Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Odmiana nazwisk w zaproszeniach
Autor Wiadomość
Haliśka Band 
Firma


Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 108
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 30, 2017 5:01 pm   

Przez przypadek trafiłem na taką stronkę, więc pomyślałem, że może się tutaj przydać.

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Baza zawiera ponad sto czterdzieści tysięcy nazwisk polskich i obcych, używanych w Polsce.
Są także na stronie zalecenia dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych (Źródło: Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, pod red. A. Markowskiego, 2002.
_________________
Niebanalny repertuar + wykonania na odpowiednim poziomie artystycznym = Wesele Marzeń z zespołem muzycznym Haliśka Band
Ostatnio zmieniony przez Haliśka Band Pon Sty 30, 2017 5:04 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 30, 2017 8:26 pm   

Strona przydatna przy założeniu, że wszystkie nazwiska się odmieniają. Sama miałam taką sytuację, że odmieniłam nazwisko w zaproszeniu (zresztą tak jak to podane na stronie czyli niby wszystko ok) a sam zainteresowany uświadomił mnie, że jego nazwisko się nie odmienia :o co mnie trochę zdziwiło bo sama pamiętam ze studiów, że "w języku polskim to co się da odmienić-odmieniamy". No i masz wtedy zagwozdkę człowieku - odmieniać czy nie odmieniać :razz:
_________________


 
 
herbatnik 


Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 651
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 30, 2017 9:26 pm   

kapatka, nie twierdzę, że Wasz gość mówił nieprawdę, ale np. mój mąż do tej pory sądzi,że jego(nasze) nazwisko się nie odmienia. A jednak-odmienia się. I nie tylko on jest w błędzie, ale i jego rodzeństwo :P Więc czasem nie strony internetowe się mylą, tylko ludzie.

A żeby była jasność, nazwisko jest pokroju, powiedzmy, Jan Polak. Mój mąż uważa, że powinno się zapraszać Jana Polak :P a nie Polaka.
_________________

 
 
kfr89 


Dołączyła: 27 Mar 2016
Posty: 154
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 06, 2017 12:13 pm   

Odmiana nazwisk spędzała mi sen z powiek... jak się okazuje, ludzie nie wiedzą, że ich nazwiska się odmieniają. Niektórzy z naszych gości mocno upierali się przy swoim, więc nazwiska pozostały nieodmienione. Jeśli jest możliwość to najlepiej spytać.
_________________

Dzienniczek przedślubny
 
 
Pifka 


Wiek: 38
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 27, 2017 10:44 am   

kfr89 napisał/a:
Odmiana nazwisk spędzała mi sen z powiek... jak się okazuje, ludzie nie wiedzą, że ich nazwiska się odmieniają. Niektórzy z naszych gości mocno upierali się przy swoim, więc nazwiska pozostały nieodmienione. Jeśli jest możliwość to najlepiej spytać.

Zacytuję to profesora Miodka "Krąży jakaś fałszywa opinia, że w tekstach oficjalnych nazwisk się nie odmienia.". Co potwierdzam, sama spotkałam się z taką opinią. Tak samo jest wiele sprzeczności czy odmienia się przez płeć? Bo co jak pani X wychodzi za pan Kowalski. Jest pani X Kowalska czy pani X Kowalski (brzmi tak trochę amerykańsko :D

Przeczytałam też ten link powyżej ale nie mogę do końca tego ogarnąć :razz:
_________________
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.
Ostatnio zmieniony przez Pifka Sro Wrz 27, 2017 10:45 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl