Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
świeca
Autor Wiadomość
Rene 


Wiek: 44
Dołączyła: 31 Sty 2005
Posty: 74
Skąd: śląsk
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 4:31 pm   świeca

Nigdzie nie ma nic na temat świecy, czy jest ona potrzebna?
Ostatnio moja przyszła teściowa zadała mi pytanie czy mam już kupioną świecę i skarbczyk.
Powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę o tym aby do ślubu iść ze świecą.
A jak jest u Was?
 
 
Mika 


Wiek: 44
Dołączyła: 19 Mar 2005
Posty: 1034
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 4:46 pm   

Przykro mi Rene ja też pierwszy raz słyszę, żeby była potrzebna świeca :?
_________________
http://www.biurotassa.pl
 
 
 
Rene 


Wiek: 44
Dołączyła: 31 Sty 2005
Posty: 74
Skąd: śląsk
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 5:38 pm   

Może kiedyś był taki zwyczaj. . .
Ksiądź też nic nie mówił o świecy.
Zapytam jednak w przyszłym tygodniu na naukach.
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 7:06 pm   

Pierwsze słyszę, żeby się szło do ślubu ze świecą, przynajmniej w obrządku rzymskokatolickim. Może to jakiś regionalny zwyczaj.
Np. znajomi wyznania mariawickiego przez jakieś pół ślubu trzymali w rękach świecę i z nią klęczeli.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 8:35 pm   

Nie znam takiego zwyczaju. :?
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 45
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 8:00 am   

Ja tez zapytam dzisiaj na naukach o świecę. Chociaż na ostatnim spotkaniu Ksiądz omówił całą uroczystośc od A do Z i nie słyszałam nic o świecy a słuchałam dokładnie... :D
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 8:33 am   

kryszka napisał/a:
Pierwsze słyszę, żeby się szło do ślubu ze świecą, przynajmniej w obrządku rzymskokatolickim. Może to jakiś regionalny zwyczaj.
Np. znajomi wyznania mariawickiego przez jakieś pół ślubu trzymali w rękach świecę i z nią klęczeli.


:shock:

Kryszko JA jestem wyznania mariawickiego od urodzenia i zapewniam Cię, że żadnych świec się tam nie trzyma... :roll:
Co do różnic wyznaniowych to odsyłam do literatury fachowej
_________________

 
 
 
Rene 


Wiek: 44
Dołączyła: 31 Sty 2005
Posty: 74
Skąd: śląsk
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 8:49 am   

Może kiedyś szło się ze świecą w końcu przyszła teściowa nie jest najmłodsza ;)
 
 
gosiaczek 

Dołączyła: 27 Sie 2004
Posty: 645
Skąd: stąd i z owąd
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 10:20 am   

Moi rodzice szli do ślubu ze świecami 27 lat temu w Radomsku. A w zeszłym roku byłam na ślubie tamże, gdzie para młoda w ramach reaktywacji tradycji dostała zapalone świece po przysiędze. I powiem Wam, że bardzo mi się to podobało (gdyby nie to, że całość była lekko niedograna i w czasie Komuni świadek trzymała dwa bukiety i świecę młodej :D ). Chciałabym ten płomień jakoś wpleść w błogosławieństwo przynjamniej
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 6:08 pm   

Kati napisał/a:
:shock:

Kryszko JA jestem wyznania mariawickiego od urodzenia i zapewniam Cię, że żadnych świec się tam nie trzyma... :roll:
Co do różnic wyznaniowych to odsyłam do literatury fachowej


Kati, serio, przecież nie wymyślam. :roll: Byłam i widziałam na własne oczy. Jeszcze pamiętam że strasznie współczułam koleżance tak długo klęczeć. Na innym ślubie tego wyznania nie byłam więc może to był jakiś ich pomysł. Przy najbliższej okazji się zapytam. :)
A że Ty jesteś tego wyznania wiem i pamiętam, ale przecież są dwa odłamy i może tu tkwi ta różnica. :roll: Nie będę się sprzeczać bo się nie znam, piszę co widziałam. :)


Przed ślubem koleżanki przeczytałam literaturę fachową żeby wiedzieć co i jak i wierz mi, że ich ślub w większej części przebiegał zupełnie inaczej niż to było opisywane.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Sob Maj 07, 2005 1:15 pm   

No cóż, ja całe życie jak już mówiłam jestem w tamtym kościele. Jednak jeśli chodzi o liturgię to różnice są, ale nie aż tak wielkie, żeby to była "inna" msza. Co do ślubu to nie ma u nas ślubu bez mszy tak dla ciekawostki.
?wiecy nigdy nie widziałam na ślubie :wink: ale jej, co kraj to obyczaj. Może wewnątrz kościoła mariawickiego tez są rożnice...

Literatura fachowa :wink: opisuje przebieg uroczystości ślubu i jak ją przeglądałam to ślub wydał mi się zwyczajny. Ja biorę ślub w rzymskokatolickim kościele z innych przyczyn. Niemniej jednak żal mi, że to nie mój kościół :roll:
_________________

 
 
 
Rene 


Wiek: 44
Dołączyła: 31 Sty 2005
Posty: 74
Skąd: śląsk
Wysłany: Czw Maj 12, 2005 8:53 am   

już wiem jak to jest z tą świeczką ;)

młodzi mogą sobie kupić świece i nie tylko, bo także książeczki itp
chodzi o to aby mieć poświęconą pamiątkę z tego dnia.
Ksiądz mówił, że była jedna para, która przyniosła obraz Matki Boskiej. Chciali mieć poświęcony obraz w nowym mieszkaniu.
 
 
France 

Dołączyła: 27 Sty 2009
Posty: 155
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lip 08, 2009 11:36 am   

wczesniej o tym nie wiedziłam,ale ciekawe czy kazdy ksiadz by cos takiego poswiecil-tzn czy by sie zgodzil.
Podoba mi sie ten pomysl-moze niekoniecznie ze świeca ,ale z inna pamiatką.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl