Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
świadkowie-konieczne obywatelstwo polskie?
Autor Wiadomość
suhotnikowa 


Wiek: 43
Dołączyła: 08 Cze 2004
Posty: 97
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Sie 16, 2004 10:31 pm   świadkowie-konieczne obywatelstwo polskie?

Mam taki problemik...Choć mam nadzieję, że okaże się to bezpodstawne... :oops:
Moje dwie najbliższe przyjaciółki, z których jedna na bank będzie świadkową, wyjechały za granicę, zakochały się i tam już będą mieszkać...Jedna wyszła za mąż za obywatela USA, teraz stara się o obywatelstwo; druga za kilka tygodni wychodzi za mąż za Hiszpana.
My bierzemy ślub konkordatowy i mam więc pytanie. Czy one mogą być świadkami? Ktoś nam powiedział, że przy ślubie konkordatowym świadek oprócz "wymagań" kościelnych , musi też spełnić cywilne :roll: :roll: ... W sumie to nie wiem czy moje przyjaciolki zrzekly sie obywatelstwa polskiego czy maja podwojne :roll: :roll: Bo jeśli podwójne, to chyba przeszkód nie będzie?? :roll: :roll: Sama juz nie wiem, ratujcie!!!!
Mam nadzieję, że to nie przeszkodzi, bo jakoś sobie nie wyobrażam kogoś innego prosić o świadkowanie :( :cry:
_________________
13.08.2005 :) :):)
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sie 16, 2004 10:46 pm   

Magdzia przy swoim ślubie pisała że świadkowie muszą posiadać obywatelstwo polskie. Najlepiej zapytać się koleżanek czy nie zrzekły się obywatelska, wątpię żeby tak postąpiły, więc raczej nie masz co się martwić. :) Zresztą piszesz że dopiero teraz będą występować o obywatelstwo, a załatwianie tego chyba trochę trwa.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Magdzia 


Wiek: 44
Dołączyła: 06 Maj 2004
Posty: 347
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sie 17, 2004 1:45 am   

Z twojego postu nie wynika, ze kolezanki maja obywatelstwa innego panstwa, wrecz przeciwnie, jedna dopiero ma sie starac. Tak jak napisala Kryszka, to wcale nie jest prosta droga, tymbardziej w USA. Moj maz jest w Polsce 4 lata, teraz jestesmy szczesliwi bo dostal karte pobytu czasowego na dwa lata :!: O obywatelstwo moze sie starac po trzech latach malzenstwa.
Jesli natomiast kolezanki takowe maja, to najlepiej spytac ksiedza, on powinien cie najdokladniej poinformowac.
 
 
 
suhotnikowa 


Wiek: 43
Dołączyła: 08 Cze 2004
Posty: 97
Skąd: Lubin
Wysłany: Sro Sie 18, 2004 9:18 pm   

No i już wszystko wiem :D
Nie byłam ani u księdza, ani w USC tylko zasięgnęłam informacji u źródeł, czyli napisałam do przyjaciółek :lol: :lol: :lol:
I wygląda to tak:
:arrow: koleżanka z USA, w styczniu 2005r. ma dostac zieloną kartę, od razu będzie starała się o obywatelstwo amerykańskie, wtedy musi się zrzec polskiego :( na szczęście dla mnie trwa to ok.1 roku, więc do 13.08.2005r. na pewno będzie jeszcze na papierze Polką :D :) :P
:arrow: koleżanka z Hiszpanii wychodząc za mąż otrzyma prawo pobytu, pozwolenie na prace itp. O obywatelstwo hiszpańskie starać się nie będzie, gdyż nie ejst to do niczego Jej potrzebne. Polska jest już w Unii Europejskiej i istnieje pojęcie "obywatela unii" :D :) :P
Niepotrzebnie nas ktoś nastraszył :( a ja jak to ja (czyli panikara) postanowiłam zacząć działać nie sprawdziwszy wszystkiego do końca :roll: :roll:
Dzięki Dziewczyny za pomoc :D :)
_________________
13.08.2005 :) :):)
 
 
Asia 

Wiek: 41
Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sie 18, 2004 9:24 pm   

Cieszę się, że się wszystko pomyślnie wyjaśniło. :D

Mam propozycję: gdy któraś z forumek bedzie w urzędzie załatwiła ślub, to niech spyta, czy konieczne jest polskie obywatelstwo świadka i odpowiedź wpisze tutaj. Może kiedyś jakaś forumka będzie miała ten sam problem. :D
_________________
Mój najpiekniejszy dzień - 25 września 2004 r.
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sie 19, 2004 12:22 am   

O to ja spytam się jutro, bo właśnie wybieram się do USC.

suhotnikowa napisał/a:
od razu będzie starała się o obywatelstwo amerykańskie, wtedy musi się zrzec polskiego :(

A tak z ciekawości - dlaczego??? Przecież istnieją osoby z podwójnym obywatelstwem. :roll:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Magdzia 


Wiek: 44
Dołączyła: 06 Maj 2004
Posty: 347
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sie 19, 2004 12:52 am   

U nas czyli w Polsce tez tak jest, ze aby cudzoziemiec mogl nabyc polskie obywatelstwo musi sie zrzec swojego. Jest mozliwosc pozostawienia swojego, jesli ktos sie uprze, ale musi to bardzo szczegolowp uzasadnic dlaczego chce, i cala procedura trwa o wiele dluzej. Zwykle jest tak, ze na poczatku nie ma zgody, dopiero po kilku latach po wznawianiu wniosku wreszcie jest zgoda.

A co do swiadka-cudzoziemca to wedlug prawa moze byc taka osoba swiadkiem, inna rzecza jest posiadana o tym wiedza przez kierownikow. Niektorzy moze sa uprzedzeni :roll:
 
 
 
pipi 


Wiek: 47
Dołączyła: 11 Lut 2004
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sie 19, 2004 10:50 am   

Z tym obywatelstwem to też słyszałam, że ponoć Polak nie może mieć podwójnego, ale stało to w sprzeczności z osobami które kiedyś znałam i miały podwójne obywatelstwo Polskie i Niemieckie. Jednak Magdzia wszystko wyjaśniła można się specjalnie o coś takiego starać.
Jednak Polska to zaborczy kraj, dobrze że mamy już Unię Europejską :wink:
 
 
gambi 


Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2005
Posty: 509
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 7:43 pm   

Dziewczyny czy moze ktoras wie jak wyglada sprawa z swiadkiem i jego obywatelstwem.
moj przyszly maz nie bedzie mial obywatelstwa polskiego, tylko slowackie, tak samo zreszta jak jego siostra, ktora ma byc swiadkiem. nie sadzilam, ze z tego powodu moga byc jakies problemy, az do momentu, gdy przeczytalam ten watek.
myslalam, ze skoro mozna wziasc slub z obcokrajowcem, to i swiadek moze miec inne obywatelstwo.

a jesli chodzi o podwojne obywatelstwo i zrzekanie sie polskiego obywatelstwa, to chyba zalezy to od umow dwustronnych Polski z danym krajem. slyszalam ostatnio, ze mozna sie ubiegac o slowackie obywatelstwo i nie bedzie konieczności zrzeczenia sie polskiego. :D
_________________

Miłego dnia Gość ;)
 
 
 
joa 

Dołączyła: 02 Wrz 2004
Posty: 161
Skąd: Łódź
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pią Mar 18, 2005 9:16 am   

Ja znam sytuacje odwrotna-ja byłam swiadkiem w Anglii i nikomu nie przeszkadzało, ze mam polskie obywatelsto...Moze to nie ma znaczenia?Zamiast dowodu trzeba okazac paszport i załatwione.
 
 
 
gambi 


Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2005
Posty: 509
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 30, 2005 10:13 am   

Dzis to sprawdzilam, nie ma zadnego przeciwskazania, jesli chodzi o swiadkow obcokrajowcow :D

a wiec aby byc swiadkiem musza byc spelnione 2 warunki:
1. musi to byc osoba pełnoletnia
2. "musi umiec korzystac z rozumu" - ponoc tak to jest sformulowane, jesli nic nie przekrecilam ;)

a wiec swiadkiem moze byc obcokrajowiec, ale dobrze, zeby rozumial jezyk, jesli nie to pewnie tlumacz wchodzi w rachube - ale mysle ze wszystko do dogadania

swiadkiem moze byc osoba niewierzaca, choc jak ksiadz przyznal, ladniej gdy jest wierzaca - komunia itd
_________________

Miłego dnia Gość ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl