Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
nazwiska gosci w zaproszeniach
Autor Wiadomość
Doriart 


Dołączyła: 03 Gru 2011
Posty: 32
Skąd: PL
Wysłany: Pon Sty 09, 2012 10:27 am   

Z doswiadczenia wiem, ze jesli nie jest się pewnym, lepiej zostawić bez odmiany niż odmienic źle.
Prz nazwiskach od nazw zwierząt, przedmiotów itp.Gil - G tez odmionone nei bardzo pasują, bo brzmią po prostu smiesznie np.: Gil - Gilów, Flak - Flaków, Baran - Baranów, Kozioł - Kozłów ;)
 
 
 
Magdzik
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sty 09, 2012 10:29 am   

Ja się przejechałam na Moczków, Kowolików i Gębalów, powiedzieli, że bez odmiany :oops: Moczek, Kowolik, Gębala :roll: Od strony męża akurat :-?
 
 
Doriart 


Dołączyła: 03 Gru 2011
Posty: 32
Skąd: PL
Wysłany: Sob Lut 04, 2012 1:07 pm   

Ale chyba sie nie obrazili co?
 
 
 
asia7 


Wiek: 38
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lut 04, 2012 2:06 pm   

ja pomimo, że mogłam zamówić zaproszenia z nadrukiem personalizacji gości to jednak zdecydowaliśmy się na skrót sz. p. i samodzielne wpisanie nazwisk.
co do odmiany nazwisk to nic na siłę i nawet jeśli wg ortografi coś się odmienia to wbrew gościom nie będę tego robić i zostawię tak jak oni wolą.

mam jednak pytanie czy dzieci wpisuje się na początku czy za rodzicami?
oraz mam w rodzinie przypadek dwuczłonowych długich nazwisk przy czym wujek jest W-S ciocia S-W a kuzynka W-S... na pewno nie dam rady wpisać wszystkich tak jak faktycznie mają na nazwiska ale chyba nie będzie nietaktem jak wpiszę X Y Z W-S?
_________________
 
 
Magdzik
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lut 04, 2012 3:55 pm   

Doriart, nie obrazili się ale głupio wyszło :roll:
asia7 napisał/a:
mam jednak pytanie czy dzieci wpisuje się na początku czy za rodzicami?

U nas w rodzinie zawsze na zaproszeniach było napisane Sz.P..............wraz z dziećmi, niektórzy wpisują też na końcu imiona dzieci :roll:
 
 
Doriart 


Dołączyła: 03 Gru 2011
Posty: 32
Skąd: PL
Wysłany: Sob Lut 04, 2012 4:14 pm   

Magdzik napisał/a:
Doriart, nie obrazili się ale głupio wyszło :roll:
asia7 napisał/a:
mam jednak pytanie czy dzieci wpisuje się na początku czy za rodzicami?

U nas w rodzinie zawsze na zaproszeniach było napisane Sz.P..............wraz z dziećmi, niektórzy wpisują też na końcu imiona dzieci :roll:


no właśnie, ja zawsze, z racji mojej profesji, jesli nie jestem pewna tych nazwisk, zwracam uwagę klientom aby dopytali czy ich goście życzą sobie odmiany w swoich nazwiskach czy też nie


Co do dzieci - jesli jest miejsce na zaproszeniu piszemy:
Annę i Wiktora Kowalskich z Julią i Mateuszem

jesli nie mamy miejsca można tak:
Annę i Wiktora Kowalskich z dziećmi/dzieckiem ( nie potrzeba dodawać wyrazu "wraz")
 
 
 
Alizze 

Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 11
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 10:41 am   

czy uważacie, że odmiana nazwisk jest konieczna mam z tym duży problem a nie chciałabym żle odmienić nazwisk gości
 
 
momo 


Wiek: 36
Dołączyła: 21 Sie 2011
Posty: 190
Skąd: pomnik historii
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 11:11 am   

Alizze napisał/a:
czy uważacie, że odmiana nazwisk jest konieczna


Ja, gdy nie wiedziałam, jaka odmiana będzie poprawna, nie odmieniałam nazwiska i nie słyszałam, żeby ktoś się skarżył. Ale uważam też, że nie jest niegrzecznym spytać się zainteresowanych o odmianę ich nazwiska.
_________________
 
 
Alizze 

Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 11
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 11:33 am   

dzięki wielkie momo masz rację to żaden wstyd zapytać o poprawność odmiany :)
 
 
M4rcysi4 


Wiek: 34
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 4350
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 11:56 am   

Teraz z doświadczenia mogę nawet powiedzieć, że kiedy znalazłam, że pewne nazwisko się odmienia tak jak ja bym odmieniła to pytając rodzinę noszącą to nazwisko odpowiedzieli mi by nie odmieniać.... No i bądź tu mądry.
_________________
 
 
Magdzik
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 01, 2012 12:21 pm   

M4rcysi4, ja też tak miałam odmieniłam tak jak się odmienia i mi powiedzieli, że oni nie odmieniają swojego nazwiska :-?
 
 
Doriart 


Dołączyła: 03 Gru 2011
Posty: 32
Skąd: PL
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 12:37 pm   

Alizze napisał/a:
czy uważacie, że odmiana nazwisk jest konieczna mam z tym duży problem a nie chciałabym żle odmienić nazwisk gości


Zawsze jest lepiej nie odmienić - nie jest to błędem, niż odmienić źle
 
 
 
justine81 


Wiek: 42
Dołączyła: 19 Lis 2009
Posty: 595
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 1:01 pm   

Magdzik napisał/a:
ja też tak miałam odmieniłam tak jak się odmienia i mi powiedzieli, że oni nie odmieniają swojego nazwiska

Też słyszałam takie głosy, co jest moim zdaniem dziwne, bo większość nazwisk w języku polskim się odmienia, wiadomo, że czasem brzmi to pokracznie ale tak jest i już, więc nikt nie powinien się obrazić. Ja szukałam po słownikach jak nie miałam pewności a czasem po prostu pytałam.
_________________

Maciusiowy dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=14968
 
 
ewa.krzys 


Dołączyła: 17 Lut 2011
Posty: 2643
Skąd: z niedaleka
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 1:17 pm   

W razie wątpliwości do odmiany nazwisk zostawiałam je w ogólnej formie. I mogę powiedzieć, że mimo, że mam typowo polskie nazwisko to go się nie odmienia. Często zdarzają się pomyłki, chociaż dla mnie to żaden powód do obrazy :wink:
_________________


 
 
Doriart 


Dołączyła: 03 Gru 2011
Posty: 32
Skąd: PL
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 1:28 pm   

Moje mozna odmieniać,a le ja osobiście wolę jak zostaje nieodmienione :)
 
 
 
Gahanova 


Wiek: 39
Dołączyła: 05 Lut 2012
Posty: 454
Skąd: Miasto mostow
Wysłany: Pią Mar 02, 2012 11:02 am   

Mysle, ze bede odmieniac tylko te nazwiska, ktorych jestem absolutnie pewna typu Kowalski. Pozostale bede musiala rozwazyc i najprawdopodobniej pozostawie nieodmienione przy watpliwosciach.

Moje nazwiska sie np. nie odmieniaja, a spotkalam sie z usilna odmiana panienskiego, co wygladalo zwyczajnie smieszne, bylo przekombinowane bo nazwisko jest dlugie. :roll:
_________________

Moje slubne perypetie
 
 
asia7 


Wiek: 38
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 02, 2012 11:28 am   

my staramy się dzwonić i pytać głównych zainteresowanych, czy mamy ich nazwiska odmieniać czy nie (wolę żeby oni byli zadowoleni niż szczycić się poprawnością językową na siłę)

ja mam tak z moim nazwiskiem, że powinno się je normalnie odmieniać i o ile mi to zupełnie nie przeszkadza to np. moja mama nienawidzi jak ktoś nasze nazwisko odmienia i zieje ogniem na tego kto to zrobi :cool:
_________________
Ostatnio zmieniony przez asia7 Pią Mar 02, 2012 11:29 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl