Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Odmiana nazwisk w zaproszeniach
Autor Wiadomość
Hatifnatka 


Wiek: 40
Dołączyła: 10 Mar 2007
Posty: 948
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 08, 2011 10:44 pm   

ja też odmieniłabym Kozieł - Kozieła. ale my nie odmienialiśmy nazwisk. tak jest chyba lepiej.
_________________
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Wto Lis 08, 2011 11:04 pm   

Ja bym odmieniła. Sprawdziłam jeszcze na stronce podanej przez Frezję i tam też jest odmienione jako Kozieła.
_________________
 
 
Zuza12345 


Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 1191
Skąd: Zgierz/Łódź
Wysłany: Sro Lis 16, 2011 11:22 pm   

I mnie dopadła zgryzota odmiany nazwisk :@ Frezja link pomógł, ale zostało kilka znaków zapytania po 1 nazwisko Drygiel i tak zapraszam państwa Dryglów czy Dryglii? I zapraszam szanownego pana Drygla? I podobnie mam choć tu trochę mniejsze wątpliwości.. Stelmach, Stelmachów, Stelmacha?
 
 
suzarek 


Wiek: 41
Dołączyła: 26 Cze 2008
Posty: 248
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 12:06 am   

Zuza12345 napisał/a:
nazwisko Drygiel
ja bym napisała Państwa np Annę i Pawła Drygiel/Stelmach (choć tutaj Stelmachów też brzmi dobrze).
Był taki program w telewizji pt Koncert Życzeń i z tego co pamiętam to prowadzący przy wyczytywaniu tych życzeń nie zawsze odmieniali nazwiska - te trudniejsze zostawiali w wersji podstawowej.
Wśród moich gości też mi wyskoczyło jedno trudne nazwisko ale zadzwoniłam do kuzynki i bezpośrednio zapytałam jak oni to swoje nazwisko odmieniają i na zaproszeniu napisałam ich wersję.
_________________

Jedyne czego zazdroszczę mojemu mężowi to żona...
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 1:27 pm   

Jeśli chodzi o nazwisko Stelmach to: Pan Stelmach, Państwa Stelmachów , Pana Stelmacha.
Z kolei Drygiel pewna nie jestem, ale odmieniłabym to raczej jako Państwa Drygielów (bo nie mają na nazwisko Drygl, tylko Drygiel)i Pana Drygiela, ale czy ostatecznie bym je odmieniła to nie wiem. Może dowiedz się w najbliższej rodzinie tej osoby, aby nie było bezpośrednio :wink:
_________________
 
 
ewa.krzys 


Dołączyła: 17 Lut 2011
Posty: 2643
Skąd: z niedaleka
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 1:35 pm   

Zuza12345 napisał/a:
nazwisko Drygiel
ja bym nie odmieniała w ogóle. Natomiast jeśli o Stelmach to odmieniłabym na zasadzie
M4rcysi4 napisał/a:
Państwa Stelmachów
i to na pewno będzie poprawna forma.
_________________


 
 
Dosia_Zosia 


Wiek: 43
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 931
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 11:33 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
odmieniłabym to raczej jako Państwa Drygielów (bo nie mają na nazwisko Drygl, tylko Drygiel)i Pana Drygiela,

Niezupełnie się z tym zgodzę. Profesor Bralczyk powtarza,że jeżeli mamy problem z odmianą jakiegoś słowa to należy szukać innego z podobną końcówką. No i mamy np. słowo bajgiel, w liczbie mnogiej są bajgle a nie bajgiele, tak samo magiel - magle(a nie magiele). Oczywiście końcówka liczby mnogiej w nazwisku będzie inna bo bajgiel czy magiel są rodzaju męskiego. Wg mnie powinno być państwo Dryglowie.
_________________
 
 
 
PaulinaS 

Dołączyła: 03 Paź 2010
Posty: 529
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 27, 2012 11:02 pm   

A ja mam problem z tymi nazwiskami, więc upewnijcie mnie, czy dobrze odmieniam, bo mnie już wszystko od tej odmiany dziwnie brzmi :razz:

...mają zaszczyt zaprosić

Annę i Jana Marańdów
Jana Marańdę
(Marańda)

Annę i Jana Skolików
(Skolik)

Annę i Jana Zatoniów
Jana Zatonia
(Zatoń)
_________________
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pią Sty 27, 2012 11:27 pm   


Z pozostałymi ciężko..
_________________
 
 
PaulinaS 

Dołączyła: 03 Paź 2010
Posty: 529
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 27, 2012 11:54 pm   

M4rcysi4 dziękuję za to chociaż wiem, że jedno mam na pewno dobrze :D
_________________
 
 
Vesna 


Wiek: 34
Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 120
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 4:04 pm   

Wg języka polskiego nazwiska wszelkie odmieniają się, ALE znam mnóstwo ludzi, którzy nie życzą sobie odmieniania ich nazwisk. Ja na swoich zaproszeniach odmieniałam tylko nazwiska kończące się na -ska, -cka (-ski, -cki). Resztę zostawiłam w spokoju. Przykładem może być nazwisko Skręt. Przy odmianie "Zapraszamy Piotra Skręta" brzmi to słabo, a osoba taka może poczuć się urażona. Znam osobiście podobny przypadek.
_________________
Mój dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...der=asc&start=0
 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Czw Kwi 12, 2012 5:39 pm   

Vesna napisał/a:
"Zapraszamy Piotra Skręta"
Moim zdaniem brzmi lepiej niż "Zapraszamy Piotra Skręt" :o
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Sob Kwi 14, 2012 10:09 pm   

ava napisał/a:
Vesna napisał/a:
"Zapraszamy Piotra Skręta"
Moim zdaniem brzmi lepiej niż "Zapraszamy Piotra Skręt" :o


ava, zgadzam się całkowicie.

Poza tym, jestem zwolenniczką "wykładni" prof. Miodka - w j.polskim odmieniamy nazwiska (przez przypadki) i już. Obrażanie się, bo ktoś (prawidłowo!) odmienił moje nazwisko jest dla mnie ..hmm.. małostkowością :roll: ?
_________________


 
 
 
Kalanchoe 


Dołączyła: 12 Wrz 2011
Posty: 718
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Kwi 15, 2012 9:16 pm   

ava napisał/a:
Vesna napisał/a:
"Zapraszamy Piotra Skręta"
Moim zdaniem brzmi lepiej niż "Zapraszamy Piotra Skręt" :o


Zgadzam się. Ja bym odmieniła :)
 
 
Vesna 


Wiek: 34
Dołączyła: 19 Wrz 2011
Posty: 120
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 16, 2012 3:11 pm   

Skończyłam polonistykę i jestem purystką językową, więc doskonale wiem, że powinnam odmienić nazwiska, ale owy podobny przypadek, który znam, to moje przyszłe nazwisko, więc zrozumiałam sens nie życzenia sobie odmiany. Uległam narzeczonemu łamiąc zasady. :wink:
_________________
Mój dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...der=asc&start=0
 
 
marlena89 


Wiek: 34
Dołączyła: 24 Mar 2011
Posty: 263
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 10:11 am   

My wczoraj dostaliśmy zaproszenie :
...mają zaszczyt zaprosić Sz.P. Tomek S z żoną [smilie=12_new.gif]
Padłam jak to zobaczyłam. Zdziwienia na mojej twarzy nie udało się ukryć.
_________________
[url=http://tickers.cafemom.com]
 
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 10:32 am   

Marlena kopara mi opadła. Co za... no sama nie wiem... debilizm?! :niedowiarek:
_________________
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 41
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 10:41 am   

marlena89 napisał/a:
...mają zaszczyt zaprosić Sz.P. Tomek S z żoną
no nie da się ukryć że jesteś żona :smile: :smile: ja tam bym sie nie obruszała tak bardzo, jak dostawalismy zaproszenia od znajomych z meza pracy to tez było napisane Maciej S z żoną, no i jakos nie przyszło mi do głowy że to
M4rcysi4 napisał/a:
debilizm
raczej było mi miło że ja tez zostałam zaproszona a nie sam mąż :-)
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
marlena89 


Wiek: 34
Dołączyła: 24 Mar 2011
Posty: 263
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 10:57 am   

ppola, tylko wiesz, to akurat jest rodzina i jak już faktycznie nie wiedzieli jak mam na imię, to mogli kogoś zapytać.Oburzona również nie byłam, bo bardziej mnie to rozbawiło. Nie wspomnę już nawet, że jakiś rok temu zaprosili mnie do znajomych na fb i nk :D
_________________
[url=http://tickers.cafemom.com]
Ostatnio zmieniony przez marlena89 Pon Cze 18, 2012 11:05 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 11:23 am   

Nie no spoko równie dobrze mogli zaprosić męża i żone :cool:
_________________
 
 
MadMar 


Wiek: 34
Dołączyła: 12 Lis 2010
Posty: 1343
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 18, 2012 12:50 pm   

ppola napisał/a:
jak dostawalismy zaproszenia od znajomych z meza pracy to tez było napisane Maciej S z żoną,
i myślę, że nie ma w tym nic złego, bo to w końcu kolega z pracy (a żona - jego Lepsza Połowa :) )
ale w rodzinie? ja jak nie wiedziałam jak się nazywa połówka osoby, którą proszę (a np mieszkają razem) to po prostu albo szukałam na fb, nk lub zwyczajnie pytałam :D
_________________

 
 
Paolina 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Lis 03, 2013 9:42 pm   

Nieświadomie uniknęliśmy tego typu problemów ponieważ na naszych zaproszeniach napisaliśmy "zapraszamy Sz. P." (Szanownych Państwa/Szanowną Panią/Szanownego Pana). Bez imienia i nazwiska. Za to na kopercie były elegancko wykaligrafowane imiona i nazwiska gości, ale to już w mianowniku, więc nie było żadnych wątpliwości ;)
_________________
Pozdrawiam słonecznie Gość! ;)


Ostatnio zmieniony przez Paolina Nie Lis 03, 2013 9:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Pon Lis 04, 2013 12:00 pm   

Paolina, Dobry pomysł, aby uniknąć błędów w odmianie nazwisk... U narzeczonego w rodzinie są bardzo dziwne nazwiska, że sami się zastanawiamy jak je odmienić... Podrzucę mu Twój sposób, zobaczymy co powie :smile:
_________________
 
 
Sisska 


Wiek: 36
Dołączyła: 06 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 05, 2013 12:19 am   

ja tez planuje zaproszenia drukowac bez osobowo na zasadzie "oswiadczamy, ze sie pobieramy" i "Zapraszamy na nasz slub, ktory odbedzie sie bla bla bla"

podpiszemy tylko koperty imieniem i nazwiskiem bez odmieniania
_________________
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 9:25 pm   

MadMar napisał/a:
zwyczajnie pytałam :D
]

to chyba najlepsze rozwiązanie :)

W sieci można też znaleźć strony, które mogą być pomocne, choć powiem szczerze, że mnie kilka razy wprowadziły w błąd. Pytałam zatem polonisty u mnie w pracy i powiedział mi tak: te nazwiska, które mają swoje męskie i żeńskie odpowiedniki, są odmienne, np:
Pan Kowalski / Pani Kowalska / Państwo Kowalscy / Państwa Kowalskich
Jeśli nie ma takiego podziału, odmiany nie ma:
Pan Kurek / Pani Kurek / Państwo Kurek / Państwa Kurek
Jeśli nazwisko jest pochodzenia obcego, również się go nie odmienia :)

No ale oczywiście dochodzą do tego upodobania "właścicieli", wiele osób nie chce odmieniać swojego nazwiska i tyle :)

Dlatego - warto zapytać :)
_________________
 
 
Kasioludek 

Dołączyła: 23 Lip 2008
Posty: 29
Skąd: Koluszki
Wysłany: Pon Lut 03, 2014 11:00 pm   

Moim zdaniem najlepiej zadzwonić, zapytać! To żadne wstyd, a lepiej tak zrobić niż potem usłyszeć jakiś komentarz.
 
 
Moniak 

Wiek: 38
Dołączyła: 27 Lip 2013
Posty: 61
Skąd: Pabianice / Paryż
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 11:30 am   

Paolina napisał/a:
Nieświadomie uniknęliśmy tego typu problemów ponieważ na naszych zaproszeniach napisaliśmy "zapraszamy Sz. P." (Szanownych Państwa/Szanowną Panią/Szanownego Pana). Bez imienia i nazwiska. Za to na kopercie były elegancko wykaligrafowane imiona i nazwiska gości, ale to już w mianowniku, więc nie było żadnych wątpliwości ;)


U nas było tak samo, tylko... nawet i z mianownikiem był problem... jeśli chodziło o 1 osobę z osoba towarzyszącą to łatwo, ale np. Sz.P. X,Y Włodarczyk, czy Włodarczykowie? Tego typu wątpliwości mieliśmy sporo... z tego co pamiętam akurat w powyższym przypadku internet bardziej podpowiadał, żeby odmieniać. Nikt nam wyraźnie nie zarzucił nic, ale kto wie, czy w duszy sobie nie pomyśleli czegoś... A żeby było śmieszniej, to teraz mamy ten sam problem, gdyż przygotowaliśmy karty z podziękowaniami, plus jest taki, że jest ich już mniej, no bo wiadomo, tylko dla tych, którzy mieli ochotę się do nas pofatygować :)
_________________
 
 
tygrysek7773 
Żołnierzowa żona


Dołączyła: 05 Lip 2012
Posty: 445
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Lut 09, 2014 12:28 pm   

Ja mam dosyć trudne nazwisko po mężu i nie dość, że wszyscy od razu piszą je jednakowo zawsze z tym samym błędem (sugerując się bardzo podobnie brzmiącym i częściej spotykanym nazwiskiem), mimo, że wymawiam je wyraźnie poprawnie, to jeszcze zazwyczaj jest ono odmieniane (niepotrzebnie). O ile nie rusza mnie w ogóle to czy ktoś moje nazwisko odmienia czy nie, o tyle ta pisownia dręczy mnie bardzo, bo za każdym razem muszę przeliterowywać i to już po tym jak zostanie napisane z błędem (a wystarczy się najpierw spytać, a potem wpisać). Przejmowałam się odmianą nazwisk na zaproszeniach dopóki przy wręczaniu zaproszeń znajomej parze (kolega męża z narzeczoną)dostaliśmy również od nich zaproszenie na ślub z napisem Sz.P (imię i nazwisko męża) z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ...No cóż, miesiąc przed ślubem wciąż byłam tylko jego osobą towarzyszącą xD Przynajmniej było im pewnie głupio, bo ja obu ich napisałam z imienia i nazwiska :) Tak ciężko spytać kolegę o nazwisko narzeczonej, Booooooże...
_________________

 
 
Moniak 

Wiek: 38
Dołączyła: 27 Lip 2013
Posty: 61
Skąd: Pabianice / Paryż
Wysłany: Nie Lut 09, 2014 12:43 pm   

Cytat:
Przejmowałam się odmianą nazwisk na zaproszeniach dopóki przy wręczaniu zaproszeń znajomej parze (kolega męża z narzeczoną)dostaliśmy również od nich zaproszenie na ślub z napisem Sz.P (imię i nazwisko męża) z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ...No cóż, miesiąc przed ślubem wciąż byłam tylko jego osobą towarzyszącą xD

hahaha! to ja jeszcze lepiej, moja kuzynka miała ślub 3 tyg po naszym ale wszystko zorganizowali chyba w 2 miesiące, więc prosili nas chyba coś koło 2-3 tyg przed moim weselem i tez dostałam ja + osoba towarzysząca.... PADŁAM :D Oni nawet mieli nasze zaproszenie, wystarczylo do niego zajrzeć i wiedzieliby jak mój, jeszcze wtedy narzeczony, się nazywa... :D
Ale z drugiej strony my na swoich wszystkim parom, nawet długoletnim, pisaliśmy z osobą towarzyszącą po tym jak właśnie jedna z takich par rozstała się tuż przed naszym proszeniem, a przygotowaliśmy wspólne zaproszenie z imionami obojga... Od tej pory postanowiliśmy pisać z osobą towarzyszącą....
_________________
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 7:41 pm   

Mam problem z nazwiskiem Piel :( mam wpisać normalnie Pielów czy jak?

to samo mam z nazwiskiem Burnaut
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Czw Lut 27, 2014 7:50 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MadMar 


Wiek: 34
Dołączyła: 12 Lis 2010
Posty: 1343
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 10:47 pm   

Catylyn89, ja bym wpisala zapraszam sz.p Ewe i Jana Piel

Ewe i Jana Burnaut
_________________

 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 11:08 pm   

Już wiem, że końcówka "-ów" w obydwu przypadkach jest poprawna :)
_________________
 
 
egrda 

Wiek: 36
Dołączyła: 03 Kwi 2014
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 10:00 am   

Cytat z poradni językowej PWN (kto jak to, ale oni znają się na rzeczy):


Witam serdecznie,
temat ten pojawiał się już wielokrotnie. Chodzi mi o odmianę nazwisk na zaproszeniach. Problem dotyczy kilku nazwisk i właśnie w ich odmianie prosiłabym o pomoc: K. i M. Buda, Pietruszka, Kłoda, Bielówka – Budów, Pietruszków itd.?
Mam również dylemat, czy w przypadku małżeństwa, w którym żona zachowała nazwisko rodowe i obecnie ma Stypa-Kłoda, a małżonek tylko Stypa, na zaproszeniu należy umieścić Sz. P. K. i M. Stypów.
Pozdrawiam

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wszystkie nazwiska, które mają polską budowę, należy odmieniać. W tej ogólnej kwestii nic się nie zmieniło.
A szczegółowo, biorąc pod uwagę podane przez Panią nazwiska, postać dopełniacza liczby mnogiej (odnosząca się na ogół do małżeństw) jest następująca:
państwo Budowie – zapraszamy państwa Budów,
państwo Pietruszkowie – zapraszamy państwa Pietruszków,
państwo Kłodowie – zapraszamy państwa Kłodów,
państwo Bielówkowie – zapraszamy państwa Bielówków.
Proszę pamiętać, że skrót od Szanowni Państwo ma formę Sz. Państwo. I podobnie:Szanowna Pani to skrótowo Sz. Pani; Szanowny Pan – Sz. Pan. Stosowanie wymienionych skrótów nie jest konieczne – formy nie skrócone uchodzą nawet za bardziej eleganckie.
Jeśli chodzi o nazwiska małżeństwa, z których jedno jest dwuczłonowe (kobieta jako pierwsze ma z reguły nazwisko rodowe, jako drugie – nazwisko męża, w podanym przykładzie kobieta powinna się więc nazywać Kłoda-Stypa), to możliwy jest zapis [zapraszają] Sz. Państwa Karolinę Kłodę-Stypę i Marka Stypę lub Sz. Państwa Karolinę i Marka Stypów. Drugi zapis możliwy jest na ogół wtedy, gdy wiemy, że kobieta nie jest w szczególny sposób przywiązana do własnego nazwiska i dopuszcza „integrację rodzinną” w postaci wspólnego nazwiska. Również wtedy, gdy ślub odbywa się w rodzinie państwa Stypów, wspólne nazwisko podkreśla związki rodzinne.
Kiedy zapisujemy imiona adresatów w formie inicjałów, trzeba pamiętać, że w wypadku małżeństw inicjał żony i męża powinien być połączony spójnikiem i.
— Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski



Usunęłam reklamę z podpisu. Moderatorka Asiek
Ostatnio zmieniony przez Asiek Nie Kwi 06, 2014 5:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AgaNika 


Dołączyła: 25 Mar 2011
Posty: 654
Skąd: z Krainy Deszczowców
Wysłany: Pon Kwi 14, 2014 1:46 am   

MadMar napisał/a:
Catylyn89, ja bym wpisala zapraszam sz.p Ewe i Jana Piel
Ewe i Jana Burnaut

ja tak robiłam i nikt nie miał mi za złe, wydawało mi się, że w wielu przypadkach forma nazwiska w mianowniku brzmiała dużo lepiej niż takie np Stypów czy Sikorów - niezależnie od ich poprawności językowej :wink:
_________________
 
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Cze 28, 2014 7:16 pm   

Moniak napisał/a:
Cytat:
Przejmowałam się odmianą nazwisk na zaproszeniach dopóki przy wręczaniu zaproszeń znajomej parze (kolega męża z narzeczoną)dostaliśmy również od nich zaproszenie na ślub z napisem Sz.P (imię i nazwisko męża) z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ...No cóż, miesiąc przed ślubem wciąż byłam tylko jego osobą towarzyszącą xD

hahaha! to ja jeszcze lepiej, moja kuzynka miała ślub 3 tyg po naszym ale wszystko zorganizowali chyba w 2 miesiące, więc prosili nas chyba coś koło 2-3 tyg przed moim weselem i tez dostałam ja + osoba towarzysząca.... PADŁAM :D Oni nawet mieli nasze zaproszenie, wystarczylo do niego zajrzeć i wiedzieliby jak mój, jeszcze wtedy narzeczony, się nazywa... :D

No to ja Was przebiję. Do 5 rocznicy ślubu zostało nam 1,5 miesiąca, a wczoraj otrzymaliśmy zaproszenie na wesele "J. R. z żoną". Padłam jak to zobaczyłam. Wprawdzie do obrażenia się mi daleko, ale poczułam się niespecjalnie. Ja wiem, że Młodzi mieszkają w UK, wszystko robią na szybko, ale matka Młodego jest tu na miejscu i chyba to żaden problem zadzwonić do moich teściów i się dowiedzieć jak ma na imię żona ich syna. A nawet gdyby, to już naprawdę lepiej by wyglądało samo "państwa R."
_________________

 
 
koniczynka84 


Wiek: 40
Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 1649
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 7:43 pm   

szaraczarownica napisał/a:
wczoraj otrzymaliśmy zaproszenie na wesele "J. R. z żoną". (...) lepiej by wyglądało samo "państwa R."
Tylko przy tej formie istnieje możliwość, że ktoś przyjdzie z dzieckiem :) w końcu Pociecha już mieści się w ramach PAŃSTWA :p co nie zmienia faktu że jestem w szoku
_________________
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 8:19 pm   

koniczynka84, fakt, nie pomyślałam :smile:
_________________

 
 
Moniak 

Wiek: 38
Dołączyła: 27 Lip 2013
Posty: 61
Skąd: Pabianice / Paryż
Wysłany: Pon Cze 30, 2014 12:08 pm   

hmm... tak sobie myślę, ze ja koleżankom z pracy dałam na poprawiny zaproszenia na podobnej zasadzie, że "z małżonkiem"... Wydawało mi się to smieszniejsze... ale może wcale takie nie było w sumie? :P no już trudno, czasu się nie cofnie. Ale fakt faktem, nie chodzi o rodzinę, tylko o znajome z pracy, ale może faktycznie przesadziłam ... No trudno już teraz :)
_________________
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 28, 2014 10:00 am   

Wracając do tematu, bo wyszły nowe kwiatki: Takie samo zaproszenie (X. Y. z żoną) dostał kuzyn męża oraz mój teść :o (z całej tej trójki najbliższa rodzina młodych - kuzyn matki młodego) nie wiem co to za nowa tradycja, ale wyjątkowo niekulturalna :roll:
_________________

Ostatnio zmieniony przez szaraczarownica Pon Lip 28, 2014 10:03 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Pon Sie 04, 2014 3:25 pm   

szaraczarownica napisał/a:
Wracając do tematu, bo wyszły nowe kwiatki: Takie samo zaproszenie (X. Y. z żoną) dostał kuzyn męża oraz mój teść :o (z całej tej trójki najbliższa rodzina młodych - kuzyn matki młodego) nie wiem co to za nowa tradycja, ale wyjątkowo niekulturalna :roll:


O masakra. Powiedziałabym, że ta 'żona' ma imię i w pismach formalnych jest mus je wypisać i zamiast przyjemnego spotkania z zaproszeniem w tle byłby wykład savoir vivre :twisted:
_________________
 
 
karolina_002 


Dołączyła: 29 Lip 2013
Posty: 724
Skąd: Łask
Wysłany: Pią Sie 15, 2014 7:05 pm   

tygrysek7773, niestety nie wszyscy wiedzą, że narzeczonych zaprasza się z imienia i nazwiska. Także u mnie było podobnie :) Ale znowu w drugą stronę raz byłam już zaproszona z nazwiskiem przyszłego męża :P
_________________


 
 
tygrysek7773 
Żołnierzowa żona


Dołączyła: 05 Lip 2012
Posty: 445
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sie 16, 2014 4:20 pm   

Cytat:
Ale znowu w drugą stronę raz byłam już zaproszona z nazwiskiem przyszłego męża

A to akurat miłe :D Od przyjaciółki czy innej bliskiej osoby mogłabym takie dostać ;)
_________________

 
 
karolina_002 


Dołączyła: 29 Lip 2013
Posty: 724
Skąd: Łask
Wysłany: Sob Sie 16, 2014 4:33 pm   

tygrysek7773 napisał/a:
A to akurat miłe :D


bardzo miłe :) pomijając nawet fakt, że to dalsza rodzina i pewnie zrobili tak bo nie chciało im się "zdobywać" mojego nazwiska :)
_________________


 
 
M-Martusia 

Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 213
Skąd: Pabianice
Wysłany: Wto Lip 07, 2015 10:16 am   

Mam problem z zaproszeniami. Mianowicie jest para gdzie kobieta nosi podwójne nazwisko. Jak ich powinniśmy zaprosić? Zapraszam Sz. P. Karolinę Nowak-Kowalską i Andrzeja Kowalskiego, czy Sz.P. Karolinę i Andrzeja Kowalskich?
_________________
Zapraszam do mojego dzienniczka!

 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lip 07, 2015 10:23 am   

Ja miałam taki sam przypadek. Wypisałam na wspólne nazwisko i nikt się nie obraził. Ale warto może wybadać jak by ta osoba wolała, żeby nie było jakichś niesnasek.
_________________


 
 
Alice_Liddell 

Dołączyła: 06 Maj 2014
Posty: 158
Skąd: Londyn
Wysłany: Wto Lip 07, 2015 1:27 pm   

Jak wypisywałam zaproszenia to wyczytałam, że powinna być forma ,,Zapraszam Sz. P. Karolinę Nowak-Kowalską i Andrzeja Kowalskiego". Tak brzmi pełne nazwisko kobiety. Niedługo sama będę zwracać na to uwagę, bo będę miała podwójne nazwisko :razz:
_________________

Ślubny - http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=17128
Poślubny - http://forum.wesele-lodz....p=825372#825372
 
 
karolina_002 


Dołączyła: 29 Lip 2013
Posty: 724
Skąd: Łask
Wysłany: Wto Lip 07, 2015 6:56 pm   

Też miałam taką sytuację i napisałam tak jak podpowiada Alice_Liddell ;)
_________________


 
 
M-Martusia 

Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 213
Skąd: Pabianice
Wysłany: Wto Lip 07, 2015 8:54 pm   

Ja jak czytałam, to wszędzie właśnie było napisane co innego. Chyba zostanę przy ,,Zapraszam Sz. P. Karolinę Nowak-Kowalską i Andrzeja Kowalskiego". Jakoś tak bardziej oficjalnie to brzmi... i z resztą chyba nie po to kobieta decyduje się na podwójne nazwisko, żeby później nikt tego nie używał...
_________________
Zapraszam do mojego dzienniczka!

 
 
alekul89 


Wiek: 35
Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 1360
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lip 08, 2015 6:47 pm   

My przy wypisywaniu zaproszeń też mieliśmy ten problem. Napisaliśmy wspólne nazwisko, bo dostaliśmy pozwolenie od tej dziewczyny. Powiedziała, że się nie obrazi jak napiszemy tylko jedno nazwisko.
_________________


 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Czw Lip 09, 2015 12:47 pm   

Ja mam podwójne, ale naturalne jest dla mnie, że przy zaproszeniach czy kartkach z wakacji ludzie piszą do nas X. i Y. Z. :)
Pocztę X. A.-Z. i Y.Z. dostajemy z urzędów. :cool: :lol: :wink:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl