Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
wesele - opłata zaiks
Autor Wiadomość
Przemysław 

Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 3
Skąd: łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 12:52 pm   wesele - opłata zaiks

Witam

wczoraj doznałem szoku! Pojechaliśmy zarezerwować salę i oprócz różnych różności dowiedziałem się, że jeszcze mam zapłacić zaiks. Pan tłumaczył się bardzo zawile i nie potrafił mnie przekonać do swoich racji. Ja uważam, że jeżeli pałcę jemu za wesele kilkanaście tysięcy to wysyłanie mnie do jakiegoś zaiks-u, żeby wpłacić dodatkowe 200zł jest nie na miejscu. Napiszcie proszę jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii.

ps.
w wyszukiwarce znalazłem tylko 2 podobne tematy, ale bardzo stare i niekonkretne.
_________________
pozdrawiam
Przemek
 
 
Winter 

Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2010
Posty: 329
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 12:53 pm   

Hmm nie da się ukryć, że troszkę mało elegancko z ich stronu..nas takie opłaty nie interesują :)
 
 
Przemysław 

Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 3
Skąd: łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 1:02 pm   

Moim zdaniem nas, czyli młodych takie opłaty nie powinny interesować. Tak się wściekłem, na wywody tego Pana, że gdyby nie szybka reakcja mojej narzeczonej, która zakończyła rozmowę i wyszliśmy, to chyba wywiązała by się awantura. Odniosłem wrażenie, że gość chce mnie na coś naciągnąć, bo te 200zł naprawdę nie ma znaczenia. :evil:
_________________
pozdrawiam
Przemek
 
 
Agu24 


Wiek: 38
Dołączyła: 13 Maj 2009
Posty: 323
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 1:16 pm   

Jak też nie do końca wiem jak to jest. Kiedy podpisywaliśmy umowę z orkiestrą, to powiedzieli nam, że jeśli sala nie ma opłaconego Zaiks, to my powinniśmy za to zapłacić, ponieważ potem możemy mieć nieprzyjemności i karę do zapłaty jeśli będzie kontrola na sali.Moja sala nie ma opłaconego Zaiks i nie wiem co robić, bo właściwie jeśli sala organizuje wesela, to moim zdaniem w ich gestii jest opłata tego. My jeszcze będziemy rozmawiać na ten temat z właścicielem sali. :?
_________________


 
 
muzastrazaka 

Wiek: 39
Dołączyła: 13 Wrz 2010
Posty: 129
Skąd: łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 1:33 pm   

z tego co ja sie orientuje, to koszty zaiksu pokrywa organizator a nie kapela.... czyli para młoda. My tez ponosimy takie koszta. my mamy na sali OSP,ale jelsi chodzi o lokale, to powinni sobie dodac te 200 złi poinformowac ze zaiks jest jzu oplacony. anie robic zamieszanie.
pozdrawiam :)
 
 
Winter 

Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2010
Posty: 329
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 1:44 pm   

My w umowie mamy napisane, że opłatę ponosi albo orkiestra albo sala..oni już się dogadują..nas to nie interesuje.
 
 
justinaa 


Wiek: 40
Dołączyła: 10 Mar 2008
Posty: 1601
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sty 15, 2011 3:25 pm   

u nas, o ile dobrze pamiętam, ta opłata była już wliczona w kwotę, jaką płaciliśmy zespołowi, więc może warto porozumieć się z zespołem, albo przejrzeć raz jeszcze umowę z nią podpisaną
_________________

www.boatmummy.blogspot.com
www.lodzkiemamy.pl
 
 
Hatifnatka 


Wiek: 40
Dołączyła: 10 Mar 2007
Posty: 948
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sty 16, 2011 12:15 am   

u nas, podobnie jak u justinyy, zespół opłacał zaiks i mieliśmy to w umowie z nimi.
_________________
 
 
Przemysław 

Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 3
Skąd: łódź
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 2:00 pm   

z Waszych informacji wynika, że sprawa zaiks-u jest nie do końca uregulowana. Może to płacić orkiestra, może sala, możemy my, ciekawe kto będzie za to odpowiadał, jeżeli np. zespół za nas nie zapłaci? Ciekawe czy ktoś wie jak to regulują przepisy i z jakich art. wynikają te opłaty.
_________________
pozdrawiam
Przemek
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 3:00 pm   

Przemysław, polecam stronkę Zaiksu oraz ustawę o prawie autorskim (do pobrania równiez na stronie Zaiks). De facto ktos musi ten Zaiks opłacić, i jesli nie ma tego w umowie z sala lub z orkiestrą (i nie da się tego wynegocjowac w formie aneksu np.), to obowiązek spoczywa na Parze Młodej - oczywiście możecie zaryzykowac i nie płacić, ale w razie kontroli będzie wpadka (nie wiem jak czesto zdarzają sie takie kontrole)
_________________

 
 
 
Krisu 

Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 24, 2011 12:04 pm   

My jesteśmy w tej samej sytuacji - Pan z sali powiedział żeby dowiedzieć się czy zespół ma opłacany zaiks. Przy podpisywaniu umowy okazało się, że zaiks jest ale zaiks zespołu to podobno jest ich obowiązkiem żeby móc gdziekolwiek grać, a zaiks organizatora imrezy czyli nas to odrębna sprawa. Oni swój a my swój. Właściciel sali nie jest organizatorem tylko my jako młoda para jesteśmy i to my musimy mieć "pozwolenie" na zespół.
My to tak zrozumieliśmy ale jeszcze będę dzwonił do zaiksu i dowiadywał się konkretnie...
 
 
elvid_videofilmowanie 
Firma


Wiek: 45
Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 90
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 24, 2011 12:16 pm   

Problem z ZAiKS jest taki, że ile byście tematów w necie nie znaleźli to nigdzie niestety nie mam jednoznacznej odpowiedzi.
Ja osobiście również jestem zdania, że klienta to nic nie powinno interesować w temacie opłat ZAiKS. Płacicie orkiestrze, płacicie właścicielowi sali, płacicie kamerzyście, więc trochę tych opłat jest. I teraz powstają pytania.

1. Czy jak zapłacę raz za ZAiKS to czy cena obejmuje wszystkie usługi??
2. Czy jak właściciel sali zapłaci za ZAiKS to czy cena obejmuje również kapelę, kamerzystę, bądź odwrotnie??

Jeśli chodzi o filmy opłacam ZAiKS za wykorzystaną muzykę w filmie. Co kwartał sporządzam listę utworów i ilość wykonanych zleceń i od tego jest pobierana opłata. Ale czy to zwalnia klientów od ponownego opłacania - nie wiem. Mało tego - ja sporządzam listę utworów, więc rozumiem, że kapela również powinna - a jak zagrają utwór, którego na liście nie było to co - kara??

I na koniec - jakoś nie wierzę, że choć opłacam to autor piosenki dostaję ode mnie zapłatę :zalamany:
_________________
Pozdrawiam
Elvid film studio
 
 
 
Bartek86 

Wiek: 38
Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 27
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 25, 2011 1:22 pm   

Ja w umowie z salą mam zapisane że musze wpłacić dodatkowe 100 zł na ZAiKS
 
 
Krisu 

Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 11:23 am   

Dzwoniłem do ZAiKS`u i Pani powiedziała, że młoda para jako organizator imprezy jest na pierwszym miejscu do zapłacenia tej opłaty. Są różne rodzaje opłat.
Suma sumarum dla świętego spokoju te 100 czy 200zł można by zapłacić a to i tak na tle całości 30-40tys zł wygląda jak na balony :-)
 
 
Agu24 


Wiek: 38
Dołączyła: 13 Maj 2009
Posty: 323
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 12:38 pm   

Krisu, a gdzie ten Zaiks można w Łodzi zapłacić?Płaci się przed, czy po imprezie?
_________________


 
 
M_and_M 
Michałowa :)


Wiek: 43
Dołączyła: 03 Sie 2010
Posty: 563
Skąd: teo, widzew
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 5:14 pm   

ale chodzi o piosenki w oryginale puszczane przed DJ'a czy te spiewane przez kapele tez???
_________________
 
 
Bartek86 

Wiek: 38
Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 27
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 5:26 pm   

M_and_M napisał/a:
czy te spiewane przez kapele tez???

przede wszystkim chodzi o piosenki śpiewane przez zespół

myślę że kwota 100 czy 200 złotych przy całkowitym budżecie wesela to pikuś
 
 
M_and_M 
Michałowa :)


Wiek: 43
Dołączyła: 03 Sie 2010
Posty: 563
Skąd: teo, widzew
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 5:48 pm   

moze i pikus, ale znam fajniejsze sposoby wydania 200 zł niz zaiks :roll:
_________________
 
 
krzychu87 

Wiek: 37
Dołączył: 21 Paź 2014
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 2:05 pm   

Sluchajcie, a czy nie lepiej gdyby zaopatrzyć się np. w muzykę instrumentalną bez opłat zaiks np. w formacie mp3? Kilka godzin muzyki do oprawy ślubnej i dożywotnie zwolnienie z opłat zaiks i nie tylko ;-) poszukajcie w necie muzyki bez opłat jest tego sporo: vtm polska, publicmusic... do wyboru do koloru :-)
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 3:05 pm   

M_and_M napisał/a:
moze i pikus, ale znam fajniejsze sposoby wydania 200 zł niz zaiks :roll:


Przede wszystkim każdy szanujący się zespół czy DJ, powinni sami odprowadzać opłaty do ZAIKSu (musi to być zawarte w umowie!!!). My nie musieliśmy się tym martwić, bo i sala i DJ, się tym zajęli.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Wto Paź 21, 2014 3:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
emi87 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 693
Skąd: lodz
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 5:12 pm   

Catylyn89, no niestety tak nie jest ani mój szanowany zespół ani moja szanowana sala nie opłacają ZAiKS :/
_________________

 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 7:56 pm   

u mnie tak samo-w umowie z salą jest napisane, że ZAiKS opłaca organizator(my); zapytaliśmy się zespołu,jak to zazwyczaj wygląda, a oni nam powiedzieli, że muzykanci nie opłacają tego i to zazwyczaj sala płaci na cały rok i młodzi się tym nie zajmują...więc póki co, nie wiem, jak to rozwiążemy, ale w ostateczności opłacimy ten ZAiKS, żeby nie mieć problemów
_________________

Ostatnio zmieniony przez herbatnik Wto Paź 21, 2014 7:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 9:50 pm   

emi87 napisał/a:
Catylyn89, no niestety tak nie jest ani mój szanowany zespół ani moja szanowana sala nie opłacają ZAiKS :/


emi87, nie przejmuj się - to nie jest tak, że każdy "szanujący się" zespół opłaca ZAiKS, nie generalizujmy :)
Po prostu jedne zespoły wnoszą opłatę, inne nie - wymuszając to na organizatorze (czyli na Was) i wcale nie jest to wyznacznik "prestiżu" sali, czy zespołu.

Nasz zespół też nie wnosił tej opłaty, uiszczenie jej leżało w naszym interesie - wiadomo, że te 200 zł można wydać inaczej, ale po co się nad tym roztrząsać? :)
_________________

 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 10:57 pm   

ithanielle, noooo nie zgodzę się. Zespół czy sala, które dostają ciężkie pieniądze za wykonywaną usługę powinno mieć wszystko opłacone i wszytko powinno być legalne. Niby dla mnie organizatora - 200 zł w tą czy w tą... jest co roztrząsać bo tu nie chodzi o pieniądze tylko o zasady. Mam pracować i organizować przyjęcie na sto fajerek z profesjonalistami, czy ekipą "wszystko fajnie pięknie weźmiemy za całość 5 kafli, ale jak wpadnie kontrola, to rączki mamy czyste".

Albo mam prestiż wspólpracy z profesjonalistami, którzy opłacają wszystko sami, albo no sorry...
_________________


 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 11:09 pm   

ithanielle napisał/a:

Po prostu jedne zespoły wnoszą opłatę, inne nie - wymuszając to na organizatorze (czyli na Was) i wcale nie jest to wyznacznik "prestiżu" sali, czy zespołu.


Nie wiem, skąd Ci się wziął ten "prestiż"...

Powiem tak, ZAIKSowi lata, kto zapłaci te 200 zł, ale DJ nam mówił, że to w zespole czy innym podmiocie, który jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną wesela, powinno być OBOWIĄZKIEM, płacenie rocznych składek (bo tak muszą robić, grając covery po weselach). Nasz DJ odprowadza roczne składki (ze względu na stałą ofertę) i tym samym Para Młoda, która podpisuje umowę jest zwolniona z płacenia dodatkowych. Jeżeli zespół obciąża Was tym obowiązkiem, powołując się na organizatorów, to znaczy, że nie posiadają niezbędnej licencji i papierkową robotę zwalają na Was, ale to oni wykorzystują tą muzykę w celu odniesienia korzyści majątkowych, nie Wy. I to oni powinni to opłacać... W sali jest to samo, no bo skąd biorą muzykę w restauracjach, jak nie z licencji??
No chyba, że ktoś ma wesele w remizie, to już na własną rękę wnoszą opłatę za salę.

Organizuję imprezy muzyczne i w życiu mi się nie zdarzyło, żeby to na organizatorze, czyli mnie, spadały te składki... Zawsze w umowach zawieram adnotację, że jeśli zobowiązany DJ wykorzystuje muzykę innych wykonawców, zarabiając na tym, to ma obowiązek przedstawienia mi swej licencji (takową dostaje, gdy opłaca roczne składki). I jeżeli wynajmowana sala, jest salą pod imprezy muzyczne, to też musi taką licencję mieć. Jeżeli takiej licencji nie ma ani z jednej ani z drugiej strony, no to trzeba modlić się, aby nikt z ZAIKSu na kontrolę nie wpadł.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Wto Paź 21, 2014 11:47 pm, w całości zmieniany 9 razy  
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 8:37 am   

Dziewczyny, czytajcie ze zrozumieniem, hm?
Czy ja gdzieś napisałam, że pochwalam taki stan rzeczy? Nie. Napisałam, że w rzeczywistości wygląda to właśnie tak, że nie każdy zespół wnosi tę opłatę - dla mnie to nie jest jednak głównym kryterium przy wyborze zespołu.

Wiadomo, że wiele rzeczy "powinno być inaczej", a nie jest - więc powtórzę - po co się nad tym roztrząsać, skoro nie mamy na to wpływu?


Dorotka_ napisał/a:

Albo mam prestiż wspólpracy z profesjonalistami, którzy opłacają wszystko sami, albo no sorry...


Rozumiem, Dorota, że na wejściu odrzuciłaś wszystkie zespoły, które nie opłacają ZAiKSu? Nawet, jeśli grały rewelacyjnie?

Catylyn89 napisał/a:

Organizuję imprezy muzyczne i w życiu mi się nie zdarzyło, żeby to na organizatorze, czyli mnie, spadały te składki... Zawsze w umowach zawieram adnotację, że jeśli zobowiązany DJ wykorzystuje muzykę innych wykonawców, zarabiając na tym, to ma obowiązek przedstawienia mi swej licencji (takową dostaje, gdy opłaca roczne składki). I jeżeli wynajmowana sala, jest salą pod imprezy muzyczne, to też musi taką licencję mieć. Jeżeli takiej licencji nie ma ani z jednej ani z drugiej strony, no to trzeba modlić się, aby nikt z ZAIKSu na kontrolę nie wpadł.


Po Twojej ostatniej PW do mnie stwierdziłam, że nie będę z Tobą dyskutować, ale po raz ostatni się wypowiem.
Wybacz, ale osoba, która pisze, że organizuje imprezy muzyczne i dodaje, że "trzeba się modlić, żeby nikt z ZAiKSu na kontrolę nie wpadł", to dla mnie żaden autorytet.

Poza tym nie musisz w każdym poście odnosić się do wesel w OSP - bo jeśli nie zauważyłaś, to nie pisałam w poprzednim komentarzu o swoim weselu, a nawiązałam do wypowiedzi emi87, która z tego co kojarzę, ma wesele w Szmaragdowym Ogrodzie i gra u niej Four&Sax (więc nie jest to jakaś sala na zadupiu i jakiś zespół nie wiadomo skąd, a opłat nie uiszczają we własnym zakresie).

Skończyłam :)
_________________

 
 
Julia_ja 


Dołączyła: 07 Kwi 2013
Posty: 780
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 8:49 am   

Kurczę, a wiecie co? Ja Wam powiem, że zupełnie nie wiem o co chodzi i nikt mnie o niczym takim nie informował. Heh, zabawne :)
_________________

 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 8:57 am   

ithanielle napisał/a:


Rozumiem, Dorota, że na wejściu odrzuciłaś wszystkie zespoły, które nie opłacają ZAiKSu? Nawet, jeśli grały rewelacyjnie?



nie musiałam, bo zaiks opłaca też moja sala, ale podczas spisywania umowy pytałam, o to jak wygląda to od strony prawnej - jeśli chodzi o granie coverów. Ace Voice, też opłacają ZAIKS, reszta zespołów mnie już nie zainteresowała po prostu ;]
_________________


 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 9:09 am   

Szkoda, że nie trafiłam na to forum przed zamawianiem sali i zespołu-wiedziałabym od razu o tym nieszczęsnym ZAiKSie i może miałabym to z głowy, ale tak jak piszeithanielle, nie będę teraz oczerniać domu weselnego ani muzykantów, bo poza tym jednym aspektem nie mam zastrzeżeń i nie zamieniłabym ich na nikogo innego. :)
_________________

 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 9:18 am   

herbatnik, ale tu nie chodzi o oczernianie zespołu czy sali i rankingu, lepiej czy gorzej. Może uda się renegocjować tą opłatę, bo w końcu Forum podniesie larum i wszystkie zespoły i sale zaczną to opłacać.

Pracowałam i w sklepie i w kawiarni (gdzie powodem kontroli były donosy konkurencji, bądź też taśmowa kontrola wszystkich jak w Manu), wiem jak wyglądają kontrole tego urzędu - nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza jeśli są nieprawidłowości. Nie wyobrażam sobie tego zamieszania na moim weselu. Wolałabym być na starcie spokojna - nie wszyscy sobie zdają z tego sprawę, część osób machnie ręką, ale według mnie to rzecz której my - Pary Młode powinnyśmy WYMAGAĆ od usługodawców.
_________________


 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 9:29 am   

ithanielle Ty też czytaj ze zrozumieniem, bo wyrwałaś zdanie z kontekstu... I nie bierz wszystkiego do siebie :)

Zgadzam się z Dorotka_, sama bym nie chciała mieć takiej kontroli na żadnej z mojej imprez, dlatego pilnuję, aby licencję miał zespół/DJ, którego zatrudniam :)

Dorotka_ napisał/a:
to rzecz której my - Pary Młode powinnyśmy WYMAGAĆ od usługodawców.


:padam:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Sro Paź 22, 2014 9:37 am, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Pani Misiowa 


Dołączyła: 02 Paź 2014
Posty: 46
Skąd: z Łodzi
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 10:31 am   

Dziewczyny, wystarczy skontaktować się z Zaiks, by dowiedzieć się że opłatę wnosi organizator imprezy. To wystarczy by wiedzieć że to własnie my musimy to opłacić.

A to, że jest to opłata za muzykę, nic nie znaczy. Organizatorem jesteśmy MY. Trzeba to zapłacić i już. Albo nie płacić i martwić się co dalej.
_________________
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 10:54 am   

Pani Misiowa, właśnie ZAiKS ma na swojej stronie napisane, że to albo sala ponosi odpowiedzialność, albo zespół, albo my, jako organizator... Czyli nie interesuje ich kto wnosi opłatę, byleby ta opłata była. A w zespołach czy salach, to jest punkt profesjonalizmu, gdy mają opłacaną roczną licencję, bo wtedy ZAiKSem nie musimy się martwić.

"W sytuacji gdy nowożeńcy zdecydują się samodzielnie organizować wesele i oni angażują kapelę, oczywiście płacąc jej za granie, to także oni są odpowiedzialni za uzyskanie zezwolenia (licencji) na korzystanie z utworów i zapłatę wynagrodzeń autorskich (tzw.tantiem) za wykonane utwory. Taką licencje może posiadać także kapela i ona odprowadzić tantiemy za wesele. Warto jednak żeby państwo młodzi to sprawdzili. W przypadku kapeli świadczącej usługi weselne też może znaleźć zastosowanie w/w art. 422 kc i zasada pierwszorzędnej odpowiedzialności profesjonalisty parającego się określonymi usługami. Tak więc kapela zawodowo i regularnie świadcząca usługę muzyczną na weselach powinna posiadać licencję ZAiKS na wykonywanie utworów i odprowadzać wynagrodzenia autorskie za granie na weselach, bez względu na to gdzie się to granie odbywa. "
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Sro Paź 22, 2014 10:59 am, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
zespół TAURUS 
Firma

Dołączył: 08 Paź 2010
Posty: 17
Skąd: łódź
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 11:39 am   

Pani Misiowa napisał/a:
Dziewczyny, wystarczy skontaktować się z Zaiks, by dowiedzieć się że opłatę wnosi organizator imprezy. To wystarczy by wiedzieć że to własnie my musimy to opłacić.

A to, że jest to opłata za muzykę, nic nie znaczy. Organizatorem jesteśmy MY. Trzeba to zapłacić i już. Albo nie płacić i martwić się co dalej.



Witam w tej dyskusji,cytat powyżej jest jak najbardziej prawdziwy,opłaty Zaiks wnosi organizator prawie na każdej umówie jest to PM różnie nazywana,zleceniodawcą,organizatorem itd.Zespół,Dj czy sala jeśli organizuje imprezę pod swoim szyldem,bądź nazywa się organizatorem imprezy wówczas ponosi taką opłatę.Może wziąść ten obowiązek zespół na siebie jako opłacający ale jeśli nie zgłosi tego jako organizator i tak ZAiKS obciąży was jako organizatora.Po drugie nie jest tak że jak kontrola Zaiksu (nakryje na imprezie bez opłaty to odrazu kara) i tak jest następne 7 dni na załatwienie sprawy.Więc nie panikujcie i bardziej się skupcie na poziomie wykonawczym zespołów czy też DJ i ich prawnym działaniu wobec urzędów bo wtedy możecie mieć problemy na weselu czy innym wydażeniu gdzie zespół nie ma wymaganych dokumentów o działalności.Prawda jest taka że oprócz szalonego Zaiks-u jest jeszcze 5 innych instytucji muzycznych które też chętnie wyciągają ręce .Życzę wszystkiego najlepszego !! !
_________________
Rzetelność uczciwość pasja to jest to co nas wyróżnia !! !
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 11:43 am   

Pani Misiowa napisał/a:
Organizatorem jesteśmy MY. Trzeba to zapłacić i już. Albo nie płacić i martwić się co dalej.


Otóż to.
Tak jak pisałam wcześniej, nie każdy zespół we własnym zakresie odprowadza tę opłatę (i nie wnikam czy powinien, czy nie).
Jeśli tego nie robi, to mam zrezygnować z zespołu, który wybrałam, tylko dlatego, że muszę uiścić opłatę ZAiKS? Bez sensu. A może zmusić ich do uregulowania tej należności? Co pewnie doprowadzi do tego, że zespół podniesie cenę za usługę i wyjdzie na to samo - i tak ja pokryję koszty ZAiKSu.
_________________

Ostatnio zmieniony przez ithanielle Sro Paź 22, 2014 11:46 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Sro Paź 22, 2014 12:00 pm   

Ja jeszcze przytoczę słowa ze strony www.zaiks.org.pl

Czy zespół muzyczny, zabawiający gości weselnych w czasie przyjęcia musi opłacać tantiemy?

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie określa w sposób precyzyjny, kto w opisanym powyżej przypadku jest zobowiązany do wniesienia opłat z tytułu honorariów autorskich. Tym samym daje uprawnionym prawo do ubiegania się o wynagrodzenie zarówno od właściciela sali wynajmowanej na ten cel, zespołu muzycznego wykonującego utwory na weselu, jak i od samych Państwa Młodych (ale oczywiście tylko od jednego, a nie od wszystkich tych podmiotów równocześnie). Najczęściej jednak w przypadku organizacji wesela, opłatę taką wnosi właściciel sali, któremu zespół powinien wręczyć wykaz wykonywanych utworów z nazwiskami autorów.


Jest wiele zespołów czy DJ, które zajmują się ZAiKSem sami, jeśli sala nie ma podpisanej licencji (np. Dj Marco). Więc tu jest druga sprawa, że zespoły twierdzą, iż sala wynajmująca musi mieć licencję. Wystarczy poszukać wśród zespołów i popytać lub poczytać na ich stronach internetowych.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Sro Paź 22, 2014 12:04 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Pani Misiowa 


Dołączyła: 02 Paź 2014
Posty: 46
Skąd: z Łodzi
Wysłany: Sro Lis 12, 2014 10:13 am   

Napisałam w tej sprawie do Zaiksu. Niestety, jestem przekierowywana do kolejnych Dyrektorów Oddziałów i dalej nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Poczytałam trochę w sieci i zauważyłam że cały ten Zaiks działa jak ZUS - masz płacić i nie masz wyboru. Sami artyści chętnie by się wypisali, gdyby tylko mogli. Zaiks to archaiczny twór, który straszy przeszłością - nie jest ani nowoczesny, a i ludzie wydają mi się niekompetentni. Podkreślam że nie mam nic do Państwowych firm, ale doprawdy ilość Dyrektorów w Zaiksie mnie przeraża!!

Nie sądzę również że urzędnicy będą kontrolować wesela - to jest grubo po ich godzinach pracy :)
_________________
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Sro Lis 12, 2014 4:11 pm   

Pani Misiowa napisał/a:
Napisałam w tej sprawie do Zaiksu. Niestety, jestem przekierowywana do kolejnych Dyrektorów Oddziałów i dalej nie mam jednoznacznej odpowiedzi.

To niezły mają bajzel. :roll:
Jak będziesz miała od nich konkretną wiadomość to daj znać w tym temacie, dobrze?
_________________
 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lis 12, 2014 11:26 pm   

Coraz bardziej korci mnie, żeby olać temat ZAIKSu i ewentualnie, jak zajdzie potrzeba(kontrola) to uiścić ją w ciągu tygodnia po weselu i z głowy. Może dlatego sale i zespoły nie chcą płacić, bo wiedzą, że nikt tego nie sprawdza, a kilka stówek zostaje w portfelu? Mam jeszcze trochę czasu na załatwienie tej sprawy, ale póki co, takie mam zdanie.
_________________

 
 
Paolina 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 13, 2014 3:57 pm   

herbatnik napisał/a:
bo wiedzą, że nikt tego nie sprawdza
Być może.

Mnie o opłacie dla ZAIKSu poinformowała koleżanka. Gdyby nie ona, to nie miałabym o tym pojęcia. Ona zapłaciła, gdy właścicielka sali weselnej opowiedziała jej o nieprzyjemnej kontroli podczas wesela (czy taka sytuacja faktycznie miała miejsce - kto to wie?).
Zapytałam właściciela mojej sali co o tym sądzi. Powiedział, że nigdy nie widział i nie słyszał o kontroli podczas wesela oraz, że kontroler nawet nie miałby się jak dostać na salę, bo brama wjazdowa będzie przecież zamknięta do końca wesela. :roll: Oczywiście osoby kontrolujące posiadają odpowiednie uprawnienia, by wejść na salę a utrudnianie im pracy nie byłoby dobrym pomysłem.
Uregulowanie opłaty należało do nas - młodej pary - organizatorów wesela.
_________________
Pozdrawiam słonecznie Gość! ;)


 
 
waleczna83 

Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 43
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 13, 2014 10:55 pm   

hmn..... widzę że nie którzy tu strasznie uczciwi jeśli chodzi o ten zaiks i jak to szanujące się zespoły powinny odprowadzać tą opłatę, rozumiem że wszyscy Ci "uczciwi" odprowadzili lub odprowadzą podatek od prezentów i kasy hmn..... :)
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Pią Lis 14, 2014 12:12 am   

Asiek napisał/a:

To niezły mają bajzel. :roll:


Sam fakt, że nie mają sprecyzowanej regulacji co do opłaty, mówi sam za siebie :)

Co do kontroli, nie przeprowadzają jej bezpośrednio w trakcie wesela, a w dzień roboczy. Czyli może być to piątek (jeżeli jest wesele w piątek to mogą wpaść z wizytą, ale w godzinach pracy, czyli do godziny 16) lub poniedziałek po weselu.

Jeśli chodzi o strony, to najpierw wołają licencję od sali, później dopiero o kwit od innych (czyli kolejno zespół lub PM). PM (organizator) jest w przepisach na końcu wymieniona, więc w takiej kolejności będą pytać o opłatę. Więc znów zastrzegam: sala POWINNA mieć licencję :)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Pią Lis 14, 2014 12:20 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 09, 2015 8:22 am   

To ja w końcu mogę się wypowiedzieć, jak rozwiązała się sprawa ZAiKSu na naszym weselu. O całej sprawie zapomniałam aż do ostatecznego spotkania z właścicielką sali, które odbyło się 2 tygodnie przed ślubem. Powiedziała wtedy, że potrzebny jej kwitek, że opłaciliśmy zaiks, ponieważ musi być wszystko zgodnie z wymogami, coby nie było nieprzyjemności podczas zabawy. W mieście, gdzie braliśmy ślub, załatwia się to w hotelu; tam dwa razy w tygodniu przychodzi taka pani i przyjmuje wnioski. Kwitek dostaje się od razu, ale faktura przychodzi po ok. 2 tygodniach i wtedy dopiero się robi przelew. Podaje się liczbę gości, nazwę lokalu i zespołu. Właścicielka sali powiedziała, że to kosztuje jakieś 0,70 zł od osoby, ale na miejscu okazało się, że coś się pozmieniało i teraz płaci się 10% ceny zespołu :/ Udało się na szczęście wynegocjować rozliczenie starego typu i kosztowało nas to ok 130 zł za 75 osób.
_________________

 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Sro Wrz 09, 2015 1:32 pm   

herbatnik napisał/a:
Właścicielka sali powiedziała, że to kosztuje jakieś 0,70 zł od osoby, ale na miejscu okazało się, że coś się pozmieniało i teraz płaci się 10% ceny zespołu :/ Udało się na szczęście wynegocjować rozliczenie starego typu i kosztowało nas to ok 130 zł za 75 osób.


Co do opłat... Jest różnie zależnie od regionu i "widzimisię" Pani z ZAiKSu... Czasem jest to stała opłata niezależnie od formy i czasu trwania wesela, czasem jest zależna od liczby gości, czasem procent od kwoty zespołu, a czasem (z czym się już spotkałam) opłata jest zależna od innych czynników (cena od jednego talerzyka, od ilości utworów granych na weselu, cena od jednego dnia grania).

Także to tylko udowadnia jaki mają bajzel i nie warto się nimi przejmować :) A tu odpowiedź od samego ZAiKSu

"Zarobkowe udostępnianie pomieszczeń w celu organizowania imprez z wykorzystaniem utworów objętych ochroną prawa, przeważnie poprzez ich wykonywanie lub odtwarzanie podczas wesel, jest wkroczeniem w autorskie prawa majątkowe opisane art.17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz.904 , Dz.U. Nr 197 z 2002 r. poz. 1661, Dz.U. Nr 91 z 2004 r. poz. 869), wymaga uzyskania zezwolenia uprawnionych i nie wyczerpuje zwolnienia z art.23 ustawy (użytek osobisty).

Art.23 dotyczy tylko takiego korzystania z utworów w gronie osób będących w związku osobistym np. krewnych, powinowatych, bliskich przyjaciół, które ma charakter nieodpłatny a więc nikt bezpośrednio ani pośrednio nie odnosi z tego korzystania żadnych korzyści. Odpłatne udostępnianie pomieszczeń, lokali na organizację imprez np. wesel, których nieodłączną częścią jest korzystanie z cudzej twórczości (muzyki) wskazuje na co najmniej pośredni związek zarobku z tym korzystaniem. W tym kontekście nawet ceremonie religijne w tym ślub kościelny, przy okazji których osiągane są pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowe lub artyści wykonawcy otrzymują wynagrodzenie, nie są zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na ich organizacje i zapłaty wynagrodzeń autorskich (art.31 ustawy).

W myśl art.35 ustawy nawet wypełnienie przesłanek art.23 (użytku prywatnego) nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy. Zarobkowanie przy okazji korzystania z utworów muzycznych podczas imprez weselnych przez wynajmującego pomieszczenia lub restauratora lub zespół muzyczny wkracza w interesy majątkowe twórców - bez ich twórczości muzycznej to zarobkowanie nie byłoby możliwe - i wymaga uzyskania na takie korzystanie zezwolenia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS a w przypadku odtwarzania np. z płyt przez prowadzącego wesele DJa także organizacji chroniących prawa artystów wykonawców i producentów."

My na weselu nie zarabiamy (oprócz prezentów, ale tu jest osobny paragraf i osobna ustawa na ten temat), więc mamy odpowiedź.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Catylyn89 Sro Wrz 09, 2015 9:03 pm, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl