Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
TBS-y
Autor Wiadomość
dzidek 


Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 4
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Lip 16, 2006 12:17 pm   TBS-y

Hej, witam.
Mam do forumowiczów małą prośbę. Wyrazcie swoje opinie o TBS-ach. Ja niezbyt się w tym orientuję a mam sprzeczne opinie od kilku osób. Chodzi mi głównie o koszty zakupu a potem czynsz i opłaty.

Szukamy własnego M a właściwie sposobu na M i takie rozwiązanie też bierzemy pod uwagę.

Będę wdzięczny za wszystkie opinie.
_________________
http://www.starzaki.eu.org/~corrsfan/slub
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Nie Lip 16, 2006 1:05 pm   

TBS jest dość specyficznym sposobem na własne "m" - łatwo zdobyć, ale trudniej utrzymać :?
Generalnie chodzi o to, że w czynszu spłacany jest kredyt, wobec czego jest on sotsunkowo wysoki, ale mimo to mieszkanie nigdy nie będzie Twoje (chyba, że zmienią się zasady).

Właśnie z tego powodu my byśmy się na takie rozwiązanie nie zdecydowali - płacisz na coś, co nie będzie Twoje. Ale jeśli komuś na tym nie zależy (nie ma dzieci, mieszkania nie będzie komu zostawić), to jest to jakieś rozwiązanie.
_________________
chez alma |
 
 
Kati 


Dołączyła: 23 Lut 2004
Posty: 3262
Skąd: :)
Wysłany: Nie Lip 16, 2006 4:08 pm   

Dodam tylko, że TBS-y podlegają dziedziczeniu. No i obecnie sprzedać można tylko tzw. udział.
_________________

 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Nie Lip 16, 2006 4:20 pm   

Więcej o TBSach:

Cytat:
Towarzystwa Budownictwa Społecznego to alternatywa dla tych, którzy nie mają wystarczających środków na zakup mieszkania, a ich dochody przekraczają limity ustalone dla osób ubiegających się o przydział mieszkania komunalnego czy socjalnego. TBS-y działają zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. Funkcjonują na zasadzie non profit, tzn. że wszystkie uzyskane przychody nie mogą być dzielone pomiędzy wspólników; są w całości przeznaczone na działalność statutową.

Celem TBS-ów jest budowa domów mieszkalnych i ich dalsza eksploatacja. Ustawodawca dopuszcza możliwość nabywania budynków mieszkalnych, remonty i adaptacje pomieszczeń na cele mieszkalne, prowadzenie działalności związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
TBS-y budują domy, wykorzystując preferencyjne kredyty. Umowy i statuty TBS-ów oraz wszelkie w nich zmiany zatwierdza prezes urzędu mieszkalnictwa. Oferta skierowana jest przede wszystkim do rodzin o średnich dochodach. Cechą charakterystyczną tylko TBS-ów jest brak możliwości wykupu mieszkania nawet po całkowitym spłaceniu kredytu budowlanego - są to więc mieszkania typowo czynszowe.

O lokal może się starać wyłącznie osoba fizyczna nie posiadająca innego lokalu. Dotyczy to również osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkania. Wyjątkiem od tej zasady jest konieczność zmiany zamieszkania związana ze zmianą miejsca pracy. Istnieje ustawowy limit wysokości osiąganych dochodów - wynosi on 1,3 przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie. ?rednia zarobków dla województwa ustalana jest w oparciu o dane ogłaszane przez GUS. Ustawowy limit ulega powiększeniu: w jednoosobowym gospodarstwie domowym o 20%, w dwuosobowym o 80% oraz o dalsze 40% na każdego następnego członka rodziny. Przykład: jeżeli w województwie X średni dochód wynosi np. 1000 zł, dochód jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 1560 zł (1000 x 130 % + 20 % = 1560), dwuosobowego 2340 zł (1000 x 130 % + 80 %= 2340), czteroosobowego 3380 zł (1000 x 130% + 80% + 40% + 40% = 3380).

Poszczególne TBS-y w swoich umowach bądź statutach mogą określać zasady i kryteria dodatkowe, np. kolejności przyznawania mieszkań, ustalenia minimalnego zarobku, preferencyjne przyczyny przyspieszenia przydziału (np. pogorzelcy, mieszkańcy domów do rozbiórki itp.). Opisane zasady i kryteria mają jednak charakter fakultatywny i mogą być odmiennie regulowane w poszczególnych TBS-ach.

Najemcy mieszkań płacą czynsze regulowane - ustalane przez rady gmin. Rada gminy przy ustalaniu czynszu bierze pod uwagę, aby czynsz pokrywał koszty eksploatacji, remontów i spłatę kredytu. Obowiązuje jednak ustawowe ograniczenie określające maksymalną wysokość czynszu na 4% wartości odtworzeniowej (szacunkowej) budynku - wartość odtworzeniowa nieruchomości jest równa kosztom jej odtworzenia, z uwzględnieniem stopnia zużycia. Oprócz czynszu najemca pokrywa opłaty za energię elektryczną, gaz, ciepło, wodę itp. Według publikowanych informacji w roku 2000 najwyższa stawka czynszowa nieznacznie przekraczała 8 zł za m2 mieszkania, w większości wypadków oscylowała ok. 7 zł .

Jak łatwo wyliczyć, za 50-metrowe mieszkanie zapłacimy maksymalnie 400 zł + opłaty. Umowa o mieszkanie może, ale nie musi, ustalać kaucję zabezpieczającą (np. mogące wystąpić zaległości). Wysokość kaucji nie może przekroczyć 10% wartości odtworzeniowej mieszkania, może być niższa lub TBS może z niej zrezygnować.

Jaką gotówką należy dysponować, aby ubiegać się o mieszkanie? TBS-y budują domy w oparciu o nisko oprocentowane kredyty uzyskiwane z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego pokrywającego 70% kosztów. Pozostałe 30% pochodzi albo od gmin, albo od tzw. partycypantów - to jest osób współfinansujących budowę. Zgodnie z prawem partycypant nie może być najemcą mieszkania - do niego należy jednak prawo wskazania przyszłych użytkowników. Partycypantami mogą być np. rodzice wnoszący wkład dla swoich dzieci bądź firmy dla swoich pracowników. Wysokość wpłat zależy od kosztów, które ponosi TBS na budowę w przeliczeniu na 1 m2 mieszkania.

W oparciu o publikowane statystyki i dane z poszczególnych województw można przyjąć, że aby uzyskać TBS-owskie mieszkanie, należy liczyć się z jednorazową wpłatą od 25 do 45 tys. zł w zależności od miejscowości, standardu i wielkości mieszkania. Mieszkania w TBS-ach nie odbiegają od średnich standardów mieszkań budowanych przez developerów lub spółdzielnie. Czas oczekiwania na mieszkanie nie przekracza z reguły 12 miesięcy.

Obowiązki najemcy
Najemca zobowiązany jest do informowania TBS-u o uzyskaniu prawa do innego lokalu mieszkalnego.
Co dwa lata w terminie do dnia 30 kwietnia zobowiązany jest do złożenia deklaracji określającej wysokość dochodów uzyskanych w gospodarstwie domowym w roku poprzednim.
Na żądanie TBS-u musi przedłożyć zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o wysokości dochodów swoich oraz osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkania.
Uzyskanie przez gospodarstwo dochodów (w danym roku) wyższych niż określonych w ustawie TBS może (ale nie musi) zastosować wobec najemcy rynkową stawkę czynszową.
Uzyskanie przez najemcę prawa do innego lokalu mieszkalnego powoduje wypowiedzenie umowy najmu.
Nie złożenie w terminie deklaracji o dochodach może spowodować wypowiedzenie przez TBS umowy najmu lokalu.
Złożenie przez najemcę oświadczenia nie zgodnego z prawdą powoduje rozwiązanie umowy najmu w trybie natychiastowym bez okresu wypowiedzenia oraz odszkodowanie w wysokości 200% miesięcznego czynszu, jaki by płacił najemca, gdyby umowa nie została rozwiązana.

Ustawa o TBS-ach niewątpliwie oprócz pewnych walorów ma wiele kontrowersyjnych rozwiązań. Głównym zarzutem jej oponentów jest twierdzenie, że jej podstawowe założenie służenia rodzinom osiągającym średnie dochody - delikatnie mówiąc - rozmija się z realiami. Zdania są jednak podzielone. Niezaprzeczalnym faktem jest, że dla wielu rodzin stanowi jedyną szansę na w miarę szybkie zdobycie mieszkania i już blisko 5% mieszkań zostało uzyskanych dzięki TBS-om
.

źródło
_________________
chez alma |
 
 
dzidek 


Wiek: 45
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 4
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 17, 2006 12:39 pm   

Ok, dzieki za regulamin, wszystko fajnie.
Tyle wiedziałem, chciałem raczej poznać kogoś kto mieszka w TBS-ach albo przynajmniej wie jakie są te opłaty. Mam znajomych którzy twierdzą że wcale nie wygląda to tak tragicznie. Dodatkowo słyszałem też że bloki na retkinii, spółdzielcze a więc też nie własnościowe, wychodzą mniej więcej tak samo jak widzewskie TBS-y. W każdym razie są to porównywalne kwoty.

Czy ktoś ma może wie dokładnie jak to wygląda ?
_________________
http://www.starzaki.eu.org/~corrsfan/slub
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Lip 17, 2006 12:44 pm   

Na Janowie czynsz za ~ 80m2 miał wynosić ~ 700 - 800 zł / miesięcznie.
Szczegółów nie znam, bo się nie zdecydowaliśmy.
_________________
chez alma |
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 17, 2006 1:53 pm   

Na Retkini za 3 pokoje (58 m2) czynsz bez liczników wynosi ok. 350 zł, więc wydaje mi się, że na pewno w TBS-ach jest drożej.

Stronki z przykładowymi cenami:
TBS Pomorska
Widzewskie TBS
TBS Zgierz


A tu stronki z forum o TBS - może coś ci pomogą:
Miszkania komunalne i TBS
Forum TBS
Ogólnopolskie forum TBS - tylko coś utajnione :roll:
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
Ostatnio zmieniony przez kryszka Sob Maj 16, 2009 9:40 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
strawberrytea 


Wiek: 42
Dołączyła: 19 Lip 2005
Posty: 667
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 13, 2006 7:41 pm   

Tak się właśnie zastanawiamy czy to nie jest jednak dobry pomysł... Wiem że czynsz jest drogi ... Tyle że jeśli wzielibyśmy kredyt to spłacalibyśmy go 30 lat i jeśli by policzyć ratę + czynsz w tym spłacanym mieszkaniu to wyniosłoby jednak o wiele drożej...
Zastanawiam się tylko czy nie musielibyśmy mieć umów na czas nieokreślony żeby się starać... Spróbuję doczytać.
Jeśli znacie kogoś kto mieszka w TBSach, macie jakieś sugestie, informacje, przemyślenia to chętnie poczytam. Liczę na pomoc :)

[ Dodano: Nie Sie 13, 2006 9:20 pm ]
Oglądam sobie te mieszkanka w TBSach i są super :)
Tylko coś widzę że np sam wkład za TBSy Zgierskie zaczyna się od 34 tys :kwasny: Ciekawe jak jest z Widzewskimi bo słyszałam że mozna za 20 tys już mieć mieszkanko...
_________________
W naszej zielonej kuchni
 
 
Dotka 


Wiek: 43
Dołączyła: 12 Mar 2005
Posty: 562
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sie 15, 2006 5:10 pm   

Straw jak cos dowiesz się wiecej to mozesz napisać na forum, też jestem zainteresowana.
_________________
 
 
 
strawberrytea 


Wiek: 42
Dołączyła: 19 Lip 2005
Posty: 667
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sie 15, 2006 9:03 pm   

Dotka, to może podowiadujemy się obie co? Może będzie łatwiej jak wszystkie informacje zbierzemy?

[ Dodano: Czw Sie 17, 2006 9:10 pm ]
Tyle co wiem to że:
1. Najpierw składa się wniosek, komisja zbiera sie co pół roku i łącznie można czekać nawet 2 lata :evil: Chyba czeka sie na mieszkania ktore jeszcze nie powstaly
2. Kwotę partycypacji mozna odzyskać ale jesli chodzi o WTBS to trzeba samemu poszukac chętnego, można sprzedac z zyskiem (i chyba tak samo jest jesli chodzi o zgierskie tbs)
3. Niby ma byc tak ze tak wysoki czynsz jest przez 30 czy 35 lat bo wtedy konczy sie splacanie kredytu ale nikt z mieszkajacych w TBS nie prognozuje znacznej obnizki...
4. Kaucja=12 czynszów więc rok się go potem nie płaci
5. Ceny - mozna zobaczyć na stronie podanej przez Kryszkę
6. Takie mieszkanie mozna dziedziczyc
7. No i niektorzy to na tym niezly interes robia. Mieszkania na Marynarzy Polskich (TBS Pomorska) sa juz na wolnym rynku... 53m2 za 50 tys... itd. Niezły interes tylko nie wiem czy ktoś kupi...
Podsumowując - można nie "dostać" takiego mieszkania a ceny mieszkan ida w gorę...
I tak trzeba masę pieniędzy w to mieszkanie włożyć...
Dotka, jakbys miala jakies pytania to pytaj bo troche poczytalam no albo zarejestruj sie na forum (Ogólnopolskie forum TBS) i tam poczytaj.
_________________
W naszej zielonej kuchni
 
 
Mo_niczka 


Wiek: 39
Dołączyła: 27 Wrz 2007
Posty: 18
Skąd: Łódź
  Wysłany: Czw Paź 18, 2007 12:54 pm   WTBS - widzewskie towarzystwo budownictwa społecznego

Witam, nie zuważyłam tutaj takiego temtu więc pozwalam sobie takowy załozyć... :) Interesuje mnie to czy, któraś z miłych Pań miała bądź ma kontakt z tego typem mieszkankami. Razem z moim narzeczonym złożylismy wniosek i czekamy... W styczniu ma być komisja i może coś się z tego wykluje... :) Troche się boję bo jednak nie jest to tani sposób na własne M... chodzi mi o partycypację, choć czynsz tez nie jest mały, ale z tym jakoś sobie poradzimy. Na ową partycypację będziemy musieli wziąźć kredyt :( wiem, że są specjalne kredyty, które przewidują właśnie taki cel. Czy może cos wiecie na ten temat?? A i słyszałam, że podobno ta partycypację można rozłożyć na raty...ale źródło nie jest wiarygodne... Jak coś wiecie to podzielcie się informacjami :padam: :) Pozdrawiam
_________________
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Paź 18, 2007 2:25 pm   

Mo_niczko - podobny wątek już istniał, więc je połączyłam. Przeczytaj proszę posty wzwyż.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Mo_niczka 


Wiek: 39
Dołączyła: 27 Wrz 2007
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Paź 18, 2007 2:43 pm   

bardzo dziekuję za informację :)
_________________
 
 
 
EwelinaKrzys 

Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lip 2007
Posty: 28
Skąd: Łodz
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 10:26 pm   

ja chyba jednak zdecyduje się na tbs, mimo iz mam udzial tylko w tym mieskzaniu, to na mieszkanie na rynku wtornym po prostu mnie nie stać.
 
 
 
monika_zyga 


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Paź 2006
Posty: 401
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 04, 2008 7:08 pm   

czy ktos sie ostatnio interesowal tym tematem?
czytalam na stronach tbs-ow, czyli widzewskich i na Pomorskiej, bo chyba tylko tam sa w Łodzi?
chodzi mi czy sa teraz aktualne jakies mieszkania? bo na stronie wtsb sa owszem, ale po np 4800 zl za m i na wlasnosc, a na to nas nie stac.
czy sa wolne jakies mieszkania nie na wlasnosc? jak je znalezc?
_________________
Zapraszam na mojego bloga o rozszerzaniu diety, BLW i nie tylko!
GuGuGa
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lut 04, 2008 8:52 pm   

Po 4800,- to już chyba są sprzedane z tego co kojarzę - teraz zaczęli sprzedaż wg nowych cenników - po 5500,- :roll:


Myślę, że jakby coś było to by napisali na stronie. Najlepiej jakbyś podzwoniła po tych TBSach i się dowiedziała kiedy planują kolejne inwestycje, bo terenów mało, buduje się wolno, a ludzi w kolejce mnóstwo.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
monika_zyga 


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Paź 2006
Posty: 401
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 1:46 pm   

A jak jest z kupnem takiego mieszkania od kogos kto juz tam mieszka?
Tzn wiem ze on sprzedaje partycypacje, ale powiedzmy ze jest mieszkanie 2 pokoje za 115 tys. Czyli taki ktos chce zeby mu sie zwrocilo to co do tej pory im placil w tym wyzszym czynszu ("splacanie kredytu") Ale jak kupie to mieszkanie to ja nadal place wyzszy czynsz, czy za pare lat jak bede sprzedawac to moge podniesc jeszcze ta cene?

Czy taki wysoki czynsz placi sie w tych mieszkaniach do konca zycia?
_________________
Zapraszam na mojego bloga o rozszerzaniu diety, BLW i nie tylko!
GuGuGa
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 3:27 pm   

To jakby "odstępne".

Na pewno musisz zapłacić partycypację - bo przy podpisywaniu umowy z TBS-em musisz ją im wpłacić.
A ile jeszcze dodatkowo zażyczy sobie kupujący to tylko jego sprawa. Standardowo liczy się koszty, jakie się poniosło na doprowadzenie lokalu do stanu używalności, plus jakieś meble które zostawia itp.

A Ty nadal płacisz czynsz określony przez TBS, bo przecież jesteś jego członkiem i taki czynsz cię obowiązuje. Przy odsprzedawaniu udziału będziesz mogła sobie zażądać jakiej chcesz kwoty - albo się znajdzie nabywca albo nie. ;)

A czy czynsz płaci się do końca życia taki sam to nie wiem - musiałabyś poczytać ustawę czy regulamin TBSu.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
POLI 

Wiek: 43
Dołączyła: 28 Mar 2008
Posty: 4
Skąd: łODź
  Wysłany: Pią Mar 28, 2008 4:23 pm   

WITAM,
Czy ktoś może się orientuje kiedy mogą byc kolejne zapisy na mieszkania TBS-WIDZEW, lub w jakiś innych spółdzielniach w łodzi, a może wiecie gdzie można szukac takich informacji.
Niedługo pobieram się z moim misiaczkiem i nie mamy żadnych perspektyw na mieszkanie bo ceny na rynku to już przesada.
Jedynym ratunkiem są dla nas TBS-y.
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 28, 2008 4:56 pm   

Informacji to najlepiej szukać u źródła, czyli w towarzystwach TBS - przykładowe strony podałam wyżej.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
POLI 

Wiek: 43
Dołączyła: 28 Mar 2008
Posty: 4
Skąd: łODź
  Wysłany: Pią Mar 28, 2008 7:34 pm   

Dzięki ale u źródła dowiedziałam się tyle że w tej chwili nie planują nawet zapisów , i proszę jakby ktoś wiedział coś więcej żeby napisał
 
 
monika_zyga 


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Paź 2006
Posty: 401
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 29, 2008 7:24 pm   

teraz slyszalam, ze zgierskie tbs-y oddaja jakies mieszkania w łodzi.

wiem tylko tyle co na stronie
http://www.tbs.zgierz.pl/...kanie&lev2=lodz

kolezanka mowila ze maja we wrzesniu je oddawac i wtedy ma sie po nie zglosic.
_________________
Zapraszam na mojego bloga o rozszerzaniu diety, BLW i nie tylko!
GuGuGa
 
 
 
POLI 

Wiek: 43
Dołączyła: 28 Mar 2008
Posty: 4
Skąd: łODź
Wysłany: Sob Mar 29, 2008 10:32 pm   

Dzięki ale do tych mieszkań, zakończono sprzedaż udziałów w/w mieszkań.
Czyli zapisów już niema.
 
 
poison_moon 


Wiek: 40
Dołączyła: 24 Lut 2008
Posty: 221
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 10:02 am   

W Zgierskim TBSie z tego co się orientuje to sprzedają tylko mieszkania w Głownie i jak na razie nie mają jeszcze kupionej ziemi na kolejne bloki, ani w Łodzi, ani w Zgierzu. A jeśli chodzi o Widzewski TBS to teraz zbierała się komisja i już w tym roku nie przyjmują wniosków.


A ja jestem szczęśliwa bo nasz wniosek rozpatrzyli pozytywnie i juz z niecierpliwością czekakamy, aż wybudują nasze mieszkanko [smilie=e058.gif]
_________________
 
 
estera27 

Dołączyła: 09 Kwi 2008
Posty: 1
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 09, 2008 10:03 am   

Witajcie! Ja również wraz z mężem składałam wniosek w WTBS i nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony! Teraz z niecierpliwością czekamy! My w podaniu prosiliśmy o mieszkanko w centrum i z tego co wiem prace ruszają w wakacje i w następnym roku mają oddać 122 mieszkania! Już nie mogę się doczekać!

Słuchajcie czy to jest na pewno prawda, ze po wpłacie kaucji, później przez rok nie płaci się czynszu?

Mam pytanie do mojej poprzedniczki: czy powiedzieli ci coś więcej oprócz tego, że wniosek został pozytywnie rozpatrzony?

Pozdrawiam!
 
 
panna rozyczka 

Wiek: 41
Dołączyła: 25 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Kwi 09, 2008 12:14 pm   

estera - my rozważamy też TBS. Jak dokąłdnie się to robi? I czy jako dwuosobowea rodzina rozwojowa(chcemy mieć 3 dzieci) jest szansa na trzypokojowe mieszkanie? Gdzie się skłąda podania, co trzeba w nim napisać? Jak długo czekaliście na rozpatrzenie wniosku?
_________________
 
 
miluka 

Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 122
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 26, 2008 11:37 am   

W WTBS czynsz płaci sie od razu czyli od chwili podpisania umowy najmu. My popisaliśmy umowę 20 maja czyli do 10 czerwca musieliśmy zapłacić za 10 dni maja i cały czerwiec.
Nieparwdą jest że po wpłacie kaucji przez rok nie płaci sie czynszu.
 
 
doni_iza 

Wiek: 42
Dołączyła: 29 Paź 2007
Posty: 1974
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 26, 2008 12:03 pm   

Ja i moi rodzice mieszkamy w TBS od ok 8 lat i powiem szczerze, że koszty utrzymania mieszkania rosną z roku na rok i to bardzo. Jednocześnie w zależności od bloku, stawki są różne. Mieszkanie w TBS tylko na pierwszy rzut oka wydaje się takie różowe, bloki choć ładne często stawiane są z usterkami, głównie dotyczy to słabej cyrkulacja powietrza a co za tym idzie w wielu mieszkaniach pojawia się grzyb. Gdy sprawę zgłasza się do TBS stwierdzają że to wina właścicieli bo źle użytkują mieszkanie. Zaznaczam, że mieszkania są porządnie wietrzone, w oknach są nawiewki. :smile:
_________________
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Cze 28, 2008 3:00 pm   

wezwijcie administratra budynku do wykonania ekspertyzy.. postraszcie go nazdowem budowlanym na przyklad.. moze to wina czegos innego.. tak czy owak, jesli w mieszkaniu pojawia sie grzyb to administator powinien podjac kroki do usuniecia go..
_________________
 
 
Glorified Gun 

Wiek: 46
Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 1
Skąd: Lodz
Wysłany: Wto Lip 22, 2008 2:53 pm   

Jakies pól roku temu moje podanie w Widzewskim TBS zostalo rozpatrzone pozytywnie. Nie posiadalem sie z radosci jednakze zaraz potem gdy chcialem sie dowiedziec gdzie i jak wplacac pieniadze oraz jak dlugo czeka sie na mieszkanie,pani w TBS lakonicznie odpowiedziala ze czekac to moge moze nawet 5 lat (poprosilem o kawalerke) a co do pieniedzy to mam czekac na jakis sygnal od nich.Mja juz ponad pól roku i nic..zadnego znaku zadneg listu kompletnie nic.Przez relefon pani powtarza mi ciagle te same formulki po raz enty,wiec chcialem zapytac was szanowni internauci,czy to normalny stan rzeczy bo czuje sie z lekka olewany..zadnych informacji..kompletnie nic sie nie dzieje. Moze ktos jest w podobnej styuacji albo moze posiada jakies informacje co i jak??
Z góry dziekuje.
 
 
 
poison_moon 


Wiek: 40
Dołączyła: 24 Lut 2008
Posty: 221
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 28, 2008 4:27 pm   

Ja też słyszałam pół roku temu to co Ty, i jedyne co wiem teraz to. ze w pierwszym kwartale przyszlego roku bedą już przydziały na konkretne mieszkania. Oczywiście tylko na planie architekta. I wtedy będziemy wezwani do spółdzielni. Tak więc nie wiem wiele więcej niż Ty... :-)
_________________
 
 
Dorota73 

Dołączyła: 31 Sie 2008
Posty: 1
Skąd: Łódz
Wysłany: Nie Sie 31, 2008 6:59 pm   Mam mieszkanie.

Witam.Czy jest ktoś kto miał mieszkanie kwaterunkowe i starał się o TBS?Podobno można zdac mieszkanie i wtedy jest trochę taniej załatwic te bloki.Pozdrawiam
 
 
*lmyszka 
Moderator
EL jak elmyszka :P


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lis 2006
Posty: 2328
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 3:55 pm   

Właśnie zaczęłam się inetersować miszkaniem TBS ale w necie znalazłam tylko widzewskie TBS, nie ma innych w Łodzi?? dla mnie to czarna magia, te udziały własne, kaucja, strasznie duże koszty co się z nimi dzieje potem skoro nie jest to mieszkanie własnościowe ??
_________________
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 8:21 pm   

Takie mieszkania sprzedaje się za tzw. odstępne (o ile tbs wyrazi zgodę). Kaucję się na pewno odzyskuje, a udziały nie wiem. Ale albo rozlicza się je jakoś z tbs-em albo z kupującym.


Łódzkie tbsy wymieniałam wyżej.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
*lmyszka 
Moderator
EL jak elmyszka :P


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lis 2006
Posty: 2328
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 8:33 pm   

nie no jak by udziały przepadały to by było paranoją, kwota udziałów to około 100 000 zł, a swoją drogą to myślałam że TBS jest rozwiązaniem dla ludzi których nie stać na mieszkanie własnościowe a ceny są szokujące
_________________
 
 
 
madzialenka 

Wiek: 39
Dołączyła: 09 Mar 2009
Posty: 735
Skąd: Pabianice
Wysłany: Pią Maj 08, 2009 11:46 am   

powiem tylko, że to jest cholernie drogie, bo oprócz czynszu, który rośnie, to rośnie również kwota spłacanego kredytu i to ciągle i stale, w tym momencie za samo mieszkanie bez opłat dodatkowych licznikowych, telefonów itd płacimy 750 zł doliczając całą resztę wychodzi ponad 1000 zł co miesiąc dlatego rozważam budowanie domu na kredyt, bo opłaty zżerają a oni przyjmują osoby które zarabiają niby 1350 zł to za 350 zł miesięcznie nie da się przeżyć, paranoja
_________________
 
 
*lmyszka 
Moderator
EL jak elmyszka :P


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lis 2006
Posty: 2328
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 08, 2009 12:09 pm   

ale jaki kredyt się spłaca w czynszu skoro mieszkanie nie jest i nie stanie się moją właśnościa?? nie dość że płąci się powiedzmy 120 000 czyli powiedzmy że to około połowa wartości mieszkania to jeszcze mam coś spłacać?? i są chętni na to i czeka się tyle lat??
_________________
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 08, 2009 12:37 pm   

Spłaca się kredyt, jaki tbs zaciągnął na budowę. Nie spłaca się go bezpośrednio, ale jakby w czynszu.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
*lmyszka 
Moderator
EL jak elmyszka :P


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lis 2006
Posty: 2328
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 08, 2009 12:57 pm   

czyli wynika z tego że spłaca się przez całe życie mieszkanie, które zostało postawione na nasz koszt i nigdy nie będzie moje. p[aranoja, kurde a myślałam że znalazłam sposób na większe mieszkanie, a nie stać nas na kupno a kredytu nie dostaniemy :(
_________________
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 08, 2009 2:40 pm   

lmyszka - one po to są, że nie każdy ma zdolność kredytową albo nie chce się pakować we własności, bo traktuje mieszkania tymczasowo itp.

I tak jak pisałam - jak sprzedajesz takiego tbsa to od kupującego bierzesz odstępne. Np. 3/4 wartości podobnego mieszkania własnościowego.
Znajoma niedawno kupiła właśnie za odstępne mieszkanie spółdzielcze lokatorskie - transakcja była na 80% takiego samego mieszkania własnościowego.

No i może kiedyś wejdzie ustawa, że tbsy będzie można przekształcić we własność. Kiedyś spółdzielcze były na podobnych zasadach, a teraz można je wykupywać.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Ela_i_Adam 


Dołączyła: 21 Sty 2007
Posty: 860
Skąd: łódź-widzew
Wysłany: Sob Maj 09, 2009 11:12 am   

Jest tylko jedno ale na tbs-y czeka się obecnie ok 7 lat od chwili zakwalifikowania się do ich otrzymania i to jest paranoja. poza tym koszty utrzymania takiego mieszkania są bardzo duże :kwasny:
_________________

Kocham Cię Adasiu :) 21.07.2007!!!!!!
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Maj 14, 2009 10:47 pm   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
madzialenka 

Wiek: 39
Dołączyła: 09 Mar 2009
Posty: 735
Skąd: Pabianice
Wysłany: Pią Maj 15, 2009 8:58 am   

Koszty utrzymania TBS-u są ogromne i ciągle rosnące miejmy nadzieję że kiedyś zmieni się prawo i bedzie można wykupić takie mieszkanie.
Wczoraj na nawrot widziałam ogłoszenie TBS-u, że powstaje nowy budynek
_________________
 
 
*lmyszka 
Moderator
EL jak elmyszka :P


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lis 2006
Posty: 2328
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 15, 2009 10:25 am   

właśnie jedyne co mnie przeraża to te czynsze :( za mieszkanie około 53 m czynsz 700 zł, ale co robić jak się nie ma innej opcji na większe m.
_________________
 
 
 
miluka 

Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 122
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 15, 2009 10:16 pm   

Jeżeli chodzi o czynsz w TBS to my za 63 m2 płacimy 720 zł przy 2 osobach w tym już jest woda ciepła, zimna i centralne ogrzewanie, sam czynsz to 517 zł.
 
 
*lmyszka 
Moderator
EL jak elmyszka :P


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lis 2006
Posty: 2328
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 7:48 am   

ale pewnie nie na Pomorskiej, tam są podobno najdroższe :( a ja wcale nie chcę na Pomorskiej ale tam są lokale od ręki a inne TBS nie chcą współpracować
_________________
 
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 8:30 am   

w tym ogłoszeniu, które wkleiła Kryszka
Cytat:
Czynsz + opłaty: 850-950 PLN


nie wiem, co jest w opłatach, ale ja za dwupokojowe mieszkanie 45 sqm w 35 letnim bloku płacę teraz ok. 600 PLN miesięcznie nie licząc telefonu i internetu, więc nie wydaje mi sie bardzo wysoki za ponad 20 sqm więcej, no i dużo wyższy standard.. a mój czynsz podobno jest jednym z niższych..
_________________
 
 
Martita 
Mamunia Jasiunia:)


Wiek: 42
Dołączyła: 16 Lis 2005
Posty: 294
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Maj 16, 2009 11:28 am   

TBS'y są bardzo drogie w utrzymaniu. Rodzice mojego B. mieszkają w zgierskich tbs i mają takie opłaty, że głowa boli.. Też kiedyś o tym myślałam ale wyleczyłam się. Zostaje nam w dalszym ciągu wynajmowanie. Teraz właśnie chcemy się przerowadzić z centrum gdzieś w bardziej zieloną okolicę bardziej na północ Łodzi
_________________
 
 
 
miluka 

Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 122
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 8:37 am   

Te opłaty, które podałam to na Janowie.
 
 
Patka86 

Dołączyła: 02 Wrz 2009
Posty: 2
Skąd: lodz
Wysłany: Sro Wrz 02, 2009 11:35 pm   

A ja mam takie pytanko...dzisiaj bylam na widzewie dowiadywac sie o TBsy...i to co uslyszlam zwalilo mnie z nog!!!
Cza soczekiwania na TBsy ok 7 lat!!
To jakis koszmar!!
Czy wiece jak to mozna przeyspieszyc??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl