Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Bierzmowanie
Autor Wiadomość
organ_katedra 
Firma


Wiek: 48
Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 2:10 pm   Re: BIERZMOWANIE

mila1982 napisał/a:
,CZY NADAL BIERZMOWANIE JEST W CO DRUGI PIATEK MIESIACA W KATEDRZE????


Tak, ale akurat z wyjątkiem maja i czerwca. Wtedy bierzmowania są w różnych parafiach łódzkich i w katedrze się już nie odbywa.
 
 
wiedzmapat 


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Sty 2008
Posty: 161
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 16, 2008 6:37 am   Re: BIERZMOWANIE

ja muszę udać się na sienkiewicza w celu bierzmowania.....mam nadzieję, że wszystko szybko pójdzie
_________________


 
 
Emi 


Wiek: 38
Dołączyła: 25 Cze 2007
Posty: 524
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 9:35 pm   

Wiedzmapat na pewno wszystko się uda :) Teraz raczej nie ma problemu z bierzmowaniem
_________________

 
 
 
wiedzmapat 


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Sty 2008
Posty: 161
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 9:43 pm   

Emi mam taką ogromną nadzieje, ze sie uda bez żadnych zbędnych problemów.
_________________


 
 
jpuasz 


Dołączyła: 17 Maj 2006
Posty: 1210
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 25, 2008 1:46 am   

Właśnie przeczytałam informację na stronce moej parafii:

W niedzielę 2 marca rozpoczniemy przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla dorosłych. Spotkania będą się odbywały przez trzy kolejne niedziele (2 - 9 - 16 marca) po mszy o godzinie 9.00 w sali przy kancelarii parafialnej. Ze względu na skrócony charakter przygotowania oczekujemy obecności na wszystkich trzech spotkaniach.

Szczeguły dotyczące parafii mozna znaleźć tutaj
_________________
Pozdrawiam :)
Paulina



 
 
wiedzmapat 


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Sty 2008
Posty: 161
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 25, 2008 5:53 pm   

Super informacja. Na pewno skorzystam i będę uczestniczyć w tym kursie, bo bardzo mi zależy na zrobieniu bierzmowania.
_________________


 
 
ssysia 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 30
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 8:15 pm   

witam wszystkich!! mam mały problem z bierzmowaniem :(

po przeczytaniu postów wywnioskowałam że nadal jest ono potrzebne żeby wziąć ślub kościelny (wcześniej żeby byś chrzestnym też było obowiązkowe a teraz już nie jest) czy może się jednak coś zmieniło??

samo chodzenie na te spotkania nie jest dla mnie problemem ale doczytałam się że żeby uczestniczyć w tych zajęciach trzeba donieść świadectwo z religii a ja posiadam je tylko z podstawówki i to z nie za dobrym wynikiem a w liceum w ogóle nie chodziłam na religię.

czy ktoś może mi powiedzieć co jest dokładnie potrzebne żeby uczestniczyć w tych zajęciach??
będę bardzo wdzięczna, ssysia
 
 
jpuasz 


Dołączyła: 17 Maj 2006
Posty: 1210
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 11:04 pm   

Bierzmowanie jest niezbędne zarówno aby wziąć ślub kościelny jak i żeby zostać chrzestnym. O tym, żeby było potrzebne zaświadczenie ze szkoły nic nie wiem - raczej chyba zaświadczenie od proboszcza, ze się jest "aktywnym" katolikiem, tzn że dana osoba chodzi regularnie do kościoła itp. No chyba, ze bierzmowanie jest w Twojej parafii.
_________________
Pozdrawiam :)
Paulina



 
 
ssysia 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 30
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 9:41 am   

to w takim razie wszystko zależy od parafii bo ja nie mam bierzmowania a jestem chrzestną :)
 
 
jpuasz 


Dołączyła: 17 Maj 2006
Posty: 1210
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 10:34 am   

Hmmm no mnie się wydaje że to nie zależy od parafii tylko jest to duże niedopatrzenie księży...
_________________
Pozdrawiam :)
Paulina



 
 
ssysia 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 30
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 10:45 pm   

jeśli tak to poprostu mi się udało, ale ze śłubem to juz nie mam co liczyć na tyle szczęścia :) nie ma co ryzykować.

potrzebowałam tylko zaświadczenie z parafii że jestem więżąca i praktykująca.

pozdrawiam, ssysia
 
 
elka85 


Wiek: 38
Dołączyła: 22 Sty 2008
Posty: 410
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pon Mar 17, 2008 11:28 am   

Mogę polecic załatwianie bierzmowania przed ślubem w mojej parafii, w kościele pw. ?w. Katarzyny w Zgierzu:) Mój P nie ma bieżmowania, poszliśmy do proboszcza i nie ma problemu, musieliśmy tylko dostarczyc zaświadczenie, że był chrzczony a P musiał się wytłumaczyc, czemu wcześniej się bierzmowaniem nie zainteresował:) ?adnych nauk mu nie kazał odbywac. Bierzmowanie jest w pon 31.03 o godz. 15.30, spotkania dla kandydatów 26, 27 i 28.03 też o 15.30:) Myślę, że jeżeli ktoś chętny by się jeszcze zgłosil, to dałoby radę:)
 
 
krzychu_22 

Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 9:00 pm   

Moze ktos wie czy moge w innej parafi w lodzi ukonczyc ten kurs do bierzmowania by zostac dopuszczonym do bierzmowania? Bo w mojej parafi jest strasznie niemily ksiadz i kaze mi sie wyuczyc katechizmu prawie 200pytan ehhh szkoda gadac.... A moze ktos ma ten swistek ze jest sie przygotowanym do bierzmowania ?:]
 
 
Suelen 


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Sty 2007
Posty: 1258
Skąd: Zgierz
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 9:02 pm   

chyba w katedrze łódzkiej robią coś takiego, moi znajomi w zeszłym roku raz dwa wszystko załatwili od ręki, a potem do kościoła na amen :]
_________________


19.09.2009 :mar
 
 
 
krzychu_22 

Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 9:18 pm   

W katedrze powiedzieli mi ze mam przynies karteczke ze jeste przygotowany do bierzmowania. A ma mnie przygotowac ksiadz z parafi. A tak jak pisalem jest on nie powazny... i bardzo niemily/.......
 
 
Suelen 


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Sty 2007
Posty: 1258
Skąd: Zgierz
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 9:32 pm   

a spróbuj w Łagiewnikach, szczerze to nie wiem, ale tam wiele rzeczy ugodowo się załatwia i bardzo sympatycznie. Co szkodzi spróbować.
_________________


19.09.2009 :mar
 
 
 
smerfetk@ 


Dołączyła: 29 Sie 2007
Posty: 70
Skąd: Lodz
Wysłany: Pon Maj 26, 2008 10:06 am   

Ja mam ten sam problem umnie w parafi robia problemy.. I rowniez obily mi sie o uszy Łagiewniki ze tam jest inaczej. .
 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 5:10 pm   

Mi też z początku ksiądz z mojej parafii(?w. Mateusza na Strzelców Kaniowskich) robił problemy. Bo, że nie chodzę do kościoła, że to za mało czasu na przygotowanie i takie różne. Ale jakoś udało się go przeżyć i w ten wtorek idę już do bierzmowania(na szczęście).
_________________


 
 
smerfetk@ 


Dołączyła: 29 Sie 2007
Posty: 70
Skąd: Lodz
Wysłany: Sro Gru 03, 2008 7:43 pm   

Hej! Dla zainteresowanych podam ze 9 stycznia w kosciele Jezuitów na Sienkiewicza rozpoczynają sie spotkania do bierzmowania :-)
_________________
 
 
doni_iza 

Wiek: 42
Dołączyła: 29 Paź 2007
Posty: 1974
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 04, 2008 9:21 am   

a ile jest tych spotkań?
_________________
 
 
smerfetk@ 


Dołączyła: 29 Sie 2007
Posty: 70
Skąd: Lodz
Wysłany: Czw Gru 04, 2008 12:15 pm   

Chodzi sie około 2 miesiace raz w tygodniu (trwaja 1 godzine w piątki). A samo bierzmowanie odbywa sie w Katedrze.
_________________
 
 
katarynka 


Wiek: 45
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Posty: 170
Skąd: lodz
Wysłany: Czw Gru 04, 2008 2:38 pm   

A wiesz może o którje godzinie w piątki są spotkania?
_________________
_________________
 
 
smerfetk@ 


Dołączyła: 29 Sie 2007
Posty: 70
Skąd: Lodz
Wysłany: Pią Gru 05, 2008 10:15 am   

Jak do tej pory zaczynały sie od godziny 19.00 ale nie wiem jak teraz bedzie myśle ze tak samo. Najlepiej jest sie dowiedziec w kancelari.
_________________
Ostatnio zmieniony przez smerfetk@ Pią Gru 05, 2008 10:23 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ssysia 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 30
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 7:54 pm   

dziewczyny nie mogę sie dodzwonić do kancelarii żeby zapytać o szczegóły, może wiecie czy trzeba się wcześniej zapisać, jakie dokumenty są potrzebne, czy wystarczy po prostu przyjść w piątek?? i resztę powiedzą na miejscu.

dzięki za odpowiedź, pozdrawiam
 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 06, 2009 9:19 pm   

ssysia do bierzmowania potrzebny jest tylko akt chrztu, i przed samym bierzmowaniem spowiedź.
_________________


 
 
doni_iza 

Wiek: 42
Dołączyła: 29 Paź 2007
Posty: 1974
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 07, 2009 9:04 am   

Spotkania przygotowujące do bierzmowania zaczynają się w ten piątek o godz. 19 przy kościele Jezuitów na ul. Sienkiewicza 60. Spotkania będą trwały przez 2 miesiące i odbywać się będą w sali ?w. S. Kostki ( budynek po prawej stronie kościoła).
_________________
 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 10:13 pm   

nie wiecie może czy w Łodzi można (a jeżeli tak to gdzie) zrobić bierzmowanie do końca listopada (a jak się da to wcześniej)?
 
 
miluka 

Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 122
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Paź 09, 2009 2:57 pm   

Z tego co wiem, to w Katedrze raz w miesiącu jest bierzmowanie. Ale to trzeba sprawdzić.
 
 
mavika 

Dołączyła: 17 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 1:31 pm   

rorrim napisał/a:
Sprawa załatwienia bierzmowania wygląda tak:

- trzeba iść do swojej macierzystej parafii i zapytać o przygotowanie do bierzmowania, bo zasadą jest, że "kandydyatów do bierzmowania przygotowują parafie macierzyste". Aczkolwiek u nas było odstępstwo od reguły, bo mój narzeczony przygotowywał się u oo. Jezuitów na ul. Sienkiewicza 60. Przygotowanie polegało na uczestnictwie w czterech spotkaniach modlitewnych, po których otrzymuje się kartkę (skierowanie na bierzmowanie)z podpisem księdza,

- następnie należy iść się wyspowiadać i uzyskać podpis spowiednika na kartce do bierzmowania,

- bierzmowania odbywają się w katedrze w każdy drugi piątek miesiąca o 18.00

- do katedry w dzień bierzmowania należy przyjść 20 minut wcześniej, wtedy to kandydaci ćwiczą formułki wygłaszane potem na mszy przed biskupem, nie trzeba zgłaszać się wcześniej do kancelarii katedry, wystarczy przyjść prosto do katedry,

- zaświadczenia o bierzmowaniu odbiera się od następnego poniedziałku, opłata za wydanie 5 zł.


Wybieram sie w ten piatek. Czy nic sie nie zmienilo? Wystarczy przyjsc o 17.40 do katedry?
_________________
nasz dzienniczek http://www.forum.wesele-l...p=344184#344184
Ostatnio zmieniony przez mavika Czw Lut 11, 2010 1:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Malena 
dziennikarzynka:)


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 4130
Skąd: Lódź
Wysłany: Pon Lut 22, 2010 2:34 am   

dziewczyny, nie wiecie, czy skoro jestem z Łodzi, mogę zrobić bierzmowanie w kościele w Warszawie? Mieszkam tu i nie dam rady być regularnie na spotkaniach w Łodzi.
 
 
 
misiao1983 
To sem ja


Wiek: 41
Dołączyła: 12 Lut 2009
Posty: 1365
Skąd: To tu, to tam...
Wysłany: Pon Lut 22, 2010 10:47 am   

Myślę, że możesz. ja nie miałam bierzmowania w swej parafii i problemu nie było. Potem po prostu ksiądz z kościoła gdzie będziesz miała bierzmowanie ma obowiązek przesłać do Twej parafii papiery o bierzmowaniu - potem w swej parafii będziesz wybierać odpis akt chrztu z adnotacją o bierzmowaniu.
_________________


 
 
Nieogolona_Roza 


Wiek: 39
Dołączyła: 19 Lis 2008
Posty: 108
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 22, 2010 6:06 pm   

Malena napisał/a:
dziewczyny, nie wiecie, czy skoro jestem z Łodzi, mogę zrobić bierzmowanie w kościele w Warszawie? Mieszkam tu i nie dam rady być regularnie na spotkaniach w Łodzi.


Nie ma najmnejszego problemu. Ja również nie mam bierzmowania a ślub już w czerwcu ;/ Byłam w Katedrze tam się odbywają bierzmowania w każdy drugi piątek miesiąca. Ksiądz z katedralnej kancelarii kazał mi kupić książeczkę z księgarni na piotrkowskiej - tuż przy katedrze z pytaniami na bierzmowanie. Wystarczy nauczyć się tych pytań i iść prosto do księdza ze swojej parafii z tą książeczką w ręku - żeby widział że już jesteś nauczona - on zada Ci kilka pytań i wystawi zaświadczenie od ręki że możesz przystąpić do bierzmowania. Idziesz w drugi piątek każdego miesiąca o godz. 17.30 do katedry tam już się zbierają ludzie wpisujesz się na listę i po 18 masz bierzmowanie :) Tak mi tłumaczył ksiądz :) Więc tutaj nawet nie było mowy o żadnych naukach - dzięki Bogu ;D Zatem podejrzewam, że podobna sytuacja jest również w warszawie ale chyba jednak musisz zdac te pytania u siebie w parafii ale to jest kwestia jednego dnia
_________________


Ostatnio zmieniony przez Nieogolona_Roza Pon Lut 22, 2010 6:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Agata1234 

Wiek: 36
Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 553
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 3:59 pm   

Malena napisał/a:
dziewczyny, nie wiecie, czy skoro jestem z Łodzi, mogę zrobić bierzmowanie w kościele w Warszawie? Mieszkam tu i nie dam rady być regularnie na spotkaniach w Łodzi.
Wydaje mi się, ze możesz. U ans ostatnio na naukach była dziewczyna również zameldowana w innej miejscowości i ksiądz powiedział jej ze moze bez problemu dołączyć do grupy dorosłych przygotowujących się do bierzmowania. Z tego co na szybko obliczyłam to ona będzie na 4 spotkaniach czyli wydaje mi się, ze do przyjęcia

[ Dodano: Pon Kwi 12, 2010 5:01 pm ]
Nieogolona_Roza napisał/a:
Wystarczy nauczyć się tych pytań i iść prosto do księdza ze swojej parafii z tą książeczką w ręku - żeby widział że już jesteś nauczona - on zada Ci kilka pytań i wystawi zaświadczenie od ręki że możesz przystąpić do bierzmowania.

Nie każdy ksiądz pójdzie na taki układ, ale ogólnie chyba wielkich problemów nie robią.
 
 
Ela_i_Adam 


Dołączyła: 21 Sty 2007
Posty: 860
Skąd: łódź-widzew
Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 6:15 pm   

Mój Brat robił teraz bierzmowanie w katedrze bo ma być chrzestnym. poszedł do księdza w naszej parafii i powiedział ze chce przystąpić do bierzmowania i co musi "zdać" dostał książeczkę z pytaniami których musiał się nauczyć i przyjść do księdza na przepytanie. Zaliczył dostał kartkę że może przystąpić do bierzmowania i że może ono być w innej parafii niż nasza i nie było problemu ;)
_________________

Kocham Cię Adasiu :) 21.07.2007!!!!!!
 
 
Greginia 
improvers salseros


Dołączyła: 10 Gru 2008
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 7:42 pm   

Czy ktoś z Was orientuje się może, kiedy i w jakim kościele odbywają się nauki przed bierzmowaniem oraz samo bierzmowanie? Okazuje się, że w mojej parafii bierzmowania odbywają się w kwietniu raz w roku. Natomiast w Katedrze najbliższy sakrament wypada dopiero 1 lipca, ponieważ we wcześniejszych terminach biskup krąży po pozostałych łódzkich kościołach. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
_________________
 
 
lenovo 

Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: wwa
Wysłany: Wto Cze 01, 2010 4:29 pm   

Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu. Co więcej, jeśli ktoś ma brać udział w tym sakramencie tylko dlatego że wypada go mieć do ślubu, to lepiej żeby go nie brał wcale.
 
 
tulipan87 
w pełni rozkwitu...


Wiek: 36
Dołączyła: 29 Sty 2009
Posty: 827
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 01, 2010 7:47 pm   

lenovo napisał/a:
Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu.

Zabijcie mnie, ale byłam święcie przekonana że jest. Przynajmniej w mojej parafii proboszcz wymaga zaświadczenia o bierzmowaniu do dokumentów potrzebnych do ślubu.
_________________
 
 
Greginia 
improvers salseros


Dołączyła: 10 Gru 2008
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 01, 2010 7:54 pm   

lenovo napisał/a:
Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu.

Racja! Wiem, że nie jest wymagane, ale jak widać księża nadużywają przygotowań do ślubu par młodych, by za jednym zamachem upiec dwie pieczenie... W takiej sytuacji ludzie przystępują do sakramentu, bo muszą i nie przykuwają do tego większej wagi. Przykre to, ale prawdziwe.

Faktem też jest, że planuję ślub w przyszłym roku, ale do bierzmowania chciałam przygotować się rzetelnie jeszcze w tym i przystąpić do niego z potrzeby serca. Prawdą też jest, że przyszłoroczny ślub okazał się moją najsilniejszą motywacją do tego. Bez niej nie wiadomo, kiedy ruszyłabym w tym kierunku, ale to jakie problemy napotkałam na swojej drodze przechodzą ludzkiej pojęcie... Całe szczęście, że udało mi się spotkać na swojej drodze liberalnych księży niewiele różniących się od zwykłych ludzi świeckich. Dzięki nim dziś jestem szczęśliwie obdarowana Duchem Świętym :)
_________________
 
 
lenovo 

Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: wwa
Wysłany: Czw Cze 03, 2010 9:18 pm   

Greginia napisał/a:
Racja! Wiem, że nie jest wymagane, ale jak widać księża nadużywają przygotowań do ślubu par młodych, by za jednym zamachem upiec dwie pieczenie... W takiej sytuacji ludzie przystępują do sakramentu, bo muszą i nie przykuwają do tego większej wagi. Przykre to, ale prawdziwe.


Niestety, jak ksiądz się uprze to nie ma mocnego. Nie warto w takiej sytuacji z nim walczyć, pozostaje albo zmienić kościół albo brać ślub na jego (nieprawdziwych) warunkach.
 
 
Greginia 
improvers salseros


Dołączyła: 10 Gru 2008
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 03, 2010 9:30 pm   

...albo odwołać się do Kurii (czy też innej instancji wyższej), ale wejście na ścieżkę wojenną niczego dobrego nie wróży. Jednak pokazuje to nam, jak księża manipulują wiernymi...

tulipan87 napisał/a:
Zabijcie mnie, ale byłam święcie przekonana że jest.

Myślę, że jakieś 90% przyszłych par młodych żyje w nieświadomości :wink:
_________________
 
 
lenovo 

Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 5
Skąd: wwa
Wysłany: Sob Cze 05, 2010 1:19 am   

Greginia napisał/a:
...albo odwołać się do Kurii (czy też innej instancji wyższej)


Tej drogi stanowczo nie polecam. Ksiądz się może później, np. podczas ceremonii jakoś odegrać. Szkoda nerwów, lepiej iść do innego księdza.
 
 
Greginia 
improvers salseros


Dołączyła: 10 Gru 2008
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Cze 05, 2010 10:55 pm   

lenovo napisał/a:
Szkoda nerwów, lepiej iść do innego księdza.

Też tak myślę i nie raz już tak uczyniłam, całe szczęście że z innego powodu :)
_________________
 
 
taja 


Dołączyła: 20 Wrz 2010
Posty: 2193
Skąd: łódź bałuty-rtk
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 2:40 pm   

hallo, hallo...

czy już nikt nie przejmuje się brakiem bierzmowania?? ;>

domyslam sie, że faktycznie nie jest potrzebne, dlatego na ten temat zrobilo się cichoo...
więc proszę o najświeższe wiadomości o bierzmowaniu.
Jest potrzebne przed ślubem, czy nie?
jeżeli nie, jak można to wszystko załatwić tak, żeby było dobrze.
mowię szczerze, że nie mam czasu ani weny na to całe załatwianie tego i chcę szyyybciutko przez to przejść :P 8)
hihihii :roll:

z góry baaardzo dziękuję za odpowiedź 8)
_________________

 
 
Greginia 
improvers salseros


Dołączyła: 10 Gru 2008
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Paź 11, 2010 8:31 pm   

taja napisał/a:
więc proszę o najświeższe wiadomości o bierzmowaniu.
Jest potrzebne przed ślubem, czy nie?

Myślę, że najlepiej byłoby, gdybyś zasięgnęła języka z parafii, w której masz zamiar zawrzeć związek małżeński.

Teoretycznie bierzmowanie nie jest potrzebne do przyjęcia sakramentu małżeństwa, ale w praktyce większość księży go wymaga.
_________________
 
 
sloneczkoo 


Wiek: 35
Dołączyła: 21 Sie 2008
Posty: 972
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 1:15 pm   

taja napisał/a:
nie jest potrzebne

wręcz przeciwko.. jest potrzebne w większości kościołów.

Bez bierzmowania nie można być nawet świadkiem na ślubie (w większości kościołów). Należy zasięgnąć informacji w kościele w którym bierze się sakrament małżeństwa czy jest ono wymagane czy nie.

Co parafia to obyczaj ;] tak jak z naukami przed małżeńskimi.
_________________


Dzienniczek -> http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=11584 :D
 
 
 
taja 


Dołączyła: 20 Wrz 2010
Posty: 2193
Skąd: łódź bałuty-rtk
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 2:43 pm   

baardzo Wam dziękuję za informacje. oczywiście o wszystko się wypytam.
mam nadzieję, że przebiegnie to całe przygotowanie bez ŻADNYCH problemów :)
w naszym kościółku proboszczem jest "znajomy" rodzinki :)
hihi i liczę na jego pomoc :)
_________________

 
 
anooleczka 
Szczęśliwa Żona


Wiek: 39
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 1040
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Paź 12, 2010 6:13 pm   

Zgadzam sie ze sloneczkoo.
Najwazniejsze bys wypytala o wszystko :)
_________________
 
 
misio76 

Dołączyła: 04 Sty 2010
Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Paź 15, 2010 8:12 pm   

lenovo napisał/a:
Bierzmowanie NIE jest wymagane do ślubu. Co więcej, jeśli ktoś ma brać udział w tym sakramencie tylko dlatego że wypada go mieć do ślubu, to lepiej żeby go nie brał wcale.

Kan 1065 par.1 KPK stanowi: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
Tak więc w świetle tego artykułu kapłan ma prawo wymagać od katolików bierzmowania przed zawarciem małżeństwa. W naszym kraju nie ma niedogodności w jego przyjęciu. Najlepszym tego przykładem jest chociażby możliwość przyjęcia tego sakr. w każdy 2 piątek miesiąca w katedrze :)

[ Dodano: Pią Paź 15, 2010 9:18 pm ]
Cytat:
Bez bierzmowania nie można być nawet świadkiem na ślubie (w większości kościołów). Należy zasięgnąć informacji w kościele w którym bierze się sakrament małżeństwa czy jest ono wymagane czy nie.

Prawo kodeksowe nie precyzuje wymogów dotyczących świadków. W oparciu o normy ogólne funkcję świadka zwykłego ważnie wypełnia osoba ochrzczona lub NIEOCHRZCZONA, nawet niepełnoletnia, byleby w razie potrzeby mogła zaświadczyć o zawarciu danego związku małżeńskiego. Do godziwości wypada by świadkami były osoby dorosłe, beż zarzutów moralnych. Ponadto w małżeństwach konkordatowych świadek powinien być pełnoletni (KRO art. 8 par. 2). Tak więc najkrócej rzecz ujmując świadkiem zwykłym małżeństwa może być każda osoba pełnoletnia w pełni używająca rozumu :) Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez misio76 Pią Paź 15, 2010 8:23 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
onaaga 

Dołączyła: 09 Wrz 2010
Posty: 47
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 9:37 am   

czy ktoś może wie w której parafii i kiedy organizowane jest w najbliższym czasie przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych?
 
 
taja 


Dołączyła: 20 Wrz 2010
Posty: 2193
Skąd: łódź bałuty-rtk
Wysłany: Pon Sty 17, 2011 10:00 am   

jak byłam w łagiewnikach, to ponoć w post teraz na święta wielkanocne
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl