Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapowiedzi
Autor Wiadomość
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 30, 2013 9:51 pm   Zapowiedzi

Ostatnio usłyszałam kilku różnych opinii na temat tego gdzie należy dawać na zapowiedzi. Starsze osoby, z którymi rozmawiałam twierdzą, że tylko w parafii panny młodej. Inni twierdzą, że w obu parafiach i pana i panny. Jeszcze inna osoba powiedziała mi, że na zapowiedzi daje się w parafii do której obecnie się należy... I zgłupiałam. Pomożecie?
_________________
 
 
malinka1987 

Dołączyła: 01 Sie 2011
Posty: 60
Skąd: Koluszki/Łódź
Wysłany: Sob Mar 30, 2013 10:28 pm   

Ci środkowi mają rację:) Zapowiedzi są w parafii panny młodej i pana młodego.
_________________
 
 
Alara 


Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 244
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 07, 2014 11:18 pm   

Może głupie pytanie ale jak zdefiniować parafię PannyM czy PanaM? Od czego to jest uzależnione? Jeśli ktoś np kilka razy zmieniał miejsce zamieszkania?
 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Wto Sty 07, 2014 11:22 pm   

Alara, a gdzie Was ostatnio spisano na kolędzie? :>
_________________


 
 
Paolina 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 09, 2014 12:13 am   

Alara, według Prawa Kanonicznego przynależność do parafii nie jest uzależniona od zameldowania tylko od zamieszkania i faktycznego przebywania na terenie danej parafii.
Czyli jeśli ktoś ma problem z określeniem swojej przynależności do jakiejś parafii, to chyba za swoją może uznać tę, na terenie której aktualnie mieszka i z którą czuje się związany. Np. mój mąż przed ślubem był jeszcze zameldowany we Włoszech i tam znajdowała się jego faktyczna parafia, ale mój proboszcz stwierdził, że skoro ma zamiar zamieszkać ze mną na terenie naszej parafii, to już jest "nasz" (dzięki czemu zapowiedzi mieliśmy tylko w jednym kościele).

Dobrą okazją do potwierdzenia pobytu na terenie parafii jest, jak napisała Dorotka_, kolęda ;)

[ Dodano: Czw Sty 09, 2014 12:15 am ]
Wyszperane w necie argumenty prawne :mrgreen: :

Kan. 518 – Z zasady ogólnej parafia powinna być terytorialna, a więc obejmująca wszystkich wiernych określonego terytorium.

i

Kan. 102 – § 1. Zamieszkanie stałe nabywa się takim przebywaniem na terytorium jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam na stałe, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo trwało przez pełnych pięć lat.

§ 2. Tymczasowe zamieszkanie nabywa się przez takie przebywanie na terenie jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam przynajmniej przez trzy miesiące, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy.
_________________
Pozdrawiam słonecznie Gość! ;)


Ostatnio zmieniony przez Paolina Czw Sty 09, 2014 12:18 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Skyler 


Wiek: 36
Dołączyła: 08 Sty 2013
Posty: 808
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 02, 2014 8:22 pm   

My zapowiedzi mamy w Kościele gdzie bierzemy ślub ( nie jest to parafia żadnego z nas) i w naszej parafii do której należymy oboje.
_________________
Skyler

 
 
ula87 

Dołączyła: 03 Wrz 2014
Posty: 10
Skąd: Opole
Wysłany: Wto Wrz 16, 2014 9:09 am   

wg tam, gdzie bierzecie slub
 
 
Alice_Liddell 

Dołączyła: 06 Maj 2014
Posty: 158
Skąd: Londyn
Wysłany: Wto Wrz 16, 2014 7:11 pm   

A nam ksiądz, który nam będzie udzielał ślubu, powiedział że nie potrzebujemy zapowiedzi ani pozwoleń czy licencji. Podobno z racji tego, że na stałe mieszkamy za granicą.
_________________

Ślubny - http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=17128
Poślubny - http://forum.wesele-lodz....p=825372#825372
Ostatnio zmieniony przez Alice_Liddell Wto Wrz 16, 2014 7:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 17, 2014 6:47 pm   

U nas na szczęście problemu z zapowiedziami nie ma bo będą tylko w jednym miejscu - kościół w którym bierzemy ślub to parafia moja i MPM więc przynajmniej w tej kwestii nie ma wątpliwości :razz:
_________________


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl