Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Odmiana nazwisk w zaproszeniach
Autor Wiadomość
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
  Wysłany: Pon Cze 13, 2005 10:27 am   Odmiana nazwisk w zaproszeniach

Powiedzcie mi ,czy odmieniacie nazwiska na zaproszeniu??
1. Mam tak...zaprasza Sz.P.....L.i R. Bułka czy Bułkę; Sieczka czy Sieczkę??
2. Jak wiem, ze na naszym slubie para będzie już po slubie to wypisac na nich razem czy jezcze jako osobne osoby??
3. jak dziecko ma 16 lat pisac z dzieckiem czy z synem...z córką??
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
Mika 


Wiek: 44
Dołączyła: 19 Mar 2005
Posty: 1034
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 13, 2005 5:43 pm   

1. Te które można było odmienić to odmieniałam czyli np. Kowalscy, Sieradzcy itp, itd.
2. Ja wypisałam jako oddzielne osoby, ponieważ w chwili w której ich zapraszałam nie byli jeszcze małżeństwem
3. Zapraszamy tylko jedną osobę która właśnie ma 16 lat, ale że to bliska osoba to zaproszenie dostanie oddzielnie i będzie także zapraszana z osobą towarzyszącą. Jeśli jednak musisz ich razem zaprosić to wypisz wszystkich z imienia. Ja tak właśnie robiłam.
Mam nadzieję, że choć troszkę Ci pomogłam.
_________________
http://www.biurotassa.pl
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 13, 2005 8:26 pm   

KasiaK napisał/a:
1. Mam tak...zaprasza Sz.P.....L.i R. Bułka czy Bułkę; Sieczka czy Sieczkę??
- trudno coś radzić, jedne nazwiska odmieniałam, inne, które wydawało mi się że brzmią prześmiewczo zostawiałam w niezmienionej formie

2. Jak wiem, ze na naszym slubie para będzie już po slubie to wypisac na nich razem czy jezcze jako osobne osoby??
- też miałam taką parę - wpisałam ich oczywiście razem i nazwisko dziewczyny po ślubie. Tylko upewnij się czy na pewno dziewczyna przyjmuje nazwisko męża. :wink:

3. jak dziecko ma 16 lat pisac z dzieckiem czy z synem...z córką??
- w tej samem sytuacji napisałam "z synem Radosławem".






Ale wkleję cały wykład, który znalazłam w necie jak sama miałam z tym problem, może komuś się przyda teoria. :D



ODMIANA NAZWISK


Nazwiska polskie, a także obce, które można podporządkować polskim wzorcom deklinacyjnym, odmieniają się. Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od:
płci właściciela, jego narodowości, zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).


ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK ?E?SKICH

Nazwiska żeńskie odmieniają się według deklinacji przymiotnikowej lub rzeczownikowej albo też pozostają nieodmienne.

1. Według deklinacji przymiotnikowej odmieniają się:
- nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa:
Bogolubowa, DCMs. Bogolubowej, BN. Bogolubową;
Paduczewa, DCMs. Paduczewej, BN. Paduczewą

2. Według deklinacji rzeczownikowej odmieniają się:
a) nazwiska zakończone na -ska, -cka, -dzka, -owa, np. Kowalska, Kowalskiej; Bogucka, Boguckiej; Walczakowa, Walczakowej.
b) nazwiska żon zakończone na -ina oraz córek zakończone na -ówna, -anka, np. Zarębina, Zarębiny, Zarębinie; Mazurówna, Mazurówny, Mazurównie; Skarżanka, Skarżanki, Skarżance.
c) pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu:
Masina, D. Masiny, CMs. Masinie, B. Masinę, N. z Masiną (jak kalina);
Fonda, D. Fondy, CMs. Fondzie, B. Fondę, N. z Fondą (jak rada);
Berganza [Berganca], DCMs. Berganzy, B. Berganzę, N. z Berganzą (jak taca).

3. Inne nazwiska kobiet nie odmieniają się, np. Nowak, Dydek, Linde, Siodło, chyba że występują w formach z zakończeniami -owa, -ina, -ówna, -anka.


ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK M?SKICH

Nazwiska męskie zakończone na -e, takie jak: Lange, Linde, odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji przymiotnikowej, lecz w narzędniku i miejscowniku mają końcówkę -em, np. Langego, Langemu, Langego, Langem. W liczbie mnogiej nazwiska takie odmieniają się według wzoru odmiany męskich rzeczowników osobowych, np. Langowie, Langów, Langom, Langów.

Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na -a odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji żeńskiej, np. Kapusta, Kapusty, Kapuście; Gambetta, Gambetty, Gambetcie; Zola, Zoli, Zoli. W liczbie mnogiej natomiast odmieniają się według deklinacji męskiej, np. Kapustowie, Kapustów.

Nazwiska polskie i inne słowiańskie zakończone na -o, poprzedzone spółgłoską twardą (b, p, d, t, w, f, z, s, r, ł), odmieniają się tak samo jak nazwiska zakończone na -a, np. Kościuszko, Kościuszki, Kościuszce, Kościuszkowie; Szewczenko, Szewczenki, Szewczence, Szewczenkowie.
Natomiast niesłowiańskie nazwiska zakończone na -o odmieniają się według wzoru deklinacji męskiej, np. Picasso, Picassa, Picassowi.
Dopuszcza się nieodmienianie nazwisk zakończonych na -o jedynie wtedy, jeśli są one obcego pochodzenia i wydają się słabo znane.

Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na spółgłoskę odmieniają się jak rzeczowniki pospolite o tym samym zakończeniu, np. Nowak, Nowaka, Nowakowi; Schiller, Schillera, Schillerowi. Nazwiska typu Marzec, Kwiecień, Malec, Dudek, podobnie jak rzeczowniki pospolite o tym samym brzmieniu, mają w przypadkach zależnych obu liczb oraz w mianowniku liczby mnogiej temat oboczny bez e, np. Kwiecień, Kwietnia, Kwietniowi, Kwietniowie.

Nazwiska polskie zakończone na -ów odmienia się z zachowaniem wymiany o : ó, np. Łesiów, Łesiowa, Łesiowowi itd.

Nazwiska męskie zakończone na: -ski, -cki, -dzki mają odmianę przymiotnikową, np. Kowalski, Kowalskiego, Kowalskim.

Nazwiska męskie obcego pochodzenia zakończone na -y, -i, takie jak: Batory, Rakoczy, Modigliani, np. Batorego, Batoremu, Batorym mają odmianę przymiotnikową. Jedynie w mianowniku liczby mnogiej przyjmują one rzeczownikową końcówkę -owie (Batorowie).


NAZWISKA OBCE ZAKO?CZONE w wymowie na -e, lecz pisane przez -é, -ée, -ai, -ais, odmieniają się podobnnie jak nazwiska polski męskie zakończone na -e, np. Merimée (czyt. merime), Meriméego; Rebelais (czyt. rebele), Rebalais'go. Po nie wymawianej literze spółgłoskowej -s stawiamy apostrof. W liczbie mnogiej pozostają w zasadzie nieodmienne.

Nie odmienia się nazwisk obcych, które ze względu na ich formę nie dadzą się dopasować do polskich wzorców deklinacyjnych, np. Hugo (czyt. igo, akcent na ostatniej sylabie), Dubois (czyt. dibua), Nehri, Dimitrescu.



Uwaga!
Istnieje nieliczna grupa nazwisk obcych, które mają zarówno pisownię oryginalną, jak i spolszczoną, np. Shakespeare - Szekspir, Washington - Waszyngton, Voltaire - Wolter, Moliére - Molier, Rousseau - Russo, Balzac - Balzak, Chopin - Szopen, Montesquieu - Monteskiusz, Descartes - Kartezjusz (w dwu ostatnich przypadkach spolszczono łacińską formę nazwisk).
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Mika 


Wiek: 44
Dołączyła: 19 Mar 2005
Posty: 1034
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 13, 2005 8:34 pm   

Kryszka przypomniałaś mi lekcje języka polskiego jeszcze z podstawówki :wink: Fajne to były czasy :)
_________________
http://www.biurotassa.pl
 
 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 14, 2005 6:49 am   

Kryszko dziękuję, i Tobie Miko też, małosmy sobie wczoraj języków nie połamali no i trochę z tymi nazwiskami było śmiechu, ale dzisiaj już idą pod drukarkę więc pod koniec tygodnia będa gotowe zaproszenia.
Super dzieki dziewczyny

p.s. Mika masz racje to jak lekcja języka polskiego :D
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 16, 2005 7:00 am   

Czasami jeszcze zdarzają sie przypadki, że osoba, która nosi nazwisko zastrzega sobie, że się ono nie odmienia, i wtedy to dopiero jest bal :) Bo nie trafisz kto tak ma, a kto nie :D My tam pisaliśmy jak nam bardziej ładnie brzmiało (i nie pomyliliśmy sie do tej pory ani razu :!:
_________________

 
 
 
joanna_25 


Wiek: 43
Dołączyła: 02 Lut 2005
Posty: 357
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Cze 16, 2005 8:19 am   

:beksa:
niestety ten wycinek ze słownika nic mi nie pomógł.Ja na złość większość rodziny mojego przyszłego męża ma strasznie dziwne nazwiska. Przynajmniej nie słyszałam nigdy takich. Nie mam pojęcia jak je odmieniać.Gadałam z teściową no i ona chyba też nie bardzo ma pojęcie bo kazała mi wpisać w takiej formie jak podała,czyli mianownik liczby pojedynczej. No ale beznadziejnie to będzie wyglądać :(
już mnie zaczyna wkurzać to wszystko :evil:
_________________
Pozdrawiam Cię Gość!


 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 16, 2005 8:23 am   

Co Ty Joasiu , nie denerwuj się, M. lp. jest najlepszym rozwiązaniem, u mojego R. też same jakies nieodmieniające się dziwolągi, więc ta forma jest najlepsza i nikogo nie obrazi. Co Ty nie amsz większych zmartwień??

p.s. :glaszcze: :przytul:
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
pipi 


Wiek: 47
Dołączyła: 11 Lut 2004
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 16, 2005 8:59 am   

Joanno rób na wyczucie, nie odmieniaj na siłę zostawiaj w mianowniku i tyle.
Dziewczyny mają rację.
Pisz ze zapraszasz Państwa Iks (wygląda dobrze) a nie Iksińskich.
Czasami tylko nie daje się napisać nieodmienionego nazwiska np Państwa Kowalskich, ale np Państwa Nowak już brzmi ok.
:graba:
 
 
joanna_25 


Wiek: 43
Dołączyła: 02 Lut 2005
Posty: 357
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Cze 16, 2005 10:10 am   

A bo już mnie denerwują te przygotowania.Mam wrażenie że tylko ja się przejmuję żeby wszystko było dobrze zorganizowane.Znikąd pomocy.
Przecież to teściowej rodzina i jej też powinno zależeć żeby zaproszenia były dobrze wypisane. No chyba że uważa że będzie i tak na mnie :evil:
_________________
Pozdrawiam Cię Gość!


 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 16, 2005 10:14 am   

joanna_25 napisał/a:
A bo już mnie denerwują te przygotowania.Mam wrażenie że tylko ja się przejmuję żeby wszystko było dobrze zorganizowane.Znikąd pomocy.


Joasiu mów i proś o co chcesz,a my na pewno Ci pomożemy i nikt Cie samej nie zostawi z problemami weselno- slubnymi. :graba:
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
rorrim 


Dołączyła: 08 Cze 2005
Posty: 338
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:15 pm   

Dziewczyny pomóżcie, bo przede mną też "personalizacja" zaproszeń.

1. Na zaproszeniu piszemy - Sz.P. Anna i Krzysztof Iks czy Sz.P. A. i K. Iks?

2. Jeżeli zapraszam parę - nie są małżeństwem, mieszkają ze sobą - ich przyszłość nie jest do końca przewidziana w 100% to czy napisać ich nazwiska na jednym zaproszeniu ale osobno, czyli - Sz. P. Anna Iks i Krzysztof Igrek czy też osobę nam bliższą wymienić z nazwiska i dodać "z osobą tow."?

3. Czy robiłyście nadruk na kopertach czy wypisywałyście nazwiska odręcznie?
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:22 pm   

rorrim napisał/a:
Dziewczyny pomóżcie, bo przede mną też "personalizacja" zaproszeń.

1. Na zaproszeniu piszemy - Sz.P. Anna i Krzysztof Iks czy Sz.P. A. i K. Iks?
Wg mnie - zawsze pełne imię i nazwisko. I zwrot grzecznościowy też! A więc:
Szanowni Państwo
Anna i Krzysztof Iks


2. Jeżeli zapraszam parę - nie są małżeństwem, mieszkają ze sobą - ich przyszłość nie jest do końca przewidziana w 100% to czy napisać ich nazwiska na jednym zaproszeniu ale osobno, czyli - Sz. P. Anna Iks i Krzysztof Igrek czy też osobę nam bliższą wymienić z nazwiska i dodać "z osobą tow."?
I znowu:
Szanowni Państwo
Anna Igrek i Krzysztof Iks

Koniecznie każdego z osobna i pod żadnym pozorem nie podciągaj kobiety pod nazwiasko mężczyzny! Ja bym się poczuła urazona, nawet po ślubie nie zmieniam nazwiska, a co dopiero przed... !
A jak chcesz zaprawszać pod jednym nazwiskiem, to czemu nie pod nazwiaskiem kobiety? ;)
"Z osobą towarzyszącą" tylko jeśli nie wiesz, co to będzie za osoba


3. Czy robiłyście nadruk na kopertach czy wypisywałyście nazwiska odręcznie?
Tu chyba panuje dowolność... Ja skłaniam sie ku nadrukowi, z lenistwa ;)
_________________
chez alma |
Ostatnio zmieniony przez Alma_ Wto Sty 03, 2006 2:31 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:22 pm   

rorrim napisał/a:
1. Na zaproszeniu piszemy - Sz.P. Anna i Krzysztof Iks czy Sz.P. A. i K. Iks?

no raczej bez tych skrotów, ładniej wygląda

rorrim napisał/a:
2. Jeżeli zapraszam parę - nie są małżeństwem, mieszkają ze sobą - ich przyszłość nie jest do końca przewidziana w 100% to czy napisać ich nazwiska na jednym zaproszeniu ale osobno, czyli - Sz. P. Anna Iks i Krzysztof Igrek czy też osobę nam bliższą wymienić z nazwiska i dodać "z osobą tow."?

sama podałas dwa rozwiązania, jeśli sa parą to możesz na jednym, jesli nie są możesz napisać osobę Tobie znaną z imienia i nazwiska + osoba towarzyszaca, możesz tez napisać na dwóch osobnych zaproszeniach, ale według mnie to rozwiązanie nie bardzo

rorrim napisał/a:
3. Czy robiłyście nadruk na kopertach czy wypisywałyście nazwiska odręcznie?

bardziej elegancko jest kiedy napiszesz odręcznie, to jest taki wyraz szacunku, tak jak w korespondencji, dostajemy w pracy listy od bardzo waznych osób, i mimo, ze listy pisane na komputerze, to zawsze , a to :"szanownyPanie" itp. jest dopisane ręcznie, wtedy odbiorca wie, ze nadawca miał nad tym osobista kontrolę, a nie zlecił to komuś - jakos może nie najlepiej wytłumaczyłam, ale wiem co mówię :wink: no :lol:

[ Dodano: Wto Sty 03, 2006 14:25 ]
Alma_ napisał/a:
Koniecznie każdego z osobna i pod żadnym pozorem nie podciągaj kobiety pod nazwiasko męża! Ja bym się poczuła urazona, nawet po ślubie nie zmieniam nazwiska, a co dopiero przed... !


Alma co masz na myśli?? Bo jakoś mi to dziwnie brzmi??
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:28 pm   

Mam na myśli, że nie chciałabym, żeby teraz ktoś napisał o mnie i Ł. Pod wspólnym nazwiskiem Ł. Nie nazywam i nigdy nie będę nazywać się tak jak on i nie życzę sobie podciągania pod jeden wzór "bo pary występują zawsze pod nazwiskiem mężczyzny". A dlaczego nie kobiety? Dyskryminacja?? :evil:

Mam swoje nazwisko i życzę sobie, żeby go używano. Nie mam ochoty być traktowana jako dodatek do męża :evilgirl:
_________________
chez alma |
 
 
rorrim 


Dołączyła: 08 Cze 2005
Posty: 338
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:35 pm   

Ale jesteście szybkie! Bardzo dziękuję za odpowiedzi :D

Ale kolejne pytanie - piszemy Sz. P. czy Szanowni Państwo/Szanowny Pan/Pani?

Będę wypisywała odręcznie - też wydaje mi się to bardziej osobiste. Tylko ten mój charakter pisma... :roll: - ale narzeczonego do tego dopuścić nie mogę, bo by się żaden z gości niczego nie doczytał :lol:


Dopiero teraz doczytałam, że Alma_ napisała o pełnym zwrocie grzecznościowym... gapa ze mnie.
 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:37 pm   

No tak, Twój wybór.

Kiedy kobieta przyjmuje nazwisko męża to nie ma problemu, kiedy zostaje przy swoim powinno być użyte w zaproszeniu i jej i męża - no chyba, że nie jest o tym powszechnie wiadomo, więc wtedy trzeba wybaczyc gafę, albo głosno głosic że zostaje sie przy swoim nazwisku :wink:
Ale pisac parę- nie małżeństwo -pod jednym nazwiskiem - to zwyczajny nietakt, bardzo nieelegancko - według mnie

no i tu się zgadzamy
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:39 pm   

"Szanowni Państwo" jeśli zapraszasz parę, "Szanowny Pan / Pani" z osobą towarzyszącą. Pełne zwroty są wg mnie bardziej eleganckie.

Fakt, odręczne pismo jest bardziej osobiste, ale czy ja dam radę wypisać 200 zaproszeń? :roll: Jeszcze nad tym pomyślę.

Hmm... Co do informacji o zmianie nazwiska - czy w kościele jest moment, kiedy mówisz o tym głośno i goście wiedzą, jak się odtad nazywasz? Bo w USC na pewno jest, ale w kościele... Jakoś nie pamiętam...
_________________
chez alma |
 
 
rorrim 


Dołączyła: 08 Cze 2005
Posty: 338
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:45 pm   

Alma_ ja mam 173 zaproszenia :lol:
Chyba dam radę - zacznę w ten weekend.

Co do pytania na końcu - nie ma takiego momentu podczas ślubu kościelnego.
 
 
Kasiawka 
Żonomama


Wiek: 44
Dołączyła: 17 Lut 2005
Posty: 1150
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:47 pm   

Alma_ napisał/a:
Fakt, odręczne pismo jest bardziej osobiste, ale czy ja dam radę wypisać 200 zaproszeń? :roll: Jeszcze nad tym pomyślę.


Pewnie, ze dasz, to wcale nie jest tak dużo, ja tez tyle wypisywałam :wink:

Alma_ napisał/a:
Hmm... Co do informacji o zmianie nazwiska - czy w kościele jest moment, kiedy mówisz o tym głośno i goście wiedzą, jak się odtad nazywasz? Bo w USC na pewno jest, ale w kościele... Jakoś nie pamiętam takiego momentu.


no właśnie, w USC głosza to oficjalnie, a w kościele :roll: nie pamiętam, ale chyba raczej nie... chociaz nie wiem sama, więc tu trzeba samemu zadbać o to by się to rozeszło po znajomych :wink: i wtedy gaf nie będzie
_________________

Kasiawka szczęśliwa żona swojego męża
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 2:51 pm   

To szkoda. Pewnie jestem przewrażliwiona na tym punkcie (nawet na pewno), ale czuję się dyskryminowana :sadgirl:

A wracając do zaproszeń - rorrim, zdziwiłam się jak przeczytałam, że już w ten weekend wypisujesz, przecież zawsze czytałam, że ślub het daleko w 2006 roku... A to już za trzy miesiące :shock: :lol:
_________________
chez alma |
 
 
pipi 


Wiek: 47
Dołączyła: 11 Lut 2004
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 3:28 pm   

Ja akurat drukowałam nazwiska na zaproszeniach, wg. mnie kosztowało to trochę więcej zachodu wpisać w każde zaproszenie z osobna nazwisko , niż drukować jeden szablon i uzupełnić, natomiast do kopert straciłam juz cierpliwość i podpisane zostały odręcznie moim koślawym pismem.

Almo_ z tą dyskryminacją będziesz musiała długo walczyć, ja tam część rodziny trzymam w nieświadomości, jak się ktoś zapyta to oczywiście mówię że zostałam przy swoim nazwisku i wtedy oglądam zdziwione miny (w wersji optymistycznej) lub muszę się tłumaczyć czemu (w wersji bardziej pesymistycznej) :wink: :twisted:
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 3:53 pm   

Co do pytań to w zupełności zgadzam się z Almą_ i podpisuję się pod jej wypowiedziami. :)


Co do kopert. Ja drukowałam tą samą czcionką co zaproszenia. Moim zdaniem tak wygląda po prostu spójnie i dużo bardziej elegancko niż ręcznie, chyba że ktoś ma kaligraficzne zdolności.

A dla leniwych jest naprawdę bardzo dużo czcionek (polskich!) imitujących odręczne pismo - zawsze można znaleźć jakąś zbliżoną do naszego charakteru pisma. :wink:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 4:02 pm   

pipi napisał/a:
Almo_ z tą dyskryminacją będziesz musiała długo walczyć, ja tam część rodziny trzymam w nieświadomości, jak się ktoś zapyta to oczywiście mówię że zostałam przy swoim nazwisku i wtedy oglądam zdziwione miny (w wersji optymistycznej) lub muszę się tłumaczyć czemu (w wersji bardziej pesymistycznej)

Słuchajcie, a może poprosić księdza, żeby zapytał głośno - tak jak ma to miejsce w USC? :?

kryszka napisał/a:
A dla leniwych jest naprawdę bardzo dużo czcionek (polskich!) imitujących odręczne pismo - zawsze można znaleźć jakąś zbliżoną do naszego charakteru pisma. :wink:

W końcu ktoś o mnie pomyślał :smilegirl:
_________________
chez alma |
 
 
rorrim 


Dołączyła: 08 Cze 2005
Posty: 338
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 04, 2006 9:51 am   

Alma_ napisał/a:

A wracając do zaproszeń - rorrim, zdziwiłam się jak przeczytałam, że już w ten weekend wypisujesz, przecież zawsze czytałam, że ślub het daleko w 2006 roku... A to już za trzy miesiące :shock: :lol:


Ano właśnie... to już tuż, tuż. I trochę czuję się tu osamotniona, bo nikt nie jest na tym etapie co ja :(
Dwa zaproszenia - dla naszych rodziców - już rozdaliśmy, reszta ruszy od 16 stycznia, więc muszę ruszyć i ja - do pióra. O właśnie może piórem będzie ładniej?
Jakoś to drukowanie mi nie podchodzi, ale może to "wina" naszej kiepskiej drukarki.
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Sty 04, 2006 9:58 am   

No cóż, jesteś pierwsza w 2006. Potem kilka ślubów majowych i dopiero w czerwcu zacznie się na dobre... Bedziesz przecierać szlaki ;)

A co do tematu głównego - myślę, że pióro to dobry pomysł. Wygląda bardziej elegancko i chyba mniej się męczy ręka (przynajmniej tak jest w moim przypadku - bo piórem piszę lżej). Miłego pisania ;)
_________________
chez alma |
 
 
Niebieskooka 

Wiek: 39
Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 1983
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 2:42 pm   

hmmm też mam problem z odmianą...treść zaproszeń zmusza do wersji " Jana i Alicję Kowalskich" a w słowniku jest tylko o liczbie pojedyńczej nazwisk... :roll: zmiana tekstu nie wchodzi w grę więc muszę się męczyć... problem mam z nazwiskami : Telążka , Grzybek, Marchewka, Urbaniak....to tylko część :roll: wszędzie pasuje mi końcówka "ów" ale czy to poprawne... :?: jeśli ktoś się orientuje w temacie to proszę o rady :-)
_________________

 
 
Debussy 
pedagog specjalny


Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 1712
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 2:47 pm   

Tak.. w Polsce nazwiska się odmieniają !! !
A zatem poprawnie będzie np. Sz. P. Annę i Józefa Urbaniaków, Telążków, Grzybków itp.
_________________
Są tajemnice, które tylko niebo może ostatecznie odkryć...
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:10 pm   

Debussy napisał/a:
Tak.. w Polsce nazwiska się odmieniają !! !
A zatem poprawnie będzie np. Sz. P. Annę i Józefa Urbaniaków, Telążków, Grzybków itp.

Potwierdzam. Koniecznie należy odmienić.
 
 
Niebieskooka 

Wiek: 39
Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 1983
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:23 pm   

No tak tylko co zrobić z tymi,którzy usilnie twierdzą, że ich nazwiska się nie odmieniają (np. Telążka, Walczak, Marchewka) i tak sie zastanawiam,czy jak ich odnienię, to czy nie będą się oburzać,że jak ja mogłam ich odmienić :-? tłumaczyć im wtedy,że posiłkowałam się słownikiem poprawnej polszczyzny :?: :?: :?:
_________________

 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:28 pm   

Niebieskooka napisał/a:
tłumaczyć im wtedy,że posiłkowałam się słownikiem poprawnej polszczyzny :?: :?: :?:

A jakże! :lol: Miałam takie przejście z ojcem mojej chrześnicy, ale akurat to było wyjątkowo proste, bo go nie lubię :-)
 
 
Debussy 
pedagog specjalny


Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 1712
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:34 pm   

Dokładnie. Najlepsze jest to, że ludzie nawet nie wiedzą jak ich własne nazwiska się odmieniają. :cool:
_________________
Są tajemnice, które tylko niebo może ostatecznie odkryć...
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 41
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:59 pm   

Wg zasad pisowni i interpunkcji wydanych przez PWN w zeszłym roku ;)
1. ODMIANA NAZWISK. UWAGI OGÓLNE
Ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać.
Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od: 1) płci właściciela, 2) jego narodowości, 3) zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).
2. ODMIANA I PISOWNIA NAZWISK ŻEŃSKICH
Odmieniają się tylko nazwiska kobiet zakończone na -a:
a) Nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa odmieniają się tak jak przymiotniki, np.
Bogolubowa, DCMs. Bogolubowej, BN. Bogolubową;
Paduczewa, DCMs. Paduczewej, BN. Paduczewą.
b) Natomiast pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu:
Masina, D. Masiny, CMs. Masinie, B. Masinę, N. z Masiną (jak kalina);
Fonda, D. Fondy, CMs. Fondzie, B. Fondę, N. z Fondą (jak rada);
Berganza [Berganca], DCMs. Berganzy, B. Berganzę, N. z Berganzą (jak taca).
Nazwiska kobiet
Nazwiska kobiet o zakonczeniu na -a, - ska, -cka, -dzka oraz -ewa, -owa odmieniaja sie jak
przymiotniki.
Dabrowska - Dabrowskiej
Konopacka - Konopackiej
Kuncewiczowa - Kuncewiczowej
Pozostałe nazwiska żenskie zakonczone na -a odmieniaja sie jak rzeczowniki pospolite o
podobnym zakonczeniu.
Halama - Halamy, Pakuła - Pakuły.
Nazwiska panienskie zakonczone przyrostami -ówna, - anka odmieniaja sie jak rzeczowniki:
Kozakówna-Kozakówny.
Wszystkie pozostałe nazwiska żenskie sa nieodmienne.
Dwuczłonowe nazwiska kobiet odmieniamy według nastepujacych zasad:
- każdy z członów takiego nazwiska zakonczony na -ska, -cka, -owa, -ina odmienia sie.
Niektóre nazwiska dwuczłonowe sa w zwiazku z tym nieodmienne również wówczas, gdy
składaja sie z członu przymiotnikowego, np. Nowak-Borowy, Walewicz-Górny. Jesli jednak
forma podstawowa nazwiska przymiotnikowego jest żenska ( Walewicz-Górna), nazwisko to
odmieniamy.
Warto także pamietac, że na pierwszym miejscu w takich nazwiskach stawia sie nazwisko
rodowe (Skłodowska-Curie).
Nazwiska meżczyzn
Nie odmienia sie nazwisk meskich
- zakonczonych w wymowie na -ła - Benoit, Dubois
- zakonczonych w wymowie na samogłoske, np. Nehru
- zakonczonych w wymowie na akcentowana samogłoske, co w ortografii oddaje sie przez -o,
-au, -eau, po których moga wystepowac niewymawialne -s, -x.
Wyjatkiem jest spolszczona forma Rousseau- Russo, Russa.
Można nie odmieniac nazwisk meżczyzn, które sa zakonczone w wymowie na samogłoski e,
o lub sylabe akcentowana i wystepuja jako składniki podrzedne w wyrażeniach różnego
rodzaju, to znaczy w połaczeniu z imieniem, tytułem, okresleniem zawodu, np. Napoleon
Bonaparte, Napoleona Bonapartego albo Napoleona Bonaparte..
Odmieniaja sie:
- nazwiska meżczyzn zakonczone na pismie na samogłoske-a (wzorzec identyczny jak dla
wyrazów pospolitych i imion o takim zakonczeniu): Zola, Zoli.
Wyjatkiem sa nazwiska zakonczone na -ła.
Nazwiska konczace sie w wymowie na samogłoski i (pisane -i, -ie), -y, -e (e, é, eé, ai, eu),
po których moga wystepowac nie wymawiane -s lub -x, odmieniaja sie jak przymiotniki.
Verdi-Verdiego
Słowianskie nazwiska zakonczone na -o odmieniamy jak nazwiska zakonczone na -a lub
rzeczowniki pospolite o podobnym zakonczeniu
Makarenko-Makarenki
Matejko-Matejki, Matejce, Matejke, Matejka
Niesłowianskie nazwiska na -o (z wyjatkiem tych, które maja akcent na ostatniej sylabie)
odmieniaja sie według wzorca meskiego.
Rzeczowniki o temacie zakonczonym na spółgłoske miekka (j, s, z, c, dz, n), funkcjonalnie
miekka (sz, ż, rz, cz, dż, c, dz., l) lub tylnojezykowa (k, g, ch) maja w miejscowniku
koncówke -u, pozostałe zas -e.
Pirandello-Pirandella, Pirandellu
Cagliostro, Cagliostrze.
Tradycyjnie nieodmienne sa: Brando, Castro, Eco, Franco, Ionesco.
Nazwiska meżczyzn zakonczone w wymowie lub pisowni na spółgłoske, odmieniaja sie jak
polskie imiona i nazwiska lub rzeczowniki pospolite żywotne zakonczone na te spółgłoski.
Nazwiska polskie dwu- i wielosylabowe o formie identycznej z rzeczownikami pospolitymi
zachowuja takie same obocznosci, jakie zachodza w odpowiednich wyrazach pospolitych.
Szczególnosci dotyczy to tzw. e ruchomego, opuszczanego w formach odmiany., np. Malec,
Malca
Nazwiska jednosylabowe zachowuja e, nawet jesli jest ono ruchome w identycznie
zbudowanych rzeczownikach pospolitych : Smiech, Smiecha.
Niektóre nazwiska o postaci rzeczowników pospolitych może miec dwojakie formy odmiany
Dab- Daba (a. Deba)
Gołab- Gołaba (a. Gołebia)
Kocioł- Kocioła (a. Kotła)
Kozioł-Kozioła (a. Kozła)
Nazwiska w liczbie mnogiej
Nazwiska zakonczone w mianowniku lp na spółgłoske oraz na samogłoski -a, -e, -o,
otrzymuja koncówke -owie i odmieniaja sie jak rzeczowniki.
Nazwiska o formie przymiotnikowej otrzymuja koncówke i//y i odmieniaja sie jak
przymiotniki
Kowalski- Kowalscy
Borowy- Borowi
Dwuczłonowe nazwiska meskie
W rodzimych nazwiskach dwuczłonowych odmieniamy oba człony: Boya- Żelenskiego,
Lehra-Spławinskiego.
UWAGA!!!
Jesli natomiast pierwszy człon nazwiska złożonego jest dawnym herbem lub przydomkiem,
pozostaje nieodmieniany!!!
Pobóg -Maliowski, Pobóg-Malinowskiemu.
Jesli jednak jest on zakonczony samogłoska, może miec warianty fleksyjne
Ostoja-Malinowski- Ostoja-Malinowskiego, a. Ostoi-Malinowskiego.
W obcych nazwiskach dwuczłonowych odmieniamy również oba człony: Mendelssohn-
Bartholdy, Mendelssohna-Bartholdyego
Elementy takie jak Saint, de, von, Ibn, Mac, Mc nie odmieniaja sie.
Mam nadzieje ze sie przyda :P
_________________

Obudź się Gość :D
Ostatnio zmieniony przez ppola Pon Lut 16, 2009 4:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Niebieskooka 

Wiek: 39
Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 1983
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 5:27 pm   

tak szczerze powiem,że wszystkiego mi nie rozjaśniają te zasady bo np. nie ma nic o końcówce -ek, -ak, -us
chyba,że tu pasuje zasada :
ppola napisał/a:

Nazwiska meżczyzn zakonczone w wymowie lub pisowni na spółgłoske, odmieniaja sie jak
polskie imiona i nazwiska lub rzeczowniki pospolite żywotne zakonczone na te spółgłoski.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Niebieskooka Pon Lut 16, 2009 5:52 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 5:41 pm   

Niebieskooka ja bym nie odmieniała tego nazwiska. Ja mam kuzynkę, która po ślubie ma na nazwisko Pyszka i zapraszając ją z mężem na wesele nie odmieniałam nazwiska na zaproszeniu.
_________________


 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 41
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 5:45 pm   

Blondi mi sie wydaje ze niektórych nazwisk nawet nie wypada odmieniac. No jak to twoja niesczesna Marchewka. Przypuscmy: zapraszam SZ.P. A.J Marchewków (beznadziejnie) A.J. Marchewki ( tez jakos nie teges) A.J Marchewka - jakoś tak normalniej brzmi ;)
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 5:48 pm   

pPola zgadzam się z Tobą. Niektórych nazwisk się po prostu nie odmienia.
_________________


 
 
Niebieskooka 

Wiek: 39
Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 1983
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 5:52 pm   

No z tymi Marchewkami mam problem, nie powiem.... i w dodatku to nie moja rodzina i wczesniej nie spotkałam się z tym nazwiskiem i jakąkolwiek jego odmianą :roll:
_________________

 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 5:55 pm   

Niebieskooka dlatego najbezpieczniej będzie nie odmieniać nazwiska, przynajmniej nikogo nie urazisz i lepiej będzie brzmiało niż kombinować z odmianą.
_________________


 
 
Niebieskooka 

Wiek: 39
Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 1983
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 6:12 pm   

ehh masakra z tymi nazwiskami...najlepiej by było nie personalizować zaproszeń tylko napisać na kopercie dane zapraszanych...wtedy nie byłoby problemu...
_________________

 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 6:36 pm   

Niebieskooka napisał/a:
tak szczerze powiem,że wszystkiego mi nie rozjaśniają te zasady bo np. nie ma nic o końcówce -ek, -ak, -us
chyba,że tu pasuje zasada :
ppola napisał/a:

Nazwiska meżczyzn zakonczone w wymowie lub pisowni na spółgłoske, odmieniaja sie jak
polskie imiona i nazwiska lub rzeczowniki pospolite żywotne zakonczone na te spółgłoski.

Tak, to ta zasada, zakończone na spółgłoskę. Dla mnie absurdem jest kaleczenie języka polskiego. Dlatego nie zgadzam się z opinią, że
ppola napisał/a:
niektórych nazwisk nawet nie wypada odmieniac
Np. Anna i Andrzej Marchewkowie (a nie Anna i Andrzej Marchewka - to dopiero głupio brzmi, jakby Anna nie miała nazwiska :-? ), Annę i Andrzeja Marchewków ( a nie Annę i Andrzeja Marchewka/Marchewkę - to już w ogóle debilne). Ale oczywiście każdy zrobi jak uważa.

[ Dodano: Pon Lut 16, 2009 6:38 pm ]
Niebieskooka napisał/a:
najlepiej by było nie personalizować zaproszeń tylko napisać na kopercie dane zapraszanych...wtedy nie byłoby problemu...

To wcale nie rozwiązuje problemu, zmienia się tylko przypadek.
 
 
Malwina_łódź 


Wiek: 37
Dołączyła: 30 Gru 2007
Posty: 1291
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 8:03 am   

Mnie na j. polskim uczono, że niektórych nazwisk się NIE ODMIENIA. ;)
Odmienianie ich na siłę (np. jeśli właściciel mówi, że się nie odmienia) jest nieeleganckie i niegrzeczne. To tak jakby młodzi dali listę prezentów i napisali Odkurzacz marki XYZ a gość by kupił ZYX bo mu się bardziej taki podoba...
_________________

 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 7:19 pm   

Malwina_łódź napisał/a:
niektórych nazwisk się NIE ODMIENIA

Owszem i to są WYJĄTKI.
Malwina_łódź napisał/a:
jeśli właściciel mówi, że się nie odmienia

to wykazuje się nonszalancją lub po prostu nieznajomością polskich reguł gramatycznych.
Malwina_łódź napisał/a:
Odmienianie ich na siłę

Nie ma czegoś takiego jak odmienianie na siłę :roll: Reguły języka polskiego jasno określają czy i jak się odmienia. Nie stosowanie się do tegoż podpada pod analfabetyzm wtórny. A przykład z odkurzaczem...zupełnie nietrafiony :roll:
Ostatnio zmieniony przez yennefer Wto Lut 17, 2009 7:21 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 10:08 pm   

yennefer napisał/a:
Malwina_łódź napisał/a:
jeśli właściciel mówi, że się nie odmienia

to wykazuje się nonszalancją lub po prostu nieznajomością polskich reguł gramatycznych.


Z tym się nie zgodzę, np. moje nazwisko się nie odmienia. Nie wykazuję się nonszalancją a i reguły gramatyczne z racji studiów znam :)
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 10:55 pm   

Ambrozjo, nie wkładaj mi w klawiaturę czegoś czego nie napisałam, cytując fragment bez kontekstu całej dyskusji... Naturalnie, że chodziło o osoby, które twierdzą, że ich nazwiska się nie odmieniają, bo tak, bo nigdy nie słyszały odmiany, tak im się wydaje, tak im się podoba, bo odmiana brzmi im głupio itd. czyli ogólnie w oderwaniu od reguł gramatycznych. A swoją drogą ukończone studia nie zawsze idą w parze z pewnymi umiejętnościami, np. odmianą nazwisk :-? niestety
 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 12:46 am   

No i właśnie, tu powstaje problem. Mojego panieńskiego nazwiska także się nie odmienia i to nie z powodu mojego lub kogoś z rodziny kaprysu: "bo głupio brzmi", tylko dlatego, że jest "nieodmienialne", a i tak sporo osób go odmienia na siłę, mimo zwracanej uwagi i tłumaczenia dlaczego się nie odmienia, nie wiem po co. Chyba, żeby utrudnić sobie życie i mieć o czym rozprawiać.
_________________


Ostatnio zmieniony przez izunia_82 Sro Lut 18, 2009 12:56 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Malwina_łódź 


Wiek: 37
Dołączyła: 30 Gru 2007
Posty: 1291
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 7:22 am   

No to widać, że jestem dziwna, ale moich gości na siłę uszczęśliwiać odmianą nie będę.
_________________

 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 2:04 pm   

Yennefer we wszystkich wypowiedziach twierdzisz, że należy odmieniać, zacytowalam jedną, bo przcież nie będę wklejać wszystkich (łącznie z tym co napisałaś o analfabetyźmie wtórnym). Poza tym nie określiłaś wcześniej, o jakie osoby Ci chodzi dokładnie, napisałaś to dopiero w ostatnim poście.

Co do studiów, to myślę, że powinnaś wziąść pod uwagę kierunek, polonista pewnie wie jak się nazwiska odmienia. A jeśli nie to współczuję dzieciom, które uczy.

Wracając do tematu, przy wypisywaniu zaproszeń ja również odmieniałam nazwiska (oprócz jednej ciotki, która nazywa się tak jak ja).
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 2:39 pm   

Izunio, jak ktoś odmienia nieodmienne nazwisko lub nie odmienia odmiennego, to jest po prostu BŁĄD FLEKSYJNY i trzeba to ludziom uświadamiać. A jak nie dociera, to cóż... słownikiem po głowie :zly:

Ambrozjo, za każdym razem robiłam odniesienie do reguł j. polskiego. Nigdzie nie napisałam, że należy odmieniać te, które się nie odmieniają, a że od Marchewki się zaczęło... Na dodatek w tym samym poście, którego fragment cytowałaś wyraźnie napisałam:
Cytat:
Reguły języka polskiego jasno określają czy i jak się odmienia.
Cytat:
przy wypisywaniu zaproszeń ja również odmieniałam nazwiska

I chwała ci za to ;)
 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 2:49 pm   

Ok, to w takim razie mamy jedno stanowisko:) To co się odmienia odmieniać, to co się nie odmienia zostawić w spokoju :)
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl