Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
poprawna polszczyzna
Autor Wiadomość
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 10:44 am   

Martysia napisał/a:
Kati, ale Cię wzięło :lol:
Ja już naprawdę nie umiem się powstrzymać. Przecież kończyliśmy szkoły, zdałyśmy maturę, studiujemy lub studiowałyśmy/liśmy... Chyba minimum można wymagać? A jeśli to wynika z niedbalstwa, to jeszcze smutniejsze :-?
_________________

 
 
 
MalaJu 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 2628
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 10:45 am   

Martysiu, ja sobie zawsze tłumacze - "w ogóle i w szczególe" i sprawa prosta ;)

[ Dodano: Czw Lis 12, 2009 10:48 am ]
Kati, a swoja droga, to chyba wiem, ktory post/wątek Cie tak wkurzył ;) probowałam go przeczytać, ale za chol... nie wiem, o co kaman. :smile:
 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:54 pm   

MalaJu napisał/a:

Kati, a swoja droga, to chyba wiem, ktory post/wątek Cie tak wkurzył ;) probowałam go przeczytać, ale za chol... nie wiem, o co kaman. :smile:


ciekawe czy myślimy o tym samym :wink:

Co do przecinków... Przez to, że brak znaków interpunkcyjnych i dużych liter w niektórych postach po prostu nie można się połapać o co chodzi.
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
EwaM 


Wiek: 41
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 2535
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 8:58 pm   

Martysia napisał/a:

Ja umieram jak widzę zwykłe proste "wogóle" albo "wogule". W ogóle ludzie, w ogóle od słowa "ogół" kurcze a nie wogół itp.!!! :lol:


Ooo! A to do mnie. Bo to mój odwieczny, standardowy i nieuleczalny błąd. :oops:
Sorka, postaram się następnym razem. ;)
_________________
 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lis 12, 2009 9:00 pm   

EwaM napisał/a:
Ooo! A to do mnie. Bo to mój odwieczny, standardowy i nieuleczalny błąd.

mój również. Ale nauka nie idzie w las a MalaJu tak to obrazowo wytłumaczyła, że teraz to już w ogóle tego błędu nie popełnię :lol:
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 42
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 9:04 pm   

Ja ostatnio wymiękłam jak zobaczyłam Borzenę to nie pomyłka tak było napisane - przez rz ;) Fakt nie tutaj ale w jeszcze że tak napiszę, istotniejszym miejscu ;) Przez dobrą chwilę zastanawiałam się co to za wyraz ;)
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 9:41 pm   

Sajonara6 napisał/a:
EwaM napisał/a:
Ooo! A to do mnie. Bo to mój odwieczny, standardowy i nieuleczalny błąd.

mój również. Ale nauka nie idzie w las a MalaJu tak to obrazowo wytłumaczyła, że teraz to już w ogóle tego błędu nie popełnię :lol:

Dołączam do klubu "popełniaczek" tego błędu. Ale tłumaczenie Ju do mnie również trafiło i postaram się je zapamiętać :)
_________________

 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lis 14, 2009 9:49 pm   

mnie gęsią skórką przyprawia włanczanie, dołanczanie (oczywiście mówione a nie pisane - bo pisane to od razu widać, że byk) a sporo osób tak niestety mówi
no bo się włącza i dołącza
 
 
MalaJu 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 2628
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 9:50 pm   

Sajonara6 napisał/a:
sporo osób tak niestety mówi


ale i pisze...
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 9:54 pm   

Mnie bardzo denerwuje (nie cytuję, tylko wymyślam przykłady):
nasz wymarzony dzień - 1 maj 2010
nasz ślub - 10 wrzesień 2011

majA, wrześniA

Ile majów i wrześni (wrześniów??) mamy w roku? Bo ja myślałam, że każdy miesiąc występuje tylko raz.

Dlatego w zasadzie dużą część wątków ślubnych olewam, bo jak widzę taki byk w temacie, to od razu mi się odechciewa dalej czytać.


Jak ktoś ma problem, to na wzór Ju podaję rozwiązane:
1 dzień maja 2010 (nie powiemy 1 dzień maj 2010)
10 dzień września 2011 (nie 10 dzień wrzesień 2011)
Tylko to "dzień" trzeba opuścić.
_________________

 
 
Martysia 
mammolina


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Sie 2007
Posty: 538
Skąd: Milano
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 10:19 pm   

Sajonara6 napisał/a:
mnie gęsią skórką przyprawia włanczanie, dołanczanie (oczywiście mówione a nie pisane - bo pisane to od razu widać, że byk) a sporo osób tak niestety mówi
no bo się włącza i dołącza


oj mnie też to wkurza. pamiętam jak mnie tata uczył tego już jak byłam małą dziewczynką. no ale u mnie to już w ogóle taka polonistyczna rodzina była i byłam najlepsza w klasie na dyktandach. dziś sama jestem filologiem (tyle, że włoskim i męża Włocha często poprawiam :razz: )

Sajonara6 napisał/a:
Mnie bardzo denerwuje (nie cytuję, tylko wymyślam przykłady):
nasz wymarzony dzień - 1 maj 2010
nasz ślub - 10 wrzesień 2011


nie robię tego błędu i też mnie wkurza. pamiętam tę zasadę z lekcji polskiego z liceum.
_________________
 
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 42
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 12:00 am   

W jednym z dzienniczków pierwszy post zawierał niezłego byka, jako ze po najechaniu na temat pojawia sie pierwszy i ostatni post to ten wyraz baaaardzo mnie raził mianowicie KALĘDAŻ :o normalnie na czerwono mi świecil ;)
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 10:45 am   

Podbijam temat, bo może niektóre osoby na forum do niego nie dotarły.

Znowu wspomniana przeze mnie fala majów, czerwców i innych fantastycznych miesięcy, których w kalendarzu mamy zatrzęsienie. Niedługo zabraknie miejsca na pozostałe miesiące.
Dodatkowo znowu mamy "wogóle" lub wręcz "wogule" (gdzieś widziałam, zabijcie, ale nie pamiętam gdzie).

Do tego natknęłam sie dzisiaj w jednym dzienniczku ślubnym świeżo upieczonej mężatki na słowo "nażeczony".

Na razie podbijam temat z nadzieją, że te osoby tu zajrzą i poprawią swoje błędy (jeden widziałam na pewno w czyimś podpisie). Jak nie, to rozpocznę kampanię na rzecz poprawnej polszczyzny. Może nie jestem z nią za pan brat, ale so.pwn.pl i sjp.pwn.pl nie gryzą.
_________________

Ostatnio zmieniony przez szaraczarownica Sro Kwi 28, 2010 11:05 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mariola 

Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 299
Skąd: ...
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 12:15 pm   

szaraczarownica napisał/a:
Dodatkowo znowu mamy "wogóle" lub wręcz "wogule"
taaaak, też to lubię.

Mnie denerwuje jeszcze, jak ktoś używa słowa "dokładnie" w znaczeniu, że się z kimś zgadza. Ale w języku polskim "dokładnie" to można posprzątać, a nie mieć takie samo zdanie jak ktoś inny.
Wiem, że sama robię błędy. Czasem z rozpędu coś napiszę i później tego nie czytam :oops: ale staram się, żeby było poprawnie.
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:12 pm   

szaraczarownica napisał/a:
gdzieś widziałam, zabijcie, ale nie pamiętam gdzie
ja pamiętam... sama edytowałam post tej osoby pod względem ortografii...
szaraczarownica napisał/a:
Jak nie, to rozpocznę kampanię na rzecz poprawnej polszczyzny
ale jak będzie prowadzona? wytykamy wprost?
Mariola napisał/a:
jak ktoś używa słowa "dokładnie" w znaczeniu, że się z kimś zgadza. Ale w języku polskim "dokładnie" to można posprzątać, a nie mieć takie samo zdanie jak ktoś inny.
nie wiem czy masz rację... tu chodzi chyba o skrót myślowy tzn "dokładnie tak jak mówisz" i nie uważam tego za błąd. Chyba, że nie mam racji - jest polonistka na forum??? :)
_________________

 
 
 
truskawka_ja 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 781
Skąd: ...
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:13 pm   

Mnie denerwuje nagminne wręcz używanie słowa "bynajmniej" zamiast "przynajmniej". To nie to samo.

bynajmniej -wcale, zupełnie, ani trochę, zgoła (zwykle w połączeniu z następującą partykułą nie). Głos miał donośny, ale bynajmniej nie przykry.

przynajmniej -partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok.
Więcej tutaj

[ Dodano: Sro Kwi 28, 2010 1:16 pm ]
Mariola napisał/a:
Mnie denerwuje jeszcze, jak ktoś używa słowa "dokładnie" w znaczeniu, że się z kimś zgadza.

To jest bezpośrednia kalka z angielskiego "exactly". Nie wiem czy jest niepoprawne, na pewno dobrze już zakorzenione. :razz:
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:20 pm   

Kati napisał/a:
ale jak będzie prowadzona? wytykamy wprost?

PW z prośbą o poprawienie błędu ortograficznego. Jak nie pomoże to zacznę wytykać jak zobaczę.
_________________

 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:25 pm   

Kati napisał/a:
jest polonistka na forum??? :)


Jeśli mnie pamięć nie myli to właśnie Mariola jest polonistką :)
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:27 pm   

Do tej pory sama edytowałam posty, w których od błędów ortograficznych i interpunkcyjnych aż się roiło.

Często też używa się jakiegoś zwrotu znanego ze słuchu przekręcając jego faktyczne brzmienie...

[ Dodano: Sro Kwi 28, 2010 1:29 pm ]
Ambrozja napisał/a:
Jeśli mnie pamięć nie myli to właśnie Mariola jest polonistką
w takim razie pewnie ma rację heh
Ale rzeczywiście zwrotu "doładnie tak" w celu potwierdzenia czegoś używa się bardzo często.
_________________

 
 
 
agulka1989 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 2973
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:39 pm   

szaraczarownica napisał/a:
Dodatkowo znowu mamy "wogóle" lub wręcz "wogule"

:oops: dlaczego cały czas wydawało mi się, że właśnie "wogóle" to poprawna forma??
pewnie, że mi się podkreślało... ale stwierdziłam, że to błąd jakiś :roll:
wstyd mi. Tym bardziej, że ortografia nigdy nie sprawiała mi problemów...
a czy jakiś czas temu ta forma nie była poprawna? jeśli tak to już wiem skąd mi się to wzięło, ale jeżeli nie... to nie wiem :roll:


a swoją drogą... uwielbiam wspomniane wyżej hasła typu 20 maj, 7 wrzesień...

teraz jestem na etapie przeglądania allegro i różnych stron z zaproszeniami i jak widzę na przykład wzór zaproszenia gdzie jest napisane coś w stylu
Kasia i Tomek
17 czerwiec 2010
to choćby nie wiem jak mi się to zaproszenie podobało to stronę zamykam...

zresztą na forum też można bez problemu znaleźć takie "kwiatki"
_________________
 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 1:52 pm   

agulka1989 napisał/a:

:oops: dlaczego cały czas wydawało mi się, że właśnie "wogóle" to poprawna forma??
pewnie, że mi się podkreślało... ale stwierdziłam, że to błąd jakiś :roll:
wstyd mi. Tym bardziej, że ortografia nigdy nie sprawiała mi problemów...
a czy jakiś czas temu ta forma nie była poprawna? jeśli tak to już wiem skąd mi się to wzięło, ale jeżeli nie... to nie wiem :roll:


Nie, nie była to forma poprawna.
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
agulka1989 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 2973
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 2:03 pm   

Ambrozja napisał/a:
agulka1989 napisał/a:

:oops: dlaczego cały czas wydawało mi się, że właśnie "wogóle" to poprawna forma??
pewnie, że mi się podkreślało... ale stwierdziłam, że to błąd jakiś :roll:
wstyd mi. Tym bardziej, że ortografia nigdy nie sprawiała mi problemów...
a czy jakiś czas temu ta forma nie była poprawna? jeśli tak to już wiem skąd mi się to wzięło, ale jeżeli nie... to nie wiem :roll:


Nie, nie była to forma poprawna.


:oops:

ale ok, będę pamiętać :)
_________________
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 2:15 pm   

Przejrzałam temat. Z ortografią nigdy problemów nie mialam, jednak przyznam sie, ze czesto zastanawiam sie, czy pisać "wziąć", czy "wziąść" i za każdym razem nie wiem jaka jest poprawna forma, nie mogę tego zapamiętać :razz: Za co z góry przepraszam, jeśli to kogoś drażni, bo sama wyłapuję błędy od razu :razz:

Wiele już wymieniłyście... ale żadna z Was jeszcze chyba nie wspomniała o 2 przykładach, które mnie wyprowadzają z równowagi...

Drażni mnie, jak ktoś piszę i mówi co gorsza, 35 złoty, zamiast 35 złotych... jeden złoty, ale kilka złotych !! ! oraz 21 złotych, bo to liczba mnoga!

Druga sprawa, jaka mnie drażni, to jak czytam lub słyszę, że ktoś używa słów "godzina czasu", albo "za tydzień czasu", "rok czasu" ... w języku polskim słowa jak: dzień, tydzień, godzina, minuta, rok, czy sekunda są określeniem czasu i błędem jest dodawanie jeszcze jedego określnika czasowego, bo już samo powiedzenie "za rok" jest jasne, że określa czas. :]
_________________
 
 
Mariola 

Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 299
Skąd: ...
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 4:04 pm   

Cytat:
Jeśli mnie pamięć nie myli to właśnie Mariola jest polonistką :)
tak, ale moja specjalizacja, którą skończyłam jest mało związana z samą filologią :) Miałam trochę zajęć z poprawnej polszczyzny, więc służę przykładami.

truskawka_ja napisał/a:
To jest bezpośrednia kalka z angielskiego "exactly". Nie wiem czy jest niepoprawne, na pewno dobrze już zakorzenione. :razz:
i wszystko jasne :) i z angielskiego i jeszcze używane w złym znaczeniu. Chociaż sama łapię się na tym, że go używam.
 
 
ola88 
Żona ;)


Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 2026
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 10:00 pm   

Cytat:
Mnie denerwuje jeszcze, jak ktoś używa słowa "dokładnie" w znaczeniu, że się z kimś zgadza.
to pewnie tyczy się mnie :) dobrze już się poprawiam :) bo nawet tego nie zauważyłam wcześniej, ale to pewnie dlatego że

Kati napisał/a:
Ale rzeczywiście zwrotu "doładnie tak" w celu potwierdzenia czegoś używa się bardzo często.


ale ostatnio co zauważyłam, to np. słowo chur i chyba przeszkud

Sama czasami robię, błędy jak coś szybko piszę, więc jak coś będe pisała nie tak jak powinnam, to proszę o uwagi :) :) :)
Ale mój hit, ostatnio szybko pisałam w zeszycie na zajęciach i chciałam napisać różnie, a ja patrzę a tam jest napisane rusznie, aż się przestraszyłam tego co napisałam :D bo zbytnio nie mam problemów
_________________
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 9:02 am   

ola88 napisał/a:
słowo chur i chyba przeszkud


Oj w tym poście dużo więcej kwiatków było :) ale autentycznie zastanawiałam się dobrą chwilkę nad tym co to jest "churzystka", bo od pierwszego kopa nie dotarło :)
_________________

Ostatnio zmieniony przez Pusiak Czw Kwi 29, 2010 9:04 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
agulka1989 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 2973
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 9:39 am   

ja jeszcze w jakimś poście wyłapałam "utrzcilismy" :o zapewne miało być uczciliśmy...

i w jeszcze innym "po woli" i "użądzamy" :?
_________________
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 9:51 am   

agulka1989 napisał/a:
ja jeszcze w jakimś poście wyłapałam "utrzcilismy" :o zapewne miało być uczciliśmy...

Ja swego czasu padłam, jak moja koleżanka napisała kiedyś "trzcionka" :smile:

agulka1989 napisał/a:
i w jeszcze innym "po woli" i "użądzamy" :?

Też to widziałam. I między innymi dlatego mnie szlag (tak, to też jedno z trudniejszych słów dla niektórych: szlaK służy do chodzenia po nim, a trafić może szlaG, bo "szlag daw. «apopleksja»" - sjp.pwn.pl) trafił i wygrzebałam temat.

A propos "szlaków":
a nUż - to nie jest nóż do krojenia
"nuż daw. «wykrzyknik komunikujący, że coś się nagle, nieoczekiwanie i zarazem w sposób gwałtowny zaczyna»" - sjp.pwn.pl
_________________

 
 
Misiak87 
Misiakomamusia:)


Wiek: 36
Dołączyła: 13 Lis 2007
Posty: 1983
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 9:59 am   

Może te błędy pojawiają się dlatego, że czasem dziewczyny piszą szybko i nawet się nie zastanawiają, no cóż, bywa i tak.
Ja prawie zawsze sprawdzam mój post (dzięki temu eliminuję prawie wszystkie błędy) i staram się odpowiednio używać znaków interpunkcyjnych. Może nie zwracałyście na to uwagi, ale każde swoje zdanie kończę kropką, w każdym poście. Tak jestem przyzwyczajona i tak robię, bo wiem, że tak się łatwiej czyta. Choć nie oczekuję tego od nikogo innego, bo to jest internet, i rządzi się on swoimi sprawami. Osobiście bardzo lubię, jak forumki nie piszą jednym ciągiem, tylko używają przecinków. Czasem bez przecinków trudno jest zrozumieć sens całego zdania.
Używam też polskich znaków, bo też łatwiej mnie wtedy zrozumieć. ;)
Kiedyś ktoś do mnie napisał czy mam w domu "paczki"- a chodziło o pączki.

Umiem też używać "edycji postu". ;)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Misiak87 Czw Kwi 29, 2010 10:01 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
niesia2708 
Kociara :)


Wiek: 38
Dołączyła: 10 Cze 2008
Posty: 2700
Skąd: Piotrków/Tomaszów
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 10:06 am   

Ja nie mówię, czasami mogę zrobić byka jeśli chodzi o szyk zdania i interpunkcję :oops: Zwłaszcza wtedy, kiedy piszę z pracy, na szybko.
Ale ustawiłam podkreślanie błędów w przeglądarce i mam nadzieje,że rzadko mi się zdarza jakiegoś nie zauważyć.
_________________

 
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 42
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 10:14 am   

Aaa właśnie, nie tylko błędy ortograficzne drażnią, bardzo nie lubię zdań na zasadzie "Kali kochać, Kali cmokać" bez orzeczenia, bez podmiotu, z jakimiś dziwnymi połączeniami. Typu: Bardzo spać mi się ciut troszkę chce...WTF ?? ?
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 10:25 am   

Misiak87 napisał/a:
Może te błędy pojawiają się dlatego, że czasem dziewczyny piszą szybko i nawet się nie zastanawiają, no cóż, bywa i tak.


Fatalną sobie laurkę wystawiają w takim razie. Niedbalstwo i niedouczenie...
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kati Czw Kwi 29, 2010 10:28 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Misiak87 
Misiakomamusia:)


Wiek: 36
Dołączyła: 13 Lis 2007
Posty: 1983
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 11:36 am   

Kati napisał/a:
Niedbalstwo i niedouczenie...


albo po prostu

niesia2708 napisał/a:
wtedy, kiedy piszę z pracy, na szybko.


Zależy wszystko od sytuacji.
_________________
 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 11:55 am   

Misiak87 napisał/a:
Może te błędy pojawiają się dlatego, że czasem dziewczyny piszą szybko i nawet się nie zastanawiają, no cóż, bywa i tak.

Moim zdaniem pośpiech może tłumaczyć jedynie takie rzeczy jak np. brak polskich znaków czy zjadanie literek (np. w pracy mam klawiaturę, której klawisze się zacinają i często nie "odbijają", co prawda nie wszystkie, ale m. in. Shift, Alt i spacja, co powoduje, że pisanie jest czasami naprawdę ciężkie). Ale nie może to tłumaczyć błędów ortograficznych !! !! Bo albo się wie, że "narzeczony" pisze się przez "rz" albo się tego nie wie i nie ma się tu nad czym zastanawiać. Z ortografią nigdy nie miałam problemów i szczerze mówiąc, gdyby zdarzyło mi się napisać coś z takimi błędami, jakie czasami widziałam na naszym forum to chyba spaliłabym się ze wstydu... Jeśli ktoś ma problemy to niech ustawi sobie w przeglądarce podkreślanie błędów.
I jeszcze jedna rzecz – znaki interpunkcyjne i duże litery na początku zdania to nie jest coś czego można według własnego uznania używać lub nie, a mam wrażenie, że część osób tak właśnie myśli :]
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

Ostatnio zmieniony przez ava Czw Kwi 29, 2010 11:56 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 3:44 pm   

ava napisał/a:
znaki interpunkcyjne i duże litery na początku zdania to nie jest coś czego można według własnego uznania używać lub nie, a mam wrażenie, że część osób tak właśnie myśli

To prawda. Brak interpunkcji, niewłaściwy szyk zdania oraz błędy ortograficzne czynią wypowiedź zupełnie niekomunikatywną. Nic nie tłumaczy tej nonszalancji.
 
 
truskawka_ja 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 781
Skąd: ...
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 3:52 pm   

Pisze bez polskich znakow bo nie mam polskiej klawiatury, ale staram sie zeby moje wypowiedzi byly czytelne i poprawne.
 
 
misia-misia 
Working Mom :)


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Sty 2006
Posty: 1643
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Kwi 29, 2010 8:45 pm   

ja z racji zawodu spotykam się często z wymową słowa manicure jako MANICURE (M-A-Ni-Cu-Re... no tak jak się pisze, czytając nie K tylko C.
I to samo pedicure.

Albo spotkałam się z :
- sklep him a nie H&M
- majranek a nie majeranek
- ktoś jest piany a nie pijany 8)
_________________
 
 
 
aggar 


Dołączyła: 07 Sty 2008
Posty: 205
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 12:16 pm   

Miałam się nie wypowiadać, ale jak przeczytałam poniższą wypowiedź :
Kati napisał/a:


Niedbalstwo i niedouczenie...


... to już nie wytrzymałam.

Dziewczyny, czy Wy może jesteście członkiem Rady Języka Polskiego, że tak wszystko wiecie najlepiej ?
A może zastanówmy się nad przeprowadzeniem testów kwalifikujących kogoś do wypowiadania się na tym forum, czyli idąc tym tokiem rozumowania: "Tłumokom wstęp wzbroniony!"

Sama skończyłam filologię polską, co prawda nie o specjalizacji nauczycielskiej, ale do głowy by mi nie przyszło krytykowanie i wyśmiewanie kogoś w tak bezpardonowy sposób.

Zastanówcie się czy nie przeginacie. Albo inaczej - proponuję przejrzyjcie sobie wszystkie swoje posty czy na pewno są takie idealne.
_________________

 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 12:25 pm   

aggar, ale to nie chodzi o pojedyncze błędy... Niektórych postów po prostu nie da się czasem rozszyfrować, bo nie ma np. znaków interpunkcyjnych, jest "dziwny" szyk zdania i do tego pełno błędów ortograficznych.
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 1:04 pm   

aggar napisał/a:
to już nie wytrzymałam.
Ja też nie wytrzymuję jak czytam niektóre posty. Nie jestem członkiem Rady Języka Polskiego, ale wybacz - niektóre osoby nie potrafią napisać posta nie robiąc byków!
aggar napisał/a:
do głowy by mi nie przyszło krytykowanie i wyśmiewanie kogoś w tak bezpardonowy sposób.
Nikogo nie wyśmiewam! a jedynie krytykuję niedbalstwo i niedouczenie osób popełniających błędy nieustannie.
aggar napisał/a:
"Tłumokom wstęp wzbroniony!"
tego wprowadzić w życie się nie da
_________________

Ostatnio zmieniony przez Kati Pią Kwi 30, 2010 1:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Audiolka 


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Kwi 2008
Posty: 2581
Skąd: Uć
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 1:52 pm   

ppola napisał/a:
Typu: Bardzo spać mi się ciut troszkę chce...WTF ?? ?

jesteś okropna wiesz :twisted: :razz:
ja zaświadczenie mam, ale dopiero od pewnego czasu. Gdy byłam w 3 klasie szkoły podstawowej wysłano mnie do poradni, w celu stwierdzenia czy dysleksje mam, czy jestem leń.
Orzeczono, ze leń ze mnie jest. Niestety panie popełniły błąd, pewnie między jednym, a drugim łykiem kawy...
Nie jestem w stanie się nauczyć zasad ortografii i gramatyki, choćbym bardzo chciała. Za to ze słownika korzystam, bo zdaje sobie sprawę z tego, ze czytanie z błędami może doprowadzić do kur... itd :P
 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 3:08 pm   

Audiolka napisał/a:
Nie jestem w stanie się nauczyć zasad ortografii i gramatyki, choćbym bardzo chciała. Za to ze słownika korzystam, bo zdaje sobie sprawę z tego, ze czytanie z błędami może doprowadzić do kur... itd :P

No i o to właśnie chodzi – wiesz, że nie umiesz niektórych rzeczy, że nie możesz się ich nauczyć, ale rozumiesz, że nie oznacza to przyzwolenia na ciągłe popełnianie błędów. Nie może być tak, że ktoś powie "mam zaświadczenie, więc odwalcie się ode mnie, będę pisać tak jak chcę (umiem)". Choć aggar w pewnym stopniu ma rację – nikt nie jest idealny, każdemu zdarzają się błędy, ale o ile np. literówki da się przeżyć, to napisanie wyrazu "morze" w zdaniu typu "morze pojedziemy dziś na zakupy" sprawia, że osobę, która to czyta szlag trafia :]
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 42
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 3:18 pm   

Audiolka napisał/a:
jesteś okropna wiesz

wiem ale na tym forum bardzo się powstrzymuje :]
Co do dysleksji też byłam na badaniu, zasady znam ale co z tego jak pisze szybko to błędy sadzę straszne, a już "nie" pisane razem czy oddzielne jest dla mnie czarną magią ;) A słownik mam zawsze włączony :cool: aaaa i kiedyś po poście Kati zaczęłam używać polskich liter :P
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 5:42 pm   

ppola napisał/a:
kiedyś po poście Kati zaczęłam używać polskich liter

Ja sie staram, ale nie zawsze moje paluszki za sobą nadążają. Mam fatalną koordynację i to pewnie dlatego. Albo za szybko piszę :wink:

ava napisał/a:
Nie może być tak, że ktoś powie "mam zaświadczenie, więc odwalcie się ode mnie, będę pisać tak jak chcę (umiem)"

ava, zgadzam się z Tobą.
_________________

 
 
Audiolka 


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Kwi 2008
Posty: 2581
Skąd: Uć
Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 9:39 pm   

ava napisał/a:
"morze" w zdaniu typu "morze pojedziemy dziś na zakupy" sprawia, że osobę, która to czyta szlag trafia :]

są takie wyrazy, które mam wryte i wiem, ze pisze się tak, a nie inaczej. Ale większość to moja "Pięta Achillesowa"
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 10:03 am   

No dobra, wysłałam pierwszego priva, bo aż zęby mnie zabolały jak próbowałam się przebić przez treść priva.

Ale posta nie poprawiłam, szkoda mi czasu.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
paulii 
bella coZa


Dołączyła: 19 Kwi 2010
Posty: 500
Skąd: zewsząd
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 10:59 am   

Przeczytałam wasze wypowiedzi i szczerze mówiąc, nie wiem skąd wy wyciągacie te zdania i posty, których się nie da przeczytać. Ja takowych tutaj raczej nie widuję, a nawet jeśli to po prostu olewam, mam ważniejsze problemy w życiu niż sprawdzanie czyjejś ortografii czy interpunkcji. Te kwestie są bardzo istotne, między innymi na studiach czy w pracy. Tutaj na forum jest miejsce luzu i przyjemności, prawda?
I jeszcze jedno, niektórzy na co dzień używają języków obcych i przez to czasem robią "kalkę" z tychże języków. To powoduje, że wypowiedź traci na wartości, no ale przecież nie jesteśmy kółkiem polonistów, nieprawdaż?
_________________


dziennikarsko http://www.forum.wesele-l...der=asc&start=0
 
 
szaraczarownica 
zgryźliwy tetryk


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Mar 2008
Posty: 1429
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 11:07 am   

kryszka napisał/a:
wysłałam pierwszego priva

:budo

kryszka napisał/a:
aż zęby mnie zabolały

Ketonal? :wink:
_________________

 
 
MalaJu 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 2628
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 11:20 am   

Kryszka, ja wysłałam jednego posta do zmoderowania, bo "zaczoł" mnie wkurzać....
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 04, 2010 11:23 am   

Właśnie o tym poście pisałam MalaJu. :lol:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl