Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alma_
Sob Lis 04, 2006 9:25 pm
Czy świadek musi być pełnoletni?
Autor Wiadomość
karwanki 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2006
Posty: 14
Skąd: Łódź
  Wysłany: Czw Lis 02, 2006 8:56 pm   Czy świadek musi być pełnoletni?

Bedąc w kościele zapomnialam zapytać o jedną z najważniejszych spraw: czy w przypadku slubu konkordatowego świadek musi być pełnoletni? :wstyd:
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 8:58 pm   

Tak. I od tej zasady nie ma odstępstw.
_________________
chez alma |
 
 
karwanki 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2006
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 9:26 pm   

oj!!! :zalamany: kurcze, no to mam problem... :|

[ Dodano: Czw Lis 02, 2006 9:28 pm ]
a najgorsze jest to, że mojej siostrze zabraknie tylko miesiąca do 18-tych urodzin ;(
 
 
Kamyk 


Wiek: 44
Dołączyła: 26 Cze 2005
Posty: 142
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 9:41 pm   

karwanki napisał/a:
oj!!! :zalamany: kurcze, no to mam problem... :|

[ Dodano: Czw Lis 02, 2006 9:28 pm ]
a najgorsze jest to, że mojej siostrze zabraknie tylko miesiąca do 18-tych urodzin ;(



No niestety my mieliśmy ten sam problem :( dlatego brat mojego męża, który jest niepełnoletni, był drugim świadkiem. Postanowilismy tak to po prostu rozwiązać, ja 2 świadkowe, mój móz 2 świadków-fajnie to wyglądało :)
_________________
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 9:48 pm   

Moja siostra w dniu naszego ślubu tez będzie miała siedemnaście lat i kilka miesięcy, ale jakoś nie wyobrazam sobie jej jako świadkowej, za smarkata jest ;)
_________________
chez alma |
 
 
Lucky 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 748
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 9:56 pm   

Almo masz rodzeństwo :?: :roll:
Nie wiem czemu mi sie ubzdurało że jestes jedynakiem :?
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 9:59 pm   

Może mój charakter na to wskazuje :P

Mam młodszą siostrę, o 9 lat.
Nie mieszkamy razem od dawna, więc rzadko o niej tu wspominam.
_________________
chez alma |
 
 
karwanki 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2006
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 10:09 pm   

UU... 4 świadków....ciekawe, ale dla mnie to wyglądałoby to jak ochroniarze i ochroniarki :P Sama już nie wiem, bardzo mi zależało na mojej siostrze... ale skoro nie można, to trudno.
A co myślicie o dwóch świadkach
 
 
Agati 


Wiek: 43
Dołączyła: 12 Kwi 2006
Posty: 278
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 10:14 pm   

karwanki napisał/a:
UU... 4 świadków....ciekawe, ale dla mnie to wyglądałoby to jak ochroniarze i ochroniarki :P Sama już nie wiem, bardzo mi zależało na mojej siostrze... ale skoro nie można, to trudno.
A co myślicie o dwóch świadkach


Dziwne skojarzenie :roll:
_________________



:serce: Ach... 16.06.2007. :serce:
 
 
 
karwanki 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2006
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 10:24 pm   

oj.. :? przepraszam, jeśli Cie uraziłam, ale moim zdaniem to po prostu za duży tłok...ale w sumie nigdy nie widziałm tego na żywo, więc..może być całkiem ciekawie 8)
 
 
Agati 


Wiek: 43
Dołączyła: 12 Kwi 2006
Posty: 278
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 10:30 pm   

Nie masz za co przepraszać :wink: Po prostu dla mnie dziwne jest porównanie kobiet w pięknych sukniach do ochroniarek :?


PS. Widziałam juz takie sluby i dla mnie bomba :]
_________________



:serce: Ach... 16.06.2007. :serce:
 
 
 
katarzynka1 

Wiek: 43
Dołączyła: 18 Kwi 2006
Posty: 136
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 10:40 am   

Ponieważ mojej siostrze na moim ślubie będzie też brakować do 18 to wymyśliłam sobie, że przy ołtarzu bedzie stać ona, a dokumenty z punktu formalnego podpisze ktoś inny. Wpradzie muszę to jeszcze skonsultować z księdzem czy coś takiego wogóle można zrobić. Jeżeli jednak nie wypali to będzie 4 świadków :)
Zreszta ostatnio też byłam takim świadkiem w kwartecie i nie było żle, jakiś straszny tłok się nie utworzył a przynajmniej grupa wsparcia była większa :D
 
 
Agati 


Wiek: 43
Dołączyła: 12 Kwi 2006
Posty: 278
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 1:14 pm   

katarzynka1 napisał/a:
Ponieważ mojej siostrze na moim ślubie będzie też brakować do 18 to wymyśliłam sobie, że przy ołtarzu bedzie stać ona, a dokumenty z punktu formalnego podpisze ktoś inny. Wpradzie muszę to jeszcze skonsultować z księdzem czy coś takiego wogóle można zrobić.


Katzrzynka mozna zrobić coś takiego, wiem bo widziałam :wink: Byłam na ślubie na który spóżniło się dwóch świadków. Ksiądz nie mógł dłużej czekać, więc młodzi poprosili dwóch gości weselnych, żeby zajeli miejsca świadków.
Do dzisiaj (jak już nerwy Młodym puściły :) ) śmiejemy się, że jak to na zdjęciach studyjnych inni świadkowie niz na zdjęciach z kościoła??? :hyhy:

katarzynka1 napisał/a:
Jeżeli jednak nie wypali to będzie 4 świadków :)
Zreszta ostatnio też byłam takim świadkiem w kwartecie i nie było żle, jakiś straszny tłok się nie utworzył a przynajmniej grupa wsparcia była większa :D


Myslę jednak, że to byłoby w Twoim przypadku najrozsądniejsze wyjście. Wydaje mi się, że nikt nie chciałby być tylko świadkiem na papierze. Przynajmniej mnie byłoby przykro, gdybym usłyszała taka propozycję :(
A mając 4 świadków unikniesz nieporozumień (nikomu nie będzie przykro, siostra i ty będziecie zadowolone) a i tak tylko dwoje z nich będzie papiery podpisywać.
_________________



:serce: Ach... 16.06.2007. :serce:
 
 
 
karwanki 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2006
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 6:55 pm   

ja jednak zostanę przy dwóch świadkach i chyba będę zmuszona poprosic o to przyjaciółkę :|
 
 
katarzynka1 

Wiek: 43
Dołączyła: 18 Kwi 2006
Posty: 136
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 04, 2006 4:46 pm   

U mnie się wszystko rozwiąze w kwietniu jak już pójdziemy wszystko pożądnie załatwiać. Najlepiej pytać u źródła ;) Wtedy zobaczymy co będziemy robić
 
 
Martysia 
mammolina


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Sie 2007
Posty: 538
Skąd: Milano
Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 4:59 pm   

a mnie się bardzo podoba pomysł z 4ma świadkami:) i tak zrobimy. bardzo zależy mi na mojej przyjaciółce, która jest dla mnie jak siostra, no i zalezy mi również na siostrze, która niestety pełnoletnia jeszcze nie będzie....
_________________
 
 
 
katrin 

Dołączyła: 15 Wrz 2008
Posty: 27
Skąd: Zgr
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 12:28 am   

Odświeżam temat, ponieważ sama jestem w podobnej sytuacji.

Jednemu z moich świadków zabraknie dokładnie 3 tygodni do 18 urodzin. Byłam wczoraj w kościele zarezerwować termin i zapytałam księdza przy okazji, czy taka sytuacja jest możliwa.. O dziwo, ksiądz powiedział, że nie ma problemu, żeby osoba ta była świadkiem.. Podobno do USC nie podaje się dat urodzenia świadków, jedynie imię i nazwisko. Mielibyśmy w takim razie 2óch świadków, jeden pełnoletni, drugi nie do końca;).

Jest gdzieś może jakieś ustalenie prawne, że świadek(kowie) musi być pełnoletni (inaczej np. ślub pod względem cywilnym będzie nieważny?) ?

Nie wiem co o tym myśleć w tej chwili. Teoretycznie ksiądz wie chyba dobrze, jeżeli udziela tylu ślubów konkordatowych (duża parafia i dużo ślubów:)). A praktycznie?
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 1:16 am   

świadkowie musza byc pełnoletni, takie sa przepisy, chociaz w akcie małżeństwa znajduja sie tylko imiona i nazwiska.. no chyba ze Wasz ksiadz ma zamiar naruszyc przepisy, ale chyba wtedy zwiazek małżeńskibedzie niewazny..
_________________
 
 
Malwina_łódź 


Wiek: 37
Dołączyła: 30 Gru 2007
Posty: 1291
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 9:12 am   

Jak my rozmawialiśmy z księdzem, to zaznaczył, że musimy mieć dwóch pełnoletnich świadków. ;)
_________________

 
 
MalaJu 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 2628
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 10:04 am   

nie ma czegos takiego, jak pelnoletni "prawie". swiadkowie musza byc pelnoletni, bo w kancelarii musza wylegitymowac sie dowodem tozsamosci czy innym potwierdzajacym tozsamosc. w koncu to akt prawny, a tylko ludzie pelnoletni moga podejmowac decyzje i podpisywac sie zgodnie z prawem na takich dokumentach.
prawniczki, jak to wyglada z waszego pktu widzenia??
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 12:56 pm   

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Tytuł I MAŁ?E?STWO
Art. 7. § 1. Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków.

Art. 8. § 1. Duchowny, przed którym zawierany jest związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego, nie może przyjąć oświadczeń przewidzianych w art. 1 § 2 - bez uprzedniego przedstawienia mu zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, sporządzonego przez kierownika urzędu stanu cywilnego.
§ 2. Niezwłocznie po złożeniu oświadczeń, o których mowa w § 1, duchowny sporządza zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia zostały złożone w jego obecności przy zawarciu związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego. Zaświadczenie to podpisują duchowny, małżonkowie i dwaj pełnoletni świadkowie obecni przy złożeniu tych oświadczeń.
_________________
 
 
katrin 

Dołączyła: 15 Wrz 2008
Posty: 27
Skąd: Zgr
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 1:31 pm   

Dziękuję, tak właśnie myślałam. Czyli gdyby był świadek niepełnoletni ksiądz naruszyłby przepisy i ślub cywilny byłby nie ważny. Czyli w takim razie będę miała chyba 4 świadków;).
Dzięki wszystkim za pomoc!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl