Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Formalności
Autor Wiadomość
All-me 


Wiek: 38
Dołączyła: 23 Kwi 2011
Posty: 1018
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 11:20 am   

taja, kiedy jedziecie??
My planujemy dopiero pojechać po 10 kwietnia...nie będzie za późno??
_________________

Nasz Skarbeczek
 
 
taja 


Dołączyła: 20 Wrz 2010
Posty: 2193
Skąd: łódź bałuty-rtk
Wysłany: Sro Mar 07, 2012 11:35 am   

All-me, no chciałam zacząć wszystko od przyszłego tygodnia.. dlatego teraz zbieram info i ustalam w czasie gdzie i kiedy. chyba nie będzie za późno... :) ale ja wolę zrobić to wcześniej i miec z głowy :) później jak na szybko sie robi, to zwykle wypadają inne rzeczy i się denerwuję :)
_________________

 
 
asia7 


Wiek: 38
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 6:36 pm   

napiszcie mi proszę co się po kolei załatwia aby spisać protokół przedślubny...

ślub mamy w Łagiewnikach i nie jest to parafia żadnego z nas.

1. Póki co doszłam do tego, że musimy mieć akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu (rozumiem, że jeśli bierzmowanie robiłam rok temu w Katedrze, to najpierw muszę jechać do Katedry po akt bierzmowania, następnie do swojej parafii po akt chrztu? - pozwolenie będziemy mieć z parafii P. więc ze swojej strony mam tylko to załatwić?)

2. Czy do protokołu przedślubnego potrzebne już jest to pozwolenie? czy to się później załatwia?

3. Zapowiedzi są dopiero po protokole? Tzn dostaniemy jakieś specjalne kartki na zapowiedzi?

4. Do protokołu przedślubnego trzeba już mieć dokumenty z USC?

5. Z tego co wywnioskowałam, musimy mieć ze sobą:
- akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu
- dokument o zakończonych naukach
- pozwolenie z jednej parafii (?)
- dokumenty z USC (?)
_________________
 
 
All-me 


Wiek: 38
Dołączyła: 23 Kwi 2011
Posty: 1018
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Maj 07, 2012 8:32 am   

Najpierw jedziecie do ksiedza z kodumentami z USC
akty chrztu twoj i narzeczonego ze stemplem do ślubu, dokument o naukach plus poradnia, swiadectwo ukonczenia religii ze szkoly, pozwolenie z jednej parafii.
Spisujecie wtedy protokół. Ksiadz wystawia wam kartki do dwóch spowiedzi i wypisuje kartki na zapowiedzi u was w parafiach.
Tyle :lol:
Pozniej treba pojechac dac kartki do swoich parafii, isc na spowiedz i na tydzien przed slubem ze swiadkami, kartkami ze spowidzi i kartkami o wygloszonych zapowiedziach wracacie do ksiedza gdzie bedziecie brac slub.
_________________

Nasz Skarbeczek
 
 
taja 


Dołączyła: 20 Wrz 2010
Posty: 2193
Skąd: łódź bałuty-rtk
Wysłany: Pon Maj 07, 2012 9:48 am   

All-me, dokładnie :)
ja nie musiałam dawac świadectwa ukończenia religii-na szczęście :lol:
i tam jeszcze trzeba mieć dokumenty o bierzmowaniu
_________________

 
 
asia7 


Wiek: 38
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 8:44 am   

a wie ktoś może czy i ile płaci się w Katedrze za akt bierzmowania?
_________________
 
 
All-me 


Wiek: 38
Dołączyła: 23 Kwi 2011
Posty: 1018
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 9:05 am   

asia7 napisał/a:
a wie ktoś może czy i ile płaci się w Katedrze za akt bierzmowania?

do ślubu..?
Ja czegoś takiego nie pobierałam..jedyne jak wystawiają Ci akt chrztu to tam stawiają stempelek, ze byłaś bierzmowana. A za akt chrztu zapłaciłam u mnie w parafii 50 zł. Sami Ci powiedzą ile zapłacić... :? i za każdy świstek po 50 zł...za pozwolenie na ślub w innej parafii 100 zł.
_________________

Nasz Skarbeczek
Ostatnio zmieniony przez All-me Wto Maj 08, 2012 9:06 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
asia7 


Wiek: 38
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 9:17 am   

no ale ja miałam bierzmowanie w Katedrze rok temu a chrzczona byłam jako dziecko w swojej parafii... z Katedry akt bierzmowania trzeba sobie odebrać samemu i dostarczyć do parafii (chyba) aby dostać akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu potrzebny do ślubu...

no i o ile wiem, że za akt chrztu zapłacę coś to nie wiem czy za to bierzmowanie też... a wiem, że kilka osób też miało bierzmowanie w Katedrze więc może się orientuje
_________________
 
 
MadMar 


Wiek: 34
Dołączyła: 12 Lis 2010
Posty: 1343
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 9:27 am   

asia7, z tego co wiem, to nieważne gdzie byłaś bierzmowana, bo wszystkie dokumenty są wysyłane do Twojej macierzystej parafii (tej, w której byłaś chrzczona), więc dokument potwierdzający bierzmowanie powinien być już w Twojej parafii.
_________________

 
 
All-me 


Wiek: 38
Dołączyła: 23 Kwi 2011
Posty: 1018
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 9:37 am   

Ja bylam chrzczona w innej parafii a bierzmowana tez w innej....a akr chrztu ze stemplem o bierzmowaniu odbieralam z parafii gdzie bylam chrzczona.
Parafia w ktorej bylas bierzmowana sama wysyla dokumenty do parafii gdzie byl chrzest.
_________________

Nasz Skarbeczek
Ostatnio zmieniony przez All-me Wto Maj 08, 2012 9:37 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
asia7 


Wiek: 38
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 08, 2012 10:59 am   

ok dzwoniłam do kancelarii i dokumenty powinny być już w parafii gdzie miałam chrzest :) tak więc dzięki :)

[ Dodano: Czw Maj 10, 2012 6:34 pm ]
no i jednak okazało się, że nie było adnotacji o bierzmowaniu w mojej parafii, także wzięłam z niej tylko akt chrztu, następnie pojechałam do Katedry, gdzie na drugiej stronie aktu chrztu ksiądz zrobił mi adnotację o bierzmowaniu...

najszybciej poszło chyba w USC (byliśmy na Zgierskiej, ale ponoć od tego roku nie ma znaczenia w którym USC załatwia się dokumenty!!! - przynajmniej tak mówiła pani z Piłsudskiego, gdy do niej dzwoniłam), ponieważ obydwoje jesteśmy z Łodzi, więc nie potrzebne były akty urodzenia, wystarczyły tylko nasze dowody i potwierdzenie wpłaty za utworzenie aktu małżeństwa. 16.05 jedziemy po odbiór dokumentów w USC i już możemy wybrać się do Łagiewnik na spisanie protokołu :smile:
_________________
 
 
viconia 

Wiek: 37
Dołączyła: 06 Mar 2012
Posty: 57
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 10:31 pm   

Dziewczynki,

A ja mam takie dziwne pytanie bo tego nie rozumiem... :?

Bierzemy ślub z S. w innych parafiach niż nasze. W mojej dajmy na to ksiądz sobie zażyczy kilka stówek za pozwolenie na ślub w innej parafii niż moja. Idziemy do parafii Lubego i dostaje pozwolenie za free lub niewielką opłatą. No i tak... ja się potem i tak muszę wybrać do mojej parafii po wszystkie dokumenty? A jak ksiądz będzie robił problemy, że mi ich nie wyda bo nie chciałam zapłacić za pozwolenie lub coś w ten deseń? Albo jak to, nie dostałam pozwolenia a on ma wydać pozwolenie?!
Może głupio to brzmi, ale mam u siebie nawiedzonego księdza o boje się różnych takich sytuacji... No przecież jeszcze zapowiedzi, ha! :?
 
 
 
MałaMi 


Dołączyła: 14 Kwi 2011
Posty: 355
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 10:38 pm   

Pozwolenie potrzeba tylko ze strony jednego małżonka. Ksiądz nie ma prawa Ci odmówić wydania tych dokumentów ani dania zapowiedzi. Najprawdopodobniej nie będzie pamiętał Twojego nazwiska - jeżeli zna Cię z twarzy i się boisz, to wyślij kogoś z rodziny. Jeżeli będzie robił problemy - poczytaj prawo kanoniczne i się odetnij. Nie poskutkuje - skarga do biskupa.

Trzeba z nimi na ostro ;)
_________________


Mój dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=13295
Ostatnio zmieniony przez MałaMi Czw Cze 07, 2012 10:39 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
viconia 

Wiek: 37
Dołączyła: 06 Mar 2012
Posty: 57
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 10:46 pm   

To chyba najpierw spróbujemy u Lubego:D mój ksiądz z parafii na kolędzie zajrzał do koperty przy rodzicach (dali 200zl), usmiechnal się pod nosem i stwierdzil z przekąsem: hm... no a resztę to chyba na ślubie córki policzymy?... 8)

i poszedł :smile:
Ostatnio zmieniony przez viconia Czw Cze 07, 2012 10:46 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lip 03, 2012 4:17 pm   

My załatwialiśmy formalności w USC na górnej, akty urodzenia były wymagane, ale z uwagi na zmiany organizacyjne w urzędzie nie trzeba już po nie jechać na widzew tylko sam urząd je ściąga. My odnaleźliśmy stare akty i zostały przyjęte. Wszystko trwało jakieś 10 min i w poniedziałek dokumenty będą do odbioru.
_________________

 
 
 
daria93 

Dołączyła: 15 Mar 2013
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 30, 2013 11:53 am   

viconia napisał/a:
To chyba najpierw spróbujemy u Lubego:D mój ksiądz z parafii na kolędzie zajrzał do koperty przy rodzicach (dali 200zl), usmiechnal się pod nosem i stwierdzil z przekąsem: hm... no a resztę to chyba na ślubie córki policzymy?... 8)

i poszedł :smile:

Typowe zachowanie pazernego księdza, całe szczęście, że tacy są w mniejszości.
 
 
karolina99 

Dołączyła: 27 Gru 2012
Posty: 135
Skąd: łódź
Wysłany: Pon Cze 09, 2014 3:56 pm   

Dziewczyny, nie ogarniam jednej kwestii, gdzie mam dawać na zapowiedzi?? ...w parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana, czy tam gdzie teraz mieszkam? Ślub jest w "trzeciej" parafii mojego N.
 
 
lovinlizard 

Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 429
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 09, 2014 6:04 pm   

tam gdzie cie znają :)
_________________
 
 
karolina99 

Dołączyła: 27 Gru 2012
Posty: 135
Skąd: łódź
Wysłany: Pon Cze 09, 2014 10:58 pm   

lovinlizard napisał/a:
tam gdzie cie znają :)

z tym może być ciężko ;-)
 
 
lovinlizard 

Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 429
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 10, 2014 8:29 pm   

karolina99 napisał/a:
lovinlizard napisał/a:
tam gdzie cie znają :)

z tym może być ciężko ;-)
to już chyba gdzie wolisz, my mieliśmy taki problem z Ł bo teoretycznie 4 parafie by pasowały ta gdzie mieszkamy,ta gdzie mieszkał, tam gdzie chodzimy i tam gdzie mieszkał u rodziców
_________________
 
 
Monika Maria 

Dołączyła: 27 Cze 2014
Posty: 22
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 9:03 am   

karolina99 napisał/a:
Dziewczyny, nie ogarniam jednej kwestii, gdzie mam dawać na zapowiedzi?? ...w parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana, czy tam gdzie teraz mieszkam? Ślub jest w "trzeciej" parafii mojego N.


W teorii dajesz zapowiedzi we własnej parafii czyli tam gdzie aktualnie mieszkasz (a nie jesteś zameldowana, czy np. byłaś chrzczona). W praktyce więc wybierasz dowolny kościół, ponieważ przynależność do parafii nigdzie nie jest zapisana :)
 
 
karolina99 

Dołączyła: 27 Gru 2012
Posty: 135
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Lip 08, 2014 12:53 pm   

Monika Maria napisał/a:
karolina99 napisał/a:
Dziewczyny, nie ogarniam jednej kwestii, gdzie mam dawać na zapowiedzi?? ...w parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana, czy tam gdzie teraz mieszkam? Ślub jest w "trzeciej" parafii mojego N.


W teorii dajesz zapowiedzi we własnej parafii czyli tam gdzie aktualnie mieszkasz (a nie jesteś zameldowana, czy np. byłaś chrzczona). W praktyce więc wybierasz dowolny kościół, ponieważ przynależność do parafii nigdzie nie jest zapisana :)


dziękuję! :*
rzeczywiście wczoraj się trochę nabiegaliśmy z tymi wszystkimi formalnościami, ale już wiadomo co i jak i widzę światełko w tunelu ;-)
 
 
lalunia0101 

Wiek: 32
Dołączyła: 02 Maj 2014
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lis 10, 2014 5:50 pm   

Kochani, proszę o pomoc, gdyż już się sama pogubiłam w tym wszystkim..
Mój narzeczony pochodzi ze Szczytna. Tam był chrzczony. Bierzmowany był natomiast już w Łodzi. Ja byłam chrzczona i bierzmowana w Łodzi - ślub będzie w mojej parafii na Janowie,a mój M. mieszka na Bałutach.
Powiedzcie mi proszę co gdzie i jak po kolei mam załatwiać z formalnościami??
Pozdrawiam :)
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Pią Lis 14, 2014 11:28 am   

lalunia0101, kolejno:

- akt urodzenia z USC w miejscowości, gdzie się każde z Was urodziło (jeśli Twój narzeczony urodził się w Szczytnie, to z USC ze Szczytna)
- zaświadczenie o chrzcie i bierzmowaniu z parafii, w której byliście chrzczeni (przynajmniej u nas tak to wyglądało - byłam chrzczona w danej parafii, ale później zmienili nam parafię - a akt i tak odbierałam tam, gdzie mnie chrzczono)
- zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego z USC w Łodzi - jeśli jedno z Was zameldowane jest w Łodzi i ślub odbędzie się w Łodzi - u nas było tak, że ślub braliśmy w łódzkim kościele, a narzeczony był zameldowany w Rzgowie - opłatę na ten druk (84 zł) wnosiliśmy na USC w Łodzi, ale zaświadczenie wydał nam USC Rzgów.


Oczywiście zawsze się może okazać, że gdzieś mają bałagan w papierach (u nas niestety tak było - mój narzeczony urodził się w Kowarach) - więc najlepiej przy rezerwacji terminu w parafii, w której bierzecie ślub, dopytaj :)


Dodatkowo, na stronie parafii, w której my braliśmy ślub, była podana ta informacja:

Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem z następującymi dokumentami:

dokumenty tożsamości

świadectwo chrztu św. z adnotacją o przyjętym bierzmowaniu, z zaznaczeniem DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA (uwaga! ważność tego dokumentu to 6 miesięcy)

świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (może być ze szkoły średniej) oraz Poradni Rodzinnej

druki z USC do ślubu konkordatowego (ważność 3 miesiące), lub odpis aktu małżeństwa zawartego w USC

zezwolenie z parafii narzeczonej lub narzeczonego na przeprowadzenie formalności przedmałżeńskich i pobłogosławienie małżeństwa w naszej parafii, w przypadku, gdy żadne z nich nie mieszka na terenie naszej parafii
_________________

 
 
lalunia0101 

Wiek: 32
Dołączyła: 02 Maj 2014
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lis 26, 2014 7:14 pm   

Dziękuję za odpowiedź :)
Czy w sytuacji gdy narzeczony jest zameldowany w Łodzi, to akt urodzenia może odebrać w USC w Łodzi odpowiedniego z miejscem zameldowania? Czy mimo wszystko musimy załatwiać ze Szczytna? Nie mogliby tego przesłać faxem np?

Pozdrawiam ciepło ! :)
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Czw Lis 27, 2014 7:58 am   

lalunia0101 napisał/a:

Czy w sytuacji gdy narzeczony jest zameldowany w Łodzi, to akt urodzenia może odebrać w USC w Łodzi odpowiedniego z miejscem zameldowania? Czy mimo wszystko musimy załatwiać ze Szczytna? Nie mogliby tego przesłać faxem np?


Miejsce zameldowania nie ma nic do aktu urodzenia, akt i tak musi wydać USC w miejscowości, w której się urodził.
O to, czy mogliby przesłać Ci akt (ale chyba raczej pocztą, nie faxem - musisz mieć oryginał/odpis, a nie wydruk faksu) najlepiej zapytać dany USC - zadzwoń i dopytaj. Mojemu koledze USC wysłał akt pocztą, po uprzednim dokonaniu opłaty na konto USC, oczywiście :)
_________________

 
 
KaZi 

Dołączyła: 01 Lut 2010
Posty: 10
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 28, 2015 12:18 pm   

A ja mam pytanie o nieszczęsne świadectwo ukończenia katechizacji w szkole ponadgimnazjalnej...
Znalazłam świadectwo z II klasy LO, z maturalnej niestety nie mam, jedynie świadectwo dojrzałości.
Ślub bierzemy w Katedrze i obawiam się problemów :-(

Czy możecie coś mądrego mi doradzić?

W ogóle zastanawiam się, czy już powinnam latać za dokumentami - ślub 23. maja.
 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 6:11 pm   

A ja mam pytanie odnośnie aktu urodzenia bo po już zbaraniałam... Z USC (a więc nie byle jakiego źródła) dostałam informację, że akt urodzenia nie jest potrzebny do kościoła :o . To jak to w końcu jest?
_________________


 
 
emiiskaa 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 459
Skąd: EZG
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 8:34 pm   

mam pytanko, chcieliśmy żeby mama P. odebrała mu papiery z USC sama, bo nie będziemy mieli kiedy jechać.
akt urodzenia może mu chyba odebrać, ale co z tymi dokumentami o braku przeciwskazań?
może to zrobić tutaj jakoś? bo zameldowany nadal jest w Poznaniu. musi naprawdę jechać osobiście czy da się to załatwić w moim usc?
_________________


 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 8:38 am   

emiiskaa, pamiętam, jak kiedyś był mi potrzebny akt urodzenia chyba do szkoły i mama mi to załatwiała, ale wtedy byłam niepełnoletnia :) więc nie odpowiem wprost, ale słyszałam, że chyba od początku marca będzie duże ułatwienie z urzędami i będzie można potrzebne dokumenty zamawiać online i odbierać w dowolnym usc w Polsce. Ja i mój narzeczony mamy zamiar się tym zainteresować i przetestować, przy załatwianiu papierów do ślubu.
_________________

 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 9:22 am   

kapatka, akt urodzenia potrzebny jest do urzędu, żeby sporządzić dokument o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa. To dopiero z nim idziecie do kościółka z aktem chrztu i bierzmowania itd.
_________________


 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 11:21 am   

To w takim razie jak pójdę do USC to muszę najpierw wyciągnąć akt urodzenia i dopiero z tym idę po zaświadczenie, dobrze rozumiem?
_________________


 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 11:44 am   

kapatka napisał/a:
To w takim razie jak pójdę do USC to muszę najpierw wyciągnąć akt urodzenia i dopiero z tym idę po zaświadczenie, dobrze rozumiem?


Jeśli to ten sam urząd, to nie musisz mieć aktu ze sobą, bo korzystają z własnej bazy danych. W przeciwnym razie trzeba się udać do odpowiedniego urzędu, zanim wystąpicie o dokumenty do ślubu.

Nie wiem czy zamówić może osoba trzecia, ale odebrać na pewno. Rok temu mój kolega odbierał dokumenty chrzestnej. Niestety, gdy odbiera dokumenty osoba trzecia płaci się za nie więcej.
 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 11:51 am   

Na szczęście ten sam :) dzięki dziewczyny za wyjaśnienia!
_________________


 
 
emiiskaa 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 459
Skąd: EZG
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 12:24 pm   

a to w takim razie możemy to zaswiadczenie dla P. odebrać w Aleksandrowie? tzn mama wybierze mu w Poznaniu akt a reszta formalności tu? czy skoro nie jest zameldowany to nie, nie rozumiem :(
_________________


 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 24, 2015 1:49 pm   

zmiany od 1 marca
Tutaj znalazłam na szybko wyjaśnienie; wynika z tego, że wszystkie informacje o nas będą w ogólnopolskim systemie, przypisane do naszego nr pesel, więc żeby załatwić np. nowy dowód lub odpisy aktów cywilnych nie trzeba będzie się fatygować do miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Jeśli dobrze rozumiem, nie będzie trzeba wtedy brać aktu urodzenia-od razu dostaniemy zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Bardzo jestem ciekawa, jak to zadziała w praktyce :)
_________________

 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 01, 2015 8:01 pm   

My idziemy jutro do USC więc sprawdzimy jak to działa :wink:
_________________


 
 
emiiskaa 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 459
Skąd: EZG
Wysłany: Nie Mar 01, 2015 8:10 pm   

podpytaj prosze :)
_________________


 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 01, 2015 9:30 pm   

Ok, jutro wieczorem zdam relację :)

[ Dodano: Pon Mar 02, 2015 5:33 pm ]
Byliśmy dziś w USC i w naszym przypadku wygląda to tak: okazuje się, że jedyna rzecz jaka jest nam potrzebna to zaświadczenie, które wydaje urząd. Nie musimy się gimnastykować z aktem urodzenia. U nas jest to o tyle nieskomplikowane, że oboje urodziliśmy się, mieszkamy i jesteśmy zameldowani w Łodzi. Ale z tego co próbowałam się podpytać (i jeśli dobrze zrozumiałam) to nawet gdyby było inaczej (czyli jedno z nas jest nietutejsze) to i tak powinno się to wszystko pozałatwiać bez wyciągania aktów w drugim końcu Polski. Powinno bo jeszcze nie wszystko działa idealnie. Ja np. wcześniej dostałam informację, że termin odbioru zaświadczenia jest do 2 dni roboczych, a dziś dowiedziałam się, że nie wiadomo czy w tym tygodniu :?
_________________


Ostatnio zmieniony przez kapatka Nie Mar 01, 2015 9:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
emiiskaa 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 459
Skąd: EZG
Wysłany: Sro Mar 04, 2015 7:50 pm   

dopiero zauważyłam - dzięki!
_________________


 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 04, 2015 8:17 pm   

no i super-im mniej chodzenia po urzędach, tym lepiej :) a system działa od 3 dni raptem, więc pewnie będą jakieś utrudnienia na początku, ale wszystko się poukłada :)
_________________

 
 
malinka87 

Wiek: 36
Dołączyła: 16 Sty 2014
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 4:40 pm   

My wczoraj byliśmy na wycieczce w USC i w naszym przypadku, gdy obydwoje urodziliśmy sie poza Łodzią jest troche ciężej. Pani powiedziała, że oni de facto nie maja tego wszystkiego w bazie tylko po złożeniu przez nas wniosku, oni wnioskuja do naszych USC, adekwatnych dla miejsca urodzenia i dopiero jak dostaną odpowiedź, to mogą nam wydać to całe zaświadczenie. Mamy co jakiś czas dzwonić, bo może to potrwać 2 tygodnie a może i 4... Jedyne ułatwienie jest takie, że nie trzeba jechac na drugi koniec Polski po kawałek papierka :smile:
Ostatnio zmieniony przez malinka87 Czw Mar 05, 2015 4:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 8:50 pm   

malinka87, mamy z narzeczonym taką samą sytuację, nie urodziliśmy się w Łodzi :) dobrze, że napisałaś, że to tyle może potrwać, zabierzemy się za załatwianie wcześniej
_________________

 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 8:52 pm   

Nawet jeśli bylibyście z Łodzi to i tak nie wiadomo ile Wam przyjdzie czekać więc polecam uzbroić się w cierpliwość :)
_________________


 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 8:53 pm   

O wszystko możesz się starać 3 miesiące wcześniej. Bo tyle są ważne dokumenty. Nie zaczynajcie zbyt wcześnie, bo stracą ważność..
 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 8:55 pm   

karolina_002 pisała, że teraz to jest 6 a nie 3 miesiące.
_________________


Ostatnio zmieniony przez kapatka Czw Mar 05, 2015 9:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 9:26 am   

A może pomożecie mi w takiej kwestii: dokumenty muszą być ważne w dniu ślubu, czy w momencie załatwiania formalności w kościele? W naszym przypadku ślubujemy w sierpniu, ale ze wszystkimi dokumentami mamy udać się do naszej parafii w maju-3 miesiące przed ślubem i wtedy spisujemy protokół i dostajemy licencję na ślub dla parafii, w której odbędzie się uroczystość. Skoro teraz i urzędowe i kościelne akty są ważne pół roku to może nie ma znaczenia, ale tak z ciekawości pytam :)
_________________

 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 11:33 am   

herbatnik, eeeejże, protokół spisuje się w parafii, gdzie będzie ślub :)
_________________


 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 11:52 am   

Muszą być ważne w dniu ślubu.
 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 2:37 pm   

Dorotka_, no to może nie do końca zrozumiałam księdza, który był u nas po kolędzie :)
ok, teraz już wiem wszystko; w takim razie dobrze, że są ważne pół roku :)
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl