Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany w naukach przedmałżeńskich
Autor Wiadomość
bambolea 


Dołączyła: 22 Lut 2012
Posty: 397
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 11:43 am   Zmiany w naukach przedmałżeńskich

Witam,
Słyszeliście może o zmianach, które mają zajść w związku ze ślubem kościelnym?

W skrócie:
- nauki przedmałżeńskie mają być wydłużone nawet do pół roku,
- badanie przyszłych małżonków przez psychologa, psychiatrę i lekarza :o
- księża będą mogli zadawać niedyskretne pytania np. o liczbę partnerów seksualnych, uzależnienia, choroby weneryczne,
- staż narzeczeński musiałby trwać kilka lat,
- ciężarne kobiety będą miały problem z pójściem do ołtarza


Wszystko to dlatego, że księża chcą, aby ślub był głębokim doświadczeniem wiary, a nie tylko "załatwieniem papierka".

Co o tym sądzicie? Czy uważacie, że takie zmiany wyjdą Kościołowi na lepsze? Czy powinny być zmieniane reguły panujące od lat? Czy konieczne jest aż takie zaostrzenie przygotowań do ślubu?


Linki do artykułów:
http://www.dziennikzachod...t.html?cookie=1
http://supersluby.pl/szyk...nych-a2258.html
http://www.papilot.pl/slu...atwo-slubu.html
_________________
 
 
Gahanova 


Wiek: 39
Dołączyła: 05 Lut 2012
Posty: 454
Skąd: Miasto mostow
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 11:46 am   

Wczoraj na spotkaniu dla bierzmowancow uslyszalam, ze chce sie wprowadzic zmiany, ale ksiadz wspomnial tylko o wydluzeniu czasu, tzn. ze beda sie odbywac minimum na 6 miesiecy przed slubem. O innych rzeczach nie mowil. O ile to moge zrozumiec, tak np. nie przemawia do mnie sprawa ciezarnych kobiet. Musze sobie to wszystko przeczytac dokladnie.
_________________

Moje slubne perypetie
 
 
momo 


Wiek: 36
Dołączyła: 21 Sie 2011
Posty: 190
Skąd: pomnik historii
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 11:47 am   

bambolea napisał/a:
księża będą mogli zadawać niedyskretne pytania np. o liczbę partnerów seksualnych, uzależnienia, choroby weneryczne,


podobne pytania znajdują się już w protokole małżeńskim, często księża ich po prostu nie zadają
_________________
 
 
ewa.krzys 


Dołączyła: 17 Lut 2011
Posty: 2643
Skąd: z niedaleka
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 11:54 am   

Czytałam artykuł na ten temat razem z Narzeczonym i Teściową i ogólnie śmiać nam się chciało. Uważam, że długość nauk przedmałżeńskich czy staż narzeczeństwa niezbędny do udzielenia ślubu akurat nie spowoduje tego, do czego oficjalnie dąży Kościół - do mniejszej ilości unieważnień małżeństwa.
Na pewno nie podobają mi się pytania intymne. Nie rozmawiam z obcymi ludźmi na temat partnerów seksualnych czy rodzajów uprawianego seksu, więc nie wyobrażam sobie takiej rozmowy z księdzem.
Jeśli ktoś wierzy w Boga i w zasady głoszone przez Kościół to to, czy nauki będą trwały pół roku, czy dwa dni nie będzie robiło różnicy.
Jeden plus w tym widzę, "zniechęcą" się osoby, które biorą ślub kościelny dla samej otoczki.
_________________


 
 
choco83 
Firma

Wiek: 40
Dołączył: 15 Mar 2012
Posty: 7
Skąd: Ciechanów, Płock
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 1:23 pm   

ewa.krzys napisał/a:
Czytałam artykuł na ten temat razem z Narzeczonym i Teściową i ogólnie śmiać nam się chciało. Uważam, że długość nauk przedmałżeńskich czy staż narzeczeństwa niezbędny do udzielenia ślubu akurat nie spowoduje tego, do czego oficjalnie dąży Kościół - do mniejszej ilości unieważnień małżeństwa.
Na pewno nie podobają mi się pytania intymne. Nie rozmawiam z obcymi ludźmi na temat partnerów seksualnych czy rodzajów uprawianego seksu, więc nie wyobrażam sobie takiej rozmowy z księdzem.
Jeśli ktoś wierzy w Boga i w zasady głoszone przez Kościół to to, czy nauki będą trwały pół roku, czy dwa dni nie będzie robiło różnicy.
Jeden plus w tym widzę, "zniechęcą" się osoby, które biorą ślub kościelny dla samej otoczki.

Zgadzam się z Tobą w 100%.
 
 
 
MałaMi 


Dołączyła: 14 Kwi 2011
Posty: 355
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 3:33 pm   

ewa.krzys napisał/a:
Jeden plus w tym widzę, "zniechęcą" się osoby, które biorą ślub kościelny dla samej otoczki.


I bardzo fajnie :) Byłoby super gdyby presja z "bierzcie ślub kościelny wszyscy" stała się presją "bierzcie ślub kościelny kiedy jesteście prawdziwie wierzący i akceptujecie zasady kościoła".
_________________


Mój dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=13295
 
 
MadMar 


Wiek: 34
Dołączyła: 12 Lis 2010
Posty: 1343
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 9:29 pm   

Może i dobrze, że tak utrudnią zawarcie ślubu kościelnego. Przynajmniej ludzie będą to robić w pełni świadomie i zrobią to tylko Ci, którzy na prawdę chcą! Są siebie pewni, znają się i zdają sobie sprawę, że rodzina i życie to nie tylko słodka sielanka, ale i problemy, trudności, które trzeba razem przejść "na dobre i na złe".
ewa.krzys napisał/a:
Jeśli ktoś wierzy w Boga i w zasady głoszone przez Kościół to to, czy nauki będą trwały pół roku, czy dwa dni nie będzie robiło różnicy.

Nie będzie czegoś takiego jak "o ciąża... to trzeba szybko brać ślub...!"
znam wiele takich przypadków- dziecko w drodze, co ludzie powiedzą, nieślubne dziecko, trzeba się szybko "żenić"!
_________________

 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 11:02 pm   

Cytat:
- księża będą mogli zadawać niedyskretne pytania np. o liczbę partnerów seksualnych, uzależnienia, choroby weneryczne,
- staż narzeczeński musiałby trwać kilka lat,

Ciekawe w jaki sposób mieliby to zweryfikować...
_________________
 
 
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 7:33 am   

M4rcysi4 napisał/a:
Ciekawe w jaki sposób mieliby to zweryfikować...
Zweryfikować się faktycznie nie da, ale dla wielu osób sama wizja takich pytań mogłaby zniechęcić do zawierania ślubu kościelnego tylko dla otoczki.
_________________

 
 
 
grejpfrut 


Wiek: 36
Dołączyła: 25 Kwi 2011
Posty: 215
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 8:09 am   

Obowiązkowe kilkuletnie narzeczeństwo? A co z tymi, którzy poznali się np. w wieku 35 lat? ;) Jakoś tego nie widzę... Ale rozbudowanie i rozciągnięcie w czasie nauk jest moim zdaniem trafionym pomysłem.
 
 
bambolea 


Dołączyła: 22 Lut 2012
Posty: 397
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 7:42 pm   

mimeczka napisał/a:
M4rcysi4 napisał/a:
Ciekawe w jaki sposób mieliby to zweryfikować...
Zweryfikować się faktycznie nie da, ale dla wielu osób sama wizja takich pytań mogłaby zniechęcić do zawierania ślubu kościelnego tylko dla otoczki.


Ślub dla otoczki, czy nie dla otoczki, ale moim zdaniem nikt nie ma prawa wypytywać się mnie o moje intymne życie. Niech sobie wydłużają nauki przedmałżeńskie itp. Ale takie pytania moim zdaniem do niczego nie prowadzą.
_________________
 
 
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 12:14 pm   

bambolea jasne, że nikt nie powinien o takie szczegóły wypytywać, ale z drugiej strony ślub kościelny z założenia powinny brać osoby wierzące, a jeśli tak to na takie pytanie odpowiedź powinna brzmieć "czekam z seksem do ślubu" i po problemie:)
_________________

 
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 6:03 pm   

mimeczka napisał/a:
bambolea jasne, że nikt nie powinien o takie szczegóły wypytywać, ale z drugiej strony ślub kościelny z założenia powinny brać osoby wierzące, a jeśli tak to na takie pytanie odpowiedź powinna brzmieć "czekam z seksem do ślubu" i po problemie:)

A jeżeli kobieta została kiedyś zgwałcona? Wierząca, niewierząca, nie powinna być zmuszana do przyznawania się do tego. A czy nie może wziąć ślubu kościelnego?

Moim zdaniem nikt nie ma prawa nikomu zadawać tak niedyskretnych pytań. A przynajmniej oczekiwać na nie odpowiedzi.
_________________

 
 
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 8:12 pm   

szaraczarownica mówisz o ekstremalnej sytuacji i chyba nikt nie traktuje zgwałcenia jako uprawiania seksu przedmałżeńskiego. Zresztą z tego co czytam w dzienniczkach niektórych dziewczyn pytania o seks i pozycje padają już teraz więc chyba nie jest to głównym sensem tej zmiany.
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________

 
 
 
Hatifnatka 


Wiek: 40
Dołączyła: 10 Mar 2007
Posty: 948
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 8:57 pm   

a ja uważam, że nikt nie ma prawa ingerować w moją prywatność do tego stopnia (chyba,że jest lekarzem).
_________________
 
 
akwila 

Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 18, 2012 9:08 pm   zmiany będą, ale bez rewolucji

zmiany będą, ale bez rewolucji, nie bedzie mial kto zająć się tą robotą, a parafie nie beda odmawiały ślubów, bo życ muszą z czegoś.... No a artykuły to jak widać medialna papka na poziomie onetu i tvn'u.
 
 
puciul 

Dołączyła: 28 Maj 2012
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 29, 2012 12:39 pm   

Pewnie wyjdzie jak zawsze czyli: teoretycznie wielkie zmiany, a w praktyce wiele się nie zmieni.

Mi osobiście podoba się idea przykładania większej uwagi do decyzji o ślubie kościelnym, może niektórych skłoni to do przemyśleń że ślub to nie tylko jeden dzień, w którym się wystroimy i pobawimy, ale początek nowego wspólnego życia i odpowiedzialności która za tym idzie.
A dla niezadowolonych z długich nauk przedmałżeńskich zostaje zawsze jeszcze ślub cywilny ;)
_________________
Evcia
 
 
lolka210 

Wiek: 32
Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 74
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Sro Maj 30, 2012 11:10 am   

Moim zdaniem nie będzie miało to dużego wpływu na ilość unieważnień, ponieważ nie są tak wielkie zmiany, co by miały kogoś zniechęcić. Czy ktoś wierzy czy nie, to i tak nie widzę w tych zmianach niczego co by utrudniło małżeństwo.

Jedynie u kobiet ciężarnych. Aczkolwiek nikt nie chce im utrudnić zawarcia małżeństwa jeśli się kochają. Księża po prostu chcą bardziej badać sytuację, czy kobieta nie robi tego pod wpływem rodziców, teściów, narzeczonego lub po prostu pod wpływem samej ciąży wo obawie przed 'niepełną' rodziną.

A jeśli chodzi o pytania intymne :) to niech pytają, jeśli uznam, że ksiądz przekracza granice mojej prywatności po prostu na takie pytanie nie odpowiem :)
_________________


Zapraszam do mnie :) http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=14582
 
 
gazelkaa 

Wiek: 39
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 58
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Cze 04, 2012 10:01 am   

Moim zdaniem jedyny plus to taki, że do ślubu kościelnego zniechęci osoby, które biora go dla otoczki, nie ze względu na wiarę. Co do kobiet w ciązy mam mieszane uczucia ze wskazaniem na "za" - niestety znam pary, które mając nawet nie 20 lat, brały ślub ze względu na ciążę i presję otoczenia i teraz mają już ponad 20 lat, a szykują się do rozwodów lub żyja w bardzo nieszczęsliwych małżeństwach.
_________________
"Słowa mogą być jak promienie Roentgena; jeśli używać ich właściwie, przenikną wszystko. Czytasz i słowa cię przeszywają." Aldous Huxley
 
 
cotumka 


Wiek: 34
Dołączyła: 01 Kwi 2010
Posty: 1142
Skąd: Beauty Bałuty
Wysłany: Sro Cze 06, 2012 7:46 pm   

lolka210 napisał/a:
jeśli chodzi o pytania intymne to niech pytają

dokładnie :smile:
ja na przykład chciałabym zobaczyć minę księdza, gdy będę mu opowiadać o moim dzikim życiu erotycznym :smile: :smile: :smile:
_________________
 
 
olivka_ja
[Usunięty]

Wysłany: Czw Cze 07, 2012 6:33 pm   

ciężko mi oceniać czy te zmiany są dobre czy nie, natomiast uważam, że takie obostrzenia mogą "odstraszyć" osoby niezdecydowane no i tak jak pisałyście wcześniej część osób, które biorą ślub tylko dla ładnej ceremonii zrezygnuje ze ślubu kościelnego
z tego co słyszałam to w kościołach protestanckich (a przynajmniej w niektórych) aby młodzi otrzymali zgodę na ślub muszą mieć zgodę od pastora i całej rady, gdzie właśnie brane jest pod uwagę to czy młodzi uczestniczą w życiu duchowym
druga sprawa to taka, że niestety dla wielu osób ślub cywilny jest czymś gorszym, to nawet nie ślub a podpisanie papierka przed urzędnikiem, sama spotkałam się z komentarzami, że skoro bierzemy "TYLKO" cywilny to na pewno nie kocham narzeczonego......
 
 
viconia 

Wiek: 37
Dołączyła: 06 Mar 2012
Posty: 57
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 10:42 pm   

Gdyby to miało na serio wejść, przynajmniej jeśli idzie o ilość np partnerów seksualnych czy rodzaje seksu itp, to głowę sobie daję uciąć, że w mojej rodzinnej parafii ksiądz dzieliłby się tymi informacjami na forum całej parafii na ambonie na Mszy Świętej :smile: :smile: :smile:
A jeszcze gdyby któraś powiedziała prawdę i miała ich np z 5... to chyba zostałaby ekskomunikowana :lol:

A co do tej długości nauk przedślubnych, to weszło już to w życie? Ja mam ślub za rok, za miesiąc wyjeżdżam z Polskie, potem wracam 4 miesiące przed ślubem więc na pewno pół roku nauk robić nie będę:P Niech mnie w... nos pocałują :razz:
To co, nie ma już weekendowych? Że 2 dni odbębnimy i z głowy? Słyszałam, że taki papierek można również zwyczajnie kupić.... Choć sama się chyba na taką praktykę nie zdecyduję :cool:

[ Dodano: Czw Cze 07, 2012 11:43 pm ]
cotumka napisał/a:
lolka210 napisał/a:
jeśli chodzi o pytania intymne to niech pytają

dokładnie :smile:
ja na przykład chciałabym zobaczyć minę księdza, gdy będę mu opowiadać o moim dzikim życiu erotycznym :smile: :smile: :smile:



Podoba mi się Cotumka Twój post :smile: :smile: :smile: i zgadzam się w 100% :smile: :smile: :smile:
 
 
 
DanielaKCZ 

Wiek: 41
Dołączyła: 25 Cze 2012
Posty: 15
Skąd: Konstantynów
Wysłany: Pon Cze 25, 2012 12:52 pm   

Takie zmiany jak tu zasugerowane naprawdę odstręczają ludzi od ślubów kościelnych :)
_________________
Dzwony biją jak szalone,
Marsz weselny w uszach brzmi.
Młody mężu przytul żonę,
Niechaj cała ziemia grzmi.
Młoda żono przytul męża,
Twej miłości barwny kwiat.
Nie potrzeba Wam ORęża,
U stóp macie cały świat.
 
 
 
gazelkaa 

Wiek: 39
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 58
Skąd: łódzkie
Wysłany: Czw Lip 05, 2012 9:32 am   

Tylko te zmiany miały wejść od maja, po jakimś kongresie (?), ale na razie cisza :P
_________________
"Słowa mogą być jak promienie Roentgena; jeśli używać ich właściwie, przenikną wszystko. Czytasz i słowa cię przeszywają." Aldous Huxley
 
 
akwila 

Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 10:32 pm   

zmian nie bedzie. poki co jest to co bylo, niepredko sie cos zmieni.
 
 
Magda1312 
The Winter Bride


Wiek: 34
Dołączyła: 25 Sie 2012
Posty: 1396
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Wrz 20, 2012 11:17 pm   

cotumka, zapewniam Cię, że już o podobnych słyszał nie raz i skończy się na tym, że przy spowiedzi będziesz musiała obiecać (w ramach mocnego postanowienia poprawy - jednego z warunków dobrej spowiedzi) celibat do samego ślubu.
mimeczka napisał/a:
z drugiej strony ślub kościelny z założenia powinny brać osoby wierzące, a jeśli tak to na takie pytanie odpowiedź powinna brzmieć "czekam z seksem do ślubu" i po problemie:)

O! właśnie tak :]
_________________
4.01.2014

Gość, uśmiechnij się!
A to mój dzienniczek:)
 
 
 
akwila 

Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Wrz 22, 2012 9:44 pm   celibat

mysle, ze tu nie chodzi o celibat, tylko generalnie o seks pozamałżeński 8)
 
 
Kasia13 


Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 324
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Wrz 29, 2012 1:24 pm   

viconia, sądzę,że takie sytuacje jak opisałaś zdarzałyby się częściej zwłaszcza w mniejszych miejscowościach gdzie mieszkańcy w większości się znają . Przykre to .
Zupełnie nie widzę stosowania tych nowych zasad w praktyce.
 
 
gosiaczek 

Dołączyła: 27 Sie 2004
Posty: 645
Skąd: stąd i z owąd
Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 9:39 am   

Magda1312 napisał/a:
celibat do samego ślubu
Urocze :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl