Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Panna (Pani) Młoda - po ktorej stronie???
Autor Wiadomość
Ewa_Ewi 

Dołączyła: 15 Cze 2011
Posty: 455
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 12, 2012 10:38 pm   Panna (Pani) Młoda - po ktorej stronie???

Dziewczyny, na ślubie oczywistym jest, że Panna Młoda zasiada po prawej stronie Pana Młodego, ale czy ta zasada dotyczy też sali? Spotykałam się z tym, że na sali weselnej Młoda siedziała po lewej stronie Młodego. Czy tu obowiązują jakieś sztywne reguły?
Ostatnio zmieniony przez Ewa_Ewi Nie Sie 12, 2012 10:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sheep 

Dołączyła: 15 Kwi 2012
Posty: 49
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sie 16, 2012 5:07 pm   

Jestem wokalistką w zespole, więc na weselach bywam dość często. Z reguły Panna Młoda siedzi po prawej stronie swojego męża (czyli tak, jak w kościele).

W minioną sobotę graliśmy wesele, na którym jednak Panna Młoda siedziała po lewej stronie i mnie rzuciło się to w oczy, ale myślę, że nie ma obowiązku siedzenia po prawej stronie męża ;)
_________________
Uwielbiam być żoną mojego męża! :)
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 7:14 pm   

Mnie się wydaje (choć mogę się mylić bo znawczynią nie jestem), że Młoda może siadać jak chce :roll: Może chodzi o to, że jak siedzi po prawej od męża, to męża ma od strony serca? Tylko wtedy co ma na to powiedzieć biedny mąż jak po lewej świadek? :D
_________________


 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 7:20 pm   

Z tego co kojarzę, to według zasad savoir vivre miejsce po prawej stronie mężczyzny jest po prostu hmm, bardziej nobilitujące czy coś w tym stylu.
Pamiętam jak Wisława Szymborska dostała Nobla i na uroczystym przyjęciu po wręczeniu nagród usadzono ją właśnie po prawej, "ważniejszej" stronie króla Szwecji - niby nieistotny fakt, a w polskich mediach był podkreślany jako wyraz szacunku dla niej.
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

Ostatnio zmieniony przez ava Nie Sie 19, 2012 7:20 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 7:25 pm   

A widzisz nie wiedziałam tego, ale już sobie zakodowałam :mrgreen:
_________________


 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 19, 2012 7:33 pm   

Cytat:
Z tego co kojarzę, to według zasad savoir vivre miejsce po prawej stronie mężczyzny jest po prostu hmm, bardziej nobilitujące czy coś w tym stylu

Bo jak kobieta była po prawej, to mężczyzna-rycerz mógł w razie zagrożenia bez przeszkód szybko wyciągnąć prawą ręką miecz z pochwy nie ucinając tym samym wybrance głowy :wink:
Takie miejsce było bezpieczniejsze, a potem się już tak utarło i przeszło to do zasad savoir vivre.
_________________

 
 
madziula13893 

Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2011
Posty: 110
Skąd: Pabianice
Wysłany: Pon Sie 20, 2012 9:03 am   

Ja w kościele, w samochodzie i we wszystkich innych sytuacjach tego dnia byłam po prawej stronie swojego męża. Wyjątkiem jest sala gdzie siedziałam po lewej stronie ze względu że tak nam było wygodniej..
_________________
 
 
Iru 


Dołączyła: 11 Cze 2014
Posty: 587
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 6:00 pm   

Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie żebym mogła być po prawej stronie mojego N :? Czy jak gdzieś idziemy pod rękę, czy siedzę obok niego czy się przytulamy to zawsze on jest z prawej bo tak mi jest wygodniej brać go pod rękę... Z lewej jest to dla mnie jakieś dziwne :x Jak myślicie, czy w USC będzie dziwnie wyglądać jak będę po lewej stronie szła i siedziała?
_________________
Gość poproszę o wielki uśmiech :)
Chcesz zagościć u nas? Zapraszam do naszego dzienniczka remontowego ;)
 
 
alekul89 


Wiek: 35
Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 1360
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 6:51 pm   

Ja z kolei odwrotnie. Przyzwyczajona jestem do bycia z prawej strony narzeczonego i z lewej mi jakoś niewygodnie. Iru myślę, że gościom może się to rzucić w oczy bo zwykle Panna Młoda idzie i stoi po prawej, ale chyba nie ma na to żadnej reguły.
_________________


 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Wto Wrz 23, 2014 7:19 pm   

Iru napisał/a:
Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie żebym mogła być po prawej stronie mojego N :? Czy jak gdzieś idziemy pod rękę, czy siedzę obok niego czy się przytulamy to zawsze on jest z prawej bo tak mi jest wygodniej brać go pod rękę... Z lewej jest to dla mnie jakieś dziwne :x Jak myślicie, czy w USC będzie dziwnie wyglądać jak będę po lewej stronie szła i siedziała?


Mam tak samo, Iru :)

I w kościele stałam po prawej stronie M., ale na sali zażyczyłam sobie miejsce po jego lewej stronie. Oczywiście wszyscy na dzień przed weselem (kucharki, dekoratorki, moje kuzynki) byli mocno zdziwieni, że zamierzam siedzieć po lewej stronie męża, ale szczerze? Nie przejęłam się tym wcale. Na weselu już nikt tego nie komentował :)
_________________

 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 6:25 am   

Arek ma mocniejszy lewy sierpowy, więc mi zawsze mówił, że jak mnie ma bronić to mam iść po prawej stronie :) i w Kośąciele i na sali siedziałam po prawicy Męża :P
_________________


 
 
karolina84 


Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 84
Skąd: Łowicz
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 7:04 am   

ithanielle napisał/a:
Iru napisał/a:
Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie żebym mogła być po prawej stronie mojego N :? Czy jak gdzieś idziemy pod rękę, czy siedzę obok niego czy się przytulamy to zawsze on jest z prawej bo tak mi jest wygodniej brać go pod rękę... Z lewej jest to dla mnie jakieś dziwne :x Jak myślicie, czy w USC będzie dziwnie wyglądać jak będę po lewej stronie szła i siedziała?


Mam tak samo, Iru :)

I w kościele stałam po prawej stronie M., ale na sali zażyczyłam sobie miejsce po jego lewej stronie.


Też tak mam :) Jedyna różnica to taka,że na sali też siedziałam po prawej stronie-siedzenie w takim układzie aż tak mi nie przeszkadza :D
_________________
 
 
Iru 


Dołączyła: 11 Cze 2014
Posty: 587
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 9:12 am   

karolina84 napisał/a:

Też tak mam :) Jedyna różnica to taka,że na sali też siedziałam po prawej stronie-siedzenie w takim układzie aż tak mi nie przeszkadza :D

Jeśli chodzi o N to jestem tulaśna... Lubię siedząc obok niego lubię go czasem wziąć pod rękę i się do niego przytulić. Z mojej lewej a jego prawej jest to dla mnie strasznie niewygodnie - nie wiem czemu :-?
_________________
Gość poproszę o wielki uśmiech :)
Chcesz zagościć u nas? Zapraszam do naszego dzienniczka remontowego ;)
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 9:13 am   

Iru, przede wszystkim zrób tak, żeby Tobie było dobrze :) Nie przejmuj się głupimi przesądami i opiniami :)
_________________

 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 11:17 am   

Też wolę być po lewo, ale przy stole to nie miało żadnego znaczenia. Przy tych emocjach zapominasz, że nie masz już butów i stopy masz jak sople. Że chce ci się siku od 2h. Że wstążka od sukni poprawinowej cię ciągle smyra po plecach.
 
 
Iru 


Dołączyła: 11 Cze 2014
Posty: 587
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 2:03 pm   

Terry, ooo o tym że mi się chce siku od 2h to ja na co dzień potrafię zapomnieć :smile:
_________________
Gość poproszę o wielki uśmiech :)
Chcesz zagościć u nas? Zapraszam do naszego dzienniczka remontowego ;)
 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 7:19 pm   

Ja nie mam problemu-od początku stoję po prawicy mego mężczyzny i tak już będzie :)
_________________

 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 7:32 pm   

Od dawna wiadomo, że po prawicy Panna Młoda ma być i podczas ceremonii ślubnej i na weselu :)
_________________
 
 
dorotka0603 


Wiek: 29
Dołączyła: 09 Sty 2015
Posty: 571
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 27, 2015 8:24 am   

Dobrze, że trafiłam na ten wątek, bo nigdy nie zwracałam na to uwagi, ale teraz już będę wiedzieć i muszę zapamiętać, ze mam być po prawej stronie! :)
_________________


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl