Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Tantiemy - ku przestrodze
Autor Wiadomość
PIT 


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
  Wysłany: Czw Mar 31, 2005 11:26 am   Tantiemy - ku przestrodze

Poniżej fragment artykułu z Dziennika Łódzkiego - całość http://www.lodz.naszemias...nia/460594.html

"W całej Polsce kilkadziesiąt spraw o granie lub odtwarzanie muzyki trafiło już do prokuratur. - Właściciel restauracji odpowiada za brak opłaty tak samo jak pan młody, który organizuje wesele - podkreśla Janusz Trościankowski, dyrektor łódzkiego okręgu ZAiKS. - Niektóre restauracje płacą tantiemy i doliczają je młodym do rachunku.

W razie "wpadki" zarówno restaurator, jak i organizator wesela (przeważnie jest to pan młody) mogą trafić do prokuratury. Jeśli wesele odbywa się w restauracji, a muzyka jest odtwarzana z płyt, młodzi powinni zadbać o to, by właściciel lokalu zgłosił się do STOART z... listą piosenek, które będą grane na weselu".
_________________
Coć dla Ambasadorów
"Wyznawcy" św. Wojciecha
 
 
SaraLee 

Wiek: 46
Dołączyła: 16 Cze 2004
Posty: 117
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 31, 2005 11:53 am   

Cytat:
- Nie trzeba płacić, jeśli młodzi przyniosą odtwarzacz - mówi Bogusław Pluta z łódzkiego ZPAV. - Jeżeli natomiast właściciel sali udostępnia sprzęt albo płyty odtwarza profesjonalny DJ, nie radzę ryzykować. Właścicielowi i DJ'owi, którzy nie zapłacą, może grozić do 5 lat więzienia.


No jasne...Może od razu cały sprzęt z domu przynieść... A kto udowodni, że dany sprzęt nie jest własnością młodych :roll: :?:
_________________
 
 
 
joa 

Dołączyła: 02 Wrz 2004
Posty: 161
Skąd: Łódź
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Mar 31, 2005 3:35 pm   

Ja tego nie rozumiem-dlaczego miesza sie w to np. Pana Młodego-jesli wynajmujemy orkiestre, to ja mam gdzies -co oni płaca i komu-to jest ich obowiazek uregulowac wszelkie powinności względem różnych instytucji, czy to fiskus czy Zaiks...
Czy ktos z Was pytał np. wynajmujac sale/orkiestre/szatniarza/etc czy ów aci regularnie podatki? Bo to tez przestepstwo....
 
 
 
Daffodil 

Dołączyła: 31 Mar 2005
Posty: 43
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Czw Mar 31, 2005 10:56 pm   

to zakrawa na lekkie szaleństwo...czyli na dobra sprawę można zacząć ścigać wszystkie zespoły...
_________________
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Kwi 09, 2005 3:27 pm   

Nie da się ukryć, że chyba coś tu jest nie tak... Poza tym to chyba własnie orkiestra powinna wiedzieć na czym polega ich zadanie i w razie czego poinformaować że biorą kilka złotych wiecej, bo musza zapłacic tantiemy... Ja sobie nie życzę żeby mnie ktoś po sądach ciągał, bo mi zespół nie dopilnował formalności :?
_________________

 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Kwi 09, 2005 6:50 pm   

Zawsze można wpisać to w umowę z zespołem. ?e to ich obowiązkiem jest uregulować zobowiązania z ZAiKS-em i innymi stowarzyszeniami.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Kwi 09, 2005 11:08 pm   

No chyba trzeba będzie o tym pomyśleć... dobrze że jest forum i forumowicze zawsze gotowi podać jakies informacje które mogą uchronić innych oprzed popełnieniem jakiegoś błędu :!:
_________________

 
 
 
@ice 
Administrator
Pan i Władca


Wiek: 45
Dołączył: 08 Paź 2003
Posty: 332
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 11, 2005 9:41 pm   

A z drugiej strony to nawet jak Pan Mlody trafi do sadu to i tak ma teoretycznie sprawe wygrana bo on wynajal firme ktora mu zagra i to nie jego sprawa pilnowac czy ta firma placi swoje rachunki ... wiec on wygrywa a ZAIKS moze sobie ciagac orkiestre :)
_________________

Admin czuwa, Admin radzi , Admin NIGDY Was nie zdradzi :)
Zanim zadasz pytanie skorzystaj z wyszukiwarki - to nic nie boli.
Lekcja używania opcji szukaj
 
 
 
Filomena 

Dołączyła: 31 Sie 2004
Posty: 365
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 11, 2005 10:35 pm   

Tak mi się nasunęło, że może ZAIKS i podobne organizacje powinny też pozywać klientów restauracji, sklepów, gabinetów kosmetycznych etc. - tam gdzie klienci słuchaja mimowolnie muzyki, bo też nie ma pewności, czy właściciel zapłacił tantiemy. A taki klient siedzi w lokalu i korzysta, słucha nienależnych mu porcji fal dźwiękowych i jest zapewne wrednym wspólnikiem... :mrgreen:

W ogóle to zastanawiają mnie te najazdy organizacji typu ZAIKS na imprezy zamknięte i w gronie rodzinnym, takie jak wesela. W koncu panśtwo młodzi nie ciągną korzyści majątkowych z tego, że wynajęli orkiestrę, wręcz przeciwnie. Chyba, że orkiestra jest w cenie lokalu... A co z piosenkami zagranicznymi, albo dziełami typu walce Straussa? Ale tu pewnie najlepszy komentarz dałby prawnik.
 
 
gosiaczek 

Dołączyła: 27 Sie 2004
Posty: 645
Skąd: stąd i z owąd
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 8:58 am   

Dzieła typu walce Straussa są już poza prawami autorskimi.


Wy się martwicie o uregulowane rachunki z ZAIKSem, a istnieją poważniejsze niebezpieczeństwa. Ilu z już poślubionych zapłaciło podatek od darowizny po weselu? (oto problem, który wynazł swego czasu mój narzeczony w lokalnej prasie) ;)
 
 
gambi 


Wiek: 44
Dołączyła: 05 Sty 2005
Posty: 509
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 9:15 am   

gosiaczek napisał/a:
Wy się martwicie o uregulowane rachunki z ZAIKSem, a istnieją poważniejsze niebezpieczeństwa. Ilu z już poślubionych zapłaciło podatek od darowizny po weselu? (oto problem, który wynazł swego czasu mój narzeczony w lokalnej prasie) ;)


Nastepny problem, rowniez z lokalnej prasy, dostarczyl mi wujek, zmartwiony ze nie damy rady z organizacja wesela - i wiecie co juz zaczynam sie zastanawiac :(

Prokuratorzy sprawdzaja tez wodke, czy ta z okolicznosciowa nalepka i nakretka nie pochodzi z podejrzanego zrodla. chodzi oczywiscie o to aby wodka, ktora sie pojawia na stole miala akcyze.
_________________

Miłego dnia Gość ;)
 
 
 
Filomena 

Dołączyła: 31 Sie 2004
Posty: 365
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 11:02 am   

O ile mnie logika nie zwodzi, to podatek od darowizny dotyczy kazdej darowizny z osobna i jest kwota od ktorej dopiero zaczynaja naliczac podatek. Wiec jak dobry wujek podaruje panstwu mlodym samochod to owszem moze byc problem, ale jezeli ciocia da kopertke z kwota 200 zl to nie sadze zeby US byl tym zainteresowany.

A co do Straussa to wiem, ze jest poza prawami autorskimi - wkazuje tylko na absurdy - moze np ktos na weselu slucha li i jedynie dziel, ktore nie sa objete ochrona z tytulu praw autorskich :wink:
 
 
Mika 


Wiek: 44
Dołączyła: 19 Mar 2005
Posty: 1034
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 11:38 am   

Jeśli chodzi o podatek od darowizn to rzeczywiście istnieje kwota wolna. Uzależnione jest jednak od osoby od której dostajemy darowiznę i tak wyróżniamy 3 grupy podatkowe:
I - małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (tzw. zstępni) oraz rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
II - dzieci, wnuki i prawnuki rodzeństwa, czyli siostrzeńcy, bratankowie; rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie); małżonkowie pasierbów; małżonkowie rodzeństwa (szwagrowie, szwagierki) i rodzeństwo małżonków (brat żony); małżonkowie rodzeństwa małżonków; małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki) ,
III - dalsi krewni i powinowaci oraz inne osoby.
Kwoty wolne wynoszą odpowiednio:
- dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej - 9.057 zł.
- dla drugiej grupy podatkowej - 6.838 zł.
- dla trzeciej grupy - 4.607 zł.
_________________
http://www.biurotassa.pl
 
 
 
PIT 


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 11:51 am   

Mika napisał/a:

Kwoty wolne wynoszą odpowiednio:
- dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej - 9.057 zł.
- dla drugiej grupy podatkowej - 6.838 zł.
- dla trzeciej grupy - 4.607 zł.


A dokładnie:

1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2) 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Nalezy pamiętać, że jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

A tak przy okazji to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy. Oznacza to, że nie tylko my ale również nasi darczyńcy nie mogą spać spokojnie :(
_________________
Coć dla Ambasadorów
"Wyznawcy" św. Wojciecha
 
 
Filomena 

Dołączyła: 31 Sie 2004
Posty: 365
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 11:55 am   

To musimy koniecznie zacząc robic "rachunek sumienia" na okolicznośc tego, co i o jakiej wartości otrzymalismy od zaproszonych gości w ciagu ostatnich 5 lat i wprowadzić dla nich zakaz obdarowywania nas kosztownościami do 2009 roku :mrgreen:

Po lekturze prasy lokalnej ze strachami na nowożeńców nasuwa mi się propozycja dla sejmu: może by wprowadzili obowiązek uzyskiwania zezwoleń na organizacje wesela - w końcu to impreza MASOWA. Można by było zaangażować urząd miasta, policję, straż miejską, urząd skarbowy, ZUS, bank, Ministerstwo Finansow i MSWiA, zeby wymysliły stosowne formularze wniosków i załączników. Państwo by zarobiło na znaczkach skarbowych... Zacznijmy zbierać podpisy pod stosowną inicjatywą. Niech Ci, którzy będą organizować wesele po nas nie przeżywają takich katuszy niepewnosci, jak my i żyją w świadomosci, że bawili się w majestacie prawa :jumpingmrgreen:
 
 
PIT 


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 115
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 1:36 pm   

Filomena napisał/a:

Po lekturze prasy lokalnej ze strachami na nowożeńców nasuwa mi się propozycja dla sejmu: może by wprowadzili obowiązek uzyskiwania zezwoleń na organizacje wesela - w końcu to impreza MASOWA.


No dobra skoro już się straszymy:

Jeżeli impreza liczy nie mniej niż 300 osób (no chyba, że ktoś planuje imprezę poza budynkiem, np. na stadionie to wtedy nie mniej niż 1000 osób) to faktycznie można wpaść w rygory związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na imprezach masowych.

Jak już uznacie, że organizujecie imprezę masową to pamiętajcie, że jako organizator imprezy masowej, nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy, jesteście obowiązani wystąpić do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy, z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.

:dead: Uwaga do wniosku należy dołączyć:
1) opinie właściwych miejscowo komendantów powiatowych (miejskich) Policji i Państwowej Straży Pożarnej i kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego), które muszą zawierać informacje o niezbędnej wielkości ich sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu oraz o przewidywanych przez Policję zagrożeniach,
2) opinię właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego
3) graficzny, wraz z opisem, plan obiektu lub terenu, na którym ma być przeprowadzona impreza masowa, zawierający:
a) oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się publiczności, dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych,
b) oznaczenie punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do picia i do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych,
c) oznaczenie lokalizacji hydrantów przeciwpożarowych, zaworów, przyłączy wody, gazu i energii elektrycznej oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu lub terenu,
d) informacje o rozmieszczeniu służb porządkowych, rozmieszczeniu osób na imprezie masowej i ewentualnym rozdzieleniu ich według sektorów oraz o rozmieszczeniu punktów gastronomicznych i sanitariatów,
4) regulamin obiektu wraz z informacją o sposobie udostępnienia go uczestnikom imprezy masowej,
5) program i regulamin imprezy masowej, ewentualnie terminarz imprez masowych odbywających się według ustalonego terminarza lub według ustalonych zasad wraz z informacją o sposobie udostępnienia ich uczestnikom imprezy masowej,
6) informację o liczbie miejsc dla osób w obiekcie lub na terenie, gdzie impreza masowa będzie zorganizowana, mogących wystąpić zagrożeniach porządku publicznego, w tym informację o ewentualnym uznaniu imprezy masowej za imprezę o podwyższonym ryzyku, oraz informację o liczbie osób, które mogą być obecne na imprezie masowej, o stanie liczebnym, organizacji, oznakowaniu, wyposażeniu i sposobie rozmieszczenia służb porządkowej i informacyjnej; w odniesieniu do służby porządkowej przyjmuje się przelicznik - co najmniej 10 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie, i co najmniej 1 porządkowy na każde następne 100 osób. W przypadku uznania imprezy za imprezę o podwyższonym ryzyku przeliczniki te wynoszą odpowiednio 15 porządkowych na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie masowej, i co najmniej 2 porządkowych na każde następne 100 osób,
7) wskazanie osoby reprezentującej organizatora w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób uczestniczących w imprezie masowej (kierownika do spraw bezpieczeństwa),
8 ) pisemną instrukcję określającą zadania służby porządkowej oraz warunki łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczaniu imprezy,
9) szczegółowe zasady postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia,
10) polisę ubezpieczeniową,
11) pisemną zgodę na przeprowadzenie imprezy masowej kierownika jednostki organizacyjnej lasów państwowych, parku narodowego lub krajobrazowego, w razie przeprowadzania imprezy na terenach będących w zarządzie tej jednostki.

:graba:
_________________
Coć dla Ambasadorów
"Wyznawcy" św. Wojciecha
 
 
Mika 


Wiek: 44
Dołączyła: 19 Mar 2005
Posty: 1034
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 2:44 pm   

PIT napisał/a:

A dokładnie:

1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2) 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Nalezy pamiętać, że jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

A tak przy okazji to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy. Oznacza to, że nie tylko my ale również nasi darczyńcy nie mogą spać spokojnie :(

Masz rację zmiany weszły w życie w styczniu tego roku.
_________________
http://www.biurotassa.pl
 
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 9:11 pm   

Na wszelki wypadek nie poddawajcie rzadzącym takich pomysłow. Bo sie jeszcze sprawdzą.............
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Filomena 

Dołączyła: 31 Sie 2004
Posty: 365
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 12, 2005 10:56 pm   

To zawiążemy tajne i podziemne stowarzyszenie na rzecz legalizacji imprez weselnych :worm: Faktycznie z rządzącymi nigdy nic nie wiadomo - jak wpadną w szał regulowania wszelkich przejawów życia społecznego, to się nie pozbieramy.
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 9:29 pm   

Powiem Wam, że dzisiaj podpisując umowe z orkiestrą musiałam zapłacic za ZAIKS. I chłopaki mówili, że na poważnie to sprawdzają. :shock:
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 10:30 am   

Nasza orkiestra zwaliła to na Nas, a ja wczoraj weszłam na strony ZAIKSu STOARTu i SPAVu to się normalnie przestraszyłam tych wszystkich druczków, umów licencyjnych i innych takich.... Właśnie się zastanawiamy co robić...
_________________

 
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 9:12 pm   

Za nas na szczęście orkiestra to załatwi. Pokazali nam nawet ile to druczków - współczuje :?
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
ewig 


Dołączyła: 10 Cze 2005
Posty: 244
Skąd: łódzkie
Wysłany: Czw Wrz 15, 2005 8:11 am   

Bajeczko, ile taka opłata Was kosztowała?


A tak poza tym, znalazlam cos takiego :wink: http://www.zaiks-stop.v.pl/
_________________

 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Wrz 15, 2005 9:16 pm   

7 dych bodaj :)

Praktycznie za nic. Zdzierstwo!! :dead:
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Madzialena 


Wiek: 44
Dołączyła: 25 Lis 2005
Posty: 68
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 17, 2006 5:21 pm   

Czy ktoś z Was sam to załatwiał i mógłby napisać dokładniej np. ile się płaci i gdzie można się najlepiej dowiedzieć wszystkich szczegółów. Na strony internetowe zajrzę, ale chodzi mi raczej o Wasze doświadczenia.
Pozdrawiam ciepło :)
_________________
Ciepło pozdrawiam Gość
 
 
elwirka 

Wiek: 38
Dołączyła: 22 Maj 2006
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 22, 2006 9:45 am   

Opłaty za Zaiks ponosi organizator imprezy a nie zespół!!! Jeśli wesele jest organizowane w resturacji odpowiedzialny za to jest właściciel, jeśli jednak młodzi sami organizują wesele niestety ale muszą sami też zapłacić zaiksowi.
Pozdrawiam
 
 
Madzialena 


Wiek: 44
Dołączyła: 25 Lis 2005
Posty: 68
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 24, 2006 2:06 pm   

Dzięki, gdybyś jeszcze mogła wyjaśnić co oznacza sformułowanie "sami organizują" byłabym wdzięczna. Wynajmujemy salę i orkiestrę niezależnie od siebie.

[ Dodano: Czw Cze 29, 2006 9:30 pm ]
Tak tylko uzupełniam - dzwoniłam do ZAIKSU i dowiedziałam się, że wystarczy wypełnić przelew na poczcie na kwotę 80 zł i bez żadnych druków sprawę ma się załatwioną, tylko trzeba wpisać datę wesela i lokal. Nie dzwoniłam jeszcze do innych szacownych instytucji zajmujących się tym tematem. A może powinnam ;)
_________________
Ciepło pozdrawiam Gość
 
 
jacek 
Firma

Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 87
Skąd: łódź
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 12:43 pm   

Witam.
Ztego co wiem to zrowno ZAIKS jak i STO ART dosc powaznie zabralo sie za wesela i wszelkie imprezy wokalach.Malo tego maja pelne prawo wejsc na kazda nawet zamknieta impreze.Z autopsji wiem ze robi sie wielka konsternacja na weselu jak wchodzi dwoch panow grzecznie podchodza najpierw do restauratora pozniej do zespolu a pozniej jezeli zespol nie posiada licencji to kieruja sie do mlodych.Para mloda jest organizatorem imprezy-zgoda ale nie sa oni instytucja i nie maja prawnych podstaw do wykupienia tantiem nawet jezeli im sie to uda jest to nie zgodne z prawem i taka sama sytuacja jest z zespolem czy dj-em kiedy nie ma otwartej dzialalnosci gospodarczej rowiez nie moga posiadac licencji.Nalezalo by sie zastanowic czy nie warto pokusic sie o znalezienie zespolu badz dj-a posiadajacego wszystkie niezbedne dokumenty i miec spokojna glowe przez cala impreze.Z tego co wiem to corac wiecej lokali wymaga albo kserokopii licencji albo druku ze oplacili to mlodzi tylko z jakiej racji maja placic to mlodzi skoro po pierwsze placa komus kto bierze za to pieniadze i to tak naprawde nie male a po drugie to jak juz wczesniej pisalem mlodzi tego legalnie nie moga wykupic.
To tyle słow porady pozdrawiam
 
 
marta_s3 

Wiek: 41
Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 185
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 2:49 pm   

Kurczę ja pierwszy raz o tym słyszę bo myślałam, ze takimi rzeczami to zajmuje się orkiestra grająca na weselu. Będe musiała do nich zadzwonić i zapytac się czy mają wszystko załątwione żeby na weselu nie było niezręcznej sytuacji.
 
 
 
@Mac-erson 
Administrator
forum.wesele-lodz.pl


Wiek: 51
Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 323
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 10:42 pm   

Jacku nie wiem skąd masz takie informacje. Pisałem już w innym wątku ale powtórzę. Opłaty ZAIKS wnoszą organizatorzy imprezy - nie leży to w gestii orkiestry a co najwyżej sali/restauracji i jeśli już to właśnie z salą należy uzgodnić sprawę tantiem.
Swego czasu dzwoniłem, pytałem a myślę, że od tego czasu sytuacja prawna się nie zmieniła.
Tak więc ewentualne kary za nieopłacenie ZIKS-u mogą dotyczyć przede wszystkim restauracji/sali organizującej takie przyjęcia a w ostateczności (w co wątpię) Pary Młodej.
Do orkiestry należy jedynie obowiązek (jeśli zajdzie taka potrzeba) dostarczenia spisu wykonywanych utworów podczas imprezy.
 
 
picasso mgi 
Firma

Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 29
Skąd: Wrocław
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Czw Maj 15, 2008 11:12 pm   

joa napisał/a:
Ja tego nie rozumiem-dlaczego miesza sie w to np. Pana Młodego-jesli wynajmujemy orkiestre, to ja mam gdzies -co oni płaca i komu-to jest ich obowiazek uregulowac wszelkie powinności względem różnych instytucji, czy to fiskus czy Zaiks...
Czy ktos z Was pytał np. wynajmujac sale/orkiestre/szatniarza/etc czy ów aci regularnie podatki? Bo to tez przestepstwo....


Nic bardziej błędnego. ZAiKS płaci ORGANIZATOR imprezy a nigdy nie jest to zespół. Sprawdzałem dokładnie u źródła. Często ZAiKS jest opłacany ryczałtowo przez właściciela lokalu, wtedy przy weselu do 100 osób jest to koszt na poziomi 80 zł czyli niewielki.
 
 
jacek 
Firma

Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 87
Skąd: łódź
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 7:11 am   

wczoraj rozmawialem z dyrektorem zaiksu i sto artu i faktycznie placi za to lokal i tak pisalem ze najpierw ida do wlasciciela lokalu z tym ze ja mam taka koncesje i tam jest napisane ze place za wszystkie imprezy,oprocz tych ktorych organizatorem jest wlasciciel restauracji.A wesele rzadzi sie troche innymi prawami poniewaz lokal nie jest organizatorem tylko wykonuje usługe a nie angazuje orkiestry tylko robia to mlodzi
i teraz znowu pisze to co juz pisalem prawnie mlodzi nie moga wykupic koncesji poniewaz nie sa instytucja,lokal nie bieze pieniedzy na weselu za oprawe muzyczna tylko zespol ktory powinien miec dzialalnosc i kocesje takie jest moje zdanie
 
 
fiona83 

Dołączyła: 19 Kwi 2006
Posty: 2952
Skąd: skądinąd
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 7:27 am   

Rozumiem zatem, że najpierw uderzamy z pytaniem o opłacony ZAIKS do właściciela lokalu, a w razie gdy ten nie reguluje tego sami przelewamy kasę za tantiemy, tak ?
 
 
picasso mgi 
Firma

Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 29
Skąd: Wrocław
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 8:38 am   

jacek napisał/a:
wczoraj rozmawialem z dyrektorem zaiksu i sto artu i faktycznie placi za to lokal i tak pisalem ze najpierw ida do wlasciciela lokalu z tym ze ja mam taka koncesje i tam jest napisane ze place za wszystkie imprezy,oprocz tych ktorych organizatorem jest wlasciciel restauracji.A wesele rzadzi sie troche innymi prawami poniewaz lokal nie jest organizatorem tylko wykonuje usługe a nie angazuje orkiestry tylko robia to mlodzi
i teraz znowu pisze to co juz pisalem prawnie mlodzi nie moga wykupic koncesji poniewaz nie sa instytucja,lokal nie bieze pieniedzy na weselu za oprawe muzyczna tylko zespol ktory powinien miec dzialalnosc i kocesje takie jest moje zdanie


Ja rozumiem Twoje zdanie i nie twierdzę że ono jest bezsensowne, ale zdanie to jedno a przepisy ... jakie mamy takie są.
 
 
jacek 
Firma

Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 87
Skąd: łódź
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 10:20 am   

Fiona no mysle ze tak to powinno wygladac ale zanim sami zaplacicie to zadzwoncie do swojej osrkiestry czy to oplacaja i czy maja dzialalnosc bo wam jako osobie prywatnej moga nie sprzedac licencji.
A jesli chodzi o prawo to fakt jest jakie jest z tym ze jesli chodzi o to to do czasu bo jest dosc duza nagonka na to bo co tu duzo mowic CHODZI O PIENIADZE
 
 
@Mac-erson 
Administrator
forum.wesele-lodz.pl


Wiek: 51
Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 323
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 10:24 am   

jacek napisał/a:
wczoraj rozmawialem z dyrektorem zaiksu i sto artu i faktycznie placi za to lokal....A wesele rzadzi sie troche innymi prawami poniewaz lokal nie jest organizatorem tylko wykonuje usługe...


Dokładnie dlatego też jeśli lokal ma podpisaną umowę z ZAIKS-em sprawa z głowy. Jeśli nie opłata leży w gestii organizatora czyli Pary Młodej. Takie jest aktualne prawo.

jacek napisał/a:
i teraz znowu pisze to co juz pisalem prawnie mlodzi nie moga wykupic koncesji poniewaz nie sa instytucja,


Jacku młodzi nie muszą wykupywać żadnej koncesji. Wystarczy że opłacą składkę za konkretną imprezę :)

jacek napisał/a:

lokal nie bieze pieniedzy na weselu za oprawe muzyczna tylko zespol ktory powinien miec dzialalnosc i kocesje takie jest moje zdanie


Jacku zespół nie musi posiadać koncesji. I dotyczy to każdego zespołu weselnego, profesjonalnego czy jakiegokolwiek artysty. W gestii zespołu należy dostarczenie spisu wykonywanych utworów/piosenek a ZAIKS odprowadza zawsze ORGANIZATOR IMPREZY nigdy nie wykonawca !
Jeśli jest to koncert - organizator koncertu, sylwester - organizator sylwestra czyli sala itd.
W przypadku wesela praktycznie organizatorem wesela jest Para Młoda ale po części również sala. Dlatego sprawa jest troszeczkę sporna i należy ją domówić z właścicielem sali/restauracji.
 
 
EwaM 


Wiek: 41
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 2535
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Maj 24, 2008 12:25 pm   

A jaki to koszt? I czy koniecznie trzeba przygotować listę utworów? A co jeśli zespół dopasowuje muzykę do gości na gorąco i nagle przyjdzie im zagrać coś innego niż mieli na liście? A jeśli gość poprosi i jakąś piosenkę, której nie ma na liście to co ma mu zespół odpowiedzieć? Nie, bo nie mamy tego na liście? :kwasny:

Przecież to kompletna paranoja!

Jeszcze raz ponawiam pytanie o koszt.
 
 
jacek 
Firma

Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 87
Skąd: łódź
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Maj 26, 2008 8:27 am   

wiesz tego spisu nie trzeba sie kurczowo trzymac to przeciez chodzi o pieniadze a jesli chodzi o koszt to my jako zespol placimy 80 zl od wesela
 
 
@Mac-erson 
Administrator
forum.wesele-lodz.pl


Wiek: 51
Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 323
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Maj 26, 2008 12:40 pm   

Z tego co się orientuję, to za imprezy weselne płaci się ryczałtową stawkę i nie trzeba dawać do Zaiks-u listy utworów. A jeśli takowa lista byłaby konieczna to należy ją spisać po zakończeniu imprezy i im dosłać (oczywiście nie musi być to idealne odwzorowanie tego co zagrał zespół/DJ gdyż zrozumiałe jest, że ani Wy ani zespół nie będą pamiętali w 100% co było wykonane w trakcie imprezy.
 
 
akabishop 

Wiek: 45
Dołączył: 08 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sie 11, 2008 12:52 pm   

O ile się zorientowałem, to licencja, za którą ZAIKS chce inkasować dotyczy imprez o charakterze publicznym:

"Wnosimy o udzielenie licencji na publiczne wykonywanie i / lub odtwarzanie utworów chronionych..."

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, na mocy której działają mówi w artykule 23 o:
Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego
utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do bu-
dowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-
urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających
cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z
celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzem-
plarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szcze-
gólności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.


Tak więc może NSA mogłoby się wypowiedzieć, czy osoby zapraszane na wesela pozostają w związku osobistym z organizatorem czy też nie. ;)
Według mnie jako organizatora imprezy zamkniętej w gronie rodziny i przyjaciół, żądanie opłat licencyjnych jest bezpodstawne.

Z drugiej jednak strony, kapela, którą wynajmujemy, odtwarza utwory publicznie, korzystając z cudzej własności intelektualnej, czerpiąc z tego korzyści majątkowe, i to ona, aby odtworzyć dany utwór zobowiązana byłaby ustawą do wniesienia opłaty.

Niestety jest to luka, którą wykorzystuje ZAIKS strasząc w koło. Niestety organizacje typu ZAIKS, działają na zasadzie zastraszenia.

Czy ktoś z forumowiczów brał udział w sprawie sądowej dotyczącej tematu?
Jako organizator rozmawiając z kapelą, którą będę zamawiał zapytam oczywiście jak to widzi przedstawiciel orkiestry.

I po raz kolejny zaznaczam, że wesele nie jest imprezą publiczną, jest imprezą zamkniętą, prywatną, na którą przedstawiciele ZAIKS jeśli chcą się pojawić to zapraszam z Policją i ewentualnie nakazem przeszukania.
Poinstruuję właścicielkę sali, że w przypadku wizyty osób spoza listy gości ma informować "Przepraszam, ale mam w tej chwili gości robimy małą imprezę rodzinną, proszę przyjść jutro"
albo
"Przepraszam, właśnie z rodziną pijemy alkohol czy mogliby panowie przyjść jak będę trzeźwa?" :D

a może jeszcze jedna drobna rada, zobaczcie umowę i sprawdźcie, czy tzw "sala" działa na zasadzie prowadzenia kateringu (jeśli tak to co kucharza obchodzi komu, gdzie i w jakim celu dostarcza jedzenie), wynajmu sali (tutaj też nikogo nie obchodzi do jakiego celu - chyba że jest to cel na np prowadzenie działalności gosp.) czy organizacji imprezy (jeśli tak to już macie z głowy problem kto jest organizatorem wesela)

Jeśli ktoś decyduje się na DJa to wg mnie na 100% Zaiks nie miałby podstaw do ingerencji. Wszystko dokładnie z literą ustawy.
_________________
As far as I can see
You'd be sitting here with me
'Till love's end

I fly so high
Then fall so low
Ostatnio zmieniony przez akabishop Pon Sie 11, 2008 12:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl