Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Świadectwo chrztu - pytania
Autor Wiadomość
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 11:17 am   ?wiadectwo chrztu - pytania

Czy istnieje obowiązek osobistego odebrania świadectwa? Byłam chrzczona w parafii oddalonej od obecnego miejsca zamieszkania o kilkadziesiat kilometrów. Czy muszę stawić się osobiście? Jeśli nie, to w jakim czasie ksiądz zobowiązany jest przesłać mi świadectow chrztu (może są jakieś przepisy)?

Czy ksiądz może odmówić mi wydania świadectwa chrztu? Byłam już w parafii 3x i księdza albo nie było albo nie miał dla mnie czasu, (chociaż mówiłam, że poczekam aż skończy się msza, to on i tak powiedział, że dzisiaj tj. w sobotę mi nie wyda świadectwa, bo na spotkanie trzeba sie umówić telefonicznie! Ileż razy mam tam jeździć). Czy wydanie świadectwa chrztu jest takim dużym problemem i zabiera aż tyle czasu?
Zaczyna mi brakować cierpliowści...

Ile kosztowało Was wystawienie takiego świadectwa?
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 11:37 am   

Generalnie kancelarie są czynne raczej w tygodniu, w sobotę i niedzielę faktycznie może być problem. W przepisach nie ma nic o wysyłaniu. :lol: To zależy tylko od dobrej woli księdza czy poszedłby na taki układ.

A ile czasu to zajmie zależy jaki mają porządek ;) i gdzie archiwum, bo trzeba odnaleźć właściwą księgę i przepisać dane.

W każdym razie po świadectwo aktu chrztu możesz wysłać rodziców - ich na pewno, nie wiem jak innych.
Koszt to przeważnie 10 zł.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Ostatnio zmieniony przez kryszka Pon Cze 19, 2006 11:38 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 1:28 pm   

U mnie to trwało około 10 minut, kosztowało co łaska, natomiast nie wiem jak jest z wysłaniem pocztą.... Może lepiej faktycznie wysłac rodziców :?: Rodzicom dadzą na pewno, bo przede mną jakaś pani odbierała dla córki :)
_________________

 
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:05 pm   

Pusiak napisał/a:
Może lepiej faktycznie wysłac rodziców :?: Rodzicom dadzą na pewno, bo przede mną jakaś pani odbierała dla córki :)


Jeśli chodzi o rodziców to odpada. Bo właśnie w sobotę byłam razem z mamą. I to ona rozmawiała z księdzem... Prawda jest taka, że proboszcz swoją arogancją wyprowadził ją z równowagi... Myślę, że mama drugi raz tam się nie wybierze, no chyba że z bronią ;)
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:08 pm   

Misiamo - ale niech idzie w tygodniu, w godzinach pracy kancelarii. I jeszcze najlepiej dowiedzieć się kto akurat siedzi - nie wszędzie i nie zawsze siedzi proboszcz. ;)
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
ewig 


Dołączyła: 10 Cze 2005
Posty: 244
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:24 pm   

Nas metryka chrztu N. kosztowala 20 zl, a wszystko trwalo naprawde krotko, wiec nie rozumiem tego ksiedza-to nie jest naprawde az taki problem. Glowa do gory, przeciez musi Wam je wydac.
_________________

 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:25 pm   

kryszka napisał/a:
Misiamo - ale niech idzie w tygodniu, w godzinach pracy kancelarii. I jeszcze najlepiej dowiedzieć się kto akurat siedzi - nie wszędzie i nie zawsze siedzi proboszcz. ;)


Wiesz Kryszka to nie takie proste, bo ta parafia jest w małej miejscowości za Łęczycą (jakieś 50 km od Łodzi). Dojazd jest autobusem. Autobusem też trzebaby było wrócić. A godziny pracy kancelarii to: w dni powszednie pół godziny po mszy - tak było napisane w gablocie, ale ksiądz zapraszał pół godziny przed mszą. Czyli ogólnie mętlik, bo może sie okazać, ze jak przyjadę przed mszą to będzie źle, a jak po mszy to będzie jeszcze gorzej.
A w kancelari - plebani siedzi zawsze ten sam ksiądz :(

Chyba spróbuję wysłać do niego pismo z kopertą zwrotną.
 
 
ewig 


Dołączyła: 10 Cze 2005
Posty: 244
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:28 pm   

My tez odbieralismy metryke w parafii w malutkiej miejscowosci, gdzie godziny otwarcia kancel. byly takie jak piszesz. Pojechalismy przed msza, ale ksiadz nas przyjal dopiero po mszy.Troche sie naczekalismy,ale samo wystawienie idzie juz blyskawicznie. Moze warto poswiecic kilka godzin,jednego dnia i miec juz z glowy i wiecej sie tam nie pokazywac.
_________________

 
 
sylwia 


Wiek: 43
Dołączyła: 16 Lut 2006
Posty: 507
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:31 pm   

Nie wiem jak to wygląda, ale uważam że można spróbować listownie to załatwić, jesli dostanie koperte zwrotna to tylko wystarczy włożyć do niej akt chrztu i wysłać wiec dla mnie problemu by nie bylo,a jesli nie no to bedzie trzeba sie pofatygowac jeszcze raz :kwasny: A moze mozna tam zadzwonic i porozmawiac zksiedzem ze bylas juz tyle razy i nie mozesz ciagle jezdzic i jeszcze nic nie zalatwic i wtedy telefonicznie dogadaj sie ze wyslesz ta kopertke i zeby odeslalc ci albo jak jeszcze mu cosnie pasuje to zeby dopasowal termin dla ciebie dogodny bo nie ejstes z tej miejscowosci co parafia.Zreszta mogl wtedy w sobote wypisac książe wielki to chwilke zajmuje aon preoblem robi ale gdybys powiedzila ze na tace dasz 300 zl to czas by znalazl na wszytsko :kwasny: powodzonka
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 2:34 pm   

A, to trzeba było od razu opisać parafię. :wink: W takim razie nic nie poradzę, bo taki proboszcz to już w ogóle osobna kategoria. :roll:

Sylwia ma chyba dobry pomysł - najpierw telefon i się zapytać w ogóle co sądzi o liście i czy będzie taka możliwość.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Calinka 


Wiek: 43
Dołączyła: 21 Lip 2005
Posty: 190
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 8:06 pm   

Do tego listu dodałabym jeszcze znaczek zwrotny, ale pozostaje kwestia "uregulowania opłaty" za wydanie aktu chrztu, przecież nie w kopertę :niepewny: ?Chyba, że ma się pełne zaufanie do Poczty Polskiej :roll: .
My niestety nie dostaliśmy aktów chrztu za Bóg zapłać i porosili o 20 zł, bez ściemniania, że co łaska, może więc w takim przypadku będzie się proboszcz bał, że za darmo się biedny napisze i jeszcze na pocztę będzie musiał się pofatygować :roll: .
Chyba lepiej będzie osobiście się tam udać i postraszyć, że nie wyjdziecie dopóki ksiądz Wam nie wyda aktu chrztu, a o opłacie niech zapomni bo wydaliście wszystko na przyjazdy do niego.
Cięta jestem ostatnio na takie sytuacje :zly: .
_________________
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 8:50 pm   

Pewnie z prawnego punktu widzenia moznaby było, ale to jak zwykle decyzja księdza. :(
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
sylwia 


Wiek: 43
Dołączyła: 16 Lut 2006
Posty: 507
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 8:53 pm   

wkurzam sie na to ze ksieza sa tacy biedostepni, czasem , utrudniaja zycie i sadze ze sa najwazniejsi i to sa materialiscii biznesu kreca niezle
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 8:57 pm   

U mnie ksiądz mamie nie chciał dać kartki na zapowiedzi tylko kazał panu młodemu stawić sie osobiscie. Na nic zdały sie tłumaczenia, że on studiuje poza domem. Ksiadz powiedział, że musial przyjsc osobiscie zeby można było zobaczyc, że nic nie ukrywa np dziecka. :zdziwko: Jakby dziecka nie mozna było zostawić na tę okazje w domu :cenzura:
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 10:48 pm   

bajeczka napisał/a:
musial przyjsc osobiscie zeby można było zobaczyc, że nic nie ukrywa np dziecka. :zdziwko: Jakby dziecka nie mozna było zostawić na tę okazje w domu :cenzura:

Bajeczko, ksiądz to po oczach pewnie poznaje... :hahaha:
_________________
chez alma |
 
 
sylwia 


Wiek: 43
Dołączyła: 16 Lut 2006
Posty: 507
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon Cze 19, 2006 11:53 pm   

Jasne, oni wszytsko lepiej wiedzą i widzą :rotfl:
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 20, 2006 9:31 am   

ja sie po swiadectwo chrztu wybieram w poniedzialek i cieszy mnie to, co tu czytam, ze wydaja od reki.
po swiadectwo Michala (z wpisem o bierzmowaniu) wyslalam Tesciowa i wlasnie mi 'doniosla', ze juz ma.
oby cala ta biurokracja poszla tak gladko ...
_________________
 
 
Magda2 


Dołączyła: 09 Lut 2006
Posty: 209
Skąd: ...
Wysłany: Wto Cze 20, 2006 9:37 am   

Odebranie mojego aktu cgrztu trwalo 10 minut - ojciec fantastyczny, bardzo mily i dowcipny ( parafia M.B. Anielskiej).
Ksiadz w Osjakowie rowniez przeuroczy - przyjal nas poza godzinami otwarcia i jeszcze sie biedak spoznil przez nas na religie do szkoly :wink:

Akt chrztu A. - zamowiony telefonicznie, odebrany przeze mnie....... podobno wszyscy powoluja sie na dostosowanie praw w unii...... argument dla ksiedza, zeby jednak wyslal poczta :rotfl:
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 20, 2006 10:46 am   

Magda2 napisał/a:

Akt chrztu A. - zamowiony telefonicznie, odebrany przeze mnie....... podobno wszyscy powoluja sie na dostosowanie praw w unii...... argument dla ksiedza, zeby jednak wyslal poczta :rotfl:


Ja znalazłam inny argument i wyślę pismo wraz z kopertą zwrotną i znaczkami.
Poszłam drogą oficjalną, tzn. zadzwoniłam do Kurii Diecezjalnej w Łowiczu. Rozmawiałam z bardzo miłym księdzem Wronką (Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterskich i Katechetycznych), który powiedział, że jak najbardziej można sprawę świadectwa chrztu załatwić listownie. Oczywiście w liście do Proboszcza powołam się na tę rozmowę. Zobaczymy jak to się ułoży. Trzymajcie kciuki.
 
 
Magda2 


Dołączyła: 09 Lut 2006
Posty: 209
Skąd: ...
Wysłany: Wto Cze 20, 2006 10:49 am   

:super:
 
 
sylwia 


Wiek: 43
Dołączyła: 16 Lut 2006
Posty: 507
Skąd: Toruń
Wysłany: Wto Cze 20, 2006 12:15 pm   

no to powodzonka, a poparcie sie przyda :)
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Cze 20, 2006 8:53 pm   

Trzymam kciuki :)
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 03, 2006 9:29 am   

dokończę ten wątek i moją opowieść :)

Otóż list polecony za potwierdzeniem odbioru wysłałam w czwartek 22.06. Na drugi dzień zadzwonił telefon - wyobraźcie sobie że zadzwonił sam ksiądz proboszcz, który nagle znalazł dla mnie czas. Oczywiście miał parę uwag:
1. pismo powinno być zaadresowane na parafię, a nie imiennie na księdza
2. pismo powinno być potwierdzone przez moją kancelarię parafialną
3. przydałby sie datek w wysokości 20 zł
4. pytał dlaczego wysłałam pismo do wiadomości księdza prałata z Kurii (po co zawracać mu tym głowę).

Nastepnie pytał kiedy ślub, dlaczego tak późno sie za to wzięłam (miałam świadectwo chrztu wydane do bierzmowania i nie wiedziałam, że musi być aktualne, tj. wydane 3 miesiace przed ślubem). Ksiądz zapytał mnie czy pamiętam numer tamtego świadectwa, pamiętałam, wiec on zajrzał do ksiąg parafialnych i okazało sie, ze figuruję tam pod innym nazwiskiem (to już inna historia)... Ręce mi opadły, bo wszystko miało być już w porządku... We wtorek pojechałam do parafii z odpisem zupełnym aktu urodzenia, żeby to wszystko odkręcić. I udało mi sie. Ksiądz po konsultacji z Kurią wydał mi świadectwo chrztu i powiedział, że sam już załatwi "papierkową robotę" (trzeba wysłać wniosek do Kurii o zmianę w księgach parafialnych i w zasadzie dopiero po dokonaniu tych zmian ksiadz powinien mi wydać świadectwo).

Wszystko się dobrze skończyło. Dodam tylko, że ksiadz "skasował mnie" na 50 zł (20 dla niego, 20 dla Kurii, 10 na znaczki)
Dziękuję za trzymanie kciuków. Przydało się :)
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 03, 2006 10:41 am   

Pytania księdza, zwłaszcza o datek mnie powaliły. :? Co za tupet! :twisted:

Najważniejsze, że jednak udało się to załatwić. :)
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
fiona83 

Dołączyła: 19 Kwi 2006
Posty: 2952
Skąd: skądinąd
Wysłany: Pon Lip 03, 2006 10:45 am   

Sytuacja - NO COMMENT :zabanowany:

Dobrze, że masz to już z głowy. Co za kraj :?
 
 
Nikulec 

Wiek: 42
Dołączyła: 07 Lis 2006
Posty: 171
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Lis 28, 2006 1:36 am   

Jak sobie czytam różne tematy to zdaję sobie sprawę, że najwięcej problemów nastręcza załatwienie tych wszystkich pozwoleń, aktów, zapowiedzi i wszystkich innych wydawałoby się dupereli, w kościele :/ Czy naprawdę z naszymi duchownymi już jest aż tak źle? :(

Ja zamierzam wysłać po mój akt chrztu babcię, bo mieszka w tamtej parafii, która jest 60 km od Łodzi. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko.
 
 
Lucky 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 748
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Gru 06, 2006 8:45 pm   

No to ja tez mam pytanie :D
Czy jeśli ja byłam chrzczona w innej parafii, bierzowana tez w innej, a ślub bede brał jescze w innej i do tego każda z parafii była moją w danym czasie :roll: to wystarczy ze pojade po sam odpis aktu chrztu :?:
czy wystarczy zeby na akcie chrztu ksiądz odnotował, ze byłam bierzmowana w innej parafii :?:
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 9:15 am   

Lucky: Tak, na świadectwie chrztu ksiądz może napisać, że byłaś bierzmowana, ale aby to zrobić musi mieć informacje o Twoim bierzmowaniu przesłaną z parafii gdzie byłaś bierzmowana.
Istnieje obowiązek informowania m.in. o bierzmowaniu parafie, w której był chrzest. Niestety u mnie tego obowiązku nie dopełniono i musiałam mieć oddzielne świadectwo bierzmowania.
 
 
Lucky 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 748
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 11:20 am   

Obawaima sie ze bede miała podobny problem :?
Mimo tego ze między jedna parafią a drugą jest zaledwie kilka przystanków tramwajowych :?
 
 
Kot 


Wiek: 45
Dołączyła: 27 Kwi 2005
Posty: 1423
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 11:28 am   

Swego czasu przechodziłam to samo. W parafii, gdzie byłam chrzczona nie było adnotacji o moim bierzmowaniu. Mimo obowiązku przesyłania takich danych.
_________________
... pamiętasz była jesień....

 
 
Lucky 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 748
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 11:33 am   

No to czuje ze powinnam sie za to zabrac 8)
Bo taki dokument nie ma jakies odreślonej daty ważności, prawda :?:
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 11:45 am   

?wiadectwo chrztu jest ważne 6 miesięcy (w niektórych parafiach tylko 3 m-ce). ?wiadectwo bierzmowania jest chyba bezterminowe.
 
 
Lucky 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 748
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 12:35 pm   

Bez sensu, przecież jak mnie raz ochrzcili to juz raczej tego nie cofną :?
Do śłubu zostało 5 miesięcy z kawałkiem, więc chyba zmieszczę sie w terminie jak załatwię sobie taki odpis teraz :?
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 2:52 pm   

Myślę, że możesz już teraz załatwiać te papierki. Co do terminu obowiązywania to ksiądz tłumaczył mi, że w księdze parafialnej chrztu są wpisywane (przynajmniej powinny być) informacje także na temat ślubu oraz ewentualnych przeszkód, przez które ślub nie może być zawarty. Dlatego spradzają, czy już przypadkiem nie wzięłaś ślubu... Dla mnie to było dość mętne tłumaczenie. Zwłaszcza, że w ciągu 6 miesięcy można wziąć ślubów, a ślubów :)
Uff! Cieszę sie, że mam już to za sobą :)
 
 
Lucky 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 748
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 3:27 pm   

Dzięki Misiamo :przytul:
w takim razie zaczynam walkę z łódzkim duchowieństem :wink:
tak sobie własnie policzyłam ze za dwa miesiące i tak mamy sie stawić w kościele z kompletną dokumentacja, więc nie wybiegam az tak abrdzo do przodu :wink:
 
 
Misiamo 

Wiek: 47
Dołączyła: 13 Cze 2005
Posty: 241
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Gru 07, 2006 5:34 pm   

Powodzenia. Jak trafisz na dobrych księży to załatwisz wszystko w jeden dzień :) Tego właśnie Ci życzę!
 
 
madzia8181 


Wiek: 42
Dołączyła: 05 Paź 2006
Posty: 701
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 29, 2007 1:10 pm   

Za mnie swiadetwo chrztu odbieral tata i placil 10zl. :razz:
_________________
 
 
 
dymocha 

Wiek: 43
Dołączyła: 17 Mar 2006
Posty: 115
Skąd: łódź
Wysłany: Sro Lut 07, 2007 6:37 pm   

Za mnie odebrała metrykę mama, a ja odebrałam dokument za narzeczonego Nie było z tym żadnego problemu. :lol:
_________________
 
 
agulka1989 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 2973
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Gru 21, 2009 2:48 pm   

A czy myślicie że ksiądz uzna świadectwo chrztu wystawione kilka lat temu??
jak miałam bierzmowanie to było to potrzebne i wczoraj znalazłam w papierach...
_________________
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Pon Gru 21, 2009 9:32 pm   

agulka1989, w tym papierku do ślubu masz adnotacje potrzebne księdzu, których w poprzednim akcie nie masz. M.in. jest to właśnie adnotacja o tym kiedy byłaś bierzmowana (i czy w ogóle :) ) oraz czy masz jakieś wpisy w tych ich księgach kościelnych (np czy nie masz przypadkiem męża, albo święceń ;P )

Musisz więc udać się po aktualny niestety. Na szczęście dają od ręki :)
 
 
 
agulka1989 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 2973
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Gru 21, 2009 11:01 pm   

martitka, dziękuję za odpowiedź :)
a za taki odpis się coś płaci??
_________________
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Gru 21, 2009 11:15 pm   

Różnie: nic, "co łaska", wg "oficjalnego cennika".
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
agulka1989 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 2973
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Gru 21, 2009 11:20 pm   

dzięki, kryszka, zobaczymy co powie ksiądz u mnie w parafii :)
_________________
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Wto Gru 22, 2009 1:54 pm   

U nas ani babcia męża, ani moja mama nie płaciły nic i profilaktycznie też nie pytały ;) ale co kościół to obyczaj, jak mówi kryszka :)
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Nie Sty 17, 2010 8:44 pm   

agulka1989 napisał/a:
A czy myślicie że ksiądz uzna świadectwo chrztu wystawione kilka lat temu??


Ja to mysle, ze to jakiś cyrk! Jak można nakladac date ważności dokumentu, który juz nie ulegnie zmianie?? Bo przeciez bylam ochrzczona i nie przestanę być! Skoro mam juz akt chrztu jak agulka1989, to po co znowu wyciagac?? No ale muszą przeciez zarobic :roll: Bez sensu jest nakladanie 3 miesiecznego terminu waznosci na chrzest, ktory mial miejsce 25 lat temu... :( Ciekawi mnie tez to, ze nasz ksiadz powiedzial, ze koscielne dokumenty sa wazne pół roku, a urzedowe (USC) 3 miesiace. Natomiast inny ksiadz tesciowej powiedzial, ze wazny jest akt chrztu 3 miesiace... wiec jak to jest? Nie ma zadnych odgórnych zasad, tylko jak komu sie podoba?? ehh
_________________
 
 
Kociadło 


Wiek: 39
Dołączyła: 17 Lut 2008
Posty: 2269
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 18, 2010 9:47 am   

ja poszłam do kancelarii z moim starym aktem chrztu ale nie było litości i musiałam wyciągac nowy - jest na nim adnotacja ze byłam bierzmowana i że to do slubu jest:)
a z tą waznością to chyba po prostu chodzi o to że na takim akcie robi się wszystkie adnotacje - te o ślubie kościelnym czy unieważnienie małżeństwa tez i dlatego jest ważność takiego aktu bo przeciez jak np ktoś brał już ślub i chce zrobić w konia kościoł to jak wyciagnie taki akt to mu tam od razu siostra nabazgrze że on już ślub ma
ja tak to rozumiem i przyznam po czesci jakaś logika w tym jest:)
_________________
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Pon Sty 18, 2010 1:46 pm   

No oczywiscie mialo by to rece i nogi, gdyby faktycznie dzielili sie tymi informacjami, tymczasem ja tu czytam, ze niestety parafie )(niektore) tego nie robia (na przyklad o bierzmowaniu). Teoretycznie powinna parafia gdzie bylo bierzmowanie wyslac do parafii gdzie byl chrzest adnotacje o tym. Jednak w praktyce wyglada to tak, ze czesto nie jest to dopełnione... i wtedy przyszla panna mloda badz pan mlody musi dymać od parafii do parafii i odbierac papiery. Łatwo jest wymagac od kogos, a jeszcze jak ten ktos ma za to zapłacic, to tymbardziej... :evil:
_________________
 
 
Agata1234 

Wiek: 36
Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 553
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 29, 2010 2:50 pm   

A ja nie rozumiem czemu musze przynosić akt chrztu z innej parafii do parafii, w której miałam komunię i bierzmowanie i już sprawdzali to czy miałam chrzest czy nie. Teraz mam zamiar wziąć ślub i znów musze lecieć po papierek. Ale ja to jeszcze nić bo mam papiery tylko w dwóch kościołach. Mój narzeczony ma w trzech i to w różnych miastach.... :roll:

[ Dodano: Pią Sty 29, 2010 2:53 pm ]
skalimonka napisał/a:
Ja to mysle, ze to jakiś cyrk! Jak można nakladac date ważności dokumentu, który juz nie ulegnie zmianie?? Bo przeciez bylam ochrzczona i nie przestanę być!

Dokładnie. Też tego nie rozumiem, ale pani w kancelarii powiedział nam że to musi być akt z dopiskiem, ze to do slubu i oczywiście nie starszy niż 6 miesięcy. To wszystko to jedna wielka pralnia pieniędzy w końcu za wyciągnięcie każdego świstka leci im kaska. Więc przy każdej możliwej sytuacji trzeba wyciągać dokumenty z innym dopiskiem. Niedługo akt urodzenia będą kazali wyciągać do wszystkiego też z innym dopiskiem
 
 
Stokrotka812 

Wiek: 36
Dołączyła: 03 Kwi 2009
Posty: 331
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 6:41 pm   

No niestety te formalności są straszne a data ważności niektórych dokumentów jest nie uzasadniona, przecież to gdzie się urodziłam się już nie zmieni :kwasny:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Stokrotka812 Sro Lip 07, 2010 6:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anula86 

Wiek: 37
Dołączyła: 19 Lis 2008
Posty: 161
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lip 13, 2010 4:17 pm   

A ja mam pytanie, dotyczące aktu chrztu.. Czy jeśli miałam chrzest w Parafii św. Wojciecha w Łodzi, a bierzmowanie i komunię w Parafii pw. NMP Matki Odkupiciela , to czy mogę ten akt chrztu wyciągnąć z parafii NMP ? Przecież powinni tam mieć taki dokument skoro miałam tam komunię i bierzmowanie? Czy muszę jechać do parafii Sw. Wojciecha..?:(
I czy na akcie chrztu faktycznie musi być adnotacja, że to do ślubu i że było się bierzmowanym? Nie może to być osobna kartka, o bierzmowaniu?
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl