Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z nazwiskiem na zaprosznaich
Autor Wiadomość
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Sro Gru 17, 2008 4:27 pm   Problem z nazwiskiem na zaprosznaich

Mam problem, jak pisałam w powitaniach, mam męża cywilnie. Mam już jego nazwisko.
We wrześniu przyszłego roku bierzemy ślub kościelny.
I tu mój problem - jak myślicie: powinnam wpisać na zaproszeniu swoje nazwisko panieńskie (w końcu dla kościoła nadal jestem panną) czy już po mężu?

Np. Anna i Piotr Kowalscy z Rodzicami

czy

Anna Nowak i Piotr Kowalski?

Moja mama mi doradziła, żebym wpisała panieńskie, bo po co taka Anna Kowalska ma wychodzić za mąż za Piotra Kowalskiego?? :)

Mam jeszcze trochę czasu, ale znalazłam już zaproszenia, które będziemy mieć i zostaje mi tylko tekst zaproszenia.

Pomożecie? :)
 
 
 
truskawka_ja 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 781
Skąd: ...
Wysłany: Sro Gru 17, 2008 4:29 pm   

Jestem w takiem samej sytuacji jak Ty i mam zamiar na zaproszeniach używać nowego nazwiska. Dla Kościoła owszem jestem panną ale z nowym nazwiskiem :wink:
 
 
Tajgete 
żona swojego męża :)


Wiek: 40
Dołączyła: 24 Mar 2008
Posty: 833
Skąd: Kolumna
Wysłany: Sro Gru 17, 2008 4:34 pm   

Nas moja kuzynka ostatnio zapraszała na ślub kościelny w 5 lat po ślubie cywilnym i używali nazwisk przedślubnych (nie napiszę panieńskich, bo to on nosi jej nazwisko :wink: )
_________________
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Sro Gru 17, 2008 5:09 pm   

Właśnie ja jestem bardziej przekonana do użycia nowego nazwiska, albo w ogóle wpisania samych tylko imion :) tylko nie wiem jak to będzie postrzegane przez rodzinę :)

Nie mam jednak żadnych oporów przed wpisaniem nazwiska panieńskiego - mam tylko dylemat...

Dzięki za odpowiedzi i pomoc, chętnie posłucham więcej pomocnych duszyczek :)
 
 
 
EwaM 


Wiek: 41
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 2535
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Gru 17, 2008 5:48 pm   

Ja bym wpisała nowe nazwisko. No bo w końcu Anna Nowak już nie istnieje, prawda? I tak pewnie wszyscy wiedzą, że jesteście po ślubie i trochę dziwne wydawałoby mi się takie wracanie do nazwiska, które już twoim nazwiskiem nie jest.
Podoba mi się też pomysł samych imion. Anna i Piotr wraz z rodzicami zapraszają...... Super rozwiązanie. Bo z jednej strony nie kombinujecie z nazwiskiem, a z drugiej nie rzuca się tak bardzo w oczy, że małżeństwo zaprasza na swój ślub.
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Gru 17, 2008 8:51 pm   

EwaM napisał/a:
Ja bym wpisała nowe nazwisko. No bo w końcu Anna Nowak już nie istnieje, prawda? I tak pewnie wszyscy wiedzą, że jesteście po ślubie i trochę dziwne wydawałoby mi się takie wracanie do nazwiska, które już twoim nazwiskiem nie jest.

Myślę tak samo.

Co do imion - pomysł dobry, ale w odniesieniu do zwrotu "zapraszają Anna i Piotr z rodzicami". Jakoś na początku zaproszenia typu "Ania i Piotr zapraszają na swój ślub" nie za bardzo mi pasuje. A po kilku latach nie będzie się już pamiętało czyje to zaproszenie. :wink:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
aapsik 

Dołączyła: 08 Mar 2006
Posty: 39
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Gru 18, 2008 2:38 pm   

Dla Kosciola licza się imiona. ?lubujecie wymieniając swoje imiona, a o Twoim nazwisku decydują względy formalne jakim jest ślub cywilny. Biorąc to pod uwagę może na zaproszeniu powinnaś napisać :

Anna Kowalska z domu Nowak i Piotr Kowalski
z Rodzicami
 
 
mo (d) nisia 

Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 18, 2008 3:47 pm   

Ja byłam w podobnej sytuacji i nazwisk nie wpisaliśmy dla odmiany żadnych :) same imiona bo i tak w większości wręczaliśmy zaproszenia osobiście lub przez naszych najbliższych.

Z kolei moi przyjaciele również po ślubie cywilnym mieli na zaproszeniach nazwiska sprzed zmiany stanu cywilnego, na pytanie dlaczego??? odpowiadali że lepiej to brzmi, mimo że wyszscy wiedzieli że panna młoda nosi nazwisko męża :)
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Czw Gru 18, 2008 4:46 pm   

Biorę już teraz pod uwagę dwie opcje:
- Anna Kowalska z domu Nowak i Piotr Kowalski
z Rodzicami (dzięki aapsik)
- same imiona.
Ponieważ nasza rodzina mieszka w trzech województwach (niestety mamy do praktycznie wszystkich daleko) i zaproszenia będziemy rozdawać pół osobiście ;) (przez rodziców) i listownie, chyba zdecydujemy się na pierwszą opcję.

Dzięki dziewuszki za pomoc :D
 
 
 
Petitka 
nareszcie żona:)


Wiek: 39
Dołączyła: 05 Maj 2007
Posty: 1166
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pon Mar 22, 2010 2:12 pm   

Jak zwykle na forum mozna liczyć ;) - właśnie mamy taki sam dylemat, ale zastanawiałam się nad tymi samymi opcjami, co martitka - nie mamy jeszcze zaproszeń, ale w razie czego dwie opcje są, ufff... dzięki dziewczyny!!!
_________________

24.05.2008 na zawsze... :wedding:
 
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Pon Mar 22, 2010 2:22 pm   

No to już po ślubie powiem, że na zaproszeniach był tekst zaczerpnięty z jakiegoś forum, a w podpisie było: Marta i Paweł wraz z Rodzicami :) Dla nikogo nie było tajemnicą od kogo są zaproszenia i na czyj ślub :)
 
 
 
poker000 

Dołączyła: 11 Maj 2009
Posty: 12
Skąd: łódź
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 7:35 am   

Witaj, mam pytanie jak odmienic nazwiska ponizej.na kopercie bede pisala w mianowniku a na zaporszeniu odmieniala (kogo zapraszam):
Tulinek, Tomporek, Ogórek, Kotynia, Wawszczak, Koziorowicz, Bors, janczak, Opar, Smolka, Kuźba, Olczak.
I tak na kopercie wypisac Anna i Jan Tulinek czy Tulinkowie?a co w takim razie z nazwiskiem Ogórek?
NA zaporszemniu odmieniam ze zapraszam Anne i JAna Tulinków, dobrez?
proszę o pomoc...
JESLI ZLE UMIESCILAM POST TO SORKA ALE NIGDZI ENIE MOGLAM ZNALEZC TEGO TEMATU.....MOZE NIE UMIEM SZUKAC:(
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 7:03 pm   

To nie ten wątek. Zapraszam do http://www.forum.wesele-l...der=asc&start=0
Polecam słownik języka polskiego jako wyznacznik prawideł gramatycznych.
W odpowiedzi na Twoje pytanie - tak jak w przypadku nazwisk zakończonych na -ska/-ski obowiązuje liczba mnoga, czyli
Annę i Jana Tulinków/Ogórków/Tomporków; Anna i Jan Tulinkowie/Ogórkowie/Tomporkowie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl