Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Intercyza
Autor Wiadomość
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 10:45 am   Intercyza

Czy ktoś z Was zastanawiał się może nad zawarciem intercyzy?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, jesteście praktyczni jeśli chodzi o kwestie finansowe, czy też dajecie się ponieść uczuciom i niepotrzebne Wam zabezpieczenie na "wszelki wypadek"?

Ja zastanawiałabym się nad problemem, gdyby istniał - my akurat dorabiamy się wszystkiego razem, więc nie ma po co. Ale gdyby było - nie wiem, co bym zrobiła. Z jednej strony nie chcę w ogóle myśleć o możliwości rozstania, ale z drugiej - statystyki są bezwzględne... :roll:
_________________
chez alma |
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 10:59 am   

my intercyzy nie podpisujemy. M. nawet nie wiedzial o co z tym chodzi :)

mamy podobna do Almy sytuacje - od jakiegos czasu mamy wspolna kase i wszystko, co dostajemy od Rodziny traktujemy jak wspolne.
zabezpieczenia nie potrzebujemy, bo nie mamy swoich wlasnych majatkow rodowych, ktore wnosimy do malzenstwa.

o mozliwosci rozstania nie mysle :)
_________________
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 11:03 am   

A żeby wspólne stalo się "ciałem" wczoraj założylismy w końcu wspólne konto :mrgreen:

Czy nasze prywatne konta po zawarciu małżeństwa staną się wspólne? Bo jak tak, to ja się nad tą intercyzą poważnie zastanowię ;)
_________________
chez alma |
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 11:15 am   

Almo, intercyza najbardziej przydaje się w tych przypadkach, gdy jedno z przyszłych małżonków jest wyraźnie bogatsze, a w dodatku boi się, że to drugie ma niezupełnie czyste intencje :) Jednak to co się miało na własność przed zawarciem związku małżeńskiego nie staje sie wspólne (w prawnym tego słowa znaczeniu), tzn np. gdybyś miała samochód zarejerstrowany na siebie, przez siebie kupiony, na co masz faktury itd. to w przypadku ewentualnego rozwodu Twój małżonek i tak nie bedzie miał do niego prawa. Intercyza dotyczy bowiem tego, czego małżonkowie dorobili sie już po zawarciu związku małżeńskiego. Jesli popiszecie intercyzę nie możecie sie też wspólnie rozliczać z Urzędem Skarbowym, i własciwie to nie wiem nawet, jak to prawnie jest z takim wspólnym kontem, bo intercyza rozdziela Wasze majątki. Nie bedę może pisała co sie dzieje w razie rozwodu, bo po pierwsze nie życze tego nikomu, a po drugie to dopiero jest wojna :) Jeśli jednak chcesz, to daj znać, napisze :)
_________________

 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 11:19 am   

Pusiak, kontynuując przykład z samochodem - jest mój, jeśli kupiłam go przed zawarciem małżeństwa, ale co jeśli sprzedam go w trakcie, dołożymy i kupimy lepszy? Czy ten nowy jest w części tylko mój, czy cały staje się majątkiem wspólnym?

Co do wspólnego rozliczania - i tak przy podobnych zarobkach nie mamy z tego żadnej korzyści.
_________________
chez alma |
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 11:30 am   

Aż taka mądra nie jestem :) teraz jest tak.... gdybyście go sprzedali, to pieniądze prawnie sa Twoje, i teraz zależy, jeżeli zapłacilibyście te brakującą część np. z Twojego konta, to samochód prawnie jest Twój, jeżeli z konta męża, to prawnie jest wspólny. W pierwszym przypadku w razie rozwodu sprawa jest oczywista, w drugim zależy od różnych czynników, przy czym tu juz wchodze w obszar gdybania. Chyba jest tak, że np. gdyby twój udział był wyraźnie większy, to samochód zostaje przyznany Tobie, z zastrzeżeniem, że musisz spłacić małżonka, chociaz może być też tak, że sąd stara sie "na oko" podzielic majątki tak, żeby było równo... Tu juz musiałbyś sie zapytac jaiegos prawnika :)
_________________

 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 11:50 am   

Trochę już o tym było:

:arrow: http://www.forum.wesele-l...ght=intercyz%2A

:arrow: problem Pusiaczka z intercyzą :wink: i dalsze posty w tym wątku

:arrow: http://www.forum.wesele-l...ighlight=#58032
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 11:56 am   

Rozdzielność majątkowa to osobna sprawa, dotyczy trwania małżeństwa, a intercyza majątku posiadanego przed młażeństwam przez każdego z małżonków.

Idei rozdzielności nie popieram, bo w trakcie małżeństwa nawet jeśli tylko jedno z małżonków pracuje, to drugie przecież też wnosi swój "wkład", nawet jeśli nie materialny - a więc moim zdaniem ma to samo prawo do owoców tej pracy.

Ale intercyza... cóż, uwspólnianie dorobku z czasów przedmałżeńskim nie każdemu musi wydawać się sprawiedliwe.

Pusiaku, ale Wy w końcu nic nie podpisaliście, dobrze zrozumiałam?
_________________
chez alma |
 
 
Filomena 

Dołączyła: 31 Sie 2004
Posty: 365
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 12:08 pm   

http://www.cpk.home.pl/infopage.php?id=61

Tu jest wszystko wyjaśnione, łącznie z samochodem :wink: . I z tego co rozumiem nie jest tak, że intercyza dotyczy majątku sprzed ślubu. On i tak jest odrębny.
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 12:13 pm   

Nie, nie podpisaliśmy :) Oboje stwierdzilismy zgodnie, że jesli to ma byc tak jak nam to przedstawiono, to nie chcemy.... a tesciowa jak zła była :) i jeszcze pare razy próbowała Nas do tego przymusić mówiąc, że to przeciez moi rodzice zaczeli temat :) I na nic sie zdawały cierpliwe tłumaczenia, że moi rodzice nie zdawali sobie do końca sprawy z tego, co własciwie oznacza intercyza :)
_________________

 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 12:31 pm   

Ale właściwie, w przypadku ślubu kościelnego intercyza nie ma zastosowania, bo przecież rozwód nie wchodzi w grę... Przecież przysięgamy na zawsze.
_________________
chez alma |
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 1:36 pm   

no w przypadku ślubu wyłącznie kościelnego intercyza nie wchodzi w grę, bo w swietle prawa nie jesteście malżeństwem :) Natomiast w przypadku konkordatowego, a i owszem wchodzi ;)
_________________

 
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 1:38 pm   

ojejku, jakie to wszytsko skomplikowane. dobrze, ze nie jestem prawnikiem :)
i ze nie zdecydowalismy sie na intercyze.
_________________
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 1:49 pm   

Pusiak, miałam na myśli, że w przypadku ślubu kościelnego (a więc i konkordatowego, jako jego część) teoretycznie przynajmniej wiążemy się z kims na całe życie, więc problem podziału dóbr po zakończeniu związku jest zagadnieniem czysto akademickim ;)
_________________
chez alma |
 
 
Filomena 

Dołączyła: 31 Sie 2004
Posty: 365
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 1:54 pm   

Szkoda tylko, że statystyki rozwodów nie potwierdzają akademickości tego zagadnienia :wink: .
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 3:26 pm   

Trochę nie tak Alma_. Przecież ślub konkordatowy jest "w połowie" ślubem cywilnym. Rozwód i podział majątku odbywa się na płaszczyźnie cywilnej. To jak? Pół majątku się nie dzieli, bo po ślubie kościelnym, a pół dzieli po ślubie cywilnym? :wink:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Lut 08, 2006 3:28 pm   

Nie - jeśli wchodzi w grę ślub kościelny (nieważne czy łącznie z cywilnym czy też nie), to nie powinno się (teoretycznie) brać pod uwagę możliwości rozstania. A więc problem podziału majątku nie istnieje... ;)
_________________
chez alma |
 
 
gosiaczek 

Dołączyła: 27 Sie 2004
Posty: 645
Skąd: stąd i z owąd
Wysłany: Czw Lut 09, 2006 9:02 am   

Przecież ludzie, którzy biorą tylko ślub cywilny, na ogół nie robią tego dlatego, żeby sobie zostawic furtke do rozwodu. Albo istnieją przeszkody do ślubu koscielnego (jedno z małżonków jest rozwodnikiem), albo ideologicznie im nie po drodze z religią. Ale nie chodzi o potencjalną możliwość rozpadu związku.



Hmmmm, gdybym ja tak mogła wczesniej jakos prawnie ustalić sprawe mojego kredytu studenckiego :( Mnie on tam wcale nie siedzi na wątrobie, jest wydatkiem wyłącznie na papierze, poza tym raz zarobię o te 200 zł więcej, raz mniej i jakoś tego nie czuję. Niestety, mężowi jest solą w oku i ciężko z nim borykamy.
 
 
Dotka 


Wiek: 43
Dołączyła: 12 Mar 2005
Posty: 562
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 13, 2006 2:43 pm   

My nawet o takiej intercyzie nie pomyśleliśmy, nie chcieliśmy :!: :!: :!:
_________________
 
 
 
katia 


Wiek: 42
Dołączyła: 06 Lis 2005
Posty: 178
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 16, 2006 7:14 pm   

Umowy majątkowe małżeńskie nie dotyczą tylko podziału majątku po rozwodzie, ale także kwestii dochodzenia wierzytelności w momencie, gdy któreś z małżonków stanie się dłuznikiem.
My bardzo poważnie zastanawiamy sie nad zawarciem tej umowy ze wzledu na to, że mój narzeczony prowadzi firmę zajmującą się handlem zagranicznym, a to ryzykowna działalność, e względu na zmiany kursowe.
 
 
imbrulka 


Wiek: 46
Dołączyła: 12 Lis 2005
Posty: 279
Skąd: łódź
Wysłany: Nie Lut 19, 2006 9:24 pm   

My tez powaznie zastanawiamy sie nad ta kwestia z powodu faktu, ze jedno z nas prowadzi dzialalnosc gospodarcza. W takim wypadku w przypadku braku takiej umowy wystarczy nieuczciwy kontrahent, a swoim majatkiem ryzykujemy razem solidarnie. Zapewniam wiec ze nie jest to zawsze kwestia braku zaufania do siebie, ale w pewnych przypadkach zabezpieczenie sie przed nieuczciwoscia w biznesie. Ufamy sobie bezgranicznie i czujemy sie za siebie odpowiedzialni - stad rozwazanie takiego rozwiazania.
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Mar 14, 2006 4:08 pm   

tekst ze strony www.weselicho.pl


Inetrcyza to umowa regulująca podział majątku małżonków. Na takie zabezpieczenie własnych interesów decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Jeśli zarabiasz znacznie więcej niz małżonek lub nie masz stuprocentowej pewności, że interesy, które on prowadzi, nie przyczynią się do powstania długów, zastanów się nad zawarciem intercyzy. Podpowiadamy m.in.: jak to zrobić i dlaczego warto zawrzec taką umowę.

Odrębność może być korzystna:
- gdy małżonek wpada w tarapaty finansowe i nie będzie mógł regulować swoich zobowiązań finansowych na bierząco
- gdy jedno z współmałżonków jest nieuczciwe wobec drugiego (np.zalega z płaceniem podatków)

albo niekorzystna:
- jeśli opłacałoby się wam wspólne rozliczenie podatku
- jeśli chcecie wziąć kredyt

Ograniczenia i rozszczenia

Intercyza nie zawsze prowadzi do wyłączenia wspólności majątkowej. Można zawrzeć umowę ograniczającą wspólność albo umowę rozszerzającą. Ograniczenie polega na wyłączeniu wspólności w stosunku do majątku pochodzącego z niektórych źródeł (np. tylko z działalnosci gospodarczej żony lub męża). Rozszerzenie to uznanie, że majątkiem wspólnym jest majątek odrębny małżonkówn np.: nabyty przed ślubem. W takiej sytuacji odpowiada się wzajemnie za długi małżonka, które zaciągnął przed ślubem.

Nie odopowiadasz za długi współmałżonka tylko wtedy, jeśli poinformował on swojego wierzyciela, że zawarliście intercyzę. Niestety, jeśli małżonek jest nieuczciwy, może wykorzystać to przeciwko Tobie. Jeśli mąż będzie chciał wpuścić Cię w maliny, nie powie wierzycielowi o waszej umowie. Zgodnie z prawem będziesz wtedy odpowiadała za jego długi, tak jakby nie było intercyzy. Oczywiście taki sam skutek jest wtedy, gdy nieuczciwa żona nie poinformuje o intercyzie swojego wierzyciela. Nie ma skutecznego sposobu, by się przed tym zabezpieczyć. Warto kontrolować umowy zawierane przez współmałżonka. Trzeba dopilnować, by w każdej był zapis o rozdzielności majątkowej.

Co z majątkiem odrębnym

Niektóre składniki majątku, którego właścicielem jest mąż lub żona, nie są własnością wspólną, niezależnie od tego, czy wcześniej podpisano intercyzę, czy nie. Jest to m.in.:
- majątek, który mąż lub żona nabyli przed ślubem
- majątek odziedziczony, pochodzący z zapisu lub z darowizny (chyba, że są to przedmioty codziennego użytku, z których mąż i żona wspólnie korzystają)
- przedmioty zaspokajające osobiste potrzeby męża lub żony (np. wózek inwalidzki, ubrania)
- pieniądze z odszkodowania za uszkodzenia ciała lub utratę zdrowia albo odszkodowanie za krzywdę i przedmioty kupione za te pieniądze (wyjątkiem jest tu renta)
- pieniądze i przedmioty kupione za pieniądze z nagrody za osobiste osiągnięcia, którą otrzymał jeden z małżonków.

Pamiętaj!

Poza wyliczonymi wyjątkami, wszystko to, co oboje lub jeden z małżonków nabyli w trakcie małżeństwa, jest majątkiem wspólnym.

Gdzie i jak to zrobić?

Intercyza musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Trzeba udać się do notariusza z dowodami osobistymi. Małżonkowie skladają oświadczenia, że decydują sie na rozdzielność.

Umowę można zawrzeć zarówno w trakcie małżeństwa, jak i przed ślubem.

Mieszkanie wspólne czy odrębne?

Jeśli nie zawarliście intercyzy:

- a jeden z małżonków przed ślubem podpisał przedwstępną umowę z deweloperem, ale mieszkanie będzie gotowe już po ślubie, będzie waszą wspólną własnością, ponieważ do wykonania umowy przedwstępnej dojdzie w trakcie trwania związku.
- mąż lub żona przed ślubem mieli spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, a po ślubie zostanie ono przekształcone w mieszkanie własnościowe, będzie waszą wspólną własnością. Stanie się tak dlatego, że formalności związane z nabyciem własności mieszkania zostaną załatwione, kiedy będziecie już mężem i żoną.

Ile to kosztuje?

Zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej kosztuje około 550 złotych:
- 400zł (+22% VAT) to taksa notarialna za zawarcie umowy w postaci aktu notarialnego (400zł to górna wysokość, notariusz może zażądać niższej kwoty)
- 2 wpisy po 10zł (+22% VAT)
- 38zł podatku

źródło: Dziennik Zachodni 19.04.2004. Nr 92, str.20

Jeśli małżonkowie zawarli intercycę, komornik nie może zająć majątku należącego do drugiego współmałżonka.
_________________
 
 
MałaMi1 

Dołączyła: 08 Paź 2007
Posty: 5375
Skąd: łódzkie
Wysłany: Nie Lut 03, 2008 4:31 pm   

my na pewno nie zdecydujemy sie na intercyze -wszystko będzie nasze-wspólne :]
 
 
shi-ann 

Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 20, 2008 6:55 pm   

Nie mam nic przeciwko. I zdecydowanie oddzielam pojęcie intercyzy od miłości. My nie podpisujemy. Albo ja nic na razie o tym nie wiem ;-)
_________________
Lepiej brać drzewo do lasu, niż zbierać chrust.
 
 
 
Agnieszka19 


Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1715
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lut 23, 2008 9:44 pm   

my nawet tego nie bierzemy pod uwage :) jak ktos chce to czemu nie. nam to nie jest potrzebne :) od półtora roku mamy wspólna kasę i współne konto i wszystko jest NASZE :)
_________________


Nasz dzień 26.04.2008
 
 
 
kajki 

Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2008
Posty: 154
Skąd: łódź
Wysłany: Sro Lut 27, 2008 1:31 pm   

ja uwazam,ze jesli chce sie podpisywac intercyze to po co w ogole brac slub, skoro chce sie zyc na wlasny rachunek?dla mnie jest to glupie strasznie,po co sie pobierac jesli sie komus nie ufa???Slub nie powinien byc jakims papierkiem podpisanym czy umowa , to powinno byc cos wiecej niz zwykla formalnosc
nie rozumiem takich ludzie, szkoda,ze jeszcze od samego poczatku nie stwierdza, ze zrobia sobie osobne sypialnie,lozka a najlepiej jeszcze domy
_________________
Ostatnio zmieniony przez kajki Sro Lut 27, 2008 1:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Niebieskooka 

Wiek: 39
Dołączyła: 14 Lut 2008
Posty: 1983
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lut 28, 2008 11:14 pm   

zgadzam się z przedmówczynią:) :lol:
po co się pobierać jak sie komuś nie ufa??
ja w porównaniu z moim misiem jestem bardziej zamożna, ale nie wyobrażam sobie intercyzy..albo jesteśmy razem i zaczynamy wszytko na wspólny rachunek, albo decydujemy się na bycie singlami...
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 9:42 am   

Kochane, nie mylcie dwóch pojęć....
podpisanie intercyzy nie oznacza wykle braku zaufanie do drugiej strony (no chyba że mówimy o slubach najbogatszych ludzi na świecie lub tych z brańży hollywoodzkiej ;) ). pomyślcie nad sytuacją, kiedy któreś z małżonków ma własną firmę, za która jest odpowiedzialne własnym majątkiem - i zdarzy się nieuczciwy kontrahent, lub przypadek losowy, ktory powoduje bankructwo i potrzebę spłaty zobowiazań firmy z własnego konta.... Jesli macie intercyzę, to tylko "pół" majątku Wam zabiora i wiecej zostanie Wam na życie, nie zabierze Wam komornik wspólnie kupionego mieszkania albo samochodu na poczet długów firmy, prawda :?: I nie ma to ?ADNEGO związku z zaufaniem do drugiej osoby :)
_________________

 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 1:04 pm   

Dokładnie. :) Trzeba rozdzielić uczucia od rzeczywistości. My podpisywaliśmy rozdzielność w trakcie trwania małżeństwa i krzywda nam się nie dzieje.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 5:24 pm   

kryszka napisał/a:
Dokładnie. :) Trzeba rozdzielić uczucia od rzeczywistości. My podpisywaliśmy rozdzielność w trakcie trwania małżeństwa i krzywda nam się nie dzieje.


wg mnie takie podejście do tego tematu jest najzdrowsze.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
tofee 
zakochana w M.


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Sty 2008
Posty: 569
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 12:45 am   

Poza tym to czasami rodzice chcą zabezpieczyć "swój wkład" gdy np kupili dziecku przed ślubem np mieszkanie. Gdybym była rodzicem i kupiła córce /synowi mieszkanie to nie wiem czy nie chciałabym aby to była tylko jego własność.
Ale rozumie też drugą stronę. To ciężkie tematy i na pewno trzeba podejść do tego bez emocji i spojrzeć na sprawę z dwóch stron.
U nas temat temat nas nie dotyczy, ale rozumiem za i przeciw.
_________________
Nasz dzień 23.05.2008r. ...
Jestem szczęśliwą żoną mojego męża :-)
 
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 8:34 am   

tofee napisał/a:
Poza tym to czasami rodzice chcą zabezpieczyć "swój wkład" gdy np kupili dziecku przed ślubem np mieszkanie. Gdybym była rodzicem i kupiła córce /synowi mieszkanie to nie wiem czy nie chciałabym aby to była tylko jego własność.


To co każde z Młodych posiada PRZED ślubem nie wlicza sie do majątku wspólnego, a zatem nie ma potrzeby zabezpieczania sie w takim wypadku intercyzą :)
To tak na marginesie :)
_________________

 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 8:47 am   

tofee napisał/a:
Poza tym to czasami rodzice chcą zabezpieczyć "swój wkład" gdy np kupili dziecku przed ślubem np mieszkanie.

To co przed ślubem stanowi odrębny majątek małżonków, więc i bez intercyzy nie wchodzi w skład wspólnoty i w razie rozwodu druga strona nie ma do niego prawa.

[ Dodano: Pon Mar 31, 2008 9:48 am ]
Pisałyśmy jednocześnie. :lol:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
aglucia 


Wiek: 40
Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 87
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 5:31 pm   

Ja intercyzy nie będę podpisywała, ale nie potępiam też ludzi, którzy to robią!!
Zgadzam się, że zazwyczaj nie jest to spowodowane brakiem zaufania, ale po prostu jest to ochrona na wypadek zadłużenia się współmałżonka
_________________


życzę miłego dnia Gość !
 
 
EwaM 


Wiek: 41
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 2535
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 9:35 pm   

kryszka napisał/a:
To co przed ślubem stanowi odrębny majątek małżonków, więc i bez intercyzy nie wchodzi w skład wspólnoty i w razie rozwodu druga strona nie ma do niego prawa.

No to po co właściwie jest intercyza?

edit: poprawiŁam cytat
Sajonara6
Ostatnio zmieniony przez Pon Mar 31, 2008 9:50 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Pon Mar 31, 2008 9:53 pm   

Intercyza jest po to żeby nie stracić tego co się samemu zarobiŁo w trakcie trwania maŁżeństwa, w przypadku jego rozpadu, tzn. jeśli w trakcie trwania maŁżeństwa kupiŁaś za wŁasne pieniądze dom z basenem i Jaguara nówkę to po rozwodzie wszystko to jest Twoją wŁasnością. Jeśli intercyzy nie mieliście podpisanej - musisz się tym podzielić po poŁowie z byŁym maŁżonkiem, nawet jeśli on nawet maŁym palcem nie ruszyŁ żeby Ci pomóc na to zarobić.
To tak baaardzo ogólnie.
 
 
EwaM 


Wiek: 41
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 2535
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 10:03 pm   

No to w takim razie wogóle nie widzę sensu w intercyzie. Bo jeśli zaczyna się wspólne życie, to po to, żeby wspólnie na nie pracować. I tu nie ma znaczenia kto więcej zarabia, a kto mniej, bo stajemy się jedną komórką. Pozatym uważam, że jest to wielce krzywdzące dla strony zajmującej się domem i wychowującej dzieci, bo ona nie zarabia. A to, że cały dzień haruje, żeby ta druga osoba mogła być w pracy i nie przejmować się tym, że w domu brudno, że nia ciepłego obiadu, a dziecka nie ma kto ze szkoły przyprowadzić - to się nie liczy? I co, nagle ustawiony/a zawodow mąż/żona sobie pomyśli, że nie jest zadowolony/a ze wspólnego życia i zabiera dom, samochód i wszystko, bierze swoje zabawki i idzie do innej piaskownicy? I zostawia drugą osobę na lodzie? To nie do pomyślenia.

Mój narzeczony ciężko pracuje na nasze przyszłe wspólne życie. I kiedy ostatnio, jak wyszło mu coś trudnego, powiedziałam, że cieszę się za niego to mi odpowiedział: Nie cieszysz się za mnie, tylko za nas. I taka jest prawda. Odkąd podjęliśmy decyzję o wspólnym życiu, każda decyzja, którą podejmujemy indywidualnie dotyczy nas obojga. Na tym polega małżeństwo, więc w takiej sytuacji uważam, że intercyza jest bzdurą.

No chyba, że ktoś jej podejmuje ze względu na ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i zabezpiecza się w ten sposób przed ewentualną utratą całego wspólnego majątku, ale od tego jest chyba rozdzielność majątkowa, a nie intercyza.
 
 
Agiii 


Wiek: 41
Dołączyła: 23 Mar 2008
Posty: 25
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 10:12 pm   

Intercyza to małżeńska umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową między małżonkami. Przy wspólności majątkowej mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem osobistym żony, majątkiem osobistym męża i majątkiem wspólnym. W systemie rozdzielności majątkowej nie istnieje majątek wspólny.

Intercyzę można zawrzeć zarówno przed, jak i w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli rozdzielność ustanowiono przed zawarciem związku, każdy z małżonków zachowuje majątek zgromadzony przed ślubem oraz majątek nabyty później. W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej już w trakcie trwania małżeństwa, rozdzielność zajmuje miejsce ustawowej wspólności majątkowej - małżonek zachowuje więc te składniki majątku, które przypadły mu w drodze podziału majątku wspólnego, oraz przedmioty nabyte już po wprowadzeniu rozdzielności.


Jak dokonać intercyzy?

Na początku małżonkowie muszą odwiedzić notariusza. Umowa małżeńska sporządzona w innej formie niż notarialna będzie nieważna. Przy sporządzeniu intercyzy należy liczyć się z opłatami:

* taksa notarialna – 400 zł,
* podatek VAT (22 proc. od kwoty taksy) – 88 zł,
* podatek od czynności cywilnoprawnych – 38 zł,

(śmieszne...ceny z kosmosu a tekst maja naszykowany tylko podpisać)


ntercyza do grobowej deski?

Intercyza nie jest dokumentem wiążącym małżonków na całe życie. Mogą oni zmienić treść umowy bądź w dowolnym czasie ją rozwiązać. Z chwilą rozwiązania intercyzy między małżonkami powstaje system wspólności ustawowej.

Zarówno zmiana majątkowej umowy małżeńskiej, jak i jej rozwiązanie wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego.


Intercyza i co dalej?

Zawierając intercyzę, małżonkowie mogą zdecydować się na jeden z niżej wymienionych ustrojów majątkowych:

* ograniczona wspólność majątkowa,
* rozszerzona wspólność majątkowa,
* rozdzielność majątkowa,
* rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.


Rozszerzona lub ograniczona wspólność majątkowa ma zastosowanie wtedy, gdy chcemy, by w naszym małżeństwie istniał majątek wspólny, ale w jego skład wchodziły inne przedmioty niż z reguły.

Pełna rozdzielność majątkowa gwarantuje każdemu z małżonków zupełną swobodę co do korzystania ze swojego majątku.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się swobodą nieskrępowanego dysponowania własnym majątkiem, a zarazem mają na względzie sytuację współmałżonka, który np. wychowuje dzieci.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest stosunkowo nowa na gruncie prawa rodzinnego. Zakłada ona rozliczenie pomiędzy małżonkami, polegające na zrównaniu ze sobą nie tyle majątków osobistych każdego z małżonków, ile tego, czego się w trakcie trwania małżeństwa dorobili, czyli tzw. dorobków.


Co to jest dorobek i w jaki sposób go obliczyć?

Art. 51.
§ 1. Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej.

§ 3. Dorobek oblicza się według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia.
(Kodeks rodzinny i opiekuńczy)



Dorobek stanowią jedynie te przedmioty majątkowe, które małżonkowie sobie wypracowali. Nie obejmuje on natomiast przedmiotów z majątku osobistego męża lub żony. Dorobkiem jest więc tylko to, o co przyrósł majątek osobisty każdego z małżonków od momentu podpisania intercyzy.

Przy rozliczaniu dorobków, po ustaniu rozdzielczości majątkowej (rozwód, separacja itp.), małżonek, którego dorobek jest mniejszy, może żądać wyrównania. Wartość dorobku obliczana jest według cen z chwili przeprowadzenia rozliczenia.

W szczególnych przypadkach małżonek, który włożył w gromadzenie majątku więcej sił i środków, może żądać sądownie zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków. Szczególne przypadki to sytuacje, w których jeden z małżonków pracuje uczciwie przez całe życie, a drugi trwoni majątek.


My podpisujemy intercyzę...

pozd
Ostatnio zmieniony przez Agiii Pon Mar 31, 2008 10:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 9:59 am   

EwaM napisał/a:
ale od tego jest chyba rozdzielność majątkowa, a nie intercyza.


Jak widac z calego postu Agiii, intercyza i rozdzielność majątkowa to jedno i to samo :)
_________________

 
 
 
elisa69 

Wiek: 54
Dołączyła: 15 Sty 2008
Posty: 191
Skąd: z Bałut
Wysłany: Wto Kwi 15, 2008 11:20 am   

My tez podpisujemy intercyze - A. prowadzi dzialalnosc i jest zawsze jakies ryzyko.
A poza tym A. ma dwoje dzieci z pierwszego malzenstwa i chcemy, zeby sprawy majatkowe byly czyste i przejrzyste, rowniez dla nich (jak troche jeszcze dojrzeja do takich rozmow :smile: )
_________________
Pozdrawiam - Ela
 
 
Magda M. 


Wiek: 39
Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 43
Skąd: Łódź PL/Aalborg DK
Wysłany: Wto Maj 06, 2008 5:33 pm   

No to teraz ktos madry niech mi poradzi jak by to wygladało (czysto teoretycznie). I czy intercyza jest wymagana czy nie. Bo do tej pory wydawało mi sie ze tak Teraz ze nie.

Założenie przed slubem:
- ja mam mieszkanie
- on ma działke

Założenie po slubie:
Mieszkamy w mieszkaniu
Na dzialce stawiamy dom
Przeprowadzamy sie do domu na dzialce
sprzedajemy mieszkanie

Co jest kogo i czy po sprzedaniu mojego mieszkania mam jakies prawa do chyba wspolnego domu na jego działce?

Moze troche pokrecone :smile: ale takie jest życie nieprawdaz? Prosze o posty w tej sprawie
 
 
truskawka_ja 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 781
Skąd: ...
Wysłany: Wto Maj 06, 2008 5:55 pm   

Rozumiem, że rozważasz tę sytuację na wypadek rozwodu (którego Ci oczywiście absolutnie nie życzę). No bo jeśli się nie rozwodzicie to w zasadzie nie ma znaczenia co jest czyje.

Ponieważ dom budujecie wspólnie będąc już małżeństwem to macie do niego równie prawa. Działka należy do Twojego męża - była w jego posiadaniu przed zawarciem małżeństwa. Czyli w razie rozwodu należy Ci się połowa wartości domu a mężowi połowa wartości domu +wartość działki. Pytanie jeszcze w co inwestujesz pieniądze ze sprzedanego mieszkania - jeśli w wyposażenie domu to należy do Ciebie ale w praktyce takie rzeczy trudno później udowodnić - na wszystko by trzeba było mieć rachunki.

Ale to jest tylko i wyłącznie moja opinia. Dobrze by było żeby jakiś prawnik się w tym temacie wypowiedział bo mnie też zainteresował ten problem. :)
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 42
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 07, 2008 7:04 am   

truskawko, masz rację, to bedzie dokładnie tak wygladało. Majątek posiadany przed ślubem jest własnością odrębną, wszystko czego dorobicie sie po ślubie jest własnością wspólną.
_________________

 
 
 
panna mia 

Dołączyła: 26 Wrz 2011
Posty: 54
Skąd: UĆ
Wysłany: Czw Mar 15, 2012 6:48 pm   

przepraszam ale słabo mi się robi jak czytam takie wpisy w klimacie "po co woóle ślub brac?; intercyza to jak zakładnaie rozwodu z góry" itp ja uważam, ze to raczej zabezpieczenie tej drugiej osoby - np. ja mam firmę i jeśli mi się nie powiedzie dlaczego komornik ma ścigać mojego męża za to? a przy rozdzielności mimo tego, że powinęła mi się noga to mam z czego żyć bo mój mąż ma dochody do których moi potencjali wierzyciele nie mogą sobie rościć praw..
 
 
tomk1 

Dołączył: 19 Sty 2013
Posty: 10
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sty 19, 2013 3:18 pm   

Żeby się zabezpieczyć to się ubezpieczenie kupuje albo nieruchomość. W rodzinie nie ma "ja" tylko "my" jeśli ktoś tego nie rozumie to znaczy że nie rozumie idei małżeństwa

Usunęłam reklamę z podpisu. Moderatorka Asiek
Ostatnio zmieniony przez Asiek Pią Lut 15, 2013 7:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Prowansja 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 209
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Sty 19, 2013 7:43 pm   

tomk1, dopóki się samemu nie znajdzie w takiej sytuacji to się nie zrozumie. U nas mąż jeszcze przed ślubem chciał,żebyśmy podpisali intercyzę a to dlatego żeby uchronić mnie przed ewentualnymi skutkami jego błędów z przeszłości,nie chcę pisać o szczegółach. Więc bynajmniej nie jest to jakiś brak zaufania do siebie czy coś.
 
 
frys1 
Firma

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 9
Skąd: Zgierz
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Sty 24, 2013 1:17 am   

Dokładnie. Czasami lepiej podpisać intercyzę szczególnie jak się prowadzi jakąś działalność bo później różne dziwne rzeczy mogą się zdarzyć
_________________
Nasze piękne zaproszenia ślubne rozdane ;)
 
 
kaczuszkaniunia 

Dołączyła: 24 Sty 2013
Posty: 207
Skąd: lodz
Wysłany: Wto Lut 12, 2013 10:57 pm   

intercyza jest potrzebna w sytuacjach kryzysowych np takich jak placenie alimentwo na rodzicow ja jestem w takiej sytuacji i nie bardzo wiem co robic
 
 
Karolain 

Wiek: 38
Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 248
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 13, 2013 1:36 pm   

My intercyzy nie spisywaliśmy bo tak naprawdę to "nic" nie mamy, obydwoje zaczynamy w sumie od 0, ale jeśli posiadała bym jakiś majątek to mocno bym się nad tym zastanowiła. Miłość i zaufanie to czasem nie wszystko. Niestety ******ów na świecie nie brakuje. Moja koleżanka (bardzo bogata zresztą, na starcie dostała dom od rodziców, udziały w firmie, po prostu obrzydliwie bogata) chodziła z chłopakiem 7 lat, pobrali się i byli małżeństwem raptem 3 m-ce bo po ślubie okazało się że jemu to tylko o pieniądze chodziło
 
 
Selene 


Wiek: 33
Dołączyła: 20 Sie 2012
Posty: 993
Skąd: ok. Bełchatowa
Wysłany: Sro Lut 13, 2013 1:57 pm   

Intercyza nie koniecznie oznacza rozdział majątku, ale również rozszerzenie wspólności majątkowej. Na przykład, kiedy jedno z nas posiada jakiś majątek, który chcielibyśmy uznać za wspólny pod kątem prawnym, można to zawrzeć w intercyzie, choć częściej stosuje się darowiznę.
Niestety w Polsce kojarzy się tylko jedno znaczenie słowa i to kojarzy się negatywnie. Myślę że z czasem podejście się zmieni :)
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl