Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Klauzule niedozwolone w umowie
Autor Wiadomość
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Pon Paź 22, 2012 2:40 pm   Klauzule niedozwolone w umowie

Jak w temacie. Nie podpisaliśmy w piątek aktu notarialnaego kupna mieszkania, bo umowa zawiera klauzulę abuzywną. Zastanawiamy się jaki tok postępowania wybrać. Może ktoś miał w praktyce doświadczenia z klauzulami niedozwolonymi?
Póki co muszę zadzwonić do UOKiKu lub RPO.
_________________
 
 
 
Ela_i_Adam 


Dołączyła: 21 Sty 2007
Posty: 860
Skąd: łódź-widzew
Wysłany: Pon Paź 22, 2012 11:29 pm   

nam biuro zrobiło taki numer że w umowie były takie klauzule jak chcieliśmy kupić mieszkanie a potem nie dostaliśmy kredytu i chcieliśmy się wycofać to robili problemy skończyło się na piśmie o niezgodności z prawem i straszeniu podaniem sprawy do prokuratury, ostatecznie pani oddała nam połowę zaliczki a drugie pół zatrzymała jako prowizję biura. Mogliśmy jej wytoczyć sprawę w sądzie z powództwa cywilnego ale koszta były zbyt duże w stosunku do straty jaką ponieśliśmy potem dowiedzieliśmy się że Pani siedzi w więzieniu za oszustwa.
Więcej nie pomogę
powodzenia.
_________________

Kocham Cię Adasiu :) 21.07.2007!!!!!!
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Wto Paź 23, 2012 8:38 am   

Ela_i_Adam, dzięki. Niedozwolone zastrzeżenia o karze ponoszonej przez kupującego w razie odstapienia od umowy, to jedne z najczęstszych w umowahc z przedsiębiorcami :kwasny: U nas sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, bo my już mieszkamy i nie zamierzamy się wyprowadzać :twisted:
_________________
 
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Wto Paź 23, 2012 9:35 am   

słonko, ja też niestety nie pomogę :( moja wiedza ogranicza się ogólnie do prawa cywilnego jeszcze ze studiów + to, co sobie doczytałam w tej kwestii przed podpisaniem umowy przedwstępnej. U nas na tamtym etapie było sporo takich klauzul, ale właśnie z faktu, iż nie był to akt notarialny, daliśmy sobie spokój. Natomiast tak jak zauważyłaś, u Was to już zapisy w akcie, więc ja na pewno tak bym tego nie zostawiła, chyba poszłabym po poradę - nie macie w W-wie jakiegoś znajomego radcy?
_________________


 
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Wto Paź 23, 2012 10:01 am   

Mamy :razz: I na pewno podpytamy o różne kwestie. Muszę zadzwonić do RPO i UOKiK zasięgnąć porady. Nurtują mnie takie kwestie:
1. zawsze jest jakieś minimalne ryzyko, ze deweloper odmówi podpisania umowy (musze przestudiować umowę przedwstępną, bo nie pamiętam jej szczegółów)
2. czy jak teraz podpiszemy, to w późniejszym postępowaniu deweloper nie będzie próbował twierdzić, że ta klauzula została indywidualnie uzgodniona skoro temat był podniesiony, a my się na podpisanie zgodziliśmy ostatecznie? :kwasny:
3. czy spróbować teraz za pośrednictwem RPO wystąpić o wszczęcie postępowania przez UOKiK, czy też podpisać, a potem wystąpić do sądu o ustalenie nieistnienia prawa wynikającego z tej klauzuli?
_________________
 
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Wto Paź 23, 2012 10:12 am   

słonko napisał/a:
2. czy jak teraz podpiszemy, to w późniejszym postępowaniu deweloper nie będzie próbował twierdzić, że ta klauzula została indywidualnie uzgodniona skoro temat był podniesiony, a my się na podpisanie zgodziliśmy ostatecznie?


teoretycznie może tak powiedzieć - no wiesz, że to postanowienie umowne, obie strony się na nią zgodziły podpisując akt. Tyle, że klauzule niedozwolone polegają na tym, że są nimi dalej, pomimo, iż strony się na nie zgodziły podpisując umowę. O to właśnie chodzi, że duży deweloper niejako wymusza na Tobie - małym konsumencie, osobie fizycznej podpisanie aktu w takim kształcie, a Ty nie masz jak się bronić.

Dlatego mimo to, wydaje mi się, że nawet po podpisaniu aktu możesz dalej walczyć, no ale, z naciskiem na wydaje mi się :)

Koniecznie daj znać, jak dalej się sprawy będą miały. Trzymam kciuki!
_________________


 
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Wto Paź 23, 2012 12:05 pm   

Paulinka, wiem, czym jest klauzula niedozwolona :wink: I jednym z warunków uznania postanowienia za niedozwolone jest to, że nie było uzgodnione indywidualnie. Ciężar dowodu spoczywa tu na przedsiębiorcy. No i właśnie się zastanawiam, czy deweloper nie spróbuje kota ogonem odwrócić mówiąc, że temat był poruszany, a my się zgodziliśmy podpisać umowę w tym kształcie. Ja uważam, że tonie jest zasadne, bo on nam nie daje innej możliwości, a to już podlega pod brak indywidualnego uzgodnienia (nie mamy rzeczywistego wpływu na możliwość zmiany postanowienia), ale wiadomo jakie klocki potrafią ludzie wymyślać, żeby wyjść na swoje, a innych zrobić w konia :zly: Stąd moja obawa.
A walczyć można, i trzeba, zawsze!!
_________________
Ostatnio zmieniony przez słonko Wto Paź 23, 2012 12:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
za_kochana 

Dołączyła: 05 Lis 2012
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Lis 05, 2012 10:30 pm   

A z ciekawości możesz napisać czego dotyczyła klauzula abuzywna?
 
 
słonko 
projektant - amator


Wiek: 41
Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 2226
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Sro Lis 07, 2012 7:42 am   

Chodzi o ustanowienie nieodwołalnego i niewygasającego ze smiercią mocodawcy pełnomocnictwa na rzecz dewelopera do ustanawiania na nieruchomości wspólnej służebności gruntowych, praw użytkowania lub służebności przesyłu na rzecz dostawców mediów, a także zmian tych praw, do tego może udzielać dalszych pełnomocnictw,być drugą stroną umów zawieranych w tym zakresie + my mamy się zobowiązać do uzyskania pełnomocnictwa tej samej treści od nabywców mieszkania w razie jego sprzedaży :o :o :o
_________________
 
 
 
Karola5 


Wiek: 43
Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 980
Skąd: Łódź/Wawa
Wysłany: Pon Gru 17, 2012 1:21 pm   

słonko, udało wam się dowiedzieć coś w zakresie tych zapisów? bom ciekawa 8)
_________________

dzienniczek Basi
 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto Lut 19, 2013 1:53 pm   

Dziewczyny a ja mam taki problem i potrzebuję "na szybko" odpowiedzi...
Czy agencja nieruchomości może w umowie zawrzeć fargment o tym, że ja, jako podpisująca umowę będę musiała zapłacić im prowizję nawet jeśli to mieszkanie kupią zstępni, wstępni, rodzeństwo itd?
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
kumo 

Dołączył: 07 Sty 2014
Posty: 10
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 09, 2014 5:04 pm   

na stronie uokik jest caly wykaz klauzul niedozwolonych. wiem cos na ten temat bo regulamin mojego sklepu taka mial i od tej wariatki z muszyny, co to kazdego pozywa dostalem ponad 20 pozwow :]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl