będą podpisywać żadnych papierów?
skalimonka - Pon Sie 17, 2009 11:20 am

Darling to nie tak. Do slubu cywilnego sa potrzebni swiadkowie i do koscielnego tez. Jak ma sie slub najpierw cywilny a pozniej koscielny, swiadkowie podpisuja w urzedzie papiery, a pozniej sa potrzebni zeby podpisac papiery koscielne. Do cywilnego swiadkowie moga byc inni i do koscielnego tez (jesli bierze sie je oddzielnie).
darling - Pon Sie 17, 2009 11:27 am

skalimonka, a jakie papiery podpisują w kościele? potrzebne są im jakieś dokumenty? co prawda mamy świadków wybranych, ale ksiądz podczas podpisywania protokołu nie zająknął się o nich ani słowa, nawet imion i nazwisk nie chciał...
skalimonka - Pon Sie 17, 2009 5:46 pm

Dziwne, bo zwykle ksiadz pyta o imiona i nazwiska swiadkow wczesniej. Ale swiadkowie moga przyjsc dzien przed i podpisac dokumenty koscielne, a u niektorych ksiezy nawet przed sama ceremonia. A swiadkowie podpisuja zdaje sie papier o tym, ze sa swiadkami slubu tej z tym... Moj narzeczony swiadkowal w zeszlym roku wlasnie parze, ktora miala najpierw cywilny, pozniej koscielny, stad wiem, ze na pewno cos podpisuja.
Tissaia - Pon Sie 17, 2009 8:11 pm

Debussy napisał/a:
Tissaia napisał/a:
Nikt nie ma prawa domagać się spowiedzi od świadków. Nie muszą nawet być wierzący.

No właśnie, bo oni chyba są potrzebni właśnie do tej cywilnej części ślubu? :)


Nie wiem, która to "część cywilna" :D U nas świadkowie podpisywali tylko protokół przedślubny. Nie wiem, jak to wygląda, gdy bierze się osobno cywilny i osobno kościelny, ale protokół musi chyba być zawsze, więc i świadkowie są zawsze potrzebni.

No i... ktoś musi podać obrączki :))

skalimonka - Wto Sie 18, 2009 8:36 am

Tak. A kosciol nie uznaje slubu cywilnego... potrzebuje swiadkow jak sama nazwa wskazuje po to zeby byli swiadkami sakramentu malzenstwa w kosciele, wiec swiadkowie za kazdym razem sa potrzebni. Tissaia, zdziwilo mnie, ze u Ciebie swiadkowie podpisywali protokol przedslubny, jesli dobrze sie wczytalam. Bylam przekonana, ze swiadkowie podpisuja sie juz na tym koncowym akcie malzenstwa, ktory dostaja mlodzi i wysyla sie kopie do urzedu. Nasz ksiadz chyba tego nie przewiduje, bo do podpisania tego chce tylko imie i nazwisko swiadkow... to jaki sens ma podpisywanie protokolu przedslubego? :-) swoja droga dziwne, ze w jednej parafii jest tak a w innej inaczej. Wymogi w dokumentach powinny byc te same... :(
julietta - Wto Sie 18, 2009 8:55 am

Byłam świadkową na ślubie kościelnym siostry - wcześniej miała cywilny z innymi świadkami - i musiałam coś tam podpisywać. Dawała też wcześniej księdzu moje dane. Z tego, co mi się wydawało, to przynajmniej jeden ze świadków powinien być wierzący. Ale nie sprawdzają czy ktoś był u spowiedzi (mnie nawet na moim ślubie nie sprawdzali...).
Tissaia - Wto Sie 18, 2009 11:22 am

skalimonka napisał/a:
Tissaia, zdziwilo mnie, ze u Ciebie swiadkowie podpisywali protokol przedslubny, jesli dobrze sie wczytalam. Bylam przekonana, ze swiadkowie podpisuja sie juz na tym koncowym akcie malzenstwa, ktory dostaja mlodzi i wysyla sie kopie do urzedu.


Przepraszam, faktycznie chodziło o akt małżeństwa. Do protokołu zdaje się potrzebne były tylko nazwiska świadków.

Cytat:
Z tego, co mi się wydawało, to przynajmniej jeden ze świadków powinien być wierzący. Ale nie sprawdzają czy ktoś był u spowiedzi (mnie nawet na moim ślubie nie sprawdzali...).


W takim razie faktycznie wymogi i zwyczaje mogą być zmienne, bo u nas nikt nie sprawdzał stanu wiary świadków (a gdyby chociaż jeden musiał być wierzący, to byśmy zwyczajnie ślubu nie dostali, bo niewierzący byli oboje), za to spowiedź pana młodego* faktycznie musiała być udokumentowana stosowną karteczką.

*ja się nie spowiadałam, bo to był ślub mieszany. Może z tego też wynikają różnice w kwestii świadków, ale szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, żeby to grało jakąś rolę.

darling - Wto Sie 18, 2009 12:32 pm

Tissaia napisał/a:
Do protokołu zdaje się potrzebne były tylko nazwiska świadków.


No właśnie, a u nas ksiądz nie pytał o żadnych świadków, dlatego już zgłupiałam. Teraz jak pojedziemy za dwa tygodnie dokonać ostatecznych ustalen, to dowiem się wszystkiego dokładnie.

Karolka_23 - Wto Sie 18, 2009 5:42 pm

My wszystkie formalności związane ze ślubem załatwiliśmy w ciągu jednego dnia.
Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego dostaliśmy od ręki i pozostałe formalności w kościele poszły równie szybko.
Jeśli chodzi o świadków w naszym przypadku to na 10 dni przed ślubem spotykamy się z księdzem w celu omówienia szczegółów i dopiero wtedy musimy podać dane świadków, a wszystkie dokumenty podpisujemy razem ze świadkami dzień przed ślubem.

skalimonka - Sob Paź 10, 2009 9:58 pm

Udalam sie do archiwum zalatwic odpis aktu urodzenia dla mnie... bo nie mialam w ogole wydanego, bo gdybym miala, bylby gdzies w domu... 22zl i czekalam 5 dni na odbior. Moj A. mial nawet 2 odpisy aktu urodzenia, ale pani w urzedzie stwierdzila, ze nawet nie ma mowy, zeby wziela go pod uwage, bo
-po pierwsze jest wydany za Rzeczpospolitej Ludowej
-po drugie nie ma znaczka skarbowego
-a po trzecie nie ma znaku wodnego...
tak wiec mielismy tez wycieczke do Zgierza...

kasialeo - Nie Gru 06, 2009 4:28 pm

czy wiecie czy po dokumenty z USC trzeba isc osobiscie czy moze odebrac np mama?
skalimonka - Nie Gru 06, 2009 6:09 pm

Z USC trzeba wszystko odbierac osobiscie, chyba ze mozna sie postarac o upoważnienie, ale chyba trzebaby miec takie od notariusza. Wiem na pewno, ze nie wydadza nic nikomu innemu i tak samo skladac wniosek trzeba samodzielnie. Co innego jesli chodzi o parafie, tam akty chrztu moze wziac ktos z rodziny.
ava - Nie Gru 06, 2009 6:25 pm

skalimonka napisał/a:
Z USC trzeba wszystko odbierac osobiscie, Co innego jesli chodzi o parafie, tam akty urodzenia moze wziac ktos z rodziny.

Niestety nie do końca masz rację :roll: Z USC akt urodzenia mogą odebrać także rodzice, tak było w moim przypadku - odpis został wydany mojemu Tacie.
Natomiast jeśli chodzi o parafie, to przecież tam nie wydają aktów urodzenia, tylko metryki chrztu... Podejrzewam, że również rodzicom mogą one zostać wydane :roll:

skalimonka - Nie Gru 06, 2009 7:14 pm

Tak, przepraszam, chodziło mi oczywiscie o akty chrztu z kosciola :) Juz poprawilam poprzedniego mylnego posta. Jesli zaś chodzi o skladanie wnioskow i odbieranie dokumentow w USC, to mnie poinformowano, ze trzeba to zrobic osobiscie, nawet Pan, ktory mi tej informacji udzielal (w okienku, w ktorym wydaja wnioski), wytlumaczyl, ze nie moze nikomu innemu wydac odpisu, bo jest on jak dowod osobisty, zaswiadcza o tożsamości człowieka, i kto inny mógłby sie z nim za mnie podac, tak wiec nie wiem skąd te rozbierzności.
ava - Nie Gru 06, 2009 9:02 pm

Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego odpisy aktów stanu cywilnego (do których należy przecież także akt urodzenia) wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego. Tu jest cała ustawa -> http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1688.htm radzę podsunąć ten artykuł urzędnikowi, z którym rozmawiałaś :mrgreen:
kasialeo - Pon Gru 07, 2009 10:24 am

Dzieki dziewczyny za odpowiedz.
Powiedzcie mi jeszcze tylko 1 rzecz. z USC musze wyciagnac akt urodzenia i potem na podstawie tego aktu to zaswiadczenie stwierdzajace brak okolicznosci wykluczajacych malzenstwo, dobrze to rozumiem? czy jeden dokument nie jest wcale zalezny od drugiego? I z tego co wiem to zaswiadczenie nie mozna wyciagnac wczesniej niz 3 miesiace przed slubem, jest to prawda? i co w przypadku aktu urodzenia? tez nie moze byc starszy niz 3 miesiace?
Dopytuje sie o to czy moze te dokumenty odebrac ktos z rodziny (no i tez zlozyc wnioski) bo mieszkam w Hiszpanii wiec ciezko mi tak byloby przyjezdzac co 2 tygodnie :)
Pozdrowionka

skalimonka - Pon Gru 07, 2009 10:27 am

Wiesz ja z urzędasami nie lubię dyskutować, bo można tylko pogorszyć swoją sytuację, a ja się spieszyłam i może gdybym bardzo potrzebowała, to dowiedzialabym sie jak to jest, a raczej jak powinno być. :razz: Spytałam jego, ale mimo, że odpowiedz byla negatywna, nie przejęłam się tym za bardzo, bo miałam inne wyjście z sytuacji. Dobrze jednak, ze przytoczyłaś tą podstawę prawną, bo ktos inny, kto bedzie czytał forum, może bardziej potrzebować niż ja i wtedy będzie mógł urzędnika przycisnąć. Niestety świadczy to o niekompetencji urzędników :roll:

[ Dodano: Pon Gru 07, 2009 10:35 am ]
Kasialeo, poczytaj troche co jest wyzej napisane. Kto moze wyciagnac i odebrac wlasnie zostalo dzieki Avie wyjasnione. Akt urodzenia musisz miec, zeby spisac papier o braku przeciwskazan do slubu. Akt urodzenia jest wazny dlugo, to znaczy nawet pare lat. Idziesz z tym aktem urodzenia i dowodem (oraz z przyszlym mężem i jego aktem) i wtedy wydaja Ci papier o braku przeciwskazan - nie dalej niz 3 miesiace przed slubem.

ava - Pon Gru 07, 2009 12:53 pm

kasialeo napisał/a:
Dopytuje sie o to czy moze te dokumenty odebrac ktos z rodziny (no i tez zlozyc wnioski) bo mieszkam w Hiszpanii wiec ciezko mi tak byloby przyjezdzac co 2 tygodnie :)

Z tego co się orientuję to odpis aktu urodzenia nie ma daty ważności :)

Natomiast nie wiem jak to jest z tym zaświadczeniem stwierdzajacym brak okoliczności wykluczajacych malżenstwo - ale podejrzewam, że trzeba to zrobić osobiście, bo (przynajmniej w naszym przypadku tak było) równocześnie z jego załatwianiem składaliśmy oświadczenia dotyczące, np. mojego nazwiska, czy tego czy istnieje między nami jakieś pokrewieństwo. A to trzeba zrobić osobiście :roll:

yennefer - Pon Gru 07, 2009 2:43 pm

ava napisał/a:
zaświadczeniem stwierdzajacym brak okoliczności wykluczajacych malżenstwo - ale podejrzewam, że trzeba to zrobić osobiście

Osobiście za I razem, przy odbiorze już nie trzeba.

ava - Pon Gru 07, 2009 2:53 pm

My odbiór tego zaświadczenia mieliśmy po 15 minutach od złożenia oświadczeń :mrgreen: Ale w innych urzędach może być inaczej :roll:
kasialeo - Pon Gru 07, 2009 3:29 pm

Myslicie ze jedna wizyta w USC wystarczy? to znaczy akt urodzenia wyciagnie mi mama wczesniej. chodzi mi o to czy jak juz oboje pojdziemy pojdziemy z aktami urodzenia i z dowodami do USC czy dadza nam to zaswiadczenie od razu? bo postraszyla mnie kolezanka ze ona az 2 razy byla bo od razu nie dali..
ava - Pon Gru 07, 2009 3:39 pm

Tak jak wyżej napisałam - w poszczególnych urzędach może być różnie :roll: My dostaliśmy zaświadczenie niemalże od ręki, ale to jest urząd na wsi, gdzie petentów w tych sprawach nie ma zbyt dużo. Radzę się zorientować jak to wygląda w Twoim USC :)
szaraczarownica - Pon Gru 07, 2009 3:54 pm

USC Łódź - Bałuty na Zgierskiej to dokładnie tydzień oczekiwania. I to jest standard, bo każdy dostawał taki termin.
sheria - Wto Sty 05, 2010 9:24 pm

Cześć.. ja mam pytanie.. ponieważ, z tego co dowiadywałam się ostatnio wynika, że nastąpiły zmiany w formalnościach związanych ze ślubem konkordatowym.. i obecnie to kościół w którym bierze się ślub załatwia wszystkie formalności z USC, a to skąd odbiera się papierek potwierdzający zawarcie małżeństwa to już można odebrać tam gdzie wygodniej, czy w kościele czy w USC (że niby do uzgodnienia). Więc jak to właściwie jest??
tulipan87 - Wto Sty 05, 2010 9:37 pm

sheria napisał/a:
Więc jak to właściwie jest??

Byliśmy niedawno(jakiś tydzień temu) z narzeczonym u księdza i kazał nam załatwiać wszystko jak dotychczas(tzn. z aktem urodzenia do USC po zaświadczenie i z tym do niego). Nie wspominał nic o zmianach w tej kwestii. Ale oczywiście nie wykluczam, że mógł być niedoinformowany :D

mysza83 - Pon Lut 08, 2010 7:20 pm

Dziewczyny, pojawiły się pewne rozbieżności, więc pytam - jak to jest? Czy do podpisania protokołu przedślubnego potrzebujemy też zaświadczenia o braku przeciwwskazań? Czy to już późniejszy etap dostarczania dokumentów?
skalimonka - Pon Lut 08, 2010 7:39 pm

mysza83 napisał/a:
Czy do podpisania protokołu przedślubnego potrzebujemy też zaświadczenia o braku przeciwwskazań?


Nam ksiadz powiedzial, ze musimy miec zaswiadczenie z USC jak do niego przyjdziemy spisywac protokół i reszte papierów tez, to znaczy akty chrztu, nauki itp

mysza83 - Pon Lut 08, 2010 7:42 pm

skalimonka napisał/a:
Nam ksiadz powiedzial, ze musimy miec zaswiadczenie z USC jak do niego przyjdziemy spisywac protokół i reszte papierów tez, to znaczy akty chrztu, nauki itp

I ja też tak właśnie myślałam, wydawało mi się, że dobrze pamiętam to co powiedział ksiądz, ale martka mówi, że podpisywała bez tego zaświadczenia... Widać u niej jest inaczej.

...martusia.... - Wto Lut 09, 2010 12:43 pm

a ja mam inne pytanie. Otóż urodziłam się w innym mieście niż mieszkam, a jeszcze gdzie indziej mój luby ;/ I teraz tak, akt chrztu muszę mieć z kościoła, w którym byłam ochrzczona, akt urodzenia, gdzie byłam zgłoszona, a papierek o braku przeciwwskazań do małżeństwa gdzie mogę załatwić? W miejscu gdzie jestem zameldowana mam się stawić z narzeczonym czy muszę jechać tam gdzie się urodziłam?
mysza83 - Wto Lut 09, 2010 12:56 pm

...martusia.... napisał/a:
W miejscu gdzie jestem zameldowana mam się stawić z narzeczonym czy muszę jechać tam gdzie się urodziłam?


Z tego co wiem w miejscu zameldowania, ale warto dopytać.
A z kościoła musisz mieć akt chrztu ;)

...martusia.... - Wto Lut 09, 2010 1:02 pm

Dzięki za odpowiedź. Za dużo tego kręcenia i już mi się wszystko miesza. Wiem, że akt urodzenia można załatwić pocztą, ale czy akt chrztu też? Bo szczerze mówiąc nie mam czasu jechać pół Polski, żeby odebrać 2 papierki i też nie wiadomo czy dostanę je od ręki ;/

już poprawiłam, oczywiście akt chrztu z kościoła, a nie akt urodzenia ;)

mysza83 - Wto Lut 09, 2010 1:04 pm

Co do aktu chrztu nie jestem pewna, ale chyba pocztą nie załatwisz, w każdym razie wiem na pewno, że nie musisz osobiście, może Ci to załatwić ktoś z rodziny. Mojemu narzeczonemu wszystkie dokumenty z kościoła załatwiał jego tata, bo nie było możliwości zrobienia tego osobiście.
...martusia.... - Wto Lut 09, 2010 1:09 pm

Jeszcze dla pewności zadzwonię do tego kościoła i się dowiem dokładnie, o ile się dodzwonię bo rodzice mówili, że przed moją pierwszą komunią załatwiali to osobiście, a akt wypisywała starsza zakonnica, która prawie nic nie słyszała :razz:

trochę poszperałam i wyszukałam w innym temacie, że można załatwić to listownie ;)

skalimonka - Wto Lut 09, 2010 1:58 pm

...martusia...., papier o braku przeciwskazan do ślubu musisz zalatwiac w Urzedzie Stanu Cywilnego podporządkowanemu po parafii wktórej bierzecie ślub!!! A akt urodzenia w urzedzie w ktorym jest archiwum w Twoim miescie.
kryszka - Wto Lut 09, 2010 2:02 pm

skalimonka napisał/a:
...martusia...., papier o braku przeciwskazan do ślubu musisz zalatwiac w Urzedzie Stanu Cywilnego podporządkowanemu po parafii wktórej bierzecie ślub!!!

Nie.

Akt ślubu odbiera się w USC zgodnym z parafią ślubu, dokumenty do ślubu (brak przeciwskazań) załatwia się w USC zgodnym z meldunkiem obojętnie którego narzeczonego.

skalimonka - Wto Lut 09, 2010 2:26 pm

kryszka napisał/a:
Akt ślubu odbiera się w USC zgodnym z parafią ślubu, dokumenty do ślubu (brak przeciwskazań) załatwia się w USC zgodnym z meldunkiem obojętnie którego narzeczonego.


Czyli, jeśli bierzemy ślub w innej parafii niz należymy, to załatwiamy papiery w innym urzedzie stanu cywilnego i w innym odbieramy?? I co to znaczy obojetnie ktorego narzeczonego? Jak oboje jestesmy zameldowani w innej czesci miasta, to bez znaczenia w ktorym USC zalatwimy potwierdzenie o braku przeciwwskazan??
Dziwne... do tej pory myślałam, ze mniej więcej rozumiem te formalności... zreszta ksiądz wyraźnie nam powiedział, do którego urzedu mamy się udać zalatwiac papiery i nie rozdzielał bynajmniej na dostanie dokumentu lub odebranie.

kryszka - Wto Lut 09, 2010 2:37 pm

skalimonka napisał/a:
jeśli bierzemy ślub w innej parafii niz należymy, to załatwiamy papiery w innym urzedzie stanu cywilnego i w innym odbieramy?

Jeśli parafia podlega pod inny USC niż ten, w którym będziecie załatwiać papiery (patrz niżej), to tak, akt ślubu będziecie odbierać w innym USC.

skalimonka napisał/a:
I co to znaczy obojetnie ktorego narzeczonego? Jak oboje jestesmy zameldowani w innej czesci miasta, to bez znaczenia w ktorym USC zalatwimy potwierdzenie o braku przeciwwskazan??

Bez znaczenia, byle by to był urząd jednego z was.

skalimonka - Wto Lut 09, 2010 2:51 pm

Aha! Czyli jeżeli jedno z nas należy (jest zameldowane) do urzedu stanu cywilnego odpowiedniego(tego samego) dla parafii w ktorej bierzmy ślub, rozumiem, że tylko w tym jednym załatwiamy wszystkie dokumenty... dlatego ksiadz wskazal nam urząd... pomieszanie z poplątaniem :P Dzieki Kryszka :razz:

[ Dodano: Wto Lut 09, 2010 2:58 pm ]
Ale jeszcze sie upewnie, podajac przyklad...
załóżmy, że pan mlody nalezy do urzedu na Widzewie, panna mloda na Srodmiesciu, ale parafia w ktorej bierzmy ślub tez należy do Widzewa, wtedy załatwiamy wszystko w urzedzie na Widzewie :-)
Jesli natomiast pan mlody nalezy do urzedu na Widzewie, panna mloda na Srodmiesciu, ale ślub biorą w kosciele należącym do urzedu stanu cywilnego na Bałutach, wtedy zalatwiaja papiery(zaswiadczenie o braku przeciwskazan do slubu) na Srodmiesciu badz na Widzewie, ale odbieraja na Bałutach (akt slubu). Tak? :wink:

kryszka - Wto Lut 09, 2010 3:54 pm

skalimonka napisał/a:
Tak? :wink:

Tak :lol:

...martusia.... - Wto Lut 09, 2010 11:10 pm

Akt urodzenia odbiera się w mieście, w którym się urodziło, a nie w którym jest się zameldowanym, bo przecież papiery "nie chodzą" za nami. A szkoda, bo by było mniej plątania dla nas, klientów urzedów ;P
Tissaia - Nie Lut 14, 2010 5:40 pm

skalimonka napisał/a:
załóżmy, że pan mlody nalezy do urzedu na Widzewie, panna mloda na Srodmiesciu, ale parafia w ktorej bierzmy ślub tez należy do Widzewa, wtedy załatwiamy wszystko w urzedzie na Widzewie :-)


W przypadku pary Widzew-Śródmieście i tak nie ma różnicy, bo obie dzielnice załatwiają wszystko na Piłsudskiego 100.

Pecetka - Pią Kwi 02, 2010 10:14 am

Czy mozecie mi powiedziec czy protokół spisuje sie przed czy po zapowiedziach?
I jeszcze jedno czy do zapowiedzi potrzebne sa jakieś dokumenty, czy to dopiero po zapowiedziach???

skalimonka - Pią Kwi 02, 2010 11:26 am

Pecetka napisał/a:
Czy mozecie mi powiedziec czy protokół spisuje sie przed czy po zapowiedziach?
I jeszcze jedno czy do zapowiedzi potrzebne sa jakieś dokumenty, czy to dopiero po zapowiedziach???

U nas bylo tak, ze trzeba isc do ksiedze ze wszystkimi dokumentami (akty chrztu, akty urodzenia, bierzmowanieitp) podpisac protokol przedslubny i wtedy ksiadz dal karteczki do spowiedzi i wtedy daje tez na zapowiedzi (chodz nas akurat zapowiedzi ominęły).

Kleo_85 - Nie Maj 30, 2010 1:45 pm

A ja mam inne pytanie (jeśli gdzieś już zostało zadane, a ja tego nie zauważyłam, to bardzo przepraszam). Nasz ślub odbędzie się w parafii Pana młodego. Ja jestem z Łodzi i załatwiłam już w USC akt urodzenia i w kościele akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu. Pozostaje jeszcze ten świstek o braku przeciwwskazań no i nie wiem teraz gdzie mam go załatwić, czy w Łodzi, czy w miejscowości gdzie będziemy brać ślub, ksiądz z tamtejszej parafii gdy pytałam się go jakie dokumenty muszę posiadać nic nie wspomniał o tym zaświadczeniu wykluczającym przeciwwskazania :(
kryszka - Nie Maj 30, 2010 2:19 pm

Bo to jest zaświadczeni wydawane w USC.

Załatwia się je w USC panny młodej LUB pana młodego, zanosząc odpisy aktów urodzenia z USC.

mavika - Czw Cze 03, 2010 5:39 pm

Czytam i czytam o tych formalnościach i tak się zamotałam że już nie wiem od czego zacząć. Ślub jest za 3 miesiące i chcemy załatwić dokumenty. Ślub bierzemy w Łagiewnikach, moja parafia jest a Widzewie, Arka na Polesiu. Wiem że potrzebne są zapowiedzi w obu parafiach, zgoda proboszcza z jednej z naszych parafii, zaswiadczenie z USC o braku przeciwwskazań i protokół przedślubny. Jednak w różnych źródłach jest różna kolejność.
Nie wiem, czy najpierw mamy jechać do łagiewnik z aktami chrztu, bierzmowania i zaświadczeniami o naukach żeby spisać protokół?
Czy do rozpisania zapowiedzi u nas też potrzebujemy stamtąd jakiś papier, czy załatwia się to od razu w swojej parafii?
Kiedy należy załatwić tą licencję od proboszcza jednej z naszych parafii?
Pomóżcie... :zalamany:

Misiak87 - Czw Cze 03, 2010 10:47 pm

mavika napisał/a:
czy najpierw mamy jechać do łagiewnik z aktami chrztu, bierzmowania i zaświadczeniami o naukach żeby spisać protokół?

Protokół spisuje się na 2-3 miesiące przed ślubem. My też mieliśmy ślub w Łagiewnikach, i najlepiej żebyś sama się spytała księdza jak to ma wyglądać, ale z tego co pamiętam to my byliśmy u ojca kilka razy, co jakiś czas mu coś dostarczaliśmy. Właśnie pozwolenie na ślub w innej parafii, akty chrztu, zaświadczenie z USC, zaświadczenie o naukach i poradni- i wtedy podpisaliśmy protokół, jak już wszystko dostarczyliśmy. Zapowiedzi były chyba później, już po protokole.

Co do zapowiedzi- dostajecie karteczkę w Łagiewnikach, z którą idziecie do swoich parafii (chyba obu, nie wiem dokładnie bo my mieliśmy wspólną).

Pozwolenie na ślub w innej parafii (nie licencję! to nie to samo) warto załatwić już teraz, bo my ją już mieliśmy przy podpisywaniu protokołu, tak jak już wyżej pisałam.

monika_zyga - Pią Cze 04, 2010 8:01 am

Najlepiej jest przygotować sobie wszystkie papierki, czyli swiadectwo chrztu, nauki, zaswiadczenie z USC, pozwolenie ze swojej parafi i z tym do kosciola, wtedy spisujecie protokol i dostajecie karteczke na zapowiedzi. Pozniej zapowiedzi z powrotem zaniesc do kosciola.
mavika - Pią Cze 04, 2010 9:20 am

dzieki :*
haohao - Pon Sie 16, 2010 10:36 am

dziewczyny powiedzcie mi jedno..
u mnie (mieszkam na wsi..o zgrozo :/ ) zwykle jeździło się do usc do najbliższego miasta
ale teraz tzn w tym roku otworzyli usc u nas w gminie
a my nie mamy tam najlepszych wspomnień :/
wobec tego czy musimy brać te 3 egzemplarze w naszej gminie koniecznie ;(

Elwirka1 - Pon Sie 16, 2010 10:39 am

te 3 egzemplarze załatwiasz w USC zgodnym z Twoim zameldowaniem ale opłate 84 zeta za akt małżeństwa wpłacasz na konto USC, do którego należy parafia, w której bierzecie ślub (bo może się zdarzyć, że to nie ten sam USC) :)
kryszka - Pon Sie 16, 2010 11:53 am

Jaka wpłata na konto?!

Załatwiając zaświadczenie w USC właściwym dla miejsca zameldowania płaci się znaczkami skarbowymi kupowanymi na miejscu.

Za odbiór (w USC właściwym ze względu na adres kościoła) i za sam akt małżeństwa nic się osobno nie płaci. Z ustawy akt taki jest zwolniony z opłat.

Elwirka1 - Pon Sie 16, 2010 11:59 am

płaci się za sporządzenia aktu, ja tak robiłam w piątek. Moje USC jest w Krakowie a USC kościoła jest w Łodzi
szaraczarownica - Pon Sie 16, 2010 1:24 pm

Cytat:
Jaka wpłata na konto?!

Załatwiając zaświadczenie w USC właściwym dla miejsca zameldowania płaci się znaczkami skarbowymi kupowanymi na miejscu.

kryszka, odpowiem podobne :razz:
Jakie znaczki skarbowe? Ja płaciłam w kasie USC i dostałam po prostu kwitek do ręki. Mogłam również zrobić przelew na podany nr konta.

kryszka - Pon Sie 16, 2010 1:28 pm

A to przepraszam, widocznie się pozmieniało. :lol: Może w końcu zmądrzeli.
szaraczarownica - Pon Sie 16, 2010 2:29 pm

kryszka napisał/a:
Może w końcu zmądrzeli.

W cuda wierzysz? :smile:

mjmj2010 - Pią Sie 20, 2010 9:19 am

Dziewczyny te 3 misiesiące to jest maksymalny termin a jaki jest minimalny termin na złożenie papierków do kościoła i spisanie protokołu? Czy 1,5 miesiąca przed nie bedzie za późno ?
Bian - Pią Sie 20, 2010 9:30 am

My byliśmy jakoś właśnie 1,5 miesiąca przed, a w sumie ksiądz powiedział, że moglibyśmy przyjść jeszcze później. Wydaje mi się, że to też zależy w dużej mierze od parafii, jedni wolą załatwić wcześniej, a drudzy nie lubią tak rozgrzebywać papierków.
paulii - Pią Sie 20, 2010 4:24 pm

dziewczyny jak czytam o tych formalnościach to myślę "czarna magia"-a to wszystko jeszcze przed nami... I to zza granicy :?
mjmj2010 - Pon Sie 23, 2010 1:31 pm

Wiecie może ile teraz się czeka na zaświadczenie o braku przeciwskazań w USC na piłsudskiego?
atalinka - Wto Sie 24, 2010 2:37 am

mjmj2010, my czekaliśmy bodajże 3 dni
mała9364 - Wto Sie 24, 2010 11:20 am

mjmj2010 napisał/a:
Wiecie może ile teraz się czeka na zaświadczenie o braku przeciwskazań w USC na piłsudskiego?



My podjechaliśmy w poniedziałek a piątek już były papierki naszykowane :)

sunight - Czw Wrz 23, 2010 9:39 am

Dziewczyny powiedzcie proszę ile czekałyście na dokumenty potrzebne do slubu konkordatowego w USC na Pabianickiej. U nas miesiąc do slubu, te formalnosci jeszcze niezalatwione. A dzisiaj pani mi powiedziala ze czeka sie ok 3 dni, gdzie mi zależy na czasie bo jesteśmy z różnych miast i ze względu na pracę bardzo ciężko uszczknąć wolny dzień. A gdzie jeszcze protokół, zapowiedzi i spowiedzi. Trochę zaczynam się denerwować czy zdążymy ze wszystkim...
Amira - Czw Wrz 23, 2010 11:27 am

USC na Pabianickiej jest bardzo w porządku :smile: ja nie miałam żadnych problemow i w ciągu 2 dni miałam dokumenty :lol:
martula_87 - Pon Mar 07, 2011 10:16 am

A więc my właśnie jesteśmy w trakcie załatwiania papierów z USC.
I powiem Wam że jestem bardzo mile zaskoczona w sumie wszystko odbywa się sprawnie i szybko w miłej atmosferze.
W czwartek chciałam wyciągnąc akt urodzenia i ku mojemu zaskoczeniu pan poinformował mnie że ze wzg na to ze jesteśmy z jednej dzielnicy to aktów nie potrzebujemy ale żebym poszła się upewnic u pani zastępcy kierownika (zapytała się o dzielnice i zaprosiła nas z dowodami osobistymi).
Miałam obawy że wprowadono mnie w błąd a dzis poszlismy tylko z dowodami i zapłaciliśmy tylko 84zł za zaświadczenie o braku przeciwskazań.Więc 44zł w kieszeni.
Czas oczekiwania na takie zaświadczenie w USC-Centrum al. Piłsudskiego100-4 dni.

Dosia_Zosia - Pon Mar 07, 2011 11:58 am

sunight napisał/a:
le czekałyście na dokumenty potrzebne do slubu konkordatowego w USC na Pabianickiej.


my mieliśmy już następnego dnia po złożeniu dokumentów więc
Amira napisał/a:
USC na Pabianickiej jest bardzo w porządku
:)
Elma - Pon Kwi 04, 2011 10:44 pm

Dziewczyny odpowiedzcie mi na pytanie, bo już nic z tego nie rozumiem...Jeżeli ja i mój narzeczony jesteśmy z różnych parafii a ślub będzie jeszcze w innym kościele, to czy pozwolenie mamy wziąść każdy ze swojej czy wystarczy jedno na przykład, mój K weźmie od siebie i wystarczy? Gość z kancelarii był troszkę zakręcony i mówiłam mu chyba ze 3 razy że jesteśmy z różnych parafii a on twierdził, że wystarczy jak jedno z nas tylko weźmie...Jak dla mnie trochę dziwne. To po co w ogóle pozwolenie, jak od jednego trzeba wziąść a od drugiego nie? :?
anooleczka - Wto Kwi 05, 2011 6:13 am

Wystarczy jak jedno z Was wezmie :)
Elma - Wto Kwi 05, 2011 8:53 am

anooleczka, dzięki za odpowiedź :) Tylko trochę mnie to zastanawia, dlaczego jedna osoba będzie miała pozwolenie a druga nie?Wydawało mi się że pozwolenie powinniśmy mieć oboje :lol:
kryszka - Wto Kwi 05, 2011 12:08 pm

Elma napisał/a:
dlaczego jedna osoba będzie miała pozwolenie a druga nie

To jest pozwolenie na ślub w innej parafii, a nie na ślub w ogóle. :wink:

A ponieważ ślub powinno się brać w parafii młodego lub młodej, to jeśli bierzecie w innej, to wystarczy właśnie jedno pozwolenia - od niej lub od niego.

Elma - Wto Kwi 05, 2011 8:48 pm

kryszka, Dzięki, zaspokoiłaś moją ciekawość :lol: Więc narazie mogę spać spokojnie :wink:
Frezja1980 - Wto Kwi 05, 2011 10:28 pm

potwierdzam,wystarczy jedno pozwolenie obojętnie czy z Twojej czy narzeczonego parafii
Elma - Wto Kwi 05, 2011 10:38 pm

Frezja1980, również dziękuję. Męczyło mnie to strasznie długo i byłam pewna że nie zrozumiałam się z Panem w kancelarii :wink: Ale od czego jesteście Wy i to forum [smilie=122_new.gif]
agulka1989 - Wto Kwi 26, 2011 9:02 pm

Dziewczyny a czy jeśli mamy odpisy skrócone aktów urodzenia to musimy prosić o nowe czy wystarczy, że weźmiemy sam papierek o braku przeciwwskazań?
Dosia_Zosia - Wto Kwi 26, 2011 9:46 pm

Trochę niejasno zadane pytanie. Odpisy aktów urodzenia są potrzebne w USC do uzyskania dokumentu o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa, jeżeli akty urodzenia są stare to można zapytać we właściwym USC czy zostaną przyjęte, tak było u mnie, miałam akt z 1980 roku ale mi go przyjęli. A może chodzi ci o akt chrztu a nie urodzenia? Jeżeli chodzi o akt chrztu to musi być nowy i trzeba powiedzieć w kancelarii, że jest potrzeby do ślubu kościelnego.
agulka1989 - Wto Kwi 26, 2011 9:52 pm

Dosia_Zosia napisał/a:
może chodzi ci o akt chrztu a nie urodzenia?

Nie. Chodzi o akty urodzenia.
Oboje mamy swoje "odpisy skrócone aktów urodzenia" w domach. Mój z 1989 roku a Zbyszka z 1988.

Dosia_Zosia napisał/a:
jeżeli akty urodzenia są stare to można zapytać we właściwym USC czy zostaną przyjęte, tak było u mnie, miałam akt z 1980 roku ale mi go przyjęli.

O tę informację mi chodziło, dziękuję.

martula_87 - Sro Kwi 27, 2011 2:35 pm

A my wogóle nie mielismy aktów urodzenia i też załatwilismy.Pisałam wcześniej
martula_87 napisał/a:
W czwartek chciałam wyciągnąc akt urodzenia i ku mojemu zaskoczeniu pan poinformował mnie że ze wzg na to ze jesteśmy z jednej dzielnicy to aktów nie potrzebujemy ale żebym poszła się upewnic u pani zastępcy kierownika (zapytała się o dzielnice i zaprosiła nas z dowodami osobistymi).

Warto zapytac byc może przyjmą Wasze akty.

agulka1989 - Czw Kwi 28, 2011 8:45 am

Dziewczyny a kiedy się deklaruje jakie nazwisko będzie się nosiło?
Czy robimy to właśnie przy załatwianiu tych papierków w USC o braku przeciwwskazań?

anooleczka - Czw Kwi 28, 2011 8:51 am

Aga w USC podpisujesz dokumenty do konkordatu, sporzadzanie akt malzenstwa. Tam deklarujesz sie jakie nazwisko bedziesz nosic, wplacasz oplata skarbowa i odbierasz pozniej dokumenty. (my czekalismy tydzien)
agulka1989 - Czw Kwi 28, 2011 9:03 am

anooleczka, dziękuję :)
Veela - Pon Maj 30, 2011 12:43 pm

Dzisiaj w USC na bałutach mi nie przyjęli aktu z 88. Powiedzieli, ze gdybym się urodziła w Łodzi to by przyjęli, ale skoro miało to miejsce w Zgierzu to musze mieć nowy;/
Dosia_Zosia - Pon Maj 30, 2011 6:20 pm

Veela napisał/a:
Powiedzieli, ze gdybym się urodziła w Łodzi to by przyjęli

A to dziwne bo ja urodziłam się w Katowicach i dawałam stary akt urodzenia z 1980 r i mi przyjęli ale to było w USC Górna.

PositiveAga - Sro Lip 13, 2011 10:26 pm

dziewczyny coś się pozmieniało teraz w USC...
po 1.
pani w USC-Bałuty na Zgierskiej powiedziała że nie przyjmie naszych aktów urodzenia i musimy jechać po odpisy na Piłsudskiego (mój z 1987, a narzeczonego z 1985)

po.2
ja (mieszkam na Bałutach) mój narzeczony(mieszka na Polesiu) ślub bierzemy w jego kościele czyli na Polesiu .... najpierw pojechaliśmy do USC-Bałuty na Zgierskiej i pani odesłała nas do USC-Centrum,Polesie na Piłsudskiego mówiąc że skoro ślub na Polesiu to musimy załatwiać papierki w urzędzie do którego należy kościół :roll:
na Piłsudskiego pani bez najmniejszego problemu przyjęła nasze akty urodzenia (nie rozumiem dlaczego pani w USC-Bałuty miała z nimi problem)

po.3
opłata za sporządzenie aktu małżeństwa również chyba się zmieniła ...wcześniej dziewczyny pisały że płaciły 75zł, my dzisiaj musieliśmy zapłacić 84zł :roll:

Dosia_Zosia - Czw Lip 14, 2011 12:22 am

PositiveAga napisał/a:
wcześniej dziewczyny pisały że płaciły 75zł, my dzisiaj musieliśmy zapłacić 84zł

w 2008 r. już było 84 zł, my tyle płaciliśmy

turecik - Czw Lip 14, 2011 6:56 am

jeśli chodzi o akt urodzenia to mam odpis z 2009 r. urodziłam się w Wielkopolsce i Pani powiedziała, że nie muszę wyciągać nowego odpisu jak najbardziej może być ten - USC ul. Piłsudskiego w Łodzi :)
asiaj2001 - Czw Lip 14, 2011 7:26 am

my też płaciliśmy 84 zł w urzędzie
A co do odpisów aktów urodzenia (jeśli rodziliście sie w Łodzi, bez względu na dzielnice) można je wyciągnąć w archiwum na ul. Piłsudskiego 100

Malena - Czw Lip 14, 2011 11:31 am

PositiveAga napisał/a:
pani w USC-Bałuty na Zgierskiej powiedziała że nie przyjmie naszych aktów urodzenia

PositiveAga napisał/a:
na Piłsudskiego pani bez najmniejszego problemu przyjęła nasze akty urodzenia (nie rozumiem dlaczego pani w USC-Bałuty miała z nimi problem)

ja tez nie wiem, o co jej chodzilo, jak widac potwierdza sie, ze co pani w urzedzie to opinia..Nam przyjeli na Pilsudskiego bez problemu odpisy aktow z 1984 i 85 roku i rowniez zaplacilismy 84 zl.

PositiveAga napisał/a:
opłata za sporządzenie aktu małżeństwa

aga, to co zalatwialiscie to jest dokument o braku przeciwwskazan do zawarcia malenstwa do slubu konkordatowego? Akt malzenstwa bedzie do odebrania 2 tygodnie po slubie, ale teraz odbierasz nie akt, tylko wlasnie ten papierek o braku przeciwwskazan.

Dla zainteresowanych - trwa to kilka dni, my wniosek wypelnilismy w urzedzie w piatek, w srode byl do odebrania (wystarczy, ze odbierze jedno z narzeczonych z dowodem osobistym). Panie w urzedzie na Pilsudkiego sa bardzo mile i pomocne.

ardillaroja - Pią Lip 29, 2011 8:15 pm

musimy dostarczyć pozwolenie na ślub z 1 parafii do kościoła (oboje jesteśmy z innych parafii) i siostra powiedziała, że jak teraz nie będzie tego pozwolenia to nie wpisze daty ślubu długopisem :) tylko ołówkiem, a to jest nieważne, a księża z naszych parafii mówią, że wystawiają zgody na 3 miesiące przed ślubem, no i klops! Kogo przekonać? Siostrę czy ubłagać któregoś z księży? :P
Marcka - Sob Lip 30, 2011 4:11 pm

pozwolenie na ślub nie jest ważne tylko trzy miesiące przed slubem jak inne dokumenty, ale są ważne od chwili wystawienia. My mieliśmy niecały rok przed ślubem wystawione pozwolenie i nie było żadnych problemów, więc niech księża nie robią problemów. Też miałam taką sytuacje, że nie zapiszą długopisem jak nie dostarczę pozwolenia i dostarzyłam i wszystko było wporzo ;)
ardillaroja - Nie Lip 31, 2011 7:56 pm

Marcka, pocieszyłaś mnie :)
turecik - Pon Sie 01, 2011 4:49 pm

ardillaroja napisał/a:
musimy dostarczyć pozwolenie na ślub z 1 parafii do kościoła (oboje jesteśmy z innych parafii)

hej o jakie pozwolenie chodzi :o my tez jesteśmy z różnych parafii ale nie pamiętam żeby mi coś ksiądz mówił :?

ardillaroja - Wto Sie 02, 2011 6:56 am

@ turecik,
o pozwolenie, zgodę na ślub jeśli obie osoby są z innych parafii (w naszym wypadku ja jestem z Sosnowca, Ł. z Wolborza, a ślub chcemy w Łodzi) ksiądz musi napisać świstek, że nie widzi przeszkód, że to nie u niego, wystarczy tylko z jednej parafii! :)

Elma - Sro Lut 01, 2012 8:32 pm

Dziewczyny proszę o odpowiedź, bo zaraz chyba głowa mi pęknie...
Jakie dokładnie potrzebne są dokumenty do ślubu konkordatowego?
-czy koniecznie potrzebny jest akt urodzenia?
Wydaje mi się że nie i jeśli jednak tak, to gdzie załatwiam te dokumenty?
jestem z górnej to czy po akt urodzenia muszę jechac na piłsudskiego a po zaświadczenie na pabianicką?

Z góry dzięki za odp :wink:

Malwina_łódź - Sro Lut 01, 2012 8:47 pm

Z tego co pamiętam to akty urodzenia potrzebne są do załatwienia zaświadczenia z USC i całe archiwum znajduje się przy Piłsudskiego. Natomiast mnie 3 lata temu poinformowano, że zaświadczenie załatwia się w USC pod który podlega parafia ;)
Elma - Sro Lut 01, 2012 8:49 pm

Kurde, najczarniejsza z opcji... Dzięki ;)
All-me - Pon Lut 20, 2012 7:51 pm

Kiedy trzeba się zadeklarować jakie będę mieć nazwisko po ślubie?? :roll:
:roll:

Malwina_łódź - Pon Lut 20, 2012 7:53 pm

All-me napisał/a:
Kiedy trzeba się zadeklarować jakie będę mieć nazwisko po ślubie?? :roll:
:roll:


Przy załatwianiu formalności w USC :)
Dlatego muszą być tam dwie osoby ;)

oreska - Wto Lut 21, 2012 12:10 pm

Malwina_łódź napisał/a:
Z tego co pamiętam to akty urodzenia potrzebne są do załatwienia zaświadczenia z USC i całe archiwum znajduje się przy Piłsudskiego


Dokładnie, akty potrzebne są do USC. W USC trzeba mieć też ze sobą dowody osobiste i dowód wpłaty na konto USC (lub wpłacić w kasie) - koszt 84 zł.

Ale uwaga jeżeli ktoś z Was, tak jak my, bierze ślub kościelny w innej miejscowości niż mieszka przyszły Pan czy Panna Młoda wówczas wpłaty dokonuje na konto urzędu w miejscowości w której jest ślub kościelny ponieważ tam będą przeprowadzane formalności!!!

Decyzje odnośnie nazwiska, nazwiska dzieci zapadają podczas spisywania tzn (jeśli dobrze pamiętam) zgodnego oświadczenia woli w USC

taja - Nie Mar 04, 2012 9:11 pm

przeczytałam całą stronę.. nic z niej nie kumam i przeczytam jeszcze raz :P :P

hmm... czyli najpierw załatwiamy odpisy chrztu i bierzmowania.. w miejscach, gdzie byliśmy chrzczeni i bierzmowani, tak.. ??
nadal nie wiem co z tym odpisem aktu urodzenia.. urodziłam sie w Zgierzu, zameldowana jestem na Bałutach, mieszkam na Retkini, slub będę miała w Łagiewnikach :)

w mojej parafii na Bałutach prosze o pozwolenie na ślub w innej parafii..

tutaj się zatrzymuję i nie wiem co dalej :smile: ...

co robię w tym USC i z czym tam ide.. ??

ehhhh...

proszę to mo mojemu przetłumaczyc :)

Malwina_łódź - Nie Mar 04, 2012 9:15 pm

taja, świadectwa chrztu bierzecie z parafii, w których byliście chrzczeni. Tam też będzie już adnotacja o bierzmowaniu. (to jest potrzebne do kościoła)
Wydaje mi się, że twój akt urodzenia jest w USC w Zgierzu, bo na Piłsudskiego jest tylko archiwum Łodzi.
Do USC potrzebujecie odpisy aktów urodzenia oraz dowody osobiste i musicie stawić się tam osobiście.

taja - Nie Mar 04, 2012 9:30 pm

Malwina_łódź, dziekuję :smile:

czy jak bedę w kościele, gdzie byłam chrzczona musze załatwic cos jeszcze ??
czy dopiero w mojej parafii muszę to pozwolenie załatwić i zapowiedzi.. ??

czyli najpierw kościoły, później USC ??

aaaa to w którym USC decyduję sie na nazwisko i sie podpisuję ?? moim czy przyszłego ?? Booooże... jak ja nienawidzę i nie rozumiem tego załatwiania :P

Malwina_łódź - Nie Mar 04, 2012 9:39 pm

taja, w kościele gdzie byłaś chrzczona mówisz, że potrzebujesz świadectwo chrztu z adnotacją o bierzmowaniu do ślubu konkordatowego.

Skoro bierzecie ślub w twojej obecnej parafii, to nie wiem o jakie pozwolenie chodzi księdzu. Mnie poinformowano, że pozwolenie jest potrzebne tylko i wyłącznie wtedy, gdy bierzecie ślub w innej parafii niż twoja i innej niż parafia narzeczonego. Wtedy jest potrzebne pozwolenie albo z twojej parafii obecnej albo z parafii narzeczonego.

Nie ma znaczenia, co załatwisz w pierwszej kolejności ;)
USC nie potrzebuje do szczęścia papierów z kościoła :)
Trzeba tylko pamiętać, że zaświadczenie z USC jest ważne 3 miesiące.

Do USC musicie się udać razem. Jak ja brałam ślub, to musiałam się udać do USC pod który podlega parafia, bo tam ksiądz będzie załatwiał resztę formalności. Ksiądz ma na dostarczenie zaświadczeń 7 dni po ślubie. Radzę po kilku dniach zadzwonić do USC i dopytać, czy ksiądz dowiózł zaświadczenie. Raz czytałam historię dziewczyny, gdzie ksiądz nie dopełnił tych formalności i w świetle prawa ślubu nie było :roll:

taja - Nie Mar 04, 2012 9:50 pm

Malwina_łódź, dzięęęęki, teraz wszystko dokładnie zrozumiałam :)

ślub jest w innym kościele niz nasze parafie.


czyli nie możemy oddzielnie pozałatwiać w naszych USC spraw ?? i tu i tu musimy być razem ??

Malwina_łódź - Nie Mar 04, 2012 9:53 pm

taja, zgodne oświadczenie woli składacie w USC pod który podlega parafia (przynajmniej tak było) i musicie tam być razem.
Natomiast akty urodzenia możecie załatwić każdy swój samodzielnie. Nie potrzebujecie do tego asysty :)

taja - Nie Mar 04, 2012 9:58 pm

Malwina_łódź napisał/a:
USC pod który podlega parafia
ale która ?? :P ta w której bierzemy slub, tak ?? czyli jak slub w Łagiewnikach... tooo... USC... ?? hmmm... może ktoś wie ?? :P
rozumiem, że w tym USC to tylko jedna wizyta zwykle

oreska - Pon Mar 05, 2012 9:02 am

Malwina_łódź napisał/a:
taja, zgodne oświadczenie woli składacie w USC pod który podlega parafia (przynajmniej tak było) i musicie tam być razem.
Natomiast akty urodzenia możecie załatwić każdy swój samodzielnie. Nie potrzebujecie do tego asysty :)


tak nie jest. Zgodne oświadczenie woli składacie w USC zgodnym z adresem zameldowania (twojego lub narzeczonego). Opłatę wpłacacie na konto USC tam gdzie będzie ślub. I jeżeli będziecie potem kiedyś chcieli odpis aktu małżeństwa to tam własnie się zgłaszacie, przykład:
- ja jestem z Łodzi i mam USC w Łodzi
- narzeczony jest z Aleksandrowa i tam ma swój USC
musieliśmy wybrać jeden z tych urzędów do złożenia zgodnego oświadczenia woli i wybraliśmy Aleksandrów
- ślub bierzemy w Konstantynowie więc na konto tego USC wpłaciliśmy pieniądze (84zł)

jednak wszystkie formalności załatwialiśmy w USC w Aleksandrowie.

Jeżeli kiedykolwiek będziemy chcieli jakiś odpis małżeństwa (np do rozwodu czy czegoś tam broń boże) to bierzemy z USC w Konstantynowie

mam nadzieję że coś się wyjaśniło ;)

więc jeśli ty jesteś zameldowana w Łodzi i narzeczony załatwiacie wszystko w USC w Łodzi :P

a no i tak jak było napisane wcześniej podczas spisywania zgodnego oświadczenia woli musicie być razem i mieć dowody i akty urodzenia

szaraczarownica - Pon Mar 05, 2012 11:02 am

taja napisał/a:
Malwina_łódź napisał/a:
USC pod który podlega parafia
ale która ?? :P ta w której bierzemy slub, tak ?? czyli jak slub w Łagiewnikach... tooo... USC... ?? hmmm... może ktoś wie ?? :P
rozumiem, że w tym USC to tylko jedna wizyta zwykle

Jeżeli chodzi o USC właściwe dla Łagiewnik, to będzie to zapewne USC Łódź-Bałuty przy Zgierskiej 71 (tuż za rynkiem bałuckim jak się jedzie od strony centrum).
W USC razem musicie być raz, ale potem jedno z Was musi się zgłosić po odbiór dokumentów. Nie wiem jak teraz, my odbieraliśmy po 7 dniach.

asia7 - Wto Mar 06, 2012 2:23 pm

ja też się strasznie gubię w tych formalnościach, szczególnie, że bierzmowanie robiłam rok temu, więc pewnie tej adnotacji u mnie w kościele gdzie byłam chrzczona nie będzie i będę musiała coś przynieść?

taja a powiedz mi czy w Łagiewnikach wymagane jest pozwolenie z obydwu parafii czy wystarczy z jednej?

taja - Sro Mar 07, 2012 9:31 am

asia7, wystarczy z jednej :)

dzięki dziewczyny bardzo, wszystko już wiem :)


yyyyy... ale musimy być i w moim i przyszłego USC?? czy możemy jeden tylko zahaczyć i wystarczy ?

dziś podzwonię, popytam i mam nadzieję, że załatwię to jak najszybciej :) dzieki :*

Malwina_łódź - Sro Mar 07, 2012 9:37 am

taja, akty urodzenia możecie załatwić samodzielnie każdy swój, natomiast w USC Łódź-Bałuty musicie być razem. ;)
Prościej się już nie da powiedzieć. :)

taja - Sro Mar 07, 2012 10:53 am

zadzwoniłam, wszystko wiem :) najpierw musze jechać do zgierza po odpis aktu urodzenia, a później razem mamy stawić sie w urzędzie na Zgierskiej :)
All-me - Sro Mar 07, 2012 11:20 am

taja, kiedy jedziecie??
My planujemy dopiero pojechać po 10 kwietnia...nie będzie za późno??

taja - Sro Mar 07, 2012 11:35 am

All-me, no chciałam zacząć wszystko od przyszłego tygodnia.. dlatego teraz zbieram info i ustalam w czasie gdzie i kiedy. chyba nie będzie za późno... :) ale ja wolę zrobić to wcześniej i miec z głowy :) później jak na szybko sie robi, to zwykle wypadają inne rzeczy i się denerwuję :)
asia7 - Nie Maj 06, 2012 6:36 pm

napiszcie mi proszę co się po kolei załatwia aby spisać protokół przedślubny...

ślub mamy w Łagiewnikach i nie jest to parafia żadnego z nas.

1. Póki co doszłam do tego, że musimy mieć akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu (rozumiem, że jeśli bierzmowanie robiłam rok temu w Katedrze, to najpierw muszę jechać do Katedry po akt bierzmowania, następnie do swojej parafii po akt chrztu? - pozwolenie będziemy mieć z parafii P. więc ze swojej strony mam tylko to załatwić?)

2. Czy do protokołu przedślubnego potrzebne już jest to pozwolenie? czy to się później załatwia?

3. Zapowiedzi są dopiero po protokole? Tzn dostaniemy jakieś specjalne kartki na zapowiedzi?

4. Do protokołu przedślubnego trzeba już mieć dokumenty z USC?

5. Z tego co wywnioskowałam, musimy mieć ze sobą:
- akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu
- dokument o zakończonych naukach
- pozwolenie z jednej parafii (?)
- dokumenty z USC (?)

All-me - Pon Maj 07, 2012 8:32 am

Najpierw jedziecie do ksiedza z kodumentami z USC
akty chrztu twoj i narzeczonego ze stemplem do ślubu, dokument o naukach plus poradnia, swiadectwo ukonczenia religii ze szkoly, pozwolenie z jednej parafii.
Spisujecie wtedy protokół. Ksiadz wystawia wam kartki do dwóch spowiedzi i wypisuje kartki na zapowiedzi u was w parafiach.
Tyle :lol:
Pozniej treba pojechac dac kartki do swoich parafii, isc na spowiedz i na tydzien przed slubem ze swiadkami, kartkami ze spowidzi i kartkami o wygloszonych zapowiedziach wracacie do ksiedza gdzie bedziecie brac slub.

taja - Pon Maj 07, 2012 9:48 am

All-me, dokładnie :)
ja nie musiałam dawac świadectwa ukończenia religii-na szczęście :lol:
i tam jeszcze trzeba mieć dokumenty o bierzmowaniu

asia7 - Wto Maj 08, 2012 8:44 am

a wie ktoś może czy i ile płaci się w Katedrze za akt bierzmowania?
All-me - Wto Maj 08, 2012 9:05 am

asia7 napisał/a:
a wie ktoś może czy i ile płaci się w Katedrze za akt bierzmowania?

do ślubu..?
Ja czegoś takiego nie pobierałam..jedyne jak wystawiają Ci akt chrztu to tam stawiają stempelek, ze byłaś bierzmowana. A za akt chrztu zapłaciłam u mnie w parafii 50 zł. Sami Ci powiedzą ile zapłacić... :? i za każdy świstek po 50 zł...za pozwolenie na ślub w innej parafii 100 zł.

asia7 - Wto Maj 08, 2012 9:17 am

no ale ja miałam bierzmowanie w Katedrze rok temu a chrzczona byłam jako dziecko w swojej parafii... z Katedry akt bierzmowania trzeba sobie odebrać samemu i dostarczyć do parafii (chyba) aby dostać akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu potrzebny do ślubu...

no i o ile wiem, że za akt chrztu zapłacę coś to nie wiem czy za to bierzmowanie też... a wiem, że kilka osób też miało bierzmowanie w Katedrze więc może się orientuje

MadMar - Wto Maj 08, 2012 9:27 am

asia7, z tego co wiem, to nieważne gdzie byłaś bierzmowana, bo wszystkie dokumenty są wysyłane do Twojej macierzystej parafii (tej, w której byłaś chrzczona), więc dokument potwierdzający bierzmowanie powinien być już w Twojej parafii.
All-me - Wto Maj 08, 2012 9:37 am

Ja bylam chrzczona w innej parafii a bierzmowana tez w innej....a akr chrztu ze stemplem o bierzmowaniu odbieralam z parafii gdzie bylam chrzczona.
Parafia w ktorej bylas bierzmowana sama wysyla dokumenty do parafii gdzie byl chrzest.

asia7 - Wto Maj 08, 2012 10:59 am

ok dzwoniłam do kancelarii i dokumenty powinny być już w parafii gdzie miałam chrzest :) tak więc dzięki :)

[ Dodano: Czw Maj 10, 2012 6:34 pm ]
no i jednak okazało się, że nie było adnotacji o bierzmowaniu w mojej parafii, także wzięłam z niej tylko akt chrztu, następnie pojechałam do Katedry, gdzie na drugiej stronie aktu chrztu ksiądz zrobił mi adnotację o bierzmowaniu...

najszybciej poszło chyba w USC (byliśmy na Zgierskiej, ale ponoć od tego roku nie ma znaczenia w którym USC załatwia się dokumenty!!! - przynajmniej tak mówiła pani z Piłsudskiego, gdy do niej dzwoniłam), ponieważ obydwoje jesteśmy z Łodzi, więc nie potrzebne były akty urodzenia, wystarczyły tylko nasze dowody i potwierdzenie wpłaty za utworzenie aktu małżeństwa. 16.05 jedziemy po odbiór dokumentów w USC i już możemy wybrać się do Łagiewnik na spisanie protokołu :smile:

viconia - Czw Cze 07, 2012 10:31 pm

Dziewczynki,

A ja mam takie dziwne pytanie bo tego nie rozumiem... :?

Bierzemy ślub z S. w innych parafiach niż nasze. W mojej dajmy na to ksiądz sobie zażyczy kilka stówek za pozwolenie na ślub w innej parafii niż moja. Idziemy do parafii Lubego i dostaje pozwolenie za free lub niewielką opłatą. No i tak... ja się potem i tak muszę wybrać do mojej parafii po wszystkie dokumenty? A jak ksiądz będzie robił problemy, że mi ich nie wyda bo nie chciałam zapłacić za pozwolenie lub coś w ten deseń? Albo jak to, nie dostałam pozwolenia a on ma wydać pozwolenie?!
Może głupio to brzmi, ale mam u siebie nawiedzonego księdza o boje się różnych takich sytuacji... No przecież jeszcze zapowiedzi, ha! :?

MałaMi - Czw Cze 07, 2012 10:38 pm

Pozwolenie potrzeba tylko ze strony jednego małżonka. Ksiądz nie ma prawa Ci odmówić wydania tych dokumentów ani dania zapowiedzi. Najprawdopodobniej nie będzie pamiętał Twojego nazwiska - jeżeli zna Cię z twarzy i się boisz, to wyślij kogoś z rodziny. Jeżeli będzie robił problemy - poczytaj prawo kanoniczne i się odetnij. Nie poskutkuje - skarga do biskupa.

Trzeba z nimi na ostro ;)

viconia - Czw Cze 07, 2012 10:46 pm

To chyba najpierw spróbujemy u Lubego:D mój ksiądz z parafii na kolędzie zajrzał do koperty przy rodzicach (dali 200zl), usmiechnal się pod nosem i stwierdzil z przekąsem: hm... no a resztę to chyba na ślubie córki policzymy?... 8)

i poszedł :smile:

mimeczka - Wto Lip 03, 2012 4:17 pm

My załatwialiśmy formalności w USC na górnej, akty urodzenia były wymagane, ale z uwagi na zmiany organizacyjne w urzędzie nie trzeba już po nie jechać na widzew tylko sam urząd je ściąga. My odnaleźliśmy stare akty i zostały przyjęte. Wszystko trwało jakieś 10 min i w poniedziałek dokumenty będą do odbioru.
daria93 - Sob Mar 30, 2013 11:53 am

viconia napisał/a:
To chyba najpierw spróbujemy u Lubego:D mój ksiądz z parafii na kolędzie zajrzał do koperty przy rodzicach (dali 200zl), usmiechnal się pod nosem i stwierdzil z przekąsem: hm... no a resztę to chyba na ślubie córki policzymy?... 8)

i poszedł :smile:

Typowe zachowanie pazernego księdza, całe szczęście, że tacy są w mniejszości.

karolina99 - Pon Cze 09, 2014 3:56 pm

Dziewczyny, nie ogarniam jednej kwestii, gdzie mam dawać na zapowiedzi?? ...w parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana, czy tam gdzie teraz mieszkam? Ślub jest w "trzeciej" parafii mojego N.
lovinlizard - Pon Cze 09, 2014 6:04 pm

tam gdzie cie znają :)
karolina99 - Pon Cze 09, 2014 10:58 pm

lovinlizard napisał/a:
tam gdzie cie znają :)

z tym może być ciężko ;-)

lovinlizard - Wto Cze 10, 2014 8:29 pm

karolina99 napisał/a:
lovinlizard napisał/a:
tam gdzie cie znają :)

z tym może być ciężko ;-)
to już chyba gdzie wolisz, my mieliśmy taki problem z Ł bo teoretycznie 4 parafie by pasowały ta gdzie mieszkamy,ta gdzie mieszkał, tam gdzie chodzimy i tam gdzie mieszkał u rodziców
Monika Maria - Pon Lip 07, 2014 9:03 am

karolina99 napisał/a:
Dziewczyny, nie ogarniam jednej kwestii, gdzie mam dawać na zapowiedzi?? ...w parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana, czy tam gdzie teraz mieszkam? Ślub jest w "trzeciej" parafii mojego N.


W teorii dajesz zapowiedzi we własnej parafii czyli tam gdzie aktualnie mieszkasz (a nie jesteś zameldowana, czy np. byłaś chrzczona). W praktyce więc wybierasz dowolny kościół, ponieważ przynależność do parafii nigdzie nie jest zapisana :)

karolina99 - Wto Lip 08, 2014 12:53 pm

Monika Maria napisał/a:
karolina99 napisał/a:
Dziewczyny, nie ogarniam jednej kwestii, gdzie mam dawać na zapowiedzi?? ...w parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana, czy tam gdzie teraz mieszkam? Ślub jest w "trzeciej" parafii mojego N.


W teorii dajesz zapowiedzi we własnej parafii czyli tam gdzie aktualnie mieszkasz (a nie jesteś zameldowana, czy np. byłaś chrzczona). W praktyce więc wybierasz dowolny kościół, ponieważ przynależność do parafii nigdzie nie jest zapisana :)


dziękuję! :*
rzeczywiście wczoraj się trochę nabiegaliśmy z tymi wszystkimi formalnościami, ale już wiadomo co i jak i widzę światełko w tunelu ;-)

lalunia0101 - Pon Lis 10, 2014 5:50 pm

Kochani, proszę o pomoc, gdyż już się sama pogubiłam w tym wszystkim..
Mój narzeczony pochodzi ze Szczytna. Tam był chrzczony. Bierzmowany był natomiast już w Łodzi. Ja byłam chrzczona i bierzmowana w Łodzi - ślub będzie w mojej parafii na Janowie,a mój M. mieszka na Bałutach.
Powiedzcie mi proszę co gdzie i jak po kolei mam załatwiać z formalnościami??
Pozdrawiam :)

ithanielle - Pią Lis 14, 2014 11:28 am

lalunia0101, kolejno:

- akt urodzenia z USC w miejscowości, gdzie się każde z Was urodziło (jeśli Twój narzeczony urodził się w Szczytnie, to z USC ze Szczytna)
- zaświadczenie o chrzcie i bierzmowaniu z parafii, w której byliście chrzczeni (przynajmniej u nas tak to wyglądało - byłam chrzczona w danej parafii, ale później zmienili nam parafię - a akt i tak odbierałam tam, gdzie mnie chrzczono)
- zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego z USC w Łodzi - jeśli jedno z Was zameldowane jest w Łodzi i ślub odbędzie się w Łodzi - u nas było tak, że ślub braliśmy w łódzkim kościele, a narzeczony był zameldowany w Rzgowie - opłatę na ten druk (84 zł) wnosiliśmy na USC w Łodzi, ale zaświadczenie wydał nam USC Rzgów.


Oczywiście zawsze się może okazać, że gdzieś mają bałagan w papierach (u nas niestety tak było - mój narzeczony urodził się w Kowarach) - więc najlepiej przy rezerwacji terminu w parafii, w której bierzecie ślub, dopytaj :)


Dodatkowo, na stronie parafii, w której my braliśmy ślub, była podana ta informacja:

Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem z następującymi dokumentami:

dokumenty tożsamości

świadectwo chrztu św. z adnotacją o przyjętym bierzmowaniu, z zaznaczeniem DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA (uwaga! ważność tego dokumentu to 6 miesięcy)

świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (może być ze szkoły średniej) oraz Poradni Rodzinnej

druki z USC do ślubu konkordatowego (ważność 3 miesiące), lub odpis aktu małżeństwa zawartego w USC

zezwolenie z parafii narzeczonej lub narzeczonego na przeprowadzenie formalności przedmałżeńskich i pobłogosławienie małżeństwa w naszej parafii, w przypadku, gdy żadne z nich nie mieszka na terenie naszej parafii

lalunia0101 - Sro Lis 26, 2014 7:14 pm

Dziękuję za odpowiedź :)
Czy w sytuacji gdy narzeczony jest zameldowany w Łodzi, to akt urodzenia może odebrać w USC w Łodzi odpowiedniego z miejscem zameldowania? Czy mimo wszystko musimy załatwiać ze Szczytna? Nie mogliby tego przesłać faxem np?

Pozdrawiam ciepło ! :)

ithanielle - Czw Lis 27, 2014 7:58 am

lalunia0101 napisał/a:

Czy w sytuacji gdy narzeczony jest zameldowany w Łodzi, to akt urodzenia może odebrać w USC w Łodzi odpowiedniego z miejscem zameldowania? Czy mimo wszystko musimy załatwiać ze Szczytna? Nie mogliby tego przesłać faxem np?


Miejsce zameldowania nie ma nic do aktu urodzenia, akt i tak musi wydać USC w miejscowości, w której się urodził.
O to, czy mogliby przesłać Ci akt (ale chyba raczej pocztą, nie faxem - musisz mieć oryginał/odpis, a nie wydruk faksu) najlepiej zapytać dany USC - zadzwoń i dopytaj. Mojemu koledze USC wysłał akt pocztą, po uprzednim dokonaniu opłaty na konto USC, oczywiście :)

KaZi - Sro Sty 28, 2015 12:18 pm

A ja mam pytanie o nieszczęsne świadectwo ukończenia katechizacji w szkole ponadgimnazjalnej...
Znalazłam świadectwo z II klasy LO, z maturalnej niestety nie mam, jedynie świadectwo dojrzałości.
Ślub bierzemy w Katedrze i obawiam się problemów :-(

Czy możecie coś mądrego mi doradzić?

W ogóle zastanawiam się, czy już powinnam latać za dokumentami - ślub 23. maja.

kapatka - Pon Lut 23, 2015 6:11 pm

A ja mam pytanie odnośnie aktu urodzenia bo po już zbaraniałam... Z USC (a więc nie byle jakiego źródła) dostałam informację, że akt urodzenia nie jest potrzebny do kościoła :o . To jak to w końcu jest?
emiiskaa - Pon Lut 23, 2015 8:34 pm

mam pytanko, chcieliśmy żeby mama P. odebrała mu papiery z USC sama, bo nie będziemy mieli kiedy jechać.
akt urodzenia może mu chyba odebrać, ale co z tymi dokumentami o braku przeciwskazań?
może to zrobić tutaj jakoś? bo zameldowany nadal jest w Poznaniu. musi naprawdę jechać osobiście czy da się to załatwić w moim usc?

herbatnik - Wto Lut 24, 2015 8:38 am

emiiskaa, pamiętam, jak kiedyś był mi potrzebny akt urodzenia chyba do szkoły i mama mi to załatwiała, ale wtedy byłam niepełnoletnia :) więc nie odpowiem wprost, ale słyszałam, że chyba od początku marca będzie duże ułatwienie z urzędami i będzie można potrzebne dokumenty zamawiać online i odbierać w dowolnym usc w Polsce. Ja i mój narzeczony mamy zamiar się tym zainteresować i przetestować, przy załatwianiu papierów do ślubu.
Dorotka_ - Wto Lut 24, 2015 9:22 am

kapatka, akt urodzenia potrzebny jest do urzędu, żeby sporządzić dokument o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa. To dopiero z nim idziecie do kościółka z aktem chrztu i bierzmowania itd.
kapatka - Wto Lut 24, 2015 11:21 am

To w takim razie jak pójdę do USC to muszę najpierw wyciągnąć akt urodzenia i dopiero z tym idę po zaświadczenie, dobrze rozumiem?
Terry - Wto Lut 24, 2015 11:44 am

kapatka napisał/a:
To w takim razie jak pójdę do USC to muszę najpierw wyciągnąć akt urodzenia i dopiero z tym idę po zaświadczenie, dobrze rozumiem?


Jeśli to ten sam urząd, to nie musisz mieć aktu ze sobą, bo korzystają z własnej bazy danych. W przeciwnym razie trzeba się udać do odpowiedniego urzędu, zanim wystąpicie o dokumenty do ślubu.

Nie wiem czy zamówić może osoba trzecia, ale odebrać na pewno. Rok temu mój kolega odbierał dokumenty chrzestnej. Niestety, gdy odbiera dokumenty osoba trzecia płaci się za nie więcej.

kapatka - Wto Lut 24, 2015 11:51 am

Na szczęście ten sam :) dzięki dziewczyny za wyjaśnienia!
emiiskaa - Wto Lut 24, 2015 12:24 pm

a to w takim razie możemy to zaswiadczenie dla P. odebrać w Aleksandrowie? tzn mama wybierze mu w Poznaniu akt a reszta formalności tu? czy skoro nie jest zameldowany to nie, nie rozumiem :(
herbatnik - Wto Lut 24, 2015 1:49 pm

zmiany od 1 marca
Tutaj znalazłam na szybko wyjaśnienie; wynika z tego, że wszystkie informacje o nas będą w ogólnopolskim systemie, przypisane do naszego nr pesel, więc żeby załatwić np. nowy dowód lub odpisy aktów cywilnych nie trzeba będzie się fatygować do miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Jeśli dobrze rozumiem, nie będzie trzeba wtedy brać aktu urodzenia-od razu dostaniemy zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Bardzo jestem ciekawa, jak to zadziała w praktyce :)

kapatka - Nie Mar 01, 2015 8:01 pm

My idziemy jutro do USC więc sprawdzimy jak to działa :wink:
emiiskaa - Nie Mar 01, 2015 8:10 pm

podpytaj prosze :)
kapatka - Nie Mar 01, 2015 9:30 pm

Ok, jutro wieczorem zdam relację :)

[ Dodano: Pon Mar 02, 2015 5:33 pm ]
Byliśmy dziś w USC i w naszym przypadku wygląda to tak: okazuje się, że jedyna rzecz jaka jest nam potrzebna to zaświadczenie, które wydaje urząd. Nie musimy się gimnastykować z aktem urodzenia. U nas jest to o tyle nieskomplikowane, że oboje urodziliśmy się, mieszkamy i jesteśmy zameldowani w Łodzi. Ale z tego co próbowałam się podpytać (i jeśli dobrze zrozumiałam) to nawet gdyby było inaczej (czyli jedno z nas jest nietutejsze) to i tak powinno się to wszystko pozałatwiać bez wyciągania aktów w drugim końcu Polski. Powinno bo jeszcze nie wszystko działa idealnie. Ja np. wcześniej dostałam informację, że termin odbioru zaświadczenia jest do 2 dni roboczych, a dziś dowiedziałam się, że nie wiadomo czy w tym tygodniu :?

emiiskaa - Sro Mar 04, 2015 7:50 pm

dopiero zauważyłam - dzięki!
herbatnik - Sro Mar 04, 2015 8:17 pm

no i super-im mniej chodzenia po urzędach, tym lepiej :) a system działa od 3 dni raptem, więc pewnie będą jakieś utrudnienia na początku, ale wszystko się poukłada :)
malinka87 - Czw Mar 05, 2015 4:40 pm

My wczoraj byliśmy na wycieczce w USC i w naszym przypadku, gdy obydwoje urodziliśmy sie poza Łodzią jest troche ciężej. Pani powiedziała, że oni de facto nie maja tego wszystkiego w bazie tylko po złożeniu przez nas wniosku, oni wnioskuja do naszych USC, adekwatnych dla miejsca urodzenia i dopiero jak dostaną odpowiedź, to mogą nam wydać to całe zaświadczenie. Mamy co jakiś czas dzwonić, bo może to potrwać 2 tygodnie a może i 4... Jedyne ułatwienie jest takie, że nie trzeba jechac na drugi koniec Polski po kawałek papierka :smile:
herbatnik - Czw Mar 05, 2015 8:50 pm

malinka87, mamy z narzeczonym taką samą sytuację, nie urodziliśmy się w Łodzi :) dobrze, że napisałaś, że to tyle może potrwać, zabierzemy się za załatwianie wcześniej
kapatka - Czw Mar 05, 2015 8:52 pm

Nawet jeśli bylibyście z Łodzi to i tak nie wiadomo ile Wam przyjdzie czekać więc polecam uzbroić się w cierpliwość :)
Terry - Czw Mar 05, 2015 8:53 pm

O wszystko możesz się starać 3 miesiące wcześniej. Bo tyle są ważne dokumenty. Nie zaczynajcie zbyt wcześnie, bo stracą ważność..
kapatka - Czw Mar 05, 2015 8:55 pm

karolina_002 pisała, że teraz to jest 6 a nie 3 miesiące.
herbatnik - Pią Mar 06, 2015 9:26 am

A może pomożecie mi w takiej kwestii: dokumenty muszą być ważne w dniu ślubu, czy w momencie załatwiania formalności w kościele? W naszym przypadku ślubujemy w sierpniu, ale ze wszystkimi dokumentami mamy udać się do naszej parafii w maju-3 miesiące przed ślubem i wtedy spisujemy protokół i dostajemy licencję na ślub dla parafii, w której odbędzie się uroczystość. Skoro teraz i urzędowe i kościelne akty są ważne pół roku to może nie ma znaczenia, ale tak z ciekawości pytam :)
Dorotka_ - Pią Mar 06, 2015 11:33 am

herbatnik, eeeejże, protokół spisuje się w parafii, gdzie będzie ślub :)
Terry - Pią Mar 06, 2015 11:52 am

Muszą być ważne w dniu ślubu.
herbatnik - Pią Mar 06, 2015 2:37 pm

Dorotka_, no to może nie do końca zrozumiałam księdza, który był u nas po kolędzie :)
ok, teraz już wiem wszystko; w takim razie dobrze, że są ważne pół roku :)

adagio85 - Nie Mar 15, 2015 1:16 pm

Witam W pazdzierniku Biorę ślub w Parafii w Sokolnikach , chrzest i bierzmowanie odbył sie w dwoch roznych parafiach. W której z tych parafii musze odebrać dokumenty potrzebne mi do slubu koscielnego ?


prosze o pomoc

herbatnik - Nie Mar 15, 2015 2:03 pm

Z tego, co się orientuję, informacja o bierzmowaniu(i innych sakramentach) powinna trafić do parafii, w której odbył się chrzest.
Cicia - Nie Mar 15, 2015 3:16 pm

herbatnik, zgadza sie, w mojej parafii gdzie będziemy brać ślub tez została mi udzielona taka informacja. Zaświadczenie bierze sie z parafii gdzie był chrzest
adagio85 - Sro Mar 18, 2015 10:02 pm

Dziewczyny i jeszcze jedno pytanko potrzebna jest zgoda na udzielenie ślubu z parafii|(dotyczy poprzedniego pytania) to rowniez z parafii gdzie odbył sie chrzest? dzieki za info
herbatnik - Sro Mar 18, 2015 10:54 pm

zgodę na ślub dostaje się z parafii, do której aktualnie się należy, czyli w miejscu zameldowania, albo zamieszkania tymczasowego powyżej 3 miesięcy
alekul89 - Pon Lip 20, 2015 9:07 am

A ja mam takie pytanie: czy po odbiór aktu małżeństwa do USC musimy pójść oboje czy wystarczy tylko jedno z nas?
Dorotka_ - Pon Lip 20, 2015 9:55 am

alekul89, ja odbierałam sama :)
alekul89 - Pon Lip 20, 2015 9:59 am

O to dobrze :) Wyślę męża :D
Julia_ja - Wto Lip 21, 2015 4:02 pm

Jedno z małżonków z dowodem osobistym :-)
alekul89 - Wto Lip 21, 2015 7:08 pm

Mamy już odebrany :-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group