Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzęty do kuchni
Autor Wiadomość
Szczęsliwa M 

Wiek: 39
Dołączyła: 21 Wrz 2009
Posty: 103
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 12:13 pm   Sprzęty do kuchni

Nie znalazłam takiego wątku więc ja zakładam. Zabieramy się za generalny remont kuchni i wymieniamy wszystko. Chciałam się poradzić odnośni sprzętów. Co do zmywarek mam pewien pogląd z forum, ale interesuje mnie jeszcze lodówkozamrażarka, kuchenka i tu nie wiem czy gazowa czy indukcyjna, piekarnik, okap. Co polecacie i jakich firm.Czy zamawiać na allegro. Dość korzystne ceny mają chyba w elektro.pl. Dodam, że sprzęty potrzebuję pod zabudowę i raczej wszystko z tych nie najmniejszych. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.
_________________
Szczęśliwa M
 
 
 
aguuuunia44 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 405
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 12:25 pm   

Szczęsliwa M, podobny temat jest tutaj:
http://www.forum.wesele-l...der=asc&start=0
a jeśli chodzi o płytę gazową lub indukcyjną tutaj:
http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=13540
Dodam że my osobiście najprawdopodobniej wybierzemy płytę gazowo-indukcyjną firmy Mastercook.
_________________



Miłego dnia Gość :)
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 12:34 pm   

Wszystko zależy od tego, jaki macie budżet. My nasz przekroczyliśmy, bo daliśmy się ponieść fantazji białych sprzętów, a te są droższe.

Lodówki do zabudowy są droższe, a co za tym idzie, wydając np. 2500 zł kupujesz gorszą lodówkę do zabudowy, niż wolnostojącą.
Mi polecono żebym rozglądała się zwłaszcza za samsungiem, lg, electrolux, z wolnostojących lodówek. To były najczęściej polecane sprzęty (pytałam z osobna 4 osoby handlujące tym sprzętem).

Najlepiej żebyście kupili większość sprzętów jednej firmy, bo mogą się różnić np. odcieniem inox. Nawet wewnątrz firmy mogą być różnice, więc trzeba na to zwrócić uwagę. Np. Lg mam przynajmniej 2 odcienie. Niektóre osoby też drażni, że każda firma ma inny kolor światełka.

Jeśli chodzi o okapy, najbardziej chwalone były Faber i Gorenje.

Jako najsłabsze firmy, w każdej kategorii, wszyscy sprzedawcy wymieniali mi Beko i Amica.

Warto też wiedzieć, że firma Mastercook jest w upadłości. Ale to raczej zabieg, by sprzedać markę. Mimo wszystko kupiłam ich płytę indukcyjną. I nie zamieniłabym tego beżowego cacka na żadną inną. Nie widać na niej plam, paluchów. Nie chciałam indukcji, ale teraz bym nie oddała mojej płyty. Ale to zasługa beżowego szkła.
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 3:59 pm   

Terry napisał/a:
daliśmy się ponieść fantazji białych sprzętów, a te są droższe.


Zobacz jak to się zmienia :) My 5 lat temu robiliśmy remont naszego M2 i kupowaliśmy "stalowe" sprzęty, które wtedy był zdecydowanie wyżej cenione niż białe :) - cieszy mnie to bo w nowym domu pewnie też pójdziemy w stal :)

A i nie zgodzę się w kwestii BEKO :) Mamy lodówkę, która od 5 lat pracuje bezawaryjnie. Jedyne co się nam zepsuło (z mojej winy) to rozeszła się uszczelka w drzwiach, bo zamiast korzystać z uchwytu otwierałam ją ciągnąc za drzwi :)
Moi rodzice mają zamrażarkę i pralkę BEKO i też mama bardzo sobie te sprzęty chwali :)
No ale, co kto lubi :)

Mam tez info z dobrej ręki, że Bosh wykupił Zelmera :) Jeszcze przez jakiś czas będzie na rynku marka drobnego AGD "Zelmer", ale potem już tylko Bosh :)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Juska Pon Lut 24, 2014 4:02 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 5:19 pm   

Pisząc białe miałam na myśli szkło, nie starą wersję białych lodówek, czy pieców. Też wolałam inox, ale A. się zakochał w sprzecie, a to mi zwiększa szanse na jego gotowanie. Nawet przepłacę za te kilka dodatkowych procent szans. :razz:
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 5:26 pm   

Terry napisał/a:
I nie zamieniłabym tego beżowego cacka na żadną inną. Nie widać na niej plam, paluchów. Nie chciałam indukcji, ale teraz bym nie oddała mojej płyty. Ale to zasługa beżowego szkła.


Beżowa płyta indukcyjna?

Pochwalisz się jaki model wybrałaś?
_________________


 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 5:31 pm   

I4DD64 M
http://www.mastercook.pl/...030&mcp_id=1592

Ma 4 pola grzewcze. Jest też wersja droższa, gdzie lewa strona ma tak dużo punktów grzewczych, że nie ma znaczenia gdzie garnek postawisz. Ale uznałam, że 1000 zł tańsza też mi wystarczy.
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 6:24 pm   

Terry napisał/a:
Ale uznałam, że 1000 zł tańsza też mi wystarczy.


No jasne :) Jak dla mnie zbędny bajer a ile kasy w kieszeni :) Bardzo fajnie wygląda ta Twoja indukcja powiem Ci :-)
_________________


 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 6:54 pm   

A ja skromnie powiem - wiem. :razz:
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 10:24 pm   

Terry, ja też początkowo myślałam nad białymi sprzętami, ale finalnie odstraszyła mnie cena (średnio dwa razy więcej - sama wiesz) i mały wybór. Poza tym, teraz obiektywnie stwierdzam, że w naszej kuchni czarne sprzęty + czarne dodatki lepiej wyglądają :) Ale też do tej pory, jak widzę gdzieś kuchnię z białymi sprzętami to wciąż mi się podoba :)

Co do producentów, to my mamy zmywarkę Beko i jest ok (pisałam sporo w wątku o zmywarkach, więc nie będę się powtarzać :wink: )

Terry napisał/a:
Mi polecono żebym rozglądała się zwłaszcza za samsungiem, lg, electrolux, z wolnostojących lodówek. To były najczęściej polecane sprzęty


ja też spotkałam się z takimi opiniami - my mamy Samsunga i jestem zadowolona (nie psuje się, działa cicho + wybraliśmy model A++).

Szczęsliwa M napisał/a:
Czy zamawiać na allegro. Dość korzystne ceny mają chyba w elektro.pl


My wszystko kupujemy przez sklepy internetowe - najczęściej neo24, ale zdarzają się inne - np. morele.net albo electro.pl, jak juz zdecydujemy się na jakiś konkretny sprzęt to zawsze sprawdzamy na ceneo, gdzie jest najtaniej (jeśli różnica jest nieznaczna, bo wybieramy sprawdzony sklep), na allegro sprzętów żadnych nie kupowaliśmy.

Terry napisał/a:
Warto też wiedzieć, że firma Mastercook jest w upadłości. Ale to raczej zabieg, by sprzedać markę. Mimo wszystko kupiłam ich płytę indukcyjną.


no właśnie czytałam o tym - ja bym się jedynie trochę obawiała, co w razie popsucia się ich sprzętu, bo czytałam, że z dnia na dzień zniknął serwis gwarancyjny i tak jakby nie ma jak dochodzić od nich napraw gwaranacyjcyjnych - ale to było kilkanaście dni temu, nie wiem czy coś się zmieniło w tej kwestii?

W sumie na ich stronie jest taka informacja:
Szanowni Państwo,

W związku z problemami finansowymi naszego właściciela jakim jest hiszpańska firma FAGOR Electrodomesticos oraz w związku z tym , że złożony został formalny wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego naszej firmy informujemy, że od dnia 04 listopada 2013 roku z przyczyn niezależnych nie jesteśmy w stanie realizować napraw i wymian gwarancyjnych sprzętu naszej produkcji.

[ Dodano: Pon Lut 24, 2014 10:28 pm ]
Terry napisał/a:
Jako najsłabsze firmy, w każdej kategorii, wszyscy sprzedawcy wymieniali mi Beko i Amica.


ja z kolei spotkałam się z wieloma opiniami, że Amica jest ok (jakość do ceny i niska awaryjność), jeśli chodzi o gotowanie / pieczenie (płyty, piekarniki), ale już zdecydowanie odradza się zmywarki / pralki. My mamy właśnie indukcję i piekarnik Amica i jestem zadowolna, a obydwa sprzęty kosztowały nas niespełna 2000 PLN.
_________________


 
 
 
ola88 
Żona ;)


Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 2026
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 10:35 pm   

Mastercooka bym nie kupowała ponieważ teraz na sprzęty tej firmy nie ma się gwarancji :P bo firma splajtowała :P

Chociaż mamy płytę indukcyjną właśnie z Mastercooka 3 lata i działa ok - nawet dość często kot siedzi na tej płycie i wciskają się różne przyciski itp. ale działa bez zarzutów :)
Kot jest naszym testerem sprzętów ;)
_________________
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 11:33 pm   

Moja mama ma u siebie prawie wszystko Amici ;) i kuchenkę i okap i pralkę i to wszystko ma już z 10 lat jak nic i jeszcze nigdy się nie popsuło (tfu tfu).

Za to lodówka kolumbryna z parą drzwi Samsunga popsuła się po 2 latach, Pan naprawiający na pytanie czemu taki drogi sprzęt się tak szybko popsuł skwitował, że jakby się nie psuły to by nie mieli co naprawiać.. a naprawa kosztowała tyle że jeszcze trochę dorzucić i można kupować normalną lodówkę.. :roll:
_________________


 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 12:13 pm   

Odnośnie gwarancji też ubolewam, ale jeszcze liczę na obowiązki sklepu, w którym kupowałam sprzęt. Niech mi dranie go nie przyjmą, to wiem, gdzie mieszkają. :wink:

Rusałka_Maja napisał/a:
Moja mama ma u siebie prawie wszystko Amici i kuchenkę i okap i pralkę i to wszystko ma już z 10 lat jak nic i jeszcze nigdy się nie popsuło (tfu tfu).


I teraz was zasmucę. Sprzęty kupowane jeszcze 8 lat temu były dużo lepszej jakości. Przynajmniej od 6 lat, w każdej firmie produkującej sprzęty jest dział usterek. Oczywiście formalnie tylko zmniejszają koszta przez wymianę surowców, tak zwane odchudzanie. Ale znam człowieka, który pracował w jednej z takich firm. Jego zadaniem było wymyślenie i takie umiejscowienie usterki, żeby sprzęt po paru latach się popsuł i ciężko było dojść z jakiej przyczyny. Najlepiej żeby to był powolny ciąg łańcuchowych zdarzeń lub usterki sugerujące złe użytkowanie sprzętu.
Osobiście mam nadzieję, że mój sprzęt podziała 5-6 lat, bez żadnej naprawy.
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 12:32 pm   

Terry napisał/a:
znam człowieka, który pracował w jednej z takich firm. Jego zadaniem było wymyślenie i takie umiejscowienie usterki, żeby sprzęt po paru latach się popsuł i ciężko było dojść z jakiej przyczyny. Najlepiej żeby to był powolny ciąg łańcuchowych zdarzeń lub usterki sugerujące złe użytkowanie sprzętu.


Czytałam o tym ale wierzyć mi się nie chciało, że są aż tak bezczelni :o
Masakra jakaś :roll:
Ale przez to właśnie co napisałaś mam wrażenie, że teraz kupowanie jakiegokolwiek sprzętu to jest loteria czy się popsuje, a raczej powinnam napisać, jak długo wytrzyma zanim się popsuje :evil:
_________________


 
 
Szczęsliwa M 

Wiek: 39
Dołączyła: 21 Wrz 2009
Posty: 103
Skąd: Zgierz
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 12:44 pm   

Dzięki dziewczyny za wszystkie rady. Czy orientujecie się jak cenowo wychodzi używanie kuchenki gazowej i indukcyjnej, czy dużo drożej jest z indukcją. Większośc jest opinii, że indukcja pobiera dużo prądu i gaz jest tańszy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu?
_________________
Szczęśliwa M
 
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 1:12 pm   

Różnica jest spora jeśli mieszkasz w mieście i masz dostęp do gazu z sieci. My zrezygnowaliśmy z opcji gaz, bo musielibyśmy kupować butle. Wtedy zachód z gazem już nie jest tak opłacalny.

A jeśli chodzi o okap to przedewszystkim zwróć uwagę na przeciętną (nie tylko maksymalną) moc okapu, oraz na poziom hałasu. Moc wylicza się z metraża pomieszczenia, które musi obsłużyć. Jeśli pomieszczenie jest otwarte (np kuchnia z jadalnią), to trzeba wybrać okap o większej mocy.
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Sob Mar 01, 2014 3:13 pm   

Wiecie co, no właśnie ja nie wiem, czy aż tak dużo drożej wychodzi indukcja niż płyta gazowa, bo jeśli gaz ma służyć tylko do gotowania (czasami jest też jeszcze piecyk do ciepłej wody), tylko kilkanaście (czy kilkadziesiąt) PLN to same stałe opłaty - abonament, przesył itd. i dopiero potem zużycie. My np. mając indukcję płacimy miesięcznie ok.55-60zł za prąd, a przecież mamy 2 tv, piekarnik, lodówkę, pralkę, zmywarkę, ekspres. Myślicie, że ile z tej kwoty może stanowić indukcja - raczej nie połowa :wink: Także dla mnie indukcja - przez to, że jest na siłę (co innego tradycjne płyty elektryczne) jest raczej energooszczędnym sprzętem.
_________________


 
 
 
anuszkaa 


Wiek: 40
Dołączyła: 23 Lis 2009
Posty: 777
Skąd: Zgierz
Wysłany: Nie Mar 02, 2014 8:41 am   

Ja nie wiem czy jest jakąś różnica kosztowa, ale z tego co słyszałam od znajomych to indukcja wcale droższa nie jest. Dlatego zgadzam się z PaulinkaMu. I ją, pomimo że mamy ogrzewanie gazowe i budując dom mieliśmy pociagnieta rurę żeby mieć kuchnię gazową, to zrezygnowałam z niej na rzecz indukcji
właśnie.
_________________
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Nie Mar 02, 2014 10:10 am   

W kwestii wydatków bazowałam na doświadczeniach koleżanki, któraz gazowej instalacji przeszła na indukcję (u nas nie da się stwierdzić ile kosztuje sama indukcja). Dziewczyna dużo gotuje i stwierdziła, że jest to dla nich dużo większy wydatek, niż gotowanie z sieci.
Może to też zależy jaką płytę się zakupi.

A tak w formie żartu. Niedawno zaczepił mnie klient w sklepie i pytał czy są płyty elektryczno-indukcyjne. Zgłupiałam.

[ Dodano: Pią Mar 07, 2014 4:08 pm ]
Znalazłam wydrukowany artykuł, z którego korzystałam szukając okapu.

http://www.twojemeble.pl/...19,more,46.html
 
 
Szczęsliwa M 

Wiek: 39
Dołączyła: 21 Wrz 2009
Posty: 103
Skąd: Zgierz
Wysłany: Sro Mar 19, 2014 12:14 pm   

Dziewczyny czy lodówka w zabudowie może stać koło sprzętów emitujących ciepło np kuchenki, piekarnika, zmywarki?
_________________
Szczęśliwa M
 
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Sro Mar 19, 2014 12:22 pm   

Teoretycznie, jeśli ścianka między nimi jest wystarczająco gruba, to owszem. Ale w praktyce odradzam, bo pod wpływem ciepła wydobywającego się z otwieranego piekarnika, podobno wypaczają się uszczelki. My mamy cargo między sprzętami.
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Sro Mar 19, 2014 12:25 pm   

Wyglada na to, że tak, ale najlepiej dopytaj jeszcze fachowca



_________________
 
 
Szczęsliwa M 

Wiek: 39
Dołączyła: 21 Wrz 2009
Posty: 103
Skąd: Zgierz
Wysłany: Sro Mar 19, 2014 12:47 pm   

Właśnie też widziałam na różnych zdjęciach ale faktycznie spytam się osoby która będzie nam robiła meble.
_________________
Szczęśliwa M
 
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Sro Mar 19, 2014 1:55 pm   

Ogólnie zastanów się czy naprawdę chcesz lodówkę do zabudowy. Lepiej wygląda, ale poza tym, że jest droższa, to (pomijając kilka drogich firm) są słabsze technologicznie i mają mniejszą pojemność.
 
 
temidaaa 
w ciągłym biegu...


Dołączyła: 29 Maj 2008
Posty: 541
Skąd: :)
Wysłany: Sro Mar 19, 2014 5:56 pm   

Terry, czasem innej się nie da wstawić ;) jak masz np aneks w pokoju albo kuchnię otwartą na pokój dzienny, to słabo to wygląda :wink:
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Czw Mar 20, 2014 12:05 am   

My mamy korytarzo-kuchnię. Z jadalni idealnie widać wszystko. Wystarczy odpowiednio dobrać sprzęt. Dziś jest tak ogromny wybór, że wszystko da się skomponować.
Też bałam się, że będzie to słabo wyglądało, ale parę dni temu przyszły meble i okazało się, że lakier i sprzęty idealnie do siebie pasują.
 
 
Fungius 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 09, 2015 7:56 pm   

Hmm widzę że zrobił się ciekawy wątek o sprzęcie do zabudowy ;)

Ja dostałem ostatnio propozycje "dostania" (rodzice XD) piekarnika parowego, problem polega na tym że potrzebował bym takie ustrojstwo do zabudowy a nie mam pojęcia jak to działa, czy to potrzebuje jakiegoś doprowadzenia wody? Jakiegoś odpowietrzenia?
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Lut 09, 2015 9:11 pm   

Taki piekarnik nie potrzebuje żadnego odpowietrzenia i odwodnienia. Do takiego piekarnika wlewasz wodę do wydzielonego pojemnika, a po upieczeniu/uparowaniu czekasz, aż piekarnik się schłodzi i w to samo miejsce spływa woda, która została po przygotowaniu potrawy.
_________________
 
 
koperewa86 

Dołączyła: 25 Kwi 2017
Posty: 5
Skąd: Rzeszów
Ostrzeżeń:
 4/3/7
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 10:51 am   Re: Sprzęty do kuchni

Szczęsliwa M napisał/a:
Nie znalazłam takiego wątku więc ja zakładam. Zabieramy się za generalny remont kuchni i wymieniamy wszystko. Chciałam się poradzić odnośni sprzętów. Co do zmywarek mam pewien pogląd z forum, ale interesuje mnie jeszcze lodówkozamrażarka, kuchenka i tu nie wiem czy gazowa czy indukcyjna, piekarnik, okap. Co polecacie i jakich firm.Czy zamawiać na allegro. Dość korzystne ceny mają chyba w elektro.pl. Dodam, że sprzęty potrzebuję pod zabudowę i raczej wszystko z tych nie najmniejszych. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.


Bardzo serdecznie polecam Ci też zaglądnąć do sklepu online (...) i nie tylko. Szeroka oferta w najlepszych cenach z jakimi się spotkałam.

usunęłam link. Jeszcze jedna próba reklamy i papa :) Dorotka_
Ostatnio zmieniony przez Dorotka_ Czw Kwi 05, 2018 10:55 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mirek3323 

Dołączył: 05 Maj 2018
Posty: 3
Skąd: wawa
Ostrzeżeń:
 3/3/7
Wysłany: Sob Maj 05, 2018 7:15 am   

Ale jakie konkretnie są te oferty w sklepie online teraz

Usunęłam link z podpisu. Moderatorka Asiek
Ostatnio zmieniony przez Asiek Sob Maj 05, 2018 2:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl