Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Mężatki - Formalności po ślubie

Agha - Pią Sie 29, 2008 1:31 pm
Temat postu: Formalności po ślubie
Kochane, wesele, wesele i po weselu. Zaczynamy nowe życie pod nowym nazwiskiem. Czy wiecie jakie dokumenty należy przedstawić aby zmienić dowód osobisty, prawo jazdy, paszport...

Czy wystarczy tylko akt ślubu z USC?

Które dokumenty należy wymienić w pierwszej kolejności?

Czy to prawda, że w przeciągu miesiąca należy zawiadomić Urząd Skarbowy?

Co w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli mąż nie pracuje, czy jeżeli same nie pracujemy zostajemy pod ubezpieczeniem rodziców?

Czy meldujecie się razem w mieszkaniem czy któreś z was zostaje zameldowane w domu rodzinnym?

kryszka - Pią Sie 29, 2008 2:01 pm
Temat postu: Re: Formalności po ślubie
Agha napisał/a:
Czy wiecie jakie dokumenty należy przedstawić aby zmienić dowód osobisty, prawo jazdy, paszport...

Czy wystarczy tylko akt ślubu z USC?

:arrow: http://bip.uml.lodz.pl/in...?str=149&id=147

Agha napisał/a:
Które dokumenty należy wymienić w pierwszej kolejności?

Dowód osobisty.

Agha napisał/a:
Czy to prawda, że w przeciągu miesiąca należy zawiadomić Urząd Skarbowy?

Tak - druk NIP-3 (niektóre urzędy dają go od razu przy składaniu wniosku o dowód albo przy odbiorze dowodu, inne nie - trzeba się samemu o to zatroszczyć, np. drukując formularz ze strony Ministerstwa Finansów).

Agha napisał/a:
Co w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli mąż nie pracuje, czy jeżeli same nie pracujemy zostajemy pod ubezpieczeniem rodziców?

Nie wiem, ale logiczne by się wydawało, że powinnaś przejść pod ubezpieczenie męża.

Agha napisał/a:
Czy meldujecie się razem w mieszkaniem czy któreś z was zostaje zameldowane w domu rodzinnym?

Zależy czy jest to wam potrzebne czy nie. Jeśli mieszkanie jest wasze to chyba miło by być zameldowanym razem. Ale nieraz lepiej nie meldować się razem (np. przypadki dziedziczenia, przepisywania mieszkań spółdzielczych czy komunalnych).

justinaa - Pon Gru 29, 2008 3:31 pm

ja w tamtym tygododniu złożyłam wniosek o wymianę dowodu, na stronie UMŁ było napisane, że jeśli zawierało się małżeństwo w tym samym miejscu to nie trzeba przedkładać aktu ślubu, jednak okazało się, że miejsca nie oznacza tego samego, co miasto i że akt jest potrzebny, ALE okazało się, że my go wcale nie mamy :smile: bo ja jakoś naiwienie myślałam, że akt ślubny, który dał nam po ceremonii ksiądz to jest właśnie ten dokument, ale nie, ten dany przez księdza nie ma mocy urzędowej.
w każdym razie ja naprawdę nie wiedziała o tym, że 14 dni po ślubie należy odbebrać skrócony akt ślubu w USC na Piłsudkiego albo Zgierskiej w zależności od tego, w którym kościele brało się ślub
dzisiaj Maż tam jedzie, mam nadzeję, że nasz akt tam jest :)

a poza tym w urzędzie miasta powiedziano nam, że na wymianę dowodu ma się 3 m-ce inaczej jest 300 zł kary! ale wydaje mi się to jakąś BZDUR? poniewaz moja kolezanka wymieniala dokumnty prawie rok po ślubie i zadnej kary nie płaciła

ech te urzędy

izunia_82 - Wto Gru 30, 2008 1:21 am

justinaa nie strasz lepiej z tą karą bo ja jeszcze nie złożyłam wniosku o wymianę dowodu po ślubie. Ale też wydaje mi się to jakąś niedorzeczną bzdurą.
kryszka - Wto Gru 30, 2008 9:45 am

Zależy na jakiego formalistę się trafi. :evil: Ja właśnie zapłaciłam 100 zł mandatu (widełki do 500 zł) za niezgodne z rzeczywistością dane w prawie jazdy. Co prawda u mnie chodziło o adres zameldowania, ale to samo dotyczy i nazwiska. Mam na mandacie który artykuł kodeksu, ale nie chce mi się teraz szukać.
Kati - Wto Gru 30, 2008 12:41 pm

Hmmm....

Ja mam prawo jazdy i dowód rejestracyjny na stare nazwisko. Paszport też...
Generalnie wymieniłam tylko dowód :oops:

wiem, kiedyś mi się dostanie :roll:

MalaJu - Wto Gru 30, 2008 1:01 pm

ja poki co wymienilam dowod, dane w ZUSie, dane w rejestrze ewidencji przy prowadzeniu dzialalnosci gospodarczej. po Nowym Roku uderzam z Nipem (na to ma sie 30 dni od odbioru nowego dowodu) i do GUSu. i to bedzie poki co na tyle. oczywiscie, jeszcze zmiana pieczatki. Paszport zrobie przy okazji. prawo jazdy tez. no i jeszcze bank. tam juz dane zmienilam.
Kati - Wto Gru 30, 2008 1:03 pm

Aaa.... bank też zmieniłam

ZUS załatwił pracodawca, NIP 3 złożyłam przy zmianie dowodu...

dominiqsz - Wto Gru 30, 2008 1:51 pm

Ja dowód wymieniłam szybko, niecały miesiąc po ślubie ... Prawo jazdy odebrałam dopiero dwa tygodnie temu, z paszportem jeszcze czekam ,bo teraz nie zamierzam nigdzie wyjeżdżać. Oczywiście ZUS zgłosiła moja firma, a NIP3 tez odwiozłam ( na to chyba faktycznie jest 30 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego). Został mi bank i Era :/ Koszmarne formalności ....
Kati - Wto Gru 30, 2008 1:58 pm

W Erze zmień sobie sama przez i-BOK :)
kryszka - Wto Gru 30, 2008 2:00 pm

Kati napisał/a:
Ja mam prawo jazdy i dowód rejestracyjny na stare nazwisko.

To w czasie kontroli nie przyznawaj się, że masz dowód osobisty i nie będzie problemu. Nie wiem czemu, ale zawsze każą sobie dawać te 3 rzeczy. :evil:

Kati - Wto Gru 30, 2008 2:32 pm

Oki, jak by co nie mam dowodu przy sobie :twisted:
MalaJu - Wto Gru 30, 2008 3:15 pm

dominiqsz napisał/a:
NIP3 tez odwiozłam ( na to chyba faktycznie jest 30 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego)


30 dni od dnia odebrania dowodu, nie zlozenia wniosku :) i chyba 14 dni jesli jest sie VATowcem (ale tego pewna nie jestem)

izunia_82 - Sro Gru 31, 2008 3:06 am

To ja w takim razie zapitalam w piątek z wnioskiem o wydanie nowego dowodu.
niesia2708 - Pią Lut 20, 2009 11:29 pm

Z tego co mi powiedziała pani w okienku zmieniły się przepisy i jest 14 dni na wymianę dowodu.
Ja wymieniłam już wszystkie dokumenty,zmieniłam dane w bankach.Miałam po prostu ferie i trochę czasu żeby to zrobić.

MalaJu - Czw Kwi 02, 2009 9:06 pm

dzis poszlam złożyć wniosek o nowy paszport. Póki co, nie bylo kolejek, wiec jesli macie to w planach, to lepiej teraz. Wkrotce zaczną się wnioski o paszporty przed wakacjami. A czas oczekiwania? miesiąc. Aha, idzcie do dobrego fotografa. Moj jednak nie byl dobry i nie mam pewności, czy przez lekkie zaciemnienie jednej części twarzy nie będę musiała wymieniać zdjęć. Czekam na telefon z centrali. A w zasadzie jego brak :?

[ Dodano: Czw Kwi 02, 2009 9:07 pm ]
Kwotę opłaty za wymiane z powodu zmiany nazwisko jakoś dziwnie liczą od ilości lat w zwiazku z dotychczasowym paszportem. Moj był na 10 lat (do 2012), wymieniam go teraz i zapłacilam 98 zł.

Debussy - Pią Sie 07, 2009 7:45 am

Ja dzisiaj składam wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.
Jak dostanę nowy dowód to mogę dopiero prawo jazdy?

A z paszportem chyba narazie się wstrzymam, 98 zł.... masakra...

evelinka - Pią Sie 07, 2009 8:03 am

Ja wnisek o dowód składałam 2 czerwca i do tej pory jeszcze go nie mam. Co do twojego pytania Debussy, ja dostałam taką karteczkę (od pani w urzędzie gdzie składałam wniosek o dowód) nazywa się "CZĘŚĆ B (Dla wnioskodawcy)" i zamiast nowego dowodu pokazałam w wydziale komunikacji. Ale radzę ci najpierw do nich zadzwonić i zapytać czy może być takie coś, bo to chyba zależy od urzędnika. A i co najlepsze, wniosek o nowe prawko złożyłam z tydzień lub dwa później niż o dowód, ale prawko już odebrałam, a dowodu ani widu, ani słychu. A bez dowodu nie załatwię nic nigdzie.
ppola - Pią Sie 07, 2009 8:11 am

Co do paszportu mi powiedziano ze mozna go wyrobic dopiero jak bedzie sie mialo dowód
Mariola - Pią Sie 07, 2009 10:01 am

jak byłam składać wniosek o nowy dowód to pani łaskawie powiedziała mi, że dopiero można przyjść miesiąc po ślubie złożyć podanie, a później miesiąc czekania. jeżeli chodzi o prawko do mam znajomą, która pracuje w wydziale komunikacji i poszłam najpierw załatwić sprawę z prawkiem.
temidaaa - Pią Sie 07, 2009 10:41 am

evelinka napisał/a:
Ja wnisek o dowód składałam 2 czerwca i do tej pory jeszcze go nie mam.

a to bardzo ciekawe... Ustawowo jest na to 30 dni, jeśli się nie wyrobią, to powinnaś dostać pismo o braku możliwości dotrzymania terminu. Zawsze możesz uderzać do kierownika urzędu, bo powiedzmy poślizg tygodnia, no czasem zdarza się, ale dwa miesiące?!

Agguniaa - Pią Sie 07, 2009 11:33 am

Z początkiem lipca udałam się do USC z wnioskiem o wydanie dowodu:) wyrobienie zajęło 30 dni:) przy odbiorze podpisałam wniosek do Urzędu Skarbowego w sprawie NIP-u.....
Tydzień temu zaniosłam do wydziału komunikacji wniosek o wymianie prawa jazdy:) dziś odbieram:)
jak narazie idzie gładko, dane na uczelni mam zmienione już dawno:) zaraz po wymianie dowodu zmieniliśmy dane w banku:) byłoby to na tyle:)

Martuś i Jaruś - Pią Sie 07, 2009 12:23 pm

- dowód wymieniony
- wniosek o nip złożony
- dane w banku zmienione i założone wspólne konto

do wymiany:
- paszport (zapłacę tylko 1/10 ceny ze względu na jeden rok wykorzystany)
- prawko (ale to może się wstrzymam bo niewiadomo czy dowód nie będzie kolejny raz zmieniany a chwilowo i tak nie korzystam)

ppola - Pią Sie 07, 2009 12:54 pm

To ja mam w takim razie pytanie bo widze ze sie przewija u Was problem NIPu czy to znaczy ze po slubie wyrabiamy nowy NIP? Szczerze mowiac myslalam ze to ten co mam juz od kilku lat
Agguniaa - Pią Sie 07, 2009 1:00 pm

Ppola, nie wyrabia się nowego NIP-u:) :smile:
Aktualizuje się dane w Urzędzie Skarbowym ( czytaj się dotyczy zmiany nazwiska:)); dostarczenie informacji do US leży w obowiązkach USC:)

ppola - Pią Sie 07, 2009 2:47 pm

Dzieki Aggunia :) Bylam dzis w USC i odebralam nowy dowod no niestety juz sie nie wypre nowego nazwiska :/ pani dala mi formularz do wypelnienia o zmianach dla Urzedu skarbowego i powiedziala ze dalej sie wszystkim zajmą :)
dymocha - Sob Maj 15, 2010 10:59 am

Dziewczyny, czy wiecie jak teraz wygląda wymiana prawa jazdy? Chodzi mi o to czy są kolejki, czy trzeba/można wcześniej umówić się? Powinnam to zrobić już rok temu, ale jakoś nie mogę się zebrać :lol:
gosiaczek - Sob Maj 15, 2010 1:33 pm

Nie spiesz się. Cztery lata jeździłam na starym prawku ;) Niesty nie wiem, jak wygląda wymiana.
dymocha - Sob Maj 15, 2010 1:42 pm

gosiaczek napisał/a:
Cztery lata jeździłam na starym prawku
A ja nie umiem tak... ;)
szaraczarownica - Sob Maj 15, 2010 2:35 pm

Cytat:
Dziewczyny, czy wiecie jak teraz wygląda wymiana prawa jazdy?

Nie wiem jak teraz, wiem jak wyglądało to w październiku zeszłego roku. Nie musisz się umawiać, na odbiór miałam czekać około tygodnia, ale nie jestem w 100% pewna, czy było do odbioru po tym czasie, bo ja odbierałam miesiąc później razem z dowodem rejestracyjnym. Ale według słów pani z okienka po takim czasie miałam się o to prawo jazdy pytać i powinno już być.

dymocha - Sob Maj 15, 2010 8:52 pm

Szaraczarownica dziękuję bardzo! :)
mavika - Pią Wrz 10, 2010 8:17 pm

A nie wiecie jak to jest z dowodem rejestracyjnym? Jestem współwłaścicielką auta, moja mam jest właścicielką. Czy po zmianie nazwiska musimy wymienić dowód rejestracyjny tablice i naklejki?
kryszka - Pią Wrz 10, 2010 10:14 pm

Generalnie przy zmianie nazwiska należy zmienić dokument. Ale -

ja współwłaściciela mam wpisanego ręcznie przez urzędnika, więc w tym wypadku chyba nie potrzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, a tylko iść żeby ręcznie zmienili. A jeśli współwłaściciel jest wydrukowany to może trzeba wymienić albo tylko zmienić ręcznie. Nie wiem...

Przy okazji - przy zmianie dowodu rejestracyjnego nie wymienia się tablic. Zanosi się je tylko przy odbieraniu nowego dowodu rejestracyjnego żeby zdjęli stare naklejki i nakleili nowe z nowym numerem dowodu rej.

Misiak87 - Sob Wrz 11, 2010 8:49 am

Ja wymieniłam dowód po 3 miesiącach, od razu wypełniłam druczek do US.
Póki co jeszcze muszę zmienić dane w banku i prawo jazdy, ale jakoś nie mam czasu ani okazji. Na uniwerek też jeszcze nie dotarłam z nowym nazwiskiem... Może w przyszłym tygodniu...

tulipan87 - Wto Paź 19, 2010 4:04 pm

Ja już zaczęłam wymianę dokumentów, póki co najważniejszy - dowód osobisty. Jak go otrzymam będę wojować dalej :)
Elwirka1 - Wto Paź 19, 2010 4:05 pm

A ja się nie moge zebrać, żeby iść zrobić nowe zdjęcia - a już ponad miesiąc minął :)
Amira - Sro Paź 20, 2010 1:40 pm

a ja sie wstrzymuje do stycznia, bo i tak beda nowe dowody :]
Elwirka1 - Sro Paź 20, 2010 3:44 pm

Amira napisał/a:
a ja sie wstrzymuje do stycznia

też tak chciałam początkowo zrobić, ale chciałabym mieć już za sobą formalności związane ze zmianą nazwiska

M_and_M - Wto Maj 17, 2011 9:56 pm

dziewczyny, czy do USC idziemy po slubie z tym zaswaidczeniem, ktore dostalismy w kościele po ślubie? na jego podstawie dostaniemy akt malzenstwa? i dopiero z tym aktem moge isc po nowy dowod? pomocy :(
Dosia_Zosia - Wto Maj 17, 2011 11:18 pm

M_and_M napisał/a:
czy do USC idziemy po slubie z tym zaswaidczeniem, ktore dostalismy w kościele po ślubie?

wy nie musicie tego zanosić bo te dokumenty wysyła kościół w przed upływem 5 dni od od zawarcia małżeństwa,jak te dokumenty wpłyną to usc sam wystawia akt małżeństwa tego samego dnia lub najpóźniej w następnym dniu roboczym więc ten akt już powinien być gotowy jak przyjdziecie. Jak już będziesz miała akt małżeństwa wtedy idziesz wyrobić dowód

malinka1984 - Sro Cze 01, 2011 8:14 am

juz prawie minęły dwa lata od slubu a ja nadal mam prawo jazdy na stare nazwisko :lol:
anuszkaa - Sro Cze 01, 2011 9:26 am

malinka1984 napisał/a:
juz prawie minęły dwa lata od slubu a ja nadal mam prawo jazdy na stare nazwisko :lol:

no to zycze, zeby policja Cie nie zlapała, bo bedzie mandacik za to, ze masz niewazny dokument :)

tulipan87 - Sro Cze 01, 2011 5:22 pm

malinka1984 napisał/a:
a ja nadal mam prawo jazdy na stare nazwisko

Właśnie mi uzmysłowiłaś, że ja też. Tyle, że minęło "dopiero" 8 miesięcy. No coż...ja już po prostu zapomniałam o konieczności wymiany :?

anuszkaa napisał/a:
bo bedzie mandacik za to, ze masz niewazny dokument

Zaraz, zaraz...dokument jest ważny...tylko dane są "lekko" nieaktualne :lol:
Myślę, że w razie kontroli przez policję da się to jakoś wytłumaczyć :roll:

anuszkaa - Sro Cze 01, 2011 5:26 pm

tulipan87 napisał/a:
Zaraz, zaraz...dokument jest ważny...tylko dane są "lekko" nieaktualne
Myślę, że w razie kontroli przez policję da się to jakoś wytłumaczyć


ja kiedys zmienilam zameldowanie i nie zmienilam danych w prawku, bo dopiero co je odebralam. I tak jezdzilam sobie i jezdzilam.. dopoki policja mnie nie zatrzymala. Na szczescie nic mi nie wlepili, ale powiedzieli, ze koniecznie trzeba zmienic te dane - chyba jest czas do 3 miesiecy, ale nei jestem pewna.

owieczka_foto - Sro Cze 01, 2011 8:27 pm

anuszkaa napisał/a:
chyba jest czas do 3 miesiecy

mnie za chwilę minie 3 lata... nie moge sie zebrac do wymiany...

mietka - Sro Cze 01, 2011 8:55 pm

malinka1984 napisał/a:
juz prawie minęły dwa lata od slubu a ja nadal mam prawo jazdy na stare nazwisko :lol:


ja po 4 też mam stare.

malinka1984 - Czw Cze 02, 2011 7:58 am

uff czyli nie tylko ja nie mam po drodze do wydziału komunikacji :) ulga a co do mandatu to musiałby być wredny policjant żeby wlepić mandat ale upomnienie na bank :) narazie odpukać nie miałam przyjemności i mam nadzieję że długo nie będę ...a zmienic prawko kiedyś zmienię ...nawet moze w te wakacje :)
Agnisia - Pon Cze 06, 2011 1:31 pm

Ja też dopiero ostatnio zauważyłam, że dane w prawie jazdy są niezmienione. Niby nie korzystam z samochodu codziennie, ale od czasu do czasu tak. Do wydziału komunikacji faktycznie jest pod górkę. Ostatecznie ja jestem ta sama co i przed zmianą nazwiska, więc po co te ceregiele?
anooleczka - Sro Cze 29, 2011 7:34 am

My jestesmy tydzien po slubie a juz za 30 dni orbiore nowy dowod i paszport. Pewnie tak szybko bym tego nie zalatwila gdyby nie koniecznosc wymiany paszportu (we wrzesniu lecimy do Californii w podroz poslubna). Zostało mi tylko prawo jazdy i banki- to dopiero po odebraniu dowodu.
martula_87 - Sro Cze 29, 2011 8:29 am

U nas zaczęło się od zmainy mojego miejsca zameldowania poźniej złożyłam wniosek o nowy dowód osobisty.Jak odbiorę dowód to muszę zmienic dane w banku, prawo jazdy i paszport.
malinka1984 - Czw Lip 07, 2011 7:52 am

No to dowód zmieniony odebrałam w zeszłym tygodniu, po dwóch latach od ślubu ale co tam najważniejsze że zmeiniłam czyli już wszystkie dokumenty są na nazwisko małżeńskie.
Misiak87 - Czw Lip 07, 2011 8:42 am

Ja póki co zmieniłam wszędzie nazwisko (oprócz mojej przychodni i prawa jazdy ;P ), ale adres zameldowania mam nadal u moich rodziców, a K u swoich. Jak zbudujemy dom to tam się zameldujemy- wspólny meldunek jest nam na razie nie potrzebny.
I w ogóle bez problemu przyzwyczaiłam się do nowego nazwiska.

tulipan87 - Czw Lip 07, 2011 6:12 pm

Ja się dzisiaj zebrałam w sobie i złożyłam wniosek o wymianę prawa jazdy. Ogólnie już wszędzie mam zmienione nazwisko( poza umową na telefon).
Misiak87 napisał/a:
zameldowania mam nadal u moich rodziców, a K u swoich. Jak zbudujemy dom to tam się zameldujemy- wspólny meldunek jest nam na razie nie potrzebny.

U nas jest taka sama sytuacja. I czasem jest śmiesznie, bo np pisma z urzędu dostajemy każde z nas osobno :smile: ( bo mimo, że razem mieszkamy to adresy mamy różne)
Misiak87 napisał/a:
I w ogóle bez problemu przyzwyczaiłam się do nowego nazwiska

Ja również. Teraz to nawet myślę, że bardziej mi pasuje niż panieńskie :) ale tacie tego nie powiem :?

M_and_M - Czw Lip 07, 2011 6:53 pm

dowod odebrany. teraz bank, prawo jazdy i inne instytucje.

tulipan87 napisał/a:
Ja się dzisiaj zebrałam w sobie i złożyłam wniosek o wymianę prawa jazdy.


dokad trzeba sie z tym udac?

tulipan87 - Czw Lip 07, 2011 7:42 pm

M_and_M napisał/a:
dokad trzeba sie z tym udac?

Do Wydziału Komunikacji.

M_and_M - Czw Lip 07, 2011 8:20 pm

tego przy Smugowej? wniosek wypełnia się na miejscu, czy mozna sciagnac z internetu?
tulipan87 - Czw Lip 07, 2011 8:28 pm

Ja akurat byłam w tym na Sienkiewicza ( tam jest mój "rejon"), wniosek wypełnia się na miejscu, w necie nie znalazłam.
Oprócz wniosku potrzebne jest zdjęcie, ksero prawa jazdy i dowód wpłaty za nowy dokument (84 zł :? )

M_and_M - Czw Lip 07, 2011 8:29 pm

84 zł ?? ? :o no to sobie niezle licza :? dziekuję za informacje :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group