Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół zniechęca do kremacji
Autor Wiadomość
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
  Wysłany: Wto Paź 18, 2011 10:38 am   Kościół zniechęca do kremacji

Normalnie mnie zatkało. :? :o
"Zdaniem biskupów pogrzeb prochów po kremacji jest gorszy niż tradycyjny pogrzeb ciała ludzkiego. 13 listopada w kościołach zostanie odczytany list Episkopatu w tej sprawie"
Więcej tutaj : http://wyborcza.pl/1,7547...o_kremacji.html

Może jestem niesprawiedliwa, ale pierwsze o czym pomyślałam to pieniądze, a konkretnie mniejszy zarobek przy "pogrzebie urny". :zly:
Nigdy nie oceniałabym "wartości" pogrzebu trumiennego i urnowego - a tu proszę - EPISKOPAT (a nie jakiś jeden nawiedzony ksiądz) stopniuje, który pogrzeb i zmarły jest lepszy.
Szok. :o

A jakie jest Wasze zdanie? Dlaczego nagle kremacja przestała się Episkopatowi podobać?
_________________
 
 
malinka1984 

Wiek: 40
Dołączyła: 07 Sie 2008
Posty: 987
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 10:46 am   

Ja tez właśnie skończyłam czytać ten artykuł i jestem w szoku. To jest wola zmarłego jak chce zostać pochowany no i odczytanie listu publicznie w tej sprawie masakra, a to co Ci którzy są chowani skremowani sa gorsi, pójda za to do piekła?? Rany nie mają się czym zajmować Ci księża.
_________________
malinka1984


 
 
ewa.krzys 


Dołączyła: 17 Lut 2011
Posty: 2643
Skąd: z niedaleka
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 10:48 am   

Obawiam się, że to chodzi właśnie o to, o czym piszesz
Asiek napisał/a:
mniejszy zarobek przy "pogrzebie urny"


Słyszałam już o tym wcześniej, ale nie sądziłam, że naprawdę coś takiego księża będą chcieli wprowadzić. Tylko zastanawia mnie, czy to ma być tylko w Polsce, czy dla katolików na całym świecie.
_________________


 
 
Malwina_łódź 


Wiek: 37
Dołączyła: 30 Gru 2007
Posty: 1291
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 10:50 am   

Dla mnie to przegięcie, bo czemu modlitwa przy trumnie jest ważniejsza od modlitwy przy urnie. Przecież wiara mówi, że najważniejsza jest dusza, a za tą się modlimy, a nie ciało. Ciało jest tylko mieszkaniem na ziemi dla duszy, więc nie rozumiem tego całego zamieszania. :roll:
_________________

 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 10:58 am   

ewa.krzys napisał/a:
Tylko zastanawia mnie, czy to ma być tylko w Polsce, czy dla katolików na całym świecie.

Jeśli to wola Episkopatu to dotyczy Polski.

Argumentacja przeciw urnom mnie rozbroiła :roll: Ja jako kontrargument mam tylko jedno zdanie i to biblijne: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Ciekawe jak obalą taką agumentację. :lol:
_________________
 
 
=MiLi= 


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Sty 2007
Posty: 897
Skąd: Rtk, ale z Bałut
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 11:57 am   

Co za bzdura... już nie mają się czym zajmować... za mało im kasy... masakra
Ja chcę być skremowana i moja Rodzina o tym wie. 3lata temu pochowaliśmy Dziadziusia i On też chciał być skremowany... przed kremacją było normalne pożegnanie z otwartą trumną, czuwaliśmy przy Dziadziusiu, odmawiane były modlitwy itd... a innego dnia był pogrzeb, msza z urną.
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---


Osobiście wolę być spalona niż mam gnić i być podgryzana przez robale...
_________________
 
 
mala_mk 

Wiek: 44
Dołączyła: 26 Cze 2008
Posty: 153
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 12:04 pm   

Nie potrafię tego pojąć. Jest coraz mniej wolnych miejsc na cmentarzach, koszt pogrzebu urnowego jest niższy niż z trumną, zasiłki pogrzebowe obniżone... wszystko przemawia za tym, że kremacja byłaby coraz bardziej powszechna, a więc wiadomo o co chodzi. I to jest straszne, że pieniądze odgrywają kluczową rolę w ustaleniach Kościoła.
_________________
 
 
Dosia_Zosia 


Wiek: 43
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 931
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 3:13 pm   

Mnie osobiście kremacja troszkę źle się kojarzy ale to tylko dlatego,że mam skojarzenia z II wojną i obozami koncentracyjnymi.
Natomiast co do artykułu, to o ile zwykle zgadzam się z tym co mówi Kościół, to tutaj też jestem zdziwiona, moim zdaniem to spora nadinterpretacja. Nawet jeśli człowiek zostanie pochowany w całości to ciało i tak się rozłoży a poza tym tak jak pisała Malwina to dusza jest najważniejsza bo nieśmiertelna a jak mówi Ewangelia "ciało na nic się nie przyda".
_________________
 
 
 
dymocha 

Wiek: 43
Dołączyła: 17 Mar 2006
Posty: 115
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 4:08 pm   

Od 1993 roku siedzieli i chyba kombinowali co by tu wymyślić... :evil: Oczywiście w rękach proboszcza będzie czy wyrazi zgodę na szybszy pogrzeb - niech może od razu określą jaka odległość to jest "daleko". Zresztą i tak nawet w tym samym mieście nie każdy będzie miał 2 dni wolnego, aby zmarłego pożegnać.
_________________
Ostatnio zmieniony przez dymocha Wto Paź 18, 2011 4:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kasia13 


Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 324
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Paź 23, 2011 10:31 pm   

Mnie też bardzo zdenerwowała ta sprawa. Pamiętam jak na którejś styczniowej mszy
ksiądz bardzo narzekał, że 1 stycznia kościół świecił pustkami bo parafianie woleli odsypiać sylwestra niż przyjść na msze. Sami zniechęcają do siebie ludzi.
Dla mnie sprawa jest jasna:
Asiek napisał/a:
mniejszy zarobek przy "pogrzebie urny


Będzie więcej pogrzebów świeckich i tyle. :x
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl