Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Darowizna
Autor Wiadomość
juta79 


Wiek: 44
Dołączyła: 05 Paź 2007
Posty: 394
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 2:33 pm   Darowizna

Mam problem !! !
Dwa lata temu dziadek przepisal na mnie mieszkanie w formie darowizny, oczywiscie nie
placilam podatku i jestem tam zameldowana.
Ponieważ dziadek zyje i mieszka w tym mieszkaniu chcemy kupic sobie
kawalerke przy czym zameldowany w kawalerce bedzie tylko moj maz (ja nadal w
mieszkaniu dziadka). Notariusz powiedzial ze przy kupnie kolejnego mieszkania nie bede
placic podateku od mieszkania dziadka?
No ale mama przeczytala w jakis artykule ze to nie jest takie jasne a pojutrze chcemy spisac umowe przedwstepna no i nie wiem czy moge zaufac jednemu notariuszowi czy dobytywac sie dalej u innych? gdzie jeszcze moge sie dopytac zeby sie w cos nie wpakowac?
A moze wiecie jak to wyglada w takiej sytuacji?
_________________

 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 5:20 pm   

Powiedziałabym, że urząd skarbowy powinien to na pewno wiedzieć. Ale trochę mało czasu żeby żądać potwierdzenia na piśmie.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 9:31 pm   Re: Darowizna

juta79 napisał/a:
Notariusz powiedzial ze przy kupnie kolejnego mieszkania nie bede
placic podateku od mieszkania dziadka?
No ale mama przeczytala w jakis artykule ze to nie jest takie jasne a pojutrze chcemy spisac umowe przedwstepna no i nie wiem czy moge zaufac jednemu notariuszowi czy dobytywac sie dalej u innych?


A co że tak spytam ma piernik do wiatraka??? Dostałaś od dziadka mieszkanie w akcie darowizny. Ponieważ zstępni należą do pierwszej grupy podatkowej ta darowizna zwolniona była od podatku. Sprawa zamknięta. Nabycie innej własności nic nowego tu nie wnosi według mnie. Może wiesz co konkretnie wyczytała Twoja mama?
_________________
 
 
 
asiulek82 


Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 257
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 13, 2010 12:28 pm   

Też mi się wydaje, że to osobne kwestie. Zadzwoń do US. Będziesz wiedzieć na pewno.
_________________
 
 
juta79 


Wiek: 44
Dołączyła: 05 Paź 2007
Posty: 394
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 10:22 am   

Mi sie wydawało ze notariusz poinformuje mnie lepiej bo pani w US pracującą w okienku zawsze może sie mylić dlatego poszłam do notariusza a on co do tego ze mogę kopić kolejne mieszkanie nie miał żadnych wątpliwości.
No ale niestety mam mame histeryczkę która coś gdzieś usłyszy lub przeczyta no i juz panikuje i robi mnóstwo zamieszania :roll:
Dzieki za odpowiedzi, dzisiaj dopytam sie jeszcze w US dla świętego spokoju a umowa przedwstępna i tak juz spisana, jakby co to mieszkanie po prostu kupia rodzice.
_________________

 
 
 
elises 

Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 76
Skąd: Polski
Wysłany: Nie Sty 17, 2010 9:25 pm   

nie jestem pewna, ale przy darowiźnie raczej nie ma problemów z zakupem nowego mieszkania,
problem chyba jest jeśli to otrzymane w darowiźnie chciałabyś sprzedać w ciągu jakiegoś czasu (chyba 5 lat)
 
 
aguuuunia44 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 405
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 2:34 pm   

Nie chciałam zakładać nowego wątku, więc o moim problemie z darowizną udzielę się tutaj.

W 2007 roku Dziadkowie mojego męża przepisali w darowiźnie 3 działki na starszego brata mojego męża, a następnie on w przyszłości miał oddać w darowiźnie jedną działkę dla mojego męża, a drugą dla młodszego brata. Takie przypisanie było podobno bardziej korzystne, ponieważ kiedy brat bratu daruje to ponoć nie ponosi się wtedy podatku, a jakby dziadkowie od razu wszystkie działki chcieli podzielić między braci to ponieśli by o wiele większe koszty.
I teraz moje pytanie jest takie czy rzeczywiście nie będziemy musieli od takiej darowizny odprowadzać podatku oraz czy nie orientujecie się może jaki byłby koszt przepisania u notariusza takiej działki?
_________________



Miłego dnia Gość :)
 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 3:09 pm   

aguuuunia44 napisał/a:
czy rzeczywiście nie będziemy musieli od takiej darowizny odprowadzać podatku
Wydaje mi się, że nie będziecie musieli płacic podatku, bo bracia jako rodzeństwo znajdują się w I grupie podatkowej, ale najlepiej upewnić się w Urzędzie Skarbowym. A ta darowizna będzie tylko na Twojego męża, czy na Was oboje? Bo Ty jako żona brata bedziesz należała do II grupy podatkowej, ale szczerze mówiąc nie orientuję się jakie stosuje się wtedy zasady.

aguuuunia44 napisał/a:
czy nie orientujecie się może jaki byłby koszt przepisania u notariusza takiej działki?
To zależy od wartości działki. Mój Mąż jest w podobnej sytuacji, wkrótce Jego brat będzie darował mu jedną z działek, którą wcześniej dostał od rodziców, nie pamiętam dokładnie jaką powierzchnię ma ta działka, ale na pewno mniej niż 1 ha, orientowaliśmy się u notariuszy i mówiono nam 1000-1200 zł (w tym taksa, podatek i KW), no ale to ceny bełchatowskie :wink:
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

 
 
szpilka86 


Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 295
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 3:48 pm   

aguuuunia44 napisał/a:
Takie przypisanie było podobno bardziej korzystne, ponieważ kiedy brat bratu daruje to ponoć nie ponosi się wtedy podatku, a jakby dziadkowie od razu wszystkie działki chcieli podzielić między braci to ponieśli by o wiele większe koszty.


hmm..... przecież dziadek przepisałby to na trzech braci jednym aktem, w treści którego napisane by było, że daruje działke nr 1 wnukowi X, nr 2 wnukowi Y, nr 3 wnukowi Z. Wartość darowizny się nie zmienia tutaj tak czy siak darowane są trzy działki, więc i koszty podatków się tutaj nie zmieniają.... jedyne co - to zwiększyłaby się ilość odpisów aktu notarialnego (doszłyby 2 szt. dla pozostałych wnuków), ale to jest koszt chyba ok. 100zł

aguuuunia44 napisał/a:
jaki byłby koszt przepisania u notariusza takiej działki



ja ostatnio robiłam akt darowizny z siebie na mamę, więc linia ta sama co brat-brat, wartość darowizny to było ok. 40-50 tys. i płaciłyśmy u notariusza ok. 1000zł (ale musiałabym dokłądnie sprawdzić w akcie)

znalazłam w necie takie coś (może się przyda)
http://www.rp.pl/temat/84071.html
_________________
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 5:17 pm   

aguuuunia44 napisał/a:
I teraz moje pytanie jest takie czy rzeczywiście nie będziemy musieli od takiej darowizny odprowadzać podatku oraz czy nie orientujecie się może jaki byłby koszt przepisania u notariusza takiej działki?


Jeżeli brat uczyni darowiznę tylko na rzecz brata, to jest ona zwolniona z podatku i ponosicie jedynie koszty notarialne. Jeżeli byłaby na was oboje, to będziecie musieli zapłacić podatek. Koszty notarialne są z grubsza takie jak w podanym linku, ale najlepiej spytać u kilku notariuszy, bo ceny się różnią.

aguuuunia44 napisał/a:
Takie przypisanie było podobno bardziej korzystne, ponieważ kiedy brat bratu daruje to ponoć nie ponosi się wtedy podatku, a jakby dziadkowie od razu wszystkie działki chcieli podzielić między braci to ponieśli by o wiele większe koszty.


Koszty byłyby większe, gdyby miałaby ta darowizna być zapisana w kilku aktach notarialnych, a jak słusznie zauważyła szpilka86 można to było uczynić w 1 akcie. Darowizna dla zstępnych (również tych dalszych niż 1-ego stopnia, czyli np. wnuków) jest zwolniona od podatku.

Mój tata przepisał 3 działki na 3 dzieci w jednym akcie. Koszt był spory, bo 2.822,40, ale oprócz taksy i VATu (w kwocie łącznej 1862,40 zł) było 980 zł opłat sądowych zw. z wpisami do kw.
_________________
Ostatnio zmieniony przez słonko Czw Mar 29, 2012 5:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 5:50 pm   

ava napisał/a:
Wydaje mi się, że nie będziecie musieli płacic podatku, bo bracia jako rodzeństwo znajdują się w I grupie podatkowej,


ava, masz rację, tylko pomieszałaś dwie kwestie :)
Co do zasady, I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów - służy ona do ustalania wysokości podatku (mamy inne stawki dla każdej z grup).
Ale, mamy art. 4a ust. 1 ustawy: Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę - tutaj dalej podane są warunki (m.in. poinformowanie właściwego US o darowiźnie do 6 mies.), dopiero: (...)3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
_________________


 
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 6:24 pm   

ava napisał/a:
tutaj dalej podane są warunki (m.in. poinformowanie właściwego US o darowiźnie do 6 mies.), dopiero: (...)3. 


Owszem, tylko, że płatnikiem podatku od umowy darowizny nieruchomości jest płatnik, ponieważ jest ona spisywana w formie aktu notarialnego. Zatem to na nim ciąży obowiązek zgłoszenia darowizny do właściwego us. Obdarowany nie musi nic zgłaszać, co zresztą wynika wprost z art. 4a ust. 4 pkt. 2 ustawy o psd.
_________________
Ostatnio zmieniony przez słonko Czw Mar 29, 2012 6:28 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
martka 


Wiek: 40
Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 170
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 10:01 pm   

słonko napisał/a:

Jeżeli brat uczyni darowiznę tylko na rzecz brata, to jest ona zwolniona z podatku i ponosicie jedynie koszty notarialne. Jeżeli byłaby na was oboje, to będziecie musieli zapłacić podatek.

Nam udało się załatwić podobną sprawę jednym aktem bez płacania podatku. Sprawa dotyczyła działki teściów. W jednym akcie działka została napierw darowana mojemu mężowi a później mąż darował ją mi. (gdyby od razu była przepisana na nas oboje to faktycznie trzeba by było zapłacić podatek). Wiem, że nie każdy notariusz "lubi" takie akty, ale nasz akurat się zgodził na takie załatwienie sprawy.
_________________
Nasz magiczny dzień: 17.04.2010r.
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 10:07 pm   

martka napisał/a:
Nam udało się załatwić podobną sprawę jednym aktem bez płacania podatku. Sprawa dotyczyła działki teściów. W jednym akcie działka została napierw darowana mojemu mężowi a później mąż darował ją mi. (gdyby od razu była przepisana na nas oboje to faktycznie trzeba by było zapłacić podatek). Wiem, że nie każdy notariusz "lubi" takie akty, ale nasz akurat się zgodził na takie załatwienie sprawy.


Martka, a jak została rozwiązana sprawa wpisów do księgi wieczystej w takiej sytuacji? W sumie o ile opłacony byłby wpis do księgi męża jako właściciela, a potem drugi wpis dopisujący Ciebie jako współwłaściciela, to us nie ma o co się czepiać. Państwo nic nie traci w stosunku do sytuacji, gdyby mąż tydzień/miesiąc, czy rok później dokonał darowizny na Ciebie. Co najwyżej co bardziej łasy na kasę notariusz może odmówić takiego rozwiązania, bo traci kasę, którą by zarobił przy spisaniu kolejnego aktu.
_________________
Ostatnio zmieniony przez słonko Czw Mar 29, 2012 10:08 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
martka 


Wiek: 40
Dołączyła: 13 Sty 2009
Posty: 170
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: Pią Mar 30, 2012 10:50 am   

słonko napisał/a:
W sumie o ile opłacony byłby wpis do księgi męża jako właściciela, a potem drugi wpis dopisujący Ciebie jako współwłaściciela, to us nie ma o co się czepiać.

Dokładnie tak było.
słonko napisał/a:
Państwo nic nie traci w stosunku do sytuacji, gdyby mąż tydzień/miesiąc, czy rok później dokonał darowizny na Ciebie. Co najwyżej co bardziej łasy na kasę notariusz może odmówić takiego rozwiązania, bo traci kasę, którą by zarobił przy spisaniu kolejnego aktu.

No właśnie, dlatego trzeba się naszukać takiego notariusza, ale warto bo sprawa załatwiona 2w1 za jednym zamachem i pare groszy w kieszeni :)
_________________
Nasz magiczny dzień: 17.04.2010r.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl