Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Budujacy, wspierający się kredytobiorcy
Autor Wiadomość
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 12:10 pm   

aguuuunia44, spróbuję jakoś rozszyfrować Twoje pytanie jak będe w domu :wink:

Dobra to teraz jeszcze jedno pytanie jak to jest z tym wkładem własnym? Co to jest??
Czy to jest tak, że jak biore 300 tys. kredytu mam (teraz musze mieć) 5% wkładu własnego czyli 15tys. To ja te 15 tys. muszę oddać bankowi na jakies tam konto kredytowe i oni tak naprawdę dają mi 285 tys. kredytu?? A jezeli biorą działkę jako wkład wlasny i ta warta jest 100 tys. to dostane tylko 200 tys. kredytu? W takim przypadku potrzebując naprawdę 300 muszę brać kredyt na 400 tys.?
Coś mi się wydaje, że żyłam w błogiej nieświadomości... myślałam, że oni sobie "zobaczą", ze mamy tyle pieniędzy odłożonych i będziemy mogli coś za to kupic, a nie oddawać... :roll: :wstyd:
_________________
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 12:36 pm   

Wszystko zależy od banku. Mogą zażądać wpłacenia zaliczki, mogą poprosić o wyciąg/potwierdzenie salda lokaty, mogą uznać działkę za wkład własny.
Jeśli działka jest warta więcej niż 5% inwestycji, to nie dostaniecie w związku z tym mniejszego kredytu. Nie musicie tez brać większego. Musisz mieć przynajmniej 5% wkładu własnego. To, że masz 30%, nie zmniejszy sumy, o która się starasz. Może jedynie zwiększyć wasze szanse na ustalona sumę.
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 1:28 pm   

Ok, a jeżeli mam te pieniądze na koncie ewentualnie lokacie na czas zaciągania kredytu to czy jak już ten kredyt dostanę moge te pieniądze wydać na budowe domu, czy one muszą "leżeć" jako zabezpieczenie?

Nie... musze isc do banku, bo za dużo pytań i niewiadomych jest dla mnie :P
_________________
Ostatnio zmieniony przez M4rcysi4 Czw Lut 06, 2014 1:39 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 1:51 pm   

Każdy bank powie ci czego wymaga. Na pewno nie będą musiały leżeć te pieniądze do końca budowy. Bo po co komuś wkład własny, którego nie można wykorzystać.
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 8:18 pm   

aguuuunia44, może nie do końca projekt jest potrzebny, ale konieczna jest mapka sytuacyjna od geodety z naniesionym konturem projektowanego domu, a do tego chyba jest potrzebny projekt. Nanieść kontury budynku może Wam już chyba tylko projektant adaptujący kupiony projekt.

Byłam w banku :twisted: Co prawda kobieta była miła, ale jakoś tak strasznie na okrągło mi tłumaczyła - nie wiem czy nie chciała mi za wiele powiedzieć czy co... Dla ścisłości byłam w Pekao SA (tzw skarbonka)
1. Wkładem własnym są: działka, wykonane już roboty budowlane na działce, zakupiony materiał, pieniądze na koncie/lokacie/koncie oszczędnościowym, mieszkanie (które posiadamy na własność i pod koniec budowania chcemy je sprzedać, by za te pieniądze sfinansować pozostałą część budowy).
Wkład własny w postaci działki ma się tak, że: jeśli inwestycja w postaci domu wyceniona jest na 300 tys. , a działka kosztowała np 100 tys. to cała inwestycja to nie 300 tys tylko 400 tys. i wtedy wkład własny dla 400 tys. wynosi wartość działki czyli 100tys. co daje 25% posiadanego wkładu własnego i już o nic nie musimy się martwić. Jeśli jednak posiadamy jeszcze inne środki to oczywiście daje to możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania. W tym banku nigdzie się tych pieniędzy nie wpłaca- to są pieniądze na budowę.
2. Dla lepszych warunków kredytowania konieczne jest utworzenie konta ror w danym banku, a nawet uruchomienie karty kredytowej.
3. Mimo, że w tym roku weszła ustawa o minimalnym 5% wkładzie własnym to w banku najczęściej wymagają minimum 20% wkładu własnego, a jeśli takiego się nie posiada, a jedynie np 10% to pozostałe 10% może dołożyć bank, ale po zabezpieczeniu, które jest po prostu jednorazową opłatą - w tym banku lekko ponad 500zł.
4. W Pekao minimalny koszt wybudowania m2 pow. uż. to 2tys.

aguuuunia44, wg mnie nie musicie brać, ani wiekszego kredytu, ani budować mniejszego domu, ale musicie mieć wystarczający wkład własny na tą minimalną wartość inwestycji wg banku. I pytanie kosztorys robiliście samemu, czy to trzeba komuś zlecić?
_________________
 
 
Loczek_16 


Dołączyła: 23 Paź 2012
Posty: 1208
Skąd: PTB
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 8:59 pm   

M4rcysi4, Co do punktu 3. Niestety prawie każdy bank to ma :/ i w zależności od banku albo jest to opłata jednorazowa albo rozłożona na kilka lat.
Ogólnie jest jeszcze kilka takich 'ukrytych' dodatkowych opłat. Mam gdzieś rozpiskę od doradcy, tylko mój M. musi sobie przypomnieć gdzie ją wsadził :) jak znajdę to przepiszę tutaj :)
_________________
 
 
aguuuunia44 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 405
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 9:39 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
może nie do końca projekt jest potrzebny, ale konieczna jest mapka sytuacyjna od geodety z naniesionym konturem projektowanego domu, a do tego chyba jest potrzebny projekt. Nanieść kontury budynku może Wam już chyba tylko projektant adaptujący kupiony projekt.

dziękuję za odpowiedź :)
M4rcysi4 napisał/a:
pytanie kosztorys robiliście samemu, czy to trzeba komuś zlecić?

kosztorys na potrzeby banku mają nam przygotować w biurze w którym zamawiamy projekt.
Samemu chyba nie można tego zrobić. Musi to raczej zrobić osoba z odpowiednimi uprawnieniami.
M4rcysi4 napisał/a:
W Pekao minimalny koszt wybudowania m2 pow. uż. to 2tys.

a nie orientujesz się może czy garaż w bryle domu wliczają do powierzchni użytkowej? Na wszystkich stronach z projektami nie wliczają tej powierzchni , ale np w skarbówce już tak... a jak nam dojdzie jeszcze garaż do wliczenia to będzie kiepsko...
_________________



Miłego dnia Gość :)
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 10:25 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
3. Mimo, że w tym roku weszła ustawa o minimalnym 5% wkładzie własnym to w banku najczęściej wymagają minimum 20% wkładu własnego, a jeśli takiego się nie posiada, a jedynie np 10% to pozostałe 10% może dołożyć bank, ale po zabezpieczeniu, które jest po prostu jednorazową opłatą - w tym banku lekko ponad 500zł.


ta opłata to tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, niestety większość banków ma takie wymogi (przynaj mniej jak my braliśmy kredyt to tak własnie było - i właśnie przy kredycie na 80% wartości kredytowanej nieruchomości nie było konieczne, my braliśmy 100%, więc niestety..
_________________


Ostatnio zmieniony przez paulinkaaMU Czw Lut 06, 2014 10:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lut 06, 2014 10:46 pm   

Loczek_16 koniecznie wstaw na pewno się przyda ;)
aguuuunia44 dobrze wiedzieć z tym kosztorysem, bo o to nie dopytałam...
W kwestii pow. uż. to przyznam szczerze, że mnie dosłownie ścięłaś z nóg tym pytaniem. Nie wiem co jest zaliczane do pow. uż. :? Zawsze myślałam, że to bez garażu, kotłowni itp. jednak teraz patrząc w dr google to ten również wymienia jako pow. uż. garaż i inne "użytkowe", ale jednak nie mieszkalne pomieszczenia. Powiem mężowi, aby się jutro zorientował jak to jest (idzie do następnych banków :twisted: ).
_________________
 
 
MonikaZgierz 

Wiek: 40
Dołączyła: 19 Lut 2007
Posty: 191
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 9:38 am   

Witam. Dawno nic nie pisałam na forum.
Jako, że od kilku dni stałam się posiadaczką kredytu, to coś może podpowiem.
U nas kosztorys robiła nam nasza projektantka i kierownik budowy zarazem. Znajomym kier.bud.
Do powierzchni użytkowej nasz bank wliczał wszystko. U na piwnice dały dodatkowe metry.
Wkład własny to działka i wszystko co już na niej zrobiliście. Przyłącze wody i prądu do działki, ogrodzenie.
Konto w banku musięliśmy założyć(mieliśmy w innym, ale tam kredyty były droższe), karty kredytowej nikt nam nie wciskał.
Dodatkowe koszty, które trzeba ponieść, to:
-opłata za przygotowanie i zawarcie umowy kredytu (1000 zł :o )
- opłata za kontrolę nieruchomości (168 zł)
- wpis hipoteki do księgi wieczystej(200 zł)
-podatek od czynności cywilnoprawnych (19 zł)
- ubezpieczenie (200 zł/rok)
- do tego dochodzą opłaty za uruchomienie kolejnych transz kredytu.

Kredyt załatwialiśmy około miesiąca.
Podjęte kroki:
1. Pójście do banku (pogadanie o warunkach, otrzymanie oferty wstępnej, pobranie zaświadczeń o zarobkach )
2. Wypełnienie przez pracodawców zaświadczeń o zarobkach, dostarczenie ich do banku, wypełnienie oświadczeń o dochodach i wydatkach na budżet domowy, informacji o kwocie kredytu, powierzchni planowanej inwestycji itp.
3. Weryfikacja zdolności kredytowej przez bank
4.Dostarczenie Pozwolenia na budowę, projektu budynku, wypisu z rejestru gruntów i innych dokumentów
5. Pobranie kosztorysu i przekazanie go kierownikowi budowy
6. Dostarczenie kosztorysu do banku i weryfikacja przez bank. Opłata za kontrolę nieruchomości (przyjechała Pani i porobiła zdjęcia działki, sprawdziła czy to co w kosztorysie jako wkład własny się znajduje na działce- u nas woda, prąd, ogrodzenie).
7. Telefon z banku i zaproszenie do podpisania umowy (ponad godzinę składania podpisów).

Tak było u nas. Każdy bank ma inne zasady. Mam nadzieję , ze choć trochę pomogłam.
_________________
Nasz ślub odbył się 18.08.2007 r.
Oskarek urodził się 22.03.2009 r.

 
 
koko500 

Dołączyła: 25 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 10:56 am   Budujacy, wspierający się kredytobiorcy

Wow, ile postów :) Chciałam odpisać aguuuuni ale już widzę, że nie trzeba.
My na razie projektujemy dom i właśnie odebraliśmy drugą koncepcję i gęba się jarzy :)
Już sobie człowiek wyobraża jak to będzie na "salonach" khe khe :) :smile: :smile: :smile:
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 11:22 am   

MonikaZgierz, fajnie że napisałas o ogrodzeniu, bo zapomnialam :twisted: A woda i prąd to w jakiej postaci?
MonikaZgierz napisał/a:
U nas kosztorys robiła nam nasza projektantka i kierownik budowy zarazem. Znajomym kier.bud.
A.. czyli nam też zrobi projektant/kierbud :P Jedno z glowy.

To co piszesz podobne do wrunków skarbonki, ale... "opłata za przygotowanie i zawarcie umowy kredytu" czyli prowizja u mnie napisane jest 3900!!!!! To 1000 to bardzo mało w takim razie. Możesz napisać jaki to konkretnie bank?

MonikaZgierz napisał/a:
ponad godzinę składania podpisów

"grubo" :wink:


W sumie to mam prosbę do posiadaczy kredytów lub tych, którzy mają już jakies oferty. Ktory bank dal Wam najlepsze warunki? Zrobimy wtedy taki własny ranking kredytów hipotecznych ;)
_________________
Ostatnio zmieniony przez M4rcysi4 Pią Lut 07, 2014 11:26 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aguuuunia44 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 405
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 12:03 pm   

MonikaZgierz napisał/a:
Do powierzchni użytkowej nasz bank wliczał wszystko. U na piwnice dały dodatkowe metry.

oj to nie dobrze...;/ ale to też chyba powinni jakoś inaczej liczyć. Przecież wiadomo, że garaż czy piwnica nie będzie tak samo wykończona jak np salon więc powinni taniej to policzyć... ;/
Cytat:
- opłata za kontrolę nieruchomości (168 zł)

Nam mówili że przed wydaniem każdej kolejnej transzy wymagana jest taka kontrola.
Plus jeszcze do wniosku o kredyt trzeba dołączyć wycenę działki zrobioną przez rzeczoznawcę. W banku mówili ok500-700zł
MonikaZgierz napisał/a:
opłata za przygotowanie i zawarcie umowy kredytu (1000 zł :o )
M4rcysi4 napisał/a:
"opłata za przygotowanie i zawarcie umowy kredytu" czyli prowizja u mnie napisane jest 3900!!!!!

matko... Czyli przed podpisaniem jeszcze musimy im zapłacić czy odliczają to od kwoty kredytu? Nam mówili tylko o prowizji od kredytu, którą pobierają jak wydają pierwszą transzę. No a z tym to w szoku jestem... ;/
M4rcysi4 napisał/a:

W sumie to mam prosbę do posiadaczy kredytów lub tych, którzy mają już jakies oferty. Ktory bank dal Wam najlepsze warunki? Zrobimy wtedy taki własny ranking kredytów hipotecznych ;)

o popieram. co prawda wiadomo, że warunki się zmieniają, ale zawsze jakiś pogląd by był :)

M4rcysi4, a tak z ciekawości spytam: macie już pozwolenie na budowę?
_________________



Miłego dnia Gość :)
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 12:19 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
W sumie to mam prosbę do posiadaczy kredytów lub tych, którzy mają już jakies oferty. Ktory bank dal Wam najlepsze warunki? Zrobimy wtedy taki własny ranking kredytów hipotecznych


Pamiętajcie tylko, że każda z was może dostać inną propozycję ze względu na: wkład własny, historię kredytową w tym banku, inną sumę kredytu, inną liczbę rat, itd.
 
 
koko500 

Dołączyła: 25 Mar 2011
Posty: 9
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 12:36 pm   Budujacy, wspierający się kredytobiorcy

Terry mądrze pisze, plus wiek, liczba osób w gospodarstwie. Ale można by zebrać tak dla porównania jeśli macie ochotę się podzielić. Ja nie jestem jeszcze na etapie kredytu bo z budową ruszamy dopiero na przyszłą wiosnę ale chętnie też poczytam
Ostatnio zmieniony przez koko500 Pią Lut 07, 2014 12:37 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 12:43 pm   

Plusów jest więcej. Nie chciałam wszystkich wymieniać, bo w każdym banku mogą być jakieś dodatki.
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 1:03 pm   

Terry, masz rację, ale podejrzewam, że skoro ktoś daje dobre warunki dla mojego kredytu to pewnie też da dobre dla innego z innymi warunkami. Chodzi mi tylko o to gdzie wyszło najkorzystniej, aby mieć podstawy do tego, by nie chodzić po wszystkich bankach, a wybrać te potencjalnie najlepsze dla nas.

aguuuunia44tak mamy PNB.

aguuuunia44 napisał/a:
Nam mówili że przed wydaniem każdej kolejnej transzy wymagana jest taka kontrola.

To prawda, bo za kazdym razem muszą sprawdzić, czy transza, która została przelana została wydana na zadeklarowane części budowy (tzn. sprawdzić czy kredytobiorca wywiązuje się z umowy) i w związku z tym czy mogą przelać kolejną transzę.

Mąż wrócił z 3 bankow. Szczerze mówiąc cięzko coś powiedzieć, bo w 2 nie było doradcy kredytowego. W BZW BK na urlopie, a w ING nie ma na miejscu, co jedynie może dojechać do domu i wtedy wszystko wyjasnic- co za kicha - choc pewnie dla niektorych +.

Na tę chwilę wiem jednak, że najlepsze warunki daje nam PKO BP, a później Pekao SA., gdzie Pekao jest skore do negocjacji. O negocjacjach w PKO BP nic nie wiem, bo to nie ja rozmawialam :wink:

Po przeczytaniu wypowiedzi Misiak87, zorientowalam się, że pomyliłam banki Pekao SA to nie skarbonka :wink: Ale oczywiście nazwa jest ok
_________________
Ostatnio zmieniony przez M4rcysi4 Pią Lut 07, 2014 2:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Misiak87 
Misiakomamusia:)


Wiek: 36
Dołączyła: 13 Lis 2007
Posty: 1983
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 1:55 pm   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________
 
 
Terry 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 1725
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 3:03 pm   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
 
 
ola88 
Żona ;)


Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 2026
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 3:26 pm   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________
 
 
aguuuunia44 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 405
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 3:41 pm   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________



Miłego dnia Gość :)
 
 
ola88 
Żona ;)


Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 2026
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 3:48 pm   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 6:00 pm   

Kurcze, a miałam wejść do Deutche, ale ominęłam, bo stwierdziłam, że nie będzie miał dobrej propozycji :P Chyba jednak muszę wejść.

A jak się korzysta z pomocy doradcy to trzeba z nim to ostatecznie sfinalizować, czy można powiedzieć "dziękujemy za pomoc, ale mamy lepszą ofertę bez Pana pośrednictwa"? Płaci się doradcy za jego pomoc?
Czy mogę iść do doradcy Open Finance sprawdzić co on mi zaproponuje i również do np Notus i też sprawdzić co tutaj zaproponują? Czy jest to jakoś weryfikowanie, że gdzieś tam korzysta się już z podobnych usług?
_________________
Ostatnio zmieniony przez M4rcysi4 Pią Lut 07, 2014 6:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Misiak87 
Misiakomamusia:)


Wiek: 36
Dołączyła: 13 Lis 2007
Posty: 1983
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 7:41 pm   

M4rcysi4, w Open Finance nic to nie kosztuje, do niczego nie zobowiązuje. Możesz isc jednocześnie gdzie indziej.
Umowę podpisywalismy w banku.
_________________
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 7:42 pm   

M4rcysi4, mamy wolny rynek, myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby iść i zebrać info u każdego doradcy. :)

Notus w zeszłym roku był na targach mieszkaniowych, podejrzewam, że i w tym roku będą na budowlanych w przyszły weekend, więc ewentualnie można się dowiedzieć o szczegóły. Pewnie będą też inni - więc tam chyba najlepsza okazja do zgromadzenia chociaż odrobiny informacji :) Banki też się wystawiają, choć sami doradcy bardzo przestrzegają przed tymi "targowymi promocjami" :)

A na FB pojawiła mi się właśnie taka stronka :) https://www.facebook.com/...page_fan_invite
_________________
Ostatnio zmieniony przez Juska Pią Lut 07, 2014 7:46 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Loczek_16 


Dołączyła: 23 Paź 2012
Posty: 1208
Skąd: PTB
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 10:28 pm   

Marysia śmiało możesz iść do ilu doradców chcesz, za to się nie płaci. Za to, że później wybiorą Ci najlepszą ofertę i wszystko załatwią też się nic nie płaci.
Oni dostają kasę z prowizji od banku :)


Obiecane informacje o 'ukrytych' ubezpieczeniach i prowizjach banku, które otrzymałam od doradcy:

1) Ubezpieczenie niskiego wkładu - w zależności od banku może być to jednorazowa opłata, albo opłata np. na 3 lata

w tej drugiej wersji wygląda to tak, że np. biorę kredyt na 320tys.
Bank wymaga 20% wkładu własnego czyli 64 tys. Ja mam tylko 16tys i tyle wpłacam bankowi. Więc brakuje mi 48tys. Od tego bank liczy tzw. 'ubezpieczenie' - ok. 3,6%.
czyli jednorazowo gotówką przy wzięciu kredytu wpłacam: 48tys.x3,6% = 1728zł

po 3 latach bank sprawdza, ile już spłaciłam kwoty bazowej kredytu. Powiedzmy, że spłaciłam 24 tys. czyli z wymaganego na poczatku 20% wkładu własnego, wciąż brakuje mi 24 tys. I znów bank sobie nalicza od tego jednorazową opłatę płatną gotówką 3,6%.


2) Ubezpieczenie do czasu ustanowienia hipoteki
czyli płacimy bankowi kasę, dopóki nie staniemy się właścicielami mieszkania.
i tutaj mam napisane 1,2 punkta procentowego i obok ok. 230zł (ale nie pamiętam jak ona to liczyła :( )

3) Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych żywiołów
Nie wszystkie banki tego wymagają. Jest to ok. 0,085 % od kwoty kredytu płacone CO ROK.

4) konieczność założenia konta/karty kredytowej

5) Ubezpieczenie na życie - jednorazowo 2-3% kwoty kredytu (ale tutaj coś mam zamieszane, nie pamiętam czy to było obowiązkowe czy nie)

6) oczywiście wszelkie konta i kardy kredytowe w danym banku :)

Dodatkowo:
- w przypadku mieszkania z rynku wtórnego: 2% podatku od nieruchomości + notariusz
- rynek pierwotny - koszty ok. 3000
- oprocentowanie kredytu zależne jest od : WIBOR (zmienne) + marża banki (stała) ok. 1,4-1,7 p.p
_________________
 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 10:44 pm   

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego moze juz po tych 3 latach "odpaść",bo mozna wtedy zrobić wycenę nieruchomosci u rzeczoznawcy i tak wtedy oblicza sie jakby od nowa wskaźnik zadłużenia względem pozostałej kwoty kredytu,Np.kupilam mieszkanie deweloperskie za 250 tys. I kredytowałam 100% wartości nieruchomosci, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego liczone od brakujących 20%,czyli od 50 tys, ale juz po tych 3 latach od wykończenia to 300 tys, kwota kapitału do spłaty to 230 tys.,czyli kredyt obejmuje teraz mniej niż 80% wartości mieszkania.
_________________


Ostatnio zmieniony przez paulinkaaMU Pią Lut 07, 2014 10:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
MonikaZgierz 

Wiek: 40
Dołączyła: 19 Lut 2007
Posty: 191
Skąd: Zgierz
Wysłany: Sob Lut 08, 2014 7:19 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
A woda i prąd to w jakiej postaci?

Przyłącze do działki, bo to też spory koszt.
M4rcysi4 napisał/a:
Możesz napisać jaki to konkretnie bank?

Pekao S.A.
aguuuunia44 napisał/a:
Nam mówili że przed wydaniem każdej kolejnej transzy wymagana jest taka kontrola.

Tak, ale to już inna kwota (można negocjować)
aguuuunia44 napisał/a:
Plus jeszcze do wniosku o kredyt trzeba dołączyć wycenę działki zrobioną przez rzeczoznawcę

Podczas pierwszej kontroli nieruchomości chyba sami sobie wyliczyli, bo nic takiego nie robiłam. Nie wiem jak w innych bankach.
aguuuunia44 napisał/a:
Czyli przed podpisaniem jeszcze musimy im zapłacić czy odliczają to od kwoty kredytu?

Wliczyli w koszty kredytu, czyli tyle więcej doliczyli do rat .
M4rcysi4 napisał/a:
Pekao jest skore do negocjacji.
Tak. Negocjować, bo można zaoszczędzić, a to ważne podczas budowy.
_________________
Nasz ślub odbył się 18.08.2007 r.
Oskarek urodził się 22.03.2009 r.

 
 
aguuuunia44 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 405
Skąd: Głowno/Łódź
Wysłany: Wto Lut 18, 2014 1:35 pm   

A powiedzcie mi jeszcze czy po zakończeniu budowy przyjeżdża jeszcze jakaś kontrola z banku zobaczyć w jakim stanie jest dom?
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

I jeszcze drugie pytanie do posiadających już PNB.
Ile czasu od złożenia wniosku czekałyście na pozwolenie? Urząd trzymał się raczej tego ustawowego terminu 65 dni czy miałyście go wcześniej?
_________________



Miłego dnia Gość :)
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Wto Lut 18, 2014 3:41 pm   

Ja donosnie PNB. Mieliśmy dużo wcześniej odpowiedź z tym, że musieliśmy zmieniać/uzupełniać projekt :kwasny: Co ciekawe 2 razy żeby nie bylo, że za pierwszym razem wszystko się załatwi. Na odpowiedź po poprawkach mają już tylko 14 dni.
_________________
 
 
MonikaZgierz 

Wiek: 40
Dołączyła: 19 Lut 2007
Posty: 191
Skąd: Zgierz
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 8:43 am   

aguuuunia44 nie mam pojęcia. Chyba wystarczy odbiór pokazać. Mam napisane, że przed wypłata kolejnej transzy. Ale też jest termin zakończenia budowy.Wydaje mi się, że trzeba będzie odbiór pokazać w banku i to wystarczy.

Na PNB czekaliśmy trochę ponad miesiąc.
_________________
Nasz ślub odbył się 18.08.2007 r.
Oskarek urodził się 22.03.2009 r.

 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 9:51 pm   

MonikaZgierz napisał/a:
Na PNB czekaliśmy trochę ponad miesiąc
My także.
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

 
 
Loczek_16 


Dołączyła: 23 Paź 2012
Posty: 1208
Skąd: PTB
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 10:07 pm   

Dzwoniła do mnie dziś pani doradca z zapytaniem czy coś znaleźliśmy itd. i chciała nas delikatnie pospieszyć, bo ponoć w drugim półroczu ma już być wymagane 10% wkładu własnego i podobnież marże mają iść w górę..

W internecie znalazłam, że % wkładu własnego ma rosnąć co roku ( a nie co pół) o 5%.

Ktoś ma jakieś pewne informacje w tym temacie ?
_________________
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 10:29 pm   

Loczek_16, to dziwne.. ja też znam informację, że wkład ma się zmieniać co roku :roll:

A w jakim banku? czytałam wczoraj na jakimś forum kredytowym, że w PKO BP i BOŚ są strasznie kiepscy doradcy :roll:
Może próbuje Cię pospieszyć bo plan musi wyrobić, a czasem ludzie jak ich się pogania w końcu się decydują
_________________


 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 11:05 pm   

Rusałka_Maja napisał/a:
Może próbuje Cię pospieszyć bo plan musi wyrobić,


niestety, to może być prawda... :roll:
_________________


 
 
 
Misiak87 
Misiakomamusia:)


Wiek: 36
Dołączyła: 13 Lis 2007
Posty: 1983
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Czw Lut 20, 2014 5:31 am   

aguuuunia44, do nas po ostatniej transzy nie przyjechała kontrola, nie trzeba było robić zdjęć. Tylko pokazać dokunent o odbiorze (tu też nikt nie kontroluje). Jak się wprowadziliśmy to jeszcze nie mieliśmy zrobionwj kuchni, nie mówiąc o sypialniach (tapczan po babci na środku pokoju, obok łóżeczko, szafka na ciuszki a nasze ciuchy w torbach hehe). Ale nikt tego nie kontrolował.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Misiak87 Czw Lut 20, 2014 5:35 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Loczek_16 


Dołączyła: 23 Paź 2012
Posty: 1208
Skąd: PTB
Wysłany: Czw Lut 20, 2014 8:35 am   

Rusałka_Maja napisał/a:
Loczek_16, to dziwne.. ja też znam informację, że wkład ma się zmieniać co roku :roll:

A w jakim banku? czytałam wczoraj na jakimś forum kredytowym, że w PKO BP i BOŚ są strasznie kiepscy doradcy :roll:
Może próbuje Cię pospieszyć bo plan musi wyrobić, a czasem ludzie jak ich się pogania w końcu się decydują


pani jest wolnym strzelcem. Jest prywatnym doradcą, nie przynależy do żadnego banku ani do żadnej firmy.
Wydało mi się to również bardzo podejrzane....
_________________
 
 
MonikaZgierz 

Wiek: 40
Dołączyła: 19 Lut 2007
Posty: 191
Skąd: Zgierz
Wysłany: Czw Lut 20, 2014 8:59 am   

Ja kredyt już mam , ale kilka dni temu moja mama mówiła, że dobrze,że już mamy kredyt, bo warunki kredytowe mają się pogorszyć (mówili w jakiś wiadomościach). Mój brat (pracujący w banku) też mówił, że ostatni moment na kredyt, bo potem już tyle się nie wynegocjuje. Ale nie wiem od kiedy te wprowadzą zmiany i jak konkretnie będą wyglądać.
_________________
Nasz ślub odbył się 18.08.2007 r.
Oskarek urodził się 22.03.2009 r.

 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 20, 2014 11:03 am   

Loczek_16 napisał/a:
Rusałka_Maja napisał/a:
Loczek_16, to dziwne.. ja też znam informację, że wkład ma się zmieniać co roku :roll:

A w jakim banku? czytałam wczoraj na jakimś forum kredytowym, że w PKO BP i BOŚ są strasznie kiepscy doradcy :roll:
Może próbuje Cię pospieszyć bo plan musi wyrobić, a czasem ludzie jak ich się pogania w końcu się decydują


pani jest wolnym strzelcem. Jest prywatnym doradcą, nie przynależy do żadnego banku ani do żadnej firmy.
Wydało mi się to również bardzo podejrzane....


http://serwisy.gazetapraw...otrzebowac.html artykuł o zmianach rekomendacji przez KNF

i z tego roku coby ktoś nie powiedział, że mogło się coś zmienić :wink: (ale mniej szczegółowy dlatego wklejam oba)
http://serwisy.gazetapraw...wych-zasad.html
_________________


 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 12:54 pm   

Ja się dziś troszeczke podirytowałam... Poprosiłam doradców z obu banków (PKO BP i Pekao SA - ostatecznie to w tych bankach otrzymaliśmy najlepsze propozycje (również od trzech firm doradców kredytowych hyhy :cool: ) o wykaz potrzebnych dokumentów do złożenia wniosku kredytowego.
W BP wystarczy nr księgi wieczystej i przynieść dziennik budowy, projekt itp. oni sobie sami skserują. Natomiast w SA okazuje się, że wymagają WYPISU z ksiąg wieczystych, który kosztuje 30zł i wypis i wyrys z rejestru gruntów i budynków z adnotacją, że stanowi on podstawę wpisu w KW prowadzonej dla nieruchomości, na której realizowana jest przedmiotowa inwestycja kolejne min. 17zł.
No ja tego nie ogarniam, że jednym wystarczy tylko nr bez jakiś wypisów/wyrysow, a inni ich potrzebują i jeszcze trzeba za to zabulić. No to się wyżaliłam :twisted:
_________________
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 5:10 pm   

M4rcysi4, no niestety te papierzyska są obrzydliwe, jestem na bieżąco, bo załatwiałam dokumenty do sprzedaży garażu w zeszłym tygodniu. O ile sprawa z księgami jest dość prosta i całkiem sprawnie i szybko to idzie, to jeśli chodzi o wyliczenie kosztów w geodezji jest już gorzej. Jeśli działka jest którąś z kolei, lub stanowi część większej parceli, albo jest współwłasnością, musisz zapłacić za każdy kawałek gruntu, który jest "po drodze" do Twojej działki. Ja za wypis za garaż zapłaciłam 78zł, bo na dokumencie znalazły się informacje o innych gruntach... Nie kumam tego, ale trzeba zagryźć zęby i przeć do przodu :)

A podpowiedz mi jeszcze, czy w PKO BP zażądali od Was zamiast zaświadczenia o wysokości zarobków z zakładu pracy RMUa z ostatnich kilku miesięcy? Bo u nas zawołali takich dokumentów, ponieważ mój T. nie ma konta, na które wpływa pensja - niestety szef płaci im do ręki... I nie wiem, czy to standardowa procedura wobec osób, które nie mają konta w PKO BP, czy tylko dla tych, którzy konta nie mają w ogóle.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Juska Pią Lut 21, 2014 5:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Sob Lut 22, 2014 11:48 am   

Byłam osobiście w SA i okazuje się, że do sądu po wypis z KW iść nie muszę i wystarczy tak jak w BP sam nr księgi. Ładnie kłamią na stronie.. Mimo to w SA wciąz pozostaje koszt dokumentu ze starostwa powiatowego.


Juska, szczerze Ci powiem, że na razie nie prosili (a mam podobną sytuację co Twój T.). Może po prostu Ci wszyscy doradcy jeszcze nie wiedza, że dostaje do ręki :P Dam Ci znać jak w przyszłym tygodniu będziemy składać dokumenty i już tak ostatecznie powiedzą co trzeba i czego ewentualnie brakuje.
_________________
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lut 22, 2014 2:41 pm   

M4rcysi4, ok będę wdzięczna :)
_________________
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 3:25 pm   

Chciałam Wam wkleić artykuł najnowszy z rankingiem banków ale jak zobaczyłam przykład jaki podają w którym żona z mężem netto zarabiają tyle, że mało kto tyle brutto dostaje to padłam ze śmiechu..

tak czy inaczej mimo wszystko wklejam:
http://www.bankier.pl/wia...utm_campaign=gg

a nóż się komuś przyda :wink:
_________________


Ostatnio zmieniony przez Rusałka_Maja Wto Lut 25, 2014 3:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 10:45 pm   

Rusałka_Maja, szerze mówiąc mnie rozbawiłaś :wink: Uważasz, że 3,1 tys. i 2,3 tys. netto to takie kokosy trudno osiągalne? Jak wszyscy zaczniemy tak myśleć to będziemy się godzić na te 1200 netto. Domyślam się, że po prostu te osoby nie robią w sklepie spożywczym choć i tu wiem zarabia się ponad 2 netto. Te głodowe stawki to tylko w sklepach galeriowych, gdzie jest duża rotacja pracowników-studentów.

Generalnie zmierzam do tego, że nie wyobrażam sobie, aby ktoś kto zarabia mniej niż ci państwo z przykładu brał tak duży kredyt.
_________________
 
 
ola88 
Żona ;)


Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 2026
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 10:59 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
Generalnie zmierzam do tego, że nie wyobrażam sobie, aby ktoś kto zarabia mniej niż ci państwo z przykładu brał tak duży kredyt.
i jak jedno przestaje pracować to klapa totalna, a gdzie tu myśleć np. o powiększeniu rodziny.
Tak jak pisze M4rcysi4, strach w ogóle brać kredyt jeśli ma się mniej, w sumie to też ciężko w ogóle dostać kredyt przy niższych zarobkach.
_________________
 
 
Rusałka_Maja 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 3448
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 11:13 pm   

M4rcysi4 napisał/a:
Rusałka_Maja, szerze mówiąc mnie rozbawiłaś :wink: Uważasz, że 3,1 tys. i 2,3 tys. netto to takie kokosy trudno osiągalne?


Ciesze się że mogłam Ci poprawić humor :wink: Mogłabym na palcach obu rąk policzyć ilu mam znajomych pracujących i zarabiających takie lub większe kwoty. Choć sama nie pracuję w sklepie to znam kilkanaście takich osób i jakoś nie przypominam sobie, żeby zarabiali choćby w okolicy 2-óch netto :roll: Sama pracuję w branży księgowej i na ten moment taka kwota jest dla mnie kokosem nie do osiągnięcia niestety :-? Jeśli Ciebie to bawi i masz pracę która zapewnia Ci takie lub lepsze wynagrodzenie to mogę jedynie pogratulować..


M4rcysi4 napisał/a:
Generalnie zmierzam do tego, że nie wyobrażam sobie, aby ktoś kto zarabia mniej niż ci państwo z przykładu brał tak duży kredyt.


Też sobie nie wyobrażam jak i zapewne wiele młodych ludzi :roll:
Nie jestem fanką statystyk bo są niejednokrotnie naciągane, ale wystarczy spojrzeć jak dużo ludzi w wieku (nawet niedawno o tym czytałam) do 30 lat mieszka nadal z rodzicami bo zwyczajnie nie stać ich na mieszkanie, bo albo nie mogą dostać pracy, albo mają pracę i gówniane zarobki :evil:
Jasne, że jak będziemy się godzić na kiepskie pensje to nic się nie zmieni, ale co mają robić ludzie jak jest taka sytuacja na rynku? Tupnąć nóżką i odejść? Mało kogo na to stać i bynajmniej nie mam tu na myśli żadnych honorowych pobudek..
_________________


 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 11:19 pm   

M4rcysi4, no dla mnie to są kokosy. :roll:
_________________


 
 
paulinkaaMU 


Wiek: 37
Dołączyła: 15 Sie 2009
Posty: 1509
Skąd: Pabianice/Wrocław
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 11:38 pm   

Kokosy czy nie - dla każdego poziom zarobków to indywidualna sprawa, ale spójrzmy tez szerzej a ten przykład:
- Wartość nieruchomości wynosi 336 tys. zł, a metraż to 60 m kw.
- rata (średnio) 1700zł

czyli przy łącznych zarobkach 5,4 tys. rata 1,7 tys. to praktycznie 30% łącznych dochodów + stałe miesięczne obciążenia typu rachunki (już o innych ewentualnych zobowiązaniach nie wspominając) dochodzimy do połowy dochodów - druga połowa jest "wolna" - na koszty utrzymania i to jest tak naprawdę juz obciążenie "na granicy'.

Proponuję spojrzeć na to tak - dla mnie te zarobki kokosami nie są, ale też to przykłądowe mieszkanie 60m2 za 336 tys, było poza naszym zasięgiem. Każdy musi mierzyć siły na zamiary - przy takich zarobkach kogoś stać na takie mieszkanie, przy mniejszych - na mniejsze (i tańsze) mieszkanie.

A już tak zupełnie przy okazji, ja też znam wiele osób, które nie pracując w galeriowych sieciówkach zarabiają znacznie poniżej tych kwot (także osoby z wyższym wykształceniem) - niestety rynek pracy jest trudny i często wiele osób cieszy się, że w ogóle ma pracę.
_________________


 
 
 
ithanielle 


Wiek: 36
Dołączyła: 07 Wrz 2013
Posty: 1947
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Sro Lut 26, 2014 8:22 am   

Rusałka_Maja napisał/a:
na ten moment taka kwota jest dla mnie kokosem nie do osiągnięcia niestety :-?


Mam tak samo i też nie pracuję w galerii. Mój M. po budownictwie zarabia mniej ode mnie, dużo jego znajomych podobnie, więc zgadzam się z Rusałka_Maja...
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl