Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Swoje-po mężu-podwójne?

Jakie nazwisko po ?lubie?
panie?skie
4%
 4%  [ 19 ]
m??a
69%
 69%  [ 315 ]
podwójne
25%
 25%  [ 115 ]
inne
0%
 0%  [ 3 ]
Głosowań: 452
Wszystkich Głosów: 452

Autor Wiadomość
Vanilde 


Dołączyła: 04 Lip 2018
Posty: 57
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Czw Cze 13, 2019 8:44 pm   

Czuję się przywiązana do panieńskiego nazwiska, a jednocześnie podoba mi się pomysł wzięcia drugiego nazwiska po mężu, bo w naszym kręgu kulturowym to takie podkreślenie, że od teraz jesteśmy rodziną. Od ślubu mam więc podwójne nazwisko i mogę polecić ;-)

Oba nazwiska mam stosunkowo długie i zakończone na ska/cka. Dodatkowo jedno z nich trzeba literować nawet Polakom. Mimo to nie odczułam, żeby podwójne nazwisko było dla mnie uciążliwe. Rzadko się podpisuję, rzadko przez telefon podaję pełne nazwisko. Na co dzień przedstawiam się tylko panieńskim i pozostałam też przy panieńskim nazwisku w adresie mailowym.
_________________
Nasze industrialne zimowe wesele <3
 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro Kwi 01, 2020 9:37 pm   zmiana nazwiska po ślubie

Asiek napisał/a:
kkkkk, myślę, że nie jestem w takim razie właściwą osobą do dyskusji, bo to co piszesz ja wszystko wiem i stosuję i stosowałam w życiu. :)
Jestem wyemancypowana (choć nie jestem feministką), świadoma swoich praw.

Nie dzielę ludzi na mężczyzn i kobiety tylko na mądrych i głupich. :wink: Płeć nie ma tu nic do rzeczy.

Nie obracałam się w środowiskach słodkich idiotek ani nabuzowanych macho, więc wszystko co piszesz o zgodach, zabranianiach, zakazach to dla mnie czysta teoria - ja po prostu nie znam takich ludzi, którzy narzucają swoją wolę z racji tego, że są mężczyzną/kobietą.

Mogę, tak jak Ty, zastanawiać się dlaczego ludzie godzą się na to czy na tamto, ale nie będę przez to mądrzejsza. Podobnie nigdy nie zrozumiem, jak kobieta może być z mężczyzną który ją bije, bije ich dzieci, a nawet je gwałci. Po prostu tego nie ogarniam i nawet nie próbuję.


Powinienem dużo wcześniej odpisać ale co tam.Mentalność ludzi w tym kraju jest jaka jest.Przykro mi,że niestety osoby mojej płci takie akcje odwalają.Jak czytałem stare posty w tym temacie to mi ręce opadają.To jest jakiś dramat.Dziewczyny piszą,że chcą takie i takie nazwisko ale facet się nie zgadza,urządza kłótnie,awantury i robią to co oni im narzucają.Przecież to jest chore,nie wspominając o tym co sama napisałaś.Gdybym był kobietą to bym takiego gościa pogonił w cholere.Masakra jakaś.Polska to niestety zaścianek czasami.

[ Dodano: Nie Kwi 12, 2020 1:53 pm ]
Asiek napisał/a:
kkkkk napisał/a:
Asiek

A myślałaś tylko o tym żeby zostać tylko przy swoim nazwisku ?


Nie.

kkkkk napisał/a:
Uważam,że każdy ma prawo wyboru.

Zgadza się. I takie prawo wyboru kobieta przecież ma : może zostać przy swoim, może mieć podwójne (w różnej kolejności), może przyjąć męża.

kkkkk napisał/a:
Nazwisko to część naszej tożsamości z nim się urodziliśmy ma jakąś historię.

Wiele osób nie przywiązuje pewnie do tego takiej uwagi, tak myślę.
Poza tym, a co jeśli ktoś pochodzi z jakiejś patologicznej rodziny i nie chce mieć z nią do czynienia i jest szczęśliwy jak zmieni nazwisko?
Albo co z nazwiskami, które po prostu nam się ni podobają? Albo są wulgarne w brzmieniu lub po prostu śmieszne?
Sorry, ale nie chciałabym się nazywać np. Kołek, Kiełbasa albo Ruchała - bez względu na to czy byłoby to moje panieńskie czy po mężu. :roll:
Wiele ludzi zmienia nazwiska z takich powodów, także mężczyźni.

Znam też kilka przypadków, gdzie mężczyzna przyjął nazwisko po żonie.

kkkkk napisał/a:
Dlaczego kobieta ma zmieniać ? Bo jest kobietą ? Bo taka tradycja ?

Ale przecież nie ma przymusu. :roll:
Ma możliwość przy okazji ślubu to zrobić i wiele z tego korzysta. Proste.

kkkkk napisał/a:
Wiele kobiet idzie na kompromis i żeby sprawić przyjemność mężowi bierze podwójne.

Naprawdę, żeby zrobić przyjemność mężowi? :lol:
Jest wiele powodów, dla których kobiety decydują się na podwójne nazwisko, a nie "przyjemność mężowi". :razz:

kkkkk napisał/a:
Asiek mi chodzi o to jak one się mogą pytać o zgodę.Mówią facetowi,że chcą swoje zachować albo mieć dwuczłonowe a ten się nie zgadza,nie chce o tym słyszeć a one się na to godzą.

Nie wiem, bo nigdy nie miałam do czynienia z taką osobą, więc dla mnie to rozważanie czysto teoretyczne.
Trzeba by zapytać osobę, która była w takiej sytuacji.

kkkkk napisał/a:
Przepraszam ja się mam pytać o pozwolenie faceta.Gdybym był kobietą to postawiłbym sprawę jasno."Zostawiam swoje nazwisko albo biorę dwuczłonowe a jak ci się nie podoba to twój problem zawsze możesz przyjąć moje nazwisko".Prosty komunikat a jak facet ma ból 4 liter to jego problem.


Dosadnie, ale trafnie. Też tak uważam.


Jeszcze jedno mi napisz.Co ty byś zrobiła gdyby twój facet upierał się,że masz mieć tylko jego nazwisko i koniec.Nie zgadzałby się nawet na podwójne tylko próbowałby wymuszać na tobie zdanie.Co wtedy ?
_________________
Kuba
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Pon Kwi 13, 2020 10:01 am   Re: zmiana nazwiska po ślubie

kkkkk napisał/a:

Jeszcze jedno mi napisz.Co ty byś zrobiła gdyby twój facet upierał się,że masz mieć tylko jego nazwisko i koniec.Nie zgadzałby się nawet na podwójne tylko próbowałby wymuszać na tobie zdanie.Co wtedy ?

Pytanie dla mnie czysto teoretyczne i abstrakcyjne, bo nigdy by nie doszło do takiej sytuacji w moim przypadku, żebym doszła do etapu rozmawiania o ślubie z osobnikiem, który cokolwiek by na mnie wymuszał. :o
Taka cecha charakteru u mężczyzny (wymuszanie, upieranie się głupio "bo ja tak chcę", typ macho) jest dla mnie nie do zaakceptowania już na starcie znajomości, więc dlatego nie byłabym z takim człowiekiem jako moim chłopakiem, narzeczonym, a co dopiero mężem!
Mam nadzieję, że zrozumiałeś moją odpowiedź. :)
_________________
 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Kwi 13, 2020 11:57 am   Re: zmiana nazwiska po ślubie

Asiek napisał/a:
kkkkk napisał/a:

Jeszcze jedno mi napisz.Co ty byś zrobiła gdyby twój facet upierał się,że masz mieć tylko jego nazwisko i koniec.Nie zgadzałby się nawet na podwójne tylko próbowałby wymuszać na tobie zdanie.Co wtedy ?

Pytanie dla mnie czysto teoretyczne i abstrakcyjne, bo nigdy by nie doszło do takiej sytuacji w moim przypadku, żebym doszła do etapu rozmawiania o ślubie z osobnikiem, który cokolwiek by na mnie wymuszał. :o
Taka cecha charakteru u mężczyzny (wymuszanie, upieranie się głupio "bo ja tak chcę", typ macho) jest dla mnie nie do zaakceptowania już na starcie znajomości, więc dlatego nie byłabym z takim człowiekiem jako moim chłopakiem, narzeczonym, a co dopiero mężem!
Mam nadzieję, że zrozumiałeś moją odpowiedź. :)


Jak najbardziej zrozumiałem i masz 100 % racji. :) Dla mnie to co się dzieje w tym kraju pod względem nazwisk jest normalnie chore.Najgorsze jest to,że dziewczyny się na to godzą.To jest nienormalne.Zostałaby przy swoim nazwisku ale mąż się nie zgadza.No do jasnej cholery on się zgadzać nie musi to jest tylko i wyłącznie twoja decyzja.To jest chore.
_________________
Kuba
 
 
ola88 
Żona ;)


Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 2026
Skąd: Tu i tam ;)
Wysłany: Sob Kwi 18, 2020 9:15 pm   

kkkkk, eeeee nie czaję Twojej całej spiny odnośnie nazwiska które kobieta bierze po ślubie. Swoje, męża, podwójne.

Niech każda robi jak uważa.
Dla mnie liczy się miłość, zaufanie, mąż jako przyjaciel. Po prawie 10 latach ślubu nigdy nie zastanawiałam się nad nazwiskiem czy dobrze czy nie dobrze zrobiłam.

Masz żonę?
_________________
 
 
Hachiko 

Dołączyła: 11 Sty 2016
Posty: 144
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 21, 2020 5:33 pm   

Ja sama zdecydowalam sie podwojne. I nasze ewentualne dzieci tez beda mialy podwojne. Moj przyszly malzonek nie mial z niczym problemu i nie nalegal, zeby dzieci mialy tylko jego nazwisko. Wiec kazdy decyduje miedzy soba i nie rozumiem calej tej awantury i wrzucanie mezczyzn do jednego wora. Tez chce nazwisko meza nosic, bo to oznacza, ze jestesmy rodzina.
_________________

 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Kwi 30, 2020 6:53 am   

ola88 napisał/a:
kkkkk, eeeee nie czaję Twojej całej spiny odnośnie nazwiska które kobieta bierze po ślubie. Swoje, męża, podwójne.

Niech każda robi jak uważa.
Dla mnie liczy się miłość, zaufanie, mąż jako przyjaciel. Po prawie 10 latach ślubu nigdy nie zastanawiałam się nad nazwiskiem czy dobrze czy nie dobrze zrobiłam.

Masz żonę?


Nie nie mam żony.Miałem dziewczyny.Obecnie jestem singlem.

Napisz mi tylko jaką decyzję podjęłaś ostatecznie ?

Zainteresowałem się tym tematem i czytałem wiele na różnych forach i to co się dzieje w tym kraju pod tym względem jest chore.To jest nienormalne.Ja sam jestem facetem ale jeżeli chodzi o nazwiska to popieram kobiety jeżeli chcą przy nim zostać albo mieć dwuczłonowe.Przykro mi,że osobnikom mojej płci tak odwala.Myślałem,że wiele kobiet w tym kraju zmienia nazwiska bo tak chcę a niestety często jest to pod przymusem.

To co czytałem tutaj na forum i na innych to jest chore.Popatrz na to."Chciałaby zostawić swoje nazwisko albo mieć dwuczłonowe ale"
1.Mąż się nie zgadza-a przepraszam co on ma do gadania ? Może wyrazić swoje zdanie ale jak mu się to nie podoba to jego problem.
2.Mąż mi nie pozwala,zabrania-takiego gościa należy nazwać toksykiem a kobiety raczej ich niewolnicami
3.Mąż się obraża-obrazić to się może dziecko jak nie dostanie zabawki a nie dorosły chłop.Wychodzi na to,że nie dorósł do małżeństwa.
4.Mąż robi awantury-skoro facet z takiego powodu robi takie coś to trzeba się zastanowić czy z nim być.
5.Mężowi będzie przykro-a kobiecie nie jest przykro,że ma rozstać się ze swoim nazwiskiem.

Czytałem twoje posty sprzed 10 lat.Chciałaś podwójne nazwisko ale twój obecny mąż naciskał cię żebyś miała tylko jego.Ja mam nadzieję,że nie uległaś.
Tekst typu "jeszcze kilka miesięcy możesz nacieszyć się swoim nazwiskiem bo potem będziesz miała moje" Coś takiego.Ty sobie na takie coś pozwalasz.To jest według ciebie przyjaciel ? Toksyk a nie przyjaciel.

W prywatnej wiadomości ci coś napiszę.Pewną moją historię.Jak będziesz chciała to możesz się do niej odnieść.
_________________
Kuba
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl