Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana dowodu osobistego i prawa jazdy.
Autor Wiadomość
Agnieszka19 


Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1715
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 2:13 pm   Zmiana dowodu osobistego i prawa jazdy.

kochane foumowiczki. zwracam się szczególnie do tych które juz sa po slubie i mieszkają za granicą:)
jak to jest z wymianą dowodu osobistego i parawa jazdy?
jakie dokumety tzreba zanieść, i jak to wygląda. oddaje sie satry dowód od razu czy przy odbiorze nowego? A jak z prawem jazdy? oddaje sie od razu czy przy odbiorze nowego.
no i w ogóle trzeba osobiscie to odebrac?
A jak funkcjonować w uk bez dokumentów lub ze starymi?

jak to było u was? jak załtwiłyście te wszystkie formlanosci?
_________________


Nasz dzień 26.04.2008
Ostatnio zmieniony przez Agnieszka19 Pią Lut 29, 2008 2:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Pusiak 
- Dyktator


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lut 2005
Posty: 3311
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 3:28 pm   

Nie wiem jak za granicą, w Polsce stare dokumenty zabierają Ci w momencie jak wydają nowe.
prawo jazdy - składasz wniosek o wymianę z powodu zmiany danych, o ile dobrze pamiętam w tym nr dowodu osobistego, wiec z tym poczekaj aż bedziesz miała nowy dowód - zresztą pewnie wzory formularzy są na stronach urzędu, więc sobie zerknij.
dowód - wniosek o wymianę, akt ślubu, ew. dokumenty potwierdzające przemeldowanie, jesli takie miało miejsce. CHyba tyle. Na pewno wszystkie informacje odpowiednie urzędy mają na stronach :)
_________________

 
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 5:29 pm   

Przy wymianie prawa jazdy zaproponowano mi, że istnieje mozliwość przesłania dokumentu na wskazany adres, ale pod warunkiem, że stary dowód zostaje w urzędzie razem ze składanymi dokumentami o wymianę.

Bardziej zastanawia mnie natomiast kwestia paszportu. W ubiegłym roku wymieniałam i nie uśmiecha mi się wydawanie ponad 100 PLN za wymianę. Im więcej o tym myślę to dochodzę do wniosku żeby paszportu nie wymieniać i pamiętać, że w niektórych wytuacjach mam panieńskie nazwisko. W podróż poślubną przecież też jadę z panieńskim nazwiskiem i panieńskim paszportem.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
kochecka 
żona i mama


Dołączyła: 16 Mar 2007
Posty: 1652
Skąd: z daleka
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 8:14 pm   

Od razu powiem że nie polecam wymieniać poprzez konsulat - trwa to wieki i dużo więcej kosztuje niż w Polsce, na wizyte żeby zlożyć wniosek trzeba się umawiać a potem stać w strasznej kolejce.ja złożyłam wnioski (w Polsce oczywiście) jak tylko odebrałam akt małżenstwa - trzeba go okazać.(I jeżeli po ślubie zmieniasz miejsce zameldowania to przemelduj się zanim złożysz wnioski i weź ze sobą zaświadczenie o zmianie zameldowania.)
A odebrałam 2 miesiace później - przyleciałam specjalnie na parę dni. Dowodu ani paszportu nie zabrali mi przy składaniu wniosków - przy odbiorze nowych dokumentów przedziurkowali paszport i nacieli dowód.
Acha no i po odebraniu dowodu masz 14 dni żeby iść do urzędu skarbowego też ich o tym poinformować. W anglii przez okres kiedy nie masz nowych dokumentów bez problemu przetrwasz ale zabierz ze sobą akt małżeństwa (tzn odpis) a nawet spróbuj go sobie przetłumaczyć w Polsce bo później mogą od Ciebie wymagać przetłumaczonego (w niektórych miejscach - np ja musze przetłumaczyć do spłaty pożyczki, potem iść do jakiegoś oddziału ich banku żeby mi menadzer podpisał i dopiero moge wysłac list z prosbą do głównego oddzialu)
A jak odbierzesz nowe dokumenty czym prędzej pozmieniaj wszedzie nazwisko niestety prawie wszędzie trzeba wypelniać jakieś formularze.Ja miałam największy problem w banku - w jednym oddziale zażądali tłumaczenia aktu małżeństwa (pomimo że na nowym dowodzie jest nowe nazwisko a pod nim stare) ale wystarczy spróbowac w innym oddziale... :D
w sprawie karty kredytowej można zmienić nazwisko telefonicznie, national insurance number - trzeba zadzwonić i przyślą ci formularz który trzeba wypelnić i odesłać, to samo w home office.
_________________
Ostatnio zmieniony przez kochecka Pią Lut 29, 2008 8:20 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 8:35 pm   

kochecka napisał/a:
Acha no i po odebraniu dowodu masz 14 dni żeby iść do urzędu skarbowego też ich o tym poinformować.

30 dni. Nie trzeba iść, wystarczy wydrukować NIP-3 ze strony Ministerstwa Finansów, wypełnić i wysłać listem.

kochecka napisał/a:
(I jeżeli po ślubie zmieniasz miejsce zameldowania to przemelduj się zanim złożysz wnioski i weź ze sobą zaświadczenie o zmianie zameldowania.)

Trzeba pamiętać, że to zaświadczenie jest ważne przez okres 2 miesięcy i jest to czas właśnie na wymianę dowodu osobistego.



Jeszcze mi się przypomniało, że o zawarciu małżeństwa (specjalne formularze) trzeba również poinformować II filar - związane to jest z dziedziczeniem (czy czymś takim) zgromadzonych na rachunku środków.
W przypadku rozdzielności małżeńskiej trzeba dostarczyć oryginały lub poświadczony przez oddział odpis.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
kochecka 
żona i mama


Dołączyła: 16 Mar 2007
Posty: 1652
Skąd: z daleka
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 8:46 pm   

Ja przy odbiorze dowodu osobistego dostalam od razu formularz NIP3 do ręki i powiedziano mi że mam 14 dni na to aby to załatwić (aczkolwiek się nie sprzeczam :) )Gdybym wiedziała że można wysłać to bym tak zrobiła bo tylko się zdenerwowałam na urzędniczkę :evil:
_________________
 
 
Agnieszka19 


Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1715
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 9:43 pm   

czyli podejrzewam że i tak będe musiala specjalnie przylecieć :(
A ile trwa to załatwienie przemeldowania?
_________________


Nasz dzień 26.04.2008
 
 
 
kochecka 
żona i mama


Dołączyła: 16 Mar 2007
Posty: 1652
Skąd: z daleka
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 9:55 pm   

myślę że lepiej na tym wyjdziesz jak zrobisz to w Polsce :) ja właśnie czytalam o tej wymianie dokumentów poprzez konsulat w Coolturze (polskiej gazetce na wyspach) - najpierw trzeba umówić się na spotkanie, potem stoisz w kolejce (ktorą widziałam przejeżdzając koło konsulatu - i nie polecam...), płacisz bodajże 68funtów za aplikację plus koszty dodatkowe typu przesyłka a na odbiór czekasz około 6 miesiecy...
chyba zaoszczedzisz sobie czasu i nerwów robiąc to w Polsce :D
a przemeldowanie załatwiłam od ręki - najpierw wymeldowałam sie w Sieradzu a potem zameldowałam w Zdunskiej Woli - wszystko jednego dnia.Tylko pamiętaj że przy zameldowaniu w nowym miejscu musi być przy tym osoba na którą mieszkanie/dom jest zapisany.W naszym wypadku był to teściu i musiał zabrać ze sobą odpis aktu własności posiadłości.

[ Dodano: Pią Lut 29, 2008 9:30 pm ]
właśnie doczytałam że dowodu osobistego nie można wymienić poprzez konsulat - niestety można zrobić to tylko w Polsce a wymiana paszportu kosztuje dokładnie 73funty przy czym przy zmianie nazwiska jest jakaś niewielka zniżka - czyli wyjdzie tak jak pisałam powyżej.
_________________
Ostatnio zmieniony przez kochecka Pią Lut 29, 2008 10:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 29, 2008 10:58 pm   

Wymeldowanie/zameldowanie załatwia się od ręki. Niekoniecznie musi to być tego samego dnia, można przez jakiś czas być bezdomnym. ;)


Moja bratowa też specjalnie przylatuje po odbiór dokumentów, więc tak chyba jest faktycznie prościej.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 01, 2008 11:42 am   

kochecka napisał/a:
a przemeldowanie załatwiłam od ręki - najpierw wymeldowałam sie w Sieradzu a potem zameldowałam w Zdunskiej Woli - wszystko jednego dnia.Tylko pamiętaj że przy zameldowaniu w nowym miejscu musi być przy tym osoba na którą mieszkanie/dom jest zapisany.W naszym wypadku był to teściu i musiał zabrać ze sobą odpis aktu własności posiadłości.

wymeldowac to mozesz sie sama, owszem, ale zameldowac to musi WLASCICIEL..
_________________
 
 
kochecka 
żona i mama


Dołączyła: 16 Mar 2007
Posty: 1652
Skąd: z daleka
Wysłany: Sob Mar 01, 2008 2:44 pm   

tak zgadzam się - dlatego napisałam że do tego potrzebna jest osoba na którą dom/mieszkanie jest zapisane (przez co miałam na myśli właściciela :) )
_________________
 
 
anew 

Dołączyła: 09 Mar 2008
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 4:52 pm   warszawa-londyn

Witam wszystkich! Jestem studentka. W 18 czerwca planuje pobrac sie ze swoim narzeczonym. W 30 czerwca chcielibysmy jechac do Anglii i zostac tam do konca wrzesnia.
Zastanawia mnie kwestia wymiany dokumentow. Czasu pomiedzy slubem a wyjazdem mam niewiele. Watpie nawet aby udalo mi sie w tak krotkim okresie dokonac chocby wymiany dowodu. Czy moge pojechac do Anglii na 3 miesiace do pracy z dowodem z nazwiskiem panienskim a wymienic go po powrocie do kraju? I po powrocie do kraju dopelnic wszelkich formalnosci w us.

Pozdrawiam
 
 
kochecka 
żona i mama


Dołączyła: 16 Mar 2007
Posty: 1652
Skąd: z daleka
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 5:50 pm   

Wydaje mi się że możesz ale musisz się wszędzie posługiwać panieńskim nazwiskiem :)
_________________
 
 
klarysa 

Dołączyła: 01 Lut 2007
Posty: 895
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 09, 2008 8:01 pm   

za paszport nie trzeba placic pelnej kwoty. calosc dziela na tyle lat, na ile zostal wydany dokument i placisz tylko za te lata pozostale do konca waznosci
 
 
cosola 
full-time mum


Wiek: 40
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 730
Skąd: Łódź/Leicester, UK
Wysłany: Pon Maj 05, 2008 9:02 pm   

Czy ktoś sie orientuje czy żeby dostać PASZPORT z nowym nazwiskiem wystarczy iść do urzędu z aktem małżeństwa i starym dowodem czy trzeba najpierw wymienć dowód?

Mi bardziej zależy na paszporcie bo też wyjeżdżam do Anglii i mimo że mogę podróżować na dowodzie to wiem z doświadczenia, że podczas szukana pracy wszyscy trochę krzywo patrzą na polskie dowody i często rządają paszportów. A nie wiem czy jeśli będę najpierw czekać na dowód to zdążę wyrobić paszport, będę miała na wszystko ok 5 tygodni.

Na dowód czeka się chyba miesiąc a ile na paszport :?:
_________________
 
 
kochecka 
żona i mama


Dołączyła: 16 Mar 2007
Posty: 1652
Skąd: z daleka
Wysłany: Pon Maj 05, 2008 9:38 pm   

Na paszport też się czeka miesiąc. Ja składałam podania na dowód i na paszport tego samego dnia i odbierałam też tego samego dnia - więc nie powinnaś miec problemów z wymianą jedynie paszportu :D
_________________
 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Pią Maj 16, 2008 5:58 pm   

cosola napisał/a:
Czy ktoś sie orientuje czy żeby dostać PASZPORT z nowym nazwiskiem wystarczy iść do urzędu z aktem małżeństwa i starym dowodem czy trzeba najpierw wymienć dowód?

wystarczy akt maŁżeństwa i stary dowód jeśli do urzędu paszportowego zgŁosisz się w ciągu miesiąca od dnia ślubu. Jeśli później to tylko z nowym dowodem. Plus oczywiście pozostaŁe wymagania - wniosek, zdjęcia i potwierdzenie wpŁaty.
 
 
mischelle22 


Wiek: 42
Dołączyła: 27 Gru 2003
Posty: 1211
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 10:47 pm   

Nie było sensu zakładać nowego wątku, więc zapytam tutaj:
Gdzie jeszcze trzeba zgłosić wymianę dowodu? (tzn. podać nowy numer i serię). - nie chodzi o zmianę nazwiska, tylko nowy dokument)

Na pewno NIP-3 do US.
Czy PZU, ZUS, Fundusz emerytalny itp... też???
_________________

 
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 7:44 am   

mischelle22 napisał/a:
Gdzie jeszcze trzeba zgłosić wymianę dowodu? (tzn. podać nowy numer i serię). - nie chodzi o zmianę nazwiska, tylko nowy dokument)
Na pewno NIP-3 do US.
Czy PZU, ZUS, Fundusz emerytalny itp... też???


US, OFE, banki w tym przypadku również zmiana wzoru podpisu jeśli miała miejsce oraz ZUS ale to nie wszyscy.

A tak przy okazji, może przyda się lektura artykułu.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
Misiuniaaaa 

Dołączyła: 02 Maj 2008
Posty: 284
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 8:07 pm   

A jak to jest z świadkowaniem na ślubie? Niedługo po swoim ślubie mam być swiadkiem na ślubie przyjaciółki i nie wiem czy zdąże zmienić dowód. Wiecie co może w tej kwestii?
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 8:19 pm   

Twoj dowod zachowuje waznosc do momentu wydania nowego.. a jesli chcesz widniec w ich akcie z nowym nazwiskiem, to razem z dowodem musisz przedstawic akt slubu, jak mialam przed odbiorem nowego dowodu sprawe w sadzie i tak wlasnie postapilam..
_________________
 
 
monisiagoku 

Wiek: 38
Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Maj 10, 2009 6:33 pm   

ja ostatnio słyszałam, że dokumenty są ważne tylko 3 m-ce np po zmianie stanu cywilnego. po tym czasie automatycznie tracą ważność.
_________________
monisiagoku
 
 
ewelkaaa 


Dołączyła: 21 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Nie Maj 10, 2009 10:33 pm   

ja wiem tyle ze po slubie mamy 2 tygodnie aby zglosic sie z papierami o wyrobienie nowego dowodu/jakiegokolwiek dokumentu. Wtedy maja one waznosc jeszcze 3 miesiace. Jesli w ciagu 2 tyg tego nie zrobimy moga byc jakies problemy adokumenty od razu traca waznosc.
_________________
 
 
julietta 


Wiek: 41
Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 205
Skąd: łódzkie
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 10:02 am   

ewelkaaa napisał/a:
ja wiem tyle ze po slubie mamy 2 tygodnie aby zglosic sie z papierami o wyrobienie nowego dowodu/jakiegokolwiek dokumentu. Wtedy maja one waznosc jeszcze 3 miesiace. Jesli w ciagu 2 tyg tego nie zrobimy moga byc jakies problemy adokumenty od razu traca waznosc.

Ja w takim razie na nieważny dowód osobisty wzięłam kredyt na mieszkanie :D Nie przesadzajmy z tymi terminami - jak dzwoniłam do UM, to Pani sama powiedziała, że jeśli planuję po ślubie zmienić miejsce zamieszkania (a planowałam), to nie ma sensu zmieniać dowodu co pół roku.
Banki i różnego rodzaju instytucje są dość liberalne w tym względzie. A te groźby o karze grzywny...
_________________
 
 
dymocha 

Wiek: 43
Dołączyła: 17 Mar 2006
Posty: 115
Skąd: łódź
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 10:35 am   

Ja ślub miałam w kwietniu a papiery na nowy dowód złożyłam dopiero w sierpniu. Do tej pory posługiwałam się starym tylko nosiłam ze sobą akt małżeństwa żeby używać nowego nazwiska. Żadnych konsekwencji i problemów z powodu takiego opóźnienia nie było. :)
_________________
 
 
ewelkaaa 


Dołączyła: 21 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 1:07 pm   

no ja nie wyssalam sobie tych infrmacji z palca. powiedziala mi to babka z USC a zweryfikoalam je potem z moja mama ktora pracuje w UM. no chyba ze w waszych miastach obowiazuja inne przepisy :razz: tydzien, ew dwa po slubie wyjezdzam za granice wiec musze sprawe w dosc szybkim tempie zalatwic a wcale mi sie to nie widzi ehhhh :?
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 9:28 pm   

Prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i paszportu nie wymieniłam. Prawie rok po slubie mam tylko nowy dowód i w zupełności mi to wystarcza.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
Ostatnio zmieniony przez owieczka_foto Pon Maj 11, 2009 9:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
izunia_82 

Wiek: 41
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1376
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Maj 11, 2009 9:40 pm   

Ja także używam jeszcze "starego dowodu" bo nie wymieniłam, a minęło już przeszło 7 miesięcy od ślubu :oops: . Oczywiście moją starą wymówką jest brak czasu. Więc jak narazie w niektórych przypadkach, np: bank, używam panieńskiego nazwiska, ale w innych załatwianych sprawach pokazuję już akt ślubu i używam nazwiska po mężu.
_________________


 
 
Dorotka847 


Wiek: 39
Dołączyła: 19 Gru 2007
Posty: 426
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 12:17 pm   

Dobrze wiedzieć że nie tylko ja się tak ociągam z tą wymianą dokumentów. Mam tylko nadzieje że w USC też będą tolerancyjni i nie wlepią żadnej kary :?
_________________
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 3:35 pm   

Ja wymieniałam dowód dopiero jak się przemeldowałam :) ale tylko dlatego, że mój stary dowód tracił ważność w pażdzierniku (ślub braliśmy we wrześniu). Paszport zmuszona byłam wymienić, żeby jechać w tym roku w podróż poślubną (musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu z powrotem do Polski), jedziemy w drugiej połowie października, więc w kwietniu grzecznie zaniosłam 112zł i mam już nowy paszport. Całkiem niedawno złożyłam wniosek o wymianę prawa jazdy (formularz wzięłam we wrześniu, ale jakoś się nie składało :) )

Powiem Wam jeszcze tyle, że za pomocą nowego dowodu osobistego (wydanego w Świnoujściu), nie zmienionego dowodu rejestracyjnego auta (zarejestrowanego w Pabianicach) i lewego zaświadczenia od taty (współwłaściciela tegoż auta), że mogę sobie je sprzedać, udało mi się zamienić na gotówkę moje kochane cztery kółka... ale ile przy tym się napodpisywałam oświadczeń to do tej pory ręka mnie boli :smile:
 
 
 
555 


Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 1486
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 7:34 pm   

martitka napisał/a:
lewego zaświadczenia od taty

a dlaczego było lewe..???
_________________
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 8:15 pm   

Bo sama sobie podpisałam :D dzieli nas 560km i nie chciało mi się jechać po jeden podpis :D
 
 
 
ewelkaaa 


Dołączyła: 21 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 8:18 am   

to widze ze tylko ja sie przejelam :razz: :razz: :razz:
_________________
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 8:26 am   

Chyba tak :D
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 8:46 am   

owieczka napisał/a:
Prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i paszportu nie wymieniłam. Prawie rok po slubie mam tylko nowy dowód i w zupełności mi to wystarcza.

Już o tym gdzieś pisałam - dopóki nie złapie cię policja do kontroli nic ci nie grozi. W przeciwnym razie za niezgodność danych z dowodem osobistym i prawem jazdy grozi mandat w wysokości 100 zł.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 8:59 am   

kryszka napisał/a:
za niezgodność danych z dowodem osobistym i prawem jazdy grozi mandat w wysokości 100 zł.

nie mam obowiązku posiadania dowodu. Do kierowania pojazdem potrzebuję prawo jazdy i dokumenty samochodu.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 9:13 am   

Tak. Ale standardowa formułka policjantów to poproszę prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dokument OC i jak jest to dowód osobisty.
Jak zapomnisz, że dane są niezgodne to dajesz i dowód osobisty, bo przecież co ci szkodzi.

W ten sposób zapłaciłam mandat, więc uprzedzam.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 8:49 pm   

kryszka napisał/a:
W ten sposób zapłaciłam mandat, więc uprzedzam.

ok, dzięki, ale ja noszę dokumenty w osobnych miejscach.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
martitka 


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Gru 2008
Posty: 441
Skąd: :-)
Wysłany: Sro Maj 13, 2009 9:26 pm   

Mnie tyle razy zatrzymała policja i nigdy nie chcieli dowodu :smile: no ale póki miałam stare prawko to pilnowałam, żeby nie było schowane razem z dowodem (tak w razie czego :) ) Od dzisiaj problem z głowy - odebrałam wreszcie nowe... już na wszystkich dokumentach mam nowe nazwisko :smile:
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Nie Paź 18, 2009 12:50 pm   

Ja sie tak wlasnie zastanawiam... chcemy kupic sobie podroz poslubna i chyba najlepiej bedzie, jak podam stare nazwisko i pojade jako panienka. Dowodu niby nie sprawdzaja jak sie wykupuje wycieczke, ale do czasu podrozy poslubnej na pewno nie zdaza mi wymienic dokumentow.... jak radzicie?

Co do wymogow terminow, to wydaje mi sie, ze ten wymog dotyczy zlozenia wniosku o nowy dokument, co mozna zrobic 2 dni po slubie, on moze sobie tam lezec i lezec, dopoki sie go nie odbierze i wtedy nie wsadza zadnej grzywny za zwloke. Ja bede do tego zmuszona, bo choc zloze wniosek o dowod szybciutko, pewnie nie bedzie on do odbioru w ciagu tygodnia, a odbiore nowy dowod dopiero jak bede nastepnym razem w Polsce. Paszport akurat w grudniu traci waznosc, wiec wsio mi rybka kiedy zloze wniosek. Mysle, ze nie powinno byc problemow, jak bede miala przy sobie na wszelki wypadek akt malzenstwa i przetlumaczony akt malzenstwa...
wiecie ile bede czekala na akt malzenstwa? ile dni po slubie?... zebym go dostala zanim wyjade z Polski... :(
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Paź 18, 2009 1:22 pm   

skalimonka napisał/a:
Dowodu niby nie sprawdzaja jak sie wykupuje wycieczke, ale do czasu podrozy poslubnej na pewno nie zdaza mi wymienic dokumentow.... jak radzicie?

nikt, nigdy w biurze podróży nie prosił mnie o dokument tożsamości.

Ostatnim razem byłam sama, kupowałam dla siebie i męża. Wszystkie dane wg. oświadczenia.
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Nie Paź 18, 2009 3:17 pm   

Wiem o tym, ale to nazwisko, ktore podam bedzie na karcie pokladowej, ktora musi sie zgadzac z dokumentem tozsamosci ktory okaze.
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Paź 18, 2009 4:02 pm   

skalimonka napisał/a:
Wiem o tym, ale to nazwisko, ktore podam bedzie na karcie pokladowej, ktora musi sie zgadzac z dokumentem tozsamosci ktory okaze.

Ja podaję panieńskie, pisałam juz o tym w tym wątku i zamierzam tak robić przez przynajmniej następne trzy lata.
Dowodem się przejęłam i zmieniłam, paszportem i prawo jazdy-wcale.
 
 
caixa 

Dołączyła: 06 Sty 2008
Posty: 1076
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Paź 19, 2009 7:24 pm   

skalimonka napisał/a:
Wiem o tym, ale to nazwisko, ktore podam bedzie na karcie pokladowej, ktora musi sie zgadzac z dokumentem tozsamosci ktory okaze.


Poajesz stare nazwisko i na starym jedziesz. Ja już chodzę 2 miesiące i byliśmy za granicą. posługuję sie starym dowodem. Bratowa rok po ślubie nie wymieniała dokumentów. A mieszka w Irlandii. Pewnego dnia przyleciała na panieńskim nazwisku a wyleciała na nowym :) Odebrała dowód i zostawiła paszport do wymiany :)
 
 
kancia5 

Wiek: 44
Dołączyła: 30 Cze 2008
Posty: 22
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 1:44 pm   

Dziewczyny jeśli mogą Wam coś poradzić to NIE ZMIENIAJCIE NAZWISKA!!!!!
Ja ślubowałam już pół roku temu, a do tej pory nie pozałatwiałam jeszcze niektórych dokumentów. Dowód mam, prawko mam, dowodu rejestracyjnego nie odebrałam jeszcze, bo jak tam byłam okazało się, że chociaż nr rejestacyjnego mi nie zmieniają, to i tak chcą moje tablice. A byłam tam, jak na złość bez auta. Tak się zniechęciałam, bo przy wymianie każdego dokumentu mam jakieś perypetie, że chyba tego dowodu nie odbiorę.
A przy tym za każdym razem mojemu mężowi, którego bardzo kocham, wypominam, że żałuję, iż zmieniłam nazwisko. I wiem, że jest mu bardzo przykro.
Nie wspomnę już o pieniądzach, które na to wszystko trzeba wydać (jak dotąd wydałam ok. 200, ale jeszcze nie mam paszportu), nie wspominając już o czasie i nerwach zmarnowanych na załatwianie tych dokumentów.
Więc zanim zdecydujecie się na zmianę, zastanówcie się czy WARTO!
 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 1:52 pm   

kancia5 napisał/a:
Dziewczyny jeśli mogą Wam coś poradzić to NIE ZMIENIAJCIE NAZWISKA!!!!!
zanim zdecydujecie się na zmianę, zastanówcie się czy WARTO!

Chyba trochę przesadzasz... Nie wyobrażam sobie podjąć decyzji o nieprzyjęciu nazwiska męża jedynie ze względów biurokratycznych :roll:
A jeśli będziesz chciała kupić mieszkanie i przeprowadzić się do niego, to się nie przemeldujesz, bo trzeba będzie zmieniać adres w różnych dokumentach?
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

 
 
kancia5 

Wiek: 44
Dołączyła: 30 Cze 2008
Posty: 22
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 3:51 pm   

No chyba że w przypadku zmiany innych danych, jak adresu wymiana nazwiska ma jakiś sens, bo wtdy wymiana dokumentów to jest mus. A najgorsze jest to, że w planach mamy budowę domu i wtedy po raz kolejny będę musiała przechodzić przez tą gehennę. Ja w każdym razie nie polecam tego kroku. W końcu żyjemy w 21 wieku i pozostanie przy panieńskim nazwisku jest coraz bardziej powszechna. Ja zmieniłam nazwisko tylko ze względu na to, że mojemu na tym zależało. Ale po moich perypetiach z wymianą chyba i on żałuje, że tego chciał.
 
 
ava 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lut 2008
Posty: 3728
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 3:58 pm   

kancia5 napisał/a:
No chyba że w przypadku zmiany innych danych, jak adresu wymiana nazwiska ma jakiś sens, bo wtdy wymiana dokumentów to jest mus.

Dla mnie wymiana dokumentów z powodu zmiany nazwiska było sensowne, w końcu niektóre z nich potwierdzają moją tożsamość, więc dobrze by było, gdyby odzwierciedlały rzeczywisty stan rzeczy :)
_________________
Nasz ślub - 05.09.2009r.

Ostatnio zmieniony przez ava Wto Sty 12, 2010 4:02 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hosiole 
żonka i mamusia


Wiek: 40
Dołączyła: 26 Lut 2009
Posty: 968
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 9:18 pm   

ava napisał/a:
Nie wyobrażam sobie podjąć decyzji o nieprzyjęciu nazwiska męża jedynie ze względów biurokratycznych

Popieram avę, ja też przyjęłąm nazwisko męża i jestem w trakcie wymiany dokumentów i poza oczekiwaniem na nie, nie spotkałam się z żadnymi problemami.
A i miła niespodzianka od 2010 roku wydanie dowodu jest darmowe :smile:
_________________
 
 
aggar 


Dołączyła: 07 Sty 2008
Posty: 205
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 13, 2010 10:34 am   

Ja jestem mężatką od sierpnia i poza dowodem osobistym nie wymieniłam żadnego dokumentu (chyba z ze zwykłego lenistwa), prawo jazdy mam na nazwisko panieńskie, w telefonii komórkowej i w funduszu emerytalnym i w innych tego typu instytucjach też jestem jeszcze panienką :oops:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl